„Kongo staat thans aan de rand van catastrofe" Openhartig overleg tussen drie vakhonden en het NTS-personeel Zweden?' Moderne mensen kiezen Edet Klacht over zondagmorgendienst: hervormden kerken maar wat aan WOENSDAG 22 MAART 1961 Onverantivoordelijke Russische aanvallen in de Algemene Vergadering der V.N. Ileo tegen Dajal en tegen Nkroemah De V.N.-verzoeningscommissie voor Kongo heeft gisteren een rapport gepu bliceerd, waarin o.m. wordt gezegd dat Kongo „aan de rand van een cata strofe" staat. „Met de grootste spoed dient een politieke oplossing voor de huidige crisis te worden gevonden. Zo wel van de aanhangers van Loemoem- ba als van die van Kasavoeboe heeft zich een gevoel van gelatenheid meester gemaakt. De grondwet die al naar gelang de behoefte door de Kongolese politici wordt aangehaald of verworpen dient te worden gewyzigd of vervan gen wil men de huidige crisis te boven komen. Tot het zover is dient de grond wet echter te worden geëerbiedigd". De vorming van de voorlopige rege- ring-Ileo „is een bemoedigende stap naar de terugkeer van een grondwettig bewind". Deze regering kan echter slechts als wettig worden beschouwd wanneer zy, in overeenstemming met de grondwet, door het parlement is goed gekeurd. De basis van deze regering moet zonder uitstel worden verbreed. Radjeswar Dajal, de vertegenwoordi ger van Hammarskjöld in Kongo, heeft gisteren op een lunch in New York ge zegd, dat de financiële positie van Kon go zorgwekkend is. De maandelijkse uitgaven van de centrale regering in Leopoldstad belopen een miljard frank, terwijl de inkomsten slechts 300 miljoen bedragen De minister-president van de Kongo lese regering te Leopoldstad, Ileo, heeft president Nkroemah van Ghana er gis teren van beschuldigd jegens Kongo te kwader trouw te handelen en Kongo's moeilijkheden te gebruiken ten dienste van zyn aspiraties leider van Afrika te worden. Ileo zei op een persconferentie dat Nkroemah tracht het resultaat van de conferentie van Tananarive onge daan te maken. Ileo zei andermaal zeer tegen de te rugkeer van de speciale vertegenwoordi ger van secretaris-generaal Hammar skjöld in Kongo Dajal, te zijn. Samen werking met de Ver. Naties is onmogelyk als deze man er is. Russische eisen Andrei Gromiko, de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Algemene Vergadering geeist, dat de V.N. binnen een maand hun optreden in Kongo staken, Ham marskjöld als secretaris-generaal afzet ten en steun gaan verschaffen aan „de wettige Kongolese regering onder Antoi- ne Gizenga". De dag tevoren was in betrouwbare kringen van de V.N. vernomen, dat de Sowjet-Unie wellicht haar eis voor ver vanging van Hammarskjöld door een driemanschap zou laten vallen, mits de Zweed voor de resterende twee jaar van zyn ambtsperiode vervangen werd door een „neutralist" Afrika of Azië. In het nieuwe debat over de Kongolese kwestie deed de Rus echter weer een felle aan val op de secretaris-generaal en hij her haalde, dat de Sowjet-Unie vasthoudt aan haar eis tot reorganisatie van het secretariaat. Adlai Stevenson, hoofd van de Ame rikaanse delegatie, noemde Gromiko's rede overeenkomstig „de ergste en af- brekendste tradities van de koude oor log". Hy vreesde dat hieruit blykt, dat de Russen de V.N. niet zien als „een middel tot samenwerking maar als een instrument van internationale dishar- Weerspannige graaf moet toch zitting nemen in Hogerhuis De „weerspannige graaf", het socia listische Lagerhuislid Wedgwood Benn, dat moest aftreden toen zyn vader, het Hogerhuislid Lord Stansgate, overleed, omdat hy diens adelstitel erfde, heeft zijn stryd verloren om toch in het La gerhuis te mogen blyven. Een commissie uit alle partyen heeft zyn verzoek op constitutionele gronden afgewezen. Er zou een nieuwe wetgeving voor nodig zyn om mogelyk te maken, dat Benn lid van het Lagerhuis zou kunnen blij ven. Bovendien zou dat een speciale wet moeten worden met terugwerkende kracht, waarvoor niemand iets voelt. Benn is vol hoop, dat zyn actie op de duur toch zal slagen. Hij werkt thans aan een petitie van zijn kiezers in het district zuidoost-Bristol. Het is sneu voor de jonge