ZUID - AFRIKA ZAL EINDE MEI UIT HET GEMENEBEST TREDEN Parijs wil met FLN officieel onderhandelen WEERBERICHT 60,- Premier Verwoercl weigerde recht van kritiek op rassenpolitiek van zijn partij te aanvaarden Sussende woorden van Macmillan konden breuk niet voorkomen Portugal niet veroordeeld Kivoe en Oostprovincie willen toetreden tot Kongolese statenbond Ambassadeur Cuba en de leden der missie nemen ontslag U HEBT GELUK, ALS f 60,- U NU SCHIKT TOP-VOORDEEL REGENJAS (§ttc/ QTie teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 MAART 1961 No. 30306 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (nu als republiek) had ingetrokken gezien de standpunten over de rassenpolitiek, verkondigd door de andere leiders van de Gemenebestlanden. De andere premiers blank en gekleurd ston den tegenover dr. Verwoerd, maar hadden hem desniettemin de kans gegeven ondanks alles toch in het Gemenebest te blijven. Zij waren namelijk bereid de Unie van Zuid-Afrika te aanvaarden, mits zij het recht van kritiek op de rassenpolitiek konden uitoefenen. De Unie van Zuid-Afrika zal het Britse Gemenebest op 31 mei a.s. verlaten. Dit was het dramatische nieuws, dat gisteravond als een elektrische schok door de wereld ging. Want hoe gespannen de atmosfeer op de Gemenebest-con ferentie ook was nadat zij drie volle dagen met het probleem Zuid-Afrika had geworsteld, tot op het laatste ogenblik bleef de mogelijkheid van een vergelijk bestaan. Dr. Verwoerd maakte aan die hoop een eind door de mededeling, dat de Unie haar verzoek tot hertoelating in het Gemenebest (Van onze Londense correspondent) In zekere zin bleef de conferentie dr. Verwoerd de hand toesteken. Men ging immers niet zover de eis te stellen, dat het rassengelijkheid zou erkennen. Ook was er geen sprake van een rechtstreekse eis de rassenpolitiek te verzachten, al ver wachtten degenen, die bereid waren het lidmaatschap te hernieuwen, op den duur wel zulk een tegenprestatie. De elf verlangden dus, dat Zuid-Afrika de strenge veroordeling van de rassenpolitiek door de rest van het Gemenebest zou slikken. Doch dr. Verwoerd, die dinsdagavond opnieuw bedenktijd kreeg en gisterochtend voor het begin van de derde zitting over dit probleem nog een lang onderhoud met premier Macmillan had, weigerde zich door zijn collega's te laten betuttelen. De vernuftige formules en sussende woorden van de Britse premier waren vergeefs. Verwoerd weigerde een morele veroordeling te aanvaarden en aan de schandpaal te worden geslagen. geheel en waarschijnlijk tot een alge hele afbrokkeling ervan hebben geleid, welke met het oog op de dreiging van het communistische blok uitermate ris kant zou zijn geweest. Zoals de dingen thans liggen heeft de blanke bevolking van Zuid-Afrika het desgewenst zelf in de hand om de Unie te doen terugkeren in de schoot van het Gemenebest, na melijk door Verwoerd en de zijnen bij de volgende verkiezingen in de minder heid te brengen. Een moeilijkheid vormen Zuid-Afri ka's economische betrekkingen met de rest van het Gemenebest. Engeland heeft reusactige belangen in de Unie, die tot het sterling-blok behoort en aan spraak kan maken op tarievenvoorkeur. Het is natuurlijk mogelijk dat hieraan dezelfde mouw gepast wordt als in het geval van Ierland en Birma, die des tijds het Gemenebest de rug toekeerden maar daarvan economisch geen i.adeel ondervonden. Sir Roy Welensky's houding zal mogelijk strakker worden De Zuidafrikaanse premier gaf verder nog te kennen, dat zijn beslissing ten dele genomen was om moeilijkheden te voorkomen tussen het blanke deel van het Gemenebest (Engeland, Nieuw-Zee- land, Australië en Canada) en de rest daarvan. Het was beter voor allen, aldus dr. Verwoerd, dat de goede betrekkin gen tussen Zuid-Afrika en Engeland worden gehandhaafd en versterkt, niet meer op Gemenebestbasis, maar door middel van tweezijdige overeenkomsten en andere vormen van samenwerking. In perscommentaren komt tot uiting, dat de kans op een verandering in Zuid- Afrika nu wel verdwenen is. Engeland heeft weinig kunnen uitrichten, maar een