„Hé, we zijn er óók nog!" Oudste student slaagde voor zijn doctoraal ZATERDAG 11 MAART 1961 Experiment van Leidse theologische faculteit De theologische faculteit van de Leidse Universiteit heeft het plan om in de week na Pasen een proef te nemen met „pastoral clinical training". De proef zal worden gehouden in het Aca demisch Ziekenhuis en staat onder lei ding van de beide wetenschappelijke hoofdambtenaren, die aan de faculteit verbonden zijn, dr. M. H. Bolkestein en ds. H. Faber. De bedoeling van deze „pastoral cli nical training" is, dat de deelnemers aan de hand van verslagen van met zieken gevoerde gesprekken de proble men van het pastorale gesprek zullen bestuderen en onder andere inzicht zul len krijgen in de vraagstukken rondom de vorming tot pastor, dit alles afge wisseld met voordrachten door leden van de faculteit en artsen. Dr. Faber heeft tijdens een verblijf van drie maanden in de Verenigde Staten in 1960 deze vorm van opleiding aldaar bestudeerd. Het plan bestaat in de toekomst deze proefneming door meer dergelijke we ken te laten volgen en zo mogelijk met verschillende categorieën van predikan ten. Ditmaal nemen alleen geestelijke verzorgers verbonden aan Academische ziekenhuizen aan deze proef deel. De cursus zal dinsdagmorgen 4 april door de dekaan van de faculteit prof. dr. P. A. H. de Boer worden geopend, waarna de directeur van het Acade misch Ziekenhuis, de heer M. W. Jong- sma, zal spreken. De cursus duurt tot en met zaterdag 8 april. De Zendings hogeschool te Oegstgeest verleent steun bij de huisvesting. Ook van de staf van het ziekenhuis, van kerkelijke instanties en van enkele artsen heeft de facul teit waardevolle medewerking verkre gen. Naast predikanten van verschillende kerkgenootschappen neemt ook een r.k. geestelijke aan de cursus deel. VAKANTIEREGELING SIGARENWINKELIERS Nu de raad een vakantieregeling voor sigarenwinkeliers heeft vastgesteld die nen deze winkeliers hun winkels geslo ten te houden gedurende een door B. en W. bij rooster aan te wijzen tijds ruimte van vijf werkdagen, liggende tussen 1 juni en 1 oktober. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dlmitrie. zn. van J. Geerards en M. T. B. Lammers Llsnet; Wlihelmlna Florence, dr. van J. de Vries en M. M. Schrijvers; Jacoba Hendrlka, dr. van M. W. de Kluij- ver en A. Hllleger; Margaretha, dr. van E. Groen en M. Fakkel; Leon Helnrlch, zn. van A. Pieters en H. E. Schmidt; Ni- colaas Adrlaan Johan, zn. van P. de Jong en P. Keljzer; Maurlts Jacques Leo, zn. van J. L. Raasveldt en C. A. Haasnoot; Leo. zn. van IJ. Stiemsma en M. Kooistra; Dick Leonardus Izaak, zn. van D. Klein en C. H. Zonderop. ONDERTROUWD C. P. Boon en L. A. D. Kloots; P. van Houten en A. G. Kromhout; J. J. Beuk en M. Guérin; J. de Swijger en E. A. Leeuwls; S. H. Lim en E. van der Vos; H. Paauw en J. Vollenga; C. Fries en J. Hoppenbrouwer; B. L. Zeilstra, C. J. W. Koning: J. van den Hoed en W. van der Plas; G. de Vogel en G. Grlekspoor; W. Mooijman en H. M. Kossmann; B. de Vries en J. Hoogweg; J. A. Morré en J. Dekker; G. J. Flippo en J. W. van Berk. OVERLEDEN C. Nulkes, 68 jaar. wed. van L. T. van der Voort; C. J. Pathuis. 