CRISIS-ATMOSFEER OVER LAOS IN AMERIKAANSE HOOFDSTAD Luistergeld moet hoger Westelijke concessies voor kernwapenproeven WEERBERICHT President Kennedy voortdurend in overleg met zijn militaire en diplomatieke medewerkers Engeland en Amerika willen per jaar 20 inspecties toestaan Geldprijs voor Bert Haanstra Nieuwe koers voor Angola? ©ucf ^)ïïèi leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 MAART 1961 No. 30311 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) In Washington begint zich inzake Laos een crisis-atmosfeer te ont wikkelen. Maandag en gisteren confereerde president Kennedy met zijn belangrijkste diplomatieke en militaire medewerkers. Het opdrin gen van de communisten in Laos heeft in de Amerikaanse hoofdstad ernstige bezorgdheid gewekt. Met het oog hierop heeft de president zijn persconferentie van vandaag verzet naar morgen. Er staan Ameri ka verschillende wegen open. Het zou meer materiaal en meer mili taire adviseurs naar Laos kunnen zenden. De ZO AVO (Zuidoostazia- tische verdragsorganisatie) zou met Aziatische troepen steun kunnen verlenen aan de door het Westen erkende regering van Boen Oem en zelfs zouden Amerikaanse troepen in de strijd kunnen ingrijpen. Dit laatste is echter niet waarschijnlijk. Amerika zal zijn bondgenoten willen raadplegen alvorens zijn gedrag definitief te bepalen. Hoewel men in Washington weinig voelt voor een conferentie van veertien staten over Laos, blijft ook dit een mogelijkheid. In elk geval moet pre sident Kennedy vastbesloten zijn alles te doen om machtsoverneming door de communistisch-gezinden in Laos te voorkomen. Tot zover onze Amerikaanse correspondent. gisteren het plaatsje Kam Keoet bereikt, op 60 km van de Mekong en de grens met Siam. Naar verluidt "hebben beide partyen zware verliezen geleden. Volgens de minister van Voorlichting in de rechtse regering-Boen Oem, Boeavan Norasingh, hebben de troepen van ge neraal Nosavan de stad nog in handen. Kam Keoet is het meeste zuidelijke punt ,dat geregelde troepen van de link se Pathet Lao totnutoe hebben bereikt. De guerrilla-activiteit in de provincie Savannakhet zou reeds enige tijd ge leden zijn toegenomen. Wanneer Kam Keoet in handen van de Pathet Lao valt zal zy in staat zijn het land in tweeën te delen, juist ten zuiden van de hoofdstad Vientiane. Noordvietnamezen in de aanval Volgens het Engelse persbureau Reuter zijn waarnemers in Washington van mening, dat de huidige situatie is ge groeid uit het onderhoud, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Rusk tijdens het weekeinde met de Rus Gromiko heeft gehad. Dit onder houd zou aan Amerikaanse kant een pessimistische indruk hebben achter gelaten. Troepen van de Pathet Lao hebben Staatssecretaris Het financieren van de Wereldomroep niet meer uit de luisterbijdrage, maar uit Rijks middelen zal op zichzelf geen uitkomst bieden uit de financiële moei lijkheden, waarmee de omroepen te kampen hebben. Aan een verhoging van het luistergeld zal te eniger tijd niet zijn te ontkomen. Dit is de mening van staatssecretaris mr. Y. Scholten. Hij heeft deze geuit tijdens het mondeling overleg, dat de vaste commissie voor O.K. en W. uit de Tweede Kamer, met de regering heeft gepleegd over verschillende punten, waaromtrent de bewindslieden bij de openbare behandeling van de begroting van O.K. en W. de commissie niet had den bevredigd. Het verslag van dit mon deling overleg is gisteravond aan de Kamer toegezonden. Over de onafwendbare verhoging van het luistergeld merkte de staatssecre taris verder op, dat het luistergeld sinds 1942 f 12.per jaar bedraagt. De sinds dien aanmerkelijk gestegen uitgaven konden aanvankelijk worden opgevan gen, doordat het aantal radiotoestellen in gelijke mate bleef stijgen. Dit sta dium is thans echter voorbij. Weliswaar stijgt het aantal verkochte radiotoestel len nog steeds, doch niet meer in die mate als voorheen. Het betreft hier voornamelijk de vervanging van oude toestellen en de aanschaffing van toestellen door nieuwe gezinnen. Afge zien van de toeneming van het aantal autoradio's, lijkt de radioluister- dichtheid in Nederland thans niet meer noemenswaard toe te nemen en is het verzadigingspunt bereikt. De uitgaven voor de omroepverenigingen blijven echter