NEDERLAND ONTVING GISTEREN TEKST INDONESISCHE NOTA ANGOLA aan de orde in de Veiligheidsraad WEERBERICHT wist ©u Ook ontmoeting mr. Luns-Nehroe en andere ministers-presidenten FLIM Fa. D. KRET Zn. 92 RTC WIL VAN LEOPOLDSTAD EEN NEUTRALE STAD MAKEN Belediging van de menselijke waardigheidof activiteit van oproerkraaiers en huurlingen Keukenhof gaat vroeger open De schoonmaak woedt... (Duet ^)Tte teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 MAART 1961 No. 30302 -EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Ariministrftt.il»: 25041; Redactie: 21507 Dl Indonisische regering, die op 17 augustus van het vorige jaar de diplomatieke betrekkingen met Ne derland verbrak, heeft thans ook de laatste banden, welke sindsdien via de Britse regering nog werden onderhouden, doorgesneden. Indonesië is een souvereine staat, die zelf moet en mag weten wat zij gelieft te beslissen. Nochtans moet en mag de zerzijds worden geconstateerd, dat dit besluit een, op z'n zachtst gesproken, zeer ongebruikelijke en hoogst onhoffe lijke daad betekent ten opzichte van een natie, waarmede geen oorlogstoestand bestaat. De conclusie is onzes inziens alleszins gerechtvaardigd, dat deze beslissing van president Soekarno ten nauwste verband houdt met de recente ontwikkeling in Nieuw-Guinea, alias West-Irian, waar Nederland met voortvarendheid en in volmaakte overeenstemming met de he dendaagse internationale opvattingen omtrent het zelfbeschikkingsrecht, streeft naar een zo spoedig mogelijke uitspraak van de autochtone bevolking met betrekking tot haar toekomstige vol kenrechtelijke status. Dit streven is kennelijk een uiterst pijnlijke doorn in he4 oog van de heer Soekarno, die louter om redenen van binnenlands prestige en tevens als af leidingsmanoeuvre de Hitleriaanse leuze „Heim ins Reich" propageert. Dat is uiteraard zijn goed recht, al zijn er zowel ten aanzien van de kwalifica tie „goed" als ten opzichte van het be grip „recht" bedenkingen aan te voeren. Waarom weigert de heer Soekarno bij voorbeeld de kwestie van zijn aanspra ken te onderwerpen aan het oordeel van het Internationale Hof van Justitie, zo als de Nederlandse regering al vele ja ren geleden heeft voorgesteld? HOE het ook zy: de feiten liggen er zoals ze zijn: Soekarno wil niets meer met Nederland te maken heb ben. Op dit ogenblik is de belangrijkste vraag hoe de internationale opinie is over de handelwijze van het Indonisische staatshoofd. Het lijkt ons de primaire taak van de Nederlandse regering om het internationale forum te overtuigen van haar eerlijke en zuiver democrati sche bedoelingen ten aanzien van de po litieke ontwikkeling in Nieuw-Guinea. Recente publikaties hebben ons de over tuiging geschonken, dat onze minister van Buitenlandse Zaken, terzake bijzon der diligent en actief is. Maar naast zijn positief en constructief beleid dient thans ook actie en venveer te worden gevoerd tegen de negatieve en destruc tieve handelingen van president Soekar no. Niet alleen uit Nederlands, doch stellig - en vooral - ook uit interna- tionaal oogpunt kan men slechts hopen, dat dit verschil tussen democratisch po- sivitisme en demagogisch negativisme zal worden onderkend en - ten gunste van Nederland - gewaardeerd. Rechtstreekse cevolgen heeft dit Le- sluit alleen voor die zeer kleine groep Nederlanders, die momenteel nog in In donesië vertoeft en voor de duizenden spijtoptanten, die op een uitreisvisum wachten. Als gevolg van het ontbreken van elke diplomatieke bemiddeling zal hun wachttijd vermoedelijk aanzienlijk verlengd worden. Maar ernstiger dan dit achten wij de indruk, die deze onheuse bejegening op internationaal niveau zal maken. Terwijl Soekarno geen gelegenheid on benut laat om de dwaze beschuldiging te lanceren, dat Nederland agressieve be doelingen in Nieuw-Guinea zou hebben en daardoor de wereldopinie tegen ons land tracht op te zetten, deinst hij zelfs niet terug voor de grootste grofheden op het diplomatieke niveau, waardoor de spanningen in de wereld in veel veront- rustenaer mate worden opgevoerd dan voor het behoud van het politieke even wicht wenselijk is. Wij kunnen slechts nopen, dat de Ne derlandse regering erin zal slagen het weldenkende deel van de mensheid tot dit inzicht te brengen. En moge dat deel dan groot zijn! onderdeel van „zenuwoorlog?" Advertentie PHILIPS T.V. v.a. f 645.