Ir. Vos wil revaluatie weer ongedaan snaken Met radar kan luchtartillerie een doel opsporen, volgen en beschieten Gemeenten krijgen iets hogere uitkeringen Overigens bestond veel begrip voor het besluit van de regering I W! Na tien jaar experimenteren in Nederlandse fabriek ontwikkeld P.v.d.A.: „Slechts schijnconcessies" Bij eventuele draadtelevisie levert de staat geen toestellen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 maart 1961 Derde blad no. 30311 Debat in Eerste Kamer (Speciale berichtgeving) De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behande ling van de begrotingen van Economische Zaken, van de Staatsmijnen en van het Staatsgasbedrijf. Voornaamste hoofdschotel was de revaluatie van de gulden. Van verschillende kanten werden tegen deze ingrijpende maatregel wel bezwaren aangevoerd, maar bij de meeste sprekers bestond toch wel begrip voor het besluit van de regering. Alleen ir. Vos (P.v.d.A.) ver klaarde, dat hij het zou toejuichen, indien de regering de revaluatie ongedaan zou maken. Advertentie Hij was van oordeel, dat Duitsland eerder tot revaluatie gedwongen was dan Nederland. Immers, zo betoogde ir. Vos, de conjuncturele spanning in West- Duitsland was groter dan in ons land. Nederland had dan ook juister gehan deld indien het met een lager revalu atie-percentage had volstaan. Voor het door de regering gehanteerde argu ment van de onevenredige valuta-si tuatie had ir. Vos weinig waardering. De fundamentele valuta -evenwichtig heid is namelijk volgens hem in wer kelijkheid niet ernstig aangetast. Ir. Vos zeide het niet onwaarschijnlijk te ach ten, indien Duitsland tot een verdere revaluatie van de mark zou overgaan. Overigens verklaarde hij geen overdre ven verwachtingen te koesteren van prijsdaling van importen. Hij bereken de zelfs, dat het effect van de reva luatie voor wat de import betreft, voor de consument nihil zal blijken te zijn. Hij moest echter toegeven, dat er voor het bouwbedrijf een zeer wezenlijk voor deel in de herwaardering van de gul den aanwezig is. De exportbevordering heeft daarentegen z.i. aan het kortste eind getrokken ten koste van de prys- stabilisatie. De regering verwacht van de revaluatie enige afneming van de spanning, maar dan kon ir. Vos niet begrijpen, waarom de regering toch meent te kunnen overgaan tot belas tingverlaging. Tenslotte zeide ir. Vos op dit stuk van zaken te vrezen, dat de lo nen onder de herwaardering van de gul den lijden. Onzekerheid Mr. Lichtenauer (C.H.) was van me ning, dat herwaardering van de munt in het licht van de geschiedenis be paald geen panacee is. Hij noemde de revaluatie een ruw middel, dat zeer verschillend werkt. „Een deskundig scheepsbouwer" als de heer Hofstra heeft in E.S.B. er al zijn afkeuring over uitgesproken. Zonder het met de heer Hofstra eens te zijn, was de heer Lichtenauer wel van oordeel, dat er door de revaluatie nieuwe factoren van onzekerheid zijn ontstaan. Prof. Thurlings (K.V.P.) constateerde, dat aan het schone beeld van de wel vaart, door de herwaardering van de gulden, wel afbreuk is gedaan. Deze afgevaardigde zeide van mening te zijn, dat er geen bijzondere ontwikkeling in het relatieve prijspeil was, die de reva luatie nodig heeft gemaakt. Ook de be talingsbalans was niet zodanig, dat daaruit nu een herwaardering moest voortvloeien. Eigenlijk was het voor prof. Thurlings een uitgemaakte zaak, dat Nederland niet tot revaluatie had moeten overgaan, maar alle factoren tezamen overwegende, kwam hij toch tot de conclusie, dat de regering er goed aan heeft gedaan, mede het Duitse be sluit in aanmerking nemende. Ruw middel Prof. Witteveen (V.V.D.) achtte het volstrekt