\ttchSe7 OOST-DUITSLAND BEPERKT DE CONSUMPTIE MET 3 MILJARD Zang en toneel Gem. H.B.S. op schoolavond voor Meisjes Weekmarkt in de Voorstraat Rood Wirtschaftsivunderis al heel sterk verbleekt GROTE VREEDZAME INVASIE VAN AMERIKANEN OP KOMST Oran j e vereniging besprak Koninginnedag ZATERDAG 25 MAART 1961 A negro girl goes to school „Ende Dispereert Niet", de vereniging van leerlingen van de Leidse Meisjes HBS, is een actieve vereniging. Dat blijkt alleen al uit het grote aantal avondjes, dat zü gedurende het school jaar pleegt te organiseren. Voor wat de uitvoeringen betreft krijgt zij daarbij de helpende hand van enkele leraren en leraressen toegestoken. Deze hebben ook aan de bijeenkomst, die gisteren in het Sint-Antonius Clubhuis werd gehouden hun medewerking, al of niet achter de schermen, verleend. Op het programma stond ditmaal zowel een toneelopvoering als een muziekuitvoering vermeld. Voor de pauze een toneelstukje geschreven door L. du Garde Peach in een Neder landse bewerking van A. Pleiter „Om de Kroon van Engeland", later op de avond een cantate voor schoolkoren van Ignace Lilien A negro girl goes to school". In het toneelstukje, geregisseerd door de dames M. H. Mak en M. F. Floor- Boersema, gaat het om het gesprek, dat de rooms-katholieke koningin Mary van Engeland voert met haar gevangen ge nomen halfzuster Elisabeth. Deze wordt nl. beschuldigd van hoogverraad jegens „Bloody Mary", de oude, dweepzieke koningin. In dit spel blonk Like Kugge- leyn ongetwijfeld uit als de jonge Prin ses Elisabeth. Ze speelde in een woord verrukkelijk! Marijke Hol, die de rol van de koningin moest vertolken, had het ongetwijfeld moeilijker. Veel lof komt haar in ieder geval toe. Andrien Kuenen, Coby Karstens, Yone van Grüting en Anneke Mulder hadden de bijrollen voor hun rekening genomen. De meisjes kre gen een welverdiend applaus. Nel Meurs, gitaar en Marja Rotteveel, blokfluit, speelden voor de aanvang de bekende „Greenleaves". De kantate van Lilien werd voor het eerst in Leiden gezongen. Zij heeft tot onderwerp het beschamen de optreden van de blanken tegen de negerleerlingen in de zuidelijke staten van Amerika. Het schoolkoor voerde deze kantate uit onder leiding van de muziekleraar H. H. Buurman. Na afloop werd de op het podium geroepen com ponist luide toegejuicht. Zij tot slot nog vermeld, dat Lenie Susan op deze avond het „Gebed van een neger" door Guv Tirolien voordroeg. Met dit gebed werd de kantate ingeleid. Zwemdiploma Voor het zwemdiploma A zijn in „De Overdekte" geslaagd: Adri van Amster dam, Cor Baart. Piet Barendese, Stef Castelein, Flip Chaudron, Wil Heems kerk, Jaap van 't Hoofd, Ben Huisman, Cock Kaapaan, Peter de Lange, Albert Nijhuis, Lucas van der Reyden, Henk de Roode, Piet Rozier, Johan Schuilen- burg, Henk Siera, Kees van der Splinter, Tonni Verwer, Harry Voorhoeve, Anton de Weyer. Voor diploma B: George Antheunis, Henk Arends, Dick Barnhoorn, Berry van Berge Henegouwen, Paul Bik, Her man Binnendijk, Joop Bonnet, Egbert Broekhuizen, Rinus Broers, Sjaak de Bruyckere, Freek Charité, Jan Copier, Piet Devilee, Wim Fallaux, Henk de Fey, Fred Fielmieg, Cor Gonlag. Wim de Hol lander, Leo Huiser, Wim Jansen, Walter Jost, Arie van der Kaay, Dick Key. Flip Lentz, Eldert van Luling, Jan van Luyk, Willem van der Meer, Hans van 't Ne- derend, Ed Oechies, Jurry Omtzicht, Paul Overdijk, Bert Oudshoorn, Freddy Paternot, Paul Pen, Jaap Plug, Harry van der Pluym, André van Polanene, Wim van Polanen, Bob del Prado, Cor Prins, Peter Reyken, Herman Roovers, Cor van Rooyen, John Sahupala, André Straver, Dirk Verbruggen, Jan Vinke- steyn, Henk Warmerdam, Ton Weber, Elbert Westerwaal, Martin Zwetsloot. Diploma C: Freddy Abspoel, Hans Beekman, Fred Binnendijk, André Boomsma, Ben Brederode, Hans Cramer, Jan van Domburg, Henk