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. MORGEN OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk nog tamelijk veel bewol king maar morgen zullen opklaringen de overhand krijgen. De kans op regen blijft gering. (Opgemaakt te 10 uur) 12 MAART Zon op: 7.03 uur; onder: 18.38 uur; Maan op: 4.19 uur; onder: 13.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.08 uur; laagwater te 6.12 en 19.11 uur. (13/3 hoogwater te 0.03 en 12.39 uur, laagwater te 7.52 en 20.43 uur). LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Houding Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gistermiddag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de tekst van de nota waarin Indonesië meedeelt, dat het zijn toestemming tot behartiging van de Nederlandse belangen in Indonesië door Groot - Brittannië heeft ingetrokken, in Den Haag is ontvangen. De woordvoerder wilde geen bijzonderheden over de inhoud mee delen. Hij wees er op, dat deze nota aan Groot-Brittannië is gericht en niet aan Nederland. Voorts heeft deze woordvoerder gisteravond meegedeeld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, volgende week te Londen ook de minister president van India, Nehroe, en enkele andere ministers-presidenten van Britse Gemenebest-landen zal ontmoeten. Zoals gemeld, zal minister Luns, die morgen naar Londen vertrekt, een gesprek hebben met de minister-president van de Federatie Malaya, Toenkoe Abdoel Rahman. Hij zal ook de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home, ontmoeten. „Indonesië wenst alleen zijn betrek kingen met Engeland te verbeteren". De functionaris weigerde verder commen taar op de Indonesische nota. Dit nummer bestaat uit t* pagina's en een bijvoegsel Nooit meegemaakt Onze Londense correspondent meldt: De Britse regering keek vreemd op toen zij zich geplaatst zag tegenover het laconieke Indonesische besluit zonder nadere motivering van Indonesië om Engeland als pleitbezorger voor de Ne derlandse belangen zijn congé te geven. Sedert 25 augustus 1960 hadden de Brit ten onze zaken behartigd. Zelfs de Brit se diplomatie welke toch wel heel wat gewend is, heeft zoiets nooit eerder mee gemaakt! Men zal eerst met minister Luns onderzoeken hoe de vork precies in de steel zit om daarna de Britse houding te bepalen, maar in Londen gelooft men dat er verder weinig aan te doen zal zijn. Het is zoiets als een huuropzegging. De zaak kwam bovendien uit de lucht vallen, hoewel achteraf beschouwd de weigering van Djakarta om enkele we ken geleden een nota van Nederland uit handen van de Britten in ontvangst te nemen de eerste aanloop lijkt geweest te zijn van de poging om Nederland diplo matiek geheel buiten de deur te houden. Qofc-in Londen ziet men geen dreigende militaire ontwikkeling tegen Nieuw- Guinea zodat men het er voorlopig maar op houdt dat het zonderlinge Indonesi sche gedrag een onderdeel vormt dan de zenuwenoorlog tegen Nederland. De Ne derlandse ambassadeur A. baron Ben- tinck van Schoonheeten, die donderdag al op de hoogte was gesteld van hetgeen zich die dag in Djakarta had afgespeeld, waar de Britse ambassadeur de weige ring om Nederland nog verder diploma tiek vertegenwoordigd te laten zijn voor kennisgeving moest aannemen, heeft gisteren een nieuwe bespreking in het ministerie van Buitenlandse Zaken ge voerd. Een functionaris van de Indonesische ambassade in Londen heeft gisteravond gezegd, dat Indonesië niet langer wenst, dat Engeland als zijn diplomatieke con tact met Nederland fungeert omdat In donesië Engeland niet betrokken wil hebben in Indonesisch-Nederlandse moeilijkheden. Fred Roeske - overleden Prof. Bos: zaak voor Veiligheidsraad? In een interview voor de microfoon van Radio Nederland Wereldomroep heeft prof. mr. dr. M. Bos, hoogleraar in het volkenrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, o.a. verklaard, dat