Laatste nieuws DONDERDAG 9 MAART 1961 Mij. voor Nijverheid en Handel bijeen Het tulpestengelaaltje bedreigt onze bloembollenexport Prof. dr. J. P. H. van der Want, di recteur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse heeft vanmiddag in restaurant „In den Ver gulden Turk" te Leiden voor het depar tement Leiden van de Ned. Mjj voor Nij verheid en Handel gesproken over de bevordering van de bloembollenexport in verband met de onderzoekingen in het laboratorium. Hij wees erop, dat de bollenexport uitermate belangrijk is voor onze eco nomie. Het vorig jaar bedroeg de export 250 miljoen gulden. De grootste afne mers waren West-Duitsland, Engeland, de V.S. en Scandinavië. In het laboratorium wordt voortdu rend gestreefd naar de verbetering van het produkt. Er wordt ook een hevige strijd geleverd tegen alle mogelijke ziek ten, die de bollen bedreigen, zoals op het ogenblik het tulpestengelaaltje. Mogelijkheden De exportmogelijkheden van verschil lende bolgewassen naar het zuidelijk halfrond heeft men aanzienlijk weten te vergroten door methoden te vinden, waardoor de bol op elk gewenst tijd stip in bloei kan worden getrokken. In het begin van deze eeuw is men hier eigenlijk mee begonnen. Toen leerde men methoden kennen om de bloei van hyacinten te bespoedigen. Op de Floriade in Rotterdam heeft men ook het hele jaar door bloeiende hyacinten kunnen bewonderen. Tulpen kunnen niet al te hoge tempe raturen verdragen. Tegenwoordig kun nen ze echter ook naar landen met een warm klimaat worden uitgevoerd door de droge bollen van te voren een zgn. „kou de" behandeling te geven. Vroeger heeft men te kampen gehad met het zogenaamde narcisseaaltje. Prof. dr. van Slochteren - in de streek beter bekend als de „bollendokter" - vond uit hoe men dit aaltje effectief kan bestrijden door de bollen gedurende 4 OECSTGEEST Gecompliceerde botsing op mistige Rijksweg Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Slaaghbocht vond vanmorgen om streeks acht uur een gecompliceerde aanrijding plaats. Op de Haagse straatweg naderde uit de richting Leiden een vrachtauto met aanhangwagen, waarvan de chauffeur links af wilde slaan. Na enige tjjd ge wacht te hebben zag htf de kans schoon de in een dichte mist gehulde Rijksweg op te rijden in de richting Den Haag. Uit deze richting kwamen achtereen volgens een vrachtwagen, twee personen auto's en een busje, die alle voor de zich dwars op de Ryksweg bevindende vrachtauto met aanhanger stopten. Toen deze vrachtauto bijna gedraaid was trok ken de andere vrachtwagen en een van de personenauto's op om hun weg te vervolgen. Eén personenauto en het bus je bleven echter nog staan. De bestuur der van een personenauto, die in volle vaart uit de richting Den Haag nader de, merkte de stilstaande wagens te laat op. Hij kon een botsing niet meer voor komen en reed tegen de achterzijde van het busje. Dit busje kwam op zijn beurt in botsing met de wachtende personen auto. Inmiddels naderde uit de zelfde richting een motorrijder. Deze week op het laatste moment naar rechts uit, be landde in de berm van de weg, verloor de macht over het stuur en reed even eens tegen de achterzijde van het busje. De man werd niet gewond. Een van de automobilisten liep een snijwond aan het voorhoofd op. Hij moest naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. De materiele schade is vrij ernstig. Burgerlijke Stand Geboren: René K., zn. van K. F. Fllppo en S. H. van Baarle; Ank, dr. van J. P. P. Webbers en A. M. H. Vellekoop; Ri chard J. P., zn. van J. H. Drlessen en C. J. van den Akker; Stephanie A. M„ dr. van F. J. Bouter en M. B. M. Malllnck- krodt. Ondertrouwd: D. G. Kruisheer, 26 jr. en G. M. van der Zande, 24 Jr. Getrouwd: W. van Egmond, 26 Jr. en D. A. Zandbergen, 22 Jr.; A. de Bloois. 