Warmoiids fanfare viert 14 maart 40-jarig bestaan met receptie Wij leerden Koningin kennen en liefhebben" Feestprogramma omvat verder concerten en grote taptoe De werkloosheid liep weer terug „Zij is een rots in de branding" Gronheid bracht Boussac-show DINSDAG 7 MAART 1961 Belangrijke plaats in Warmonds muzikale leven Od 14 maart zal het 40 iaar qe- heeft ook in hem een voorzitter gevon- - r - - - den die zijn hart aan de Warmondse leden zijn, dat de plaatselijke Muziekver. „Warmonds Fanfare" werd opgericht. Het is alleszins be grijpelijk, dat aan dit jubileum bijzondere aandacht zal worden geschonken, want Warmonds Fan fare neemt in het muzikale en cul turele leven van Warmond een bijzondere plaats in. rIn 1921 bestond in deze gemeente een, wat men zou kunnen noemen, neu trale vereniging, waarvan een ieder lid kon zijn, ongeacht politieke of gods dienstige richting. Vooral uit godsdien stig oogpunt bezien, bracht het lidmaat schap dezer vereniging voor de protes tanten ernstige bezwaren met zich me de, omdat vooral met betrekking tot de zondagsviering bij de leden afwijkende meningen bestonden. Dit had tot ge volg dat in februari van dat jaar enige personen bijeen kwamen, die pogingen in het werk stelden om te komen tot de oprichting van een protestantse mu ziekvereniging. Nadat de nodige bespre kingen hadden plaats gevonden, werd overgegaan tot de samenstelling van een voorlopig bestuur, bestaande uit de he ren J. Bergman, voorzitter, W. van Bla- del, secretaris, en G. Schijf penning meester. welk bestuur de plannen nader zou uitwerken. Weldra bleek dat voor het doel en streven van dit bestuur grote belangstelling bestond. Op 14 maart 1921 vond een bijeenkomst plaats van allen, die met het gestelde doel sym pathiseerden en in deze bijeenkomst werd dan ook besloten tot oprichting van een protestantse muziekvereniging over te gaan. Op 31 maart werd een tweede vergadering gehouden, waarin een de finitief bestuur werd gekozen bestaande uit de heren J. Bergman, L. H. de Nie, G. Schijf, J. v. d. Wilden, G. Achter berg en W. van Bladel, waarbij de heer Bergman tot voorzitter werd gekozen. Tevens werden de statuten en het huis houdelijk reglement vastgesteld. Stimulans Op deze vergadering was ook aanwe zig de heer M. Bolderdijk, die in de vorige vergadering als toekomstig di rigent was aangesteld. Er was nu wel een vereniging, maar er waren geen middelen om de nodige instrumenten aan te schaffen. Men vond de heer S. Baron van Heemstra bereid het beschermheerschap te aanvaarden. Deze stelde een bedrag beschikbaar tot gedeeltelijke dekking van de kosten van de aan te schaffen instrumenten. Dit was voor het bestuur een stimulans om aan de vele muziekliefhebbers in deze gemeente een bezoek te brengen teneinde hen te bewegen de vereniging finan cieel te steunen. Deze actie had tot resultaat, dat op korte termyn een be langrijk bedrag kon worden bijeen ge bracht waardoor de mogelijkheid gescha pen werd tot aankoop van de nodige instrumenten over te gaan. Op 2 juni vond onder leiding van de heer Bolderdijk de eerste repetitie plaats en hiermede was de eerst stap gezet op de weg naar de muzikale ontwikkeling der vereniging. Op 6 december werd de koninklijke goedkeuring verkregen. De zestiende maart 1922 schreef de zustervereniging van Warmonds Fanfare de R.-K. Muziekvereniging St.