cleopatra Tuiltje roze anjers, Franse bases in Marokko zullen in oktober a.s. zijn ontruimd Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefarme.4 complete slaapkamer gratis AU Pi Nb nu BRITS VORSTENPAAR TERUG IN LONDEN NA LANGE REIS Liz Taylor nog in levensgevaar Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 7 maart 1961 Derde blad no. 30298 Twee jaar eerder dan eerst het plan was De nog resterende Franse militaire bases in Marokko zullen in oktober a.s., twee jaar eerder dan oorspronkelijk het plan was, zijn ontruimd, aldus is in Rabat meegedeeld. Hiervoor is tussen Marokko en Frankrijk een overeenkomst tot stand gekomen. Volgens Marok kaanse functionarissen heeft Koning Hassan de Tweede, na zijn troon bestijging de vorige week, president De Gaulle hierover benaderd. De onderhandelingen hadden de vorige week in het geheim plaats. Amerikaanse bases El Alam, het officiële orgaan van de Istiqlal, de Marokkaanse regeringspar tij, heeft aangedrongen op liquidatie van alle Amerikaanse luchtbases b(j Rabat en het vertrek van de laatste Spaanse militairen uit Marokko. Op grond van een in december 1959 gesloten akkoord met wylen Koning Mohammed de Vüfde mogen de Ver enigde Staten tot eind 1963 over de luchtbases Nouaceur, Ben Guerir en Si- di Slimane, alsmede over de vlootbases bü Kenitra beschikken. Onlangs zün vrijwel alle Spaanse troe pen uit noord-Marokko teruggetrokken. Op de Spaanse luchtbasis Sania Ramel bevinden zich naar schatting nog slechts twintig leden van de luchtmacht, terwyl te Reffien nog een handvol soldaten is gelegerd. Resultaat geheime onderhandelingen De overeenkomst werd door Koning Hassan bekendgemaakt in een speciale radio-uitzending, na de eerste verga dering van het kabinet na de dood van Koning Mohammed de Vüfde, die za terdag laat in de avond eindigde. Volgens de minister van Voorlichting Alaoui, is de overeenkomst door de Ma rokkaanse bevolking warm toegejuicht, omdat de bases als een „militaire be zetting" van Marokko werden beschouwd. Het vertrek van de laatste Franse sol daat zou het laatste grote beletsel voor normale samenwerking en diepe en har telijke vriendschap tussen de beide lan den wegnemen, aldus de minister. De ontruiming geschiedt in stadia en begint op 1 april en zal op 1 oktober voltooid moeten zün. Er zijn thans nog Franse bases te Fez, Agadir. Marrakesj, Meknes, Choerigba en Kemtra. In ambtelyke kringen in Parüs is vernomen dat deze Franse bases die die nen voor opleiding, om technische re denen eerder worden ontruimd. De be- langrykste factor was daarbij het feit dat er opleidingsbases voor luchtmacht-, marine- en luchtvaartpersoneel in zuid- Frankrük beschikbaar komen. De laatste echte militaire bases in Ma rokko, te Casablanca, werd in het begin van de vorige maand ontruimd. De thans nog bestaande bases dienen uitsluitend voor opleiding van vliegers. Op twee ervan wordt ook reeds Marokkaans vlie gend personeel opgeleid. Volgens de vo rige overeenkomst zouden de bases te Meknes, Marrakesj en Kenitra tegen het einde van 1963 ontruimd worden. Die te Choerigba en Fez zouden op 31 mei van dit jaar worden overgedra gen en die te Agadir tegen het einde van 1962. Zilveren broodmand voor dr. Hirschfeld Wegens verdiensten voor de voedselvoorziening De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten heeft besloten de Zilveren Broodmand 1960 uit te reiken aan dr. H. M. Hirschfeld. De overhandiging zal op 6 april a.s. in Hotel Wittebrug te 's-Gravenhage plaats vinden. De Zilveren Broodmand ls in 1956 in gesteld als onderscheiding wegens by- zondere verdiensten voor de voedselvoor ziening/Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelyk, bestuurlijk, econo misch, organisatorisch of technisch ter rein. De eerste Zilveren Broodmand werd op 14 februari 1957 uitgereikt aan de toenmalige minister van Landbouw, Vis- sery en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt. Sindsdien geschiedde de toe kenning achtereenvolgens aan de heren prof. dr. B. C. P. Janssen, ir. W. H. van Leeuwen en H. D. Louwes. Thans is de Zilveren Broodmand 1960 aan dr. H. M. Hirschfeld toegekend we gens zyn byzondere verdiensten voor de voedselvoorziening van ons volk in oorlogstijd. Door de wyze, waarop hy zyn uitermate moeilijke taak vervulde, heeft hy kunnen voorkomen dat ons volk aan nog grotere ontberingen werd blootgesteld, dan reeds het geval was. