WACHTEN! Laatste nieuws Yeleii namen in Wassenaar van ds. G. van Duinen afscheid Koninklijk dankwoord DE VLIEGENDE BRANDWEER BOMBARDEERT BOSBRANDEN Provinciale „spraakverwarring" in de Dierentuin te Den Haag MAANDAG 8 MAART 1961 In een stampvolle Bloemcamp- kerk heeft zondagavond ds. G. van Duinen zijn af scheidspredikatie ge houden. Niet alleen vele gemeente leden en vrienden van de scheiden de predikant waren onder zijn ge hoor. ook vertegenwoordigers van het Wassenaarse gemeentebestuur, van de andere kerkgenootschappen en oud-burgemeester dr. Baron van Wijnbergen. Ds. Van Duinen las in deze laatste dienst een gedeelte van Openbaringen 7 en hield zijn afscheidspreek naar aan leiding van het slot van Judas' brief „Hem nu, die U voor struikelen kan be hoeden en onberispelijk doen staan voor zijn heerlijkheid in grote vreugde, den enigen God, onzen Heiland, zij door Jezus Christus, onzen Here, heerlijkheid, majesteit, kracht en macht voor alle eeuwigheid, en nu in alle eeuwigheden Amen". Zoals in deze tekst de woorden „Hem nu" voorop staan en de nadruk krijgen, zo wilde ds. Van Duinen in zijn af scheidswoord tot uitdrukking brengen, dat bij dit afscheid niet de persoon van de predikant in het middelpunt ge plaatst mag worden. „Geen halleluja voor de predikant, alstublieft" vroeg ds. Van Duinen. Niet als triomfator ga ik jubelend door de finish, aldus de predikant, maar eerder als een geslagen hond, met de staart tussen de benen. Stralend middelpunt Zoals in de tekst „door Jezus Chris tus" in het midden staat als de as, waar om alles draait, zo is ook Jezus Chris tus het stralend middelpunt en de zin geweest van de woordbediening. Ds. van Duinen zeide, dat voor hem de tijd ge komen is om, zoals op de middelbare school het blaadje met zijn proefwerk in te leveren. En graag had hy daaraan nog wat veranderd, doorgestreept of toegevoegd. De predikant besloot zijn afscheids woord met woorden van dank tot zijn gemeente, tot de kerkeraad, de koster en de beide organisten. Geen halleluja Namens de kerkeraad en de gemeen ten sprak vervolgens de heer G. P. Wie- lenga de scheidende predikant toe. Spr. zei, op verzoek van ds. Van Duinen geen halleluja te zullen aanheffen voor de OEGSTGEEST Been gebroken Gisteravond omstreeks kwart voor acht is een 54-jarige bromfietser uit Oegstgeest op de Geversstraat te Oegst- geest door een personenauto, die werd bestuurd door een 35-Jarige Leidenaar, aangereden. De bromfietser liep een ge broken linker onderbeen op. VOORSCHOTEN Guy, een flinke boy Het gezin Moolenaar heeft zich in de padvindersbeweging in Voorschoten wel een zeer bijzondere plaats verworven, nu de 10-jarige zoon kans heeft gezien nog voor zijn overgaan naar de verken ners alle 12 insignes, die een welp kan behalen, in zijn bezit te krijgen. De vader van Guy is onder-districts commissaris van de NPV, zijn moeder is districtswelpenleidster. Zaterdagmiddag heeft de districts commissaris, oubaas Beekes uit Oegst geest Guy zijn twaalfde insigne uitge reikt. Daarbij waren alle welpen en ver kenners van de Viking-groep Leiff Erikson aanwezig, alsmede de kortge leden afgetreden ODC, oubaas A. de Groot en leiders en leidsters van ver schillende groepen. Oubaas Beekes wees op de unieke prestatie van Guy Moolenaar. In Voor schoten is hij de enige, die alle insignes heeft behaald. Spreker overhandigde hem het twaalf de vaardigheidsinsigne. Hoewel Guy nog niet ten volle de leef tijd van de verkenners bereikt heeft, is hij zaterdagmiddag toch reeds over gestapt naar de groep van zeeverkenners van Leiff Erikson en daarmee werd dus zijn welpenperiode wel op zeer bijzondere wijze afgesloten. WASSENAAR „Snel en Lenig" bezon zich op derde lustrum In de foyer van het R.