28 jr. en D. H. J. van Lom, 25 Jr.; T. Spelt 29 jr. en W. H. J. J. Kramer. 22 Jr.; J. G. van der Spek, 24 Jr. en M. Pluimgraaf! 24 jaar. Overleden: C. v. Klaveren, e. van L. G. van der Woude; M. H. E. van der Lelie, e. van G. Pel; A. J. van der Most van Spijk. VOORSCHOTEN Jeugdrijschool heeft binnenmanege De jeugdrijschool en ponyclub „New Forest" in Voorschoten heeft nu ook de beschikking over een binnenmanege, die van hout is opgetrokken, met asbest golfplaten is afgedekt en rust op een be tonnen fundering. Zij is gebouwd op het terrein van de 3/4 hectare grote buiten manege. PROMOTIE Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gisteren de heer L. Bak, wonende te Voorschoten, tot doc.tor in de faculteit der rechtsgeleerdheid, op het proefschrift getiteld: „Het indus triële terreingebruik in Nederland, een planologische facetstudie". uur in water van 43% graad te depo neren. Deze methode, die in het „vak" „koken" wordt genoemd, stimuleert bo vendien de groei, hetgeen een verhoogde produktie tot gevolg heeft. Hierna wees prof. dr. Van der Want op de grote gevaren van het tulpestengel aaltje, dat veel grotere gevaren inhoudt dan het narcisse-aaltje. In Engeland is destijds de bloembolleninventaris goed deels aan dit r alt je ten offer gevallen. Niet alleen het doden van het aaltje, ook het ontsmetten van de grond levert grote problemen op, aan de oplossing waarvan het laboratorium veel tijd, geld en moeite besteedt. Het grootste pro bleem vormt wel het ontsmetten van kleigrond. Het aaltje is zo gevaarlijk, dat be smette percelen voor bepaalde tijd niet mogen worden beteeld. Zo gevaarlijk dat ook prei, aardappelen en uien er door kunnen worden aangetast. Schiphol vanmiddag weer in vol bedrijf Na een misbperiode van bijna veertig uur, waarin op Schiphol geen enkel vliegtuig heeft kunnen landen en slecljts een paar toestellen konden opstijgen, is het luchtverkeer vandaag kort na het middaguur weer enigszins op gang ge komen. Overal in ons land was de mist opgetrokken. Omstreeks één uur kozen de op Schip hol gereed staande vliegtuigen naar Leipzig, Stockholm, Zürich, Genève, Ko penhagen, Moskou, Frankfurt. Ham burg, Helsinki en Benghasi het lucht ruim. De DC-8 naar New York was van ochtend reeds vertrokken. De passagiers voor Teheran, Cairo en Tel Aviv werden naar Frankfurt gebracht, waar de door de mist opgehouden vliegtuigen klaar stonden om hen verder te vervoeren. Om kwart over één landde het eerste toestel sinds dinsdagavond op de lucht haven: het vliegtuig van de S.AB. uit Brussel. Kort na elkaar kwamen en ver trokken daarna vele toestellen. In de wachtkamers van Schiphol heerste een haast ongekende drukte. ZWAGER VAN VERBRANDE GRIJSAARD IN ARREST (Van onze correspondent) De dood door verbranding van de 75- jarige J. Kinnaer in de oude krotwoning Nieuwstad 51 te Doetinchem (men zie elders) heeft nog een nasleep. De 60- jarige zwager van het slachtoffer is na melijk in arrest gesteld. Hij wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in de geweldadige dood van de grijsaard. Er wordt thans een diepgaand onder zoek ingesteld naar de gedragingen van de krotbewoners in de nacht voor de brand. Het gerucht gaat, dat de man eerst dronken is gevoerd, waarna de brand zou zijn gesticht. EUROPA