-Matthias een groot nationaal concours uit. Na veel wikken en wegen werd besloten aan dit concours deel te nemen. Er werd hard gerepeteerd en de le den gebruikten menige avond om met ijver en nauwgezetheid zich op hun taak voor te bereiden. Het resultaat was verrassend. In de marswedstrijd werd een tweede en in de concert wed strijd een derde prijs behaald. Begrijpe lijk heerste er in de kringen van de Warmondse Fanfare grote vreugde over dit prachtig resultaat. In het muzikale leven telde men thans mee. Niet minder verheugd was de burgerij van Warmond en door een hiervoor gevormd comité werd de vereniging een prachtig vaandel aangeboden. Vooraanstaand En nu, na 40 jaar, neemt de War mondse Fanfare in het muzikale leven, zowel in Warmond als daarbuiten, een vooraanstaande plaats in. Zoals elke vereniging, heeft ook de Warmondse Fanfare gedurende de af gelopen veertig jaren, voor- en tegen- speod gekend, maar nimmer heeft de vereniging versaagd en alle tegensla gen, van wie en van waar zij ook kwamen, heeft zij met glans overwon nen. In deze jaren heeft zij veel steun mogen ondervinden van haar ere voor zitter, wijlen oud notaris P. H. Romeyn en haar beschermheer mr. E. E. Menten, die in deze kwalitiet Baron S. van Heemstra was opgevolgd. Veel dank is de vereniging ook verschuldigd aan wij len de heer J. Bergman, die vanaf de oprichting tot 1948, het jaar waarin hij overleed, als voorzitter der vereniging is opgetreden. Met ingang van 2 oktober 1948 werd als voorzitter benoemd de heer J. Ouwehand en de vereniging Fanfare heeftverpand. Op 2 april zal het dus 12% jaar geleden zijn, dat de heer Ouwehand het voorzitterschap aan vaardde, een goede gelegenheid om hem voor dit alles eens hartelijk dank te brengen. Op muzikaal terrein was het de directeur, wijlen de heer M. Bolder dijk, die de vereniging op een van de hoogste sporten van de muzikale ladder wist te brengen. Zijn taak werd later met grote kennis van zaken overgeno men door de heer C. B. J. Hondong, die thans nog het dirigeerstokje zwaait en die vele nieuw lauweren wist toe te voegen aan de zeer vele die reeds het vaandel van de vereniging sierden. Geen wonder Het is daarom geen wonder dat de ingezetenen van Warmond dankbaar de gelegenheid hebben aangegrepen om Warmonds Fanfare bij gelegenheid van dit Jubileum op grootse wijze te huldi gen. Er werd een comité van aanbe veling samengesteld, waarin vele auto riteiten en vooraanstaande personen zitting namen. Een uitvoerig feestpro gramma werd vast gesteld. Zo zal op 14 maart een receptie worden gehou den in 't Trefpunt terwijl op 23 en 24 maart een jubileumuitvoering zal wor den gegeven voor donateurs en leden. Op zaterdag 17 juni zal de Voorburgse harmonie-kapel „Forum Hadriani" een concert geven in de gemeentelijke mu ziektent. Als afsluiting van dit jubileum wordt op die dag om half tien een tap toe gehouden op het gemeentelijk sport terrein waaraan medewerken de Voor burgse harmonie kapel „Forum Hadri ani", de RK Muziekvereniging „St-Mat- thias" de Chr. muziekvereniging „Harpe Davids" uit Noordwijkerhout en de Warmondse Fanfare, het geheel onder leiding van de dirigent van de War mondse Fanfare de heer C. Hondong. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat de heren W. v. Bladel J. van Bladel, A. van Bladel, J. Roest en H. Roest vanaf de oprichting werkend lid zijn. Hier is een bijzondere onder scheiding ten volle op zijn plaats en zij kunnen als voorbeeld gesteld wor den voor de tegenwoordige generatie. Proef met nieuwe spoorbaan Op traject Leiden-Haarlem Ten noorden van Leiden hebben de Nederlandse Spoorwegen een begin ge maakt met vernieuwing van de spoor lijn naar Haarlem over een afstand van 10 kilometer. Men gaat gebruik maken van beton nen dwarsliggers en z.g. lang-gelaste rails volgens een patent van één van de ingenieurs van de N.S. Men bereikt hiermee, dat het rycom- fort voor de reizigers wordt vergroot doordat het hinderlijke stoten verdwijnt. Tevens wordt de slijtage van het mate riaal minder. Dit procédé heeft de N.S. voor het eerst toegepast op een stukje spoorbaan in de omgeving van Gouda. Binnenkort komt een commissie van drie leden uit Japan om zich van dit nieuwe procédé op de hoogte te stellen. Mr. W. G. Ph. v. d. Heijden adjunct-directeur Philips Onze oud-stadgenoot, mr. W. G. Ph. van der Heijden, werkzaam bij de juri dische afdeling van de N.V. Philips te Eindhoven, is benoemd tot adjunct directeur bij deze onderneming. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Antoinette, dr. van A. J. Lancel en H. E. Looy; Johannes, zn. van L. Kra nenburg en G. Berkelaar; Rinus, zn. van P. Heineman en I. C. Smoorenburg; Hen drik, zn. van T. H. Nagtegeller en R. J. Zuijderduin; Vera, dr. van F. C. W. Kos ter en C. J. Jansen; Freddy, zn. van J. H. v. d. Wijngaard en J. S. Regeer; Ma ria, dr. van N. C. v. Paridon en J. G. van Tol; Johanna Geertruida, dr. van N. J. Duijnhoven en H. T. van Breukelen; Franciscus Theodorus Maria, zn. van P. de Goede en C. M. J. Juffermans; Adrlaan Christiaan, zn. van L. Hogewonlng en J. A. Kulk; Corlnne Elsa Antoinette, dr. van B. A. Janssen en E. F. Ubert; Christina Hendrika, dr. van M. A. Bronk en H. P. d. Klaauw; Jan, zn. van M. N. de Graaf en G. Heerikhuizen. GETROUWD A. Veltenaar en M. Stouten; W. H. Waanders en G. Lepelaar; H. Boorsma en C. S. Nievaart. OVERLEDEN H. Breijer, 73 Jaar. man; G. P. Uijt- hoven, 74 Jaar, man; C. Imthorn, 72 Jaar, echtgen. van J. Glasbergen; W. F. H. Somer, 75 Jaar, man; J. Wiekhart, 71 Jaar, man; T. G. I. Hendriks, 52 Jaar. man; J. C. Kortekaas, 86 Jaar. wed. van J. A. Drlessen; G. H. W. Vreeswijk, 58 Jaar, man; L. J. Ju, 69 Jaar, man. VOORSCHOTEN —De heer A. M. Perfors is te Utrecht geslaagd voor het Vakdiploma Horeca bedrijven. L. E. Couvreur gepromoveerd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde vanmiddag de heer L. E. Couvreur, geboren te Beneden-Surina- me, wonende te Voorschoten, tot doctor in de faculteit der geneeskunde, op het proefschrift getiteld: „Over prolapsus funiculi". Promotor was prof. dr. W. P. Plate. Burgerlijke Stand Geboren: Michaël A., zn van J. VerweiJ en C. C. B. van Arkel. Mickel H„ zn van T. de Jong en G. E. Gerritsen, Alphonsus F. J„ zn van A. F. J. Knul en J. Ligtvoet Jacqueline, dr van L. de la Rie en C. Bosch. Ondertrouwd: A. C. Noordervliet en M. Blans; W. J. Gorter en J. M. E. Schilt- hulzen; C. Loggen en G. Kamphorst. Overleden: J. Hoogeveen. 91 jaar. wedn. van A. M. J. Romeljn; C. J. van Steen, 57 jaar, e.v. van J. Vogelaar. In het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doezastraat waaronder Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, War mond, Voorschoten en Zoeterwoude res sorteren stonden eind februari slechts 204 werklozen ingeschreven. Dat is pre cies 68 mannelijke werkkrachten min der dan eind januari. Deze daling deed zich vanzelfsprekend voornamelijk voor in de sterk seizoengevoelige beroepsgroe pen, zoals in de bouwvakken, waar het aantal terugliep van 75 naar 29 en in de land- en tuinbouw, waar eind fe bruari 14 werklozen stonden ingeschre ven tegen 24 een maand tevoren. Een vergelijking met de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de provin cie Zuid-Holland en in het gehele land, valt erg ten gunste van het rayon Lei den uit. Daar blijkt de werkloosheid het sterkst te zijn gedaald. De werkloosheid onder vrouwen brok kelt onder invloed van de gunstige werkgelegenheid ook steeds verder af De vraag daarentegen is zeer groot. Als huishoudelijk personeel Zouden er on middellijk 109 vrouwelijke werkkrach ten geplaatst kunnen worden, als tex- tielarbeidster 44, in kantoren e.d. 39, in algemene diensten 41, als leder- en plas ticbewerkster 25, als naaister 16, als handelspersoneel 37 en in andere beroe pen nog 48. In totaal dus meer dan 350. Vice-admiraal Brouwer naar Middellandse Zee Samen met twee Amerikaanse en twee Nederlandse marine-officieren gaat vi ce-admiraal L. Brouwer, bevelhebber der Zeestrijdkrachten, een week lang naar de Middellandse Zee. Het gezel schap is vanochtend van Schiphol (via Brussel) naar Nice