Skoda Enorme 40-jarige belangstelling op receptie NVijkse Reddingsbrigade 1961 SHODB Dreigende breuk bij de K Gemenebest - bespreking Gemeenteburgerij en het bedrijfsleven boden zend- en ontvangapparatuur aan Macmillan verwacht meer van de handhaving van Zuid-Afrika Kerkhof voorwereldlijke dieren in Gobi-woestijn blootgelegd Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 maart 1961 Derde blad no. 30303 Vrolijk wapperde de N.R.B.-vlag zaterdagmiddag voor „De Zeeleeuw" in de voorjaarswind. De beide vletten en de jeep flankeerden het terras. Ook zagen wij de vlag met het vraagteken. Zoekgeraakte kinderen waren er evenwel niet en daarom kon dit sein niet anders betekenen dan een uitnodiging om naar „De Zeeleeuw" te komen en de 40e verjaardag van de Noordwijkse Reddingsbrigade op haar receptie mee te vieren. Zeer, zeer velen hebben daarvan gebruik gemaakt. In een lange rij stond men voor het felicitatieregister. Een stroom van goede woorden en wensen golfde op deze middag over het bestuur heen. Het ene applaus na het andere klaterde op in de stampvolle zaal. Gaven en geschenken vergezelden de schare receptiegangers. Hoogtepunt van de middag was de overdracht van het huldeblijk van de burgerij: een bedrag van ruim f. 5000.— om de nieuwste zend- en ontvangapparaten aan te schaffen. Lange rij Even tevoren had burgemeester mr. G. F. W. van Berckel voor hetzelfde doel reeds een bedrag van f. 2000,in uitzicht gesteld om de waardering van de gemeente gestalte te geven. De Stichting VVV Noordwijk deed het al niet minder. Namens dit overkoepe lend orgaan van het vreemdelingenver keer overhandigde de heer L. van Ster- kenburg een compleet apparaat aan de voorzitter van de NRB, de heer E. de Groot, met de opdracht het terstond op de deugdelijkheid te beproeven. „Hier meldt zich het bestuur van de NRB Kunt u mij verstaan? Over". Prompt kwam het antwoord van de heer Hooij- berg, voorzitter van het actie-comité, die meldde, dat het comité mevrouw M. van Tilburg-van der Niet en de heren B. C. Hooijberg, J. de Leeuw, N. Meiland en J. Marijt zich op gezichtsafstand van „De Zeeleeuw" bevond om namens de Noordwijkse burgerij een huldeblijk aan de jubilerende Brigade aan te bie den. Onder een donderend applaus droeg mevrouw Van Tilburg het andere deel van de mobilofoon-set aan voorzitter De Groot over. De heer Hooijberg deelde in zyn toe spraak mee, dat het allerbeste nog maar net goed is voor „onze" brigade. Wat het bestuur van de NRB op deze receptie even tevoren gehoord had. kwam uit de meest perfecte draagbare zend- en ont vangapparatuur, die er momenteel te koop is. Zes van deze apparaten zyn er nodig teneinde de verbinding mogelijk te ma ken tussen de drie, over een afstand van 14 kilometer verspreid liggende strandposten en de daarbij behorende reddingsvletten op zee. Daarvoor is een bedrag van ongeveer f. 12.000 nodig. In een kort tijdsbestek van twee maanden kon dit doel niet vol ledig worden bereikt. Ook waren er wel eens overhaaste besluiten genomen en fouten gemaakt, waarvoor de heer Hooijberg namens het actie-comité zijn oprechte verontschuldigingen aanbood. Gedurende de laatste 24 uur was nog een bedrag van f. 800 binnengekomen. Het comité beschouwt zijn taak nog niet als afgerond. Nog een korte periode zal het doorwerken. Spreker hoopte op veler medewerking om tot een volledig eind resultaat te komen. Voorts sprak de heer Hooijberg de wens uit, dat het geschenk van de bur gerij en de vrienden van de