er thans na het verbreken door Indonesië van de indirecte diplomatieke betrekkingen met Nederland stappen kunnen wor den ondernomen door de Veiligheidsraad zelf. Het lykt mij, aldus prof. Bos, dat er, wanneer Indonesië blijk geeft van een gezindheid, zo vijandig als men zelfs tussen beschaafde staten niet mag ver wachten in oorlogstijd, reden te over be staat voor de Veiligheidsraad om zich weer met de zaak te gaan bemoeien en dan actiever dan tot dusver het geval is geweest. De vraag hoe dat moet gebeu ren zal. volgens prof. Bos, geheel van de politieke constellatie afhangen. Prof. Bos was het er mee eens dat Ne derland het geschil met Indonesië voor het Internationale Gerechtshof te Den Haag zou kunnen brengen. Aangezien Indonesië echter weigert de Jurisdictie van het Hof in deze te aan vaarden heeft het weinig practisch nut voor Nederland deze stap te onder nemen, want, zo zei prof. Bos, Indonesië zou niet verschijnen en het Internatio nale Hof zou zich in deze zaak incompe tent moeten verklaren. Met betrekking tot de positie van de thans nog in In donesië verblijvende Nederlanders ze prof. Bos, dat zij door de nieuwe Indo nesische maatregel niet rechteloos wor den Een staat heeft, aldus prof. Bos, „in gevolge het volkenrecht, zowel het alge meen volkenrecht als het volkenrecht van de V.N., de verplichting om op een behoorlijke manier te zorgen voor de vreemde onderdanen die zich op zjjn territoir bevinden. Deze verplichting on dergaat generlei wijziging, laat staan, dat die zou kunnen verdwijnen, door het al of niet bestaan van diplomatieke be trekkingen tussen de beide landen in kwestie. Mening van Merdeka Het onafhankelijke Djakartaanse blad Merdeka schrijft te hopen dat de pre mier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, zodanige stappen in het ge schil tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea zal kunnen doen, dat een bijlegging ervan voor de 80 miljoen inwoners van Indonesië niet ontmoedigend zal zijn." Het blad zegt: „De Toenkoe toont zich steeds bereid als bemiddelaar in de kwestie-Nieuw-Guinea op te treden. Hij is voor interventie van de V.N. en zou de kwestie op de conferentie van pre miers van het Gemenebest in Londen ter sprake brengen. „De jongste pogin gen van de premier liepen halverwege vast. Maar we moeten hem waarschu wen, dat hij in de toekomst met de openbare mening in Indonesië rekening zal moeten houden." De pers in Djakarta heeft het besluit van Ceylon om de Nederlandse torpedo jager Utrecht aldaar niet te laten bun keren toegejuicht. Het schip is op weg naar Nieuw-Guinea. Koning Boudewijn en Koningin I teruggekeerd zijn na hun door de Fabiola van België tijdens hun va- stakingen in hun vaderland onder- kantie in Spanjewaarheen zij'broken huwelijksreis. De Kongolese leiders die in Tananarive, de hoofdstad van Mada gascar, bijeen zijn, hebben besloten, dat Leopoldstad een neutrale stad moet worden, te besturen volgens een speciaal statuut. Een woordvoer der deelde mee, dat later dit besluit in bijzonderheden zal worden toegelicht. De plannen van een Kongolese federatie in los verband volgens de ideeën van Kasavoeboc hebben gisteren in Tananarive vaste vormen aangenomen. Men zou het zelfs al gehad hebben over de naam van de nieuwe federatie. Tsjombe zou ermee ingestemd hebben, dat in Leopoldstad de zetel komt van een soort „centrale Nationale Vergadering". HU zou ook bereid zijn om Kasavoeboe te erkennen als hoofd van de nieuwe federatie. Gisteravond is in het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam, waar hij enige dagen geleden was opgeno men, de bekende dirigent en com ponist Frederik Jan Roeske in de ouderdom van 92 jaar overleden. De heer Roeske, die in Amsterdam werd geboren, kreeg zijn opleiding aan de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst in Am sterdam. Later was hij achtereenvolgens leerling van Frans Coenen, C. v. d. Linden, B. Zweers en Henri Viotta. Van 1896 tot 1899 was hij dirigent van Toonkunst in Bussum en van 1899 tot 1901 dirigent van de Amsterdamse Orkestvereniging. De heer Roeske leidde voorts vele