-K. Verenigings gebouw heeft; zondagmiddag de R.-K. Sportvereniging „Snel en Lenig" haar jaarvergadering gehouden. Begonnen werd met de jaarverslagen van de afdelingen atletiek en gymna stiek. De atletiekafdeling, aldus het ver slag van mej. Ria Boer, telde 58 leden. Er werd aan diverse wedstrijden met succes deelgenomen, terwijl in het kader van de zomerfeesten van de Oranjever eniging voor het eerst aan Snel en Le nig de eer te beurt viel, regionale atle tiekwedstrijden te organiseren. De ver eniging hoopt in 1962 weder deze orga nisatie te mogen verzorgen. Als atletiektrainer werd de heer N, Cok aangesteld, terwijl Ton Duyvesteijn zich belastte met de buitentraining. De onderlinge wedstrijden werden gewon nen door Wil van Leeuwen en Ton Duy vesteijn, terwijl Wil van Leeuwen een provinciaal kampioenschap behaalde op het nummer kogelstoten meisjes A. Mevrouw C. H. de Mey—Nooy bracht een verslag uit over de gymnastiekafde- ling. Ondanks een vermindering van belangstelling voor het turnen is het le dental gestegen dank zij de grote vlucht, die de ritmische afdeling onder leiding van de heer S. Brakel genomen heeft. Een belangrijke gebeurtenis in het afge lopen jaar was het oprichten van nieuwe afdelingen in Deyleroord. De voorzitter dankte in aansluiting aan deze jaarverslagen enkele leden die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt, om. Ton Duyvesteyn en de heer S. Brakel en bood beiden een grammo foonplaat aan. Uit bet jaarverslag van penningmees ter P. A. A. Elshout bleek, dat Snel en Lenig in financieel opzicht een gezonde vereniging is. Een begroting voor 1961 werd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mej. C. Molenkamp, die zich niet herkiesbaar had gesteld, de heer J. C. M. Wubben gekozen, die in het be stuur werkzaam zal zijn als vice-voor- zitter. Er werd nog van gedachten ge- wissseld over de viering van het 15-Jarig bestaan in de loop van 1961. De scheidende predikant scheidende predikant. Maar het is nu ook weer niet nodig, dat ds. Van Dui nen zich bij zijn afscheid als een gesla gen hond voelt. In ds. Van Duinen heeft God de gere formeerde kerk in Wassenaar zuid een van zijn meest begaafde knechten ge zonden. En voor de zorg, die ds. Van Duinen aan zijn Wassenaarse gemeente besteed heeft wilde spr. hem namens al len hartelijk dank zeggen. De dienst werd besloten met het geza menlijk zingen van psalm 23 met deze gewijzigde tekst: God is Uw Herder, u zal niets ontbreken Hij voert u zacht aan stille waterbeken Hij legert u op altijd groene weiden Verkwikt uw ziel en wil u rust bereiden De goede Herder stelt voor u Zijn leven Wees dag en nacht door Zijn trouw (omgeven. Aan het slot van de nationale mani festatie „WD vertrouwen" heeft Konin gin Juliana de deelnemende met de volgende woorden bedankt: „Ik dank U voor deze hulde deze is werkelijk veel te mooi als gold die al mUn zilveren jubileum. Eigenlijk vind ik 12% jaar nog maar zo'n korte tijd om er zoveel aandacht aan te besteden. Ik weet wel, dat al de 12%-Jarige kinderen, die hier vanmiddag aanwezig zijn, het wèl lang vinden, maar als ze later werk hebben, zullen ze het waarschijnlijk met me eens zijn, dat dit van een hele levenstaak tóch maar een klein stukje is. Evenwel, ik dank U voor uw komst hier en voor de warme gevoelens, door U hier tot uiting gebracht en overgebracht. Ook zou ik van deze plaats een harte lijk woord van dank willen toeroej aan al wie op enigerlei wijze mij goede wensen deden toekomen. De afgelopen 12% jaar zijn voor ons allen menigmaal bewogen geweest, maar de grote hartelijkheid, die ik daarin mocht ondervinden, en waarmee ik me vandaag weer omringd voel, is een extra stimulans om met U allen de komende periode tegemoet te gaan. Ik dank U