ALGERIJNSE REBELLEN NEMEN DE FRANSE UITNODIGING AAN Bespreking van Gromiko met Rusk in Washington WEERBERICHT Delegatie van FLN vertrekt nog deze maand naar Zwitserland Mr. Soesanto wil een ultimatum Spioneren of een pak slaag Tientallen blanken in Angola vermoord door Kongolese terroristen (§uc/ QCiemvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 MAART 1961 No. 30308 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Positief antwoord nauwelijks meer een verrassing (Van onze Parijse correspondent) Het Algerijnse bevrijdingsfront, het FLN, heeft gisteren zijn officiële jawoord gegeven op de uitnodiging die woensdag door de Franse regering werd gedaan om vredesonderhandelingen te openen. Het positieve antwoord, dat nauwelijks meer een verrassing kon zijn, werd uitgesproken door de minister van Voorlichting in de voorlopige Alge rijnse regering, Mohammed Jazid, wiens stem nu voor het eerst ook de Fransen via de nationale radio hebben kunnen horen. Gewoonlijk welingelichte kringen, verwachten, dat een Algerijnse delegatie onder leiding van Krim Belkacem, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken in de voorlopige regering, door Franse tribunalen vijf maal bij verstek ter dood veroordeeld, later in deze maand naar Zwitserland zal vertrekken. De Franse delegatie zal, naar verwacht wordt, onder leiding staan van de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe. In regeringskringen in Parijs verwacht men, dat de onderhandelingen over een week of tien dagen 24 en 27 maart zijn reeds als data genoemd zullen beginnen, en tenminste drie weken, misschien wel twee maanden zullen duren. Besprekingen bij meer van Genève Men neemt aan, dat de onderhande lingen aan de oevers van het meer van Genève zullen worden gevoerd. Verte genwoordigers van de Franse regering hebben de afgelopen weken uitgezien naar een geschikte vergaderplaats. Zij zouden hun oog hebben laten vallen op het kasteel De la Coudrée. bij Tho- non-les-Bains, of op een hotel in dit plaatsje. De Algerijnse delegatie zou da gelijks het meer kunnen oversteken, of, indien zij dat wil, in Frankrijk kunnen verblijven. Nieuws rustig ontvangen In Algerije moet het bericht van het komende officiële contact tussen Frank rijk en het FLN onder de Europese be volking nogal rusting zijn opgenomen. De VS en Angola Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren meege deeld dat met de Verenigde Staten ver bonden landen, waaronder Portugal, ge ruime tijd van tevoren waren ingelicht dat de Verenigde Staten in de Veilig heidsraad voor de drie-landeresolutie over Angola zouden stemmen. De Amerikaanse regering nam dit be sluit na diepgaand overleg tussen de diensten van de betrokken departemen ten en met goedkeuring van de presi dent en de minister van Buitenlandse Zaken. Volgens een bericht in de Amerikaan se pers zou het besluit overhaas tzijn genomen. Amerikaanse ambtenaren hebben ge zegd dat over deze kwestie in de Ameri kaanse top geen meningsverschil heerst. Portugese betogers hebben gisteravond voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade te Lissabon en voor dat van het Amerikaanse consulaat in Oporto gedemonstreerd in verband met het feit dat de V.S. woensdag j.l. in de Veilig heidsraad, tezamen met de Sovjet-Unie, voor een ontwerp-resoluti hebben ge stemd, die voorzag in het doen instellen van een onderzoek naar de toestand in de Portugese Westafrikaanse kolonie Angola. De betogers voerden spandoeken mee, waarop stond „uit de Azoren". De poli tie wist de betogers zonder moeilijkhe den te verspreiden. De V.S. bezitten op de Azoren een basis ingevolge een over eenkomst, die zij na de tweede wereld oorlog met de Portugese regering hebben gesloten. Advertentie Draagbare Philips radio's v.a. f138. persoonlijke service LANGE MARE 66 Prettige betaling. PLAATSELIJK BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Een koufront was vanmorgen het ge hele land al gepasseerd. Naarmate de kcude luchtlaag dikker wordt, neemt de onstabiliteit toe, zodat morgen plaatse lijk buien zullen voorkomen. De tempe ratuur zal ongeveer dezelfde zijn als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 19 MAART Zon op: 6.46 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 8.17 uur; onder: 22.