Benn, zoals het destijds ook was voor het conservatieve lid Quin- tin Hogg (de tegenwoordige Lord Hails- ham) dat zy, doordat zij een titel erf den, gedwongen waren hun veelbelo vende loopbaan in het Lagerhuis af te breken en tegen wil en dank naar het House of Lords (Hogerhuis of Eerste Kamer) te verhuizen. Misschien wordt er later iets op gevonden, Tegenwoordig zyn er namelijk „peers voor het leven", wier titel niet erfelijk is. Deze zyn ge schapen voor politici, die er bezwaar tegen maken hun nageslacht te binden om in het Hogerhuis zitting te nemen, zonder de kans een normale politeke carrière in het Lagerhuis te maken. Benn heeft als tussen oplossing reeds voorgesteld, dat het mogeiyk moet zyn voor een erfeiyke Lord voor zyn leven afstand te doen van zyn recht om in het Hogerhuis te zitten en deel uit te maken van het Lagerhuis, zonder dat de erfelykheid, waarop hij zelf overigens geen aanspraak wenst te maken, wordt aangetast. monie". Volgens hem bestaan er twee Kongolese problemen, een in Afrika en een in New York. Daarvan achtte hij het laatste het gevaarlykst. Stevenson betreurde dat Gromiko zul ke „onverantwoordelijke, wilde en vol komen absurde aanvallen" op de secre taris-generaal had gedaan. De V.S. beschouwen Hammarskjöld als een „on zelfzuchtig, oprecht en volkomen toege wijd instrument van de VN." De vol kerenorganisatie mag zich gelukkig prij zen, dat zij over zo iemand op een der gelijke plaats in deze moeiiyke tijd kan beschikken. De V.S. zullen zich met alle kracht tegen de eis tot afzetting van Hammarskjöld verzetten. Stevenson gaf als zijn mening te kennen, dat de Sow jet-Unie niet wenst dat de V.N. in Kon go succes hebben. VLIEGERHELM IANGESPOELD (Van onze correspondent) Op het strand van Schiermonnikoog is gistermiddag een licht beschadigde witte vliegerhelm met koptelefoon aan gespoeld. Vandaag wordt vanwege de vliegbasis Leeuwarden een onderzoek in gesteld naar de oorsprong van deze helm. Men houdt uiteraard rekening met de mogelijkheid, dat de helm eigendom is van één van de vliegers, die de vorige week met de Amerikaanse straalbom- menwerper by Vlieland verongelukte. BRAND IN INRICHTING VOOR GEESTESZIEKEN Op het terrein van de psychiatrische inrichting „Dennenoord" te Zuidlaren is gisteravond brand uitgebroken in het kleine paviljoen „De Heuvel". Hier ver blijven ongeveer tien patiënten, die min of meer zichzelf kunnen verzorgen, en enkele leden van het verplegend perso neel. De brandweer van de inrichting zelf, alsmede de gealarmeerde brandweer van Zuidlaren, bestreden het vuur. Ook de brandweer van Groningen werd ge waarschuwd. Deze rukte met twee wa gens uit, doch toen de plaats van de brand was bereikt, kon net het sein „brand meester" worden gegeven. De ge hele bovenverdieping van het paviljoen is uitgebracht; het overige deel van het paviljoen liep grote waterschade op. Alle patiënten van het paviljoen „De Heuvel" konden bijtyds in veiligheid worden gebracht; zy zijn voorlopig op genomen in de andere paviljoens. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vragen over bemiddeling premier van Malakka Het Tweede Kamerlid de heer De Kadt (PvdA) heeft aan de minister president en de minister van Buiten landse Zaken de volgende schriftelijke vraag gesteld: Kan de regering duidelyk maken hoe het mogelyk is, dat de premier van Malakka verklaart zowel van Neder landse als van Indonesische zyde een afwijzing te hebben verkregen inzake zijn bemiddelingsvoorstel om tot een regeling te komen van het geschil tus sen Nederland en Indonesië betreffende Ned. Nieuw-Guinea, terwijl van Neder landse zijde is meegedeeld, dat de be middelingspogingen gestrand zijn op een uitsluitend Indonesische weigering? Ambtenaar Dantumadeel trekt hoger beroep in De 36-jarige adjunct-commies der ge meente secretarie te Dantumadeel, die in januari door de Leeuwarder recht bank werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, wegens het plegen van valsheid in geschrifte en verduistering, heeft het hoger beroep, dat hij had aangetekend tegen het von nis van de rechtbank, ingetrokken. Hij heeft een gratie request