Ook kleine landen kunnen bijdrage leveren tot ontwapening, zegt Rusk BELGISCHE KOMEN MET DREIGEMENTEN S Hoop giind zeikt door dak en 3 verdiepingen éw Qiu WEERBERICHT „Probleem niet beperkt tot de groten of noordelijk halfrond Verbitterd door revaluatie NOG GEEN NOODZAAK VOOR VUFDAAGSE SCHOOLWEEK Versterkingen naar Angola teuwsi Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 MAART 1961 No. 30310 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SmgeI l'Lelden - Olro D0- 57055 Hoofdredacteur; J. Brouwer f 7 50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren een nieuwe benadering van het ontwapeningsprobleem door alle landen bepleit. Kleine landen zouden na onderling overleg kunnen besluiten hun bewapening te verminderen tot het peil, voldoende voor handhaving van de binnenlandse veiligheid. Rusk sprak op een bijeenkomst van de universiteit van Californië in Berkeley. Hij merkte op dat het ontwapeningsprobleem „niet is beperkt tot de grote mogendheden of het noordelijk halfrond". „Terwijl de zogenaamde grote mogendheden de mogelijkheden voor een ingrijpende beperking van de bewapening onderzoeken, zouden ook andere landen zich op hun situatie kunnen bezinnen en een waar devolle bijdrage leveren door vermindering der bewapening. Daardoor zouden tevens gelden vrijkomen voor sociale en economische ontwik keling. Russische premier zou de spanning willen verminderen Rusk merkte op dat ontwapening risi co's piet zich brengt, maar dat het een nog groter risico is wanneer niet nog maals opnieuw ernstig wordt gepro beerd ontwapening te verwerkelijken. Ontwapening in een wereld waar be langrijke politieke vraagstukken op een oplossing wachten is niet eenvoudig. „Omdat een spoedig einde aan de riva liteit en tegenstellingen niet te ver wachten is en omdat de bewapenings wedloop de spanning vergroot, is de hui dige taak om maatregelen te vinden waardoor de bewapening veilig kan wor den verminderd terwijl geleidelijk een wereld van orde en recht ontstaan zoveel te moeilijker". „Daarom zijn effectieve inspectie en controle een vereiste, daarom is geleide lijke ontwapening een voorzichtige procedure, daarom moet de wettelijke structuur voor het regelen van geschil len worden verstevigd, daarom moet een internationale politiemacht worden op gericht om het wettelijke proces te handhaven", aldus Rusk. Nieuwe voorstellen van Chroesjtsjow? Chroesjtsjow zal president Kennedy nieuwe voorstellen doen over de manier waarop de spanning tussen Rusland en de V.S. verminderd kan worden, zo weet het tijdschrift „Newsweek" te mel den. De Rus Alexander Toptsjiew, die de volgende maand naar Boston komt in verband met de viering van het hon derdjarig bestaan van het Instituut voor technologie van Massachusetts, zou de ze voorstellen in Washington overhan digen. Nenni's politiek goedgekeurd Het congres van de Italiaanse linkse socialistische partij, dat de afgelopen vijf dagen in Milaan is gehouden, heeft de politiek van de 70-jarige partijleider Pietro Nenni met 269.576 van de 498.277 stemmen goedgekeurd. Nenni streeft naar onafhankelijkheid van de commu nisten voorwaardelijke samenwerking met de christen-democraten. Nenni's succes is minder groot dan aanvankelijk werd verwacht. Het percen tage stemmen voor zijn politiek, 55, is kleiner dan op het vorige congres werd uitgebracht. In het centraal comité kregen de aanhangers var Nenni twee zetels min der. Zij hebben thans 45 zetels, tegen de fractie die samenwerking met de com munisten voorstaat 29. De leider van deze fractie Tullio Vecchietti, boekte voor zijn stroming een winst van drie ze tels. Een derde, eveneens links georiën teerde groep, onder leiding van Lelio Basso daalde van 8 op 6 zetels. Voorts is er nog één onafhankelijk- in het cen traal comité. De partij van Nenni is in grootte de derde politieke groepering van Italië, na de christen-democraten en de commu nisten. Nenni maakt zich geleidelijk on afhankelijk van de communisten, maar de linkse socialisten werken in de vak bonden, arbeiderscoöperaties en ongeveer 2000 gemeen eraden nog met de commu nisten samen. „Newsweek" schrijft voorts dat Chroesjtsjow althans volgens Russi sche diplomaten graag zou zien