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI Men heeft ontdekt, dat bepaalde combi naties van geneesmiddelen een bijzonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. Eén der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarjne „4" is dan ook hèt middel bij uitstek tegen pijnen en griep. V /l BEROEMDS GENEESMIDDELEN f *T m ÉÉN TABLET ffegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maafc Want die wordt beschermd door het bestaflddeetChefaro*. (20 tab!. 10.80. Voordelige geunsvprpajikmgjlOO 'abt. <3.50.- Bewijzen stapelen zich op tegen Karl Clunielewski Op de dodenlüsten van het kamp Gu- sen kan men de afwezigheid van SS Hauptsturmfiihrer Karl Chmielewski constateren aan de hand van een ver mindering van het sterftecyfer, aldus de president van de rechtbank van Ans- bach, waarvoor Chmielewski thans te recht staat! In 1942 kwamen in Gusen büna 4.000 gevangenen om het leven, op nieuw jaarsdag alleen al 49. De gehele maand Januari was het dodental 733. In februari, toen Chmielewski ziek werd, daalde het dodental tot 160, in maart tot 113 en in april en mei telkens 72. Na Chmielewski's terugkeer steeg het dodental tot 671 in juli. Chmielewski werd daarop naar Nederland overge plaatst: in augustus en september kwa men resp. 347 en 164 gevangenen om het leven. WREEDAARD (Van onze correspondent) Een bü zonder onsmakelük geval van dierenmishandeling heeft zich afgelopen weekeinde voorgedaan in een café te Venray (L.). Terwyl de stamgasten vrolijk büeen een glas bier zaten te drinken, haalde een van de aanwezigen plotseling een duif te voorschyn. „Een rondje voor degene die de duif de kop afbüt," riep hü uit. Een van de aanwezigen, een 24-jarige ongehuwde arbeider uit Venray. nam zonder zich te bedenken de uitdaging aan en voordat de andere gasten konden ingrijpen beet de vandaal de duif inderdaad de kop af. Het bloed spatte in het rond. Zijn rondje kreeg de man, maar de politie te Venray had voor hem óók nog een ander méér verdiend presentje: een gepeperd proces-verbaal. Gistermiddag verklaarde de man, dat hü de bewuste avond wat teveel gedron ken had. Hü kon zich, nu hij nuchter was, niet meer voorstellen, dat hü zich zo had laten gaan Schat in grot bij Parijs Twee Italiaanse bouwvakarbeiders hebben bij werkzaamheden in een grot te Chelles, in het gebied van Parijs, een schat gevonden ter waar de van ruim 150.000 frank (ongeveer 110.000 gulden). Deze schat bevond zich in twee potten, waarvan de ene een honderd goudstukken bevatte en de andere ook gouden munten en juwelen. De politie probeert de eigenaar op te sporen. Advertentie. Neerlands meest gevraagde divanbed fn 5 prachtige kleuren Ook deze week hebt u iedere dag1 kans op een Vraag Uw beddenleverancier. Let op het Auping raambiljet. BELGISCH VORSTENPAAR IN MEI NAAR FRANKRIJK Het bureau van de Franse president heeft bekendgemaakt, dat Koning Bou- dewün van België en zün gemalin, ge hoor gevend aan een uitnodiging van generaal De Gaulle, van 24 tot 27 mei een officieel bezoek aan Frankrük zullen brengen. Een tuiltje roze anjers, haastig neergelegd op de onderste tree van het bor des van Huis ten Bosch was het lieve, zü het niet- protocolaire, gebaar van een schuchter meisje, dat haastig weer tussen de mensenzee van defilerend Nederland verdween. Een lief gebaar, dat door tal van stralende, juichende landgenoten gaarne zou zün nagedaan. Onze Ko ningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zagen duizenden lachende gezichten tussen stromen van wuivende doeken in oranje, rood wit en