ingediend. Deze ambtenaar, die werkzaam was by de dienst voor Sociale Zaken in Dantumadeel, is de man, die ver- antwoordelyk is voor de onverantwoorde besteding van byna een half miljoen gulden uit de gemeentekas, waardoor de gemeente Dantumadeel thans in grote financiële moeilijkheden is komen te verkeren. Hy verwierf zich de bijnaam „de Sinterklaas van Dantumadeel", om dat hy als ambetenaar belast met het doen van uitkeringen aan behoeftigen en werkloze inwoners der gemeente een grote goedgeefsheid tentoonspreidde en zich daardoor onder degenen, die hier van vaak ten onrechte profiteerden grote populariteit verwierf. Hy bevindt zich op het ogenblik op vrye voeten. MAN GING TE ROTTERDAM UIT STELEN MET KIND Samen met een 11-jarig meisje het dochtertje van zijn „kostbaas" zou een 41-jarige classificeerder uit Rotter dam de afgelopen 14 dagen voor min stens f 500.aan uitgestalde goederen gestolen hebben in de grote warenhui zen in de binnenstad. In kasten, laden en koffers werden in zyn woning voor ongeveer 450 blikken levensmiddelen, klokjes, kledingstukken, sieraden, verf waren, schrijfbehoeften, dinky-toys, en zo meer teruggevonden. Het tweetal liep tegen de lamp, toen een controleur in een van de warenhui- Het echtpaar Kroger zou van niets geweten hebben Gordon Lonsdale, een der verdachten in het huidige spionageproces in Lon den, heeft gisteren verklaard dat hy een krachtige radiozender en andere ap paratuur had verborgen in de woning van twee van zyn medeverdachten het echtpaar Kroger ,toen deze af wezig waren. Hy zei de volledige ver- antwoordelykheid hiervoor op zich te nemen. De zender zou krachtig genoeg zyn geweest om Moskou te bereiken. Kroger verklaarde dat hy noch zyn vrouw betrokken waren geweest bij spio- nage-activiteit of by activiteit die als ongeoorloofd kan worden beschouwd. De spionage zou betrekking hebben ge had op marinegeheimen van een Britse instelling voor onderzoek onder water in Portsmouth. Koningin en Prins ontvingen pater Pire Gistermorgen hebben Koningin Julia na en Prins Bernhard in Paleis Soest- dijk de Belgische pater Pire ontvangen. Zoals bekend zijn zowel de Koningin als de Prins zeer geïnteresseerd in het werk dat ten behoeve van de vluchtelingen wordt verricht. Het doel van het bezoek van Pater Pire was dan ook, de Ko ningin en de Prins van zyn werk te ver tellen. Pater Pire is gistermiddag per trein via België naar Duitsland door gereisd. zen het met een volle boodschappentas op een brommer had zien vertrekken, en het een uur later in de zaak weer tegen het lijf liep, nu met een lege tas. Hij, hield het stel in de gaten en zag de tas steeds voller worden en hen niets betalen. Toen greep hy in en waar schuwde de politie. Arbitrage door de Stichting van de Arbeid (Van onze Hilversumse correspondent) De NRU en de NTS zyn gisteren on derhandelingen begonnen over de door de drie samenwerkende vakorganisaties ingediende voorstellen. De besprekingen werden in een openhartige sfeer gevoerd. Overeengekomen werd, dat nog deze week de geschilpunten, welke totnutoe de afsluiting van de nieuwe CAO thans mede geldende voor de NTS in de weg stonden, ter arbitrage van de Stichting van de Arbeid zullen worden voorgelegd. Met ernst zal worden gestreefd naar de invoering van de volledige vyfdaagse werkweek, beginnende in april voor die personeelsgroeperingen, waarvoor dit or ganisatorisch terstond mogelijk is. In de komende maanden zal dit beleid worden voortgezet met de bedoeling, dat in sep tember a.s. ieder personeelslid vyf dagen per week werkt. Een en ander zal in nauw overleg met de vakorganisaties ge schieden. Ten aanzien van het werken tydens de weekeinden zal het uitgangs punt blyven, dat minstens een maal per drie weken een vry weekeinde wordt ge noten. By de werkgevers bestaat bereidheid om compensatie te bieden voor een voor lopig nog onontkoombare zware belas ting op de weekeinden, welke met name bij de NTS optreedt. Voorstellen, een compensatieregeling betreffende, worden nog bestudeerd. Er werd een datum vastgesteld waarop, na zorgvuldige be studering van de voorstellen tot wyzi- ging van de salarisstructuur, het