zekere mate van bescherming voor de zwakste partij is thans weggenomen. Macmillan staat voor een politieke cri sis. De verwachting is, dat Sir Roy We- lensky, de premier van de Centraal- Afrikaanse Federatie (de twee Rhode- sië's en Njassaland) thans halsstarriger dan ooit zal worden. Het is niet onmo gelijk, dat Zuid-Rhodesië het voorbeeld van Zuid-Afrika zal gaan volgen en misschien met dit land zal samengaan, hoewel Welensky Verwoerds denkbeel den niet alle onderschrijft. Er is in Gemenebest-kringen in Lon den en elders niemand die juicht over het gevallen besluit. Zuid-Afrika c heen gaan wordt algemeen betreurd, al over heerst de mening, dat zulks tenslotte on vermijdelijk was geworden en dat het beter is voor de toekomst van deze uit eenlopende volkerengroep welke voor vier-vijf de uit gekleurde rassen bestaat. Van groot belang is dat Zuid-Afrika niet de Afro-Aziatische groep de schuld kan geven van de agitatie tegen de apartheid, omdat de blanke premiers zich volkomen solidair met de gekleurde leiders van het Gemenebest hebben ver klaard. Dat geldt speciaal voor at Ca nadese minister-president Diefenbaker, die de veroordeling van de rassenpoli tiek als een geloofsartikel van de vrije wereld verdedigde. Menzies, de Austra lische premier, was op sommige momen ten gedurende de conferentie bereid, erwoerd te steunen, maar toen hij be merkte dat deze geen centimeter wilde wijken kon ook Menzies hem niet langer de hand boven het hoofd houden. Terugkeer mogelijk Indien Zuid-Afrika in het Gemene best gebleven was, zou zulks ongetwij feld tot nieuwe spanningen onder de gekleurde Gemenebest-landen hebben geleid, maar het feit. dat hun leiders bereid waren Zuid-Afrika als lid te handhaven, mag worden gezien als een daad van staatsmanschap. Dit geldt spe ciaal voor Ghana: dr. Nkroema heeft nadrukkelijk in de conferentie nagela ten zijn waarschuwing te herhalen dat Ghana mogelijk het Gemenebest zou verlaten indien Zuid-Afrika 'id bleef. Maar voortzetting van Zuid-Afrika's lidmaatschap zou een verzwakking heb ben getekend van het Gemenebest als Droog en overwegend zonnig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond in dc nacht en ochtend hier en daar mist en morgen overdag op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 MAART Zon op: 6.51 uur: onder: 18.47 uur; maan op: 7.23 uur; onder: 19.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.37 en 15.54 uur, laagwater te 11.48 uur. Twee lijnen Premier Macmillan krijgt het nog zwaar te verantwoorden in zijn eigen conservatieve partij, welke rechter vleu gel hij sinds de crisis in Noord-Rho- desië tegenover zich vindt. Figuren als de markies van Salisbury verwijten Macmillan zelfs, dat diens liberale rede in Kaapstad van het vorig jaar ervoor verantwoordelijk is dat de Unie niet langer aarzelde met de uitroeping van de republiek. Zij zeggen ook dat Mac millan bezig is het Gemenebest te ver nietigen. De Britse premier houdt ech ter het oog vast gericht op de toekomst. Daarmee vergeleken beschouwt hij de regering-Verwoerd slechts als een inci dent. Als vooruitstrevend politicus heeft hij gekozen voor de nieuwe volken en tegen Verwoerds opvattingen, welke rechtstreeks indruisen tegen de lijn, wel ke door het Gemenebest en de Engelse koloniale politiek wordt gevolgd. Verbazing, ontsteltenis en wrok in Zuid-Afrika In Johannesburg heeft het nieuws verbazing, ontsteltenis en wrok teweeg gebracht. Talrijke Zuidafrikanen waren reeds ontstemd dat hun land op ue con ferentie van premiers van de Gemene best-landen „een zondebok" was gewor den. Men acht de openlijke aanvallen op Zuid-Afrika juist daarom verwerpe lijk omdat bepaalde andere Gemene best-landen niet volledig voldoen aan de criteria voor een democratische staat. VS vóór resolutie De Veiligheidsraad heeft de behande ling van de kwestie-Angola gestaakt zonder dat er een resolutie is aangeno men. Ceylon, Liberië en de VAR hadden een resolutie ingediend, waarin Portu gal werd verzocht „met spoed maatrege len en hervormingen" te overwegen, waardoor de resolutie over het afschaf fen van het kolonialisme (14 december v.j.) ook op Angola van toepassing zou worden. Vijf landen hebben voor de resolutie gestemd: Liberië, Ceylon, de VAR, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Zes landen hebben zich onthouden: Frankrijk, Gr.