AMERIKAANSE DEFENSIEHULP VAN JAAR TOT JAAR BEPAALD Nevelig antwoord van mr. Beerman tot Kamer Loonsverhoging binnen grenzen produktivifeitsstijgingen houden Verrassingen zijn dan mogelijk Begroting Justitie aangenomen Revaluatie zal voor landbouw 125 miljoen verlies betekenen 98 £5 52. VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Minister Zijlstra in Tweede Kamer De invoer zal slechts zeer matig toenemen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 maart 1961 Vierde blad no. 30300 Minister Visser kon Tweede Kamer niet imponeren (Van onze parlementaire redacteur) De Amerikaanse hulp voor de Nederlandse defensie is geen recht. De Amerikaanse volksvertegenwoordiging staat erop het bedrag van de hulpverlening van jaar tot jaar vast te stellen. Dan kunnen wel eens verrassingen optreden, zoals met de Starfighters. Gelukkig is er nu zekerheid voor het lopende jaar. Zwart op wit heeft minister Visser de toezegging, zoals hij gisteravond in de Tweede Kamer mee deelde, dat voor het fiscale jaar 1960—1961 financiële hulp zal wor den verleend tot een bedrag van 260 miljoen gulden, met inbegrip van de tegenwaarde voor 25 Starfighters. Tot het laatst toe had de minister gemeend op meer steun voor de aanschaffing van de Star fighters te mogen rekenen. Hij was bij de definitieve vaststelling van de hulp in Parijs zeer teleurgesteld, zo vertelde minister Visser gisteren in de Tweede Ka mer. Zijn betoog werd door talrijke interrupties onderbroken. „Atoomwapens zijn niet met geweld tot explosie te brengen" Gaarne gaf de minister de verze kering, dat hij alle mogelijke moeite zal doen de Amerikanen te overtui gen, dat het niet aangaat de hulp verlening plotseling te beëindigen. Hij zal ook trachten meer zekerheid te krijgen omtrent de steun op lan gere termijn. Amerika staat thans op het standpunt, dat Europa meer zelf moet doen. Het moet daarbij echter niet alleen als maatstaf aanleggen het percentage van het nationale in komen, dat voor de defensie wordt besteed. Nederland heeft bijvoor beeld de diensttijd niet verkort. Het is bereid geweest atoomwapenen op te slaan en bij voortduring getuigen wij van onze praktische wil tot sa menwerking. Het gaat er ook om, wat een land met de defensiegetden doet. Overigens gaf de minister de verzeke ring dat niet behoeft te worden getwij feld aan de trouw van Amerika aan de NAVO, die de enige garantie is voor onze veiligheid. De NAVO is het antwoord op de voortdurende dreiging van geweld dadige Russische overheersing. Door modernisering versterkt de NAVO zich steeds. Het nucleaire wapen is de hoek steen van de NAVO-defensie en daarom is eenzijdige nucleaire ontwapening on mogelijk. Weinig gevaar Uitvoerig zette minister Visser nog eens uiteen, dat de opslag van kernmu nitie in ons land geen grotere gevaren oplevert dan de opslag van conventio nele munitie. Atoomwapenen zijn zo ontworpen, dat de mogelijkheid van een nucleaire ontploffing eigenlijk onmoge lijk is. In Amerika zijn van tijd tot tijd proeven genomen om atoomwapenen bij wijze van ongeluk tot ontploffing te brengen. Men heeft ze van verschillen de hoogten laten vallen, in helle vuren geworpen, met grote kracht de grond in gedreven enzovoort, maar wat men ook ondernam, er ontstond geen ontploffing Tot op heden heeft zich een twintig tal incidenten met kernwapenen voor gedaan bij het vervoer door de lucht: door blikseminslag, een explosie in een benzinetank, het laten vallen van een kernwapen uit een vliegtuig, enz. Bij geen van deze incidenten heeft zich ooit een ontploffing voorgedaan. Een aantal doelbewuste, ten dele moeilijke mechanische handelingen is