blauw. „Heel Nederland" ge tuigde van zün vreugde rond het 12%-jarige jubi leum van Koningin Julia na. De dichte bevolking van het land werd ge kenschetst door de bijna duizend oranje schildjes met namen van gemeen ten, kerkdorpen enz., die aan de huldiging deel namen. Sommige groepen trok ken juichend voorbü- Anderen hieven een „Lang zal zü leven" aan. Gans Nederland leek pre sent, van heel oud tot heel jong. De regie van het spel „Wü Vertrou wen" en de strakke orga nisatie van het défilé ver hinderden spontane uitin gen, totdat het schuch tere meisje met haar roze anjers de spelregels over trad. Over het zon-overgoten voorplein van het „Huis ten Bosch" kwamen on geveer vierduizend Neder landers van alle kant en stand samen om de Landsvrouwe een lente- hjke hulde te brengen. Paul Steenbergen pre senteerde met luider stem „De provinciën en het nieuwe land" in verzen van Ed Hoornik. Aan het slot van de manifestatie, nadat büna een uur lang te voet en te paard ge defileerd was, dankte de vorstelüke familie Ed Hoornik, Paul Steenber gen alsook regisseur Jo- han Bodegraven en orga nisator Jac. Kleiboer voor hun arbeid. De schaatser Henk van der Grift werd door bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, als drager van de Nederlandse vlag in de „Koninkrüksgroep" naar voren gehaald en aan de Koningin en de Prins voorgesteld onder hartelük applaus der om standers. Prins Bernhard droeg er zorg voor, dat het tuiltje roze anjers niet te loor ging. Het was het enige boeketje op het bordes van Huis ten Bosch naast het sierlüke boeket, dat namens het gehele koninkrük door vier dochteren uit alle windstreken werd over handigd. De leuningen van het bordes waren versierd met sparregroen en roze vroe ge tulpen. Toen om half vijf de plechtige huldi ging was afgelopen lag in het ovale grasperk van het plein een reusachtige koningskroon van bonte tulpen te gloeien, sym bool van een door het volk gedragen monarchie. Prinses Wilhelmina had de huldiging gadegeslagen van achter een venster van het paleis. De Koningin was ge kleed in een gebloemde robe met daarover een grysblauwe mantel, waar- bü zü een lichtgekleurd hoedje van veren droeg. Prinses Beatrix droeg een bruine japon met een ocelot manteltje en een bruine zijden toque, ter- wül Prinses Irene een staalblauw mantelkos tuum droeg met een don kerblauw hoedje. De stralende en gebruin de Prins Bernhard droeg by de huldiging geen of ficieel kostuum. Inbreker laat weten, dat hij zal komen... (Van onze Amsterdamse correspondent) „Hier met Zwarte Kees. Ik ben hier van de week even langs geweest, maar je kunt erop rekenen, dat de buit de volgende keer wat groter moet zijn. Ik waarschuw je alleen maar en bedank alvast voor die 500 piekies. Je zal nog wel een keertje van me horen". Deze boodschap hoorde het perso neel van een handelsonderneming aan de N.Z. Voorburgwal te Amster dam gistermorgen, toen het de ge luidsband van de op de telefoon ge schakelde boodschappenopnemer af luisterde. Dit apparaat is buiten de kantooruren aan de telefoon gekop peld. „Zwarte Kees" doelde kennelijk op de inbraak, die hij afgelopen woens dagnacht in het kantoor van de handelsonderneming had gepleegd en waarvan de buit was tegengeval len. De salarissen waren namelijk de dag tevoren uitgekeerd en de kas be vatte nog slechts 500 gulden. Boven dien werd hij gestoord, omdat een benedenbuurman wakker was ge worden van het gestommel en naar buiten ging om de politie te waar schuwen. Zwarte Kees en zijn voor de deur staande uitkijk konden nog Russische boycot Ruslands minister van Buitenland se Zaken, Gromiko, en verscheidene andere communistische diplomaten zijn gisteren niet op de lunch ver schenen, die secretaris-generaal Hammarskjöld van de VN president Kwame Nkroemah van Ghana had aangeboden. Zij hadden wel een uit nodiging ontvangen. Zoals bekend heeft de Sovjet-Unie de betrekkin gen met Hammarskjöld verbroken. Zij erkent hem niet meer als func tionaris van de