Bezielende en geloofskraclitige uitvoering der „Mattliaeus Passion" Uitbreiding rustliuiscapaciteit BIJ V D: TRIOMF DER MODE Kerkelijk L even Een der beste vertolkingenin de loop der jaren ons geboden BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - lel. 20097 Leidse Gereformeerde gemeente opent aan Hooigracht rusthuis voor veertig bejaarden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 maart 1961 Tweede blad no. 30311 Ex Animozong in Lijdenstijd Uitzicht op een hoger en beter leven Leidse Schaakbond De voor een tientallencompetitie waar lijk ongekende spanning in de eerste klasse heeft zich eindelijk grotendeels opgelost. Als men een blik werpt op de huidige stand van zaken bevindt men dat Philidor II op de drempel van het kampioenschap staat, terwijl Noordwijk (in ieder geval) en Boskoop I of Bode graven I zullen degraderen. Maandag werd de wedstrijd Philidor II—Bodegraven I afgebroken bij een 4%—4%-stand; d ehangstelling lijkt ons beslist gunstig voor de Leidenaren, al hebben beide partijen winst geclaimd. Trouwens, met een remise is Philidor II reeds kampioen. Dat dit laatste mogelijk was, was te danken aan de onverwachte nederlaag van LSG III tegen Philidor III ,dat hiermede niet alleen zijn colle ga-tiental een beslissende dienst bewees, maar zelf door een formidabele eind spurt van drie gewonnen wedstrijden achtereen niet alleen de degradatie ont glipte, maar zelfs naar de derde plaats steeg! Ja, het geheel is zó sterk, dat, als Hortensius zijn. ongunstige hangstelling tegen LSG III niet door een blunder gewonnen, maar remise gemaakt had, zijn eigen tiental royaal gedegradeerd en Philidor II wellicht geen kampioen zou zijn geworden! Noordwijk I kon on danks een plotselinge krachttoer tegen Voorschoten I zich niet meer redden. De gedetailleerde uitslag van de match Philidor IIBodegraven I luidt als volgt: A. J. W. Kohlbeek (res.)D. P. Hagoort 01; E. KettingJ. P. M. Bos V-2mr. A. J. MulderW. van Beek 10; C. H. van den BoschJ. G. Breek- veld 1A; drs. J. J. Prevoo (res.)A. Scheer xx; F. P. Hemerik (res.)Th. de Vries 01; Th. P. van den BergH. J. van Os 10; G. PelsH. A. van Dam 0—1; W. F. Wakka—W. Koning J. Koet jrN. Veerman 10. Totaal: 4^—4%x. Philidor III—LSG III 5%— 4Vi (Y. Hortensius—G. N. Beer 1—0). Deze zong zijn partij geheel uit het hoofd, wat op een grote vertrouwdheid met zijn opgave wijst. Aanvankelijk bleef hij te sterk aan de buitenkant der din gen. doch allengs wist Kalma, die zijn sonore stem met groot gemak beheerst meer tot een geestelijke belevenis te komen. Voor de Evangelist Jan Waayer niets dan lof. Reeds meermalen prezen wij deze jonge zanger om zijn uitnemende kwaliteiten. Zijn pakkende, expressieve en levendige verteltrant gaat samen met een superieure techniek, waarmee hij „al spelend" de zwaarste passages overwint. Daarbij maakt de voortreffelijke articu latie het mogelijk hem zonder tekstboek je woord voor woord te volgen. Advertentie Wanneer het slotkoor van Bachs „Matthaeus Passion", het ontroe rende „Wis setzen uns met Tranen nieder" aan het oor voorbij getrok ken is, heeft de componist ons een ganse avond lang geconfronteerd met een stroom van muzikale en geestelijke waarden. Gesproten uit het brein van hem, die voor de eeuwen een ereplaats inneemt onder de allergrootste genieën van alle tijden, geïnspireerd door het lijdensver haal van Christus. Zijn „M.P." is de afspiegeling van een edel en rijk menselijk hart, vervuld van het diepst ontzag voor Gods onuitspreke lijk wezen. Van deze inspiratie legde deze avond in de als steeds prachtig be zette Stadsgehoorzaal de Chr. Gem. Zangver. „Ex Animo" onder de ditmaal bepaald bezielende leiding van Herman de Wolff terdege getuigenis