nodig om het kernwapen op scherp te stellen, Tenminste twee personen met twee verschillende sleutels, zijn daarvoor nodig. Wordt het kernwapen niet op scherp gesteld, dan is een veroorzaken van een ontploffing naar menselijke be rekening uitgesloten. Slechts in het uiterste geval zal tot het gebruik van nucleaire wapenen worden overgegaan. Indien de NAVO- macht met uitsluitend conventionele wapenen op een peil zou moeten worden gebracht om een overval af te slaan, zou dat zoveel mankracht, materieel en geld vergen, dat de consequenties voor Wes terse begrippen onaanvaardbaar zouden zijn. Onwerkelijk idealisme Minister Visser herinnerde eraan vo rig jaar te hebben gezegd respect te hebben voor het idealisme van de paci fist Lankhorst, maar hij was tot de con clusie gekomen, dat het een ietwat on werkelijk idealisme is, waardoor het res pect wordt getemperd. De kosten voor de verdediging van Nieuw-Guinea wilde de minister wel vertrouwelijk aan de Ka mercommissie voor Defensie Zaken meedelen. Hij had begrepen dat de PvdA bezwaar heeft tegen de aanwezigheid in Nieuw-Guinea van jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie. Op militaire gronden kan de mening niet worden gedeeld, dat ze overbodig zijn. Als ze er niet zyn zou de vijand daarvan gebruik maken en zouden situaties kunnen ontstaan, die dan niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt. Volgende week zal de Kamer repli ceren, omdat vandaag niet wordt ver gaderd in verband met de begrafenis van ds. P. Zandt. Uit de vele interrupties is reeds geble ken, dat de Kamer niet onder de indruk was van het betoog van de minister, waarin men vooral een persoonlijke visie miste. Dat het Amerikaanse congres de defensiehulp slechts ,van jaar tot jaar wil vaststellen, was reeds lang bekfend en daardoor hechtte men er ook weinig betekenis aan, dat de minister verklaarde te zullen trachten meer zekerheid te ver krijgen op lange termijn. Dat de minis ter daarvoor voldoende gewicht in de schaal kan leggen, gelooft men niet. Dit vreemde vliegtuig met een acht meter langenaar beneden stekende antenne is het eerste per- manente vliegende televisiestation in de wereld. Via dit toestel worden de schoolprogramma's voor scholen in zes Amerikaanse staten uitge zonden. Ongeveer vijftien miljoen leerlingen kunnen daardoor dezelf de televisielessen volgen. (Van onze parlementaire redacteur) De mist heeft de Eerste Kamer gisteren parten gespeeld. Tal van leden, die van buiten Den Haag moesten komen, arriveerden drie kwartier te laat. Het antwoord, dat de minister van Justitie, mr. Beerman heeft gegeven, was naar het oordeel van sommige Kamerleden min of meer met de weersomstandigheden in overeenstemming. Het was wat nevelig. Dat gold in elk geval hetgeen de mi nister verklaarde over het gratiebeleid. Mr. Beerman zei dienaangaande ojn. niet het standpunt te delen van diegenen, die na de gratiëring van de doodstraf in levenslang, aan de vier Duitse oorlogsmisdadigers verleend, hadden gezegd: „Nu komen zij zeker vrij". De minister deelde evenmin het standpunt, dat deze vier Duitsers nooit vrij gelaten zouden moeten worden. Men mag volgens hem niet redeneren: „We hebben nu nog vier Duitisers ge vangen en die moeten nu maar blijven. Als men deze zaak zo scherp stelt, kent men het dossier niet. Als mens heb ik wel eens geaarzeld bij het verlenen van gratie. Het is een zaak van ernstig wik ken en wegen", aldus de minister. Toen bij de replieken de heren De Vos van Steenwijk (WD) en Cammelbeeck (PvdA) zich geneigd toonden met dit antwoord tevreden te zijn, verklaarde minister Beerman in zijn repliek niet precies