51 Jaar, echtgen. van O. W. van Geytenbeek; L. Langerijs, 17 Jaar, zoon; E. C. G. van Dissel, 83 Jaar, wed. van J. Bakker. De Leidse bruggetjes zijn zo wel voor de inwoner als de vreemdeling charman te en pittoreske gevallen, spe ciale attracties voor een stad, welke zich gelukkig nog altijd op historische traditie beroe men mag. Heus, die stad van ons is lang zo slecht niet. Er heerst zo hier en daar gelukkig nog de écht typische sfeer uit vroeger eeuwen en schakelt men de geur der grachten waardoor de neusorganen geprikkeld dan wel bezwangerd kunnen worden, uit, dan zijn er niets dan ple zierige dingen te beleven, wan neer men zijn kruistocht langs de Leidse „walletjes" maakt. Nu weet ik best, dat fervente progressievelingen 't liefst al dat water uit de stad verbannen willen. De auto's moeten razen: wel nu, niets gemakkelijker dan al les te dempen, al het overge bleven schilderachtige op een hoop te gooien en de bezem er flink door te halen. Dat komt er „ruimte" en de vaart kan onbelemmerd voort gang vinden! Wie géén goed oog voor al het oereigen „Leidse" heeft, kan zo praten. „Ex Animo" zingt „Mattliaeus Passion" De Chr. Gem. Zangvereniging brengt op 20 en 21 maart wederom de jaarlijkse uitvoering van Bach's „Mattheus Pas sion", onder leiding van Herman de Wolff. Solisten zijn: Nelly Groenevelt (so praan), Aafje Heynis (alt), Jan Waayer (tenor), Chris van Woerkom (tenor), Rom Kalma (bas), Meine Pot (bas), Hans Scouwman (klavecimbel) en mevr. A. Blankenstein (orgel). De begeleiding wordt verzorgd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Echtpaar Christiaanse verliet Oudeliedenhuis Na 12% jaar trouwe dienst en het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, nam gisteren het directie-echtpaar Christiaanse afscheid van het Oudelie denhuis aan de Herengracht. Namens de regenten sprak mr. H. Burgersdijk woor den van waardering tot het scheidende paar. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Mej. Metz sprak namens het per soneel en bood een geschenk aan. Zeer veel dank sprak de heer Wassenaar na mens de ouden van dagen voor de zorg en toewijding welke zij mochten ont vangen. Ook werd namens de oudjes een cadeau overhandigd. De heer Christiaan se dankte voor alle hulde en geschenken. .Zeer groot was de belangstelling gistermiddag bij de uitslag van het doctoraal examen van de oudste Nederlandse student in Leiden, de heer W. E. Blom uit Oegstgeest, die zijn studie in de Slavistiek vol tooide. Deze foto toont de geslaag de tachtigjarige doctorandus terwijl hij gefeliciteerd wordt door zijn zoon. de hervormde predikant ds. M. Blom uit Hengelo. Prof. dr. C. C. de Bruin alhier is benoemd tot lid van de examencommis sie Nederlands M.O. akte B 1961. Het uitbreiden van de elektrische installatie in het Org. Physisch labora torium in de Hugo de Grootstraat is op gedragen aan Ergon Electric. Het verrichten van binnen van binnen- en buitenverf werken aan de aan de Burggravenlaan te bouwen open bare kleuterschool is opgedragen aan J. van Muiden en Zn; idem van verf- werken aan de christelijke kleuterschool in de Piet Heinlaan te Oegstgeest. Medische Dienst Leiderdorp Dokter de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel. 02532-7393; zuster Konijn, Dorpsstr. 68, tel. 01711-250. Oegstgeest dokter D. Held, Mare- laan 36, tel. 24649. Voorschoten Dokter F. J. M. van Schaik, Juliana van Stolberglaan 62, tel. 3344; wijkverpleging: Gezondheidscen trum, tel. 2177 Wassenaar Dokter E. M. N. Ooster- baan, Pr. Marielaan 14a, tel. 3056 en dokter J. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apotheek: Siberius, Lang straat 86, tel. 2141. Een spaarbank in Amsterdam heeft de eerste spaarautomaat ge ïnstalleerd in een Amsterdamse school. De kinderen kunnen een spaarkaart in deze automaat laten afstempelennadat zij een kwartje in het apparaat hebben gestopt. Na een bepaald aantal stempels kan de kaart op de spaarbank tegen het overeenkomstige bedrag op een ge woon spaarbankboekje worden in geruild. Foto mr. J. E. de Wilde, Oegstgeest Bridgeclub VOG De uitslagen van de 7e en 8e ronde van de parencompetitie luiden: Hoofdklasse: 1. VogelenzangSlort 171 (4> pnt; 2. Slegtenhorstvan Dieren 163 (3); 3. NievaartJansen 154 (3); 4. TjalkensWakka 153 (2)5. Hr en mevr. Smit 146 (2); 6. Dames Stigter v. d. Ende 141 (2)7. SchilthuizenBelt 140 (2); 8. Hr. en mevr. Raar 134 (2); 9. Epskamp—Gans 133 (2); 10. Huys— Cancrinus 78 (2). Eersteklasser 1. Dames BosschaTuk 205 (4); 2. Kettenis—Swaak 190 (4); 3. VersteegVersteeg 185 (4); 4. Den Daas Gramkow 174 (3)5. Dames Brunee- v. d. Mey 184 (2)6. DofferhofMiggels 175 (2)7. Lut-Jacobs 173 (2)8. Lagas v. Dijk 169 (2); 9. GottmerVerhoekx 161 (2); 10. Hr. en mevr. Caro 158 (2). Tweedeklasse: 1. Hr. en Mevr. Jasper 129 (4); 2. Kruizingav. Uden 112 (4); 3. Mevr. Gottmer—Kuil 117 (3); 4. Hr. en Mevr. v. Gelderen 103 (2); 5. De Ruyter—Koole 86 (2); 6. Wendt—Wage- mans 89 (1); 7. Hr. en Mevr. Kooiker 87 (1); 8. RaarBarthen 85 (1); 9. Hr. en Mevr. Boom 74 (1); 10. Westerman- Scheren 47 (1) pnt. Tussen haakjes de matchpunten. Geveilde percelen Ten overstaan van: Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Woonhuizen met afz. bovenwoningen Paul Krugerstraat 22, 22a, 24, 24a te zamen na afmijning in bod: f. 9.750, koper: F. Brands te Leiden voor f. 9.751.—. Woonhuis met afzonderlijke boven woning Oranjegracht 1077107a in bod: f. 4.600,gunning aangehouden. Woonhuis met afz. bovenwoning Jou- bertstraat 3/3a in bod f. 4.100,koper: E. H. v. d. Mooren te Leiden voor: f. 4.100,—. Woonhuis met afz. bovenwoning Jou- bertstraat 5/5a in bod: f.4.000,gun ning aangehouden. Pakhuis met afz. bovenwoning Paul Krugerstraat 35/35a in bod: f. 4.750, koper: M. v. d. Hoogt te Leiden voor f. 4.750,—. Woonhuis Hoefstraat 57 uitkomende aan de Jan van Houtkade in bod: f. 7.200,— is uit de hand verkocht. Notaris M. P. Kaptein te Leiden. Woonhuis Zuidsingel 36 in bod: f. 1.860,koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor f. 1.940, Woonhuis met afz. bovenwoning Ha venkade 4/4a in bod: f. 15.600,is uit de hand verkocht. CONCERT KUNSTKRING Het laatste concert van dit seizoen van de LKK „Voor Allen" op woensdag 15 maart a.s. dat gegeven zou worden door het kwintet Marie Claire Jamet, is door plotselinge verhindering van de harpiste gewijzigd in een piano-kwin tet. Haar plaats wordt ingenomen door Jean Francais, piano. Het programma zal nu werken bevatten van Leonardo Vinci, Mozart, Roussel en Faure. UNIVERSITAIRE BENOEMING Tot wetenschappelijk ambtenaar lste- klasse voor de anorganisch-fysische scheikunde aan de Leidse Universiteit is benoemd mejuffrouw W. Hofman, lerares bij het middelmaar onderwijs van de gemeente 's-Gravenhage. CONFLICT IN DE SIGARENBRANCHE Tussen de sigarenfabrikanten en de tabaksgrossiers in Nederland is een con flict ontstaan. Als gevolg daarvan wor den twee fabrikanten door de grossiers geboycot, en zijn 42 grossiers door de fabrikanten uitgesloten. De oorzaak van het geschil is een extra-korting die de fabrikanten verlenen aan detaillisten, die rechtstreeks van de fabriek afne men. „De grossiers ontvangen deze kor ting niet en kunnen deze dus n'ot aan hun afnemers doorgeven", aldus dc lan delijke organisatie van tabaksgrossiers TAGON. Deze heeft zich naar aanlei ding van dit geschil tot de minister van Economische Zaken gewend. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 10 maart C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A.: Snijbloemen, dagprijzen: Gerbera 40-69. Euphorbia 15- 26, Calla 20-30, Forsythia 20-41, Prunus Triloba 35-69, Prunus Serrulata 130-205. per stuk. Am. ryllis 20-35 per kelk. Serln- Sen: Stepman 4 kop 60-90, idem 2 kop 5-49, Legray 4 kop 30-50, idem 2 kop 20-35, per stuk. Fresia 75-120, Cyclamen 100-160, Iris 75-120, per bos. Anjers: rood 10-20. roze 10-21, wit 10-21, Orchid Beau ty 15-21, per stuk. Rozen: Better Times 20-49, Rosalandla 25-55, Parel van Aals meer 95-65. Geh. Dulsberg 40-70. Pecht- old 25-45, Towny Gold 20-42. Mad. Olman 25-51, Baccarat 60-90, Montezuma 30-45. Stokman 40-62. Florlade 30-53, New Yor ker 35-56, Carol 40-72, Pink Sensation 45- 75, per Btuk. Wie echter gevoel voor „het karakter" van een stad bezit, weet, dat dan iedere stad ge lijk aan de andere wordt met de massale, grauwe eentonig heid in top. Nee: voor mijn part mogen die Leidse bruggetjes, die grachten en die waterspie gelingen der kleine huizen aan de kant, nog lang blijven. Zij zijn de trouwhartige symbolen van een misschien armoedig, maar toch vriendelijk verleden, waarin het „steeds grootser" (zou het ook „steeds protseriger" kunnen heten?) nog geen op geld deed. Nu kunt u mij van conser vatisme beschuldigen, feit is, dat de afwisseling me sterker boeit dan de verfoeilijke gelijk vormigheid, die meer en meer opgeld gaat doen in een door „welvaart" getroffen maatschap pij. De huidige „over"-bevolking (hoe méér zielen hoe méér vreugd!) moge deze gelijk vormigheid sterk bevorderen (al die duizenden en duizenden we zentjes moeten op den duur toch wel onderdak vinden), al het water van de Leidse grach ten wist niet weg, dat ik bij 't zien ervan kan denken: „Blij dat 't er nog is!" Die bruggetjes over het Ra penburg of over de Vliet bijv. zou ik persoonlijk niet graag willen missen. Zij heffen U uit het alle daagse. zij herinneren aan de tijd, dat niet de auto maar het individu op straat nog wat te zeggen had, het individu, dat meedogenloos door die auto omver gereden wordt, als hij niet danig op zijn tellen past. Daarom dit plaatje in de courant: een man met z'n twee dierenvrienden in gemoedsrust aan de wandel, zonder angst van de kaart ge blazen te worden door de alles beheersende verkeersmoloch. Wie oog voor stedenschoon heeft, kan bij dit plaatje aan z'n trekken komen. Er ligt iets over van de ver storven sfeer van Hildebrandt, Klikspaan of de Oude Heer Smits, lang verdwenen figuren, die echter even om de hoek komen kijken als de lantaarns bij de bruggetjes gaan aanfloe pen. En dan tot ons zeggen: „Hé. we zijn er ook nog, vergeet ons niet!" FANTASIO Kapitein der mariniers ontving museum-penning Hedenochtend heeft de kapitein der mariniers C. B. Nicolas te Voerend aal in Limburg de zilveren erepenning voor verdiensten jegens openbare verzamelin. gen aangeboden gekregen door dr. L. D. Brongersma, directeur van het Rijks museum voor Natuurlijke Historie te Lelden. Deze erepenning werd toege kend bij K.b. van 30 januari j.l. Kapitein Nicolas heeft zich zowel als persoon als in de functie van comman dant van het detachement der mariniers dat in 1959 de wetenschappelijke expe ditie naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea begeleidde, beijverd om het door het genoemde museum inge stelde onderzoek te bevorderen. Dr. Brongersma, die indertijd de ex peditie leidde, heeft bij de uitreiking van de penning in de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn in een korte