af. Verheugend is de geëxposeerde stij gende ontwikkeling in de laatste jaren van „Ex Animo", met thans als ge lukkig resultaat een der beste, zo niet de beste vertolking, welke wij sinds 1942 van dit koor mocht beluisteren. Het werd in het algemeen een boeien de, levendige, gespannen en vloeiende verklanking, zulks na een wat slap, aar zelend en niet volkomen zuiver begin. De opvatting getuigde van eenheid met een goed evenwicht tussen een al te uitge sproken objectiviteit en een te over dreven subjectieve gevoeligheid. Voor een groot deel was de spanning, welke de uitvoering kenmerkte, een gevolg van het sneller nemen der tempi en het aan dacht wyden aan constrastwerkingen. De Wolff bleek al spoedig de juiste greep op het koor te kunnen verkrijgen met alleszins verheugende reacties. „Ex Animo's" discipline is welbekend. Deze openbaarde zich bij uitstek in de volkskoren (turbae) en de harmonisch gezongen koralen, eertyds door de ge meente gezongen waaraan in het hui dige stadium technisch niets meer ont breekt, terwijl ook een wijdingsvolle en toegewijde geloofsoverdracht zich ken baar maakt. De preciese attaques en de machtige kracht van het massale koor vormen in diverse scènes, o.a. die van de aardbeving, een suggestieve en realis tische indruk. Buitengewoon verdienste lijk was ook de beschaafde en zich met het ware Bachklankbeeld zuiver aan passende, verzadigde koorkleur, gepaard aan een verzorgde dictie. Men is met dit alles door de jaren heen door en door vertrouwd geraakt. Dat ook het frisse jongenskoor in zijn integrerende cantus firmuszang helder naar voren kwam, beïnvloedde de gun stige gang van zaken in niet geringe mate. Gedurfd-suggestief en beeldend „Ex Animo's" zang, meermalen kwam men ook aan de devote verstilling toe. Het koor leek sterk open te staan voor De Wolffs intenties, reageerde er met zekerheid op. Des te meer is dit te waarderen, om dat het gevaar om na zoveel jaren in sleur te vervallen stellig niet denkbeel dig is. Daarvan was gelukkig geen spra ke: de enorme opgave der onverkorte uitvoering bleef onder De Wolffs vaste greep voor inzinkingen bespaard. De solisten voor zover men in de M.P. van „solisten" spreken mag, waren van ongelijk niveau. Tijdens de generale repetitie was de sopraanpartij opgedragen aan Nelly Groenevelt. Naar wij vernamen maakte zij een voortreffelijke indruk. Helaas kon zij haar taak gisteravond in verband met plotselinge ongesteldheid niet ver vullen. Haar plaats werd ingenomen door Elisabeth Lugt, wier gevoelige voor dracht echter geenszins in evenredigheid stond tot de stemkwaliteit. Machteloos heid en scherpte in de hogere regionen ontsierden haar zang in hoge mate, met tussendoor zelfs helaas precaire mo menten. Ook de alt Aafje Heynis hoorden wij wel eens gelukkiger. Dikwijls openbaarde zich een hinderlijk vibreren in haar op zichzelf warm getimbreerde stem. In haar voordracht had een bewogen inner lijk beleven expressiever rechten kunnen verkrijgen. De Christuspartij was aan de bas Rom Kalma toevertrouwd. De tenor Chris van Woerkom, eertijds als Evangelist excellerend, maakte van de veeleisende aria's, meestal beangsti gende struikelblokken in het geheel, iets bijzonders. Ook bij hem een hoogopge- voerd technisch kunnen, ondersteund door zuiver Bachbegrip. Twee zangers, met wie iedere Bach-interpreet het met vertrouwen wagen kan! De bas Meine Pot, als vele vorige ma len, ten volle vergroeid met de illustra tieve karakteristiek der kleine partijen, doch, ondanks de jaren, nog niet geheel vrij van een soms irriterend detoneren. Als instrumentale steun het Rott. Philh. Orkest. Zich blijkbaar niet altijd volkomen bewust hier de functie van een bescheiden begeleidingsapparaat te moe