te weten, wat mr. Cammelbeeck onder „ernstige omstandigheden" ver stond. Dat kan ook „een hele lange pe riode (in gevangenschap) doorgebracht" zijn, zo zei de minister. Wanneer men In de gisteren gehouden bestuursvergadering van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer A. W. Biewenga, op een vraag van een der bestuursleden geantwoord, dat de export van Ned. land- en tuinbouwprodukten nadelig zal worden beïnvloed door de revaluatie van de gulden. Het minst zal die nadelige invloed te merken zijn by de export naar West-Duitsland, dat immers ook zyn munt heeft gerevalueerd. Van de bruto-produktiewaarde van de Nederlandse land- en tuinbouw wordt 40% geëxporteerd. In 1960 betekende dat een agrarische axport van f4700 miljoen of 30 van de totale Neder landse export. Duitsland nam voor 1400 miljoen gulden agrarische produkten van ons af, ongeveer 30 van onze ge hele agrarsche export 4700 miljoen. Van de Nederlandse export van vlees en slachtpluimvee ging vorig jaar 23% naar Duitsland, van de zuivelexport 20%, van de eierexport 80%, van de export van groenten .fruit en aardappelen 15% en van de export van aardappelmeel en siergewassen 30%. Ook op de Duitse markt kunnen al deze produkten nog nadeel ondervinden, doordat andere landen, die niet gere valueerd hebben, daar nu goedkoper kunnen aanbieden. Zo zullen we o.m. meer concurrentie gaan ondervinden van Deense kaas en eieren. De export naar andere landen dan West-Duitsland, die vorig jaar 3300 mil joen gulden bedroeg, zal direct de na delen van de revaluatie ondervinden In mindere mate geldt dat voor hier tot veredelingsprodukten verwerkte, uit het buitenland geimporteerde agrarische grondstoffen. Het is niet onmogelijk dat de heffingen op voedergranen zulkn worden verhoogd. Het meeste nadeel zal onze export van groente en fruit ondervinden. Ook de opbrengst van sui ker en handelsgewassen zal dalen. De opbrengst van de zuivel zal eveneens omlaaggaan, hetgeen zal kunnen in houden dat een groter bedrag nodig is om de garantieprijs voor de melk te betalen. Wel zullen sommige grondstoffen bij invoer goedkoper worden, maar het al gemene nadeel voor land- en tuinbouw zal daardoor niet worden weggenomen. Ook vbor de landbouw in de E.E.G. brengt de revaluatie moeilijkheden met zich, zo deelde de voorzitter mee. Zo zal de afstand tussen de Franse en de Duit se graanprijzen groter worden. By een berekening van het nadelig effect moet men als basis nemen de export van 3300 miljoen naar andere landen dan West-Duitsland. Stelt men het nadelig effect op 3%, dan komt men al op een bedrag van 99 miljoen. Schat men het nadeel op de Duitse markt op 1 dan komt daar nog 14 miljoen bij. Zeer ruw en zeer voorlopig geschat zal de waardevermeerdering van de gulden voor de landbouw een nadeel van 100 a 125 miljoen gulden kunnen betekenen. van het dossier kennis neemt, komt men altijd weer onder de indruk van het vo lume van het leed. Hieraan voegde de minister toe, dat ook Nederlanders leed hebben veroorzaakt. Men ziet het: het ministeriële ant woord was niet gans duidelijk. Naar aanleiding van een opmerking van prof. Samkalden (PvdA) zei de minister, dat het hem had getroffen, dat hem was verweten de parlementaire democratie (bij de toto) te hebben geschaad. Dit verwijt wees de minister verre van zich. Hy verweet integendeel een deel van de Kamer, dat men het wetsontwerp niet op zijn zakelijke mérites had beoordeeld, maar dat men tegenstemde om de rege ring dwars te zitten. Deze houding vond de minister meer in strijd met de par lementaire democratie dan zijn eigen houding. De minister ontkende, dat de vol tooiing