vertrokken en gaat op uitnodiging van de Amerikaanse ma rine een bezoek brengen aan de zesde Amerikaanse vloot. Van deze gelegen heid maakt de bevelhebber tevens ge bruik om een bezoek te brengen aan het Nederlandse opleidingssmaldeel I, dat eveneens in de Middellandse Zee kruist. WIJZIGING DER OMREKENINGSKOERSEN De Vereeniging voor den Effectenhan del deelt mee, te hebben bepaald, dat met ingang van heden (7 maart 1961) de volgende omrekeningskoersen, ver meld in artikel 12 van het reglement voor de effectenhandel worden gewij zigd en als volgt vastgesteld: dollar (Amerikaanse) wordt f3.60 was f3.80; dollar (Canadese) wordt f3.60 was f3.80; frank (Belgische) wordt f 00.07 was f 0.075; Deense Kroon wordt f0.50 was f 0.55; lire wordt f 0.005 was f 0.006; pond sterling wordt f 10 was f 10.60 De overige omrekeningskoersen blijven vooralsnog ongewijzigd. Dr. Kortenhorst in Tweede Kamer: De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft in het begin der vergadering dier Kamer van heden in een hooggestemde rede naar aanleiding van het kaperen regeringsjubileum van H.M. de Koningin o.a. gezegd: „Ziehier in kort bestek de betekenis van het gisteren gevierde feest: een hernieuwde manifestatie van onze oprechte trouw aan een Koningin, die haar moed om de zware last van het Koningschap te dragen put uit haar Godsver trouwen maar ook uit de grote liefde, waarmede ons volk haar omringt. De ver zekering daarvan willen wjj haar vandaag aanbieden en daaraan toevoegen, dat bij het klimmen der jaren onze eerbied, dankbaarheid en genegenheid nog zyn gegroeid. Wat er in de afgelopen 12% jaren ook i teiyke belangstelling voor de arbeid, het gewankeld moge hebben, welke teleur- vernuft, de noden en de wensen van ons stellingen ons deel zyn geweest, welkevolk in al zyn geledingen. Er zullen misrekeningen ook mogen zijn begaan maar weinig Nederlanders gevonden Het koningschap is onaangetast gebleven worden, die ons land en zijn belangen als een rots in de branding. Onze Ko- j beter kennen dan de leden van het Ko ningin heeft haar talenten gebruikt omninklijk gezin. bij talloze gelegenheden ons toe te spre- Volgens ons staatsrecht en volgens ken. ons te inspireren en ons tot een- goede staatkundige gebruiken mag niet rl v o o»-, tn mn.An TT",. 1j Kerkelijk Leven Z.W.O. koopt Dode Zee-rol aan De directeur van de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, de heer J. H. Bannier, heeft namens deze organisatie en de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen te Amsterdam, in Jordanië besprekingen gevoerd over de medewerking van Ne derlandse geleerden aan de bestude ring van de Dode-Zee-rollen. Hij heeft daartoe overleg gepleegd met het bestuur van het archeologisch mu seum in Jerusalem, waar de Dode-Zee rollen bewaard worden, met de minis ter van Onderwijs en met het hoofd van de oudheidkundige dienst van Jor danië. Een overeenkomst is opgesteld, krachtens welke de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen 't exclusieve recht zal krijgen op de bestudering en pu- blikatie van één der rollen. Deze wordt hiertoe dan door de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek aangekocht, maar zal, na be studering en na publikatie. als een Ne derlandse schenking in het museum in Jerusalem achterblijven, daar deze do cumenten Jordanië niet mogen verla ten. Het stuk, waar het om gaat, is het „Aramese targum van het boek Job", dat in grot elf bij Qumram gevonden is. Een targum is een parafrase en exe gese van een bijbelboek, althans van enkele hoofdstukken. De bewuste para frase moet gemaakt zijn omstreeks het begin van onze jaartelling en het is dus mogelijk, dat daarin uitsluitsel te vinden is over gedeelten van het boek Job, waar van de interpretatie moeilijk is, omdat dc huidige tekst verminkingen