aubades bij feestelijke ge beurtenissen. Van 1896 tot 1953 was hü dirgent van de Kon. Mannenzangvereni- ging Apollo, waarmee hü ook vele malen in het buitenland optrad. De Veiligheidsraad van de V.N. besloot gisteravond zonder stem ming de toestand in de Portugese kolonie Angola (op de westkust van Afrika) op de agenda te plaatsen. Ofschoon de Portugese afgevaardig de dr. Vasco Garin hiertegen protesteerde, werd later een aanvang gemaakt met het debat over dit punt, dat door Liberia aanhangig is gemaakt. Dit land is namelijk van mening, dat de bevolking van Angola in een toestand leeft „welke een belediging is voor de menselijke waar digheid". Dr. Garin stelde daar tegenover, dat de bespreking in de Veiligheidsraad „spotten is met de letter en de geest van het Hand vest". Hij zei, dat bij de recente onlusten te Loeanda slechts „kleine groepen oproerkraaiers en huurlingen" betrokken waren en vroeg zich af „of de wereldorganisatie elke keer zal ingrijpen wanneer ergens de openbare orde wordt verstoord"Ook de Brit Sir Patrick Dean was van mening, dat de Raad niet het recht heeft zich met een binnen landse aangelegenheid te bemoeien zolang de wereldvrede niet in gevaar wordt gebracht. Wat voor „rust"? De Liberiaan Padmore stelde tegen over de Portugese en Britse bezwaren de vraag, of „de VN moeten wachten met ingrijpen tot de doden bU duizenden worden geteld?" Men heeft ons verteld, dat alles rustig is in Angola, maar er is een rust, aldus Padmore, die uit tevre denheid voorspruit én er is de rust van het graf. De vertegenwoordigers van de Ver. Arabische Republiek (Egypte-Syrië) en Ceylon sloten zich bij deze woorden aan. De Rus Zorin greep met genoegen de gelegenheid aan tekeer te gaan tegen het „kolonialisme", althans het Wester se kolonialisme. Angola is geen „over zeese provincie", zoals Portugal beweert. Het optreden van de Portugese koloni sators heeft tot een „crisis" in Angola geleid en hierloor loopt de vrede in Afri ka gevaar. Volgens de Rus kan er elk ogenblik „een explosie" volgen. Ongeregeldheden in O O liet district Malange Het Portugese ministerie van Over zeese Gebiedsdelen maakte gisteravond melding van ongeregeldheden in het An golese district Malange. Deze ongere geldheden, als gevolg van botsingen tus sen stammen, hadden zich de vorige maand voorgedaan. Zy waren veroor zaakt door agitators, die heimelijk An gola waren binnengekomen. Volgens een communiqué kan het aan tal slachtoffers niet met zekerheid ist- gesteld worden in verband met de ge woonte van de stammen om hun doden te verbergen. Enkele agitators waren naar het land. waar zij vandaan kwa men. teruggegaan. Vier „agenten" wa ren aan de autoriteiten overgeleverd. In een telegram aan Hammarskjöld hebben de Kongolese leiders uiting ge geven aan hun „verrassing en veront waardiging" over het besluit om Indiase troepen naar Kongo te zenden. Zij her innerden er aan, dat zy twee dagen te voren de V.N. hadden verzocht, geen maatregelen in Knogo te nemen, voordat de conferentie op Madagascar zou zijn geëindigd. Zes Afrikaanse en Aziatische landen, waarvan vier tot dusver nog geen troe pen voor het leger van de V.N. in Kon go ter beschikking hebben gesteld, zyn van plan contingenten beschikbaar te stellen van in totaal 4.000 man. Met het door India toegezegde contingent van 5.000 man zou de sterkte van de V.N.- strijdmacht in Kongo ongeveer 24.000 worden. „Het is vrijwel zeker dat Gizenga zich nog steeds in Stanlevstad bevindt, maar men weet niet of hü nog aan de macht is", aldus heeft een woordvoerder van de V.N. gisteren in Leopoldstad ver klaard. Generaal Loendoela, de com mandant van de loemoembistische troepen, heeft zich met de Ghanese generaal Otoe naar Kindoe, zuidoost- Kivoe, begeven. Hij zal op verzoek van de V.N. een onderzoek instellen naar het lot van de Europeanen in deze streek. Dajal, zijn plaatsvervanger Mekki Abbas en de opperbevelhebber van de V.N.