van het Burgerlijk Wetboek in een impasse zou zyn geraakt. Het zesde boek zal omstreeks augustus in druk verschijnen. Mr. Beerman gaf toe, dat de voltooiing nog veel tyd zal vergen en zei, dat hy nog niet kon mededelen, wanneer het eerste boek zal worden in gevoerd. Partiële invoering daarvan achtte hy niet uitgesloten. Het wetsontwerp WA-verzekering wordt op zeer korte termijn by de Kamer inge diend. Dit zal ook het geval zijn met het wetsontwerp toezicht schadeverzekering. Minister Beerman gaf de Kamer de verzekering, dat hij zich zeer zal inspan nen om tot een definitief ontwerp van wet inzake de echtscheiding te komen. Overigens verklaarde hij het bepaald niet opportuun te achten, wanneer de wet op het tegengaan van lichtvaardige echtscheiding thans zou worden inge voerd. Met betrekking tot het stakingsrecht deelde de minister mede. dat hij hier over reeds in overleg is getreden met de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. De richtlijnen voor de toelating van spijtoptanten zyn enigszins verruimd. Er wordt nu ook rekening gehouden met de militie-plicht en met eventuele gevan genschap tijdens de Japanse bezetting. De minister schatte .dat dit jaar 2000 2400 spijtoptanten naar ons land zul len komen. De instelling van de advies commissie heeft bepaald niet de bedoe ling het aantal toe te laten spijtoptan ten te dTUkken of het tempo van de toe lating te vertragen. Ten aanzien van het toelatingsbeleid van vluchtelingen zag de minister geen reden tot ongerustheid. Aanvoer en opbrengst vis stegen in 1960 (Van onze Haagse correspondent) De totale aanvoer van visseryproduk- ten over 1960, zo blykt uit cyfers van het CBS, bedroeg 288,5 miljoen kg. met een opbrengst van 137 miljoen gulden. Over 1959 waren deze getallen 284,6 miljoen kg. en 125,1 miljoen gulden. Het blijkt, dat door hogere prijzen de aanvoerwaarde met 10% is gestegen. De styging van de aangevoerde hoeveel heden hield hoofdzakelijk verband met de grotere aanvoeren van verse haring (ongeveer 9 miljoen kg) en van mosse len. De rondvisproduktie bleef, in verge lijking met 1959, nagenoeg gelijk. De op brengst steeg echter door hogere prijzen. De aanvoer van platvis nam toe van 21,8 tot 24,4 miljoen kg., de opbrengst steeg van 27,2 tot 34 miljoen gulden. Vooral de stijging in de aanvoer van tong droeg tot de verhoging in de plat vis-opbrengst bij. De aanvoer van verse haring nam toe met ruim 9 miljoen kg. tot 51,1 miljoen kg. Over het gehele jaar genomen voer den de loggers en treilers in 1960 onge veer 70% van de verse haring aan. De produktie van gezouten haring vermin derde met 5 miljoen kg., veroorzaakt door een teruggang in de produktie van maatjesharing. De makreelaanvoer toonde een stijging van 6,7 miljoen kg. In de groep schaal- en weekdieren valt een toenemnig in de verzending van mosselen met 8,2 miljoen kg. op te merken. De aanvoer van gar nalen verminderde met 0,4 miljoen kg., maar de opbrengst steeg door hogere prijzen tot bijna 10 miljoen gulden. De aanvoer van consumptievis uit het IJs- selmeer liep enigszins terug, maar ook in deze groep steeg door hogere prijzen de opbrengst tot 9,5 miljoen gulden. Op de inhoud komt het aan door van 20 stuks doos van 10 stuks Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! ..Hiiiiiillllll (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft gisteren in de Tweede Kamer de verwach ting uitgesproken, dat als alles verder gelijk blijft, door de revalu atie het overschot op de betalings balans (dat over 1960 ongeveer 1200 miljoen gulden bedroeg) met ongeveer 170 miljoen op jaarbasis zal verminderen. In hoeverre de economische