Kennedy's plan voor vredeskorps loor sommigen koel ontvangen Bauoghaf lef hele project is nog in wording Politie slaags met beschonken Rotterdammers Voorbarig besluit irinaamse regering noemt al delegatie or RTC-conferentie Mascha ter Weeme gaat eveneens het Amsterdams Ballet verlaten wolfslag Deskundigen verwachten n keer ten goede in Amerika's recessie Van alle landen telt Oostenrijk de meeste politie-agenten Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 maart 1961 Vierde blad no. 30302 (Van onze Amerikaanse correspondent) R. Sargent Shriver, een zwager van president Kennedy, is benoemd tot leider ,n het vredeskorps, waartoe Kennedy het initiatief heeft genomen. Shriver icft in Washington een persconferentie belegd, waarby bleek dat deze leider ird aan het werk is, maar nog vrij vaag moet zijn in zijn uitspraken omdat het lie project nog in wording is. Het is jammer, dat men nog niet gereed is met D uitgewerkt plan, dat men aan de jeugd van Amerika kan voorleggen. Men haastig aan het improviseren en dat maakt het voor de belangstellenden oeilijk om definitief hun houding te bepalen. Toch moest men wel zo vroeg enbaarheid aan het plan geven, want men wil vooral de jongelui, die dit or jaar de „colleges" afkomen, bij het project betrekken. Zij moeten daarom jds nu iets over het plan vernemen. Gedurende de zomer kunnen zy dan leidingscursussen volgen en in oktober en november kunnen de eerste vry- JÜgers worden uitgezonden. bilisatie zouden zü waarschünlük niet voor militaire dienst in aanmer king komen. Men hoopt aan het einde van 1961 500 1000 jonge Amerikanen in het buitenland aan het werk te hebben. Zodra de aanmeldingsformulieren ge reed zym en gegadigden zich officieel kunnen gaan beschikbaar stellen, be gint het moeilijke werk van de selec tie. Een goed begin is natuurlijk heel belangryk. Gedurende de zomer worden de eerste vrywilligers opgeleid aan zes tot twaalf universiteiten in speciale cursussen. Daar wil men ook inwoners bij betrekken van de landen, waar de vrywilligers heen zullen gaan. Gemid deld zal de diensttyd in het vredes korps twee jaar duren. Het lükt geen eenvoudige taak om een bescheiden be gin te maken en toch enthousiasme op grote schaal in stand te houden. leeds gedurende zyn verkiezingscam- be heeft Kennedy het plan gepro beerd om een vredeskorps in te stel- j. Jonge, maar ook oudere Amerika- b zouden daar dienst in kunnen doen het doel zou zyn volken, die daar hoefte aan hebben, bü te staan bü [onderwijs, de landbouw en de zie- ■rzorging. leden van het vredeskorps zullen el, kleding en onderdak van hun (anisatie ontvangen, maar behalve t zakgeld en een afzwaaipremie aan J eind van hun „diensttyd", krijgen geen loon. Ze zullen in het buiten- id allerminst een luxeleven hebben bullen zich zoveel mogelijk op het eau moeten stellen van de plaatse ebevolking. Een Amerikaanse onder- jer of verpleegster zal ongeveer net imoeten leven als een onderwyzer verpleegster in het land waar hun jnsten welkom zyn. Ie New York Times heeft een on- zoek ingesteld naar de reacties van iversiteitspresidenten en van studen- ten aanzien van dit idealistische p. De leiders van de universiteiten feil in een verhouding van 9:1 vóór 't h. Ook onder de studenten (en voor- jmder de meisjes) was het enthou- foe groot. laar in de studentengemeenschap be- brde men toch ook een nuchter ma- flisme by sommigen. Een oudere- rsstudent van de universiteit van jnsylviana zei het wel heel cru: „Het peel dwaas om te verwachten, dat ge, ambitieuze mensen hun leven op- ken voor het welzijn van de ge inschap". 