Ginjaar, Cor Hensbroek, Wim Heymans, Wout van der Hoogen, André van der Horst, Ben- ne Houthoff, Louis Laman, George van Luyn, Piet Mieloo, Ton Niessing, Koos Ouwerkerk, Jan du Prie, Paul Sahupa la, Henne Schmidt, Hans Sloos, Jan Stokkel, Wouter Teske, Ton Verhoeven, Kees Vermeulen, Leo van der Walt, Siem Weeda, Leo van der Werff, Rinus Wes- selink, Jan de Wit, Sjaak Witsenburg, Harry Wijsman, Paul van der Zon. Het zwemdiploma D werd uitgereik aan: Gerard Alkemade, Rinus Bon, Hans Enneman, Theo Hogervorst, Daan Hollebeek, Cor Kienjet, Rob van Koo- ten, Hans Kuiters, Henny van Leeuwen, Gerard Mark, Karei Moerland, Koos de Vos, Piet van Weeren. Gronings hoogleraar over moeilijkheden met Indonesië Gisteravond sprak in het Groot Audi torium de Groningse hoogleraar prof. dr. E. H. P. Baudet op uitnodiging van de Organisatie van Studenten in de Ge schiedenis te Leiden over de moeilijkhe den welke zich tussen Nederland en In donesië hebben voorgedaan voor de sou- vereiniteitsoverdracht. Prof. Baudet, die indertijd journalistiek nauw betrokken is geweest bij de ontwikkeling van het Indonesische drama, meende dat geen enkele Nederlandse regering iets rede lijks had kunnen doen om de situatie te redden, vooral omdat door de gebrekkige communicatiemiddelen de werkelijke si tuatie en de politieke verhoudingen in Indonesië in ons land niet voldoende bekend waren. Volgens prof. Baudet had de Nederlandse regering wel meer kun nen doen om de tegenstellingen tussen Soekarno en andere leiders uit te bui ten en daardoor Soekarno uit te schake len. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Freddy, zn. van J. Massing en H. Grun- holz; Caroline Louise, dr. van E. Wasse naar en L. Sonnega; Martinus Jozef, zn. van N. P. Bosman en H. G. Zonderop; Margaretha Johanna Alida, dr. van A. T. v. d. Slot en M. M. Welagen; Robert Jan, zn. van J. W. de Meijer en G. Dekker; René, zn. van L. C. Schutte en M. M. de Roo; Wilhelmina Hendrika Maria. dr. van J. V. van Beek en G. Krom; Elwin Jo- landa, dr. van A. Mentink en C. E. Kwes- tro; Jozef Gerardus Maria. zn. van J. Straathof en W. A. M. van Rijn; Angelina Dominica Maria, dr. van P. J. Gordijn en M. G. van Veen; Jacqueline, dr. van J. H. Aalbersberg en M. J, Tuinhof de Moed; Jacobus Hendrikus, zn. van J. H. Aalbers berg en M. J. Tuinhof de Moed. ONDERTROUWD D. E. Waldt en H. C. Verlaan; C. de Vries en M. A. van der Plas; S. Versteegen en H. A. van Asperdt; A. van Berk en W. J. C. van Hooven; W. F. van Dam en H. A. van Weeren; L. A. M. van Teijlingen en A. M. M. Kerstens; J. Hartevelt en J. Wassink; J. van Duiivenbode en S. Beln- tema; D. Smits en M. J. Crama; L. den Houter en C. A. van der Waals; C. Buurs en A. C. Schilthuizen; A. Sinteur en M. Crama; J. A. van der Kooij en H. van Loon; G. J. M. van den Aardweg en S. J. H. Hisslnk. OVERLEDEN J. Plezier, 73 jaar, echtgen. van F. van Putten; S. Springer, 47 Jaar, echtgen. van S Nieuwenburg; C. J. Gunst, 74 jaar, wed. van L. Bunschoten; H. Göbel. 65 jaar, echtgen. van J. M. v. d. Velden; R. J Kortmulder. 74 Jaar, man; D. Bosma, 67 Jaar, man: H. Dane, 82 Jaar, echtgen. van P v. d. Zwart; A. P. Tendeloo, 85 Jaar, Wan. Wisselbeker voor mej. C. Schreurs VOOR HAAR KENNIS VAN FRANKRIJK De directeur van het Franse Verkeers bureau, de heer Maurice Berne, heeft gistermiddag aan mej. C. Schreurs, em ployé bij het kantoor Leiden van Lissone Lindeman een wisselbeker uitgereikt op grond van haar toeristische kennis van Frankrijk. Zoals bekend plaatste mej. Schreurs zich onlangs met nog zes van haar col lega's, in de finale van een door dit Ver keersbureau gehouden landelijke wed strijd waaraan in totaal veertig personen deelnamen. Met een punt verschil wist zü toen beslag te leggen op de wissel beker, welke zij ook het volgend jaar zai moeten