S GROOTSTE OVERDEKTE VEEMARKT In Leeuwarden Dezer dagen, na het afkomen van de Rijksgoedkeuring, is in Leeuwarden be gonnen met het heien van 2000 palen voor de hal en de frontbebouwing van Europa's grootste overdekte veemarkt. Alleen al dit heiwerk zal 2% tot 3 maan den ln beslag nemen. De hal, die een oppervlakte krijgt van 33.000 vierkante meter, dat is 1000 vier kante meter meer dan de nieuwe RAI in Amsterdam, zal van staal geconstrueerd worden. Grote aandacht wordt besteed aan de luctverversing. De frontbebouwing van de veemarkthal strekt zich uit over ruim 250 meter. Hierin zijn bureaus, een kan tine en zes café's geprojecteerd. BOEKHOUDER MELDDE ZICH BIJ DE POLITIE (Van onze correspondent) Aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam heeft zich gisteravond een 48-jarige boekhouder gemeld, die beken de dat hij zijn werkgeefster, de Inter nationale Transportcentrale te Rotter dam, door verduisteringen voor enkele tienduizenden guldens heeft benadeeld. De recherche stelt een onderzoek in naar de juiste omvang van de malver saties en naar de periode, waarover zij zich hebben uitgestrekt. De man is in verzekering gesteld. Baron Van Lynden chef van het protocol De chef van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. R. B. baron van Lynden, is be noemd tot chef van het kabinet en di recteur van het protocol als opvolger van jhr. mr. W. E. van Panhuys, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag mee gedeeld. Baron van Lynden zal zijn functie op 1 april aanvaarden. De benoeming van jhr. Van Panhuys tot ambassadeur in Madrid wordt verwacht. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 8 maart C.V. Centrale Aalsmeerse Velling GA.: Snijbloemen, dagprijzen: Gerbera 60-95, Euphorbia 25- 36, Calla 25-38, Amaryllis 30-46, per stuk. Fresia 100-135, Cyclamen 90-125, Iris 100- 145, Anemonen 40-70, Lathyrus 125-190, per bos. Anjers: rood 15-29, Idem roze 20- 36, Idem wit 15-37, per stuk. Rozen: Bet ter Times 50-75, Rosalandla 60-85, Parel van Aalsmeer 70-95, Geh. Dulsberg 65-90, Pechtold 30-59, Towny Gold 45-70, Mad. Ofman 40-72, Baccarat 110-145, Monte zuma 35-59, Stokman 55-85, Floriade 45- 70, New Yorker 50-80, Carol 35-58, Pink Sensation 75-110, per stuk. BARNEVELD, 9 maart Coöp. Veluwse Eierveiling: Weekaanvoer 950.000, waarvan er thans 341.800 in velling werden ge bracht. Handel matig. Prijzen per 100 st.: eieren van 43/48 gr. 8.42-8.96. 48/53 gr. 9.22-10.32. 53/57 gr. 10.49-10.90, 57/62 gr. 11-11.21, 62/69 gr. 11.25-12.74. Eierveiling S.B.E.: Aanvoer 506.472. Han del matig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 57/62 gr. 10.81-11.21, 62/66 gr. 11.04- 11.95, eendeëleren 66/70 gr. 9.04-9.31. 70/78 gr. 9.35-9.97. Eiermarkt: Aanvoer 1.800.000. Handel redelijk, eieren van 57/65 gr. 11-12 per 100 stuks, alg. prijs 1.40, kiloprijs 1.87. Plulmveemarkt: Aanvoer 43.000. Handel: kippen vlug; kuikens redelijk. Slachtklp- pen 1.80-1.90 per kg.; slachtkuikens 1.70- 2.00 per kg. GOUDA, 9 maart Kaasmarkt: Aan voer 6 partijen. Prijs per kg.: 2.102.18. Handel matig. WARMOND Spoorwegovergang eind maart in gebruik De spoorwegen hebben het voornemen om eind van deze maand, de nieuwe spoorwegovergang in gebruik te nemen. De ingang van het rangeerterrein is verplaatst naar de Padoxlaan, zodat het verkeer hier geen last meer van zal on dervinden. Jongeren zagen film In het Trefpunt hield de ring Bollen streek in samenwerking met de com missie voor het jeugdwerk van Warmond een filmavond. Na de vertoning van een