Gisteren bouw van 228 woningen aanbesteed Gero-cassefte Plan omvat 72 eengezinshuizen120 en 36 bejaardenwoningen etage- „Margriet" bracht in Leiden gevarieerde show Kroon imperial BULTHUIS VOORJAARSMODE AFGESTEMD OP FRANSE FANTASIE Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 maart 1961 Tweede blad no. 30302 Leiden bouivt in Zuid-West Bouw zal anderhalf a twee jaar duren Hoewel Leiden met zijn woningbouw vrijwel aan het einde „van zijn Latijn is" er is geen bouwgrond meer aanwezig kan men in Zuid-West, de omgeving van de Vijf Meilaan, nog even vooruit. In dit stadsgedeelte wij schreven daar reeds eerder over is Leiden bezig een „stad" te bouwen, welke huisvesting biedt aan circa 22.000 personen. Een aantal, dat maar 3000 lager ligt dan b.v. Alphen aan den Rijn, waar juist een dezer dagen de 25.000ste ingezetenen werd ge boren. Doch ook deze wijk is voor bijna 3/4 ^oWbouwd. Aan de in deze omgeving nog be schikbare grond is gisteren - althans op papier - weer een flinke „hap" afgegaan. Er zullen hier in de naas te toekomst weer 228 woningen wor den gebouiod. Gisterochtend - men heeft het in ons Blad kunnen lezen - vond de aanbesteding plaats. Met deze aanbesteding is het aantal wo ningwetwoningen, dat Leiden dit jaar nog mag bouwen, in eenmaal opgesoupeerd. Resteert voor dit jaar nog een aantal van 165 woningen in de A-sector en 75 woningen, te bou wen door woningbouwverenigingen (met garantie). Voor de bouw van deze woningen verkeren de bespre kingen reeds in een vergevorderd stadium. De thans aanbestede 228 woningen, welke zullen aansluiten op de onlangs aangevangen bouw van 130 woningen, welke in exploitatie komen van de Prot. Chr. Woningbouwvereniging, (zie cijfer 2 op de hierbij gepubliceerde maquette) vallen uiteen in 72 eengezinshuizen en 120 etage- en 36 bejaardenwoningen. Heeft men deze bejaardenwoningen in het verleden steeds gelijkvloers gebouwd, thans wordt hiervoor de galerij bouw toegepast, dus eerste en tweede woon laag. Het voorheen toegepaste bouw systeem is voor deze woningen nu een maal niet rendabel. De 120 etage-woningen in drie woonlagen te bouwen zyn afwijkend van indeling. Zestig van deze woningen hebben behalve een royale woonkamer twee slaapkamers voor twee en één slaapkamer voor drie personen. De an dere zestig moeten het met één slaap kamer voor twee personen minder stellen. Onder al deze etage-woningen komt onder het z.g.n. onderhuis een extra berging voor motorrijwielen en scooters. Voor grote gezinnen Bjj de opzet van dit bouwplan is ook rekening gehouden met grote gezinnen. Daarvoor zijn de te bouwen eengezins woningen bestemd. Van de 72 woningen zijn er niet minder dan zestig geschikt voor een gezin van negen personen (drie slaapkamers voor twee en één voor drie personen). De overige twaalf hebben er zelfs nog een 2-persoonsslaapkamer bij, zodat in deze woningen elf personen kunnen wonen en leven. Spoedig bouwen Wethouder Jongeleen, die ons gister middag inzage gaf van het plan,v j -i j x ,i;„a verwacht, dat spoedig met de bouw kan worden begonnen. Is dit inderdaad het geval, dan kunnen de woningen over anderhalf twee jaar worden opgeleverd. Flat voor alleenstaanden Teneinde tegemoet te komen aan een wens van velen en die ook reeds in de raad is geuit, houdt het College van B. en W. rekening met de bouw van een flat voor alleenstaanden en kleine ge zinnen. Een dergelijke flat zie foto is geprojecteerd aan de Churchill-laan tegenover de korfbalvelden. Voorts is bij de a.s. bebouwing van deze Fortuynwijk grond gereserveerd voor de bouw van een hervormde kerk (1) en een hervormd bejaardencentrum (6). Het ligt in de bedoeling de thans aanbestede 228 woningen in exploitatie te geven van een woningbouwvereni ging. Hierover worden thans nog onder handelingen gevoerd. Met uaahl en