6 studenten die sceptisch tegenover I plan stonden, brachten meestal punten naar voren: zy vonden het pk, dat een deelnemer aan het vre- lorps vrystelling van militaire dienst I krijgen en dat hy evenveel „soldy" I ontvangen als een militair. iriver heeft op zyn persconferentie [edeeld, dat er een commissie was teld, die betrekkingen zou zoeken de vredesvrijwilligers, die hun hadden volbracht. Vrystelling dienst kon hy hun niet garande- !maar behalve by algemene mo- (Van onze Rotterdamse correspondent) Aan de Coolhaven te Rotterdam nabü de Lage Erfbrug heeft zich gistermid dag omstreeks 1 uur een vechtpartü voorgedaan tussen vier mannen, waar- schünlyk classificeerders en de politie. De classificeerders liepen daarby nog al wat verwondingen op. Het begon alle maal toen twee vrouwen van wie er één een baby verwacht, op een bankje zaten en door de mannen die onder invloed van sterke drank verkeerden, werden lastig gevallen. De vrouwen gingen naar de verkeersagent naby de brug en ver telden hem wat er was gebeurd. De vrouw, die in verwachting is, beweerde, dat zü een stomp tegen haar buik had gekregen. Juist op dat moment ging de brug op, zodat de politieman even zün post kon verlaten. Hü ging op de man af, die hem door de vrouwen werd aan gewezen. De agent verzocht de beschon- kenjen mee te gaan. Maar dat weigerde deze pertinent. Er ontstond een hevige vechtpartü, waarbü de classificeerder steun van zün collega's kreeg. Weldra kwam er politieversterking, maar nog duurde de vechtpartü voort. Een van de classificeerders viel met zün hoofd tegen de straat, waardoor een bloedende wond ontstond. Tenslotte gelukte het de grootste „belhamel" het brugwachters huisje binnen te brengen. Spoedig was toen het viertal afgevoerd naar het poli tiebureau aan het Marconiplein. De politiemannen, die bü de strüd betrokken waren, kwamen er behoudens enkele gesneuveldeknopen goed af. MAANDAG TERUGKEER GENERAAL HASSELMAN Aan boord van het m.s. „Westerdam" van de Holland-Amerika Lün keert naar Nederland terug generaal B. R. P. F. Hasselman, zo deelt de legervoorlich- tingsdienst mee. Generaal Hasselman verbleef gedu rende drie jaren te Washington als voor zitter van het militaire comité in per manente zitting van de NAVO. Deze functie wordt overgenomen door gene raal A. Heusinger tot nu toe inspec teur-generaal van de „Bundeswehr". De vermoedelüke aankomst van de „Westerdam te Rotterdam is a.s. maan dag te 7.30 uur. - resolutie van 7 maart is reeds be de delegatie aan te wüzen. die lame zal vertegenwoordigen bü de wel, niet eventuele, Red. L.D.) te besprekingen over de toekomstige van Suriname en al wat daarmee ihangt. lid en tevens voorzitter van de itie is benoemd de heer mr. S. D. uels, minister-president. Tot leden ren: dr. ir. F. Essed, minister van Uw, A. J. Morpurgo, minister van rwijs en Volksontwikkeling, dr. J. !y, minister van Financien, H. emisier, minister van Justitie e, J. P. S. Kraag, voorzitter der i, mr. H. A. F. Heidweiler, J. Lach- mr. W. Lim a Po, mr. S. D. Ooft, igel, D. Poetoe, H. S. Radhakishun, lis. I. Soemita, allen lid der Staten, iren C. F. Calor, onder-directeur pbouw en C. H. Riedewald, officier ustitie zün eerste en tweede secre- van de delegatie. gevolmachtigde minister van Su- e in Den Haag, dr. R. Pos, deelde raagd mee, dat het bekend was, it in het voornemen van de Suri- regering lag, deze R.T.C.-dele- aan te wijzen. bevoegde Nederlandse zijde werd vernomen, dat de vraag, óf een Ka onferentie zal worden ge- li, een punt van overleg dient te ussen Suriname, de Ned. Antillen derland. Dit overleg is wel aange- 1, doch bevindt zich nog niet eens i officieel stadium. Het staat dus ast óf en wanneer deze door Su- e gewenste bü eenkomst voor over- er het Rüksstatuut, zal worden ge- ii. 