verdedigen om de beker defini tief in haar bezit te krijgen. De heer Berne, die büzondere waardering had voor de geleverde prestatie bood mej. Schreurs tevens een boek over Corsica aan. De directeur van het kantoor Leiden van Lissone Lindeman, de heer J. Koch, die er trots op was, dat deze beker aan een employé uit Leiden kon worden uit gereikt, stelde in het licht, dat door deze overwinning mej. Schreurs zeer zeker in de toekomst als vraagbaak voor het Franse toerisme zal optreden, hetgeen echter weer niet betekent, dat zij zich voor dit land uitsluitend interesseert. Haar kennis van de andere Europese landen doet niet onder voor die van Frankrijk, zodat zü geen gevaar loopt een specialiste te worden. Namens het kantoorpersoneel bood mevr. E. Adriani gelukwensen en bloemen aan. R. J. MOENE WINNAAR DER STUDENTENPIANISTEN Het studenten pianistenconcours, dat gisteren als onderdeel van de „Muziek- universitaire" in de „Lakenhal" werd gehouden, is gewonnen door de heer R. J. Moene, student aan de Rüks- universiteit te Groningen. Hij speelde Roemeense volksdansen van Bartok en de „Valses nobles et sentimentales" van Ravel, en won hiermee de beker, ter beschikking gesteld door de burgemees ter van Utrecht, jhr. mr. C. J. de Ranitz. Tweede werd de heer P. West broek, student te Leiden, met de Sonate in bes KV 570, „Danseuses de Delphes" en „La puerta del vino" van Debussy. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer J. de Bruijne (Leiden) semi-artsexamen de heer J. Stroeve (Wierden)artsexamen de heren H. P. Baaij 'Den Haag), A. P. R. Blok (Lei den), M. D. van Houten (Den Haag) en J. v. Steijn (Leiden); kandidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde de heer W. Ponte (Den Haag); kandidaats examen Duitse taal- en letterkunde mevr. Th. E. DolleWillemsen (Leiden); kandidaatsexamen Nederlands recht de dames Chr. Rijken (A'dam), M. H. v. d. Schrier (A'dam), L. A. Maat (Heem stede), C. S. Taminiau (A'dam), H. Haantjes (Leiden). A. E. M. Vandalon (Driehuis), L. M. Versteeg (Oegstgeest), K. M. Hofkes (Den Haag) en de heren D. Kranenburg (Wierden), A. Th. Bos (Dordrecht), P. van Vollenhoven (Schie dam), M. C. van Mourik Broekman (Breda), C. I. Nommensen (Voorburg), A. H. van Delden (Den Haag), J. V. Kloeck (Beverwijk), J. de Raad (Apel doorn), J. M. A. Hasselman (Oegstgeest), D. C. van Stempvoort (Wassenaar), J. M. de Jonge (Amersfoort), M. F. Hennus (Hilversum), B. A. J. M. Peek (Wasse naar), R. V. Kist (Den Haag), R. H. Hartog (Dqn Haag), J. A. Walkate (Den Haag), H. H. C. N. Breitbarth (Wasse naar), O. W. van der Wyck (Koeken- gen), W. F. Dutilh (Rotterdam), C. H. Brinkman (Den Haag), Th. H. Joekes (Alphen a. d. Rün) en Th. Ph. A. M. Oonincx (Leiden). Prof. <lr. Goedkoop directeur R.C.N. Het bestuur van de Stichting Reactor Centrum Nederland heeft besloten prof. dr. J. A. Goedkoop, hoofd van de af deling fysica, te benoemen tot weten- schappelyk directeur van de stichting, zulks met ingang van 16 maart 1961. Prof. Goedkoop is sinds de oprichting aan het RCN verbonden. Hen heeft o.m. gedurende enige jaren leiding gegeven aan de fysische research bij het J e n e r in Kjeller. Prof. Goedkoop is bijzonder hoogleraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden. GOUDEN DOCTORAAT Dinsdag is het vijftig jaar geleden, dat mr. P. G. Bijdendük, geboren te Rotter dam en thans wonende te Amersfoort, promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de rechtswetenschap. Vergezeld van zü'n echtgenote bracht 2 ambassadeur van de Verenigde Ara bische Republiek in Nederland, de heer Ali Assad Khandji, gistermiddag een be zoek van twee uur aan het Nederlands Instituut voor het Nabüe Oosten in Leiden. De directeur van dit Instituut, dr. A. A. Kampman, stelde de hoge gast aan zijn naaste medewerkers voor en