VN. Adlai Stevenson, leider van de Ameri kaanse delegatie bü de VN, heeft giste ren in New York een onderhoud gehad met minister Gromiko. Hoewel de Ame rikaanse afvaardiging niets wilde zeggen over dit onderhoud, liet een woordvoer der van de delegatie doorschemeren, dat beide mannen niet tot een akkoord zijn gekomen over de agenda-kwestie. Er zün stemmen opgegaan om de agenda van de Algemene Vergadering korter te ma ken door zeer omstreden kwesties, zoals de kwestie-Hongarüe. het Tibetaanse vraagstuk en de kwestie-Cuba en punten zoals de ontwapening, waarop men op het ogenblik maar weinig vorderingen kan boeken, voorlopig van de agenda te schrappen. voor de komst van de agenten de be nen nemen. De politie is benieuwd of Zwarte Kees en zijn maat de telefonisch ge dane belofte zullen inlossen. In het défilé voor het Koninklijk Gezin liepen gisteren ook enige kin deren mee, die twaalfeneenhalf jaar geleden, op de dag waarop Konin gin Juliana werd ingehuldigd, wer den geboren. Zij worden hier door de Koningin begroet. DROOMREIS VAN NETTENBOETSTER Met de aankomst van de „Willem Ruys" in Rotterdam, op donderdag a.s. komt er een einde aan de droomreis van de 77-jarige echte Scheveningse netten - boetster mevrouw Kniertje van der Zwan, die, na van haar 12e tot haar 76e jaar netten geboet te hebben, precies een jaar geleden met hetzelfde schip naar Australië vertrok, waar zy een be zoek aan haar daarheen geëmigreerde kinderen bracht. Als Scheveningse van de oude stempel, die als zodanig op haar iels overal veel belangstelling trok, nam zü bij voorbaat acht schoongewassen en stüf-gesteven Scheveningse kappen mee voor onderweg. Zij voer met de „Willem Ruys" de ge hele wereld rond en bezocht een tiental vreemde landen in alle vüf werelddelen En donderdagavond, weer terug in haar huisje aan de Mennickstraat, en nog véle dagen en weken daarna, zal zü haar zoons en haar vele vrienden en bekenden in Scheveningen vertellen over alles, wat zij in het afgelopen jaar gezien en be leefd heeftEen jaar en een reis, die ze nooit meer zal vergeten! De „Willem Ruys", voor de eerste maal onder commando van kapt. Herman van den Heuvel, uit Roermond, vervoerde op deze 10e rond-de-wereld-reis in totaal ruim 2000 passagiers. De ontscheping der passagiers in Rot terdam begint donderdagmorgen a.s. om 8.30 uur aan de Lloydkade. Aziatische tocht van meer dan 30.000 km grote triom f, vooral in India en Pakistan Kritiek op tijgerjacht (Van onze Londense correspondent) Koningin Elizabeth en Prins Philip zijn gisteravond op London Airport teruggekeerd van hun zes weken durende reis naar India, Pa kistan, Nepal en Iran. Deze Azia tische tocht van meer dan 30.000 kilometer is een grote triomf ge worden. Overal werden zij in schitterende stijl ontvangen. In India en Pakistan heerste oprech te geestdrift welke door miljoenen werd gedeeld. Het was de eerste maal sinds hun onafhankelijkheid, dat een Brits monarch beide landen bezocht. Zoals men weet wordt deze in de twee repu blieken erkend als hoofd van het Ge menebest. Hoewel de overgang naar de vrüheid ook in India en Pakistan niet zonder bloedvergieten is verlopen, is de toestand al vele jaren geconsolideerd en is de verhouding tot het vroegere moe derland uitstekend. Als Brits-Indië heeft het gebied ge lukkig geen Japanse bezetting gekend. Bovendien beschikte het over een ont wikkelde middenlaag in de bevolking welke de politieke functies van de En gelsen kon overnemen en het land eco nomisch kon leiden. Desondanks staat men er tegenover reusachtige moeilyk- heden, speciaal in India met zün over bevolking en ontzettende armoede. Maar Nehroe tracht het land te moderniseren en op te voeden langs democratische weg en heeft tot dusverre het commu nisme kunnen weerstaan. Koningin Elizabeth heeft zowel het oude als het nieuwe India gezien. Aan gezien het eerste veel kleurrijker is dan het tweede met zün fabrieken, scholen en andere alledaagse instellingen, heeft onwillekeurig