'erd voorts op gewezen, dat in een andse delegatie Kamerleden zit- 'uden moeten hebben en dat het, band met belangrijke onderwerpen agenda van het parlement in de de tüd (mammoetwet, kinder regeling), zeer de vraag is, of voor imer-reces een Nederlandse dele- 5°u kunnen worden samengesteld. ldj ■we Surinaamse postzegels Surinaamse posteryen hebben, een .serie frankeerzegels uitgegeven, ik de „vruohteniserie" in waarden 2. 3, 4, 5. 6 en 8 cent. n april zal de z.g. „monumenten wet waarden van 10, 20, 25, 50 en t verkrijgbaar zijn. De waarden Ke zelfde serie van 15, 30, 35, 40 cent worden begin mei in omloop int, Bezien het hier gewone frankeer- betreft. zullen op de eerste dag teifte, de zegels niet van een spe- foststempei worden voorzien. Dit 'w wel het geval zijn bü de Jam- en Rode Kruiszegels, die bin- [L met toeslag .zullen worden Ut. Fusie is een mislukking gebleken Yele dansers overwegen ook weg te gaan Onmiddellijk (Van onze Amsterdamse correspondent) De artistiek leidster van het Amster dams Ballet, mevr. Mascha ter Weeme zal het volgend seizoen niet meer aan het Amsterdams Ballet zijn verbonden. Veertien solisten en demi-solisten heb ben geweigerd een nieuw contract te on dertekenen en vijftien andere danseres sen en dansers hebben nog niet beslist, omdat zy in onderhandeling zyn met andere balletgroepen. Hiermee is het ballet in de hoofdstad in een impasse geraakt, die alle vorige moeilükheden overtreft. Van het Am sterdams Ballet, zoals dat twee jaar ge leden uit een fusie tussen het Opera ballet en het Ballet der Lage Landen ontstond ,is in feite niets meer over. De artistieke leiding berustte destüds by Mascha ter Weeme en Johan Verdoner, de zakelüke leiding bü Frits Basart. Advertentie w ballpoints zegge en schrijve de beste...I BREESTRAAT 145 TEL.23211 De moeilükheden begonnen vrüwel onmiddellük, toen de samenwerking niet wilde vlotten. Johan Verdoner verliet het gezelschap. Verleden jaar benoemde het bestuur Hans Tobi als intendant met verregaande zakelüke en artistieke bevoegdheden. Het gevolg hiervan was, dat de heer Basart het Amsterdams Ballet de rug toekeerde. Ingewüden wisten toen reeds, dat Mascha ter Wee me overwoog zün voorbeeld te volgen, maar wellicht vanwege de binding met de leden van het voormalige Ballet der Lage Landen aanbleef. Nu dezer dagen bekend is geworden dat Hans van Maa- nen aan de artistieke leiding is toege voegd, werd dit door velen aangevoeld als een desavouering van mevrouw Ter Weeme. Haar ontslagaanvrage kwam derhalve niet als een verrassing. Deze betreurenswaardige gang van zaken be tekent een zware slag voor Amsterdam en zal de wethouder voor Kunstzaken tüdens de volgende week beginnende be- Een overzicht van de conferentie zaal in Tananarive op Madagascar, waar een Kongolese politieke „top conferentie" wordt gehouden. grotingsdebatten opnieuw in een moei- lüke situatie plaatsen. Een miljoen De gemeente Amsterdam heeft sinds de oprichting van het Amsterdams Bal let ongeveer een miljoen gulden subsidie uitgetrokken. Nu de gehele directie is verdwenen en dertig danseressen en dansers naar Den Haag of het buiten land dreigen te gaan als gevolg waar van het repertoire grotendeels moet wor den herzien kan men weer van voren af aan beginnen. Amsterdam, welks subsidiepolitiek destüds al het Nederlands Ballet naar Den Haag heeft verdreven, staat thans voor het feit, dat de fusie van het Ope raballet en het Ballet der Lage Landen een mislukking is geworden. Vermoede- lük zal getracht worden het ballet weer op sterkte te krijgen door een aantal leden van het Nederlands Danstheater aan te trekken. Voor het ballet in Nederland