gaf een korte uiteenzetting van ae doel stellingen van het instituut. De heer Khandji had grote interesse in de be schavingsgeschiedenis van de VAR. De in het oude pand van het instituut on dergebrachte spü kerschrif t-inscripties trokken eveneens zijn aandacht. Hier zorgde de wetenschappelük hoofdambte naar van de Rüksuniversiteit, dr. R. Frankena, voor deskundige voorlichting. De ambassadeur begaf zich'daarna met zijn echtgenote naar de grote biblio theek, waar hij zich liet voorlichten om trent de geschiedenis van de Nederland se Arabistiek. De heer Khandji zal na- melük zelf binnen korte tijd werken over dit onderwerp laten publiceren. Na afloop van de rondleiding gebruik ten de gasten ten huize van dr. Kamp man het diner. Ook prof. mr. dr. J. Brugman, hoogleraar in de Arabische taal en letterkunde, mevrouw Klasens, echtgenote van prof. Klasens, die thans in Egypte verbhjft, en dr. C. A. O. van Nieuwenhuüze, secretaris-generaal van de Middellandsezeeraad voor sociale we tenschappen en docent aan het Institu te for social studies in Den Haag, zaten aan het diner aan. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Nancy, dr. van A. Smit en A. C. A. Borg. Ondertrouwd: H. Hogenes. 32 jr. en P. A. van der Lult 28 jr.; C. J. van Geel, 56 Jr. en E. M. Duijm, 42 Jr.; P. Anker, 22 jr. en N. Spek, 22 Jr. VOORSCHOTEN Reeds jaren wordt onder het oog gezien of Voorschoten een weekmarkt kan krijgen. Reeds jaren zyn er heel veel woorden over gezegd en nu is het eindelijk zo ver. B. en W. stellen de raad namelyk voor een weekmarkt te stichten, die op vrijdagmiddag gehou den zal worden. Dit voorstel is een uitvloeisel van de installatie van een Commissie van Ad vies en Overleg in Middenstandsaan gelegenheden door burgemeester de Kool in november j.l. Het- gemeentebestuur heeft deze commissie als één van de te bestuderen punten het probleem van de weekmarkt meegegeven. Het advies van de commissie blükt gunstig te lui den, maar het gaat nog iets verder, dan alleen de markt. De commissie heeft dit vraagstuk na- melük verbonden aan de vraag of er een koopavond moet komen. De combi natie markt-koopavond geeft maximale kansen meent de commissie. B. en W. zün het daar wel mee eens, maar zij kunnen, nu de K. van K. nog niet ge boord, daarover nog geen voorstel doen. Wel houden zü in hun voorstel reke ning met een mogelüke instelling van een koopavond: zü vragen de raad n.l. voor de warenmarkt de tijd tussen 14 uur en 21 uur vast te stellen, zodat B. en W. naar behoefte de markttij- den kunnen wijzigen, zonder een nieuw raadsbesluit. Voor de plaats van de markt is ge dacht aan een nader vast te stellen deel van de Voorstraat, het hart van het oude dorp. Mariemma kwam, zag en won! Een totaal uitverkocht Cultureel Cen trum heeft met stügend enthousiasme gisteravond de verrichtingen van de Spaanse danseres Mariemma en haar gezelschap gevolgd. Deze avond was be legd door Het Nut van Wassenaar en Voorschoten, maar omdat Wassenaar geen geschikte zaal beschikbaar had was Voorschoten uitgekozen voor deze büzondere avond, die voor het Nut een groter succes is geweest dan welke avond ook, die het totnutoe organiseerde. De aanwezigheid van de Spaanse am bassadeur bewüst al het bijzondere van deze voorstelling. Ook Burgemeester L. de Kool en wethouder G. Schrama woonden deze avond bü- Na een kort welkomstwoord door de voorzitter van de afdeling Voorschoten, de heer dr. J. F. Sirks, werd het pro gramma, zoals dat reeds eergisteren in Leiden en volgende week in Den Haag is en wordt gegeven uitgevoerd. De büval van de volle zaal was over weldigend. Het gezelschap werd na af loop met bloemen, een toespraak door de Spaanse ambassadeur en een ge schenk van diens züde een grootse hulde gebracht. (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitse plannenmakers die binnen afzienbare tijd West-Duits- lands levenspeil voorbij dachten te streven, hebben slecht nieuws voor 17 miljoen Oostduitse magen mee moeten delen. Plancommissaris Leuschner heeft voor het centrale comité van de S.E.D. verklaard, dat er in 1961 voor 3 miljard gulden, dat is voor 6 pet, minder aan consump tiegoederen beschikbaar zal zijn dan men gedacht had. De volgende artikelen zijn voornamelijk door de beperkingen getroffen: kaas, koffie, zuidvruchten, wollen- en katoenen stoffen, vis, koelkasten en t.v.