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.58 uur en 17.18 uur. Laagwater te 0.49 uur en 13.18 uur. (20/3 hoogwater te 5.41 uur en 18.01 uur, laagwater te 1.29 en 13.57 uur). Dit Dommer» bestaat alt 18 pagina's en een Bijvoegsel. De Franse regering heeft de vroegere minister en president-generaal in Al giers Jacques Soustelle gisteren echter verboden zich naar Algerije te begeven, waar hij zijn geestverwanten had wil len toespreken. Soustelle heeft in een comuniqué zijn hart uitgestort over de ze ontoelaatbare beknotting der repu blikeinse vrijheden waarvan hij nu het slachtoffer geworden was. Relletjes in Parijs In Parijs hebben afgelopen nacht de rechtse extremisten zich daartegen weer wel enigszins geroerd door met Molotow- cocktails en andere klein-formaat bom metjes te smijten. Vier projectielen zijn ontploft om de nodige materiële schade aan te richten zonder evenwel slacht offers te maken. Een der explosieven was bestemd voor het Gaullistische Ka merlid Noel le Tac dat zich gecompro mitteerd moet hebben met het miljoe nenschandaal van de Nationale Woning- kas. Le Tac woont momenteel echter in Straatsburg het congres bij van zijn partij en aan enig lichamelijk letsel is zo ook hij kunnen ontkomen. Daarentegen werd een andere parle mentariër, de neo-fascist Le Pen, door de politie met wat forsere slag op het hoofd getikt toen hij een betoging in de studentenwijk het Quartier Latin leidde in naam van het onsterfelijk ide aal van het Frans-Algerije dat als con creet object echter nu wel op de poli tieke requisietenzolder mag worden bij gezet. Le Pen moest naar een ziekenhuis worden gebracht waar hij aan het hoofd werd verbonden alvorens op eigen krach ten naar zijn woning terug te keren. (Van onze Amerikaanse correspondent) Gistermiddag werd in Washington bekend gemaakt, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, vandaag naar Washington zou komen voor een bezoek aan zijn Amerikaanse collega Rusk. Deze ontmoeting wordt in de Amerikaanse hoofdstad met bijzondere belangstelling tegemoet gezien. Vrij onverwacht immers wordt hier Russisch-Amerikaans overleg op hoog niveau gehouden, waaraan een uitgelezen gezelschap deskundigen deelneemt. Gromiko brengt zijn medewerker Sobolew mee, terwijl in Washington de Russische ambas sadeur Monsjikow zich bij de Russische groep zal aansluiten. Dit drietal zal zich in het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken) geconfronteerd zien met een selecte groep Amerikanen: Rusk, zijn onderminister Bowles, Stevenson (Amerika's ambassadeur bij de Verenigde Naties), Bohlen, bij uitstek specialist in Russische zaken, en Kohier, expert in Europese aangelegenheden. Laos ter sprake De toestand in Laos, het land waar de spanning tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten op het ogenblik het sterkst tot uiting komt, zal stellig wor den besproken. De Amerikaanse presi dent heeft op zijn laatste persconferen tie verklaard, dat Amerika zo nodig steun zou verlenen aan de regering en het volk van dat land. Amerika's adviserende militaire missie in Laos schijnt de laatste tijd vergroot te zijn, doch wat Kennedy op zijn perscon ferentie heeft gezegd moet men tot dus verre voornamelijk zien als een waar schuwing aan de Russen. Het besluit om belangrijke versterkingen naar Laos te sturen, lijkt nog niet genomen en is zeker nog niet in uitvoering. Nu Russen en Amerikanen overeen stemming hebben bereikt over het begin van de ontwapeningsbesprekingen, rest hun het nog eens te worden over het aantal deelnemende landen aan die conferentie. De Russen hebben in het Door het zachte weer zijn in Zee land de pruimebomen enige weken eerder dan gewoonlijk in bloei ge komen, zoals ook op deze foto uit Kapelle te zien is. Gisteravond zekerheid verkregen Amerikaanse straalbommenwerpei* inderdaad verongelukt: 3 doden Fatale storing in de beide motoren In de loop van gisteravond is zekerheid verkregen, dat de straal- bommenwerper van de Amerikaan se luchtmacht van het type Douglas B 66 .Destroyer", welke sinds donderdagavond kwart over acht werd vermist, verongelukt is. Deze zekerheid werd verkregen, toen een uit ongeveer twintig man be staande Amerikaanse commissie van onderzoek, op de vliegbasis Leeuwarden een daar vanuit Den Helder aangevoerde en uit zee opgeviste landingsflap indentifi- ceerde als een onderdeel van het vermiste vliegtuig. De commissie van onderzoek leidde uit het vinden van de landingsflap af, dat 't toestel geheel vernield moet