ten vervullen. Overigens met solisten, wier kundigheid in de obligaatpartijen niet in twijfel getrokken kon worden. Meer fijnzinnige nuancering van het orkest ware af en toe wenselijk geweest. Hans Schouwman aan het klavecimbel en mevrouw Blankenstein aan het orgel waren wederom waardige representanten, zorgend voor een achtergrond, welke men van krachten van hun allure verwachten mag. AI met al een uitvoering, welke ook nu de 20ste eeuwse «gelovigen in de Lijdens weken tot stem* is geweest en tot be zinning stemde. Het is een zegen, dat nog steeds nieu we M.P.-Iiefhebbers in ruime mate aan wezig zijn, voor wie ook de muzikale be levenis belangrijk is. Een avond als deze biedt uitzicht op hoger en beter leven! Daarom alleen al verdienen „Ex Ani mo" en de onvermoeide dirigent De Wolff, aan wie Leiden de jaarlijkse her haling dankt, onvoorwaardelijk onze diepgaande erkentelijkheid! H. VLUCHTELINGEN GEVEN UITVOERING IN STADSGEHOORZAAL Vrijdagavond vindt in de Stadsgehoor zaal een uitvoering plaats, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Universi tair Asyl Fonds. Uit dit fonds studeren in Leiden 18 vluchtelingen uit Hongarije Tsjecho-Slowakye, Joego-Slavië en Let land. Deze avond spelen het Balalaika orkest „Kazbek" met medewerking van de zangeres Mila Airschanskaja en de accordeonist M. Margitic, die beiden in Leiden studeren, en het Zigeunerorkest „Tzigane". De Poolse zangeres N. Zlo- binska zingt volksliederen. Gedanst wordt door Hongaarse studenten uit Leiden en Delft en door de beroemde Oekrainse danser Ravalow uit Wenen. De politie heeft gisteren een 58- jarige Leidenaar aangehouden, verdacht van oplichting. De man zou huis-aan- huis geld hebben opgehaald voor een pseudo-evangelisatiedoel. De totale hoe veelheid buitgemaakte gelden is nog niet bekend. Om een Indruk te krijgen van de nieuwe mode. bracht V. en D. gister morgen en tweemaal 's middags haar eerste show in dit seizoen. Deze werd op originele wijze geopend door een triomfantelijke middeleeuwse krijgsman in maliënkolder. Hierbij werd een jum per van gevlochten zijde getoond, geïn spireerd op deze maliënkolder. Het mo- In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk interieur... en in elk budget! Be/ of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure nr 60 A. Amsterdam - Arnhem - Breda Rotterdam iSli In Alphens Nabij Kamerkringvereni ging Leiden der CHU hield werkvergadering D. v. tl. Kwaak voorstander streekplannen Gisteren kwam een aantal ledenregeringszijde de grondprijs voor wo- van de Kamerkringvereniging Lei den der C.H.U. in het gebouw „Nabij" te Alphen aan den Rijn onder voorzitterschap van de heer D. van der Kwaak voor het houden van de jaarlijkse werk vergadering bijeen. In zijn welkomstwoord sprak de voor zitter er zijn vreugde over uit, dat de jongeren in vele activiteiten een voor beeld gegeven. Steeds meer jongens en meisjes treden toe tot de jongerengroe pen van de C.H.U. Het jaarverslag werd uitgebracht door de secretaris, de heer M. A. van den Have, burgemeester van Valkenburg. De penningmeester, de heer K. van Diepingen burgemeester van Leiderdorp, gaf een financieel overzicht over het afgelopen jaar waaruit bleek, dat een batig saldo van f 913.83 kon worden overgeboekt. De aftredende bestuursleden de heren D. van der Kwaak, J. de Geus, J. van den Oever, P. de Pater en J. C. Voge laar werden allen herkozen. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de woningbouw, waarbij burgemeester Van Diepingen het onjuist noemde, dat van Prachtige, sportieve en elegante kleding (Van ccn bijzondere medewerkster) Door alle eeuwen heen heeft de mode getriomfeerd. Wanneer wij er de geschiedenisboeken op na slaan, is er geen tijdperk, dat dezelfde mode aangeeft, steeds is er het andere. Het enige verschil met vroeger dagen is. dat de mode de laatste jaren sneller verandert. De gewaden van toen gingen beslist langer mee. maar daar waren het dan ook gewaden voor. De hedendaagse vrouw draagt alleen maar prachtige sportieve en bovenal elegante kleding. del van deze bruine jumper, die ook in verschillende andere kleuren werd ge bracht, is vrij lang. Hierna volgden popeline regenmantels in zachte pasteltinten. Een bruine kraag- loze mantel met laag aangezette zak ken, was zeer modieus. Separates waren er te kust en te keur, zowel in katoen als gebreid. Het handige hiervan is, dat er zoveel te combineren valt. Er was een katoenen in batikdessin bedrukte separate met een wyde rok en er wa ren verschillende tricot pakjes, zowel in effen weefsels als met een gebreid effect. Hiernaast namen de pakjes, bestaan de uit rok, blouse en jasje een grote plaats in. De jasjes zijn meestal tegen- gevoerd met de stof van de blouse. Heel flatteus was een lindegroen pakje met een rose-wit-groen gestreepte blouse. De modellen van de japonnen zijn soepel van lijn. De taille is iets ver laagd en de rokken lopen wat klokkend uit. De strakke rok handhaaft zich nog steeds en voor de echte zomerjurkjes zijn de rokken nog ruimvallend. Er wa ren verschillende exemplaren in fleurige bloem- en streepdessins. Heel apart was een grijs-wit horizontaal gestreept jurk- Je met een plissérand aan de zoom. Een modesnufje was een groene im- priméjapon, die herinnerde aan de Charlestonstyl uit de twintiger jaren. De aangesloten japon had aan de on derkant een klokkende strook waarop een grote strik was bevestigd. Zeer vermeldenswaard waren de prachtige mantels, die stuk voor stuk modieus zijn. Het materiaal was kamgaren, mohair en vooral veel linnen, soms in een prachtig glanzend effect. De modellen zyin merendeels kraag loos en zoals Parijs voorschrijft, asym metrisch. De panden zijn vaak doorge sneden in voor of achterkant en met brede stiksels versierd. Zelfs was het rugpand van een prachtige groene man tel naar een model van Dior in vieren verwerkt. De capelijn met vleermuis mouw komt herhaaldelijk voor. In dit model was een beeldige witte mantel met marine afgezet. Ook waren er ver schillende witte mantels met rose of zwarte accessoires. Ensembles, veelal in composé-stoffen, een japon in geruite stof of omgekeerd, vielen dikwijls te bewonderen. Bijzonder chique was een zwarte naar grijs af vloeiende japon met witte noppen met bijpassende zwarte linnen mantel en beeldige zwart-witte hoed. De hoeden, welke gebracht werden, waren buiten gewoon mooi. Vooral de grote geklede modellen hadden een onnavolgbare ele gance. Hoeden, die als tropenhelmen op het hoofd staan, gegarneerd met breed lint of bloemen of van kunstig verwerkt fijn of grof stro, vormden een mooi geheel bij de getoonde toiletten. De bruidsjapon was ook geinspireerd op de Charlestonstijl: een langlijvige korte Jurk met aan de onderkant een strook van kant, waarover een kanten mantel gedragen werd. Ook in de kring van de Leidse Gereformeerde Gemeente (Nieuwe Rijn) speelt het huisvestingsprobleem voor bejaarden reeds lange tijd een grote rol. Toen men dan ook hoorde, dat de GereJ. Kerk een nieuw rusthuis aan de Witte Rozenstraat - Huize Groen hoven - opende, waardoor het rust huis aan de Hooigracht leeg kwam, zijn onmiddellijk in classicaal ver band - de Leidse Gereformeerde ge meente maakt deel uit van de clas sis Amsterdam - besprekingen ge opend tot aankoop van het oude rusthuis aan de Hooigracht 38. Eind 1959 leidden deze besprekingen tot een gunstig resultaat en kan tot aankoop van het pand worden over gegaan. Een grondige