Collegium Musicum viert lustrum met concert en interuniversitaire Introductie van het eerste deel van Ignaz Lilien's „drieluik" UNIE MOET EVENALS DE KERK MET HAAR TIJD MEEGAAN STOFZUIGERS "Wordt het geen tijd dat óók II Edet gaat gebruiken Moderne mensen kiezen Edet Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Tweede blad no. 30305 Bij het 25 jarig bestaan Muzikale krachtmeting in de Lakenhal Deze maand viert het Leids Studenten Zapgkoor en Orkest Col legium Musicum" zijn vijfde lustrum. Zij, die enigszins thuis zijn in de geschiedenis van dit Leidse C.M. zullen zich afvragen: „Een lustrum?" Ter beantwoording van deze vraag diene een korte terugblik op de af- gelopen vijfentwintig jaar. Het huidige Collegium Musicum is ontstaan uit een fusie van twee verenigingen. Op 18 oktober 1934 werd het Leidsch Studenten Zang koor opgericht onder leiding van Leo Mens, terwijl het Leidsch Stu denten Kamerorkest „Collegium Musicum" dateert van 16 november 1936. Dit orkest werd geleid door wijlen Hans Brandts Buys, die zich in de loop der jaren (na de oorlog werd hij dirigent van het Utrechts Studenten Koor en Orkest) de bijnaam „studentencantor" verworven heeft. In 1937 voerden deze verenigingen sa men een Bach-cantate uit op verzoek en onder leiding van dè Bach-kenner bij uitstek. Deze samenwerking bleek een groot succes te zijn en uit deze tijd stamt dan ook de fusie voor Koor en Orkest tot één vereniging die sinds dien menige uitvoering van belangrijke werken uit de Muziekliteratuur op haar naam heeft staan. Hoogtepunten uit het repertoire van de afgelopen vijf en twin tig jaar zijn o.a. van Purcell een con certuitvoering van de opera „Dido en Aeneas", Johannes Passion, Weihnachts- oratorium en Magnificat van Joh. Seb. Bach. Eveneens uit de tijd van Brandts Buys is de traditie om bijna ieder jaar een Bach-cantate uit te voeren. Vele dirigenten hebben sinds het ontstaan van het C.M. de dirigeerstok gezwaaid. De bezettingstijd beperkte wel de moge lijkheden, maar na de oorlog bleek dat de belangstelling en het enthousiasme niet waren afgenomen. Integendeel: een cantate, gecomponeerd door Hans Brandts Buys op teksten van Jan En gelman en uitgevoerd bij de heropening van de Leidse Almamater bekroonde de herkregen vrijheid. A. Orobio de Castro en vervolgens George Robert namen de leiding op zich. In het eind van de veer tiger jaren verzorgde Henk Berghout bovengenoemde concertuitvoering van Purcell's opera. De dirigeerstok kwam daarna in handen van Jan de Hoog en Felix de Nobel; de huidige dirigent van het Nederlands Kamerkoor wijdde zijn aandacht aan werken van Swee- linck en Andriessen. De Krönungsmesse van Mozart werd ingestudeerd door Hans van den Hombergh. Concert Het is echter beter om niet by het verleden stil te blijven staan maar de aandacht te bepalen bij het heden, en wel de viering van het 5de lustrum. Het belangrijkste evenement is vanzelf sprekend het Lustrumconcert o.l.v. de huidige dirigent Huub Buurman op vrij dag 17 maart in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Uitgevoerd zal worden een zeer aantrekkelijk programma, waarvan wij vermelden de Missa „Iste Confessor" van da Palestrina (het is niet ongerecht vaardigd om zo langzamerhand van een Palestrina-traditie te gaan spreken in de a capella-zang van het Collegium Musicum), een Bach-cantate, benevens het Vioolconcert in D van Guiseppe Tar- tini waarin de begaafde concertmeester van het Orkest, Leo van de Putte zal optreden als solist. Ter gelegenheid van dit vijfe lustrum heeft het Bestuur een opdracht ver leend aan de Poolse, thans in Den Haag woonachtige componist Ignace Liliën, die ook buitenlandse bekendheid kreeg door uitvoeringen