zijn. Van daar, dat ook de hoop werd opgege ven dat een of meer leden van de drie koppen tellende bemanning dit on geluk zou hebben overleefd. Dit te meer, omdat een volle dag van inten sief opsporingswerk welk werk ge schiedde onder ideale weersomstandig heden geen enkel resultaat had op geleverd. Intensief zoeken Het zoeken naar eventuele overleven den geschiedde met inzet van veel ma teriaal. Toestellen van de Marinelucht vaartdienst maakten in totaal zes vluch ten (waarvan enkele dubbele) naar het zeegebied in de omgeving van Terschel ling en Vlieland en voorts waren ook vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht en van d.e R A.F. in de lucht. Op een bepaald moment waren dit er veertien in totaal: negen Shackle tons van de R.A.F., een C-47 en een Alba- tross-amphibie-vliegboot van de Ame rikaanse luchtmacht en drie Trackers van de M.L.D. Bovendien keken ook schepen uit. Onder meer was de red dingboot „Caxlot' van Terschelling: uit gevaren. Schipper J. de Vlaming, van de Te xelse kotter TX 48, „Cornelia Martha" vond het eerst een wrakstuk van het vliegtuig. Het was de genoemde lan dingsflap, die snel naar Den Helder werd gebracht. Deskundigen veronder stellen dat deze landingsflap is gaan drijven, omdat ze met schuimrubber is opgevuld. Later meldde een Deens vaar- verleden herhaaldelijk stampij gemaakt over dit aantal. De Amerikanen geven het de Russen in dit opzicht niet zomaar voor het zeggen, doch wanneer zij heel eerlijk zijn verklaren zij ronduit, dat er eigenlijk maar twee staten zijn, die er in dit geval op aankomen: de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Wie er ook verder rond de conferentietafel zit, het gaat er slechts om of die twee grote mogendheden tot resultaten weten te komen. En dat is realistisch geredeneerd. Bij ontploffing in weverij twee doden Een ontploffing in een jutewevery waarvan de oorzaak tolnutoe nog niet is vastgesteld, heeft gisteren twee doden en drie gewonden tot gevolg gehad. De ramp heeft zich voorgedaan in de weve rij La Veloise te Zele, een plaatsje in de buurt van Dendermonde tussen Gent en Brugge. In deze weverij, waar ongeveer 300 mensen werken, is korte tijd geleden een nieuwe plastificeer-afdeling in be drijf gesteld De ontploffing heeft zich waarschijnlijk m de stoomketel van die afdeling voorgedaan. De knal is tot op zes kilometer afstand gehoord. Het dak en enige pijlers van voorgespannen be ton stortten in. Twee uur heeft de brandweer, gehol pen door inwoners en personeel van de fabriek, nodig gehad om de slachtoffers te bevrijden uit de puinhopen. Men vond een dode en drie zeer ernstig ge wonden, voor wier leven wordt gevreesd. De tweede dode was de eigenaar van een café, dat vlak tegenover de weverij is. Brokstukken van een bij de stoomketel opgestelde machine werden tot op hon derd meter afstand in de omliggende weilanden gevonden. Mr. Soesanto Tirtoprodjo, adviseur bij het Indunesiche ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft in de „Soe- loe Indonesia" het denkbeeld geopperd, dat aan Nederland een ultimatum dient te worden gesteld, waarin van Neder land geëist wordt, de V.N. te aanvaar den als een bemiddelende instantie voor de overdracht van West Nieuw-Guinea aan Indonesië binnen de tijd van een a twee jaar, aldus „Antara". Mr. Soesanto, die voorheen diploma tiek vertegenwoordiger van Indonesië in Den Haag was, acht het stellen van een ultimatum noodzakelijk, als Indo nesië in het geschil met Nederland een vastberaden en positieve houding wenst aan te nemen. Indonesië, aldus Soesan to, moet de VN verzoeken, de Neder landers er toe te dwingen West Nieuw- Guinea over te dragen aan Indonesië voor het geval de Nederlanders het ul timatum zouden afwijzen. In het Londense spionageproces heeft Henry Houghton, een ambte naar van de admiraliteit, verklaard dat hij eenmaal een pak slaag heeft gekregen toen hij weigerde militaire geheimen te leveren. Houghton zei in januari 1957 een man te hebben ontmoet, waarschijnlijk een Pool, die hem vertelde bevriend te zyn met een meisje, dat hij kende toen hij als lid van de staf van de marine- attaché in Warschau werkte. Bij de vol gende ontmoeting gaf hij de man enkele krantenknipsels, een voorstel hem daar na nog eens te ontmoeten sloeg hij af. Enkele weken later werd hij door twee onderwereldfiguren afgeranseld. De on bekende zou ook hebben gedreigd dat zijn