mi). TWEE LEIDSE SUCCESSEN OP LANDJUWEEL TE BODEGRAVEN Gedeelte van het losgeld voor Eric Peugeot is teruggevonden Erler: „Brandt is mij liever dan Eichmann Gouden legpenning voor Nut wegens grote verdiensten FLN IS BEREID OM TE ONDERHANDELEN paardevlees Adenauer hekelt smaadcampagnes ITALIAANSE VERMOUT Wijnhandel BOOM Slijterij Sociale positie van landarbeider in EEG moet verbeterd worden Dalai Lama doet beroep op VN MIJNRAMP IN JAPAN: TACHTIG DODEN! Militaire ruimteprojecten in de V.S. bij luchtmacht ingedeeld Deuren Delftse bioscopen gaan weer open Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 maart 1961 Derde blad no. 30300 Twee grote Leidse successen waren het resultaat van het landjuweel 1960-1961dat was georganiseerd ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van het departement Bodegraven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Gisteravond had in hotel Van Haaf ten in Bodegraven de bekend making van de prijswinnaars van het landjuweel plaats. „Litteris Sacrum" uit Leiden behaalde met „De zonderlinge mrs. Savage" het hoogste aantal punten; de prijs voor de beste regie was voor de heer B. Hageman sr. uit Leiden. Tijdens deze laatste avond voerde de toneelvereniging „De Plankeniers" uit Naarden „Het onbereikbare" van W. So merset-Maugham ten tonele. Mevrouw Y. S. E. Wegener Sleeswijk- van Balen Blanken gaf op geestige wij ze een kort overzicht van de gespeelde stukken, maakte het resultaat van de jury bekend en vond het prettig, dat de prestaties van de amateurs stijgende zyn. Moeilijk stuk Zy wees erop, dat het stuk, dat „Lit teris Sacrum" voor zijn rekening had genomen, bijzonder moeilijk was. Reden te meer om trots te zijn op het door deze vereniging behaalde resultaat. De „Mensenredder" van .Hierna Beter' te Koog'Zaandijk noemde mevrouw We gener eveneens een lastig stuk. Uit spraak en rolkennis van de acteurs van deze vereniging stonden op een zeer hoog peil. „Onder verdenking" van „Kennemer- land" uit Beverwijk werd naar de smaak van de jury uitstekend vertolkt. Vooral het publiek heeft met dit stuk meege leefd. Verschillende punten gaven grote voldoening. De toneelaankleding viel bij zonder in de smaak. „Kennemerland" bezette dan ook de tweede, „Hierna Be ter" (heel toepasselijk) de derde plaats. Overige prijzen: beste uitspraak „Hie- na Beter', Koog-Zaandijk; beste rolken nis: „Hierna Beter"; beste samenspel: „Litteris Sacrum" en .Kennemerland", beide evenveel punten. Beide verenigin gen zullen een prijs krijgen volgens mr. J. A. la Gro. De prijzen voor het individuele spel kregen: beste speelster; mrs. Savage (mevrouw H. C. Hageman-Verhagen) beste speler: Titus (Herman Frenstze) beste tweede plan rol, vrouwelijke speel ster: Brenda: mannelijke rol: Tommy. Aan het landjuweel zouden aanvanke lijk vier toneelverenigingen deelnemen. Door ziekte kon de vierde vereniging Advertentie Van parterre tot het dak. Een huis vol kleur Met ijfv'Liï CETALAC De voorlopige Algerijnse regering zegt In een te Tunis uitgegeven verklaring:- „Wij zijn en blijven bereid officiële en rechtstreekse onderhandelingen, zon der vooraf gestelde voorwaarden van welke aard ook, aan te vangen." „Slechts zij die tegen onderhande lingen zijn gekant hebben voordeel van verwarring en tegenspraken. Het is niet moeilijk te raden waar deze campagne haar oorsprong heeft gevonden. Zij die van de oorlog in Algerije profiteren, de imperialisten, hebben niet ontwapend. Zij stellen alles in het werk om zich te verzetten tegen de wil van de grote massa van het Franse volk, dat onmid dellijk officiële en rechtstreekse onder handelingen wil. Leugens, valse verkla ringen en onjuist nieuws zijn him be langrijkste wapens". „Aan de operatie „verwarring" is thans de operatie „klestpraatjesover beweerde verschillen van mening in de voorlopige regering van de republiek Algerije toegevoegd. Ik zal mij ertoe beperken te zeggen dat zij die deze kletspraatjes rondstrooien de verkeerde regering op het oog hebben." aldus de woordvoerder van de Algerijnse rege ring in ballingschap. Een groep mohammedaanse leden van de Franse Nationale Vergadering en de Senaat heeft er gisteren bij de regering op