juist, dat de regering tot her waardering van de gulden besloot. Hij juichte het toe, dat de regering de soe pelheid heeft getoond om op het juiste ogenblik de bakens te verzetten. De si tuatie kwam overeen met hetgeen de statuten van het Internationaal Mo netair Fonds eisen, nl. dat er een fun damentele verstoring van onze econo mie aanwezig was. Ook prof. Witteveen gaf intussen toe, dat de revaluatie voor sommige bedrijven een enigszins ruw middel is, althans op korte termijn. Eenzelfde aanpassing zou door een ge leidelijke loonstijging ook zijn bereikt, doch dan op langere termijn. Voor de zogenaamde vergeten groepen is de re valuatie gunstig. Het percentage van de herwaardering noemde prof. Witte veen aan de bescheiden kant, vooral als men denkt aan de hogere percen tages van de revaluatie in het verle den. Al met al betuigde prof. Witteveen echter zijn volle instemming met het besluit. „Er zal tot belastingverlaging kun nen worden overgegaan zodra de re valuatie tot ontspanning heeft geleid", zei prof. Witteveen verder. De V.V.D.-afgevaardigde kon overi gens meegaan met het regeringsstand punt t.a.v. het staalproject voor Rozen burg. Ernstig bezwaar had hij evenwel tegen de prijzenwet, waartegenover de heer v. d. Waerden (P.v.dA.) waardering toonde. Met voorzichtigheid een oordeel uit sprekende, wilde prof. De Gaay Fort man (AR) met zijn instemming met het besluit tot revaluatie betuigen. Hij waar schuwde de regering echter er voor te waken, dat er geen opwaartse beweging in lonen en prijzen komt. Dat belasting verlaging logischerwijs uit de revaluatie zou moeten voortvloeien, zag prof. De Gaay Fortman niet in. Project Rozenburg Ten aanzien van het staalproject op Rozenburg zeide prof. De Gaay Fortman het wel met de minister eens te zijn, dat dit in de eerste plaats een zaak van be langhebbenden is. Of een eventueel tweede staalbedrijf bepaald op Rozen burg moet komen? Spreker zeide wel eens de indruk te hebben, dat voor Rot terdam geldt: „begeerte heeft mij aan geraakt". Met betrekking tot de prijzenwet ver klaarde prof. De Gaay Fortman, dat deze slechts als uiterste middel gehan teerd zou moeten worden. Liever zag hij, dat de minister zijn beproefde methode van overreding bij het prijs beleid zou blijven volgen. Voor de heer Van Campen (KVP) bleken er aan de revaluatie ook be zwaren te kleven, maar met het Duitse voorbeeld voor ogen, meende hij toch ook wel, dat onze regering juist heeft gehandeld. Behalve over enkele midden standsaangelegenheden kwam de heer Hooy (KVP) eveneens over de revaluatie te spreken, maar deze afgevaardigde bracht een nog niet besproken element in het geding, nl. de positie van het toe risme. Hij vreesde nl. dat ons vreemde lingenverkeer van de revaluatie nadeel zal ondervinden, terwijl het voor onze landgenoten aantrekkelijker wordt naar het buitenland te gaan. Laaste spreker bij het debat over de begroting van economische zaken was de heer Delprat (WD), die o.m. betoogde, dat de revaluatie nog meer inspanning zal vergen bjj de exportbevordering. H(j waarschuwde tegen een te grote een zijdigheid op dit punt. Men kijkt thans misschien wel iets te veel naar de ge associeerde landen in Afrika, maar ons land zal er goed aan doen de ogen ook op andere delen van de wereld te richten en met name op het verre oosten. Daar is een ontwikkeling gaande, die min stens even belangrijk is als in Afrika, meende de heer Delprat. Hierna begon de Kamer nor aan een debat over de staatsmanen en het staatsgasbedrijf. Leden geheime organisaite in Hollandia veroordeeld In Hollandia zijn leden van de gehei me organisatie „Tentara Tjendrawasi Tjendangan" (Leger van de heroïsche