verloofde, miss Ethel Gee, een pak slaag zou krijgen. Miss Gee, die op het researchcentrum voor Marinewapens in Portland heeft gewerkt, staat ook terecht. Zij vertelde in de spionage-affaire te zijn betrokken door verdachte Lonsdale, die zich voor stelde als „Johnson van de Amerikaanse marine" en die wilde weten of de Engel sen hetzelfde materiaal gebruikten als de Amerikanen. Miss Gee vertelde pas thans te besef fen dat zij „iets verschrikkelijks" heeft gedaan, „maar toen dacht ik niet dat ik iets misdadigs deed". Zij is eens uit haar kantoor gelopen met geheime documen ten onder haar arm. Vrouw van Belgisch Kamerlid vermoord (Van onze Brusselse correspondent) Terwijl haar man, het socialistische parlementslid Antoine Sainte, in een nabijgelegen dorp een verkiezingsbijeen komst van de Belgische Socialistische Party leidde, is zyn vrouw, de 50-jarige Maria Sainte, vermoord door haar vriend, een acht jaar jongere caféhou der. Het drama heeft zich afgespeeld te Sint Niklaas bij Luik. Mevr. Sainte, die een weinig degelyk leven schynt te hebben geleid werd door vijf schoten uit een revolver van 6,35 millimeter ge dood in de gang van haar woning. On middellijk na zijn daad rende de moor denaar de straat op en riep om een dok ter en een ziekenauto. Met twee om standers ging hy mee in die auto naar het ziekenhuis Terwyl een dokter het lichaam onderzocht, lag de caféhouder er op de knieën en jammerend naast en getuigde hy van zyn genegenheid voor het slachtoffer. Even later liet hy zich gewillig arresteren. Prins Bernhard is gisteren ge- installeerd als ere-districtsgouver- neur van de Lions International. De installatie geschiedde door de dis trictsgouverneur P. van Hessen (rechts) en werd bijgewoond door de directeur de heer D. Stins (links). tuig door de Luchtmachtvoorlich tingsdienst aangeduid als de ,,D 113 dat het ook wrakstukken had opgevist. De Amerikaanse commissie van onder zoek tracht deze zo snel mogelyk in bezit te krygen. Plaats bepalen De taak van deze commissie die onder leiding staat van captain Wal ker is nu nog, te trachten de plaats vast te stellen, waar het vliegtuig onder water is verdwenen. Vandaag vliegt captain Walker naar Engeland om daar een eerste rapport over het ongeluk uit te brengen. De leden van zijn groep zullen dan pogingen ondernemen de plaats te bepalen. De kans bestaat, dat voor dat werk de hulp van de Neder landse Marine zal worden ingeroepen. Mocht men het wrak vinden dan zal zeker worden geprobeerd het te ber gen. De mening van de onderzoekcommis sie over de oorzaak van het ongeval was, dat de bommenwerper vermoede- lijk met een zogenaamde dubbele flame out" (een storing in beide motoren te- gelyk) te kampen heeft gekregen Op de hoogte waarop het toestel vloog (on geveer 1650 meter) moet dit fataal ge weest zyn. Het noorden van de Portugese kolonie wordt geterroriseerd door aanvallers die zoals wij gisteren berichtten uit Kongo afkomstig zouden zijn. Bij de aanvallen woensdagochtend vroeg en don derdagavond op grensposten, poli tiebureaus, landbouwondernemin gen en winkels zijn tientallen blan ken gedood, onder wie ook vrou wen en kinderen. Op één land bouwonderneming vonden alle 28 blanken de dood. Dit heeft de correspondent te Loeanda van het Lissabonse blad gisteravond ge meld. Vliegtuigen, infanteristen en parachutisten zyn naar het geterrori seerde gebied gezonden. Gewonden, vrouwen en kinderen worden per vlieg tuig naar Loeanda gebracht. Een zestigtal inwoners van Quipache is naar Loeanda uitgeweken, aldus het blad. De mannen krygen daar wapens en gaan daarna terug naar Quipache. De vrouwen en kinderen blyven in Loeanda. Uit Het Leidsch Dagblad van i 19 maart 1861: Een Franschmav de heer Sora, heeft de ontdekking ge daan. dat de kippen, die men met vleesch voedt, het geheele jaar door leggen. Hij bedient zich van paardenvleesch en voegt er een weinig zout en peper bij. op dat het vleesch niet zou beder ven. Het alzoo toebereide vleesch veroorzaakt niet het minste let sel uan de kippen. De heer Sora is eigenaar var 100.000 kipper die dagelijksch het vleesch van 22 paarden nuttigen. Het geldgebrek der Pause lijke regeering is zoo grootdat z{s de musea begint te verkoo- pen. Het museum Campora, dat de kostbaarste schatten van kunst van 30 eeuwen bevat, is voor 150.000 scudé aan Rusland verkocht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1