brigade zou bijdragen tot een nog doelmatiger be veiliging van het strand, opdat het de vies van de NRB: „Noordwijk, niet alleen de mooiste, maar ook de veiligste bad plaats aan de Nederlandse kust!", ver wezenlijkt zou worden. Gelukwensen Van de zeer velen, die de Noordwijkse Reddingsbrigade met haar 40-jarig ju bileum geluk kwamen wensen, noemen wij: burgemeester Van Berckel, de beide wethouders, de heren J. van Leeuwen en J. de Geus, de gemeentesecretaris, de heer B. Ike, de hoofdinspecteur van po litie, de heer A. N. Merkelbach, de bur gemeester van Noordwijkerhout, de heer P. M. van der Weijden en diens echt genote, de bondsvoorzitter van de KNBRD, de heer Weiburg, mej. A. C. N. de Witt, secretaresse van de technische commissie van de Bond, de heer Van der Meij uit Zandvoort, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Kust- brigades. de heer W. Wassing, lid van verdienste der NRB, de heer P. H. F. van Veen van de Rotterdamse Brigade en oud-redacteur van het bondsorgaan, afgevaardigden van de Reddingsbrigaden Katwijk, Zandvoort, Leiden, Gouda, Wassenaar, Den Haag en nog verschil lende andere plaatsen, de heren G. Vo gelaar en M. C. J. Sedelaar namens de Noordwijkse Middenstandscentrale, de heer Van Sterkenburg, 2e voorzitter van de Stichting WY Noordwijk, de heren J. de Ruiter en C. Booij als vertegen woordigers van „Noordwijk Actief", de leider van de EHBO-cursus van de bri gade, dokter B. de Beer, dokter *H. Kruyt, oud voorzitter van de NRB, een deputatie van de EHBO Brigade Noord wijk, de heer Hellenberg als vertegen woordiger van de KNZHRM, afgevaar digden van de Mij. Zeebaden en van de Evenementen-Commissie Noordwijk. mr. C. Punt en echtgenote als vertegenwoor digers van de Noordwijkse Sportvereni ging, afgevaardigden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, van de R.-K. Bejaardenbond, van de Chr. Bejaarden vereniging, de beide Oranjeverenigin gen, van de gymnastiek- en sportvereni ging DOS, van de Chr. Besturenbond, deken P. A. van den Bosch en ds. Bou- ma, vertegenwoordigers van de Horeca, de Villa- en Huizen verhuurders, de Echo der Duinen en de Zeeverkenners. Er waren ook vele schriftelijke en tele grafische felicitaties binnengekomen. Grote dingen Burgemeester Van Berckel, die de rij van sprekers opende, zei onder meer, dat waar grote dingen gedaan worden, op offeringsgezindheid nodig is. Ook de NRB zonder welke wij het in Noordwijk niet zouden kunnen stellen, doet grote dingen. Door haar werk is de badgast veilig op het Noordwijkse strand. Dank baar was spreker, dat zo vele mensen zich inzetten om hun leven voor dat van anderen te wagen. Geestelijk is deze NRB de gist van de badplaats. Als het kon zouden wij u op de handen willen dragen, aldus spreker. Hoewel de ge meente moet werken met een beperkt budget, had het gemeentebestuur be sloten, behoudens hogere goedkeuring een krediet te verstrekken van f. 2000 voor aanschaffing van de zend- en ont vangapparaten tevens als blijk van sa menwerking tussen overheid, de be drijven en de burgerij. De burgemeester besloot met de wens, dat de NRB, geen verliezen zou lijden en grote wervingskracht zou uitoefenen op de jongeren uit Noordwijk en de gehele streek. In zijn antwoord zei de heer De Groot alle lof te hebben voor de prettige ver standhouding tussen het gemeentebe stuur en de NRB Veertig jaar geleden was dat anders. Toen de NRB een sub sidie vroeg van f. 100 meende men dat die brigade eerst haar bestaansrecht maar