- apparaten. Het Oostduitse Wirtschaftswunder verbleekt wel, naast dat van de grote Westduitse broer!! Bonn opgezegde interzonale handels overeenkomst nog niet weer in werking was getreden, bewüst hoezeer de Oost duitse economie nog van de Westduitse afhankelijk is! Nu is die Oostduitse economie na- tuurlük ook afhankelük van die van het Sowjetrussische blok, waarmee het in de „Raad vooor wederzüdse economi sche hulp" verbonden is. Die raad re gelt de arbeidsverdeling tussen de so cialistische landen op basis van het criterium welk land een bepaald pro- dukt voor het hele blok dient te leve ren. Medische dienst Wassenaar: Dokter J. A. Römer, Lan ge Kerkdam 56, tel. 2501 en dokter K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apo theken Wassenaarse Apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Oegstgeest: Doktoren Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. Leiderdorp: Dokter P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Warmond: Dokter Bots. Voorhout, tel. 025327393. Wükverpleging: zuster Mui lerman, Herenweg 57, Warmond, tel. 01711—879. Voorschoten: Dokter J. E. James Leidseweg 51, tel. 2520. Wükverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Apothe ken: Apotheek „Voorschoten", Leidseweg 66, tel. 2525. Offers op altaar der „socialistische" arbeidsverdeling Leuschner had de SED al eerder mee moeten delen, dat de DDR geen ar beidsreserve meer heeft, en dat de ver vulling van het jaarplan voor 1961 slechts kon worden uitgevoerd als de produktiviteit met 6,6 pet stijgt. Vrij vertaald betekent Leuschners uitlating over het gebrek aan arbeidsreserve uiteraard de niet aflatende vluchtelin genstroom van Oost naar West, die da- gelüks de DDR van 500 burgers be rooft! Leuschner merkte ook op. dat de koopkracht groter is dan het goederen aanbod, hetgeen wij inflatie zouden noemen, en gaf toe dat de DDR onvol doende deviezen heeft voor importen uit het kapitalistische buitenland. Een van de tekenendste opmerkingen van de plancommissaris was, dat het plan voor 1961 pas nu kon worden over gelegd omdat vragen over grondstof- fenleveranties tot eind 1960 onopgehel derd waren. Dat de antwoorden daarop in het donker lagen omdat de door Huwelijk Hertog van Kent wellicht ook in Nederland op tv (Van onze Londense correspondent) Het huwelük van de hertog van Kent en Katharine Worsley op 8 juni in de historische kathedraal van York zal door de Britse televisie en radio worden uitge zonden. Het is mogelük, dat ook miljoe nen op het vasteland de gebeurtenis zullen kunnen volgen, via Eurovisie. Men is van plan ook het vertrek van de bruid uit haar ouderlijk huis, een buiten nabij York, en de terugkeer daarheen van de gasten voor de receptie in het programma op te nemen. Paasnummer verschenen van „De Open Deur" Het Paasnummer van „De Open Deur" orgaan, waardoor de Hervomde Kerk tracht het Evangeli eweer enigszins ver staanbaar te maken voor de mens van deze tijd, wordt dezer dagen in een vergrote oplage verspreid. Duizenden vrijwilliger zullen ongeveer 214.000 exem plaren uitreiken als een Paasgroet aan velen, die van de Kerk zün vervreemd. Dwazer kan het niet De Duitse communisten hebben met de schrikbarende neiging tot uiterste consequentie, die hun Duits-zün