toespraak de verdiensten van ka pitein Nicolas geschetst. OPENING RUSTHUIS De officiële opening van het rusthuis van de geref. gemeente aan de Hooi gracht zal dinsdagmiddag 4 arpil plaats vinden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen gen. II mej. H. M. Kruidenier (Londen), mej. Th. Laurentius (Oegstgeest) en de he ren J. Gorree (Den Haag) en R. I. Hochwald (USA)semi-artsexamen de heer H. G. Waisfisz (Den Haag)arts examen de heren W. T. C. D. Cornet (Barendrecht), E. J. Moojen (Den Haag) en J. Pols (Den Haag). Prof. dr. S. Dresden alhier is be noemd tot voorzitter van de examen commissie Frans L.O. 1961; de heer W. Zwanenburg te Oegstgeest tot plaats vervangend lid. Dr. W. Klerks en de heren C. de Visser en Th. A. J. de Wit, allen alhier, zijn benoemd tot leden van de examen commissie Frans M.O. akte A; prof. dr. L. Kunenheim alhier en dr. J. R. Smeets uit Zoeterwoude tot leden van de com missie voor de akte B. De dames J. M. van der Kley, F. Kuenen en M. Veldhuyzen en de heer Z. Rittersma, allen alhier en de heer drs. W. M. Heyl te Oegstgeest, zijn benoemd tot leden van de examencommissie akte N XX 1961. Lezers schrijven Hinderlijke ontsiering Herenstraat In augustus van het vorig jaar heeft de gemeente Leiden een zeer moderne overdekte markt voor groenten- en fruit geopend aan de Rooseveltstraat. Wij lazen toen in de courant dat dit een plaats was voor de fruitgrossiers van Leiden. Wij, bewoners van de Hee renstraat, zouden dan eindelijk de rom mel van fruit, en lege kisten kwijt raken. Het is nu maart 1961 en nog steeds is en wordt de stoep bij ons voor de deur gebruikt als stapelplaats en verkoop van groenten en fruit. Behoeven deze handelaren dan niet naar die markt? Het is 's maandags, woensdags en vrij dags een rommelig gedoe met auto's wa gens en kisten. Kan hier niets aan ge daan worden? Met dank voor de plaat sing. Een Heerenstraat-bewoner. Gevolgen revaluatie voor siergewassen Vaststelling koers van exportprijzen 14 maart (Van onze Haagse correspondent) Het Produktschap voor Siergewassen heeft besloten alle omrekeningen van de minimumexportprijzen voor bloembollen en boomkwekerüprodukten te laten plaatsvinden op dinsdag 14 maart a.s. In de gisteren in Den Haag gehouden buitengewone vergadering van het Pro- duktschap, waarin de gevolgen van de revaluatie van de gulden voor de ex porteurs en handelaren van bloembollen en boomkwekerijprodukten werd bespro ken, werd va nbestuurszijde meegedeeld, dat de ontstane situatie in concreto nog niet was te overzien. Elke schatting van de schade, die is geleden of nog zal wordeng eleden is, zo werd gezegd, een slag in de lucht. Aan exporteurs is meegedeeld, dat zfj de transacties, die tot en met 4 maart j.l. zijn afgesloten, vóór woensdag moe ten laten registeren. Hierdoor verkrijgt men een overzicht welke transacties voor de revaluatie werden geboekt. Voor toekomstige transacties met En geland en Amerika blijft voor wat de hoofdprodukten betreft eenzelfde om rekeningskoers gelden. Het argument van sommige exporteurs, dat van die. landen nu ook maar 5% méér moet wordeng eëist gaat, naar de mening van het bestuur niet op, aangezien wijzigin gen in de prijzen met die landen op te veel handelspolitieke bezwaren zou stui ten. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN. voor het opbergen van WAARDEPAPIEREN, REKENINGEN, POLISSEN, enz. Alles overzichtelijk opgeborgen. Dus direct te vinden. Handig koffertje met hangmappen

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11