allen van ganser harte". iepen, hun Soedanezen in Matadi ontwapend Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft maandag te Leopoldstaad meege deeld dat Kongolese troepen Soedanese militairen van de politiemacht van de Verenigde Naties hebben ontwapend en gedwongen zich uit de Kongolese haven stad Matadi terug te trekken. Kongole zen en Soedanezen hebben 24 uur in Ma tadi gestreden. De Soedanese soldaten zijn hedenoch tend zonder wapens naar Leopolds tad overgebracht, aldus de woordvoerder. Van de 135 leden van het Soedanese de tachement zijn zeker twee gedood Vier zijn zwaar gewond en negen hebben lichtere verwondingen opgelopen. Ver der worden nog twaalf Soedanezen ver mist. Gevreesd wordt dat tenminste één van dezen dood is. Er zijn geen gegevens over de verlie zen van de Kongolezen. De woordvoerder zei voorts ,dat gister middag te Matadi een afspraak is ge maakt over staken van het vuren. Te voren was het kamp van de Soedanezen beschoten met mortieren. Verklaring van minister Zijlstra Koers dollar f3.62 De minister van Financiën, prof. dr. J. Zyistra, heeft heden aan de voorzit ter van de Tweede Kamer een brief ge zonden, waarin hij meedeelt, dat „onder voorbehoud van goedkeuring door het Internationale Monetaire Fonds, de re gering na overleg met de Ned. Bank heeft besloten de officiële pariteit van de gulden met ingang van 7 maart 1961 vast te stellen op 0,245489 gram fijn goud, overeenkomstig met een koers voor de U.S.-dollar van f. 3.62. De nieu we koersvaststelling betekent een reva luatie van de gulden van 4.74 ten op zichte van de oude pariteit. Deze pari- teltswLjziging geldt ook voor de Niernv- Gulnea-gulden. De beslissing van de regering werd in gegeven door de volgende overwegingen: De fundamentele betalingsbalansposi tie van Nederland is de laatste tien jaar sterk geweest. Afgezien van de periode 1956-1957 werden veelal belangrijke over schotten op de lopende rekening gere aliseerd. Deze situatie duurt nog steeds voort. Zij gaat gepaard met aanzienlijke bin nenlandse spanningen, met name op de arbeidsmarkt. Een en ander wijst op een structurele onevenwichtigheid wat betreft de wis selkoers van de gulden. Deze zou nog worden versterkt door de plaats gevon den hebbende revaluatie van de Deut sche Mark in verband met de relatief grote betekenis van ons handelsverkeer met West-Duitsland. Indien de pariteit van de gulden thans ongewijzigd zou blijven, zouden de ex terne en interne onevenwichtigheden voor ons land naar het zich laat aanzien op niet meer aanvaardbare wijze wor den vergroot. Elizabeth Taylor gaat nog vooruit De persseoretaris van Elizabeth Taylor heeft meegedeeld, dat de gezondheids toestand van de actrice langzaam voor uit gaat. Zy ademt echter nog met een „elektronische long" hetgeen het spre ken bemoeilijkt. Brand! Brandl" Deze kreet is voldoende om overal ter wereld een paniek te veroorzaken. In dicht bevolkte streken en in de steden is de brandweer meestal snel ter plaatse om onheil te bestrijden: maar wat, als er een bosbrand uit breekt in gebieden die bijna ontoe- gangkelijk zijn? Dan heeft men vrijwel geen andere keuze dan te wachten op regen, of tot het vuur. bij gebrek aan brandstof, van zelf uitgaat. Aangezien jaarlijks nog heel wat bosbranden op een dergelijke wijze verlopen, is het duidelijk, dat elk systeem dat hierin enige hulp kan bie den welkom is. Zo'n systeem nu is door de Canadees Mac Ivor in het leven geroepen, door middel van de „Forest Industries Flying Tankers Ltd." Het is een „vliegende brandweer", die uitgerust is met vier vliegende brandweerauto's, vliegbo- ten van het type Martin-Mars. Met behulp van deze vliegboten kan men een bosbrand, bij tijdige ontdek king, in de vuurhaard met