vertoont. Bestudering van dit Job-tarbum kan voor de kennis van de oorspronkelijke tekst van grote betekenis zyn. By zyn verblijf in Jordanië heeft de heer Bannier ook de opgraving bezocht, die, onder leiding van dr. II. J. Fran ken uit Leiden, bij Deir Alia wordt verricht. Voor de voortzetting van deze, door ZWO mogelijk gemaakte oudheidkundi ge opgraving, heeft de heer Bannier met de Jordaaanse autoriteiten de nodige re- ?;elingen getroffen. Deze opgraving, die n het begin van 1960 aanving, zal ten minste tot 1964 voortgaan. Tijdens een audiëntie betuigde Koning Hoessein de heer Bannier zijn grote belangstelling en erkentelijkheid voor deze Nederland se wetenschappelijke werkzaamneden in Jordanië. Dodelijk ongeval Rijnsburgerweg Hedenochtend omstreeks kwart over elf vond op de Rijnsburgerweg ter hoog te van het Acad. Ziekenhuis een aan rijding plaats, welke het leven heeft ge kost van de 52-jarige mevrouw Jongen- dijk-de Mooy te Rtjnsburg. Bij het oversteken van het rijwielpad werd mevrouw Jongendijk door een bromfietser gegrepen en tegen de grond gesmakt, ten gevolge waarvan zij ern stige verwondingen opliep. Het slacht offer werd onmiddellijk overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis, waar zij by aankomst reeds bleek te zijn overleden. Eventuele getuigen van dit ongeluk worden verzocht zich voor het geven van inlichtingen in verbinding te stel len met de afdeling verkeer. Bureau van Politie, Zonneveldstraat. Harrimaii stelt Bonn gerust Kennedy's reizende ambassadeur Ave- rell Harriman heeft gisteren in Bonn verklaard, dat de V.S. hun defensieve taak in Europa evenals voorheen zullen volbrengen en niet van plan zijn troe pen uit West-Duitsland terug te trek ken. Hij zei voorts met nadruk dat de V.S. hun kernbewapening niet zullen verwaarlozen. Daarmee wilde hij blijkbaar de on rust in Bonn wegnemen, die ontstaan is na het „uitlekken" van het memo randum van Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, over de kemstrategie van Washington. Harriman herinnerde er aan, dat men door de Amerikaanse hulp de commu nistische bedreiging van West-Europa heeft kunnen afwenden. De vrije volke ren kunnen gezamenlijk alle situaties het hoofd bieden, zo zei hij. Harriman had voor Adenauer een boodschap van Kennedy bij zich. Hier in nodigt de Amerikaanse president nog eens Adenauer uit voor een bezoek aan Washington op 12 en 13 april. Na zijn bezoek aan de Bondskanselier voerde Harriman besprekingen met Etzel (Fi nanciën) en Erhard (Economische Za ken). Vandaag zou hij zijn gesprek met Adenauer voortzetten. dracht aan te sporen. En haar woorden hebben niet tevergeefs geklonken. Koningin Juliana toonde zowel in eigen land als daarbuiten een onuitput- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 maart Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: per 100 kg.: Andijvie 76-85. snijbonen 525, kroten, gekookt 14- 25, boerenkool 26-32, rodekool 7-11, groe- nekool 19-25. prei 16-25, rabarber 65-70, spinazie 60-78, stoofsla 80-107, spruiten 51-84. uien 5-16, waspeen 25-33, witlof 45- 68. Per 100 stuks: Sla 16.50-32. LEIDEN, 7 maart. - Vette varkensmarkt Aanvoer 109 varkens. Noteringen (ln gul dens per kg. levend gewicht). Zware var kens niet genoteerd: lichte varkens f 1.90- 1.96; slagersvarkens f 1.97-2.00; zeugen f 1.65-1.73. Handel rustig. ROTTERDAM, 7 maart. Veemarkt. Aanvoer in totaal 4325. Weektotaal 6336. Vette koeien en ossen 250. Gebruiksvee 1053. Vette kalveren 600. Graskalveren 227 Nuchtere kalveren 1901. Varkens 15. Blg- f;en 5. Paarden 91. Veulens 13. Schapen of ammeren 83. Bokken of gelten 21. Prijs in cents per kg: vette koelen le kwal. 295-325 2e kwal. 270-295, 3e kwal. 250-260; vette kalveren 280-290, 240-280, 220-240: slachtpaarden 280. 250, 230. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kwal 450, 2e kwal. 340. 