inwendige restauratie, waarbij zelfs een geheel nieuw trappen huis moest worden aangebracht vond plaats, terwijl ook rekening werd gehou den met een sterke uitbreiding van 25 naar ruim 40 bedden van de rust huiscapaciteit. Gelet op de grote belang stelling welke van de zijde der bejaarden bestond, om spoedig opgenomen te wor den, is het bestuur, in overleg met de Stichtingsraad, ertoe overgegaan om reeds voor de officiële opening ouden van dagen in het rusthuis een onderko men te verschaffen. Na veel breken en bouwen is thans echter de tijd aange broken, dat de datum voor een officiële opening kan worden vastgesteld. Dit zal nu plaatsvinden op dinsdagmiddag 4 april. *s Middags om twee uur leidt ds. K. de Gier te Den Haag in het kerkge bouw van deze gemeente aan de Nieuwe Rijn een dienst waarin het rusthuis of ficieel aan Stichtingsraad en bestuur wordt overgedragen. Na afloop van deze dienst is er gelegenheid om deze „clas- sicale aanwinst" te bezichtigen. Gisteren hebben wij dat reeds gedaan, waarbij het ons opviel, dat hier inder daad van een grondige restauratie kan worden gesproken. Het oude rusthuis kent men niet meer! Op alle verdiepin gen in gangen en kamers heeft men er „het mes" diep ingezet, met als resultaat, dat alles een sfeer van grote vriendelijkheid, van licht en lucht, ademt. In totaal zyn circa 25 kamers grondig onder handen genomen. Bijzon dere aandacht is daarbij besteed aan de inrichting van de eet- en conversatie- zalen, welke een moderne aankleding ontvingen. Ook de keuken het. hart van het „bedrijf' ontving een zeer moderne inrichting; menige huisvrouw zal hier jaloers op zijn. In het rusthuis, dat een achteruitgang heeft aan de Mid. delweg en ook beschikt over een tuin, is tevens ruimte gereserveerd voor een ver- pleegzaal en een rouwkamer. De leiding van het rusthuis, waarin thans reeds 26 bejaarden een vriendelijk onderdak vinden, is in handen gelegd van zuster Kersbergen, die zich veel moeite getroost om het de bejaarden naar hun zin te maken. BESTUUR WSL Het bestuur van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden is voor het jaar 1961-1962 als volgt samenge steld: M. A. van Oordt, praeses; M. C. W. Moolenburgh, ab-actis; A. A. van Ron- nen, quaestrix; O. de Nie, assessor I, E. N. B. Planteydt, asssessor II. De modern ingerichte conversatie zaal in het rusthuis. (Foto L.D./Holvast) Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300.— en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Stichting Leidse Studentenhuisvesting De samenstelling van het bestuur van de Stichting Leidse Studentenhuisves ting is gewijzigd, doordat de voorzitter prof. dr. D. J. Kuenen wegens drukke werkzaamheden zich gedwongen zag zich terug te trekken uit het stichtingswerk. De secretaris, mr. J Drijber, is hem opgevolgd, terwijl in diens plaats is getreden dr. C. F. A. Bruyning. Het dagelijks bestuur bestaat thans uit: mr. J. Drijber, voorzitter, dr. C. F. A. Bruyning, secretaris, drs. A. L. Demenint, penningmeester, prof. dr. K. W. Taconis, vice-voorzitter en de leden jhr. mr. Ch. van Nispen tot Sevenaer en J. A. Mazel. Het bestuur van de stichting is sa mengesteld uit het bovengenoemde dage lijks bestuur en de leden: Jhr. mr. F. H. van Kinschot, A. J. Jongeleen, mej. mr. M. E. Blok, J. Hoekert, mej. A. Kappeyne van de Coppello, mevr. H. C. Dresden- Konyn, prof. dr. P. C. van Traa, mevr. mr. J. C. M. van Iersel-Knüppe, J. van der Sluys Veer, arts. Als adviserend lid treden op: mr. W. O. baron van Dedem en mr. A. L. Schneiders. De Stichting biedt thans huisvesting aan 561 studenten. Na het gereedkomen van de inrichting van reeds aangekochte panden en de nieuwbouw in dit jaar bij de Sterflat zal dit aantal ca. 1000 be dragen. ningwetwoningen op hoogstens f3000.