van zijn opera's „Bea trijs" en „Great Catherine" (Shaw). Van deze lustrumcompositie, getiteld „Drie luik" en geschreven voor Koor en Orkest wet sopraansolo op teksten van de dich ter Frederik van Eeden wordt op het concert het eerste deel uitgevoerd. Het is zonder meer duidelijk bij het door nemen van het werk dat hier, niet al leen voor het C.M. koor volkomen nieu we wegen worden bewandeld. Buurman, die in de nog pas korte periode, die hij voor het C.M. staat, reeds meermalen heeft bewezen, dat het koor onder zijn bezielende leiding tot opmerkelijke pres taties kan komen, is er op bewonderens waardige wijze in geslaagd door zijn enthousiasme en ongetwijfeld grote ken nis van zaken dit bijzonder moeilijke stuk met Koor en Orkest in te stu deren, zodat een fraai resultaat ver wacht mag worden. Interuniversitaire In het kader van de viering van het vijfde lustrum van het Leidse Studen ten Zangkoor en Orkest „Collegium Musicum" wordt op initiatief van de Lustrumcommissie voor het eerst in Ne derland een Muziekinteruniversitaire ge houden. Deze „muziekwedstrijd" waar aan alle studenten die zjjn ingeschre ven aan onze Universiteiten en Hoge scholen kunnen deelnemen, staat onder auspiciën van de Nederlandse Studenten Raad. Reeds jaren kent men in ons land Muziekinteracademiales. Deze staan echter alleen open voor leden van erkende corpora en erkende vrouwelijke gezelligheidsverenigingen. De opzet van deze open Muziekinteruniversitaire is naar analogie van de jaarlijkse Sport- intereruniversitaire te komen tot een muzikale krachtmeting van Universitei ten en Hogscholen, waarbij de nadruk evenzeer op het ontmoetingselement ligt als op het wedstrijdelement. Er bleek bij de zeer vele studenten muziekverenigingen die ons land rijk is, een dermate grote belangstelling te bestaan, dat de Lustrumcomissie van het CM tot de organisatie kon over gaan. Helaas is het dit jaar niet moge lijk een strijd op alle mogelijke muzi kale fronten te ontketenen. Dankzij de hulp van enkele instanties vinden ech ter doorgang het pianistenconcours op 24 maart en de onderdelen Koor a ca- pella, Orkest, en Koor en Orkest op 25 maart a.s. Het pianistenconcours, waar voor zich studenten uit Amsterdam, Delft, Eindhoven, Groningen, Utrecht en Leiden hebben ingeschreven, belooft een zeer spannende strijd te worden in de sfeervolle omgeving van Leiden's Stedelijk Museum „De Lakenhal" (Aan vang 10.00-12.30 en 14.-17.00). Iedere pi anist krygt 20 min. gelegenheid om met een programma naar eigen keuze een gooi te doen naar de prijzen, waaron der een wisselbeker, ter beschikking ge steld door de burgemeester van Utrecht Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz. Met grote belangstelling heeft de Lus trumcommissie uitgekeken naar de door de pianisten gekozen werken. Hierbij is het haar opgevallen, dat ook vooral de moderne pianoliteratuur (Debussy, Bar- tok, Pyper) gespeeld wordt hetgeen als een verheugend teken mag worden aan gemerkt. In de jury voor deze wedstrijd hebben plaats genomen Theo van der Pas, Jean G. Antonietti en Rutger Schoute, die zich voor de lang niet ge makkelijke taak gesteld zien de prijs winnaars aan te wijzen. Op de 25e maart komen ongeveer 350 studenten naar de Sleutelstad om in de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg (11.00-12.30 en 14.30-17.00) deel te nemen aan de onderdelen Koor a ca- pella, Orkest, Koor en Orkest. De vol gende ensembles hebben zich ingeschre ven: Utrechts Studenten Koor en Or kest, Utrechts Studenten Kamerkoor, 'n Mannenkoor van 't Corps aan de T.H. te Eindhoven, 't Delfts R.K. Studenten- koor „Balder", Sempre Crescendo en het Lustrum vierende Coll. Mus. uit Lei