draad (Van een speciale medewerkster) Het Damesweekblad „Margriet"dat gistermiddag en -avond in de Stadsgehoorzaal een modeshow verzorgdebracht een grote collectie badkledingjurken en mantels, welke door 5 mannequins werden ge toond. Doordat de mode zeer simpele modellen voorschrijft, zonder kraag en mouwen, is het mogelijk om tussen de schoonmaak door „even" een jurkje in elkaar te maken. Allereerst zagen wij een grote varia tie strandkleding, waarvan een jurk, welke aan de zijkanten open was en waaronder een short te zien was, ons nieuw voorkwam. Een witte pantalon, waarop een geruit hesje met aangeplooi- de strook, deed apart aan. Een bad jas, vervaardigd van een stof met een palmbomendessins, deed ons sterk naar dc Italiaanse Rivièra verlangen. Van de deux-pièces en ensembles, veelal ge maakt van linnen en afgebiesd met. con- transterende kleuren, noemen wij een grys deux-pièces met een wit/grijs ge nopte blouse en eenzelfde voering in het jasje. Voor de meer gevorderde naaisters was er een chique effen zijden mantel, met bijpassende japon. Een zwarte jurk met een kanten witte onderrok, die aan de achterzijde zicht baar was en het idee van een zwaluw staart gaf, was echt iets voor de teen agers. Naar de laatste Franse mode werd een z.g. robe-manteau gepresenteerd, welke zowel als mantel (en met enkele acces soires) als jurk kon worden gedragen. Een cocktail-japon van goud-lamé viel wel bijzonder in de smaak. De blauw satijnen avondtoilet-japon uit de Charlestontijd, met een witte wollen franje aan de onderkant, wekte grote hilariteit. Tot slot van deze geslaagde show schreed een lieftallige bruid gekleed in een prachtige japon met sleep vanaf de schoudernaad, geinspireerd op het bruidstoilet van Koningin Fabiola, on der de tonen van de bruidsmars door de Advertentie Op de voorgrond de galerij woningen voor bejaarden. Daar achter links in de drie woon lagen de etage-woningen. Ge- een kwaliteits KARPET van de K.V.T. 140 x 200 139.— 170x240 204.— 220 x 300 295— 225 x 310 344— Prachtdesslns, nieuwe kleuren. Vrijblijvend zichtzending. Botermarkt 23 De vertrouwenszaak voor de betere woninginrichting heel rechts de voor alleenstaanden en kleine gezinnen geprojecteerde flat. Een maquette van de Fortuyn wijk in Leiden zuid-west, welke in grote lijnen wordt begrensd door de Vijf Meilaan, Churchill-laan, Voor- schoterweg en Korte Vliet. In het hart van de hierboven gepubliceer de maquette binnen de witte lijnen liggen de 228 woningen, waarvan gisteren de aanbesteding plaats vond. Links beneden in dit omlijnde gedeelte de drie blokken galerij woningen voor bejaarden. De op de foto verticaal zichtbare woon blokken in dit gebied zijn de 120 etage-woningen. Daartussen de als kleinere blokjes aangegeven 72 een gezinswoningen. Geheel onderaan dc foto van de maquette dé ge projecteerde hervormde kerk (1). Daarboven (2) de vijf blokken van 130 woningen, welke zijn toege wezen aan de Prot. Chr. Woning bouwvereniging en waarvan de eerste huizen aan het einde van dit jaar worden opgeleverd. Langs de Churchill-laan (3) liggen de korf balvelden. Bovenaan links op de maquette (4) het huidige winkel centrum aan het Bevrijdingsplein. Rechts van de korfbalvelden de on langs geopende geref. kerk aan de Aerent Brunnstraat (5). Halver wege rechts op de foto de Fortuyn- sloot. Geheel rechts van deze sloot zijn nog juist de uitlopers(6) zichtbaar van het in deze omgeving geprojecteerde hervormde bejaar dencentrum. Voorjaarsvergadering van tennisclub De Leidse Hout In restaurant „In den Vergulden Turk" werd de voorjaarsvergadering van de tennisclub lrDe Leidse Hout" gehou den. Na opening en een welkomstwoord tot de leden door de voorzitter, de heer J. C. Mulder, werd een aantal huishoudelijke aangelegenheden afgehandeld. Vervol gens werd de