is deze ontwikkeling een trieste zaak. vooral wanneer men bedenkt, dat het alom zo gewaardeerde Nederlands danstheater wegens financiële moeilükheden in het moeras is geraakt en gered kan worden met een fractie van de enorme som geld, die tot dusver aan het Amsterdams Bal let is toegewezen. Docli werkloosheid en andere problemen van langere termijn blijven ernstig (Van onze Amerikaanse correspondent) Twee belangryke adviseurs van president Kennedy en zyn minister van Arbeid hebben zich dezer dagen uitgesproken over de economische toestand. Er is een vleug van optimisme in hun beschouwingen gekomen, maar dat optimisme is nog zozeer gemengd met bezorgdheid voor de economie op lange termyn, dat de president binnenkort zal moeten beslissen of hij krachtiger maatregelen zal moeten aanbevelen tot economisch herstel. De voornaamste reden tot optimisme vinden de deskundigen in de koersstüging op de beurs, maar op zichzelf is die stüging nog geen concrete economische ver betering. Wanneer de eekhoorntjes zus doen, of de trekvogels zo, dan concluderen allerlei wüze mensen, dat het gauw voorjaar wordt. Maar voor natuurmensen bhjft het toch altüd veiliger om te küken naar de lengte van de schaduwen: worden de schaduwen korter, dan worden de dagen langer en dan is de donkere, koude winter zeker op zün retour. Maar aan de universiteiten is er te weinig administratief personeel Kan voor de economen de beurs een even zeker voorspellingsmiddel zün als de schaduw voor de natuurmens was? Dat beslist niet. Maar één ding staat toch wel vast: in 1949-1950, in 1953- 1954 en in 1957-1958 gingen de indus triële koersen omhoog geruime tüd voor dat de statistieken van produktie, ver koop, werkloosheid enz. onomstotelük aantoonden, dat de recessie een keer ten goede had genomen. In de reces sies van 1949-1950 en 1958-1959 begon de koersstüging vier maanden voor de werkebjke economische verbetering en bü de recessie van 1953-1954 begon de stijging zelfs zeven maanden vroeger. Het symptoom waar vele serieuze des kundigen nu hoop uit putten is dit: volgens de index van Standard and Proper zyn de industriële koersen se dert 25 oktober 21 procent gestegen en wel tot tevoren nooit bereikte hoog ten zoals gezegd geen onomstotelyk bewys dat een nieuwe economische len te op komst is, maar toch een teken dat hoop geeft. En er zün meer hoewel altüd nog vage symptomen: de warenhuizen in New York melden stijging in de verkoop, de staal-industrie had in ja nuari en februari eindelük weer een wat grotere produktie en al Is de markt nog heel slecht er worden wat meer auto's verkocht de laatste we ken. Maar al die tekenen zün nog niet overtuigend; het kan zün, dat de echte lente, meer dan een economisch voor jaar, wat groter activiteit veroorzaakt. Nadat prof. Paul O. Samuelson en dr. Walter W. Heller zondag en maandag lichtelyk optimistisch hadden gesproken moest Goldberg, de minister van Ar beid, dinsdag op zyn persconferentie mededelen, dat het aantal werklozen van januari of februari nog gestegen was met 330.000. Vyfmiljoenzevenhon- derdvyfduizend mannen en vrouwen in Amerika zün thans zonder werk. Se dert de zomer van 1941 is dat getal niet zo hoog geweest. Het percentage werklozen is thans 6.8 en dat is zorg wekkend. Zelfs indien de gunstige symptomen betrouwbaar zullen blüken en indien de recessie inderdaad een keer ten goede zal nemen, staan Kennedy en zün me dewerkers voor een heel zware taak. Op lange termijn moeten zü probe ren om af te rekenen met twee on gunstige feiten: er bestaat in Amerika een gevaarlüke kloof tussen wat het land kan produceren en wat het in feite voortbrengt. Die produktie-kloor be draagt