spanning (gebrek aan arbeidskrachten) zal verminderen, valt niet te zeggen. Dat hangt af van de vermindering van de ex port. Indien men met bijzondere maatregelen de nadelen voor aller lei bedrijfstakken zou opvangen, zou het effect van de revaluatie worden weggenomen. De regering heeft tot de revaluatie be sloten, omdat met toenemende mate van duidelijkheid aan het licht trad, dat de gulden ondergewaardeerd was, hetgeen door de jaren heen bleek uit de aanhou dende overschotten op de betalingsba lans, gepaard gaande met economische spanningen, zoals gebrek aan arbeids krachten en opwaartse druk op lonen en prijzen. De bestedingsbeperking is nau welijks achter de rug of we zitten alweer in de overspanning. Dat is een teken, dat onze munt niet in evenwicht is met de geldwaarde in het buitenland. Intensief overleg De geruchten over de revaluatie van de mark hadden het departement van Financiën zaterdagmorgen reeds bereikt. Dat heeft zich toen in verbinding ge steld met minister Zylstra, die elders in het land vertoefde. Ten huize van de mi nister is zaterdagavond een conferentie van financiële deskundigen gehouden, waarna de conclusie werd getrokken, zondagavond ministerraad te houden, zodat -en even de tijd had allerlei ge gevens om een beslissing te kunnen ne men, na te gaan en uit te rekenen. Ne derland heeft dus niet spontaan gereva lueerd. Er zijn twee dagen van intensief overleg aan vooraf gegaan. Duitsland heeft met zijn EEG-partners tevoren geen overleg gepleegd. Formeel is dat ge heel in orde. Overleg met de EEG-mi- nisters van Financiën was niet mogelijk, omdat een beslissing over een wijziging van de wisselkoers op korte termijn moet worden genomen. Door de Duitse maatregel zaten wij in tijdnood voor overleg in Beneluxver- band. Er is op zaterdag en zondag wel contact geweest tussen de Centrale Ban ken van Nederland en België. De presi dent van de Belgische Centrale Bank had tegen de revaluatie geen bezwaar. Op ministerieel niveau was overleg uit gesloten. Maandagmorgen heeft minister Zijlstra echter zijn collega's van Luxem burg en België opgebeld. Zij hadden be grip voor de situatie en drongen niet aan op direct nader overleg. Hierna sprak de minister over de ze denmisdrijven. Procentueel gesproken is dit aantal nog gering. Misschien worden sexuele afwijkingen meer bot gevierd dan voorheen. Het valt moeilijk te be oordelen waaraan dat ligt. Maatregelen om ontvluchtingen tegen te gaan zyn genomen, ook ten aanzien van opsporin gen van gevluchten. In de gestichten mogen de psychiaters de delinquenten niet als gewone particuliere patiënten beschouwen. De psychiatrische wereld moet nog grote voorzichtigheid betrach ten. De psychiatrische wetenschap is im mers nog jong. Strengere bestraffing heeft z.i. weinig preventieve werking. De minister had er bezwaar tegen, zoals mej. mr. Zeelenberg (PvdA) had ge vraagd, aan het o.m. te verzoeken in elk geval gevangenisstraf tegen zedenmis drijven te eisen, het aan de rechter over latende de strafmaat te bepalen of ter beschikkingstelling uit te spreken. Dan zou men in stryd komen met het WvS. De begroting is tenslotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Meer discipline Indien wy niet hadden gerevalueerd, aldus minister Zylstra, had de evenwich tigheid tussen de gulden en buitenlandse valuta moeten worden hersteld door loon- en prijsstijgingen boven de toene ming van de produktiviteit. Die nood zaak is verdwenen. Er moet nu juist voor worden gezorgd, dat de loonstijgingen binnen de grens van de produktiviteits- stygingen blijven. Dat betekent, interrumpeerde de so cialist drs. Roemers, dat de