-troepen in Kongo, generaal McKeown, hebben gisteren een onder houd gehad met de plaatsvervangend premier van Kongo. Het Soedanese gar nizoen van Kitona zal worden vervangen door Indonesiërs. De V.N. hebben toe stemming gekregen een vrachtschip dat (In het begin van de vorige maand hebben zich in Loeanda, de hoofdstad van Angola, eveneens ongeregeldheden voorgedaan waarby 41 personen om het leven kwamen. Honderd personen be vinden zich nog in hechtenis». In het communiqué van gisteren werd verder gezegd, dat de agitators ook reeds in de aan het district Malange grenzende gebieden (Kongo-Leopoldstad) staaltjes van hun activiteit in het ontketenen van gevechten gegever. hebben. Maar het is zeker, aldus het communiqué, dat de poging om een opstand te ontketenen snel verydeld werd door het ingrijpen van de veiligheidstroepen, die de orde herstelden met steun van de bevolking. Volgens de bekendmaking is uit het eerste onderzoek gebleken, dat de agita tors in contact stonden met „communis tische en andere dergelyke organisaties, waaronder het „Revolutionaire Directo raat voor de bevryding van het Iberische schiereiland" en de „Volksbeweging voor de bevrijding van Angola" vooraanstaan de plaatsen innemen". Ook was men tot de slotsom gekomen, dat bü de acties ge bruik was gemaakt van vuurwapens van Tsjechoslowaakse makelij. reeds acht dagen op de rede van Banana ligt, te laten binnenlopen en te lossen. De laatste contingenten Belgische mi litairen van de Kongolese bases Kitona en Kamina zijn donderdag en gisteren in Brussel teruggekeerd. Advertentie Mr. W. J. Geertsema burgemeester van Wassenaar Zoals wü onlangs reeds aankondigden is met ingang van 1 april a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Was senaar mr. W. J. Geertsema te Den Haag. Mr. Geertsema heeft voor de V.V.D. zitting in de Tweede Kamer en in de Haagse gemeenteraad. Hü is ge boren in 1918 en studeerde te Leiden. Van 1953 tot 1957 was hü burgemeester van Warffum. Daarna is hü enige tüd hoofd geweest van de afdeling algemene zaken van het staatssecretariaat voor Bezitsvorming en Publiekrechtelüke Be drijfsorganisatie. De opening van Keukenhof te Lisse zal donderdag 23 maart 1961 door me juffrouw minister Klompé worden ver richt. Het uitzonderlyk zachte weer heeft de voorjaarsbloei twee weken ver vroegd. Daarom acht het keukenhofbe- stuur het niet langer verantwoord de oorspronkelijke openingsdatum te hand haven. Immers zou daardoor de nu reeds prachtige voorjaarsweelde ten on rechte aan de bloemliefhebbers worden onthouden. Naast de krokussen er. an derbijgoed staan reeds vele narcissen in bloei. Op 23 maart zullen ook te tuli- pa's hun kleuren laten zien. Bloeiende [heestergewassen vervolmaken het kleu renspel. De tentoonstelling is op de da- I turn van opening toegankelijk vanaf half vier 's middags. en Libelle verschijnt met 1001 tips voor schoonmakende huis vrouwen. Met handige wenken voor het zelf bekleden van lampen en het zelf repareren van stekkers. Met extra ge makkelijke menu's. Met bruik bare adviezen voor het bestrij den van voorjaarsmoeheid in die drukste weken van het jaar. Bovendien een compleet le vensverhaal, twee feuilletons en maar liefst acht sprankelende reportages van Libelle's eigen redactiestaf! En dit allemaal in één Libelle, want... is nu eenmaal beterl Uit Het Leidsch Dagblad van 13 maart 1861: Als een tegenhanger van het budget van een 2en luit. wordt medegedeeld dat van een ambtenaar, die f. 1000 bezoldi ging geniet en een vrouw met 6 kinderen heeft. Het bevat voor huishuur f. 225, belasting 40, schoolgeld voor 4 kinderen f 140, een dienstbode f. 50, waschloon f. 100, brandstoffen f. 100, brood f. 170, aardappelen f. 85, groen ten f. 40, vleesch 3 maal per week 75, boter f. 75, kruide nierswaren f. 135. kleeding voor 8 personen f. 180, slijting aan meubelen en brekende waar f. 40, doctor en apotheker f. 60, lectuur, giften enz. f. 35, kleine huishoudelijke uitgaven f. 70, totaal f. 1620. Dit alles zuinig becijferd en geen uitgaven van weelde bevattende, geeft een be langrijk tekort. Naar verluidt van de in 1860 volbragte volkstelling in de Ver. Staten van Noord-Amerika zijn daar op dit ogenblik 31.048.501 ingezetenen, waaronder 3.999J53 slaven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1