-Brittannië, Chili, Ecua dor, nationalistisch-China en Turkije. Geen enkel land stemde tegen. Voor aanneming van resoluties moeten zeven landen voorstemmen. Voor de stemming heeft de Liberiaan se afgevaardigde gezegd, dat als de re solutie niet zou worden aangenomen, de kwestie-Angola voor de Algemene Ver gadering zal worden gebracht. Na de stemming verklaarde de Portu gese vertegenwoordiger, dr. Garin, dat er gedurende het debat ongerechtvaardigde aanvallen op het Portugese volk waren gedaan. Hij gaf toe. dat er tekortkomin gen bij het bestuur van Angola waren, maar deze werden geleidelijk aan ver beterd. Politieke waarnemers verwachten dat dr. Verwoerd binnen enkele maanden verkiezingen zal uitschrijven. Wanneer hij opnieuw voor vijf jaar een mandaat krijgt zal hij naar alle verwachtingen de apartheidspolitiek verder ten uitvoer brengen en toenadering zoeken tot lan den buiten het Gemenebest, met name West-Duitsland en Japan. De laatste algemene verkiezingen wer den gehouden in april 1958, waarbij het uitroepen van de republiek het belang rijkste punt was. De Nationalistische partij van premier Verwoerd heeft een meerderheid van 50 zetels op de Verenig de partij. Conferentie-oord bij de Zwitserse grens De Franse regering heeft zich gisteren in haar wekelijkse zitting, die door generaal Charles de Gaulle werd gepresideerd, officieel uitgesproken voor directe onder handelingen met de Algerijnse nationalisten. Die onderhandelingen zullen, volgens het communiqué, dat na afloop van de zitting werd uitgege ven, gaan over de voorwaarde waaronder het Algerijnse volk zijn Dit blad bestaat uit 20 pagina's Gistermiddag arriveerde op Schip hol de bekende filmster Ingrid Bergman, die in Amsterdam een voorstelling van "My fair, lady" kwam bijwonen. Ingrid Bergman met haar echtgenoot Lars Schmidt, die korte tijd voordien op Schiphol aankwam. recht tot zelfbeschikking zal mogen uitoefenen. Een omslachtige om schrijving voor politieke en mili taire beraadslagingen over het einde van de oorlog en de toekom stige onafhankelijkheid van ^Vlgerije waarmee de Franse regering nu in feite aan de voornaamste verlan gens van het F.L.N. tegemoet komt. Het officiële Franse standpunt was immers altijd dat eerst de strijd moest worden gestaakt en dat bovendien het F.L.N. nooit als exclusief woordvoerder van het Algerijnse volk zou kunnen optreden. Deze besliste stap in de ont wikkeling van de Franse houding tegen over de Algerijnse nationalisten, die nog maar kort geleden alleen maar als re bellen mochten worden aangeduid, is de laatste dagen in Parijs voorafgegaan door een intensief overleg tussen De Gaulle, Debreé en de voornaamste mi nisters en hoge functionarissen, die bij het Algerijnse probleem betrokken zijn. Gelijktydig werden de gebieden aan de Franse oostgrens door een speciale missie van hoge ambtenaren gezocht naar een geschikt kasteel, waar de eer ste officiële contacten met de Algerij nen zullen kunnen worden gelegd. Zo'n conferentieoord was gisteravond offi cieel nog niet gevonden. Men wil de eer ste beraadslagingen op Frans grondge bied doch vlak bij Zwitserland hou den. De F.L.N.-delegatie zal zich dan 's avonds in Zwitserland kunnen terug trekken om op neutraal gebied vrij in haar bewegingen, daden en woorden te z;in. Ook op dat punt toont Frankrijk zich dus tot een zeer voorname concessie bereid. Vorig jaar in Melun werden de Algerijnse onderhandelaars streng door Franse politie-agenten bewaakt en was het hun niet toegestaan enig contact met de buitenwereld te onderhouden. Ze beschikten alleen over een speciale tele foonlijn om met de voorlopige Alge rijnse regering in Tunis voeling te kun nen houden. De leden van het F.L.N. moeten de laatste dagen in Tunis evenmin heb ben stilgezeten om hun houding nauw- Koningin Juliana