eens moest bewijzen. Tenslotte werd de subsidie onder de nodige garan ties verstrekt. De heer Van Sterkenburg gaf hij gaar ne de verzekering dat de brigade er voor zal zorgen, dat de Stichting VVV een veilig strand zal kunnen verkopen. Een van de beste Bondsvoorzitter Weiburg noemde de NRB een der beste van de 20 kustbri- gades. Dat het werk van deze kustbri- gades doeltreffend is blijkt wel uit het feit dat van de 28 personen, die vorig jaar in zee verdronken, er slechts één was, die omkwam op een door de bri gade bewaakt strand. Spreker roemde de NRB om haar op bouwend werk. Wij weten dat deze bri- verdienste van de bond was een lid van verdienste vanv de bond was een lid van de Noordwijkse Reddingsbrigade. De heer Weiburg bood de voorzitter een Bondsvlag aan. Nog meer lof Hierna spraken nog de heer Van Gel deren namens de Brigade Rotterdam en het district West, de heer Van Veen, oud-redacteur van het bondsorgaan, de heer L. Hazenoot namens de EHBO-ers In zijn slotwoord releveerde voorzit ter De Groot de uitstekende verstand houding tussen de NRB en de politie, dank zij medewerking van de korpschef, de heer Merkelbach. „ons aller vriend". Vroeger is dit wel eens heel anders geweest. Voorts herinnerde spreker aan de prettige relatie met de KNZHRM. in het brigadebestuur vertegenwoordigd door schipper C. van den Berg, en de steun, die de NRB ondervindt van de groep Noordwijkerhoutse leden, van wie hij de heren D. van den Berg en Van Zeist met name noemde. De heer De Groot hoopte ook voor de toekomst op een prettige samenwerking. Mevrouw Van Tilburg draagt de mobilofoon-set aan voorzitter De Groot over. (Foto L.D./Holvast) van de NRB onder aanbieding van een brancard, geschikt voor de nieuwste methode van kunstmatige ademhaling. Voorts de heer Van der Meij van de Centrale Commissie voor de Kustbri- gades uit Zandvoort, die er aan her innerde dat de N.R.B. de stoot gegeven had voor de oprichting van de Zand- voortse Brigade. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie verrekij ker. De heer D. O. Boekhoven feliciteerde namens de brigade Katwijk en over handigde een „vraagteken-vlag", de heer Van Egmond namens de Leidse Red dingsbrigade en de heer J. van der Steen als vertegenwoordiger van de Noordwijkse Toneelvereniging „Louis Bouwmeester". Daarna voerden nog het woord de heer J. Choufour namens DOS die een beroep deed op de jeugd om bij het Brigadewerk te gaan helpen, de heer W. Smit als representant van de instruc teurs, de hoofdleider en de zwemmers van de brigade. Zij boden een „jeugd- pop" aan. Tenslotte sprak mevrouw Van Dijk Hermanides een persoonlijk woord. Prettige relaties BEROVING TE DEN HAAG VAN WINKELIERSTER (van onze Haagse correspondent) Een 67-jarige sigarenwinkelierster aan de Nieuwe Haven te Den Haag is het slachtoffer geworden van een roof overval. Een onbekend gebleven man heeft haar deerlijk gewond en is ge vlucht met medeneming van ongeveer f 30.uit de geldlade. Om vijf voor zeven 's avonds kwam de man de winkel binnen. Hij vroeg of de vrouw drie briefjes van f 100.