spelregels voor de vryere loonvorming nu serieus moeten worden genomen. Minister Zijlstra maakte erop attent, dat nu in het algemeen meer discipline nodig zal zijn omdat de economische ruimte, die er was, verdwenen is. Door de revaluatie wordt alles wat krapper. De Nederlandsche Bank waarvan de president zich met de genomen maatre gel kan verenigen, zal op de deviezen voorraad een verlies lijden van boven de 250 miljoen gulden. Over de gevolgen van de revaluatie voor de begrotingspo sitie, zal minister Zijlstra aan de Twee de Kamer een nota doen toekomen. Te zijner tijd kan dan nader over de reva luatie worden gediscussieerd. Harriman (in Bonn) verloor zijn geduld Gesprek in Nieuw Delhi over de toestand in Laos Washington heeft de Indiase regering laten weten dat het akkoord gaat met het Britse voorstel om de internationale commissie voor Laos in Nieuw Delhi te laten bijeenkomen. De VS zouden zich echter verzetten tegen deelneming van de (rode) Pathet Lao aan een Laotiaanse regering op brede basis. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren op een persconfe rentie gezegd, dat de communistisch gezinde troepen in Laos met succes de plaats Phoe Koen hebben aangevallen. Phoe Koen bevindt zich op de kruising van de weg van Vientiane naar Loeang- Prabang met die naar Xieng Khoeang en de Vlakte der Kruiken. In bevoegde Amerikaanse kringen is verklaard, dat het nog niet mogelijk is te zeggen, of de operatie een nieuw alge meen offensief inluidt van de pro-com munistische troepen tegen de rechtse regering. Averell Harriman, president Kennedy's reizende ambassadeur verloor even zyn geduld op een persconferentie in Bonn. Hij noemde de eerste de beste vraag die tot hem werd gericht „dom" De man, die de vraag had gesteld, Bynum Shaw van de Baltimore Sun, verliet de persconferentie op staande voet, gevolgd door zijn Duitse assistent. Harriman gaf vervolgens voor de over gebleven 200 journalisten een lezing over hoe hij meent dat de pers zich dient te gedragen. Harriman weidde in het begin van de conferentie uitvoerig uit over zijn besprekingen sinds maan dagmorgen met kanselier Adenauer en zijn ministers en hij plaatste hier en daar een grapje dat hilariteit ontlokte aan zyn g?hoor. Vijfentwintig minuten later gaf hij gelegenheid tot vragen stel len. Bynum Shaw van de Baltimore Sun riep in herinnering dat Harriman in 1959, kort na zijn terugkeer van een be zoek aan Moskou, in een vraaggesprek voor de televisiecamera's van de CBS had gezegd van mening te zijn dat de Westelijke mogendheden moesten over gaan tot beperkte aanvaarding van de Russische eisen inzake Berlijn. Hierdoor zou het Westen een ontwikkeling in Oost-Duitsland kunnen bevorderen als die welke zich in Polen voltrokken heeft. Harriman ontweek Shaws vraag aan vankelijk door te antwoorden dat hij was gekomen om president Kennedy's politiek toe te lichten, niet om verkla ringen op te halen, die anderen in het verleden misschien hadden afgelegd. Toen de vertaling van dit antwoord was begonnen, onderbrak Harriman de tolk plotseling met de opmerking dat de vraag van Shaw „dom" en „ongepast" was. Shaw hield aan e.i zei de de kwestie- Berljjn van primair belang voor de Duitsers was en dat hij daarom een ant woord wenste. Harriman zei dat hij hiertoe niet zou overgaan, waarop Shaw de zaal verliet. Harriman zei verder, dat het „niet lo gisch" was elke verklaring, door raadge vers van Kennedy afgelegd, aan de pre sident toe te schrijven. Oppositie tegen Salazar Meer dan honderd Portugezen hebben president Thomas een boodschap gezon den waarin zij zich geheel achter de eisen plaatsen, die drie leiders