stijgen, onder andere doordat de kwaliteitseisen steeds hoger worden. GUNSTIG RESULTAAT UTRECHTSE JAARBEURS (Van onze correspondent) De algemene indruk over de Jaar beurs te Utrecht die hedenmiddag aan het Croeselaanterrein te Utrecht zijn poorten sloot, is onverdeeld gunstig. Dit zei vandaag de heer J. H. D. van der Kwast, Jaarbeursdirecteur, in een over zicht van deze 76ste beurs. Aan het Vreeburg zijn bijzonder goe de zaken gedaan en op het Croeselaan- teriein werden vele nuttige contacten gelegd. MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Minder koud vooral in de nacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 MAART Zon op: 6.38 uur; onder: 18.57 uur; Maan op: 10.35 uur; onder: 1.35 uur; Hoogwater te Katwijk te 7.48 en 20.12 uur, laagwater te 3.20 en 15.47 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Controle op vivisectie bepleit Kamerlid stelt vragen over gestolen honden Het Eerste-Kamerlid, de heer Querido (PvdA), heeft aan de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: „Hebben de ministers kennis genomen van berichten in de pers betreffende het gebruik van gestolen honden voor vivi sectie in het Academisch Ziekenhuis te Leiden? Zo ja, zijn de ministers dan niet van mening, dat deze berichten erop wijzen, dat vivisectie onder de tegenwoordige omstandigheden tot ontoelaatbare praktijken leidt? Indien ook de vorige vraag bevesti gend wordt beantwoord, zijn de minis ters dan bereid hun standpunt, verde digd bij de behandeling van de Dieren beschermingswet, te herzien en een con trolesysteem op de beoefening van de vivisectie te ontwerpen?,, De bovenstaande vragen hebben be trekking op een geval, dat zich kort geleden heeft voorgedaan en waarbij een ras-hond uit Nieuwkoop, geheel buiten medeweten van de eigenaar, via een opkoper te Bodegraven die van deze „handel" een winstgevend bedrijf maak te, terecht was gekomen in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, waar het dier een (experimentele) longoperatie had ondergaan. Volledigheidshalve ver melden wij hierbij dat de hond deze operatie goed heeft doorstaan en bin Generaal Phoemi Nosavan, vice-pre mier en minister van Defensie van Laos, heeft vandaag medegedeeld, dat twee bataljons, voornamelijk bestaand uit Noord Vietnamese troepen, een aanval op grote schaal hebben ingezet tegen de regeringstroepen in het gebied van Kam Keoet, ongeveer 65 kilometer van <je Mekong-rivier, die de grem vormt tus sen Laos en Siam. De bataljons worden gesteund door zware artillerie. Tornado in Pakistan 180 slachtoffers Een tornado, die zondag Oost- Pakistan trof, heeft 180 slachtof fers gemaakt, zo is van ambtelijke zijde meegedeeld. Er vielen 800 gewonden. In Genève is gisteren de conferentie-van-drie over het staken van proeven met kernwapens hervat. Engeland en de Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie een aantal nieuwe voorstellen gedaan. De con ferentie begon in augustus 1958. De zitting van gisteren die werd ge presideerd door de Russische afgevaardigde Semjon Tsarapkin, was de 274ste sinds de aanvang. De Amerikaanse delegatieleider, Arthur Dean, verklaarde dat de Ver. Staten op voorstel van de Sowjet-Unie Russische deskundigen zullen toelaten bij alle proefexplosies. Zij zullen de installaties mogen inspecteren en toegang hebben tot de gegevens die uit de proeven zijn verkregen. President Kennedy zal het Congres vragen met dit voorstel in te stemmen. Krachtens de wet van MacMahon mag aan buitenlan ders geen informatie over atoomenergie worden verstrekt. Rus Tsarapkin heeft talrijke bezwaren De verenigde Staten verlangen van de Sowjet-Unie wederkerigheid. Ame rikaanse geleerden moeten dus Russi sche installaties kunnen bezichtigen. De Amerikaanse gedelegeerde verzoent Tsa rapkin tevens terug te komen van zijn besluit niet actief deel te nemen aan gemeenschappelijke programma's voor seismisch onderzoek. Het Westen is bereid kleine onder grondse proefexplosies voor een periode van drie jaar te staken. De Sowjet- Unie wenst een moratorium van vier of vijf jaar, het Westen had aanvan kelijk voorgesteld een periode van twee jaar, telkens met drie maanden te ver lengen. Engeland en de Verenigde Staten wil len elk jaarlijks twintig inspecties naar