den. Vooral voor het onderdeel Koor a capella zijn de verwachtingen hoog gespannen. Vorig jaar heeft het USKO meegedaan aan een internationale ont moeting van studentenkoren in Turijn. Dit koor heeft derhalve reeds buiten landse faam verworven, heeft daarom zijn naam hoog te houden in deze na tionale wedstrijd. Het programma is zeer gevarieerd met werken van Da Pa lestrina, Schubert, Dvorak, hedendaagse componisten als Kodaly, Strategier, Li liën en Hillen. Voor dit onderdeel heeft de Rector Magnificus van de Leidse Universiteit Prof. Mr. J. V. Rijpperda Wierdsma een beker beschikbaar gesteld. De Com missaris der Koningin in de prov. Zuid- Holland Mr. J. Klaasesz en de Burge meester van Leiden Jhr. Mr. F. H. van Kinschot deden dit voor de andere on derdelen. Dit zjjn alle wisselprijzen, want het is de bedoeling dat deze Mu ziekinteruniversitaire, waartoe „Leiden" het initiatief nam, tot een jaarlijks te rugkerende manifestatie uitgroeit, ieder jaar door een andere Universiteit of Ho geschool georganiseerd. Mogelijk kan met een eventuele subsidie van over- Het Collegium Musicum repeteert onder leiding van de heer Huub Buurman. (Foto L.D./Holvast) heidswege het aantal onderdelen worden uitgebreid overeenkomstig de oorspron kelijke opzet, zodat men telkenjare een overzicht verkrijgt, dat representatief is voor het studenten Muziekleven in Nederland. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.Of f 300.en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Priesterjubileum Oud Katholieke Kerk Zondag is het 12% jaar geleden, dat onze stadgenoot, de heer B. N. Lever- land, priester in buitengewone dienst van de Oud Katholieke Kerk, de pries terwijding ontving. In verband met de naderende passie- tijd vond de kerkelijke herdenking van dit jubileum j.l. zondag in de Oud Kath. Kerk plaats. Priester Leverland celebreerde de Hoogmis, geassisteerd door pastoor A. J Glazemaker als diaken. Uitgaande van 1 Kor. 3 7 schetste pastoor Glazemaker in zijn prediking plaats en taak van de priester in de Kerk: het priesterambt heeft geen betekenis op zichzelfhet kan slechts functioneren in het geheel der Kerk. De tweezijdige taak van de pries ter, het mededelen van de genade van Christus enerzijds en het opdragen van het gebed der gemeente anderzijds, kan alleen vrucht afwerpen wanneer de ge meenteleden zich voor die genade open stellen en wanneer de priester zich in het gebed gedragen weet door het alge mene priesterschap der gelovigen. De verantwoordelijkheid voor een goed functioneren van het priesterambt ligt, ook in materieel opzicht, bij de gemeen teleden. Na de misviering werd in de gemeen tekamer aan de bezoekers gelegenheid geboden de jubilaris geluk te wensen. Pastoor Glazemaker bracht hier in har telijke woorden de dank over van de ambtsbroeders uit beide bisdommen, van meerdere kerkbesturen van parochies, waar priester Leverland het dienstwerk waarneemt bij afwezigheid van de eigen pastoor, en van het Centraal Bureau voor de Diasporaverzorging. Deze dank kwam, naast de bloemversiering in de kerk, tot uiting in de aanbieding van een gift ter aanschaffing van een nieuwe toga en de overhandiging van een nieuw misboek. Spreker betrok in zijn dankwoord, onder aanbieding van bloemen, ook mevrouw Leverland, {lie haar man zovele zondagen, en dan nog dikwijls zeer onverwacht, moet missen. Aanvoer van paasvee De aanvoer voor de a.s. vrijdag te houden paasveetentoonstelling op de Leidse veemarkt is als volgt: runderen 120 (v. j. 134), groepen 7 (12). kalveren 32 (15) .schapen 14 (6), varkens 10 (-). Totaal 183 tegen 167 in 1960. Het aan tal Inschrijvers bedraagt 53 (in 1960 50). LEIDENAAR REDT MAN UIT WATER. De 60-jarige