aangedrongen, rechtstreekse bespre kingen met de Algerijnse opstandelingen te beginnen. Voorts werd de eis gesteld, dat er geen verzetsstrijders meer worden terechtgesteld en dat Ben Bella, de op standelingenleider die in 1956 werd ge vangen genomen, wordt vrijgelaten. De parlementsleden stelden, dat de Sahara bij Algerije behoort. Burgemeester Croles biedt de voorzitter van het Nutsdepartement mr. La Gro ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van het departe ment de gouden legpenning van de gemeente Bodegraven aan. (Foto Leidsch Dagblad) echter niet het stuk ten tonele brengen dat op het programma stond. De vierde vereniging „Jan van Beers" uit Utrecht bracht toen een stuk dat gespeeld werd door drie personen. Reglementair moest „Jan van Beers" toen worden afgeschre ven. Het spel van één van deze drie spe lers uit Utrecht dwong echter zoveel be wondering af, dat de jury meende hem de speciale prijs te moeten toekennen. Mevr. Wegener SleeswUk had alle res pect voor het spel van deze jeugdige Utrechtenaar. Mr. J. A. la Gro sprak hierna woorden van grote dank tot de Jury en bood de dames Wegener Sleeswijk en Bosschart- de Lang als bewijs van hulde bloemen SPECIALE POSTZEGELS NIEUW-GUINEA RAAD Zowel in Nederlands- als in Austra lisch Nieuw-Guinea zullen speciale post zegels worden uitgegeven ter gelegen heid van de opening van de Nieuw- Guinea Raad en de gewijzigde wetgevende raad, resp. op 5 en 10 april a.s. Daarnaast wordt in Ned. Nieuw- Guinea een eerste dag-enveloppe uit gegeven. De postzegels in dit gebiedsdeel zul len worden uitgegeven in de waarden 25 en 30 cent en stellen, gestyleerd, het nieuwe gebouw van de Nieuw-Guinea raad voor. De zegels, zullen worden uit gebracht in de kleuren blauw-groen voor die van 25 cent en wijnrood voor die van 30 cent. Australisch Nieuw-Guinea zal twee speciale postzegels uitbrengen, in de waarden 5 pennies en 2 sh 3 p., beide in diep-roze. Ze zullen beide voort een afbeelding geven van de „Frangipanni" bloem, die in Ned. Nieuw-Guinea de „Kembodja" wordt genoemd. aiiaauaADV VOOR PRIMA vakkundige bediening. Nieuwe Leidse Paardenslagerij HOGEWOERD 135 en een doos bonbons aan. Mr. D. Visser kreeg een enorme doos sigaren. Het publiek was van mening dat „Ken nemerland" de eerste prijs toekwam, „Litteris Sacrum" de tweede en „Hierna Beter" de derde prijs. Gouden legpenning Burgemeester J. J. Croles sprak hierna enkele woorden tot het jubilerende de partement. De burgemeester vond het een goede gedachte ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van het departe ment een dergelijk landjuweel te hou den. Toen de rederijkerskamer H. K. Poot 100 jaar bestond meende burge meester Croles, dat dit de oudste ver eniging in Bodegraven was. Burgemeester Croles vroeg zich af hoe 'het kwam, dat het departement 175 jaar kon bestaan. Naar zijn mening bestond dit hierin, dat het departement van de Maatschappij tot Nut 't Algemeen ge durende deze lange tijd werkzaamheden op maatschappelijk terrein heeft ver richt, waar de overheid zich niet heeft bewogen. Na het voorlezen van de oorkonde reikte burgemeester Croles de gouden legpenning aan de voorzitter van het departement, mr. J. A. la Gro uit. De avond werd besloten met een gezel lig bal onder leiding van „The Old Horn Sextet". Respect voor alle emigranten De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft tijdens het Bonds dagdebat over de begroting on dubbelzinnig zijn respect uitge sproken voor alle emigranten die uit eerbare beweegredenen han delden en voor allen die om gelijke motieven binnenlands verzet tegen Hitier hebben geboden. De verklaring van Adenauer volgde op een incident toen de socialistische woordvoerder Erler ervoor gepleit had bij de berichtgeving over het proces- Eichmann duidelijk te doen uitkomen dat Hitier en Eichmann niet met Duits land vereenzelvigd moesten worden. Toen bij het noemen van Hitier en Eichmann ook de naam „Brandt" werd geroepen, reageerde Erler opgewonden met: „Als ik tussen Eichmann en Brandt moest kiezen, zou ik Brandt kiezen". Erler drong er toen bij Adenauer op aan zich van alle persoonlijke aanvallen op de socialistische kandidaat voor het