water „bom barderen". De vliegboot bevat namelijk vier tanks, waardoor ca. 30.000 liter water aan boord genomen kan worden. Het duurt maar nauwelijks één minuut om deze grote hoveelheid water aan boord te nemen, terwijl men dit watergordijn VLIEGENDE BRANDWEER in amper vier seconden neer kan laten in de bosbrand Het tanken van het water kan op elk meertje en in elke rivier geschieden. Dit betekent dat elke „vliegende brand weer" in 10 tot 20 minuten een nieuw bombardement kan uitvoeren. Aan gezien deze speciale brandweer beschik king heeft over vier vliegboten kan men een brand met een grote frequentie be strijden. Brits Columbia is de Canadeze pro vincie waar de vliegende brandweer haar werkterrein heeft. Nog niet lang trouwens, want men heeft het systeem pas een paar maanden in gebruik, spe ciaal voor Brits Columbia, waar de vele bossen een belangrijke bestaansbron vormen. Het is dan ook geen wonder, dat de B.C. Forest Service dankbaar gebruik wil maken van deze nieuwe vinding b\j de bestrijding van bosbranden. Het hoofdkwartier van de vliegende brand weer is in Vancouver gevestigd en de basis van de vier vliegboten op het Sproatmeer. Duizenden broodjes en koppen koffie (Van onze Haagse correspondent) Met vlaggen en een stralende zon be groette Den Haag vanmorgen de deel nemers aan de manifestatie „Wij ver trouwen". Uit alle delen van het land stroomden de vertegenwoordigers van de gemeenten naar de grote zaal van de Dierentuin het verzamelpunt voor de ongeveer 4000 mensen, die aan het huldebetoon deelnamen. In de zaal wa ren borden opgehangen met de namen van de provincies onder deze borden wachtte men zo, provinciegewijs ge rangschikt, op het ogenblik van vertrek naar het Huis ten Bosch. In de zaal waren grootse voorberei dingen getroffen om allen goed te ont vangen. Aan een grote bar kon iedereen een kop koffie met een amandelbroodje in ontvangst nemen. Verder was er voor ieder een lunchpakket met broodjes, een krentenbol, een appel en een reep cho colade. Het gereedmaken van die dui zenden lunchpakketten en 10.000 kopjes koffie heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Er was 100 kg worst, 100 kg kaas en 100 kg ham mee gemoeid, len personen zich bezig gehouden met In het weekeinde hebben ook tiental- het binden van de 1000 bossen tulpen, waarvan vanmiddag de kroon werd ge legd, die was uitgespaard op het grasveld van 30 meter middellijn, dat door de plantsoenendienst voor het Huis Ten £osch was aangelegd. Het Congresbureau heeft drie weken continu met 9 man aan de voorbereiding gewerkt en verder waren 25 EHBO-ers gemobiliseerd, die o.l.v. de heer H J Verschoor dienst deden in de Dieren tuinzaal, langs de route en bij het Huis Ten Bosch. In de centrale post stond bovendien nog een ziekenwagen van de GG en GD klaar, evenals by Huis Ten Bosch. In de zaal was het om half een, toen de meeste deelnemers binnen waren, een doorelkaar heen gewriemel van mensen, sommigen in klederdracht, die elkaar in alle dialecten van Nederland begroetten of zU oude kennissen waren. De groep uit Schiermonnikoog was zaterdagmorgen al vertrokken, omdat zy anders Den Haag niet kon bereiken. Deelnemers uit het oosten van het land moesten vanmorgen al héél vroeg op om de eerste trein te kunnen halen. Velen, die daar vandaan met een auto hadden willen komen, moesten dit plan ten ge volge van de dichte mist opgeven. Onder de deelnemers zagen wij nog onze wereldkampioen hardrijden op de schaats, Henk van der Grift, die van alle kanten bewonderende blikken oogst te. Toen het tijd werd, om zich gereed te maken naar de bussen te gaan voor het vervoer naar het Huis Ten Bosch, begaf men zich in ordelijke groepen naar bui ten. Het liep allemaal heel vlot. Groter compliment