voorfilm werd de hoofdfilm „De kinderen van de Grote Fjeld", gedraaid. Deze Zweedse film is even eenvoudig als aantrekke lijk. Zeven kinderen die hun vader en moeder verloren hebben, trekken erop uit door de eindeloze sneeuwvelden van Zweden omdat ze er de voorkeur aan geven hun eigen heil te zoeken. Een der kinderen raakt zoek, maar wordt gevon den door een kinderloze man, die er zijn vrouw mee verrast. Zo werden van tijd tot tijd de kinderen ondergebracht, tot dat de laatste zoon werd ondergebracht bij een predikant die zich over hem ont fermde. WASSENAAR Jongerenkoor krijgt koormantels Wassenaar vult de groeiende reeks van in koormantels geklede koorzangers in ons land aan als op tweede paasdag het Wassenaarse jongerenkoor onder leiding van dirigent G. Akkerhuis in koorge waad zal meewerken aan de paasdienst in de Gereformeerde ZijHaankerk. De mannelijke koorleden krygen een nachtblauwe koormantel met wit „das je", de dames een koormantel in dezelf de kleur met witte ronde kraag. De koormantels moeten voor Pasen klaar zijn. Morgenavond zal in de kerk aan de Zijllaan het eerste exemplaar „geshowd" worden. Kortgeleden besloot het hervormde kerkkoor in Bolsward tot de aanschaf van koormantels over te gaan. Daarin worden ook de kleuren van het kerkelijk jaar tot uitdrukking gebracht. Het Wassenaarse koor zingt, uiteraard ook in koorgewaad, op de avond van de tweede paasdag in het Kurhaus in Scheveningen. BALLETDANSERESSEN E.A. STALEN VOOR f 5000— Het ging zo gemakkelijk (Van onze Haagse correspondent) De waarde van de goederen, die zijn gestolen door de balletdanseressen, hun vrienden, vriendinnen en familieleden, bedraagt, voorzover de Haagse politie heeft kunnen nagaan, f. 5.000. De diefstallen gingen zo gemakkelijk, dat de meisjes er een speciaal jargon voor hadden bedacht. Onder elkaar werd het stelen „even regelen" genoemd. Had een meisje een nieuw (gestolen) truitje of bloesje aan, dan was dat „van tante gekregen". De jongelui wisten ook precies waar zij wel en waar zij niet terecht konden voor hun vingervlugge praktijken. In Den Haag waren zij langzamerhand te be kend geworden, zodat het „werkterrein" werd verplaatst naar andere plaatsen, waar het ballet optrad. In Rotterdam ging het ook niet gemakkelijk. De win kels waren daar te „open", er was te veel glas. Maar in Amsterdam was alles „heerlijk ouderwets", hetgeen blijkbaar betere mogelijkheden voor succesvolle winkeldiefstallen biedt. Hoe brutaal de meisjes in de loop van de maanden wa ren geworde". blijkt uit de manier waar op in Den Haag in een warenhuis een „beauty-case" werd gestolen. Eén meisje verklaarde boudweg tot de verkoopster: „Juffrouw, deze neem ik mee". Zy pakte het make-upkoffertje op en liep ermee de zaak uit, voor de ver blufte verkoopster iets had kunnen doen. Buiten kwam de dievegge tot de ont dekking, dat de sleutels bij het koffertje ontbraken. Géén nood: haar vriendin ging naar binnen en stal nog een paar sleuteltjes. Van de 12 verdachten zijn er inmid dels 5 heengezonden. Lang niet allen zijn betrokken bij het Nederlands ballet zelf. Zo werden deze week nog vijf personen aangehouden, een kunstschilder, twee kostumiers, een correctrice en een la borante. De politie neemt aan dat zij de zaak nu „rond" heeft. Een deel van de stuk ken is al in handen van de rechter commissaris. Geen oefenwedstrijd De KNVB heeft ons het volgende me degedeeld: „de trainer van de KNVB, Elek Schwartz, die ALLEEN verant woordelijk is voor de samenstelling van het Nederlands elftal, heeft