— kon wisselen. Op het ontkennende antwoord stelde hij voor naar de kamer achter de winkel te gaan. omdat hij de wouw „iets wilde laten zien". Zij ging de man voor naar de kamer en wilde juist het licht opsteken, toen zij van achteren werd vastgegrepen. Met twee handen trachtte de aanvaller haar keel dicht te knijpen. De winkelierster begon uit alle macht te gillen en bleef roepen, ook toen de aanvaller haar op de grond had geslagen en met. beide vuisten haar gezicht bewerkte. Waar schijnlijk bevreesd dat er snel hulp voor de vrouw zou kunnen komen, sprong de man plotseling op, deed een greep in de geldlade en verdween. Op het geroep kwamen buren en voor bijgangers toelopen, die de vrouw over eind hielpen en de GG en GD en de po litie waarschuwden. De winkelierster moest een behandeling ondergaan in het ziekenhuis Zuidwal en in het Ooglijders- gesticht. Zij had nogal wat bloeduit stortingen rond de ogen opgelopen, maar kon later toch naar huis. Zij heeft de politie een redelijk goed signalement van haar aanvaller kunnen verstrekken. De man had wel eens siga retten bij haar gekocht en zelfs een radio beleend, evenwel zonder zijn naam op te geven. WENK VOOR DUITSERS: „Kuil" op strand geen eigendom „Het eigendomsbegrip van de kuil op het strand kent men in Nederland niet. Een verlaten kuil kan zonder meer door iedere andere badgast in bezit genomen worden." Deze woorden staan, vetgedrukt, en met een streep in de kantlijn, gedrukt in het voor Duitsland bestemde vouw blad met algemene inlichtingen, dat de A.N.V.V.. binnenkort op grote schaal in West-Duitsland zal verspreiden. Ieder jaar verschijnt een dergelijk vouwblad. Thans is voor het eerst de alinea over de „strandkuil" er aan toe gevoegd. Dit naar aanleiding van ver schillende klachten van Duitsers, dat zij een door hen op het strad gegraven fort later door andere badgasten bezet vonden, iets wat in Duitsland even on gebruikelijk schijnt te zijn als op onze stranden vanzelfsprekend: wie hiei een kuil graaft voor zichzelf, vindt er vaak een andpr in! VERGUNNING VOOR BROMFIETSERS? In het voorlopig verslag op de begro ting van Verkeer en Waterstaat 1961 wijzen vele leden van de Eerste Kamer op de toenemende verkeersopstoppin gen in de grote steden. Zij menen, dat doorbraken en demping van grachten onvoldoende remedie daartegen zal zijn. Veeleer zou het afsluiten van bin nensteden voor het verkeer op te bepa len uren verlichting kunnen brengen. Het gebruik van openbare vervoermid delen zou daarnaast gestimuleerd en aantrekkelijker gemaakt moeten wor den. Aan de periferiën der grote agglo meraties zou op grote schaal parkeerge legenheid moeten komen. Parkeermeters en parkeerschijven moeten zo spoedig mogelijk worden ingevoerd, mede om de zorgen der gemeentelijke autoriteiten te verlichten door tegengaan van lang par keren. In het verslag wordt enerzijds gewezen op de snel groeiende verkeers dichtheid op alle wegen, anderzijds op de geneigdheid van vele automobilisten om grotere afstanden weer per trein te gaan afleggen, aangezien zij hun auto's op een groot aantal bestemmin gen niet kwijt kunnen. Het voornemen tot een regeling, die betere bescherming van voetgangers be oogt, wordt toegejuicht. Verscheidene leden achten het invoe ren van een soort bromfietsvergunning van groot belang. Advertentie verrassend comfort! Werkelijk royale ruimte met 5 geriefelijke zitplaatsen (sponsrubber kussens);geruisvrij interieur met verwarming en airconditioning; voor bank verplaatsbaar en met 2 afzonderlijke, geheel verstelbare rug leuningen (slaapbanken); vele prettige accessoires; enz. Een volmaakt comfort voor een bijzonder aantrekkelijke prijs: 5495,(geheel compleet). ZIJN PRIJS MEER DAN WAARD H. ENGLEBERT N.V. - Verkopp en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Garage V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 De dreiging van een breuk in