training uitvoerig bespro ken. Er zal in het komende seizoen wederom gelegenheid bestaan lessen te nemen bij een beroeps-tennisleraar. In het bijzonder zal aandacht geschonken worden aan de trainingsmogelijkheden voor de jeugd. Het bestuur heeft de ver wachting, dat mede hierdoor het spelpeil op bredere basis verhoogd kan worden. Voorts zal met diverse teams worden deelgenomen aan de zaterdagmiddag- en zondagcompetitie (senioren en junioren). Van 17 tot en met 23 juli zal het open B- en C-toernooi gehouden worden. Dat er naast deze tennisaangelegen- heden ook de gezelligheid ter sprake kwam de vereniging beschikt over een feestcommissie behoeft niet te verba zen, aangezien „De Leidse Hout" ook aan dit element een grote waarde toe kent. Huizen bouwen Van papier. VELPON plakt 't Veel plezier RASSENPROBLEEM Voor de Leidse afdeling van de NVV- Vrouwenbond heeft mevrouw Margarit de Sabioniere gisteravond in „Ons Cen trum" gesproken over het rassenpro bleem, aat door vele eeuwen heen een allesoverheersend stempel drukt op de verstandhouding tussen het blanke en gekleurde ras. Na een hartelijk welkomstwoord door de presidente, mevrouw G. A. Spieren burg-Beekhuizen, wees mevrouw de Sa- blonière er allereerst op, dat het ras senprobleem geen tijdsverschijnsel is in verband met de zelfstandigheidsverkla- Vele eeuwen terug reeds legde het blan- Vele eeuwen terugreed s legde het blan ke ras zijn wil op aan andere rassen. Alvorens de hedendaagse aspecten aan een nadere beschouwing te onderwer pen, gaf spreekster een uitvoerige be schrijving van de zeden en gewoonten van de negerstammen, in Afrika. Bij de allereerste contacten tussen blank en zwart vormde het verschil in gods dienstige overtuiging één van de on overkomelijke problemen, die de blan ken door middel van de zending en de missie trachtten op te lossen. Wat betreft de onderdrukking en slavernij, die de negers door de eeuwen heen hebben moeten ondergaan, beschreef spreekster o.m. de rol, die de Hollanders in 1652 onder Jan van Riebeeck in Zuid-Afrika hebben gespeeld. Uitvoerig ging spreekster hierna in op de apartheidspolitiek van de Zuid-Afri kaanse regering en de problemen waar voor de blanken zich thans gesteld zien in de kwestie-Kongo. Bij de oplossing van dit alles zullen kosten noch moei te gespaard moeten worden, omdat de Westerse volken hier een grote schuld moeten vereffenen. De opbrengst van de feestavond welke K. en G. en Sempre Avanti's Jong en Jolig op 26 april zullen verzor gen komt niet, zoals wij schreven, ten goede aan de Gem. Werkplaats, doch is ten bate van de verstrekking van band recorders aan blinden. Het gezin in de beeldende kunst Het gezin speelde in de beeldende kunst, en in het bijzonder in de schil derkunst, een belangrijke rol. Reeds in de vroeg-Egyptische kunst treffen we in een reliëf een gezin afgebeeld; keizer, echtgenote en kinderen. Mejuffrouw W. Knottenbelt had het de moeite waard gevonden het reeds genoemde onder werp eens te bestuderen. Gistermiddag vertelde zij van haar kunstontdekkin gen in „Het Gulden Vlies", waar de af deling Leiden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen een bijeen komst had belegd. Mej. Knottenbelt vertoonde lichtbeel den van schilderstukken in de Middel eeuwen, in welke tijd de Mariafiguur op grote schaal werd afgebeeld. Ir. ieder land geschiedde dit anders. De Lapland- se kunstenaar bijvoorbeeld schildert Maria als een Laplandse vrouw, terwijl hij het kindeke Jezus in „De vluent naar Egypte" op een sleetje afbeeldt. De Re formatie is van grote invloed geweest op de schilderkunst. In die tijd gaan de schilders over de drempel van de kerk naar buiten. Zij zien de mensen, zoals zij reilen en zeilen en natuurlijk zien zij daarbij ook het gezin. Rem brandt schilderde de heiligheid van het gezin, zoals