is voor de organisatoren •nauwelijks denkba&a STADSNIEUWS Te weinig wetenschappelijke medewerkers SCHRIJVEN AAN MINISTERRAAD De voorzitters der medische facultei ten (Leiden, Groningen, Utrecht, Nij megen en Amsterdam, hebben in een schrijven aan de ministerraad opnieuw de aandacht gevestigd op de grote moei lijkheden, die deze faculteiten der ge neeskunde ondervinden bij het aantrek ken en behouden van wetenschappelijke medewerkers. Doordat de positie van wetenschappe lijk onderzoeker aan de medische facul teiten als levenspositie reeds Jarenlang onaantrekkelijk is, is het thans beschik bare aantal bekwame ervaren academici zeer klein. Dit heeft in vele gevallen tot grote moeilijkheden geleid als nieuwe hoogleraren moesten worden gevonden. Dit probleem, zo staat in het schrij ven, is voor de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aanleiding geweest tot het instellen van een com missie met de opdracht de oorzaken van deze ontwikkeling te onderzoeken en suggesties te doen ter verbetering. Hoewel deze commissie in oktober 1958 gereed kwam met haar rapport, zijn er nog geen maatregelen getroffen. Hetzelfde probleem heeft in andere Europese lan den daarentegen reeds geruime tijd ge leden een oplossing gevonden. In de brief wordt de regering verzocht thans de nodige stappen te doen, omdat het onderwijs in de geneeskunde en daarmee de volksgezondheid, de nadelige invloed van deze situatie dreigen te onder vinden. TELEGRAM AAN KONINGIN De Vereniging Koninginnedag Leiden heeft ter gelegenheid van haar 12%-Jarig ambtsjubileum aan Koningin Juliana een gelukstelegram gezonden: ,De Vereniging Koninginnedag Lei den, vervuld van dankbaarheid en be wondering voor de wijze, waarop Uwe Majesteit land en volk in de afgelopen 12% jaar hebt bestuurd, biedt onder be tuiging van trouw en aanhankelijkheid, eerbiedige gelukwensen aan voor het welzijn van Uwe Majesteit en Haar Huis, voorg ezegende voortzetting van Haar bewind". Getekend: P. C. Lindenbergh, voorzitter. Leids echtpaar ernstig gewond Gistermiddag omstreeks half drie heeft bjj de aftakking van Rijksweg 11 onder Zwammerdam een ongeval plaats gehad, waarby een Leids echtpaar vry ernstig werd gewond. Het echtpaar wilde op de bromfiets op het rUwielpad een viertal fietsers pas seren. Het kwam daarbij in aanraking met een van hen, waardoor de bestuur der de macht over het stuur verloor en viel. De Leidenaar liep een schedelbasis- fractuur op en zUn echtgenote bekwam een hersenschudding. Beiden werden naar het Dlaconessenhuis ,De Wijk" te Gouda overgebracht. Zaterdagmorgen is in de afdeling tv-buizen van Philips te Stadskanaal een erenstig ongeval gebeurd. De 32- Jarige gehuwde heer G. Knoop uit Wil- dervank was in deze afdeling bezig by een smeltmachine. Tijdens zijn werk zaamheden is hij tussen de machina ge komen. De man was op slag dood. Ons kort verhaal door Gordon Wills Johnson De oude vrouw bewoog zich onrus tig in haar stoel en sloeg even een blik op de klok. die op de overladen schoorsteenmantel stond. Kwart over één. Het was eigenlijk nog veel te vroeg om al te gaan wachten. Wer kelijk, ze zouden onmogelijk voor half drie kunnen komen, als ze al zouden komen. Maar ze zouden ongetwijfeld komen, vast en zeker. Dit keer zou den ze heus komen. Ze waren haar nu al zes weken lang niet komen opzoeken. Vandaag moesten ze wel komen! Haar blikken dwaalden lang zaam van de voortkruipende wijzers van de klok naar de grote trouwfoto, die trots iets terzijde stond: een bruid en bruidegom, knap en gelukkig, om ringd door hun vrienden. Op die af stand kon ze de gelaatstrekken van haar zoon niet onderscheiden, maar de foto was slechts een symbool Met heldere, ogen blikte ze in een kost baar verleden, een