besloten de afgelaste oefenwedstrijd tegen de Lon don Combination niet opnieuw vast te stellen. Aanvankelijk was overwogen op 15 maart weer te spelen maar Schwartz besloot hiervan af te zien om overver moeidheid van de spelers en de kansen op blessure te voorkomen. De spelers hadden namelijk drie zware wedstrijden in acht dagen moeten spelen, hetgeen Schwartz te riskant acht in verband met de belangrijke ontmoeting tegen België op 22 maart aanstaande. Uiteraard zul len de in de voorverkoop verkochte kaar ten voor de oefenwedstrijd tegen de London Combination door het Olym pisch Stadion en de voorverkoopbureaus worden teruggenomen. EERSTE GROEP SPAANSE ARBEIDERS IN ONS LAND (Van onze correspondent) Een vurig lied van Azturische vissers schalde gisteravond in het houten zaal tje van het CJMV-buitenverblijf in Us- selo bij Enschede. Het was een begroe tingslied van vele Spanjaarden, die als eersten van hun landgenoten in Neder land zyn aangekomen om in ons land ln de bedryven te werken. Er zullen in de komende weken circa 400 geschool de Spaanse textielarbeiders in Twente te werk worden gesteld. In totaal zullen ongeveer 1200 Spanjaarden naar Neder land komen, van wie grote groepen by de Hoogovens en in Eindhoven een plaats in de bedrijven zullen krygen. De Spanjaarden hebben een contract voor een jaar. In verband met het feit dat de pensions niet dicht gezaaid lig gen. heeft de directie van Van Heek en Co Kon. Textielfabrieken N.V. beslo ten een tehuis voor Italiaanse en Spaan se arbeiders te gaan inrichten. Morgen gaat weer een bus naar Barcelona om een groep te halen. Men streeft er thans naar minstens twee groepen per week naar Twente te krygen. Dit is Katharine Worsley. de dochter van Sir William Worsley. met wie de 25-jarige Hertog van Kent. neef van Koningin Elizabeth van Engeland, zich heeft verloofd. Russen lanceren ruimtevaartuig met liontl STADSNIEUWS Gouden doctoraat Vrijdag 10 maart aa. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. F. H. baron de Vos van Steenwijk (genaamd Van Es sen), geboren te Zwolle en thans wonen de te Windesheim, aan de Leldse Uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. SEMPRE AVANTI OP TOURNEE De leden van het Chr. Mandoline- en Toneelgezelschap tempre Avanti", met het zo populaire „Jong en Jolig", staat nog een druk programma te wachten. Donderdag 16 maart gaat men op tour nee naar Aalsmeer, waar men zal zingen en spelen voor de Chr. Oranjevereniging „Juliana". Acht dagen later trekt de to neelgroep naar IJmuiden, waar de Chr. Metaalbedrijfsbond feest viert. Voor de opluistering van een dergelijke avond vertoeft men op 11 april in Koudekerk en op 18 april in Alphen a.d. Rijn. Op 20 april en 6 mei blijft „Sempre Avanti" dicht bij huis. Het gezelschap verzorgt dan resp. een avond in het Antonius- clubhuis (voor de CMB) en in de Doe lenkazerne (voor de militairen). Op 2 juni gaat „Jong en Jolig" naar Arnhem, waar dan het landelijk congres van de Chr. Metaalbedrijfsbond wordt gehou den. In samenwerking met K. en G. geeft Sempre Avanti op 26 april nog een uit voering voor de Gemeentelijke Werk plaats alhier. WONINGBOUWVER. ONS BELANG In de Harmonie werd gisteravond de jaarvergadering van de Woningbouw vereniging „Ons Belang" gehouden. Aan deze bijeenkomst ging een ledenverga dering vooraf, waarin mr. P. de Clercq een toelichting gaf op een voorstel tot wijziging van de statuten. De leden kon den met een en ander akkoord gaan. Aangezien de voorzitter wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, stond de jaar vergadering ditmaal onder leiding van zijn zoon. de heer A. Gerritsen Jr. Nadat een ogenblik stilte in acht was genomen voor de overleden bestuursleden, de he ren P. Schouten en D. P. Weijers, bracht de heer Gerritsen de secretaris, de heer Van der Kley, dank voor het vele werk, dat hij voor de vereniging in het afgelo pen jaar heeft verzet. Medegedeeld werd dat de vereniging thans 1048 woningen in exploitatie heeft. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. Gerritsen, voorzitter, J. C. v. d. Kley, secretaris A. Lepelaar penningmeester, A. Gerritsen. De Sovjet-Unie heeft vandaag een ruimtevaartuig met een hond aan boord gelanceerd, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Het ruimtevaartuig, dat een gewicht had van 4700 kg, is met het hondje „Tsjernocsjka" naar de aarde terugge bracht. Het hondje maakt het goed. Hervormde kerkbouwactie Er moeten geen 160, maar 215 kerken worden gebouwd Niet 160, zoals aanvankelijk in de be doeling lag, maar 215, dat is het totale aantal kerken, dat in het kader van de hervormde kerkbouwactie zal moeten verrijzen. In september startte, zoals bekend, daarvoor een kerkbouwcampagne onder het motto: zestien miljoen voor 160 nieuwe kerken. Binnen kwam rond 10 miljoen. Aan de gemeenten werd de helft van het ter plaatse ingezamelde bedrag gerestitueerd, zodat men ruim 4.5 miljoen gulden, vermeerderd met rond 325.000 gulden uit de generale kas van de hervormde kerk beschikbaar had voor kerkbouw. Gebleken is echter, dat het aantal van 160 nieuwe her vormde kerken ontoereikend is en dat men dit thans tot 15 heeft te ver hogen. Voor 1961 is inmiddels bij het mini sterie voor 37 kerken bouwvolume aan gevraagd. Voor september vorig jaar, toen de kerkbouwactie begon, was voor 25 kerken een subsidie-verzoek inge diend. Zestig jaar inwendige zending Eind april zal het 60 jaar geleden zijn, dat de Centraal Bond voor inwen dige zending en christelijk maatschap pelijk werk werd opgericht. Dit feit zal herdacht worden in een samenkomst in de Westerkerk te Amsterdam op vrijdag 28 april. Ter gelegenheid van het jubileum wordt door de Centraal Bond een boek uitgegeven over enkele facetten van het christelijk maatschappelijk werd. De Centraal Bond is ontstaan uit de fusie van de Centraal Bond van chris telijk filanthropische inrichtingen in Nederland en het comité voor inwendi ge zending in Nederland. By de huidige Centraal Bond zijn circa 180 instellingen aangesloten, die werkzaam zijn op het gebied van evan gelisatie, jeugdbeweging, zorg voor we zen, verwaarloosde jeugd, geestelijk en lichamelijk defecten, ouden van dagen, zieken enz. SPOEDIG BENOEMING VAN LOU LICHTVELD Uit zeer bétrouwbare bron wordt ver nomen, dat de benoeming van Lou Lichtveld (Albert Helman) tot gevol machtigd minister in Washington, spe ciaal belast met Surinaamse aangelegen heden, dezer dagen kan worden ver wacht. Maand voor „Utrechtse Apple" Het gerechtshof in Amsterdam heeft vanmorgen een 32-jarige timmerman uit de hoofdstad, bijgenaamd „Utrechtse Appie", conform de eis en het recht- bankvonnis wegens mishandeling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte had in de zomer van I960 de Italiaanse filmregisseur Luciano Emmer in het water van de Oude Zyds Achter burgwal gegooid. OORLOGSMISDADIGERS IN WEST-DUITSLAND De plaatsvervangende commandant van het voormalige concentratiekamp Fuhlsbüttel, Willi Dusenschön, is dezer dagen in Hamburg aangehouden. Hij wordt er van verdacht de dood van twee gevangenen op