Kerkdiensten Leiden en omgeving Speurtocht op de Voorjaarsbeurs bétert snellT^sérvice KAMSTEEG'S Er zijn weer honderden nieuwtjes Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 maart 1961 Derde blad no. 30202 Zondag 12 maart Lelden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. P. Kloek; 7 uur ds. D. J. Vossers (zangdienst) Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. H. Boerlijst te Den Haag; 7 uur ds. P. Kloek. Marekerk: 10.30 uur dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest. Oosterkerk 10 uur ds. J. Groot. Bethlehem,kerk10 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk9 uur de heer J. A Voordouw, leervicaris (voor ds. H. J. van Achterberg). Bevrijdingskerk: 10.30 en 7 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leidse Volkshuis)10.30 uur ds. J. van Rossum te Voorburg. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. J. de Watteville te Den Haag. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. K. E. H. Oppenheimer. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de WJeugdkerk (aula Gymnasium): 10 uur mei. P. van Dalfsen. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 10 uur ds. De Boer; 5 uur ds. Maaskant. Aula school Tlmorstraat: 10 uur Maaskant; 5 uur ds. A. J. R. Brussaard te Den Haag-Loosduinen. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Westerink; 5 uur ds. Heule; 7 uur ds. De Boer. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Heule; 5 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) 9 uur ds. A. J. R. Brussaard; 5 uur ds. De Boer. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. It7 IT Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H. Velema. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries (H.A.). Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur ds. J. P. Jacobszoon te Haarlem. Rem. Gemeente: 10.30 u. dr. J. Springer. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudsesingel 50: 6.45 Hoogmis; (woensdag 9 urn v.m. Hei- llgVryeiSKath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr.; dinsdag 8 uur bijbelbe- epreking; vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur Heiligings samenkomst; 6.45 uur openluchtsamen komst Gangetje; 7.30 uur verlossings samenkomst. Alle bijeenkomsten o.l.v. de kapiteins Vermeulen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. Moolhuizen te Lei den Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. D. H. Biesma te Llsse. Alphen aan den Rijn Herv. Gem,.: Julianastraat: 9 uur ds. P. A. Lefeber; 10.30 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop; 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer. Kapel Gouw- sluis: 10 uur ds. J. H. Bogers (bidstond voor het gewas). Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. J. H. Bogers (Bidstond voor het gewas). Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. Breure; 6.30 uur de heer J. A. Kruit hof te Monster. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stichting: 10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk: Maranathakerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. G. van Duinen te Wassenaar; 6.30 uur ds. W. Wijma. Salvatorikerk, W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 Uur ds. G. van Dui nen. Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom; 6.30 uur ds. J. Wagenaar te Zwammer- dam. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk, Jeruzalemkerk, Grijpensteinstraat9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos. Oud-Geref. Gem., Van Mandersloostraat9.30 en 4 uur lees dienst. Rem. Geref. Gem., Van Manders loostraat: 7 uur ds. mevr. A. Hoff-Vis- scher te Boskoop. Evangelisatie IJsbaan- gebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer F. Nlemeijer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: leesdienst; (donderdag 7.30 uur student Schlpaanboord te Leiden). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. Kok te Zegveld; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. (Nieuwerbrug)10 uur ds. v. d. Velden te Nieuwpoort; 6.30 uur ds. Koo ien te Reeuwijk. Herv. Evang.: 9 uur ds. Chr. J. Gall te Den Haag; 7 uur ds. D. Terstege te Overveen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. Verspuij te Amersfoort. (Nieuwerbrug)9.30 en 6.30 uur ds. J. M. van Krimpen te Rotterdam. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 uur leesdienst; 3 uur ds. H. Scholte. Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. De fraaie middensteun van het orgelfront in de hervormde kerk te Woubrugge Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. J. Williger van der Vee te Zeist (Jeugddienst); 7 uur ds. A. H. Smit te Noordwijkerhout. Pau- luskerk: 10 uur ds. P. J. Mackaay. Ver. v. Vr(jz. Herv.. W. de Zw.kerk: 10.30 uur ds. J. P. van Mullem te R'dam. Ger. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Meyer. Ger. Kerk (Vrijgemaakt). W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur drs. L. Brands. Oude-Weterlng Herv. Gem.: (in de Geret. Kerk) 9 uur ds. A. M. Knottnerus (bidstond voor stoffelijke zaken). Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 uur ds. C. den Hertog te Den Haag-west. RUnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. v. Gosliga. (Bethelkerk)10 uur ds. H. v. Gosliga; 5 uur ds. P. W. Springs te A'dam (Jeugd dienst). Geref. Kerk (Petrakerk)9.30 en 5 uur ds. v .d. Linde. (Rapenburgkerk) 9.30 en 5 uur ds. Post. (Maranathakerk): 9.30 en 5 uur ds. Bijleveld (H.A.). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. J. Meester te Amsterdam (H.A.). Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Smits te Noordwijkerhout; 5 uur ds. Koole te Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyenhuls te Voorburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds. Th. J H. Steenbeek, em.-predikant te Wateringen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler (H.A.). Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 uur drs. R. Brands; 3 uur ds. Breen te Kat wijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok te Noordwijk-Blnnen. Voorschoten Herv. Gem.: (in Geref. Kerk) 10.30 uur ds. E. Saraber; 7 uur ds. W. G. Meijering. (Rijndijk): 10 uur ds. W. G. Meijering. Rem. Doopsgez. Kring (Cultureel Centrum)10.30 uur dr. S. L. Verheus te Leiden. Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 5 uur ds. G. Hoekstra te Utrecht. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. C. v. d. Bosch te Bodegraven; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Wijkgebouw)9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. H. Stolk Schevenlngen. (Stationsstraat): 9.30 uur ds. E. H. Kalkman: 7 uur ds. L. Schellevis te Gouda. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. SnoeiJ. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Pettinga te Llsse; 7 uur ds. H. L. Boon stra. Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 uur ds. J. T. Wiersma; 7 uur dr. Th. C. Frederikse. (Kievietkerk)9 uur Jeugd- kerk; 10.30 uur ds. H. Beker; 7.30 uur jeugddienst, ds. A. Visser te Amsterdam. (Deylerhuis)9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur dr. Th. C. Frederikse; 7 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. S. van Bekkum te Monster. (Zijl laan) 10 en 5 uur ds. O. Jager te Haar lem. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam): 10.35 uur ds. H. W. Meihuizen te Den Haag. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuis)10.30 uur ds. G. Ch. Duinker te Hoogvliet. Soefibeweging AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. IR. HUISMAN GERIDDERD Ir. T. P. Huisman heeft donderdag tijdens een receptie in het gebouw van het hoofdproduktschap voor akkerbouw- produkten afscheid genomen als voor zitter van dit hoofdproduktschap en van de vier daaronder ressorterende pro- duktschappen: granen, zaden en peul vruchten, aardappelen, veevoeder, land- bouwzaaizaden. De minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, sprak hem toe en deelde hem zijn be noeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw mee. MUZIEKPRIJZEN TE DEN HAAG UITGEREIKT