H. Olivier wonende aan de Rijn- en Schiekade is vanmorgen omstreeks zeven uur met de fiets in het water van de Rijn- en Schiekade gere den. De 24-jarige Lucas van Wijk even eens wonende aan de Rijn- en Schie kade sprong te water en bracht de man, die inmiddels het bewustzijn had ver loren, op het droge. De agent West broek verleende ter plaatse kunstmatige ademhaling, waarna de man weer tot bewustzijn kwam. Ds. Oliemans sprak voor CHU-Leiden Gisteravond hield de afdeling Leiden spreker o.m. op de vervolging van van de Chr. Hist. Unie in restaurant Van der Heijden haar algemene jaarver gadering. Ds. A. Oliemans, hervormd predikant te Dordrecht hield deze avond 'n propaganda-toespraak getiteld: „CHU, juist nu" De afdelingsvoorzitter, de heer D. van der Kwaak, memoreerde in zijn openingswoord onder meer het koperen regeringsjubileum van Koningin Juliana. In een kort overzicht wees spreker op de internationale vraagstukken, waarbij Europa en dus ook ons land ten nauwste is betrokken en die een apart heidspolitiek te enen male uitsloten. In het kader van de vraagstukken, die ons land betreffen, wijdde spreker aandacht aan de politieke ontwikkeling rond Nieuw-Guinea en het positieve stand punt, dat de CHU t.a.v. de soeverei niteit van dit gebiedsdeel innam. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. J. Mattheus, wees op een actief jaar, waarin het organiseren van lezin gen, familie-avonden en een kadercursus naast de vorming van een actieve pro- paganda-commissie en de oprichting van de CHU-studentengroep tot de vermel denswaardige feiten behoorden. Het financieel verslag van de pen- ningmeesteresse, mevrouw H. NapVan Venetiën, gaf eveneens reden tot opti misme temeer daar het voordelig saldo, ondanks vele uitgaven, zeer ruim ge noemd kan worden. Nadat de kascommissie, bij monde van de heer P. de Koning, verslag had uit gebracht werd de penningmeesteresse décharge verleend. De heren C. Wijngaard en J. Balkenstein werden bereid gevonden de nieuwe kascommissie te vormen. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de penningmeesteresse direct bij acclamatie werd herkozen en de heer D. Marck gaat voorzien in de vacature, die was ontstaan omdat de heer A. Kuiper zich niet meer herkiesbaar had gesteld. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering te Utrecht op 17 mei a.s, werden de heer D. v. d. Kwaak, mevrouw N. KuiperHazewindus en mevrouw P. VoorzaatValkenburgh aangewezen. In zijn na de pauze gehouden toe spraak wees ds. Oliemans op de snelle evolutie, die de wereld thans ondergaat en waarmede de Kerk zich geconfron teerd ziet. Maar al te vaak bond de Kerk in het verleden de strijd aan tegen ver nieuwingen, die niet in haar kraam te pas kwamen, doch welke niet tegen waren te houden. In dit verband wees BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jeroen Edward Michael, zn en Jacque line Saskia Rosalita, dr van A. Neute boom en A. F. Fakkel, René Marcel, zn v. van Bemmel en A. M. de Mooij, Petrus Martlnus Maria, zn van P. v. d. Klauw en A. J. Walles, Nicolaas Gerrit Jan, zn van G. J. ten Bosch en C. M. van der Zon, Wilma, dr van W. Dulveman en H. Naber, Hendricus Cornells, zn van H. A. C. Vis ser en A, C. H, v. d. Helden, Oetske Eli sabeth Josina, dr van W. v. d. Engh en J. van Leeuwen. GETROUWD W. F. Brands en J. C. B de Cler. OVERLEDEN A. van den Berg, 83 Jaar, echtgen. van Smit, G. de Vos, 53 Jaar, wed. van J. Nlevaart, S. Krist, 42 Jaar, man, W. Dle- derlks, 77 Jaar, man, J. W. Mosterdijk, 81 Jaar, man, A. van der Heijden, 62 Jaar, man. Copernicus en de afwijzende houding, die de Kerk maar al te vaak innam tegen stellingen, die op wetenschap berustten en onloochenbaar