niet-geidentifiseerde seismische gebeur tenissen toestaan. Het laatste Westelijke voorstel was twintig inspecties in de Sowjet-Unie en twintig inspecties in Engeland en de Verenigde Staten sa- nenkort aan zijn eigenaar zal worden teruggegeven. Overigens zijn ook wij van mening, dat het in hoge mate ongewenst is, dat de mogelijkheid blijft voortbe staan, dat dieren tegen de uitdrukke lijke wens van hun eigenaar in, aan vivisectie worden onderworpen Red. „L.D." men. De Sowjet-Unie was bij het ver dagen van de onderhandelingen bereid tot drie inspecties per jaar op haar grondgebied. Geen tijdrovende stemmingen Met betrekking tot de zeven landen omvattende controle-commissie voor toezicht op de naleving van een even tueel akkoord zijn de Westelijke mo gendheden bereid het Russisch verlan gen naar pariteit in te willigen. De commissie zou dan moeten bestaan uit elf landen: vier Westelijke, vier com munistische en drie neutrale landen. Het Westen verlangt in ruil voor deze concessie, dat het verdrag snelle en doeltreffende controle mogelijk maakt, zonder voortdurende tijdrovende stem mingen in de controlecommissie. De Verenigde Staten zijn bereid het aantal controleposten op Russisch grondgebied van 21 tot 19 te vermin deren, op voorwaarde dat het aantal controleposten in Amerikaanse gebieds delen van 17 tot 16 wordt terugge bracht. In Engeland zou één controle post moeten worden gevestigd in Engelse gebiedsdelen zouden er 13 moeten ko men. De Sowjet-Unie heeft ingestemd met 15 posten op haar grondgebied. Het hotel "Le Pare" in Evian op de Franse oever van het Meer van Genève, waar de Frans-Algerijnse onderhandelingen zullen worden gevoerd. Eventueel kan de controlecommissie, met toestemming van de drie betrokken lan den, een andere regeling treffen. Het Westen heeft het reeds door de Russen aanvaarde rapport dat deskun digen in 1959 over controle up proe ven op grote hoogte eveneens aanvaard. Hieruit wordt o.a. het gemeenschappe lijk gebruik van aardsatellieten bepleit. Een andere Westelijke concessie is dat elk van de drie leden van de atoom club het recht van veto heeft over de gehele begroting van de controle-organi satie. Aanvankelijk hadden de Weste lijke mogendheden een tweederde meer derheid verlangd. „Liever weken dan maanden" Dean verklaarde mede namens de Britse gedelegeerde David Ormsby Gore te spreken. De voorstellen kunnen in elk opzicht als gemeenschappelijke voor stellen worden beschouwd. Het Westen is niet van zins conces sies te doen wat betreft de criteria op grond waarvan een onderzoek ter plaat se moet worden ingesteld, het aantal van twintig inspecties per jaar naar niet-geidentlficeerde seismische gebeur tenissen en de bezetting van de con troleposten. De inspectiegroepen mogen niet bestaan uit onderdanen van het land, waar een onderzoek wordt inge steld. De bemanning van vliegtuigen die voor inspectievluchten worden ge bruikt evenmin, en de leider van de post mag niet afkomstig zijn uit het land waar de post is gevestigd. Slot op pag. 2 Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in Paleis Soestdijk de Belgische Nobelprijswinnaar pater Pire ontvangen, die vertelde over zijn werk ten behoeve van de vluchtelingen. Marokko liet de elf oliedeskundigen vrij Marokko heeft gisteravond de elf olie prospectors, die 11 maart uit de Spaanse Sahara werden ontvoerd, in vrijheid gesteld. De mannen (drie Ame rikanen, twee Canadezen, vijf Span jaarden en een Fransman) zijn in een kazerne te Rabat overgedragen aan de ambassadeurs van hun landen. Koning Hassan las de ambassadeurs van de V.S., Canada, Spanje en Frank rijk een verklaring voor, waarin o.m. gezegd werd, dat de elf buitenlanders, die werkten in het zuidelijk deel van Marokko, dat echter nog steeds niet onder Marokkaans gezag is gekomen, gevangen zyn genomen door een groep patriotten. ,Door dit incident, heeft het conflict over Marokko's zuidelijke ge bieden zich nog meer toegespitst", aldus Koning Hassan. Spanje heeft inmiddels aanzienlijke troepenversterkingen naar de Sahara ge stuurd. Eind vorige week werd bericht, dat de Marokkanen oorlogsmateriaal bijeenbrachten nabij de grens tussen Marokko en de Spaanse Sahara. Dit keer een Duitse drieling in corso Het jaarlijkse bloemencorso, ditmaal „Zo is Nederland" geheten, en waarin 27 praalwagens meerijden, wordt gehou den op 22 april. Het vertrekt om 11 uur uit Sassenheim en het voert via Lisse en Hillegom naar Bennebroek en vice versa. Op het ogenblik bloeien overal in de bollenstreek de late crocus, de narcis en de tulipa. Bij goed weer zal men met de volgende bloeiperiode rekening kun nen houden: narcissen en tulipa's van 20 maart tot circa 15 april, hyacinten van 10 april tot 25 april, vroege rulpen van 15 april tot 30 april en late tulpen van 25 april tot 10 mei. Men verwacht ook dit jaar weer veel publiek. De NZHVM zal op drukke dagen weer extra bussen naar de Keukenhof laten rijden. Van Den Haag Hollands Sppor uit kan men om het half uur over Wassenaar en Noordwijk met de gewone lijndienst naar de Keukenhof. Wat de Nederlandse Spoorwegen betreft: alleen op de dag van het corso zullen op het baanvak Amsterdam-Den Haag extra- treinen in Lisse en Hillegom stoppen. Bij het jongste bloemencorso, gehou den in het Duitse stadje Rheydt, heeft een drietal Nederlandse bollenprlnses- sen op een praalwagen meegereden. Op de 22e april komt een heel charmant drietal uit Rheydt naar onze bollenstreek hetzelfde doen. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Scholten heeft besloten om de driejaar lijkse prijs ter grootte van f. 5.000 van de stichting „Het Johan J. Smit Fonds" voor het eerst toe te kennen aan de filmkunstenaar Bert Haanstra. De staatssecretaris heeft dit besluit geno men na advies te hebben ingewonnen bü de raad voor de kunst en met instem ming van het „Johan J. Smit Fonds". De driejaarlijkse prijs is door genoemd fonds, dat zetelt in Amsterdam, ter be schikking gesteld van het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen ter uitreiking aan een Nederlander, die zich bfj uitstek verdienstelijk heeft ge maakt voor de bevordering van de In ternationale verstandhouding. De prys is aan Haanstra toegekend speciaal voor zün over de gehele wereld bekend ge worden flims als „Strüd zonder einde", „Rembrandt, schilder van de mens" en „Glas", waarmee hij „zoveel heeft büge- dragen tot de bevordering van interna tionale. culturele waarden". Advocaat-generaal Hoge Raad Bij K.B. is benoemd tot advocaat- generaal by de Hoge Raad der Neder landen: mr. Ch. M. J. A. Moons, thans advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. De New York Times schrüft, dat in- grüpende constitutionele wijzigingen worden voorbereid voor Angola en Mo zambique op grond waarvan beide Por tugese gebieden „economische, fiscale en administratieve autonomie" zullen krg- gen. In een bericht uit Loeanda, de hoofd stad van Angola, meldt de speciale cor respondent van het blad, Benjamin Wel les. dat volgens berichten uit Lissabon de wijzigingen binnen enkele weken van kracht kunnen worden, hoewel geen juiste datum is vastgesteld. Volgens Welles hebben de aanvallen van de laatste tijd in de Verenigde Naties op de Portugese koloniale politiek de regering van premier Salazar blijkbaar doen be seffen, dat zij haar bewind in de over zeese gebieden snel moet veranderen of het risico moet lopen, dat het met ge weld veranderd wordt. EERVOL ONTSLAG AAN MR. L. EINTHOVEN Als hoofd van de B.V.D. Bü KB is met ingang van 1 april a.s. aan mr. L. Einthnven, hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanis aan de lande bewezen. Vanochtend heeft de minister van Binnenlandse Zaken in de Rolzaal van het Binnenhof aan talrijke civiele en militaire autoriteiten, alsmede aan ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven gelegenheid geboden om van de heer Einthoven afscheid te nemen. Tot opvolger van de heer Einthoven, is met ingang van genoemde datu mbe- benoemd mr. J. S. Sinninghe Damsté. Uit Het Leidsch Dagblad van 22 maart 1861: Bij de eerste opvoering van opera Tannhauser van Richard Wagner zijn vreeselijk hooge prijzen betaald voor de plaat sen; zoo heeft een Russische Prins 600 francs voor 2 plaatsen in de stalles betaald. De toiletten der dames waren allerprach tigst, en de graaf de Morny, die zeer veel kennis van diamanten heeft, schatte de waarde der diamanten, alleen van de dames, die in de loges op de eerste bank zaten, op 15 mülioen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1