het Britse Gemenebest hing vandaag zwaar over de conferentie van eerste minis ters, welke te Londen in Lancasterhouse werd voortgezet. De 12 mannen, die bijna een kwart van de totale aardbevolking leiden, stonden namelijk vandaag voor de vraag of Zuid-Afrika in het Gemenebest kan blijven ondanks de door dit land ge voerde „apartheids-politiek". Zuid-Afrika heeft een officieel ver zoek ingediend om lid te blijven van de bond. Verscheidene eerste ministers staan onder grote politieke druk van hun landgenoten, die verwijdering van Zuid- Afrika uit het Gemenebest eisen, in het bijzonder is dat het geval met pre mier Kwame Nkroemah van Ghana. Anderen, zoals Toengkoe Abdoel Rah- OPSTANDELINGEN - 12.000 GAVEN ZICH OVER Het Indonesische leger heeft gisteren bekend gemaakt, dat in januari en fe bruari van dit jaar ruim 12.000 opstan delingen in Oost-Indonesië uit de rimboe zijn gekomen om zich weer achter de Indonesisch republiek te scharen. Dit gebeurde op Celebes en op de Molukken. In dezelfde tijd kwamen 56 opstan delingen om en sneuvelden drie solda ten van de regering. Tien burgers ver loren het leven, aldus het Indonesische legei*. DODELIJKE ONGEVALLEN In Maarhees, een kerkdorp van de ge meente Vierlingsbeek, is gisteravond om streeks half negen de 40-jarige heer W. Derks uit Boxmeer bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De heer Derks reed met zijn motor in de richting Venray en botste tegen een hem tegemoet komende personenauto. De oorzaak van het ongeluk is vermoe delijk het feit, dat de heer Derks wilde uitwijken voor een vrouw, die op de rij baan liep. De heer Derks werd bij de botsing op slag gedood. Zijn vrouw, die op de duo zat, liep een schedelbasisfractuur op. Zij is in het ziekenhuis in Venray opgeno men. Het gezin Derks telt negen kinde ren. Omstreeks half acht had op het kruis punt Oranjewachtstraat-Eusebiusbuiten- singel te Arnhem een aanrijding met do delijke afloop plaats. Een vrachtautobe stuurder verleende geen voorrang aan een motorrijder. Een aanrijding volgde en de motoi-rijder werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij ter plaatse over leed. Het slachtoffer is de 58-jarige heer M. Raaymakers uit Arnhem. MISHANDELING OP JEUGDFEEST TE HAARLEM Algemene kloppartij (Van onze Haarlemse correspondent) Een 21-jarige magazijn-bediende uit Haarlem is zaterdagavond tüdens een wild jongereni'eest in Haarlem-Noord zo ernstig door zün vrienden mishandeld, dat hij een hersenschudding heeft opge lopen. Het feest werd gehouden ten hui ze van een 18-jarige jongen, die bij af wezigheid van zijn vader het rijk alleen had. Hij had tientallen vrienden en vriendinnen uitgenodigd en vele flessen wijn ingeslagen. Tot elf uur danste men in een nagenoeg donkere kamer. Daar na kwamen er echter moeilijkheden, doordat de jeugdige gastheer enige van zijn gasten al vrijende op de zolder be trapte. aldus deelde de politie mede. Hij wilde hen het huis uitzetten, maar dit stuitte op verzet. Plotseling ontstond een algemene kloppartij, waarvan vooral de magazijn bediende het slachtoffer werd. De jeug dige gastheer had op een gegeven ogen blik een bijl in de handen .waarmee hij zijn gasten te lijf wilde gaan. Een an dere jongen was gewapend met een autokrik. Nadat de magazijnbediende enige gevoelige tikken had gekregen, wist men de jongen zijn bijl te ontruk ken. Het gevaarlijke voorwerp werd toen in het Spaarne gegooid. Het kostte nog heel wat moeite de magazijnbediende uit. de