De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kofschoten heeft in het gebouw van de gemeenteraad muziekprij zen die het bestuur van de Johan Wa- genaarstichting heeft toegekend, uitge reikt. Alexander Voormolen kreeg de Johan Wagenaarprijs 1960 ter bekro ning van zijn gehele oeuvre. De Wil lem Pijperprijs 1961 kreeg Robert de Roos voor zijn derde strijkkwartet (ka mermuziekprijs). Bertus van Lier ont ving voor zijn Hooglied de Sem-Dres- Minister Marijnen dankte de heer Huisman namens de regering voor wat deze in verschillende functies in 's lands belang heeft gedaan en haalde herinne ringen op aan de vele contacten, die hij en de heer Huisman in de loop der ja- den prijs (prijs voor koorwerk) ren onder uiteenlopende omstandighe- i den hebben gehad. In Duitsland hebben Muzikale medewerking aan de plech- de heren Huisman en Marijnen eens tigheid verleenden mevrouw P. Steuer- als resp. luitenant-kolonel en sergeant Wagenaar, pmno, Klaas Boon. altviool tegenover elkaar gestaan. De receptie werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van verscheidene am bassades en van internationale organi saties in de agrarische sector, door de voorzitters van alle andere produkt- schappen, door afgevaardigden van landbouworganisaties, organisaties van de agrarische industrie e.d. (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorps huis) 10 uur ds. C. Treure te Hillegers- berg; 7 uur ds. M. Ottevanger te Lelden. Ziekenhuizen: (Dorestad): 10 uur en (St.-Ursulakllniek) 11 uur dr. D. K. Wie- lenga. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. C. Ch. Griffioen; 6.30 uur ds. A. v. d. Kooy, beiden te Woerden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. W. Genuit. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden; 7 uur ds. D. H. Gijs- bers te Leimulden (Jeugddienst). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Wagenaar; 6.30 uur ds. W. Tom te Alphen aan den Rijn. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. (Foto Leldsch Dagblad) J. A. Roskam te Beverwijk. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. Th. Dlkkes te Leiden. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. F. Hajer te Bellen (Dr.) Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Ge ref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gemeente: 10 uur ds. A. Hoff-Visscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Brouwer te Rotterdam. Hillegom Herv. Gem,: 10 uur ds. F. Brouwer; 7 uur dr. H. van der Loos uit Haarlem (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 uur prof. ur. ri. Berkhouwer te Amster dam.; 5 uur dr. B. Thijs te Nieuw-Vennep. Chr. Gerei. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. ri. Schippers. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatie-samenkomst: 3 uur (Nuts- gebouw) dhr. J. zyistra te Gouda. (Ma- ranatha-bijeenkomst: woensdag 8 uur (Nutsgebouw) ds. A. Agterreex te Den Helder). Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwyk aan den Rijn Herv. Gem.: 9.30 uur vtc. J. van 't Kruis; 5.45 uur ds. H. van Heerüen te Den Haag (jeugd dienst). (Kapel Nieuwe Duinweg): y.30 uur ds. F. Oxferinga te Katwijk aan Zee (HA.). (Gymnastieklokaal Narcisstraat):; 10.30 uur dlir. J. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwyk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe Kerk): 10 uur ds. H. Talsma te 's-Gra- venhage; 6 uur ds. De Vos (openbare be- lijdenis). Oude Kerk: 10 uur ds. Moeren- j hout (openbare belijdenis); 6 uur ds. Of- i feringa (openbare belijdenis). Kapel: 10 uur us. Hagen; 6 uur ds. Bouman. Groen van Prinstererschool10 uur ds. De Vos. Aula nieuwe begraafplaats! ingang Pa trijsstraat: 10 uur ds. Bouman. Zeenospi- tium: 5.45 uur ds. Nawijn. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Pyiman; 5 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. G. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Brouwer te Zaandam. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek (bidstond voor het gewas); 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerkzaal): 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek (bidstond). Geref. Kerk: 9 uur ds. W. v. d. Linden te Den Haag; 11.15 uur ds. J. J. Dijk (beide diensten H.A.); 6.30 uur ds. Dijk. (Kerkzaal): 4 30 uur ds. v. d. Linden (H.A.). Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur da. E. Schneider-Vyibrief te Leiden. Leiinuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. J. Koffrle; 7 uur ds. A. P. Helner te Ter-Aar. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. L. Boonstra te Warmond; 7 uur vi caris J. Mansvelt. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gemeente: 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. (Vrijdag 7.30 uur ds. E. du Marchie van Voorthuijsen, te Leersum). Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. J. P. Hulsbos. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. W. Verweij te Zevenhoven. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds K. H. Schuring te Alphen a. d. Rijn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. M. S. Roos te Alphen a .d. Rijn. Noordwijk-Blnnen Herv. Gem.: 10 uur ds. Brouwer te Hillegom: 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstlchting 11 uur) ds. A. Vos te Wassenaar. Herv. Evangelisatie (School straat 2)10 en 3.30 uur ds. C. Vos te Bennekom. Noordwijk aan Zee Herv. Gem,.: 10 uur ds. Hoekstra; 5 uur ds. N. J Cupedo. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Bouma (H.A.); 5 uur ds. Ferwerda. Sole Mio: 10 uur ds. Ferwerda. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenhelm, Een indrukwekkende reeks verbeteringen (Van onze correspondent) Van maandag a.s .af is het weer kijken, kopen en verkopen in Utrecht! Dan immers gaan -zoals het gebruik wil, zonder ceremonieel de spreekwoordelijke poorten van de Voorjaarsbeurs open. En het is, zoals vroeger, weer één grote algemene beurs, alhoewel de afdeling gebruiksgoederen op 18 maart zal sluiten en de afdeling technische goederen op 22 maart. Is onze voorlopige indruk juist' dan zal men op deze, wederom uitstekend georganiseerde beurs iets minder noviteiten aantreffen dan op de voorgaande beurzen, maar het is ook weer niet zo, dat noviteiten zo goed als verstek laten gaan. Vele tientallen, zo niet honderden nieuwtjes vallen er te zien vooral op de gebruiks- goederenafdeling én een indrukwekkende reeks arikelen, die grotere of kleine verbeteringen hebben ondergaan. en Laurens Bogtman, bariton. Uit het werk van Voormolen werden uitgevoerd de sonata per viola e pianoforte, welk werk in opdracht van de Wagenaar- stichting was gecomponeerd, en „Three songs on British verse". ELEKTRONISCHE KLEUREN-AUTOMAAT Te duur ongetwijfeld voor hen, i lie het allemaal zelf willen doen, maar daarom niet minder interes sant is de elektronische kleuren- automaat voor het mengen van 1 nerven, die op de technische beurs 1 prijkt. Deze machine kiest automatisch de juiste kleureftverf om de ge wenste tint te verkrijgen, doseert deze nauwkeurig in een afgemeten noeveelheid en rekent dit om voor .edere gewenste inhoudsmaat. Door inschakeling van deze zeer 1 compacte automaat (ongeveer ter grootte van een forse ijskast) kan i net in voorraad houden van aller lei kleuren en tinten verf bijzon der vereenvoudigd worden. De verf- voorraad zou zelfs te reduceren zijn tot een vijftal verschillende basis- f verftypen in gestandaardiseerde 1 f uitvoering. Met deze enkele basis- f verven kan echter een oneindig as- sortiment kleuren gemengd worden. Die verbeteringen, in vormgeving vooral, treft men bijv. duidelijk aan in de groepen verwarmings- en kookappa- ratuur en elektrische huishoudelijke ap paraten. Wasmachines zijn verder geperfectio neerd of zelfs nog meer geautomati seerd, terwijl ook op koelkastengebied weer de nodige verbeteringen vallen waar te nemen. Zo kan men er een 250 liter compressor-kast van Nederlands fabrikaat aantreffen, een zeer ruime koelkast dus tegen een soort „geef- maar-weg" prijs. De fabrikant zegt ter introductie van zijn kast: „Vrijwel iedereen, die een poosje