3e kwal. 240, nuchtere kalveren 55 50 40. exportvarkens 140 110 90: biggen 80 70 50. schapen 130 100 90; lammeren 110 90 80; kalf koelen 1270 1120 950; melkkoeien 1270 1120 950; vare koeien 890 780 680; vaarzen 920 720 620; pinken 560 460 400. Katoen van strandensemble tot avondjapon (Van een bijzondere medewerkster) De ontwerpers van de Boussac-stoffen werden geïnspireerd door kunstzinnige uitingen van vele landen en volken, wier nationale cultuur valt te onderkennen zowel in de fraaie kleurencomposities als in de verfijnde tekening der dessins van de voorjaarscollectie 1961. Amerika inspireerde tot dessins in eenvoudige lijnen en vormen, geometrische figuren vol soepelheid en kleur; Italië met de luister van versieringen der Renaissance en met de rijkdom en kleur van marmer. Schotland tot dessins in ruiten en het Nabije Oosten tot dessins in fijne Perzische motieven en composities van Kashmir. Een ander mode-detail is de wijde kort mouw en niet te vergeten het rug pand. De grote variatie van de getoon de collectie moet vooral hierin gezocht worden. Bloezende, cape-vormige rug panden of voorzien van een geplisseerde losse slip, waren er in grote verschei denheid. Heel chique was een strakke, groene gebloemde japon, met een draperie over de schouder, die overgaat in een los rugpand. Groen domineerde in deze show, van teer lindegroen tot het felle groen van een gazon. Zeer apart was een gestreepte japon, waarover een mantel gedragen werd, die uit 12 banen bestond en geheel op streep was verwerkt. Japonnen met kor te en lange jasjes vormden een groot onderdeel in deze show. Van de getoonde cocktail japonnen was vermeldenswaard een cerise ge bloemde, met 'n assymetrisch voorpand, waarbij het accent op de schouder viel. Van grote allure waren de avond japonnen in de mooist denkbare kleu rencombinaties. De modellen zyn van voren kort en van achter lang toelo pend, soms voorzien van een sleep. De strapless jurken waren gegarneerd met grote strikken of voorzien van plissé's. Een popelinen bruidsjapon, voorzien van een lange sluier werd tot besluit gebracht. Deze „Lustrumshow" werd toegelicht door Theo Kelders, terwyi Eddy San chez voor de muzikale omlijsting zorg de. Dit is het beeld van de nieuwe stof fen, welke in voorjaar en zomer zeker met veel genoegen gedragen zullen wor den, hetzij verwerkt tot een eenvoudige japon, sport- of strandkleding, hetzij gebruikt voor lichte zomerjapon, gekleed ensemble, cocktail of avondjapon. Een speciaal voor Boussac vervaar digde collectie, merendeels haute couture modellen, werd onder auspiciën van de Fa. Gronheid, Botermarkt gistermiddag en avond in de Stadsgehoorzaal door vijf Franse mannequins op charmante wijze getoond. Het materiaal van deze stoffen is katoen, van een eenvoudig streepje tot de prachtigste soepele weef sels, die de allure hebben van zuiver zijde. Allereerst was er een collectie strand- pakjes, bestaande uit losvallende jasjes, met nauwsluitende pantalons, gecom pleteerd door wijde jassen. Heel apart was een paars pakje met een jasje in mooie contrasterende tinten. Men behoeft niet bang te zijn dat de Haita-badstof, een geliefd meteriaal voor strandkleding, ophaalt, zodat men daar de leukste pakjes van kan maken. Een pakje in een zig-zag motief was erg grappig. De modellen van de zomerjaponnen zijn geraffineerd eenvoudig. Soms zit de taille op de juiste plaats, een ander maal is deze verlaagd en voorzien van een ruim vallende of geplisseerde strook. Veel japonnen zyn aan mouwen en hals afgebiesd; soms loopt de bies van hals tot zoom. anders dan in algemene termen worden gesproken over de taak, die de Koningin vervult bfj de vorming van een nieuw kabinet. Het „geheim van Soestdijk" is voor iedere insider heilig. In ons staatkundig systeem is het Ko