hij het zelf uitdrukte en ook Van Ostade en Jan Steen legden zich op min of meer familieportretten toe. De achttiende eeuw kenmerkt zich door een grote belangstelling voor kunst. De schilderkunst in die tijd heeft iets huiselijks en daarvan liet mej. Knotten belt iets zien. Na een pauze besprak zij het gezin in de beeldende kunst na 1850, waarbij zij o.a. opnamen vertoonde van schilderijen van Van Gogh. Advertentie Voor circa 1000 gulden vol-automatische oliestook centrale-verwarming Interessant nieuws voor de bezitters van kolen- of gas- centrale-verwar ming. Men hoeft geen duizenden gul dens meer te investeren voor een vol automatische oliestook installatie. De Amerikaanse Rocket oliebrander, speciaal vervaardigd voor woningen en flats tot 500m3 wordt voor circa 1000 gulden geleverd, compleet met ketel- en kamerthermostaat, tank en volledig geïnstalleerd. Op de Utrecht se Voorjaarsbeurs wordt op de Croe- selaan op stand 509 in de Margriet hal de Rocket vol-automatische olie- brander gedemonstreerd. Oliehaard met kolenhaardvuur op de Vooriaarsbeurs UTRECHT. Zaterdag Een van de grote trekpleisters van de Utrechtse Voorjaarsbeurs zal on getwijfeld de Hoenson oliehaard zijn met het zelfde gezellige roodgloei ende kolenvuur als een kolenhaard. Door toepassing van het Gerichte Warmtesysteem kan bovendien schriftelijk worden gegarandeerd, dat men géén last zal hebben van koude voeten, terwijl jaarlijks een bespa ring van 50 tot 100 gulden aan brandstofkosten wordt bereikt. Hier door is het olie stoken werkelijk vol maakt geworden gezellig, gemak kelijk. veilig en zeer zuinig. De Hoen son oliehaard zal op de Croeselaan zijn te bezichtigen on de grote Hoen- sonstand nummer 509 in de Mar griethal. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt J. van Drenth te Ooltgensplaat; te Steggerda (toez.) E. J. Boesenkool te Aarlanderveen; te Surhuis- terveen J. G. Eelderlnk, vic. aldaar; te Varsseveld (toez.) J. M. de Mey te Op- Advertentie Zoekt U een van f 40.of f 400. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. Couture Riël gaf er een indruk van (Van onze bijzondere medewerkster) De couturiers in het buitenland hebben al sinds enige weken hun lijn prijs gegeven en nu is het de beurt aan onze modehuizen om dit de Nederlandse vrouw, aangepast aan haar figuur, zo aantrekkelijk mogelijk, te laten zien. Couterure Riël, Breestraat, deed dit gisteravond door het geven van een mo deshow in het Kurhaus te Scheveningen, waar een uitgebreide collectie pakjes en japonnen o.m. naar modellen van de haute couriers Carven, Jaques Heim en Nina Ricci, getoond werden. De mode is gracieus, draagbaar en vooral nieuw. Men kan door alles heen de speelsheid en fantasie van Parijs herkennen. Modedetails zijn de géren- de rokken, de lengte van de jasjes, deze vallen van achter langer en iets klokkend en de toegepaste horizontale doorgestikte naden. De modekleuren zijn, geel, groen, roze, bruin en marine. Er wordt bijzonder veel linnen verwerkt in japonnen, deux-pièces en pakjes. Ruiten en strepen zijn deze zomer ook favoriet. Een grote verscheidenheid pakjes, die door de perfecte coupe en prachtige stof fen stuk voor stuk mooi waren, vroegen eerst de aandacht- Heel mooi was een blauw kamgaren japon met bijpassend jasje met witte garnering. Vanuit de 3/4 mouw was een witte bies aangebracht. Een mode de tail dat men vaak terugziet. Zeer apart was een blauw/grijs trois pièces met een verticale gestreepte blouse. Een jeugdig wit pakje, bestaande uit een witte rok met een marine bloese ge- completteerd door een wit jasje, waaruit het rouchetje heel pikant uitkwam, oogstte veel succes. Een steenrood trois r ces met witte jersey waren er heel aparte combina ties te bewonderen. Complets bestaande uit japonnen met 3/4 mantels werden zowel