aan hun communist-zün verleent, grenze loos royaal de raad geholpen en aan zijn besluiten gevolg gegeven, zulks met dure gevolgen. Terwül de andere leden van de raad nieuwe uitvindingen en nieuwe procédés zorgvuldig voor el kaar verborgen hielden, ijlden de Oost duitsers onmiddellük met al hun vond sten de socialistische openbaarheid in en nodigden zü op kameraad Ulbrichts bevel Chinezen, Tsjechen, Roemenen en Polen de geheimste afdelingen van hun bedrüven binnen!! De kameraden ver dwenen dan beleefd buigend, met de bereidwillig ter beschikking gestelde te keningen, formules, foto's enz. en zet ten zich onmiddellük thuis üverig aan het in produktie nemen van de Oost duitse vondsten. Op het altaar van de socialistische arbeidsverdeling is zo de Oostduitse vliegtuigindustrie gesneuveld, waarin voor miljarden geïnvesteerd was, en die zich nu op machinebouw moet toeleggen. De Saksische autobusproduk- tie is aan Hongarüe overgedragen, dat valse gegevens aan de raad verschafte en vervolgens de Duitse autobussen ko pieerde. Een zelfde bedrüf. in het plaats je Werdau, moest de produktie van zware vrachtwagens staken, omdat de Tsjechen het zo graag wilden doen. En het stikstof bedrüf in Piesteritz dat een nieuw laspoeder ontwikkeld had, zag Sowjetrussische ingenieurs met het nieuwe procédé verdwünenü Dollarstroom naar Europese vasteland De sneeuw is gesmolten men gaat aan de zomer denken. De bla den over toerisme in de zondags kranten worden dikker en dikker. De concurrentie om de toeristen- dollar te bemachtigen is groot en zowel de Amerikaanse deelstaten als vreemde mogendheden besteden schatten om de reislustigen naar hun gebied te lokken. Vooral de tijdschriften staan vol met ad vertenties in de prachtigste kleuren. In de laatste tien jaar is het aantal Amerikanen dat naar het verre buiten land trok (Canada en Mexico niet eens meegerekend) gestegen met niet minder dan 125 pet. Zeker 1.800.000 Amerika nen maken elk jaar een verre reis. In het binnenland waar men over ruim 61 miljoen particuliere auto's beschikt maakt men steeds meer en steeds langere autotochten. De klandizie voor Amerika's spoorwegen is sedert de Twee de Wereldoorlog meer dan gehalveerd. Het straalvliegtuig draagt er natuur- hjk toe bü, dat men steeds verdere reizen kan maken in betrekkelük wei nig tijd. Ongeveer dertienduizend Ame rikanen maakten het vorige jaar een reis om de wereld. De A.A.A. Amerika's ANWB en KNAC) heeft een groot aan tal gegevens gepubliceerd, die heel in- RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten vergadert a.s. woensdagavond om 8 uur. De agenda vermeldt 14 punten, waar van de voornaamste zün: voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening op de paardenmarktgelden; id. tot beschikbaarstelling van een kre diet voor verbetering van 27 woningen; id. inzake subsidiëring jeugdtennis; id. tot verkoop van twee percelen bouwter rein in Adegeest aan de heer J. Stik- voort en aan de N.V. Brandwijk; id. tot verlenging van het- contract met de heer W. P. J. v. d. Bül inzake pacht tennis banencomplex: id. inzake herstel en ver huur van de Kings Farm aan de Rün- dijk; id. inzake afkoop van huur perceel Rozenburgerlaan 1; id. tot verkoop van bouwterrein aan de heer J. J. Dekker; id. inzake de instelling van een week markt. WASSENAAR Voordrachtsavond ten bate van het reumafonds Het plaatsehjke comité van het Na tionaal Reumafonds heeft de bekende voordrachtkunstenaresse Willy Moret- be reid gevonden op vrijdag 14 april a.s. een voordrachtsavond te komen verzor- In de gisteravond zeer matig bezochte jaarvergadering van de Oranjevereniging onder voorzitterschap van de heer N. v. Weizen werden behalve de gebruikelüke jaarverslagen van secretaris en penning meester de plannen besproken van de komende feestviering op