paradijsvogel) veroordeeld tot gevange nisstraffen van 4 en 3 jaar. Doel van de organisatie was het ver zamelen van militaire inlichtingen en het voorbereiden van actie in geval van een Indonesische invasie in westelijk Nieuw-Guinea. Advertentie Probeer óók die Rhenmatiek van D ai te schudden. Neem Kruschen om dat wonder zelf te beleven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losge maakt en afgevoerd, verdwijnen ook die reumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. Wereldprimeur voor het leger (Van onze Haagse correspondent) Het Nederlandse leger zal binnen niet al te lange tijd de beschikking krijgen over een volautomatische lichte lucht doelartillerie, die gerekend kan worden tot de modernste vuurleidingsinstallaties ter wereld. De radarvuurleiding, die waarneemt en vuurt en die naam draagt van L 4/5, is een vinding van de Neder landse industrie. De apparaten kun nen gebruikt worden zowel voor gewo ne luchtdoelgranaten, maar ook voor Minister Zijlstra in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld dat hij bereid is het percentage van de belastingbaten, dat het Rijk afstaat aan de gemeenten, te verhogen van 12.53 tot 12.70. Er is dan een hogere saneringsbijdrage (van in totaal 10 a 15 miljoen gulden) mogelijk aan gemeenten, die tekorten hebben. Vervolgens verklaarde minister Toxopeus zich bereid de uitkering per inwoner te verhogen met 5 gulden voor alle gemeenten tot 500.000 inwoners. De grootste drie gemeenten krijgen tien gulden per inwoner meer. Ook de uitkering op basis van de grondbelasting wordt ver hoogd. In totaal krijgen de gemeenten 80 miljoen gulden meer met inbegrip van de hogere saneringsbijdrage. Grondbelasting De algemene uitkering aan de ge meenten wordt onder andere bepaald door de factor: vijf maal de hoofdsom grondbelasting met als minimum het bedrag van f.5.vermenigvuldigd met het aantal inwoners tot een maximum van 3 maal het laatst bedoelde bedrag. Het bedrag van vijf gulden heeft mi nister Toxopeus gewijzigd in 7 gulden met een maximum van 21 gulden. Voor Rotterdam betekent dit een verbetering van 3,82 gulden per inwoner en voor Utrecht van 55 cent per inwoner. In totaal met de andere verhoging per in woner, gaat Rotterdam ongeveer 11 miljoen gulden vooruit, Amsterdam bij na 14 miljoen en Den Haag 9 miljoen. Er was vorige week in de Kamer be toogd, dat men voor de bepaling van het percentage de rijksbélastingbaten in het gemeentefonds, moet uitgaan van de gebleken behoeften van de gemeen ten. Die redenering kon minister Zijl stra niet volgen, want hetzedde kan men ook toepassen op het Rijk en de particulieren. Men kan nooit, zei hij, het voedingspercentage van het gemeen tefonds vaststellen op basis van de be hoefte, maar alleen op basis van wat beschikbaar is. Indien men op het standpunt staat, dat van de particulie ren geen zwaardere belasting kan wor den geheven, dan zou een verhoogde uitkering aan de gemeenten ten koste gaan van het Rijk. Daarom was de minister van Financiën tot de conclusie gekomen, dat een verhoging van het voedingspercentage niet in overweging kan worden genomen. Het is echter van belang, zei hij, dat de gemeenten de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten binnentreden met een schone lei. Er bestaat twijfel aan of het bedrag van 80 a 90 miljoen gul den, dat daarvoor is gedacht, voldoende is. Het is in ieder geval aan de krappe kant. Met 10 a 15 miljoen meer zal de sanering van de gemeentefinanciën wel kunnen worden verkregen. Daarom was minister Zijlstra bereid het voedings percentage te verhogen met 0,i7 pro cent. Wegenfinanciering Het wetsontwerp inzake de hogere bij drage van