dat vice-premier Mikojan van Rusland en vice-president Lyndon Johnson van de V.S. elkaar over en weer bezoeken „om de weg te bereiden voor een onderhoud tussen hem en Kennedy". Het blad zegt in Washington verno men te hebben dat de eerste reactie van Chroesjtsjow tijdens zijn bespreking met de Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson, die hem een brief van Ken nedy had overhandigd, was: „Woorden woorden, ik hoor maar niets anders dan woorden". Chroesjtsjow zou voorts ge zegd hebben dat hy geen verschil zag tussen de regering-Kennedy en de re- gerirg-Eisenhower. „Dat is er toch wel", zo zou Thompson geantwoord hebben. „Zo staat men in Washington niet meer afwijzend tegen over neutraliteit. Integendeel, wy trach ten een echte neutrale regering in Laos te creëren" Chroesjtsjow: „Neutraal tegen wie?". Direct daarop hield de Russische pre mier een pleidooi voor zijn kandidaat voor de functie van Laotiaanse premier. „Als het waar is wat u zegt, waarom wil men in Washington dan Soevanna Phoema niet? Wat mankeert er aan hem? Hij is geen communist en de wet tige premier van Laos", aldus Chroesjt sjow. Thompson verdedigde volgens News week Boen Oem. Chroesjtsjow noemde Boen Oem echter een „stroman" zon der steun van het volk. De Belgische kaasimporteurs zijn door de herwaardering van de gulden onthutst en bitter gestemd. Zij beschouwen haar als een be schaming van het goed vertrouwen, dat zij in de Beneluxpartner had den. Hun organisatie, ^e ..Beroeps vereniging Invoerders en Groot handelaren in Kaas", heeft dit per brief doen weten aan het Produkt- schap voor Zuivel. In een vergadering, die gemeld, wa ren de gemoederen dermate verhit, dat er gespeeld werd met de gedachte aan totale blokkering van de kaasinvoer ge durende een maand en aan een totale stopzetting der betalingen. Omdat zij echter zouden betreuren, dat him Nederlandse collega's door een NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk opklaringen, afgewisseld door enkele buien en matige tot zwakke noordelijke wind. Morgen van het westen uit toenemende bewolking en wind krim pend naar zuidwest tot west. In het binnenland op de meeste plaat sen nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 MAART Zon op: 6.40 uur; onder: 18.56 uur. Maan op: 3.54 uur; onder: 0.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.06 uur en 19.27 uur. Laagwater te 2.43 uur en 15.08 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Chroesjtsjow zonder belangstelling voor een topconferentie Het partijloze Franse blad „France Soir" schrijf, uit „absoluut betrouwbare bron" vernomen te hebben, dat premier Chroesjtsjow van de Sovjet-Unie de Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet- Unie, Thompson, tijdens hun onderhoud van enige tijd geleden in Siberië gezegd heeft, dat hij niet langer belang stelt in een topconferentie. Volgens het bericht uit Genève van de correspondent Michel Gordey schijnt de Russische premier zelfs geen belangstel ling meer aan de dag gelegd te hebben voor een bezoek van president Kennedy aan de Sowjet-Unie. Thompson zou vol gens „France-Soir" tot de slotsom zijn gekomen, dat de Russische leider „geheel in beslag genomen is door binnenlandse politieke vraagstukken". Hy had de Amerikaanse ambassadeur ook gezegd, dat wanneer Frankrijk weigert zijn kernwapenproeven te staken, de Sowjet- Unie gedwongen zal zijn kernbommen aan China te geven. oi andere actie benadeeld zouden wor den. hebben de Belgische kaashande laren, die nun koesverlies op f 220.000 tot f 250.000 schatten, eerst een beroep ge daan op de Nederlandse minister van Financiën en het Produktschap omdat koersverlies opgeheven te krijgen. Aan de minister van Financiën hebben zij verzocht de facturen voor kaasleveringen aan België van voor de herwaardering te mogen verrekenen tegen een koers van 13.20 franken per gulden. Aan het Pro duktschap hebben zij nu in hun brief gevraagd, dat verzoek te onder steunen. Het bestuur van het Produkt schap zal de brief in zijn vergadering van morgep bespreken. Britse spion stelde camera opzettelijk verkeerd in Een der hoofdverdachten in het Brit se spionageproces, Henry Houghton, heeft verklaard dat hy bij het