ningschap de sluitsteen, die de ganse ar chitectuur van onze nationale instellin gen schraagt en in evenwicht houdt: de parlementaire democratie, de ministe riele verantwoordeiykheid, de grond rechten en de collectieve vryheden. Koningin Juliana heeft onder dikwijls hoogst ingewikkelde verhoudingen en ondanks schier onontwarbare moeilijk heden haar constitutionele plichten met bekwaamheid, helder inzicht, grote men senkennis, eindeloos geduld, en bovenal met volstrekte onpartijdigheid vervuld: het onwankelbare middelpunt van ons constitutionele leven. Zo hebben wy onze Koningin Ieren kennen en liefhebben. Juliana, by de gratie Gods Koningin. Het staatsrecht moge deze titel juridisch ontleden Ons dankbaar hart klopt bjj het horen van die naam met dieper toon en de bede stijgt naar onze lippen: God beware, God zegene en bescherme onze geliefde Koningin. Hij verlene haar de genade haar volken, eensgezind en gelukkig, geschaard te zien rondom haar persoon". Ds. Zandt herdacht Dr. Kortenhorst, heeft het overleden oudste Kamerlid, ds. P. Zandt herdacht. „Het heengaan van de nestor onder de leden der Tweede Kamer wordt door ons allen gevoeld als een leemte in de ryk gevarieerde samenstelling van ons college, aldus spreker. Nergens ter wereld vond hy in de an dere Parlementen een met hem verge- ïykbaar evenbeeld. Wy zullen zyn markante figuur voort aan moeten missen. Maar wU behouden ondanks zyn geisoleerde plaats in ons gezelschap, aan zyn persoon een vrien- delijke herinnering. Hy wist zaken en personen gewetensvol te onderscheiden. Hy heeft zyn vele tegensprekers en po litieke tegenstanders nimmer door een onheus woord gekwetst. Hy bestreed richtingen en tendenzen en hy werd niet moede te toornen tegen alles wat hy in strijd achtte met Gods Woord, maar hy nam vroom en mild de grenzen der naastenliefde nauwgezet in acht. Ds. Zandt's persooniykheid zal in de annalen van onze Kamer met ere worden vermeld. De rust, de vrede en het geluk, die hy tydens zyn leven dikwerf heeft ontbeerd, mogen thans door Gods genade zyn deel zym BEURSOVERZICHT Meevallende stemming Amsterdam, 7 maart Wanneer de stemming ter beurze van middag bij de opening om half twee moet worden weergegeven, vergeleken met de advieskoersen van 1 uur, dan moet direct gezegd worden, dat de stem ming heel erg meeviel. Vanzelfsprekend moesten alle internationale waarden koersverliezen incasseren als gevolg van het revalueren van de gulden. De koers verliezen waren lang niet zo groot als men aanvankelijk had verwacht. De openingskoersen kwamen merendeels rër boven de reeds eerder verstrekte advies- koersen uit. Hiertoe droeg de gunstige stemming op de beurzen in West-Dults- land, Italië, Londen en Zwitserland in niet geringe mate by. De handel was in alle hoeken vry levendig. De kooporders kwamen grotendeels van publieke zUde. Men voelde er niet veel voor om tot verkopen over to gaan. Aku's noteerden 536, tegen een vorige slotkoers van 552. Philips liep snel op van 1215 tot 1228, tegen vrydag JJ. als slotkoers 1247%. Unilevers verbeterden van 840 tot 846 (858%). Kon. Olies wer den verhandeld op f 142.60 f147). Hoog ovens hielden zich buitengewoon goed op 940. Dit fonds verloor slechts 7 pun ten ten opzichte van de voorgaande slot- notering. Gedurende de verdere beurs- duur ging hier en daar van de hoogste koers een kleinigheid af. In de Scheep- vaarthoek ging het niet zo best. By rui me handel moest Holland-Amerika Lyn op 185 een verlies van circa 10 punten incasseren. Het zeer gunstige gepubliceerde jaar verslag van deze maatschappy kwam dan ook op een zeer ongelukkig tijdstip. Aandelen Scheepvaart Unie min 7 pun ten op 188 en Kon. Boot circa 14 punten lager op 218. Op de lagere koersen werd goede steun geboden. In de cultursector gebeurde niets byzonders. Certificaten Deli