het Rijk voor de financie ring van de gemeentewegen buiten de bebouwde kom voor doorgaand verkeer, zal binnen enkele dagen worden inge diend. Het is de bedoeling zo spoedig mo gelijk een wetsontwerp in te dienen, dat de mogelijkheid opent het eigen belastinggebied van de gemeenten uit te breiden met een potentieel van on geveer 175 miljoen gulden. Schijn Op de werf van Verolme op het eiland Rozenburg is de grootste tanker in aanbouw, die ooit in ons land op stapel werd gezet. Het is een 78.000 ton metend schip voor Esso-Amerika. Er wordt koorts achtig gewerkt aan de voltooiing van een zeer groot dok, waarin het schip zal moeten worden afge bouwd. F ran s-Amerikaanse kunstmaan De in Washington gevoerde Frans- Amerikaanse besprekingen over samen werking inzake ruimte-onderzoek heb ben tot een beginsel-akkoord geleid be treffende het lanceren over ongeveer twee jaar van een Frans-Amerikaanse kunstmaan. Bij de replieken bleek de specialist op het gebied van de gemeente-finan- ciën van de P.v.d.A., de heer Venverlo, nog allerminst tevreden. HU diende een reeks amendementen in. H(j constateer de dat de regering geen wezenlijke con cessies heeft gedaan, maai schijncon- cessies. De saneringsbijdrage is wel met 15 miljoen verhoogd, maar anders had het Rijk de tekorten van de gemeen ten toch moeten bijpassen. Het is overi gens nog de vraag of 15 miljoen meer voldoende is. De verhoging van het be drag per inwoner was nodig, omdat er anders geen sprake van zou zijn, dat de gemeenten in totaal er 70 miljoen gulden op vooruitgaan, zoals in de toe lichting op de nieuwe regeling was ge schreven. Op tal van details had de heer Venverlo ook kritiek. De V.V.D.- er mr. Geertsema betreurde het, dat de verbetering voor de grote gemeen ten ten koste gaat van de kleinere ge meenten als het voedingspercentage (buiten de saneringsbijdrage om) met wordt verhoogd. Teleurgesteld was ook de K.VP.-er dr. Van Heivoort, omdat de verhoging van de bijdrage per inwoner al in uit zicht was gesteld door de mededeling in stukken, dat een verfijning werd overwogen. Ook hij diende een stapeltje amendementen in. Een amendement voor verhoging van het voedingspercentage werd eenter niet ingediend. De Christelijk Historische mr. Beernink was er van overtuigd, dat het ook geen zin zou hebben na de dui delijke verklaring van minister Zijl stra, dat nU daartoe niet bereid was. De heer Beernink was geneigd zijn stem aan het wetsontwerp te geven, zo als ook de Anti-Revolutionaire mr dr. Verkerk geneigd was de nieuwe spelling een kans te geven, omdat veel wordt verbeterd en ook deze regeling een voor lopig karakter heeft, waarvan de be zwaren in de praktijk wel zullen blij ken. Vandaag wordt het debat voortgezet met een dupliek van de ministers, waar na de amendementen afzonderlijk aan de orde komen. een nog te ontwikkelen klein geleid pro jectiel voor korte afstanden. Het departement van Defensie heeft reeds een belangrijke order geplaatst voor de levering van deze radarvuur- leidingsinstallaties bij de Hollandse Sig naalapparaten N.V. te Hengelo. Voor die gebieden, waarvoor geleide projectielen bestaan, heeft zware lucht doelartillerie geen zin meer. Voor de verdediging tegen doelen op lage hoogte was het kanon tot nu toe onontbeer lijk. omdat er nog geen projectielen ont wikkeld waren, die deze taak van de lichte luchtdoelartillerie konden overne men. Van militaire zijde werd er op aangedrongen radarvuurleidinsappara- ten te ontwerpen, die ook gebruikt zou den kunnen worden bij het sturen van een nog te ontwikkelen klein geleid pro jectiel voor korte afstand. Aan deze wens voldoet de radarvuurleidingsinstal- latie, die door de