vaststonden. Aan de hand van tal van voorbeelden schetste spreker tot welke gevolgen een al te star conservatisme kan leiden. Alles gebeurt op Gods tijd en al kan niet alles zonder meer geaccepteerd worden, de Kerk zal in vele opzichten met haar tijd mee moeten gaan; dus ook de CHU, omdat de Unie een progressieve bewe ging is. Mevrouw J. van der Voetvan der Ven declameerde tijdens de jaarver gadering. Alle merken o.a. ERRES - PHILIPS A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - LEIDEN - TEL. 25328 Advertentie U bent toch in die dingen niet ouderwets? U hebt toch altijd Edet toiletpapier in huis niet alleen omdat het zacht en zuinig is (Edet bevat veel meer papier per rolmaar vooral omdat het tot de moderne persoonlijke hygiëne behoort. Edet - zachtheid uit Zweden een kleine luxe, die er altijd moet zijn! En in deze tiid thuis hoort. Nu in wit en 3 zachte kleuren Romeins zilver in Nederland In het Rijksmuseum van Oudheden hield mevr. da H. A. L. E. Bijvanck- j Quarles van Ufford gisteravond een lezing over „Romeins zilver in Neder land". Een vondst van versierd zilveren vaat werk uit Romeinse tyd is in ons land, aldus spreekster, een uitzonderlijke ge beurtenis. Wat wij kennen, beperkt zich in hoofdzaak tot drie paterae (gevonden in de buurt van Nijmegen), één poot van een inschuifbare drievoet, die als onder zet voor een zilveren blad moest dienen (afkomstig uit de Maas bij Stevensweert) en de bekende kantharos, die eveneens uit de Maas bij Stevensweert te voor schijn is gekomen. Vooral dit laatste stuk doet niet onder voor het beste pronkzilver in het buitenland de vazen uit Pompeji, Boscoreale, Hildes- heim, en Berthouville in Normandië waarmee het in vorm en decoratie tal van overeenkomsten vertoont. Het feit, dat op de voet een inscrip tie is gegraveerd met de naam van een eigenaar, brengt voor deze hele groep van vaatwerk opnieuw de vraag naar voren, of men hier te doen heeft met kunst uit de laat-Hellenistische periode, of uit de vroege Romeinse Keizertijd. De voortreffelijk bewaarde decoratie een rankenversiering om het be nedendeel van de romp een fries met koppen in hoog reliëf en verscheidene oramentranden maakt de kantharos bijzonder geschikt voor een onderzoek naar de stijl. Daarbij is vooral de leven dige uitbeelding van de ranken van be lang. Zeker wordt in de laat-Hellenis tische kunst ook levendige versiering met plantaardige motieven toegepast, die de indruk geeft van een natuurge trouwe weergave. Volgt men echter de ontwikkeling gedurende de 1ste eeuw v. Chr., dan blijkt dat de wijze van uitbeel den een grote verandering ondergaat; men zou voor de laat-Hellenistische pe riode kunnen spreken van „illusionistisch naturalisme" tegenover een „realistisch naturalisme" in de Romeinse tijd. In de reeks van zilveren vazen met rankenversiering, die deze ontwikkeling illusioneert, vindt de kantharos van Stevensweert zijn plaats omtrent 40 n. Chr. A. van der Heyden overleden Bekend architect in kring van woningbouwverenigingen Gisteren is na een ziekbed van enkele weken overleden, architect A. van der Heyden, die vooral op het gebied van de woningbouw een grote bekendheid heeft verworven. De heer Van der Heyden was niet alleen de architect, die de plannen ontwierp en de bouw leidde, maar was ook de gangmaker, die de woningbouw verenigingen de stuwkracht gaf welke nodig was om hun doelstelling, namelijk de verbetering van de volkshuisvesting ook inderdaad in tastbare en goed be woonbare werkelijkheid om te kunnen zetten. Rond dertig jaar geleden was er in sommige gemeenten nog veel tegen stand tegen de woningbouw en moesten er tal van moeilijkheden worden opgelost, voordat een eerste