overleg over dit onderdeel der arbeidsvoorwaar den wordt voortgezet. Daarby richten de partijen zich op het bereiken van prin cipiële overeenstemming voor 1 mei a.s. Voorts zal nog nader overleg plaatsvin den over de regeling der arbeldstyden by de NTS. "Uit Dat laatste natuurlijk! Kunt u zich indenken, dat er nog mensen zijn die toiletpapier „zomaar" kopen die niet naar Edet vragen! Edet, dat zo zacht en zuinig is (Edet bevat veel meer papier per rol). Edet, dat hoort tot moderne persoonlijke hygiëne. Edet - zachtheid uit Zwedeneen kleine luxe die er altijd moet zijn! Nu in wit en 3 zachte kleuren. PROT. CHR. VER. VAN KOSTERS Tydens een gisteravond gehouden ver gadering van de afdeling Leiden en om streken van de Prot. Chr. Vereniging van Kosters werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heren B. Eradus en W. 1 Schryver. Het bestuur ziet er thans als I volgt uit L. van Duyn, voorzitter, A. Zaalberg, Leiden. Ie secretaris, B. Eradus, 2e secretaris; P. Los uit De Kaag, le pen ningmeester. W. Schryver, 2de penning meester,Leiden en D. M. Passchier, alg. secundus, Noordwijk. Toogdag in Amsterdamse Westerkerk „Wat een kerkdienst wezenlyk bete kent schynt voor velen in de Hervormde Kerk nog de grote vraag te zijn. Her vormden kerken eigenlijk maar wat aan". Deze scherpe beoordeling van synodaal-gedclegeerde ds. G. Juckema uit Nijverdal vormt het ongeschreven thema boven de toogdag 1961 van de hervormde lekenorganisatie „In dienst der Kerk" welke gisteravond in de Am sterdamse Westerkerk is begonnen en die vandaag wordt voortgezet met le zingen van de professoren Lekkerkerker en Smelik. „Hoe wordt onze kerkdienst een fees telijk gebeuren" is het onderwerp van de toogdag. In de Westerkerk werd ge poogd een antwoord daarop te vinden in de viering van een hoofddienst, zoals de Zwitserse reformator Jonhannes Calvyn dat in zyn tyd deed. „Kerkgang is op gang", dat moest tot uitdrukking ge bracht worden in deze dienst, die ge leid werd door prof. dr. H. Jonker uit Utrecht en de Amsterdamse ds. H. A. Visser. Maar het lukte de kerkgangers maar moeilyk uit de kerkbanken overeind te komen. Zelfs de communie had zittende plaats, de kerkgangers kwamen er niet voor naar voren. Gevolgd werd een orde van dienst zoals het liturgieboekje vermeldde naar de Straatsburgse litur gie 1545. In zijn predikatie wees prof. Jonker op de grote betekenis van het sacrament. Ook daarover gaat het op deze hervormde toogdag, die door vele honderden kerkleden uit het hele land wordt bygewoond. Er is in 50 jaar liturgische beweging in de Hervormde Kerk wel veel (ten goede) veranderd, menen de organisa toren, maar „de feesttoon daarover dient gedempt te klinken". Zorgen maakt men zich over het feit, dat in tal van ge meenten het aantal kerkgangers schrik barend daalt. Enkele klachten zyn; de liederen in de kerk klinken vaak zonder kracht, de prediking geschiedt in een taal. die niet meer van vandaag is, de sacramenten worden gemeden en de kerkgebouwen zyn vaak te „alkoofachtig besloten". Over deze en andere vragen spreken in een zestal secties de toogdagbezoe- kers. Aan de orde komt voorts o.m. „De medewerking van de leek aan de kerk dienst, zang en muziek, plaats en in richting van het kerkgebouw en de vie ring van de sacramenten". Prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker te Groningen, voorzitter van de Raad voor de eredienst, is een der referenten, zyn onderwerp is „Wat zou er kunnen ver anderen?" Dat van zijn Amsterdamse collega prof. dr. E. L. Smelik „We gaan va' k niet met plezier naar de kerk" Onder leiding van studentenpredikant ds. M. A. Krop, Groningen behandelt een forum de in de secties doorgespro ken vragen. Aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam stortte gisteren een berg grind door het dak en drie ver diepingen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een blik van boven a[ door de verdiepingen \van het huis heen tijdens de bezig heden van de brandweerdie zorgde dat er geen verdere instortingen plaats vonden. Amerikaans-Russisch geschil over een RB-47 bijgelegd Kort na de ambtsaanvaarding van