handen van zijn aanvallers te be vrijden. De jongen verklaarde dat men hem in het Spaarne wilde verdrinken en dat hij, toen hij op de grond lag, ver scheidene trappen tegen zijn hoofd had gekregen. Na de veldslag was de woning bezaaid met scherven van wijnflessen. Op verschillende plaatsen waren bloed sporen te zien, die van het woeste feest getuigden. man van Malakka en sir Aboebakar Balewa van Nigerië hebben reeds open lijk verklaard, dat zij voor verstoting van Zuid-Afrika zijn, tenzij dit land zijn rassenpolitiek wil herzien. De sleutel tot de oplossing van de kwestie schijnt in handen te zijn van minister-president Macmillan, die de mening is toegedaan, dat voortduren van Zuid-Afrika's lidmaatschap betere rangen biedt de Unie tot andere ge dachten te brengen. Naar verwacht werd zouden echter alle ambtgenoten aan dr. Hendrik Verwoerd precies hun standpunt inzake de door hem gevoerde apartheidspolitiek uiteen willen zetten. erkelijk Leven Ds. G. J. Eijbers overleden Ds. G. J. Eijbers, vertaler van het Nieuwe Testament in het Papiamento, is vannacht in Den Haag op bijna 79-jarige leeftijd overleden. Hij verzorgde deze vertaling, die later door het N.B.G. werd overgenomen, tijdens zyn predikantschap op Aruba in 1916. Ds. Eijbers werd in 1908 predikant. Hij werkte tot 1927 op Aruba en Curasao en tot 1933 in Indone sië. In dat jaar kreeg hij eervol ontslag. Tot aan zijn emeritaat was hy predikant in Bergharen by Nijmegen. Later ves tigde hy zich in Den Haag. NED. HERV. KERK Aangenomen het beroep van de Gen. Synode als pred. voor buitengew. werkz. (secr. Raad voor Kerk en Samenleving) dr. C. P. van Andel te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN (VriJgem.) Smellk te CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hllversum-Centrum als missionair predlaknt voor Transvaal L. Floor Jr. te Almelo. Chinees-Russische expeditie vult hiaten op in de geschiedenis der gewervelde dieren In wetenschappelijke kringen in het Westen wacht men met spanning op verder nieuws van de Russisch-Chinese expeditie die een kerkhof" van gigantische Dinosaurussen en andere machtige voorwereldlijke dieren in de Gobi-woestijn heeft ontdekt. De Russen, die de spreekbuis van de expeditie vormen, hebben tot dusver echter schaarse details van de ontdekkingen gegeven, die van groot belang schijnen te zijn om de hiaten in de geschiedenis der ge wervelde dieren lang voor de verschijning van de mens op aarde op te vullen. Onder de vondsten in de Al Sjan woestijn in het hart van de Gobi, was een volledig skelet van en anchilosau- rus, een reusachtige hagedis van 10 me ter lengte ongeveer driemaal langer dan het grootste skelet dat tot dusver van dit voorwereldlijk dier is gevon den. De anchilosaurussen liepen als ben soort gepantserde tanks door de oerwou den van 60 miljoen jaar geleden, maar ondanks hun schrikwekkend voorkomen voedden zij zich met zachte, sappige planten. Op hetzelfde „kerkhof" werden de res ten gevonden van een vogelbekdier, dat een lengte van bijna elf meter moet hebben bereikt als het op zijn achter- Meer prikkeldraad tussen Oost en West Volgens een woordvoerder van het commando van de Westduitse grensver- dediging in Hessen wordt in Oost-Duits- aldn op verscheidene plaatsen een twee de prikkeldraadversperring aan de grens met West-Duitsland, op 300 tot 500 me ter afstand van de eerste versperring, aangebracht. De bedoeling hiervan zou voornamelijk zijn, de vlucht van Oost duitsers naar het Westen