Halidör Laxness, IJslands grootste schrijver van nu Nederlandse bedrijven diep onder de indruk Nieuwe literatuur van Scandinavië Universitaire studievrijheid zou in Australië tè beperkt zijn „Enorme slag voor de scheepvaart" Reputatie van het onderwijs in gevaar gebracht door onderling gekrakeel van professoren Ontzaglijke kapitalen besteed aan groei van universiteiten HET KRIJGEN VAN KINDEREN IS WEER MODERN IN WENEN De revaluatie van de gulden (Van onze Haagse correspondent) In kringen van het bedrijfsleven heeft het volkomen onverwachte bericht van de revaluatie van de gulden bijzondere indruk gemaakt. In scheepvaartkringen, waar men te maken heeft met vrijwel uitslui tend dollar-inkomsten, werd gesproken van een ontzettende slag. Men wil echter vóór een definitief oordeel uit te spreken de motieven afwachten, die de regering tot de revaluatie hebben doen besluiten. Vakanties in buitenland goedkoper MAANDAG 6 MAART 1961 De heer W. Veder, die wij bij afwe zigheid van de voorzitter van de Ned. Reedersvereniging. de heer Rebock, om een voorlopig oordeel vroegen, verklaar de. dat alle vrachtprijzen genoteerd zijn in buitenlandse valuta. De revaluatie met 6% betekent dan ook 5% minder Inkomsten voor de scheepvaartmaat schappijen. De consequenties daarvan zullen op enigerlei wijze moeten worden opgevangen. Hoe dit zal moeten geschie den is naar het oordeel van de heer Veder, die uitsluitend als directeur van de firma Hudlg en Veder wenstte te spreken, nog een open vraag. De K.L.M.-dlrectie gaf mede naar aanleiding van ons verzoek om een oor deel de volgende verklaring uit: hoewel de mate van het effect van de genomen maatregel op de uitkomsten van de K.L.M. nog niet te bepalen is, moet wor den aangenomen, dat het nadelig zal zijn. Een der directe gevolgen is een verlaging van de in guldens en marken genoteerde en onder meer op de dollar en het pond sterling gebaseerde tarie ven. Het komt er op neer. dat de Duitse en Nederlandse tarieven met rond 4.75% zullen worden verlaagd. Deze voor het Nederlandse en Duitse publiek internationale tariefsverlaging is uiter aard slechts een der vele consequenties die voor de K.L.M. uit de revaluatie van de gulden en de mark voortvloeit. Het reizen per vliegtuig naar het buitenland zal echter opnieuw goedkoper worden en hiervan zal ongetwijfeld een stimu lerende Invloed uitgaan. Bij de Vereniging van Metaalin dustrieën meent men. dat de gevolgen zich voorlopig nog niet zullen laten gel den. De meeste leveringscontracten be vatten namelijk devaluatieclausules. Op korte termijn vreest men dan ook nog geen moeilijkheden. Later zullen zich ongetwijfeld wel enige wrijvingen de monstreren. De directeur van de Kamer van Koop handel voor Amerika, de heer L. F. van der Zee, formuleerde zijn opvatting als volgt: „Wij kennen de beweegredenen van de regering niet. Het is echter wel zeker, dat Nederland met bepaalde ar tikelen en wij denken hier vooral aan de prod uk ten van landbouw en vee teelt zeer moeilijk komt te zitten ten aanzien van Amerika. Wij hebben een export van ongeveer 100 miljoen gulden aan vleesconserven en ham. Tot voor kort namen wij de eerste plaats in, maar de Denen en de Polen zijn de laatste tijd opgekomen. Nederland, De nemarken en Polen hebben gezamen lijk ongeveer 93% van de import in de VS. van deze artikelen. De vraag rijst ook wat er in Engeland gaat gebeuren. De revaluatie vertoont nog vele aspecten. Met de bloembollen ligt de zaak minder moeilijk. We hebben daarvoor een bepaalde markt met geen zware concurrentie. Een prijsverhouding van enkele procenten op dit artikel zal minder nadelige gevolgen hebben. In de industriële sector kunnen zich eveneens moeilijkheden voordoen, die nu nog niet geheel zijn te overzien. Maar nogmaals: met ons systeem van vastge stelde prijzen, waarvan de wereld mar Ut zich niets aantrekt en met vooral Dene marken als grote concurrent is een reva luatie van 5% (en dus ook 'n prijsver hoging van ongeveer 5%) voor landbouw en veeteelt veel en we zien dan ook zeker gevaren". De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. dT. ir. F. Q. den Hollander, verklaarde' nog geen tijd te hebben gehad om zijn standpunt te bepalen. Intern wenst hij zich nog nader te beraden vooraleer hij zijn oordeel kan geven over de gevolgen. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor 's-Graven- hage, de heer W. van Geleuken, gaf zijn oordeel mede als directeur van de Ned. Middenstandsbank. Hij achtte de maatregel om de beurs vandaag te sluiten volkomen juist omdat daardoor voorkomen wordt, dat er wilde dingen gebeuren. Zodra de beurs weer opengaat zal blijken of bepaalde grote fondsen, die in New York genoteerd staan, ook inderdaad naar beneden zijn gegaan. Dit zou dan voor de effecten-bezitters on middellijk voelbaar zijn, maar anderen zullen daarvan ook de gevolgen onder vinden. Er zitten aan de revaluatie tal van facetten, die nu nog niet zijn te overzien. De grote vraag is wat de Noor delijke staten en b.v. Zwitserland zullen gaan doen. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 4 maart Groenteveiling: Waspeen (per kist) Al 7.40-9.20, Idem A2 4-6, idem BI 6.80—8.30, Idem Cl 1.40-1.50, idem C2 1.10-1.70, spruiten A2 17, boerenkool 2 20-28, breek- Eeen (p. kist) 50. Aanvoer waspeen 42.000 g., waarvan 30.000 kg. voor export werd verkocht. LISSE, 4 maart Plantgoedveiling Het plantgoed van gladiolen werd iets be ter verkocht dan verleden week, maar de prijzen zijn op een enkele uitzondering nog steeds aan de lage kant. Gladiolen: Allard Pierson 6/8 0.60-0.38; Benarls 0.95, Dr. Fleming 0.80, Firebrand 2.20, 0.32; Flreking 0.70, Friendship 0.70, Gen. Elsenhower 1.10, Hopman's Glory 0.55, Joh. Strauss 0.60, 0.40; Joh. van Konijnenburg 1.30, 0.60; Lovely Melody 0.75, 0.32; Mabel Violet 0.85, Memorial Day 0.80, 0.60; Nieuw Europa 0.90, 0.40; Pactolus 0.55, Pandion 0.75, Poppy Day 1.20, Sans Souci 1.20, 0.40; Spie and Span 1.50, 0.55; Victory Day 0.65, 0.55; Wembley 0.70, Winston Churchill 1.10, 0.75. ROTTERDAM, 6 maart Veemarkt: Aanvoer In totaal 2011. Vette koelen en ossen 1243; varkens 768. Noteringen: vette koeien le kw. 295-325, 2e kw. 270-295, 3e kwal. 260-260; varkens (lev. ltw.) 198, 195, 192, per kg. RIJNSBURG, 4 maart Bloemenvei ling Flora: Tulpen: Edith Eddy 85-100, Montgomery 140-150, Cordell Hull 120- 130, Wintergold 75-85, Pax 100-115, Pru nus 140-145, Queen of the Night 165-190, Bonanza 125-130, Beatrix 105-115, Copland 85-105, Apeldoorn 155-165, Carar 100-115, v. d. Eerde 95-105, Olaf 110-115, Krelage 75-80, Ibis 75-85. De hoofddirecteur van de ANWB, de heer A. Blankert, acht het mogelijk dat als andere landen niet meegaan met de revaluatie een kleine ombuiging zal plaatshebben by de vaststelling van va. Revaluatie van de gulden Dollarkoers van f. 3.59'/4 tor f. 3.643A Nederlandse financiële kringen zijn van mening dat Zwitserland het revalua tie voorbeeld van Nederland zal volgen. Men acht het niet uitgesloten dat ook Frankrijk tot revaluatie zal overgaan. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de indicatiekoers van de gulden ten op zichte van de dollar f. 3.5914 tot f. 3.64% is. De wisselmarkt blyft vandaag geslo ten. Er is vanmiddag alleen notering opgemaakt voor buitenlands bankpapier. kantieplannen. Schokkende veranderin gen ziet hij echter niet in het vakantie- gebeuren van het Nederlandse publiek. De secretaris van de KNAC, mr. B. Ph. baron van Harinxma Thoe Slooten, meent, dat als andere landen niet vol gen, de vakanties in het buitenland voor Nederlanders 5% goedkoper zullen worden voor zover deze niet worden doorgebracht in Duitsland. Er wordt steeds meer gereisd en een verlaging van de kosten zal een stimulans zijn voor het met vakantie naar het buiten land gaan. (Van onze Scandinavische correspondent) In geheel Scandinavië (Finland en Island daarbij inbegrepen) is het verschijnen van een nieuw werk van één der grootsten steeds een gebeurtenis. Als Ibsen of Kivi, Strindberg. Dagerman of Munk met een nieuw toneelstukHamsun, Undset of Hjalmar Bergman met een nieuwe roman, Wildenwey of Nordahl Grieg met een dichtbundel uit kwamen, kon de uitgever of toneeldirecteur op een intens medeleven van het publiek rekenen. Het was een nieuwtje, dat men met graagte doorvertelde, het was dankbare gesprekstof. KaJ Munk viel door moordenaars hand, evenals A. M. de Jong te onzent. Nordahl Grleg werd neergeschoten bo ven het brandende Berlijn, Stig Dager man was nog heel jong toen hij enkele jaren geleden op een avond zijn gasten verliet, zijn auto startte in een dichte (Van onze correspondent in Sydney) Het is met sommige problemen net als met ziekten: ze slaan van de ene stad over naar de andere, of van het ene land naar het andere en storen zich niet aan grenzen. Zo is het ook gesteld met de besmettelijke „ziekte" van de overbevolking van de universiteiten in Australië. Ter" wijl men zich er in Nederland warm