zijn geweten te hebben. Dusenschön werd in oktober 1951 door een Franse krijgsraad te Bordeaux we gens oorlogsmisdaden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Vijf jaar later werd hij echter begenadigd. In Münster is gisteren de voormalige burgemeester van Oelde, de 66-jarige Karl-Wilhelm Grassmann, tot een Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid bij de deportatie van twaalf joden uit Oelde in december 1941. Tenminste vier van deze gedeporteerden kwamen om het leven. In Frankfort is intussen een adjudant van de beruchte commandant van Auschwitz Rudolf Höss vrijgelaten. De betrokkene, Robert Mulka, was hoofd van de afdeling die voor het transport van gevangenen naar de gaskamers zorgde. Hij had betoogd, dat hij de ge geven orders wel had moeten uitvoeren, omdat anders zijn leven in gevaar zou zijn gekomen. De rechtbank van Frank fort bleek deze opvatting te delen. MARINE-MANIFESTATIES TE UTRECHT Ter gelegenheid van de opening van de jaarbeurs te Utrecht sullen van maandag 13 t/m. donderdag 16 maart Hr. Ms. ondiepwatermUnenvegers Van Straelen, Van Hamel, Van Moppes en Lacomblé, behorende tot het squa dron mijnenvegers no. 205, ter plaatse gemeerd liggen ln het Merwedekanaal aan de Muntkade. Iedere honderdste bezoeker c.q. be zoekster van de jaarbeurs zal ln de ge legenheid worden gesteld deze mijnen vegers te bezichtigen. Op woensdag 15 maart a.s. zal de jaarbeurs in het teken staan van de Kon. Marine, waarbij ook ln de stad Utrecht enige marine-manifestaties zullen plaatsvinden. Zo zal tussen 10.00 en 11.15 uur door een compagnie mari niers, drie compagnieën vlootpersoneel en de marinierskapel der Kon. Marine, waarbij ingedeeld de tamboers en pijpers van het korps Mariniers, een mars door de stad worden gehouden, gevolgd door een défilé voor de burgemeester van Utrecht. Het défilé vindt plaats voor de hoofd ingang van het Jaarbeursterrein te 11.00 uur. Des avonds te 8.00 uur zal door de Marinierskapel der Kon. Marine, waar bij ingedeeld tamboers en pijpers van het korps mariniers en fakkeldragers een taptoe worden gegeven op het Domplein. Na het verblijf iri Utrecht zullen bovengenoemde ondiepwatermijnenve- gers hun reis van binnenlands vlagver toon vervolgen, waarbij Arnhem, Nij megen, Den Bosch en Gorkum zullen worden bezocht. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS IN HERSTEL Amsterdam, 9 maart. De internationale waarden gaven van middag bü de opening reeds een licht koersherstel te zien op de forse verliezen van de vorige dag, die een gevolg waren van de valuta-onrust voor het pond sterling en de dollar. De Britse minister van Financien, Selwyn Lloyd, heeft ver klaard, dat er geen enkel voornemen be staat het pond sterling te devalueren. Deze verklaring bracht onmiddellijk de nodige rust op de valutamarkt met als gevolg oplopende koersen op de aan delenmarkt. Op de New Yorkse beurs heerste giste ren een zeer grote bedrijvigheid. Wall Street gaf een ongekend hoge omzet te zien van bijna zes miljoen shares bij een onregelmatige stemming. Vooral dit laat ste was voor Amsterdam van belang, doch het zette ditmaal geen zoden aan de dijk. Het publiek begaf zich vandaag weer met kooporders in de markt. Aandelen Philips liepen op van 1228 tot 1234 door lokale en Amerikaanse vraag. De vorige slotkoers was 1222%. Unilevers liepen op van 833 tot 838 (vorige slotkoers 831%). Hoogovens wa ren op 926 ruim 4 punten hoger. Kon. Olies kregen in het laatste beurshalfuur belangstelling van arbitragezijde waar door de koers van de olie-aandelen aan trok van f 140.50 tot f 141.20. Deze koers bleef slechts een dubbeltje beneden die van gisteren. Ook de scheepvaartfondsen gaven een behoorlijk koersherstel te zien. Van Nie- velt steeg van 175 tot 179 (174%). Holland-Amerika Lijn hep op van 180 tot 183, dit was de slotkoers van giste ren. Scheepvaart Unies verbeterden 2 punten op 180, terwijl Kon. Boot 4 pun ten hoger noteerde op 218. De leidende cultures waren weinig veranderd. Staatsfondsen onveranderd. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 9 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101% 101% Ned '59 4%101% 101% Ned. 60-1 4% 101% 101% Ned '60 n 4% 101% 101% Ned. *59 4% 100AGB 100% Ned. -53 3% 97%B 97% Grootboek obi. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 9411 94% Ned. *51 3% 97% 97% Ned. '53 (3%) 95% 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 91 90% Ned. bel. cert. 3% 91 Ned. *50 3% 91L 90% Ned. *54 3% 91% 91 Ned. "55 I 3% 91A 91* Ned. '55-11 3% 93% 93% Ned. *37 3 93% 93 Ned. grtbk obi '46-3 94 94 Ned. doll. In. '47 3 93% L 92L Ned. Inv. cert. 3 99%GB 99%GL Ned. 62-64 3 100% 100% Indië "37 3 99% 99% Indië -37 A 3 96% 96% Ned won b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.b.l. '58 4% 101% 101 ACTIEVE AANDELEN 39% 39 GB Nat. Handelsbank 241% Ned. Handelmij 344% 333 122% 123 GB 143% 143% 535 535 A.K.U 519% 524 Berkel's Patent (v.-) 367 370 GB Calvé Delft eert. 827 835 Deli Mij .en (Ver.) 173 173.10 Kon. Pap. v. Gelder 384% GB 380 GB Hoogovens eert 921% 925% Müller en Co. NJ3. 528 GL 537 Ned. Kabelfabr 668 GL 665 GB 1222% 1234 329 331 831% 839% Wilton Feyenoord 281 279 GB 490 L 475 L Dordtse Olie gew. 658 661% Kon. Olie (f.20.—) 143 141 idem (50 f 20.—) 141 30 140 90 Holl Amer lijn 183 183% Java China Paket 188 188 KiM 97 97 50 Kon. Ned. Stmv Ml) 214 216% Kon Paket Ml) 168 GB 172% Stoomvaart Mf) Ned 205 206% Nievelt Goudr oert 174% 179% v Ommeren eert 359 345 Kon. Rott. Lloyd... 178 176 Ned Scheepv Unie 178 180 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 96% idem '48 (3%) 9674 97 R'dam '52-1 (4%) 100% id id "37 I-II <3%) 96 96 Z.-HoUand '56 (4%) 100 A Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. O. *58 (6%) 105% 105% ld. N.WJ. '52 (4%) 100% BVG rspbr f.500 182 181% BVG rspbr. *52 137 %B 137% Industr. Obligaties Philips Do 11 ar lng *51 98% 97 L Premieleningen 106% 106 B A'dam -51 12% 88 89 A'dam '56 I 2% 8574 86 A'dam *56 II 2% 95 94% A'dam '56 m 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 82 81% Enschede *54 2% 82% 84 Den Haag '52 I 2% 91% Idem n 2% 93% 93% R'dam -52 I 2% 91% 92 99L 98% Idem *57 2% 100 99% Utrecht '52 2% 93 94% Z.-Holl. 1957 2% 98% 98% Zuid-Holland *59 2% 102 iT» 101% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 254 254 Amst. Bank 377 376 H.B.U. eert216% 214% Rott. Bank 330 332 Twentsche Bank 360 360 Industrie Ondernemingen Albert Heyn444 444 BorsumU49% 48% Electro lasmJJ398 Kon. Ned. Grofsm. 205 196% Holl. Constructie 559 Ing. bur. v. Bouwnfjv. 270% Internatio 176L 170 Int. Kunststoff. Ind. 74% 70 v. Kempen en Begeer 142 143 Leidse Wolspinnerij 580 Rott. Droogdok Mi). 552 540 Sikkens Groep 930 905 Ver. Touwfabrieken 378 379 Walvisvaart 112 112 Wemink's BetonmU 182 Van Wijk en Heringa 145 142% Zaalberg 133 130L Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel.... Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 23% 66% 62% 48% 51% 45 88% 64 91% 31A 23% 66 51% 47% 51% 45 86 63 81% 30H 38

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9