Hollandse Signaal apparaten N.V. te Hengelo is ontwik keld. Van militaire zijde werd ons me degedeeld, dat. deze installatie als een wereldprimeur is te beschouwen. Tien jaar Tien Jaar experimenteren, waarbij T.N.O.leger en industrie hebben sa mengewerkt, brachten de nieuwe vuur leidingsinstallaties. Transistors hebben de taak overgenomen van elektronen buizen. De bediening is zodanig, dat ook dienstplichtig personeel deze lichte luchtdoelartillerie kan hanteren. De radarvuurleidingsinstallatie kan en dat. is wel een zeer vernuftige vondst tegelijk een doel volgen en beschie ten en het verdere luchtruim afzoeken. Verrassing door gevaarlijke aanvallen wordt daardoor voorkomen. Een speciaal antennesysteem maakt het mogelijk zeer laag vliegende doelen te ontdekken. Het is uitgesloten te achten, dat deze onopgemerkt kunnen naderen Als het doel is ontdekt, behoeft slechts een knop te worden ingedrukt om het doel auto matisch op te vangen en te volgen. Een maal binnen schootsbereik gekomen, is weer een druk op de knop voldoen de om de aanvaller onder vuur te ne men. Dit kan zo nodig met een groot aantal kanonnen tegelijk geschieden. Elk van hen heeft een vuursnelheid van 240 schoten per minuut. Spionage Wij brengen nog eens in herinnering een bericht betreffende de arrestatie van een oud-marine-officier. Walter Krenz, omdat hij foto's en gegevens van een geheim vuurleidingsapparaat aan een Oosteuropees land zou hebben uit geleverd. Het betrof het nieuwe vuur leidingsapparaat van Hollandse Sig naal. Reeds in januari jJ. werd Krenz door de Duitse contraspionage gearres teerd en ingesloten in de gevangenis van Karlsruhe. Krenz zou enige maanden in Henge lo gewoond hebben als vertegenwoordi ger van het Schutz-Erprobungskom- mando Kiel-Wik. om bekend te geraken met de behandeling van de nieuwe ap paratuur. 59 Begroting PTT iu Tweede Kamer Voor nieuwe druktoets-telefoontoestelleu is verbouwing van centrales noodzakelijk (Van onze parlementaire redacteur) Minister Korthals heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de technische ontwikkeling ertoe zal leiden, dat er nieuwe druktoetstele- foontoestellen zullen komen, waar door sneller een verbinding tot stand kan worden gebracht. Dat zal echter nog wel enige tijd duren, omdat daar voor verbouwing van de centrales nodig is. De verlaging van het interlokale tele foontarief in de avonduren, een deel van de zaterdag en op zondag, zal niet voor mei a.s. kunnen ingaan, maar het zal ook niet later worden dan juli. Indien er draadtelevisie zou komen, waarvan de mogelijkheid nog steeds wordt onder zocht, zal het R(jk niet de toestellen le veren. Er zullen dit jaar in de praktijk wel enige proeven worden genomen met cen- trale-antennesystemen. De teruggang van het aantal abonnees op de draad omroep is de laatste tijd tot stilstand ge komen. Kidnapper Rolland werd beroofd van zijn beste wijntjes (Van onze Parljse correspondent) Raymond Rolland-Alius De Beauvoir, een der twee kidnappers van Eric, het 4-jarige zoontje van de Franse auto koning Peugeot, heeft gisteren moeten constateren dat hij tijdens zijn onvrij willige afwezigheid wegens verblijf ach ter de tralies, op zijn beurt het slacht offer van een misdaad was geworden. De ontdekking, dat dieven in zijn kel der waren binnengedrongen om zijn kostbare wjjnvoorraad te ontvreemden, deed Rolland gisteren bij een huiszoe king, waarbij hij persoonlijk tegenwoor dig was samen met zijn drie advocaten en de rechter van instructie. Rolland toonde zich oprecht verontwaardigd toen hij zag hoe zijn kelderdeur uit het lid hing en binnen alles overhoop was gehaald. Het was juist zo'n best wijntje, verzekerde