fotogra feren van geheime objecten de camera opzettelijk verkeerd heeft ingesteld, zo dat de foto's waardeloos waren. Procureur-generaal Sir Manningham Butler vroeg Houghton, een vroegere ambtenaar van de Admiraliteit, of hij schuldig was aan spionage. Houghton wachtte geruime tijd met antwoorden, en zei toen, dat hij werd gedwongen. Nadat hij twee maal was afgeranseld fotografeerde hij een boek met gegevens van de Engelse atoomonderzeeër „Dread nought" zodanig dat de cijfers over de bewapening en het brandstofverbruik onleesbaar waren. Hij fotografeerde eveneens marine-orders, echter niet de belangrijkste. Houghton vertelde drie jaar in angst en vrees te hebben geleefd nadat een zekere „Nikki" geheime inlichtingen van hem had verlangd. De 4 000 pond ster ling (ca 40.000 gulden) die na zijn arre statie in zijn woning waren gevonden had hij ontvangen van een Belg, Alphonse, die hij had leren kennen toen hjj op het kantoor van de marine attaché in Warschau werkzaam was. Alle vijf beklaagden verklaarden on schuldig te zijn. '■*ÉSÊk, Conclusie onderivijzerseommissie Een door de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.) ingestelde commissie is tot de conclusie gekomen, dat de noodzaak tot invoering van een vijfdaagse schoolweek thans sociaal noch pedagogisch aanwezig is. Der halve acht zij het ook niet gewenst een aanbeveling tot algemene in voering te geven. De commissie meent, dat het niet ge wenst is, dat de school bij de invoering van de vijfdaagse werkweek resp. school week een vooruitstrevende positie in neemt. Wel acht zij het noodzakelijk, dat de snelle ontwikkeling van de vyfdaagse werkweek met de nodige bedachtzaam heid wordt gevolgd. Hoewel de commissie van mening is, dat nu de noodzaak tot invoering van ëen vijfdaagse schoolweek sociaal noch SOEKARNO WIL NIÉUWE A.A-CONFERENTIE Premier Nehroe van India, die op de terugreis van Londen naar Nieuw Dehli in Cairo een onderhoud heeft gehad met president Nasser van de V.A.R., heeft gistermiddag in Cairo een speciale afgezante van president Soekarno van Indonesië ontvangen, mevrouw Soebia- ni, die hem een boodschap van de In donesische president overbracht waar in deze aandringt op een zo spoedig mogelijk te houden conferentie van de Afro-Aziatische landen, die destyds heb ben deelgenomen aan de A.A.-besprekin- gen in Bandoeng. Nehroe heeft dit verzoek met Nasser besproken. Andere punten van bespre king waren het Kongolese vraagstuk, Laos, de ontwapening en de verschillen de vrijheidsbewegingen in Afrika. Tijdens een persconferentie verklaar de Nehroe nog eens, dat België zich uit Kongo moet terugtrekken en dat ieder met zijn handen van dit gebied moet afblijven. Maandag is te Eist een inter nationale tentoonstelling van me chanisch spoorwegmateriaal ge opend. Hier bezichtigen de genodig den een apparaat, dat dient ter ver steviging van het ballastbed, waar op de rails rusten. pedagogisch aanwezig is, houdt dit niet in, dat dit standpunt ook bij verdere be studering van de komende situatie ge handhaafd zal blijven. Bovendien kunnen er zich lokale of regionale omstandigheden voordoen, waarbij de school zich zal moeten aan passen aan het daar heersende levens patroon. De commissie geeft dan in overweging: a. invoering van een beperkt aantal vrije zaterdagen kort voor en na de de zomervakantie; b. invoering van vrije zaterdagen ge durende het gehele zomerhalfjaar (half meihalf september). By de beoordeling van de wenselijk heid van de invoering van de vrije za terdag dient volgens de commissie reke ning gehouden te worden met de opvat tingen van de ouders en de leerkrachten. De commissie acht de compensatie van de uren door verlenging van de schooltijden aan te bevelen boven het laten vervallen van de vrije woensdag middag. Ook Menzies tegen bemoeizucht in het Britse Gemenebest „Het is monsterachtig dat leden van het Gemenebest rechter over elkaar spe len". Dit verklaarde premier Menzies van Aust/alië gisteravond tydens een di ner van de Australische club in Londen. „Ik ben geen apostel van de apartheid", zo zei hy in verband met het uittreden uit het Gemenebest van Zuid-Afrika. „Ik voer mijn eigen immigratiepolitiek, maar ik moet zeggen dat ik