een koelkast in gebruik heeft, vindt de ruimte te klein. Dit zal nog méér gaan spreken by de vrije zaterdag". Eveneens van Nederlands fabrikaat is een opklapbaar wandgaskomfoor (een- of tweepits), dat speciaal werd ontwor pen voor de vele, thans zo klein be huisde jonge huisgezinnen. Het grote voordeel is natuurlijk dat de aanrecht geheel vriji blyft, terwijl er nog een extra kraanbeveiliging op is aange bracht: de gaskraan kan niet worden geopend als het komfoor is dichtgeklapt, terwijl het komfoor op zijn beurt niet kan worden dichtgeklapt voordat de gaskraan gesloten is. Een bijzondere noviteit vormt wel de collectie groene, blauwe, gele en wijnro de ijskasten van vry bescheiden for maat, speciaal ontworpen voorde huiskamer, èn om drankjes, die men koel wil houden, bij de hand te hebben, Misschien even wennen, zo'n (rode) ijskast in de huiskamer, maar wel erg gemakkelijk èn om televisie-toestel of radio op te plaatsen. Allerlei soorten en typen kachels ont breken verder natuurlijk niet, terwijl enkele nieuwe typen kolen-convectors worden geintroduceerd, haarden dus, die niet meer ook maar in de geringste ma te op de oude, vertrouwde zwarte kolen haarden gelijken. Het zijn brede „platte" gevaarten, die vooral voor het moderne interieur ontworpen zijn en gestookt kunnen worden met de goedkoopste nootjes. Daarnevens treft men op de beurs ook de nodige nieuwe oliekachels aan. „Droom-keukens" zijn er natuurlijk ook, waaronder één van Belgisch fabri kaat, iets eenvoudiger dan de van al ouds bekende. Gezien het grote gemak, dat deze keukens bieden, zijn zij echter slechts tot zekere hoogte „luxe" te noe men. Van wel zeer bijzondere smaak en kwaliteit getuigen de handgeschilderde vuurvaste schalen van het servies, dat de naam „hot-pot" kreeg, een geimpor- teerd produkt. Daarnaast brengt de im porteur een rijke collectie decoratieve vazen en pullen, vaak oud van vorm èn décor of nieuw van vorm èn oud van décor, vooral décoratief werkend in het (erg) moderne interieur. Ook komt men met nieuwe servies-series: welverzorgd en byzonder attractief, terwijil ook nieu we modellen glazen, geimporteerd uit West-Duitsland, geëxposeerd worden. En dit zijn dan nog slechts enkele in dicaties van het vele aantrekkelijke op dit gebied dat te bewonderen valt. Zyn er twee firma's, die met „Het eerste Zwitserse elektrische horloge" (van verschillend fabrikaat) komen, een derde importeur introduceert een uit Duitsland afkomstige vier-kleuren ball point met ingebouwd horloge. De al-oude tuinkabouters kan men op de beurs natuurlijk weer ontmoeten, niet meer van „steen", maar van plastic! Eveneens voor de (ruime) tuin of het vrije veld zijn de „barbecu grills" van Zweeds fabrikaat, die gestookt kunnen worden met brandhout, houtskool of denneappels. Luxe? Neen. eigenlijk niet meer. Wil men dit handige apparaat op Hellenische motieven op een vaas van hoogst moderne vormgeving ceramano kunstkeramiek Baum~ bach) een fraai grasgazon plaatsen, dan heeft men dit natuurlijk eerst gemaaid met een elektrische maaier, die voorzien is van een kabel, welke automatisch op en afrolt. Dit nieuwtje komt uit Duits land. Is het draadborstelwerk van een nieuwe kunstvezel in diverse kleuren Ne derlands van fabrikaat, uit Engeland wordt een verbeterde zelf-wringende „supermoid summit" (een-spons-op-een- stok) geimporteerd. Op het eerste gezicht nogal vreemde zaken ontbreken tenslotte op een beurs natuurlijk nooit, zoals byv. een vilten rok, waarop een gezicht is aangebracht met een écht oog! Natuurlijk is er nog véél meer noe menswaardig, zoals herendassen, die smal toelopen (en de drager, zo zegt de fabrikant, een slank uiterlijk geven), stofdoeken met fraaie decoraties, lede ren tassen met een niet-van-echt-te- onderscheiden krokodillen-leer motief, badtassen met het portret van Mary Kok, complete borduursels, en wat al niet meer. Maar waarom gaat u zelf niet naar de beurs? Het is er gezellig dwalen! Het de tijd aanwijzende vierkleuren potlood.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5