kanselierschap Willy Brandt, de burge meester van West-Berlijn, wegens het feit dat deze gedurende de oorlog bui tenslands had vertoefd, te distantiëren. Adenauer zei nog dat het Duitse volk eensgezind was in zijn veroordeling en afschuw van Eichmann en diens mis daden. Hij zei dit opdat er door de on gelukkige formulering „liever Brandt dan Eichmann" geen onberekenbare schade zou ontstaan. In alle partijen, aldus Ade nauer, waren er mannen en vrouwen ge weest die consequent tegen het nazidom gestreden hadden en in de concentratie kampen terecht waren gekomen. Nie mand, die uit persoonlijke of politieke beweegredenen emigreerde, niemand die gebleven was en op zijn post verzet had geboden, kon een verwijt worden ge maakt wanneer zijn motieven en zijn op treden zelf achtenswaard waren ge weest. Brandt was te rood Namens de christendemocraten zei dr. Jager dat er geen emigranten-hetze in West-Duitsland en zeker niet in de CDU bestond. „Wij verwijten Brandt niet dat hij, om zijn leven te redden, het land uit is gegaan. Niet dat wat Brandt voor 1945 had gedaan was van beslissend belang, maar veel interessanter was het," aldus Jager, „dat hij de politiek van de socia listische partij tegen het communisme na 1946 te hard had genoemd. Onder de emigranten waren er ook die voor het bolsjewisme en daarmee voor een an dere soort totalitarisme hadden geschre ven". Met de vinger naar de oppositie Gisteren is in een Parijse garage een bedrag van ongeveer f 46.000 opgespoord dat afkomstig was van het indertijd voor de ontvoerde Eric Peugeot betaalde losgeld. Het geld werd gevonden op aanwijzingen van de arrestant Pierre Larcher, die het had verborgen in de kofferruimte van een Amerikaanse auto, die in de garage op naam van Robert Rotman was gestald. Larcher had zich voor deze gelegenheid die naam aangemeten, waarby hy zich voordeed als een oom van de in zijn gezelschap zynde student in de medicijnen Jean Rotman. De Parijse politiemannen, die het on derzoek in deze zaak leiden, zijn er thans van overtuigd dat de twee ont voerders Larcher en Rolland medeplich tigen moeten hebben gehad en wel met name te Düsseldorf in West-Duitsland, die hen behulpzaam zijn geweest bij de inwisseling van het losgeld. De politie poogt ook de schrijfmachine op te sporen, waarop de brieven aan Erics vader. Roland Peugeot, werden getikt. In deze brieven waren de aan wijzingen verstrekt volgens welke het los geld moest worden betaald. De ontvoer ders hebben verklaard dat de schrijf machine in de Seine is geworpen. De Franse politie is van plan binnen kort de ontvoering van Eric Peugeot uit een speeltuin by de golfvelden van Saint Cloud in de omgeving van Parijs te reconstrueren. De kleine Eric zal zeer waarschijnlijk niet in deze reconstructie worden betrokken, daar men hem de hele geschiedenis wil laten vergeten. Pierre Larcher en Raymond Rolland, die bekend hebben in april van het vo rige jaar de vierjarige Eric Peugeot te hebben ontvoerd, hebben de rechter van instructie laten weten, dat zij de bekende strafpleiter René Floriot als hun verdediger hebben aangezocht. Met hun drie medeplichtigen die tot dusver zijn aangehouden, bevinden Lar cher en Rolland zich sinds gistermiddag in de gevangenis van Versailles. De 24-jarige Rolland en de 38-jarige Larcher zijn gisteren in staat van be schuldiging gesteld wegens het ontvoe ren van een kind van nog geen vijftien jaar. De voormalige Deense schoonheidsko ningin Lise Bodin, een ander meisje, Rolande Niemesik, en de medische stu dent Jean Rotman zullen worden ver volgd wegens medeplichtigheid en he ling. wijzend riep Jager uit: „Bij velen onder u is het verleden erg rood, het heden zeer ondoorzichtig en de toekomst zeer donker". Adenauer drong er bij* zijn verklaring op aan de verkiezingsstrijd zakelijk en op politieke punten te voeren. Hij noem de de aangeroerde kwestie er een van brandende actualiteit. Duizenden vluch ten maandelijks uit de Sovjetrussische zone, honderdduizenden blijven op de plaats waar het lot hen heeft neergezet en bieden in hun functie, hun beroep, hun godsdienstige gemeenschap taai ver zet tegen Ulbrichts systeem, zei hy. Lange neemt het op voor