Kennedy op 20 januari heeft de Sovjet- Unie Amerika laten weten, dat zy ge loofde dat opnieuw een Amerikaans vliegtuig van het type RB-47 de Rus sische territoriale wateren had geschon den. Als plaats van de vermoedehjke schending had de Sovjet-Unie de om geving van het eiland Vize in de Kara- zee genoemd. De Russen vroegen Ameri ka een onderzoek in te stellen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken antwoordde daarop, dat er een grondig onderzoek was inge steld en dat het niet geloofde, dat er zulk een schending was geweest. Op grond van technische en andere gege vens kan er zich een verschil van mening voordoen, maar Amerika her innerde aan het verbod voor Ameri kaanse vliegtuigen om binnen het Sow jetrussische luchtruim te komen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelt tenslotte mee, dat de kwestie langs diplomatieke weg is behandeld en nu als gesloten wordt be- rchcu*i. Prinses Margaret gaat verhuizen (Van onze Londense correspondent) Prinses Margaret en haar echtge noot gaan verhuizen: eind volgend jaar zullen zij hun intrek nemen in een sinds 1939 onbewoonde en zich thans nog in verwaarloosde staat bevindende grote zijvleugel van Ken sington Palace, ivaar vroeger Ko ning-Stadhouder Willem III en zijn vrouw Koningin Mary hebben ge woond. Een deel van het paleis werd in de oorlog ernstig beschadigd. Op het ogenblik wonen zij in hetzelfde complex, echter in een veel kleiner huis. Verwacht mag worden dat de heer Armstrong-Jones, die naar men weet adviseur is op het gebied van binnenhuis- en tentoonstellingsar chitectuur, in de nieuwe woning spe ciaal zijn scheppende talenten zal kunnen ontplooien. Met de restaura tie zal een bedrag van ongeveer 700.000 gulden gemoeid zijn. Men gelooft dat dit wat sombere poortgebouw, dat met een klokketo- rentje versierd is, zijn keus is ge weest. Aangenomen wordt, dat het echtpaar de nieuwe woning modern zal inrichten. Dit is een deel van het oorspronkelijke paleis, in baksteen ontworpen door de beroemde 17de eeuwse bouwmeester Christopher Wren. Koningin Victoria werd in Kensington Palace geboren. Belgen in Noord-Sumatra aan banden gelegd De Belgen in Noord-Sumatra moeten in het vervolg toestemming aan de plaatselyke militaire autoriteiten vragen om geld van de banken op te nemen. Volgens een andere bepaling is voor het uitvoeren van contracten met Bel gische firma's inzake in- en uitvoer en deviezen, eveneens toestemming vereist. Albanië: rood paradijs Het Joegoslavische partyblad Borba meldt, dat van 1949 tot 1953 tientallen communisten en anderen in Albanië zonder vorm van proces zyn gedood. Veertien concentratiekampen en 22 ge vangenissen bevatten soms meer dan 30.000 gevangenen om omstreeks twee en een half procent van de gehele be volking, aldus het blad. Meer dan 5.000 Albanezen hadden de wyk naar Zuid- Slavië genomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Hel Leidscli Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiminiink 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur non. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen TT niet helpen. 30500 30500 30500 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Albertus Jacobus, zn. van A. J. Hoek en J. den Os; Margaretha Jacomlna, dr. van J. P. Manintveld en P. van Geest; Janna Martina, dr. van J. P. Manintveld en P. van Geest; Maria Rolanda, dr. van V. Vlerbergen en M. van DIJk; Franclscus, zn. van W. Kuyer en M. T. Wlllemsen; Leo Karel. zn. van L. Krult en M. J. A, van Egmond; Christine Wilhelmlna. dr. van H W. Burgemeester en W. VelthuU- zij; Peter, zn. van A. Bosman en M. Berg man; Annemleke, dr. van A. C. M. Ver meulen en J. von Meljenfeldt; Ingrld, dr. van C, Berkouwer en M. J. Mantel; Jozef Gerardus Maria, zn. van L. C. van der Velde en C. J. M. Kraan; Chrlstlanus Theodorus Jozef, zn. van T. M. Rooyak- kers en M. G Rulgrok. GETROUWD P. A. Ramakers en A. Burgy. OVERLEDEN P. M Kerkvliet, 78 Jaar, wed. van T. W. van Nlekerk; P. C. Gans, 68 Jaar. man; G. Meerloo, 71 Jaar, man; F. M. Visser. 78 Jaar. echtgen. van A. Rijnsburger.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5