t? verhinde ren. Met de nieuwe versperring zou in de afgelopen herfst begonnen zijn. De woordvoerder acht het mogelijk, dat de Oostduitsers de nieuwe versperring langs dc gehele grens tussen Oost, en West- I Duitsland willen brengen. De Westduitse minister van Al-Duitse Zaken, Lemmer, heeft gisteren ver klaard dat het Russische ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland een uitgangspunt voor besprekingen kan zijn. Het was de eerste maal dat een Westduitse minister zich in deze zin uit liet over de voorstellen die de Sovjet- Unie in januari 1959 het Westen deed. Lemmer sprak op een bijeenkomst van christen-democraten die hebben ge woond in de gebieden die thans aan Polen en de Sovjet-Unie behoren. Hij herhaalde echter, dat slecnts een regering voor geheel Duitsland bespre kingen over een vredesverdrag kan voe ren. waardoor zyn opmerking over het ontwerp als uitgangspunt voor bespre kingen weinig praktische waarde heeft, aldus politieke waarnemers. SPOORWEGONGELUK IN INDONESIË Dertien mensen zijn omgekomen en negentien zwaar gewond, doordat ver leden week dinsdag de sneltrein Soera- baja—Malang op een overweg nabij Soe- rabaja een vrachtauto greep, aldus is gisteren te Djakarta vernomen. poten liep, en de resten van een saura- podus, een grasetende dinosaures van waarschijnlijk meer dan 30 meter leng te. De expeditie is georganiseerd door de Russische en Chinese Akademies van Wetenschappen op een zeer grote schaal. Ongeveer 80 geleerden nemen eraan deel en hebben in de afgelopen zeven maan den 18.000 mijl in Binnen-Mongolie en China afgelegd. Volgens een kort rapport van de lei der der expeditie, Anatoly Rozhdes- twenski, zijn ook de resten gevonden van de voorvader van de koe, die zo groot als een kleine hond moet zyn ge weeste. Deze kleine runderen worden archaeomervx genoemd In dezelfde streek werden de skeletten van drie reusachtige brontotheriums gevonden, die ongeveer tweemaal zo groot waren als een rhinoceros, en uitgerust waren met een schopvormige „periscoop" in plaats van een hoorn. Door dit uitsteek sel haalden deze dieren adem wanneer zij met de kop onder water stonden op zoek naar moerasgras. WERKCLASSIFICATIE VOOR EX-WEEKLONERS PTT (Van onze Haagse correspondent) De werkclassificatie-voorstellen voor het overgrote deel van de 40.000 vroegere weekloners van de PTT, die Rijksamb tenaar zijn geworden, is thans ter goed keuring voorgelegd aan de minister van Binnenlandse Zaken. Mede door het sy steem van taakwaardering, dat reeds jarenlang bij de PTT in gebruik is, zal de voorgestelde clasificaties aan de helft van het aantal betrokken ambtenaren nauwelijks wijziging in de arbeidsvoor waarden brengen. Zy, wier functie thans lager wordt ge waardeerd, behouden dezelfde rang en hetzelfde basisloon. Met de werkclassificatie zal ook een verdienstenbeloning worden ingevoerd. De premies hiervoor worden echter be rekend naar het basisloon volgens de nieuwe becijfering. RECHTZAKEN HERVATTING ZAAK BERKELSE ARTS Donderdag 16 maart wordt, zoals be kend, voor het Hof te Leeuwarden de zaak tegen de Berkelse arts voortgezet. Van de officier van Justitie vernamen wy. dat hij gegronde redenen heeft om aan te nemen, dat niet meer dan net psychiatrische rapport zal worden be handeld. De zitting zal gedeeltelijk met gesloten deuren worden gehouden. Er zijn voor de voortzetting van het proces uitsluitend vier getuigen-deskundigen opgeroepen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9