- per woning wordt gesteld. voor welke prijs tal van gemeenten beslist deze huurwoningen niet meer kunnen bouwen. Hierdoor komen de woningzoe kenden met de z.g. smalle beurs steeds achterop. De heer Van der Kwaak, de vraag beantwoordend stelde, dat in de vrije sector reeds per 21 maart j.l. aanvragen zijn ingediend voor 1800 woningen. Al eer het jaar om is mag verwacht wor den, dat dit aantal ruimschoots ver dubbeld wordt. De heer Van der Kwaak bleek een voorstander van streekplannen, omdat er voor elke stad een tyd komt, dat de grondprijs eenvoudig niet meer te beta len is. Als voorbeeld noemde spreker gemeenten in het Westland, waar men met warenhuizen bebouwde tuingrond slechts voor tonnen geld per ha kan bemachtigen. Wanneer men daarbij dan nog bedenkt, dat verwacht wordt, dat in 1980 het inwonertal in het westen met één en een kwart miljoen zal zijn toegenomen is het begrijpelijk, dat Veze bevolkingsaanwas adembenemend wordt genoemd. Daarbij moet bedacht worden, dat in het westen met 5 van de totaal grond- oppervlakte van Nederland reeds nu 37 der bevolking woont. Na nog gesproken te hebben over de Kinderbij- slagregeling voor minder begaafde kin deren en de wet op de bouw van kerken met de daarbij behorende subsidierege ling gaf het bestuur te kennen te zullen overwegen volgend jaar deze jaarver gadering op zaterdagmiddag te houden. Hierna werd deze middagvergadering gesloten. Industrialisatie In de avonduren was er een openbare byeenkomst, gedurende welke een twee tal inleidingen werd gehouden, betrek king hebbende op de industrialisatie en de landbouw. Allereerst sprak de heer B. J. Udink over het onderwerp „Industrialisatie, een noodzaak". De inleider, die secreta ris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam is, gaf een uit eenzetting over dit probleem. Er wordt veel gesproken over de snel toenemende uitbreiding van het gebied, dat voor in dustrie nodig is, maar wanneer we de cijfers gaan bekijken valt dit werkelijk nogal mee. De totale industrie in Neder- ioï? beslaat momenteel een gebied van 12000 ha, dat is ongeveer de grootte van het eiland Walchren. De uitbreidings plannen voor de industrie in alle ge meenten van ons land betreffen een oppervlakte van 10.000 tot 15000 ha. Wanneer dit in het jaar 2000 verwe zenlijkt zal zijn, dan nog beslaat het industrie-terrein slechts anderhalf pro cent van ons land. Het gebied, dat voor het agrarisch bedrijf wordt gebruikt is 200 maal zo grootdaarentegen is de bijdrage aan het nationaal inkomen van de agrarische bedrijven drieëneenhalf maal zo klein als van de industrie. Er zyn verschillende punten aan te voeren voor de noodzaak van de industrialisa tie in ons land. Allereerst is daar de bevolkingsaanwas, die ongeveer 100 000 per jaar bedraagt, en die allen een plaats in de maatschappij opeisen. De voornaamste takken van industrie zijn de metaal- en de chemische industrie; deze geven de vooruitgang aan, welke dan weer gevolgd worden door de bouw nijverheid en de kledingindustrie, e.a. De plaats, waar de industrieën geves tigd moeten worden, wordt bepaald door het transport en daarom zal ook het grootste deel in het westen van ons land worden geprojecteerd. Een zeer be- langryk iets by de vorming van nieuwe industrieën is natuurlijk het benodigde kapitaal; van 1957 tot 1959 werd alleen voor de zware industrie een bedrag ge ïnvesteerd van 2.3 miljard. Arbeids krachten zouden er volgens spreker wel voldoende zyn, maar het is de vraag of de kwaliteit wel gelijke tred houdt met de kwantiteit, waarvoor het weer nodig zal zijn het onderwijs in de technische factor belangrijk uit te breiden. Aan het slot van zjjn inleiding