van de oppositie de president vorige maand hebben gesteld. De ondertekenaars protesteren tegen de aanvallen op de drie politici door medestanders van de regering en door bladen „die voor de pressie van de re gering zijn gezwicht," De censuur heeft tot nu toe verhinderd dat de politici deze aanvallen konden beantwoorden. Wij zijn er stellig van overtuigd dat „nationale eenheid en onderlinge vrede, meer dan ooit noodzakelijk, slechts in een democratie kunnen worden verwe zenlijkt," aldus de boodschap. ^bflflbflflbbflbflbbbflflflflflj 30 biggen in 3 weken! In het Westduitse plaatsje Mühle, aldus „Plattelandspost", werd op 4 mei 1960 een zeug gedekt en daarna fl nogmaals op 25 mei. b Op 28 augustus daaraan volgen- ii b de wierp het dier 14 biggen, maar KI wilde van deze biggen na twee we- b B ken bemoederen plotseling niets b B meer weten. Een week na deze op- b B merkelijke afkeer van haar spruiten b H wierp de zeug opnieuw en wel op b 19 september, by welke uitzonder- b S lijke gelegenheid 16 levende biggen H 5 werden geboren. 5 Aldus: binnen drie weken in twee B worpen dertig biggen van één zeug! B 1 Enigszins sceptisch gestemd ten aanzien van de biologische moge- J lijkheid van het bovenstaande, heb- 5 ben wij ter zake het advies gevraagd b van 'n deskundige, in casu een die- b renarts. Deze bevestigde ons even- b wel de mogelijkheid. Er is in deze b overigens zeldzaam voorkomende b gevallen sprake van een zogenaam- b b de „Ueberschwangerung", waarby b B het groeiproces van de beide groe- fl B pen embryo's in het moederdier fl B zich onafhankelijk van elkaar vol- fl B trekt Red. L.D.) fl hi „Castro liegt zelfs in zijn slaap," zegt president Fuentes „Fidel Castro is een leugenaar. HU liegt zodra hij is opgestaan totdat hy weer gaat slapen. Zelfs in zyn slaap vertelt hy nog leugens", zo heeft pre sident Ydigoras Fuentes van Guatemala dinsdag op een persconferentie in Gua- temala-stad verklaard. Hy zei dit naar aanleiding van e§n beschuldiging van de Cubaanse premier, dat een uit Gua temala afkomstig vliegtuig wapens had afgeworpen boven Cuba. Bij deze opera tie was het toestel door Cubaans lucht doelgeschut getroffen, maar het had nog naar Jamaica kunnen ontkomen, aldus Castro. Fidel Castro, die zijn rede uitsprak bij de sluiting van een congres van Zuidamerikaanse ondernemingsarbeiders noemde de rol, die de Verenigde Staten spelen, belachelijk. De V.S. ondervinden tegenspoed na tegenspoed, terwijl wij van overwinning naar overwinning gaan zo ging hy verder. De Amerikaanse im perialisten weten, dat zij binnenkort overwonnen zullen worden, vandaar htm oorlogzuchtige houding Fidel Castro betoogde, dat de dag zal komen waarop de Latflnsamerikaanse arbeiders zullen beseffen, dat de Cu baanse resolutie het onnut van 't leger, dat het grootste deel van het nationale inkomen opslokt, heeft uitgewezen. Na te hebben gewezen op de agra rische hervormingen in Cuba. die hij een voorbeeld voor geheel Amerika noemde, merkte hij op dat nu ook de imperialisten en president Kennedy over agrarische hervormingen praten, doch hiervoor is het nu te laat. In een nieuwe aanval tegen de kerk zei de Cubaanse premier, dat „als de kolonialisten, de imperialisten en de ryken naar de hemel gaan, wy daar niet heen willen". In Cuba zyn vanochtend opnieuw vier personen wegens terroristische activiteit terechtgesteld. Het aantal terechstellin- gen in de afgelopen 24 uur bedraagt hierdoor acht. Door twee nieuwe gerechteRjke uit spraken bedraagt het totale aantal ter- doodveroordeelden onder het regime van Fidel Castro thans 590.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13