tien procent en vertegenwoor digt een 50 miljard dollar verliespost in economische activiteit. Het tweede probleem, waar Kennedy in zijn verkiezingscampagne herhaalde- lük op heeft gewezen, betreft de te geringe economische groei van het land. Het is voor deze problemen van lange termün, dat de economen in Amerika oplossingen moeten vinden. Doen zü dat niet. dan kan het aantal werklozen on rustbarend hoog blüven. Afgezien van alle menselüke ellende die men uiteraard voorop moet stel len zou volgens Heller een werkloos heidspercentage van 7 procent beteke nen, dat Amerika in ernstige fiscale moeilükheden kwam. (Van onze Weense correspondent) In verband met de hoognodige bezuinigingsmaatregelen is de sta tistiek tot de ontdekking gekomen dat Oostenrijk inzake politieperso neel alle overige landen verre over treft. Het telt namelijk 26.351 man, dat betekent 1 politie-agent op 264 inwoners, terwijl in West-Duits- land 1 agent komt om 471 inwo ners, in ons land op 562, in Denemarken, Noorwegen resp Zweden op 687, 800 resp. op 896 inwoners. Het dichtst bü Oostenrük staan nog Italië en Frankrijk met 1 politieman op 319 resp. 310 inwoners. Oostenrük staat dus aan de top, ofschoon daar het aantal misdaden en verkeersonge lukken onder het Europese gemiddelde ligt. Deze wanverhouding blijkt nog duide- lijker in de grote steden. In Wenen beschikt de politie over 7.480 man, dat wil zeggen dat hier één agent komt op 192 inwoners. In de andere grote Euro pese steden ligt de verhouding geheel anders, zoals de volgende cyfers bewy- zen: Londen 485, Brussel 715, Amster dam 387, Rome 953 en Stockholm 671. In economische kringen van Oosten- ryk is men dan ook van mening dat hier bezuinigd kan worden en voor al gelooft men dat het beter is een kleiner, effectlever en beter betaald poli tiekorps te hebben dan een uitgebreid apparaat dat bovendien te log en ook nog duur is. Personeelstekort Omgekeerd staat het met 't admini stratieve personeel aan de universiteiten van Oostenrijk. Op 't ogenblik is de pe riode weer begonnen waarin de studen ten zich voor een nieuw half jaar moe ten laten inschrijven. Hiervoor staat een maand ter beschikking, maar al die dagen staan honderden studenten urenlang in de rü- In Wenen heeft men voor het controleren van de in- schrüvingspapieren slechts elf personen ter beschikking, terwül 14.130 studenten deze procedure moeten ondergaan. Vier jaar geleden telde Wenen nog Bloemenmeisjes zullen reuzensleutel aanbieden Als voorproefje van de grote tournée, die de Haarlemse bloemenmeisjes in de komende lente door de VS zullen maken komen op dinsdagmiddag 15 van deze 1 jongedames in vier grote, open en ver sierde auto's naar het Leidseplein in Amsterdam, waar ze de Amerikaan Tom Nugent, vertegenwoordiger van de Pan American World Airways, een reuzen- sleutel van twee meter hoogte zullen aanbieden. Het spreekt vanzelf, dat die sleutel vervaardigd is uit bloemen: „narcissen, tulpen en seringen". De heer Nugent zal daarop onder be geleidende muziek van de Bussemse Jongeren Drumband de fraaie sleutel het gehele verbouwde en vernieuwde kantoor dezer Amerikaanse luchtvaart- maatsohappy binnen torsen. Daarmee is dan de symbolische opening van het kantoor achter de rug. De plechtigheid zal worden bygewoond door büna het voltallige personeel van de Amerikaanse ambassade in Den Haag, door een aan tal speciaal daarvoor uit New York overgekomen stewardessen van de Pan American en door veie Nederlandse ge nodigden. Na de opening volgt een re ceptie op Amerikaanse leest geschoeid. De verbouwing is onder persoonlyk toezicht \an de Amerikaanse architect Jim Queen uit New York uitgevoerd. 