zei de neer Udink, dat Nederland als zeer klein land tussen enkele grote mogend heden een moeilijke positie inneemt, maar dat de Nederlandse industrie zeer zeker een redelijke kans van slagen Landbouw Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. T. Hellema, hield daarna een mleiding over het onderwerp „Land bouw en Industrie, géén tegenstelling". Spreker gaf een historisch overzicht van de positie van de landbouwer en diens moeilijkheden. Zeer intensief ging de heer Mellema, die zelf uit landbouw- kringen stamt, in op de persoonlyke ge steldheid van de boer. Landbouw en in dustrie moeten zeker niet tegenover el kaar staan, maar kunnen heel goed naast elkander leven. Wel moet. cr reke ning mee gehouden worden, dat de in dustrie zich niet gaat vestigen in de specifiek agrarische gebieden. Een forum onder voorzitterscnap van de heer D. van der Kwaak en bestaande uit de beide inleiders en dr. H. W. Tila- nus, beantwoordde daarna enkele vra gen. Aan het eind van deze byeenkomst werd de dagsluiting verricht door ds. G. J. van Embden, hervormd predikant te Zoeterwoude. Afscheid ds. D. H. Gijsbers De Centrale Kerkeraad der Leidse hervormde gemeente heeft met ingang van 31 maart a.s. aan ds. D. H. Gijsbers, op zyn verzoek, ontheffing verleend van zyn opdracht als half-time jeugdpre- dikant van deze gemeente. In een door de Hervormde Jeugdraad speciaal te beleggen vergadering zal ds. Gijsbers volgende week afscheid nemen. Zoals bekend bestaan er plannen om in de toekomst in Leiden een Jeugd- predikant te beroepen. ACADEMISCHE EXAMENS An de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. geschiedenis de heer W. A. Brumeml (Den Haag); doet. ex. Rechten Vrije Studierichting de heer D. M. Schorer (Den Haag). Mej. M. H. Goedman, onderwijzeres aan de Dr. Van Voorthuysenschool, is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, geslaagd voor het doctoraal examen pedagogiek. NED. HEKV. KERK Beroepen te Noord en Zuid Schermer (toez.) J. E. van Veen. vicaris te Ter- munten; te Groot Ammers P. Westland t .Sint Annaland. Aangenomen naar Varsseveld (toez.) J. M. de Mey te Op perdoes, die bedankte voor Sexblerum; naar Wijngaarden I. Boot, kand. te Utrecht. Bedankt voor Drachten K. M. de Bruljn te Marrum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg C. J. Smellk te Veenendaal. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Bergum G. H. de Jonge te Leeuwarden. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Amsterdam (vac. dr. G. J. Llndyer )J. J. Bik te Maracalbo (Zuld- Amerlka), H. Jnhannes te Breda en D. Sollnger te Haarlem. Zuid-Afrikaanse kerk uit wereldraad De Nederduits Hervormde Kerk van Zuid-Afrika heeft gisteren in Pretoria besloten zich terug te trekken uit de Wereldraad van Kerken. Op een alge mene vergadering, die door 500 afge vaardigden uit alle delen van het land werd bijgewoond, stemden slechts 13 af gevaardigden tegen dit besluit. Deze beslissing van de Nederduits Her vormde Kerk betekent, dat deze kerk de apartheidspolitiek aanvaardt. Zij zal dus aparte diensten houden voor blanken en niet-blanken. Professor S. P. Engelbrecht, hoogleraar in de theologie namens deze kerk aan de Universiteit van Pretoria, verklaarde in verband met het uittreden: ..WU kun nen de Wereldraad niet naar Zuid- Afrika laten komen om ons te vertellen wat wij hier doen moeten." Dr. A. J. G. Oosthuizen, een van de belangrijkste theologen van Zuid-Afrika zei dat de Wereldraad gelijkheid in Zuid-Afrika wil zonder enig voorbehoud. De Raad wil dat ..de Amerikaanse ma nier van leven" hier in Zuid-Afrika ze geviert en „daar kunnen wij niet mee akkoord gaan," aldus dr. Oosthuizen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3