een gebeurtenis als de „tügerjacht", waarop voomamelük in Engeland zoveel kritiek is uitgeoefend, teveel accent gekregen. Het koninklüke bezoek heeft het on derlinge begrip en de goodwill enorm versterkt. Het was vooral een tegengif tegen de anti-koloniale propaganda wel ke het tracht voor te stellen alsof er alleen maar haat wordt achtergelaten in een voormalig koloniaal gebied. Wegens het late uur van de terugkeer van het koninklijke paar hebben de overige leden van de koninklijke fami lie de koningin en prins in Bucking ham Palace verwelkomd. De tienjarige Prinses Anne mocht langer opblijven. Prins Charles was op zyn kostschool. Kleine kans. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft in een door de BBC uitgezonden televisiege* sprek verklaard, dat de kans op nor male betrekkingen tussen Amerika en China naar zyn mening niet erg groot is. China schünt geen toenadering te willen zolang het niet de beschikking over Formosa heeft, aldus Rusk. Het Koninklijk Gezin op de versierde trappen van Huis ten Bosch. De bekende Amerikaanse filmactrice Elizabeth Taylor (29) vecht met enorme wilskracht voor haar leven. Zy kan al leen ademen door middel van een in de hals aangebracht buisje, dat verbonden is met de elektronische long, welke rea geert op de zwakste ademhaling en deze ademhaling automatisch versterkt. De patiënte wordt kunstmatig gevoed. On danks haar ademhalingsmoeihjkheden is zy er in geslaagd een paar woorden tot haar echtgenoot te fluisteren. Zü schreef ook een paar vragen op. Er is een lang zame vooruitgang. De conditie van de aangetaste rechterlong verbetert,, doch uiterst langzaam. Elke vier uur krügt de patiënte vier verschillende anti-biotica, waarmee de infectie wordt bestreden. Eddy Fisher zit büna voortdurend bü haar bed. Hü heeft zich gisteren slechts enkele uren slaap gegund. Het levens gevaar blüft nog steeds voortbestaan. De kritieke periode duurt zeker tot morgen. Vanmorgen was de toestand onver anderd. De patiënte heeft een bloed transfusie gekregen. Gebleken is, dat beide longen zün aangetast. BRIEF VAN KROESJTSJEF AAN SOEKARNO Het Indonesische persagentschap An- tara heeft vandaag medegedeeld, dat president Soekarno een brief van 15 pagina's van Kroesjtsjef heeft ontvan gen. De brief zou eerst bestudeerd wor den voor de Indonesische president hier op zou antwoorden. De inhoud van de brief is niet bekend gemaakt. Joegoslavisch protest bij Tsjecho-Slowakije De Joegoslavische ambassadeur in Praag heeft namens zün regering een protest ingediend bü de Tsjechische regering tegen anti-Joegoslavische uitlatingen door de vice-premier en leider der Tsjechiscne communistische partü. Ru- dolf Barak, tüdens het jongste congres der Albanese communistische partü. al dus en bericht van het Joegoslavische persbureau Tanjug. Vice-premier Barak stond aan het hoofd van de Tsjechische delegatie naar dit congres. Reeds eerder heeft Joego-Slavië ge protesteerd tegen een aanval op Joego- Nieuwe minister Economische Zaken in Suriname De waarnemende gouverneur van Su riname. dr. C. Nagtegaal, heeft vandaag de heer L. C. Zuiverloon beëdigd in zün ambt van directeur van Economi sche Zaken in Suriname. De heer Zui verloon is de opvolger van dr. P. A. M. van Philips, die is afgetreden als Suri naams minister van Economische Zaken wegens zün benoeming tot lector in de economische wetenschappen aan de uni versiteit van Amsterdam. De nieuwe minister, die 40 jaar oud is, was lange tüd werkzaam in de Ned. Antillen, bü de Petroleum Maatschap- PÜ. de KLM en de handelsfirma Castro en Zoon. Na zün terugkeer in Suriname was de heer Zuiverloon eerst hoofd van de Surinaamse gouvemements accoun tantsdienst. Kort geleden werd hü on derdirecteur van het ministerie van Eco nomische Zaken. Slavië door de Oostduitse afgevaardigde naar het congres in Tirana, de hoofd redacteur van het communistische blad „Neues Dtutschland", Herman Axen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5