burgemeester Brandt De Noorse minister van Buitenlandse Zaken. Halvard Lange, heeft het in het socialistische tijdschrift „Aktuell" opge nomen voor Willy Brandt, de socialis tische Westberlijnse burgemeester, te gen wie van bepaalde zijde in Duits land een campagne wordt gevoerd onder andere op grond van het feit dat hy ge durende de oorlog buitenslands vertoefde. Lange schrijft dat Brandt in 1940 het Noorse staatsburgerschap verkreeg toen hij in Stockholm verbleef en dat hij, lange, daarvoor gezorgd had. „Ik kende Willy Brandt reeds jarenlang en had de hoogste achting voor hem." In 1946 werd Brandt tot persattaché bij de Noorse militaire missie in Berlijn benoemd. Dit was echter een geheel burgerlijke functie. In juli 1947 gaf Brandt te kennen dat hij meende zich I in de Duitse politiek nuttig te kunnen maken en daarom zijn Duitse staatsbur gerschap gaarne terug te willen hebben. Dat was een verlies voor Noorwegen, aldus Lange, maar hy was het met Brandt eens. Het Leidse Litteris Sacrum won beide hoofdprijzen in het land juweel. De voorzitter van het Nuts departement, mr. La Gro overhan digt de eerste prijs aan de regisseur van de Leidse toneelvereniging (Foto Leidsch Dagblad) Advertentie rood en wit MARANO f4.50 per liter. KRAAIERSTR. 1 (bij de brug) tel. 20229 ASPIBIN werkt snel /SP 9 en veilig! \j| Uitspraak van Europese Parlement Streven om de Ionen op te trekken tot „indnstrie-peil" Het Europese Parlement heeft zich gisteren in een met algemene stemmen aangenomen resolutie uitgesproken voor verbetering van de sociale positie der landar beiders in de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap. De resolutie was opgesteld door de Nederlandse afgevaardigde C. J. van der Ploeg (KVP), na een debat, dat het Europese Parlement in januari aan de ze kwestie had gewijd en waarbij de heer Van der Ploeg was opgetreden als rapporteur van de sociale commissie. Het Europese Parlement constateert in de resolutie, dat de sociale positie van dc landarbeiders in loondienst in het al gemeen ongunstiger is, dan die van de industrie-arbeiders, ook al zyn er teke nen die op verbetering wijzen. In be ginsel dienen de lonen van landarbei ders vergelijkbaar te worden met de lo nen in de industrie. Het parlement vraagt om een krachtig gemeenschap pelijk beleid ter verbetering van de landbouwstructuur, omdat ook in de landbouw de sociale situatie direct van de economische toestand afhankelijk is. De Dalai Lama van Tibet heeft van daag een beroep gedaan op de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties om communistisch-China ertoe te brengen zijn agressie in Tibet te staken en te helpen bij het herstel van de onafhan kelijkheid van zyn land. In een verklaring (die hij heeft uit gegeven ter gelegenheid van het feit dat twee jaar geleden, in 1959, de Ti- betanen in opstand zijn gekomen tegen de Chinese overheersing, hetgeen ten slotte tot zijn vlucht naar India leidde) zegt de Dalai Lama dat de toestand in Tibet, te oordelen naar de gestage en aanhoudende stroom van vluchtelingen, slechter is geworden. De Dalai Lama verklaart bezig te zijn met het opstallen van een grondwet en economische plannen, welke hij %oorne- mens is te zijner tijd aan de Tibetaanse vluchtelingen ter beoordeling voor te leggen. De door hem beoogde hervor mingen houden in een vrijwel gelijke verdeling der rijkdommen met behoud van de intellectuele, morele en gods dienstige vrijheid. De hervormingen, die de Chinezen in Tibet doorvoeren, brengen het Tibetaan se volk in een staat van geestelijke en economische slavernij, aldus de hoogste geestelijke leider van Tibet. Het parlement stemt volmondig in met plannen van de E.E.G.-commissie om dit jaar vermoedelijk in Rome ds sociale partners in de landbouw, dat wil zeggen vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers, over sociale landbouwproblemen te laten spreken. Het stelt, als beginsel, dat deze sociale fiartners in eerste aanleg verantwoorde- ij k zijn voor het vaststellen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Als zij echter geen overeenstemming kunnen bereiken, dienen de regeringen wettelij ke procedures vast te stellen, die leiden tot redelijke, gegarandeerde minimum lonen. De E.E.G.