niet later van de Gemenebestconferentie zou zyn wegge lopen dan Verwoerd'aldus Menzies. Vijftienduizend blanke inwoners van Zuid-Afrika hebben gisteren eerste mi nister Verwoerd op het Jan Smuts-vlieg- veld van Pretoria toegejuicht bij zijn aankomst uit Londen. Een stilte viel over de menigte toen een officier van de Zuidafrikaanse luchtmacht opstond om als voorzanger „De stem van Zuid-Afrika", het na tionale volkslied en andere nationale lie deren aan te heffen, die door de menig te uit volle borst werden meegezongen. Verwoerd zwaaide met zyn zwarte hoed vanaf de trap van het vliegveld naar de juichende massa. Bij de aan komst van de premier werden 21 saluut schoten afgegeven. Terwijl dr. Verwoerd een erewacht inspecteerde, vlogen negen „sabre"-straaljagers over het ontvangst toneel. De politie had uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Tienmaal vier ogen kijken U aan In Utrecht is gisteren de halve fmale voor de verkiezing van .Miss Bril 1961" gehouden. Het char mante groepje, dat nu een kans heeft van 1 op 10 om de titel te verwervenposeerde voor de foto- graaf. De Gouverneur-generaal van Angola heeft in Loeanda bekend gemaakt, dat „de centrale regering" (in Lissabon) besloten heeft on middellijk versterkingen per vlieg tuig naar Angola te zenden. Deze versterkingen stromen thans binnen aldus een communiqué. De gouverneur-generaal ver klaarde, dat maatregelen zijn ge nomen om hulptroepen op de been te brengen. Hij legde de nadruk op de loyaliteit van de strijdkrachten, zowel Portugese als inheemse. In het communiqué van de gouver neur-generaal wordt verder over de inval in Angola medegedeeld, dat de aanval lers de grens van Angola tussen Maqqela do Zombo en Sao Salvador hadden over schreden en in de richting van Quitexe en Nambuangongo waren getrokken, op 170 km van de grens. Zij hadden in heemse dorpen, waarvan de inwoners blanken in bescherming hadden geno men, geplunderd en in brand gestoken. Het besluit tot deze „actie van misdadige benden", waarbij doden te betreuren waren, was buiten Angola genomen en onverwacht uitgevoerd, zonder dat lei ders van revolutionaire organisaties in Angola op de hoogte gesteld waren, aldus de gouverneur-generaal, die de bevolking waarschuwt tegen alarmerende geruch ten. Radioschip -V eronica staakt uitzendingen naar Engeland Radio „Veronica" zal haar uitzendin gen op Engeland eind deze week staken. De uit Engeland ontvangen luisterrap porten wezen uit. dat het signaal slecht doorkwam, zodat de proefuitzendingen zullen worden stilgelegd. De directie van „Veronica" deelde me de. dat de activiteiten van de commer ciële radiozender nu volledig zullen wor den gericht op Nederland. Dagelyks zal worden uitgezonden van 's ochtens acht uur tot 's avonds acht uur. Overwogen wordt of in de zomer het aantal zenduren nog kan worden uitgebreid. Ravage in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Enige tonnen grind, die in verband met werkzaamheden aan huizen aan de Jan van Galenstraat te Amsterdam-west lagen opgeslagen, zijn vanmiddag tegen half één door het dak van nr. 231 ge zakt en vervolgens door de derde, tweede en eerste etage. Dak. plafonds en vloeren bezweken onder enorm lawaai, dat paniek by de omwonenden zaaide. Politie, geneeskundige dienst en brand weer zyn met groot materieel naar de plaats van de ravage uitgerukt. Het was om één uur nog niet bekend of er slachtoffers waren. Dit gedeelte van de Jan van Galen straat is kort voor de tweede wereld oorlog gebouwd. Kort geleden is men begonnen met herstelwerkzaamheden, die onder andere inhielden, dat de da ken gedeeltelijk werden vernieuwd. Hier toe lag een grote hoop grind opgeslagen op he dak, dat op dit gewicht kennelyk niet berekend was. Uit Het Leidsch Dagblad van 21 maart 1861: Burgemeester en Wethou ders der Gemeente Leiden zijn van meening, in het bijzijn der commissie van Fabricage, in het openbaar aan te besteden: Het dempen van dt Maren- ,i dorpsche Achtergracht en Vol dersgracht, over eene lengte van ongeveer 675 Ned. ellen. - Met het leggen van een Hoofd- en vele Bijritten; alsmede de noo- dige Beerputten. Alles in één perceel.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1