Koninginnedag. Ook dit jaar zal aan de vooravond n.l. op 29 april een lampionoptocht worden gehouden. In het Wilhelminapark zal op zaterdag en maandag 1 mei het feeste lijk marktterrein worden ingericht. Op de ochtend van Koninginnedag zullen alle Oegstgeester lagere scholen alsmede de Leidse Houtschool medewerking ver lenen aan een kleurige kinderoptocht. Voor alle schoolkinderen komen er voor stellingen, waaraan verbonden de kin- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. F. Karstens te Leiden. Woonhuis en erf Buys Ballotstraat 31 in bod: f. 14.400.Koper: P. M. du Prie te Leiderdorp, q.q. voor: f. 16.400. Woonhuis met afzonderlüke boven woning Groenesteeg 32 32a, in bod: f. 2.050.koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f.2.250. Woonhuis en erf Middelstegracht 163 in bod: f. 2.400.koper: P. J. van der Kleü te Leiden voor; f. 2.402. dertraktaties. De traditionele kinder aubade voor het gemeentehuis ontbreekt uiteraard niet. Het middagprogramma op het ASC- terrein zal ditmaal worden verzorgd met medewerking van verschillende sport organisaties. Tevens zal meer dan gewoonlük aan dacht worden besteed aan de volksspelen zoals tonknuppelen, touwtrekken, mast- klimmen, kuipsteken e.d. Ook padvinders zullen hun medewerking verlenen. De bedoeling van een dergelijk programma is, aldus de voorzitter, om zoveel moge lük inwoners zelf actief aan de feestvie ring te laten deelnemen. Het overzicht kon de instemming van de vergadering verkrügen. Het spreekt overigens vanzelf, dat ook voor voldoende muzikale mede werking bij de verschillende programma onderdelen zal worden zorggedragen. Tevens werd een overzicht gegeven van de herdenkingen op 4 mei en op 14 mei. De dodenherdenking bü de graven nabij de Groene Kerk zal dit jaar voor het laatst plaatsvinden. Sedert 1945 hebben deze herdenkingen bü de oorlogsgraven plaatsgevonden, doch het aantal nabe staande familieleden is zo gering gewor den, dat deze herdenking zal komen te vervallen. De voorzitter, die dit jaar het feit her denkt, dat hij 25 jaar geleden in het be stuur werd gekozen, alsmede de heer G. Prinsen waren aftredend. Ze werden beiden herkozen. gen, waarvan de baten bestemd zün voor het Reumafonds. Deze avond zal gehouden worden in het Deylerhuis. Willy Moret zal het verhaal van Paul Gallico „De liefde van de zeven poppen" voordragen. Er heeft zich, met het oog op de acties van het plaatsehjk comité een comité van aanbeveling gevormd, waarin de volgende plaatsgenoten zitting heb ben willen nemen. Mevrouw Douarière R. L. L. de Beau- fort-Speelman, Ds. H. Beker, F. L. G. Bode, J. R. A. Boermans. H. W Geer- ligs. F. H. Grüp, mevrouw G. F. G Huet- Jonkvrouwe van der Wück, mevrouw C. HR. Kalff-Francken, P. M .van Leus den, L. Menken, Paul Niessing, mevr. Dr. H. J. M. Panthaleon van Eek, G. C. Ruys, mevr. C. E. Sandberg-De Vlie ger, Mr. R. C. Baron Snouckaert van Schauburg, pastoor H. M. van Spanje. Ir. J. I. Steenhuis, J. G. Timmermans, ds. A. Vos, P. Zegwaard en P. Zonne veld. Burgerlijke Stand Geboren: Adrlanus A., zn. van A. T. de Bruyn en H. C. Brama; Anna W. M.. dr. van M. T. Burgemeüer en W. C. J. Belle- kom,; Mylène M. D., dr. van H. F. A. Boe- renbeker en M. A. Dance; Antonlus A. J., zn. van P. J. Bellekom cn E. A. Schrama; Eugenius M., zn. van H. J. Otte en II. M. A. W. van Leeuwen; Alexandra, dr. van J. R. Timmer en S. E. G. van Rhljn. Ondertrouwd: H. Booster (Eindhoven) en E. M. de Boer; J. C. Plompen (Rot terdam) en A. C. M. Koot. Getrouwd: J. A. H. van Winden en A. A. M. Kroon; W. M. Rolvink en A. E. Vosse. Overleden: Maria E. Hoorweg, 83 Jr.; J. F. Brieko. 57 Jr.; C. Fritsch, 66 Jr.; J. Stark, 70 Jr F. Smeets, 56 Jr.; D van den Boogerd. 