-commissie zal er op toe moeten zien, dat de regeringen op dit punt niet in gebreke blijven. Het parlement pleit tenslotte voor een streven naar redelijke arbeidstijden, goede beroepsopleiding en verbetering van de woongelegenheid in de landbouw en het dringt aan op instelling van een raadgevend comité voor sociale land- bouwaangelegenheden, waarin organisa ties binnen de Zes van alle categorieën landarbeiders en landbouwers in de E.E.G. vertegenwoordigd zijn. Bij een mijnramp in Japan zijn vermoedelijk 81 man om het leven gekomen. Hedenochtend om 5 uur Ned. tijd brak brand uit in de compressorkamer van een mijn in Kawara, 160 km ten noorden van Foekoeoka op het zuidelijke Ja panse eiland Kisjoe. Daardoof werden 88 mijnwerkers ingesloten. Men slaagde erin zeven man te redden, maar volgens een groep van zeventien redders, die onver- richterzake moest terugkeren, be staat er weinig hoop de overigen in veiligheid te brengen. j Elizabeth Taylor bijna buiten gevaar (Van onze Londense correspondent) Elizabeth Taylor blijft vooruit gaan. Haar wordt nog steeds zuurstof toege diend, maar de elektrische long, welke de ademhaling regelde, is niet meer no dig. Zij is volledig bij bewustzijn en haar temperatuur was vanochtend zo goed als normaal. Indien de verbetering aanhoudt is er geen gevaar meer. Djakarta meldt successen tegen opstandelingen Volgens een communiqué van het In donesische leger, hebben afdelingen der regeringstroepen in Midden-Sumatra 64 opstandelingen gedood, o.w. een „minis ter van volksgezondheid" van de opstan delingen. Een „generaal-majoor" van de opstandelingen, Mohammad Ali Sjoefri, zou gevangen genomen zijn en volgens het communiqué, bij een. verhoor hebben meegedeeld, dat hij procureur-generaal was en president van het militaire ge rechtshof van de „revolutionaire repu bliek" Inkomend boekjaar drie miljard gulden De Amerikaanse minister van defensie McNamara, heeft bepaald dat de Ame rikaanse luchtmacht de gehele verant woordelijkheid gaat dragen voor alles wat de Verenigde Staten ondernemen op het gebied van de militaire toepas sing van de ruimtevaart. De beslissing van de minister heeft in kringen van vloot en leger grote opschudding ver wekt. Ten behoeve van de militaire ruimte vaart zullen de Verenigde Staten in het boekjaar dat op 1 juli a.s. begint, een bedrag van ruim drie miljard gulden uitgeven. Vrijwel alle projecten welke onder deze begrotingspost vallen, of an ders gezegd 91 percent van de te ver richten bestedingen, komen thans voor rekening van de luchtmacht. „HET MES" naar filmfestival Cannes De Nederlandse regering heeft beslo ten de nieuwe Nederlandse speelfilm „Het Mes", geregisseerd door Fons Ra demakers en geproduceerd door de Ne derlandse Filmproductie Maatschappij N.V. in Rotterdam, in te zenden naar het filmfestival van Cannes, dat van 3 tot 16 mei a.s. wordt gehouden. De N.FJVI. is reeds begonnen met het maken van Franse ondertitels voor de film. De marine blijft verantwoordelijk voor de lancering van TransiSatellieten voor navigatiedoeleinden, terwyl het leger be last blijft met de ontwikkeling van de Advent-satelliet, die voor de verbindin gen zal worden gebruikt. De Delftse bioscopen zuilen morgen hun deuren weer voor het publiek ope nen. Daarmee zal een einde komen aan de veelbesproken ..bioscoopstaking", wel ke negen weken heeft geduurd. Voor lopig trekt de gemeente Delft daarmee aan het langste eind. Want hoewel door de Nederlandse Bioscoopbond aan de betrokken exploitanten verklaard is, „dat het conflict is ontstaan door een misverstand", een feit is, dat de bio scopen weer open gaan zonder dat er sprake is van een verlaagde vermake lijkheidsbelasting. Die is en blijft 35 pet., de hoogste in het land. Daaraan dient echter te worden toe gevoegd: voorlopig. Want in zekere zin heeft ook de gemeente Delft water in de wijn gedaan. Het gemeentebestuur, dat steeds het standpunt heeft ingenomen met „stakers" niet te willen onderhande len, heeft zyn bereidheid getoond, in de nabije toekomst wel over een tariefsver laging te willen spreken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5