hjj zijn advocaten. Toen gisteren om zeven uur mor gens de dievenauto of „slamand" voor het deftige huis op de Boulevard Suchet, waar Rolland op kosten van de heer Peugeot een gerieflijke flat op de eer ste verdieping had gehuurd, stopte, ver drongen zijn voormalige buren zich overal voor de vensters om een glimp van de gentleman-boef op te kunnen vangen. Terwijl hij gekleed in een grijze flanellen pantalon en een peau ae suède regenjas links en rechts vriendelijke' knikjes uitdeelde, betrad Rolland, ge boeid tussen twee inspecteurs, net huis. Om zijn eigen voordeur te ontsluiten moest echter eerst een smid worden ge haald. Rollands vriendin, de Deense schoonheidskoningin, die ook zit opge sloten, had na hun vertrek uit Parijs de sleutel verloren. De huiszoeking moet weinig anders hebben opgeleverd dan wat brieven en in ieder geval is er geen Verscheidene Kamerleden hadden de wens geuit de telefoontarieven verder te verlagen, gezien de grote winsten van de PTT, die voor het lopende jaar worden geraamd op 92 miljoen gulden. Minister Korthals maakte er echter op attent, dat de winst nodig is voor de modernisering en uitbreiding van het PTT-bedrijf. De winst is nauwelijks toereikend om de technische ontwikkeling bij te kunnen houden. De zaajk zou anders zijn indien de PTT zelfstandig op de kapitaalmarkt zou kunnen lenen, maar daarvoor is een verandering van de status van het be drijf nodig, die nog in studie is. Bij eventuele wijziging van de status zal er worden gelet, dat de parlementaire con trole niet wordt aangetast. Voor uitbreiding van het automatisch telefoneren met het buitenland moet de apparatuur worden verbouwd. Daarmee zal over twee jaar kunnen worden be gonnen. Als gevolg van de vijfdaagse werkweek zal de tweede postbestelling op zaterdag wel worden opgeheven. Er wordt gewerkt aan postzegels met lage waarden, die met afbeeldingen van gebouwen en der gelijke objecten, zullen bijdragen tot de bevordering van het vreemdelingenver keer. Zieke Kamiel Huysmans in een zorgwekkende toestand (Van onze Brusselse correspondent) De toestand van Kamiel Huysmans, de vermaarde oud-leider van de Belgische socialistische partij, die aan het begin van deze maand als gevolg van een val in de eetkamer van zijn huis te Antwer pen een dijbeenbreuk opliep, wordt door de behandelende geneesheren als zorg wekkend beschouwd. De bijna 90-jarige staatsman ,die in een der Antwerpse zie kenhuizen is opgenomen wordt kunst matig gevoed en hij heeft een bloed transfusie gekregen Volgens een be richt van zijn artsen heeft hij een slech te nacht gehad en heeft hij gisteren weinig rust gehad. centime meer van de oorspronkelijke buit van 50 miljoen oude franken te ruggevonden. Op de terugreis naar Ver sailles, waar de bende zit opgesloten, werd nog even op een der drukste Seine- bruggen gestopt, vanwaar Rolland vo rig jaar de schrijfmachine in het wa ter zou hebben geworpen, na Erics ont voering, de dreigbrieven met de instruc ties aan diens vader waren getikt Wan neer zijn medeplichtige, Pierre Larcher, precies diezelfde plek zal hebben aan gewezen, is het de bedoeling dat dui kers op de bodem van de Seine de schrijfmachine zullen pogen terug te vinden. Doch ook wanneer die kikvors mannen de machine in kwestie als be wijsstuk niet terug zouden kunnen vin den, lijkt het toekomstig lot van de beide gangsters toch al wel bezegeld. Over de rollen die het derde bendelid, de medische student Rotman en de beide vrouwspersonen bij Erics ontvoe ring hebben gespeeld, schijnt dat de rechter van instructie zich nog altijd geen definitief oordeel te hebben ge vormd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9