complex woningen kon worden aanbesteed. Een en ander vergde een weldoordacht beleid. A. VAN DER HEYDEN Vooral in Rijnsburg werd een jaren lange strijd gevoerd voor het zover was, dat de eerste zestien woningen aldaar konden worden gebouwd en daardoor een begin kon worden gemaakt met het op ruimen van de krotwoningen. In andere gemeenten, o.m. in Oegstgeest, Rijswijk en Katwijk deed men eveneens een be roep op architect A. van der Heyden en werden woningbouwverenigingen gesticht of onder zijn leiding tot grotere activiteit gebracht, met het gevolg, dat na verloop van tyd ook daar de volkshuisvesting aanzienlyke verbetering onderging. De heer Van der Heyden, die in 1899 werd geboren, leidde in 1939/40 een omvangryk onderzoek naar de woning toestanden in Drente en ontwierp ook een aantal bouwwerken in de particu liere en in de industriële sector. Voorts leidde hy de plaatsing van enkele Oostenrykse „prefab" scholen te Noord- wykerhout. NED. HERV. KERK Beroepen te Wllnls (toez.) L. Doppen- berg te Wilsum (O.). Aangenomen naar Amsterdam (Mulderkerkgemeente A) W. Bartlema te Leeuwarden naar Lynden (N.-H.) D. Dubbelman, vicaris te 's-Gra- venhage naar Anjum (Fr.) (toez.) M. Ruster, vicaris te Zeist. Benoemd tot voor ganger van de Herv. Evangelisatie te Hel- loo ds. P. J. van der Veen em. pred. te Leeuwarden, die deze benoeming ook aan nam. Bedankt voor Vrlezenveen (vac. W. Bleshaar) W. Verwey te Zevenhoven (Z.-H.). GEREF. KERKEN Benoemd tot predikant by de Hernhut ter Broedergemeente (voor de Hindoe - staanse bevolking ln Suriname) A. van der De IJl te Dalfsen, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Bolnes (vac. Th. Vollenho ven) J. Wessel te Rotterdam-Feljenoord. GEREF. KERKEN (VrUgem.). Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. J. Ryneveld) H. van Ommen te Loosdrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Treebeek als predikant voor Heerlen en Slttard B. Posthumus te Rot terdam-Zuid. Internationaal Congres Oud-Katholieken Het achttiende internationale congres van Oud-Katholieken, dat eenmaal ln de vier jaar plaats vindt, zal ditmaal worden gehouden in ons land en wel van 20 tot 25 september te Haarlem. Er wor den deelnemers uit alle buitenlandse oud-katholieke kerken verwacht, die bij de Unie van Utrecht zijin aangesloten en voorts vertegenwoordigers van de Anglikaanse kerkgemeenschap, waarme de een volledige intercommunie bestaat en van de Oosters Orthoduxe kerk. die nauwe relaties met de Oud-Katholieken onderhoudt en ook op vorige congressen vertegenwoordigd was. De voornaamste onderwerpen, welke aan de orde worden gesteld, zyn de ver houding tot de Oosters Orthodoxe Kerk en de plaats van de O.K. Kerk ln de Oecumenische beweging. In de gesprekgroepen zal cen traal staan het thema: „Liturgische ver nieuwingen; wat is bereikt? waarnaar wordt gestreefd?" waarby o.m. de ver houding van bybel en liturgie en van persoon en gemeenschap aan de orde zullen komen. Op zondag 24 september vindt een pontificale hoogmis in IJmuiden plaats en 's middags een grote openbare by- eenkomst te Haarlem. Het laatste congres, dat ln Nederland is gehouden, vond plaats te Hilversum in 1948. Hoewel vele bisschoppen en geesteiyken deelnemen, zyn de con gressen met name ook bedoeld voor de leken. Rondom deze congressen worden meestal speciale conferenties van theo logen en studenten belegd. Een Interna tionaal studentencongres zal ditmaal aan het Haarlemse congres voorafgaan. v. d. Heyden was enkele jaren penning meester v. d. kring Leiden en omstreken van de Bond van Ned. Architecten. De begrafenis heeft plaats zaterdag a.s. te één uur op „Rhynhof".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3