heeft gisteren de nieuwe brug over de Merwede bij Gorinchem geopend. De Konin gin wandelt met minister drs. H. A. Korthals over de briig, die een zeer belangrijke verkeersschakel vormt. De Kongolese premier, Ileo, heeft gis teren op een persconferentie in Leopold- stad verklaard, dat de bevelhebber van de Loemoembistische strijdkrachten In Kivoe en de Oostprovincie, generaal Loendoela, heeft voorgesteld onderhan delingen ter regeling van de Kongolese kwestie te beginnen. Volgens de pre mier zullen er besprekingen worden ge houden over de toetreding van genoem de twee provincies tot de Kongolese confederatie, waartoe yorige week op de conferentie van Tananarive is beslo ten. Ileo merkte op dat generaal Loendoe la de situatie in Stanleystad scnijnt te beheersen. Antoine Gizenga was niet op de con ferentie in Tananarive aanwezig, maar generaal Loendoela heeft enkele deel nemers telegrafisch een ontmoeting voorgesteld om de geschillen tussen de verschillende groepen op vreedzame wijze te regelen. Ileo deelde slechts mee dat de betrok kenen hiermee hebben ingestemJ Hij zei niet waar en wanneer zal worden onderhandeld. Algemeen wordt veron dersteld dat Loendoela een meer gema tigd standpunt inneemt dan Gizenga. Ileo verklaarde nadrukkelijk dat Ki voe en de Oostprovincie niet buiten de voorgestelde confederatie zullen worden gelaten. keurig te bepalen. Ferhat Abbas wacht te echter, zo liet men daar weten, op een officiële uitnodiging uit Parijs. Die invitatie is, ofschoon in ietwat bedek te termen, gisteren dus afgekomen. Men verwachtte vanmorgen in Parijs dat het Frans-Algerijnse overleg op ministeri eel niveau, ter voorbereiding van een ontmoeting De Gaulle-Ferhat Abbas, volgende week zou kunnen worden ge opend. (Voor meer nieuws over Algerije zie men elders) Zij zijn het niet eens met de regering Castro De ambassadeur van Cuba in Nederland, benevens alle andere leden van de Cubaanse diplomatieke missie en consulaire diensten in Neder land hebben ontslag genomen. De ambassadeur, Ingnacio Fiterre. de ambassaderaad, dr. Miguel A. Campo. de consul attaché, mevrouw Piedad Anduiza. en de consuls Alberto Rodriguez Leon en Marcelo R. Fraga, hebben de regering in Havanna gisteravond telegrafisch mede deling gedaan van hun onherroepelijke ontslagaanbieding. In het telegram zeggen zij te zullen streven en strijden voor een nieuw Cuba. met gerechtigheid voor allen, vrijheid voor allen en waardigheid voor allen. De heer Fiterre, die 14 maanden am bassadeur in Nederland is geweest voor de regering Fidel Castro, deelde mee, dat hij zijn houding heeft moeten wijzigen ais gevolg van de radicale wijze waarop de regering Castro de revolutie in Cuba verder heeft ontwikkeld. De heer Fiterre, die van origine leraar wiskunde is, heeft nog geen bepaalde plannen voor de toekomst. Als gevolg van het besluit van aftreden zijn de Cubaanse ambassade en de consulaire afdelingen in Den Haag en Rotterdam gesloten. Ook de leider van de Noordkaiangese staat „Loealaba", Jason Sendwe, heeft vanuit Brussel president KasavoPboe te legrafisch toetreding tot de confedera tie voorgesteld. De vertegenwoordiger van Katanga in Brussel, Albert Njembo; heeft echter verklaard dat er absoluut geen gronden bestaan om de ioor op standelingen bezette delen van Katan ga als een nieuwe staat te erkennen. Slot op pag. 2 Héél zeldzaam ziin die ge lukjes... Juist op net ogen blik dat u f 60,- hebt uit te geven en erover denkt bin nenkort een goede regenjas te kopen, komt hier zo'n prachtkans, 'n Speciale aan- aanbieding, die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK Hoogstraat - Lelden Uit Het Leidsch Dagblad van 16 maart 1861: De verzameling registers, manuscripten enz. ld. Donder dag door de Boekhandel Gebr van der Hoek verkocht en allen betrekking hebbende op de ge- schiedenis van Leiden, is door t den bibliothecaris der Leidsche t Hoogeschool, Dr. W. G Huygers. f aangekocht voor de som van 574, ten behoeve van de Aca demische Bibliotheek en het Leidsch Archief.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1