kostelijke herinne ring. Ze zag weer het huwelijk van haar jongste zoon, de plechtigheid in de kerk, het gelach, de vrolijkheid en het geluk, met voor haar alleen even de stekende pijn, toen ze zich reali seerde, dat ze alleen was komen te staan. Het was normaal, dat begreep ze Wel, en het was natuurlijk. Ze had John niet de kans willen laten mis sen het geluk te leren kennen, dat ook zij eens gekend had. maar op dat moment kon ze er niets aan doen dat ze zich een beetje eenzaam voel de. Daarvoor, toen eerst Robert en daarna Janet waren getrouwd, had ze geweten, dat zij en John samen nog een gezinnetje vormden. Zelfs toen de oudste twee kinderen met hun gezin nen verhuisd waren naar elders, had ze dit niet zo erg gevonden, omdat ze begreep dat 'tnu eenmaal zo moest zijn. Ze had moed geput uit de be loften haar geregeld te bezoeken. Maar bezoekjes kosten geld en tegenwoordig vond ze lange reizen vermoeiend, ter wijl het toch niet redelijk was te ver langen dat zy met hun hele gezin zulke lange afstanden zouden reizen, louter en alleen om haar weer eens te zien. Toen zij en John nog by elkaar waren geweest, had zij dit niet zo erg gevondeh. John was erg goed voor haar geweest. Ze wist zich nog heel goed te herinneren, hoe hij iedere za terdagavond kaartjes voor de bioscoop kocht en dat hy dreigde ze te ver scheuren als ze niet mee zou gaan. De gedachte alleen al aan zo'n ver kwisting had haar ieder keer weer afkeer bezorgd, zodat zy steeds was meegegaan. Soms had ze er tegen ge protesteerd en hem gezegd, dat hij een meisje moest zoeken, daar ze zich zorgen om hem maakte. Maar ze werd dan steeds weer gerustgesteld door zijn niet van humor gespeende verzekering, dat zij zijn beste vriendin was, nu en altijd. Het oude vrouwtje glimlachte vaag. Haaar geduldige ogen staarden door de schamele gordijnen naar de slaperige, door de zon gestoofde straat. Dat waren gelukkige dagen geweest.. Zittend in haar kamertje, beleefde ze die dagen opnieuw. Natuurlijk, 't kon niet altijd zo blijven. Tenslotte had hij zijn meisje gevonden. Een aardig meisje, precies het meisje, dat zij zelf voor hem uitverkoren zou hebben, had ze gedacht, Margaret was op een goede middag met John thuisgekomen voor de thee en ze herinnerde zich nog goed, hoe haar zoon niet alleen voortdurend naar dat meiske keek, maar tevens z'n moeder nauwelijks uit het oog verloor. Duidelijk had hij te kennen gegeven dat hij er vurig naar verlangde, dat zij 't goed met elkaar zouden kunnen vinden. Ze wist zich ook nog goed te herinneren, hoe 'thaar later getroffen had, dat Mar garet er op had aangedrongen dat ze met hen mee naar de bioscoop zou gaan. Het meisje was vastbesloten ge weest haar uitgangetjes van het week einde niet te bederven. Ze wist ook nog heel goed, hoe ze gelukkig voor John er met suc ces in geslaagd was hoofdpijn voor te wenden, zodat de twee samen uit had den kunnen gaan. Dat was nu allemaal weer heel lang geleden. Het geheugen van de oude vrouw was niet meer zo goed. Was 'tnu negen jaar geleden of tien? Of zelfs elf? Het huwelijk kon ze zich nog precies herinneren, maar wan neer 't precies had plaats gevonden, was haar ontschoten. Ze vond 't trou wens ook niet belangrijk. Ze had na tuurlijk geweigerd bij hen in te ko men wonen, alhoewel ze het wel aar dig van hen had gevonden dat ze er zo op aangedrongen hadden. Maar dat zou niet eerlijk tegenover Margaret zijn geweest. Ze had dus het huis ver laten. dat trouwens van John was. hoewel hij dat nooit van haar had willen horen, en had een kamer be- 'V goede rustige kamer. Excursie Vola naar het Legermuseum Zaterdagmiddag hield de Ver. van Oud-Leerlingen van de Ambachtsschool, onder grote belangstelling een excursie naar het Nederlandse