85 Jr.; E. de Koster, 58 jr. WARMOND Plannen WV De V.V.V. heeft vele plannen voor dit jaar en heeft daarom een extra subsidie gevraagd van f. 3100 om de kosten te bestrüden, verbonden aan de taptoe door de K.M.K., braderie en etalagewedstrüd, versiering en verlich ting, aanschaffing van vlaggen en mas ten. Gezien de steeds toenemende be langrijkheid van V.V.V. en na de re creatiecommissie te hebben gehoord stel len B. en W. voor de jaarlükse subsi die te verhogen van f. 750 tot f. 1500 en voorts een extra subsidie te verlenen voor in 1961 voorgenomen bijzondere activiteiten van f. 2350. Raad dinsdag bijeen Dinsdag 28 maart komt de raad van Warmond in openbare vergadering bü- een. Op de agenda staan onder meer de volgende punteneen voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van het pand Herenweg 90; een voorstel tot het stellen van zekerheid t.b.v. 12 gegadigden, die aan de Marükestraat en de Margriet straat een premiewoning bouwen; een voorstel tot verhoging van de gewone jaarlükse subsidie van de plaatsehjke V.V.V., alsmede het verstrekken van een extra subsidie voor de door V.V.V. in 1961 voorgenomen büzondere activiteiten. teressant zü'n, wanneer men zich een beeld wil vormen van de reislust en reisgewoonten der Amerikanen. Welke landen in Europa hebben hun voorkeur? In 1960 gingen ongeveer 1.430.000 Amerikanen naar Zwitserland, 900.000 naar Italië, 175.000 naar Ne derland. Hoeveel geven zü uit in die landen? De gegevens die de A.A.A. daarover ver strekt, zijn ietwat verrassend, (zü zün afkomstig van de regeringen dezer lan den). In Nederland zouden de Ameri kanen elf miljoen dollar hebben uitge geven, maar in Denemarken, waar het aantal Amerikaanse toeristen slechts 25.000 minder bedroeg, zouden zij voor vüfentwintig duizend dollar hebben be steed! Die bestedings-opgaven hjken niet erg betrouwbaar. Ook Zwitserland geeft, gerekend naar het grote aantal toeris ten, een merkwaardig laag uitgaven-cü- fer. Wat geven de diverse landen uit aan toeristen-reclamein de Verenigde Sta ten? Nederland zou 65.000 dollar beste den en 175.000 toeristen trekken. Surina me gaf op; 25.000 dollar aan re clame en een bezoek van 8.500 Ameri kaanse toeristen. Frankrük gooit er de meeste dollars tegenaan om Amerika nen te lokken: 600.000; Italië mag er ook zün: 490.000 dollar. Het toeristenverkeer tussen het bui tenland en Amerika is lang niet in. evenwicht: de Amerikanen geven bij na twee miljard dollar uit op hun bui tenlandse reizen, de vreemdelingen ma ken, nog geen miljard in de V.S. op. Dat betekent een miljard dollar schade op Amerika's betalingbalans. Ook in eigen land besteden de Ame rikanen veel aan hun vakanties. Van de 56 miljoen gezinnen hebben er 52 mil joen een eigen auto. Geen wonder dat 85 pet. van de binnenlandse vakantie- tochten per auto wordt ondernomen. De gemiddelde lengte van zulk een tocht is volgens de A.A.A. 3440 km. Welke deelstaten het meest van al dat getrek profiteren? De staat New York krügt het meest in de la: 2,6 mil jard dollar; daarna Florida; 1,7 mil jard; dan Pennsylvania: 1,3 miljard; Californië, met 739 miljoen, is nummer vier op de rangUJst. Amerika is een prachtig vakantie land, ook voor Europeanen. Per auto ziet merf hier het meest. Wie het voor het kiezen heeft kome in mei, juni of september. Verlichting hij stilstaan Als u voor een gesloten spoorweg-over gang moet wachten en het is donker, dan bent u verplicht de koplichten te dimmen of de stadslichten aan te steken. Het voeren van groot vol licht (is ver blindende verlichting) is dan verboden, waarschuwt de ANWB. De wettelüke regel is. dat een stil staand voertuig nooit verblindende ver lichting mag voeren. Dit geldt, dus niet alleen bü het stil staan voor een spoorweg-overgang, doch ook voor een brug. als u het voertuig parkeert en alle andere voorkomende si tuaties.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13