werden een paar gulden lager op f.172 geadviseerd. Amsterdam Rubbers deden 125 (125%) terwyi HVA op een gedane koers van 145% slechts punt beneden vrydag bleef. De gedwongen rustdag van gisteren doordat de beurs op last van het beursbestuur toen ge sloten bleef, heeft het publiek, volgens de beurs, de nodige tyd tot nadenken gegeven. Zoals gezegd voelde het publiek er niet voor haar bezit van de hand te doen. Er bestond van deze zijde goede vraag waardoor het lichte aanbod uit het buitenland zeer goed werd opgeno men. In de staatsfondsenhoek bleef het na de opening zeer rustig en in de stem ming, die een weinig zwakker was, kwam weinig verandering meer. Opval lend was dat in alle lokale fondsen vaste adviespryzen werden gegeven. Hieruit blykt, volgens de beurs, dat een groot gedeelte van de lokale waarden zich in handen van het Nederlandse publiek bevindt. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 7 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 102% 101% 102 101% Ned. '60-1 4% 102 101% Ned. '60 II 4% 102 101% 100% 100% 97% 97% Grootboek obl. 3% 81 B Ned. '47 3% (3) 95% GL 95 Ned. '51 3% 98 97% Ned. '53 (3%) 95tf 96 Ned. '56 3% 95% 95% 91% 91% Ned. bel. cert. 3% 91 91 Ned. '50 3 V* 91 91% Ned. '54 3% 91% 91% Ned. "55 I 3% 91% 91% Ned. '55-11 3% 94 94 Ned. *37 3 93% 94 Ned. grtbk obl. '46-3 94 94 Ned. doll. ln. '47 3 91 95GL Ned. Inv. cert. 3 99 H 99%GL Ned. 62-64 3 100 A 100% Indie "37 3 99% 99 J| Indië *37 A 3 96% 96 Ned. won. b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.bJ '58 4% 101% ïoift ACTIEVE AANDELEN 40 GL 39% Nat. Handelsbank 241% Ned. Handelmy 344% 344% 125% 125 %GL 145% 144% 530 530 A.K.U 552% 533% Berkel's Patent (v.) 384 GB 373 Calvé Delft cert. 856 88SM Deli My.en (Ver.) 174.80 172.60 Kon. Pap. v. Gelder 390 GB 393% Hoogovens cert 947 932 Müller en Co. NH. 561% 558 Ned. Kabelfabr 680 675GB Philips 1247% 1226 332% 329% 858% 842% Wüton Feyenoord 290 L 295 504% 499 Dordtse Olie gew. 680 661 Kon Olie (f 20.—) 14670 143 idem (50 f 20.—) 147 142.60 HoU Amer. lyn 195% 187% Java China Paket 200 193 KJLM 101.50 99 Kon. Ned. Stmv. My 231% 218 Kon. Paket My 181 175 Stoomvaart My Ned. 225 219GL Nlevelt Goudr eert 192% 181% v. Ommeren eert 380 GB 363 Kon. Rott. Lloyd... 194% 180 Ned. Scheepv Unie 195% 187% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% idem '48 (3%) 97 97 R'dam '52-1 (4%) 100% 100% id. id. "37 I-II (3%) 96% Z.-HoUand '56 (4%) 100A Vorige Slotkoers koers v. heden 105% 100% 182% 137 93% 105% 98% 108 106 88 89% 94% 95 94% 94% 82 B 82% 83% 84 93 L 93L 93% 93% 99 B 99 103 101L 94 98% 98% 102% 102% Bank N.G. "58 (5%) id. N.WH. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 Premieleningen A'dam *53 3 A'dam *51 12% A'dam '58 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 m 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam *52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland *59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 260 254.50 Amst. Bank 377% 377 H.B.U. eert218% 217% Rott. Bank 334% 334% Twentsche Bank 362 365 Industrie Ondernemingen Albert Heyn440 439% Borsumy48 49 Electrolasmy398 Kon. Ned. Grofsm 212 205 Holl. Constructie 555 559 Ing. bur. v. BouwnUv 275 270% Internatio 179% 178% Int. Kunststoff. Ind. 74% v. Kempen en Begeer 140 141 Leidse Wolspinnery 585 580 Rott. Droogdok My 552 Sikkens Groep 930 930 Ver. Touwfabrleken 380 378 Walvisvaart 113% Wernink's Betonmy 185 182 Van Wyk en Heringa 152 149 Zaalberg 136 134 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 23f| 23tf Intern. Nickel67% 68% Anaconda 53% 55 Bethlehem Steel.... 47}j 49% Cities Service 51% General Motors 45% 46% Kennecott80 fj 90% Republic Steel 64% 66 Shell OU 89 92% Union Paciflo 31% Un. States Steel 90 92

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7