Legermuseum „Generaal Hoefer". De voorzitter, de heer C. L. de Bree, heette de aanwezigen welkom en was verheugd dat men in zo'n groten getale naar het museum was gekomen. Onder deskundige leiding werden de zaken, waar de wapens op overzichtelijke wijze zijn opgesteld, bezocht. Tijdens het bezoek was er gelegenheid tot het stel len van vragen waarvan men een druk gebruik maakte. Aan het einde van de middag dankte de voorzitter de aanwe zigen voor hun belangstelling en de he ren van de rondeleiding voor hun des kundige uiteenzetting. REORGANISATIE BB Thans is het kringenbesluit BB ver schenen. Volgens dit besluit zullen de A-kring „Lelden", de B-kring Zuid-Hol land 1 en de B-kring Zuid-Holland 3 sa mengevoegd worden tot een nieuw be- schermingsgebied met de naam A-kring Zuid-Holland a. De B-kring Zuid-Holland 1 omvat de kuststrook van Wassenaar tot en met Hillegom, met Katwijk als centrumge meente de B-kring Zuid-Holland 3 een gebied ten noorden en ten zuiden van de Oude Rijn met Alphen als centrum gemeente. Beide B-kringen worden niet in hun geheel met „Lelden" samenge trokken ;van beide kringen gaan enkele gemeenten naar andere nieuw gevormde kringen. De oude vrouw draaide haar hoofd om, zodat ze een blik op de klok kon slaan. Kwart over twee. Ze zouden nu wel gauw komen. Ieder moment kon ze nu John's auto de hoek om zien komen en voor zien rijden. Mar garet en John zouden uitstappen en op de voordeur toelopen en zij zou ze tegemoet gaan om ze te ontvangen. De drie kinderen, haar kleinkinderen, zouden op de achterbank zitten en naar haar wuiven en roepen. John zou haar met instappen helpen en Margaret zou de plaid om haar heen slaan, waarna John zou zeggen: En, moeder, waar zullen we vandaag heen gaan? Naar het park om bloemen te bekijken of naar het strand? Of zul len we zo maar wat rondrijden? Zij zou protesteren en zeggen dat ze 'tzelf maar uit moesten kiezen en dat alles goed was, maar zij zouden er op aandringen, dat zy'tvoor 't zeg gen had en zélf moest kiezen, waar na John tenslotte zou lachen en zou opmerken: Nu. dan gaan we maar maar nergens heen. We blijven hier wel wachten, totdat grootmoeder een keuze heeft gedaan, kinderen. Ze zou dan een beetje verlegen wor den en 'teerste noemen, wat in haar gedachten kwam, John en de kinderen deden dan alsof ze er verrukt over waren, zelfs al gingen ze er bijkans iedere dag heen, terwijl Margaret een hoop onnodige drukte zou maken en haar herhaaldelijk zou vragen of ze wel gemakkelijk zat, waarna ze dan tenslotte zouden vertrekken. Ze waren zo vriendelijk voor haar, dat ze nog nooit de moed had kunnen opbren gen om te vertellen, dat 'thaar eigen lijk niets kon schelen, waar ze heen gingen, dat ze 't zelfs best zou hebben gevonden als ze nergens heen zouden gaan. Voor haar was slechts van be lang. dat ze 't gevoel kreeg er bij te horen, dat ze nog een deel van de familie vormde, dat er mensen waren, die van haar hielden en aan haar dachten. Maar ze kon hen dat niet uitleg gen en misschien waren ze nog wel te jong om 'tte begrijpen. Misschien was dat verlangen er nog bij te be horen. het gevoel nog deel te hebben aan het leven, iets dat niet begrepen kon worden door Jonge mensen vol zelfvertrouwen. Misschien moest je wel oud zijn, en eenzaam, en alleen, een alleenstaande oude vrouw In een we reld van jonge, gelukkige mensen, om te weten wat het wilde zeggen er nog bU te behoren. Twintig minuten voor drie. Ze had den er eigenlijk al moeten zijn, maar tal van kleinigheden hadden hen na tuurlijk kunnen ophouden. Verkeers lichten. een lekke .band misschien, of iets dergelijks. Ze konden nu ieder mo ment komen. Het was al lang gele den geweest, dat ze hen voor t laatst had gezien. Vroeger waren ze bijna