8626 studenten, terwül dus hun aantal met meer dan 40 procent is toegeno men, werd echter het administratieve personeel slechts met één man ver hoogd. De andere Oostenrijkse univer siteiten vertonen hetzelfde beeld. Het ontbreekt echter niet alleen aan administratief personeel, maar ook de procedure van de inschrüving is ver ouderd en omslachtig. Bovendien moe ten de studenten bij deze gelegenheid tevens het collegegeld betalen, omdat de universiteit anders nooit aan dit geld zou komen. Het gevolg is echter dat dit collegegeld in elk individueel geval moet worden uitgerekend, want dit ver schilt in verband met de financiële draagkracht. Dat alles moet dus weer, aan de hand van documenten, worden gecontroleerd en kost dus tüd. Daarom staan de studenten 's morgens vroeg al in de rü, evenals voor een première in de opera; alleen duurt het nier een hele maand Proces in Madrid: tegen alle verdachten negen jaar geëist De openbare aanklager bü de recht bank in Madrid waarvoor acht tegen standers van het regime van Franco te rechtstaan, heeft tegen alle verdachten negen jaar gevangenisstraf geëist we gens pogingen om dit regime omver te werpen. Tot de verdachten behoren de dichter Dionisio Ridruejo, de vroegere propa- ganda-chef van de Falange (de fascis tische partü), prof. Enrique Tierno Gal- van, onlangs geschorst als hoogleraar In de sociale en politieke wetenschappen aan de Universiteit'van Salamanca, en Francisco Herrera Oria, een broer van de bisschop van Malanga. Herrera Oria is een der oprichters van de Ceda. de rooms-katholieke partü tüdens de repu bliek. Oria en een vooraanstaande monar chist, Antonio Menchaca. hebben bekend in Parüs contact te hebben gehad met de leden van de Spaanse regering in ballingschap. De raadsman van Menchaca verklaar de, dat de republikeinse leiders geen le prozen zün en dat ontmoetingen met hen geen strafbaar feit vormen. Men chaca zou de republikeinen hebben trachten te overtuigen dat de monarchie een oplossing voor Spanje kan zün. „Mijn cliënt en zün politieke vrienden ageren niet tegen de regeringsvorm maar denken slechts over hetgeen de toekomst kan brengen." Volgens de openbare aanklager hebben sommige verdachten gesproken van „be vrijding en pacificatie" van het land. hetgeen slechts omverwerping van het tegenwoordige regime kan betekenen. Ridruejo en anderen zouden hebben voorgesteld voorlopig een monarchie te vestigen en vervolgens het land te vra gen over de toekomstige regeringsvorm te beslissen. Vandaag is het proces voortgezet. Boekhouder verduisterde tienduizenden guldens (Van onze oorrespondent) Het is gebleken dat een 48-jarige boekhouder, die zich deze week aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam heeft gemeld, van de internationale transportcentrale, waarbij hij werkzaam was, gedurende ruim twee jaar geld heeft verduisterd. Het bedrag dat hü zich door zijn mal versaties heeft toegeëigend, bedraagt vele tienduizenden guldens. Na de ontdekking van de ongerechtigt- heden in de boekhouding, bood hü zelf aan mede te werken aan het achterha len ervan. Na tal van inlichtingen te hebben gegeven, die alle juist bleken te zyn, is hij naar de politie gegaan. De boekhouder heeft van het ver duisterde geld beslist niet de bloemetjes buiten gezet. Hij heeft er hoofdzakelük schulden mee betaald en verder heeft hij er zich wat huisraad van aange schaft. De man is niet eerder met de politie in aanraking geweest. TEGEN 1968 LEERPLICHT IN HEEL INDONESIË Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Onderwijs heeft gisteren verklaard, dat tegen 1968 in geheel In donesië de leerplicht zal gelden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7