in effen als ruitdessins gebracht. De modellen van de mantels zijn rechtvallend en vaak met stiksels gegar neerd. Heel apart was een kasjmir com plet, bestaande uit een beige japon, waarbij een mantel getoond werd die aan twee kanten draagbaar was in bei ge en in een bruine ruit. Er waren suède jasjes in verschillende kleuren en enkele mooie regenjassen. Voor de rijpere vrouw zagen wij prachtige japonnen in eenvoudige strakke modellen in mooie bloemen of abstracte dessins. Soms met een enkele draperie als garnering of mouwloze ja ponnen met een bijpassend jasje. Voor de jonge vrouw wijde jurken met lage decolleté's. Een zwart/rood jurkje met stola was heel apart. In deze modeshow was opmerkelijk veel plaats ingeruimd voor bontmantels en stola's, zodat de hoogzomer-japon- nen wat in het gedrang kwamen. De vrolijke noot bracht een bruidssttoet aan deze show. Een beeldig lang bruidstoilet van broderie kant, gevolgd door de „Moeder van de bruid" in een gryze lange japon met een nerts stola en het gevolg in japonnen van kant met een zuiverzijden rok, met bijpassende mantels. Het materiaal van de getoonde, vaak grote hoeden, was grof lak of fijn sisal stro of van antilope. De feestelijke hoe den waren van laise met satin vervaar- Jersey blouse was eveneens beeldig. Indigd. Ook zag men weer voiles, perdoes. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J van der Haar) C. J. van de Broek te Ridderkerk; voor Deventer (6e pred.pl.) J. Noordman te TJamsweer; voor Wezep (Gld.) C. Vos te Bennekom. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Slotervaart-Os- dorp J. G. Marseille te Gronlngen-noord. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwaagwestelnde W. de Joode te 's-Gravenhage-zuld. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Rotterdam (3de pre- dikantspl.) J. W. Hllverda te Veenwouaen- Zwaagwesteinde. Evang. kerkdag tocli in Berlijn De tiende Duits-evangelische kerk dag zal overeenkomstig de oorspron kelijke opzet van 19 tot 23 juli in Berlijn worden gehouden. Het presi dium van de kerkdag, dat dit besluit reeds op 3 maart in een besloten vergadering heeft genomen en giste ren heeft bekendgemaakt, hand haaft hiermede het een jaar geleden met algemene stemmen genomen besluit om de kerkdag in Berlijn te doen houden, ondanks het feit dat de Oostduitse regering op 30 decem ber heeft bekendgemaakt het hou den van de kerkdag in Oost-Berlijn niet te zullen toestaan. Dr. N. D. van Leeuwen overleden In Amsterdam is op 80-jarige leeftijd overleden dr. N. D. van Leeuwen, emeri tus predikant van de Ned. Hervormde Kerk. Dr. van Leeuwen kwam in 1926 in conflict met de Geref. Kerken over het zondvloedverhaal. Hij koos de zijde van dr. J. G. Geelkerken. In 1927 werd dr. Van Leeuwen door de classis Drachten der Geref. Kerken uit zijn ambt ontzet. Hij voegde zich bij de gereformeerde kerken in hersteld ver band, die hij als predikant diende te Harkema-Opeinde en te Leeuwarden. In 1931 ging hij over naar de Ned. Her vormde Kerk. Op 22 november van dat jaar werd hij predikant te Holysloot. Hij diende deze gemeente tot aan zijn emi- riaat in april 1951. Jeugdlanddag Tweede paasdag, wordt in Waddinx veen op het terrein aan de Wilhelmina- kade een interkerkelijke jeugdlanddag gehouden, georganiseerd door 't Neder lands Jeugd Evangelisatie Team. De bedoeling van de landdag is gezamenlijk het opstandingsfeest te vieren onder het thema „Een in de naam van Jezus". Delftse Oude Kerk weer in gebruik Naar wij vernemen, zal de officiële ingebruikstelling van de gerestaureerde Oude Kerk te Delft op vrijdag 21 apri) geschieden. De restauratie van deze historische kerk, die is uitgevoerd onder leiding van de architect Herman van der Kloot Meyburg, heeft byna twaalf Jar in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3