iedere zondagmiddag gekomen, maar in de loop der Jaren had ze steeds vaker tevergeefs gewacht. Ze konden er natuurlijk niets aan doen en ze verweet hen dat dan ook niet. Daar de kinderen opgroeiden en er ook andere dingen waren, konden zich na tuurlijk niet altijd vrijmaken. En 't kon tenslotte voor hen ook niet erg ge zellig zijn om een hele middag met een oude vrouw rond te rijden, die geen prettig gezelschap was voor jonge mensen. Ze wilden hun eigen vrien den in hun schaarse vrije tijd op zoeken, en dat was eigenlijk wel zo goed. Ze frommelde wat aan de versleten zwarte handschoenen, die op haar schoot lagen, en ze staarde naar bul ten. naar de stoffige straat. Er be woog niets, behalve een grote, grijze kat, die langzaam voortsloop en in een poortje verdween. De lucht was vervuld van gezoem, het gezoem van bijen en vliegen op een warme, sla perig makende zomernamiddag. Plot seling werd de drukkende stilte ver stoord door het geluid van een motor. Ze leunde hoopvol naar voren, maar de wagen reed voorbij. John's auto had trouwens een andere kleur. Tien over drie. De hitte werd druk kender. Ze hadden er al moeten zijn. Zeker zouden ze komen. Natuurlijk zouden ze dat doen! Iets had hen verlaat, dat was alles, en ieder ogen blik zouden ze er kunnen zijn, lachend en luidkeels vertellend waarom ze zo laat waren. Alsof 't haar iets kon sche len dat ze laat waren, als ze maar kwamen. Als zij maar, al was 't slechts voor enkele korte uren, deel ko nzijn van de familie, die van haar was en tegelijkertijd ook weer niet, deel van de familie, die er zonder haar niet geweest zou zijn. maar haar toch, zo als in de loop der dingen lag, ach ter had gelaten zoals de vogels hun kinderen zouden missen als ze groot geworden waren. Ze meende dat dit wel niet zo zou zijn, maar toch had ze het dwaze, sentimentele gevoel dat 'twel een waar kon zijn. Ze had me delijden met die diertjes. Twintig mi nuten voor vier. Ze zouden nog kun nen komen, natuurlijk kon dat. Het was dwaas om zo gauw de hoop al op te geven. Er kon van ailes ge beurd zijn. Maar toch de oude vrouw sloot haar ogen en leunde achterover in de grote stoel. O, alsjeblieft, fluisterde ze bijkans timide, zich een beetje beschaamd ge voelend, dat ze iets voor zichzelf vroeg, O, alsjeblieft goede God, schenk mij dit tenminste. Alsjeblieft, als het Uw wil is, breng hen dan vandaag. Zelfs al is het laat. U weet. goede God, dat ik niet vaak klaag maar de week is érg lang geweest en érg eenzaam e»i hun bezoeken vormen het enige, waar ik naar uit kan kijken. O. alsjeblieft, goede God, alsjeblieft Zeven minuten over vier. Het gelaat van de oude vrouw is berustend en vriendelijk, maar in haar hart groeit een koelte. Buiten, op straat, is het nog licht, maar de warmte begint al weg te kruipen. Schaduwen glijden door de straat, wee van haar. terwijl de zon achter de huizen zakt. Lang zaam maar zeker worden de scha duwen langer. Kwart voor vyf. Het is dwaas om nu nog hoop te koesteren. Nee. vandaag zullen ze niet meer ko men. De oude vrouw zit berustend in de grote stoel in haar schamel, klein kamertje, rustig wachten, het gelaat naar de straatzijde gewend. Maar haar gezicht is uitdrukkingsloos. Ha&r ver moeide ogen zijn gesloten en ze denkt aan de dagen, die komen zullen. De zes dagen voordat ze weer hoop mag koesteren. De zes eeuwigheden van zuinig zyn en sparen, van vernede ringen, die het lot vormen /an oude mensen zonder gled, met lankmoedig heid nog geduld in een wereld, die niet meer van hen is. waarin zij niet lan ger gewenst zijn. De gerimpelde wangen glanzen ln het vage licht van eenzame tranen van een oude vrouw, die op deze zon dagnamiddag vergeten werd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7