over heeft gemaakt in de herfst» doet men het hier midden in de zomer wanneer de thermometer dichter staat bij de honderd dan bij de tachtig. De warmte verhindert de professoren echter niet om, nu de univer sitaire examens pas achter de rug zijn, zich met gloedvolle redevoerin gen en met „hete ingezonden stukken in de kranten" nog eens extra in te spannen om het probleem der overbevolking van de universiteiten aan te pakken. Helaas speelt de warmte hun daarbij parten behoeft te zijn van „tekorten". Het aan tal studenten groeit echter gestadig en de toeloop wordt bevorderd door het grote aantal studiebeurzen, dat be schikbaar wordt gesteld door het Rijk en door particuliere instellingen. Boven dien is de universiteit toegankelijk voor een ieder, die met goed gevolg het eind examen van de middelbare school heeft afgelegd en daarvoor een vastgesteld minimum cijfer heeft gekregen in een vastgesteld minimum aantal vakken. Studenten wordt luiheid verweten De professoren zijn verontrust over het grote aantal gezakte kandidaten. Universitaire examens verlopen in Australië anders dan in Nederland. Men doet hier elk jaar examen en wie zakt kan pas een jaar daarna opnieuw opgaan. Het traditionele woord van de professor in Nederland: „Meneer, u weet er niets van, komt u over drie maan den maar eens terug" is er hier niet bij. Gezakt is gezakt en dat be tekent een jaar extra studie. Dat bedroeft de hoogleraren, want de universiteiten zijn overbevolkt. Maar anderen zeggen: „Er zijn te weinig pro fessoren en docenten". Misschien heb ben ze gelijk, want in een bepaalde fa culteit zijn slechts honderd docenten tegen 2500 studenten, zodat er van per soonlijk contact tussen student en pro fessor niets, maar dan ook niets terecht komt. In andere faculteiten is het niet veel beter. Bovendien is de accommo datie bekrompen. In sommige facultei ten is de toeloop van studenten zo groot, dat zij in de collegezaal letterlijk schou der aan schouder zitten. Enorme groei Er wordt met man en macht gewerkt om de accommodatie aan de universi teiten van Sydney en elders uit te brei den of nieuwe te bouwen. De federale regering heeft 350 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor drie jaar (1961- '63) en de afzonderlijke staten besteden nog eens meer dan 500 miljoen gulden, in totaal meer dan 850 miljoen gulden in deze jaren om aan de allernoodzake lijkste eisen te kunnen voldoen. In 1958 waren er circa 42.000 studenten, over vijf jaar zullen het er tegen de honderd duizend zijn (op een bevolking van elf miljoen). Onder die studenten bevinden zich negenduizend uit het buitenland. Er zijn ontzaglijke kapitalen mee ge moeid, maar die 850 miljoen gulden zijn nog niet voldoende. Gelukkig telt Australië vele Maecenassen, die zowel bij leven als in testamenten alleraardig ste sommetjes aan de universiteiten ge ven. Zo kreeg de universiteit van Sydney dezer dagen een kleine drie miljoen gul den van een blinde weduwe!' Veel geld wordt ook ingezameld bij openbare inschrijving. Het publiek geeft dan met gulle hand. Verder zijn er orga nisaties en grote industrieën, die even eens de beurs openmaken. Men kan wel zeggen, dat de universiteiten in Austra lië in het centrum van de publieke be langstelling staan. „Open dag" Dit blijkt niet alleen uit de vele schenkingen grote en kleine maar ook uit de „open dag", die de univer siteit vdn Sydney (gesticht in 1850) elk jaar geeft voor de aanvang van de nieuwe colleges. Tienduizenden mensen van alle rangen en standen trekken dan naar de universiteit, die gelegen is mid den in de stad op een groot terrein van circa veertig hectaren, met collegezalen, bibliotheken, sportterreinen en afzon derlijke gebouwen voor de verschillende faculteiten en voor woongelegenheid voor studenten. Er zijn ook cafetaria's met grote zalen met lange ronde tafels, waar het altijd een drukte van belang is ook 's avonds, want er worden ook avondcolleges gehouden. Met zoveel gebouwen en zoveel ruimte zou men denken dat er geen sprake De helft zakt Nu klagen de professoren er echter over, dat er 46 tot 50 procent van de studenten in het eerste jaar zakt. Daar om heeft de universiteit van Sydney besloten, dat wie zakt, niet verder mag studeren Een eis, die als ik het goed heb, in Nederland over de studenten en bijna een politieke crisis veroor zaakte. In Australië gaat zo'n beslis sing echter buiten regering of parle ment om. Nu heeft een bepaalde professor in Sydney het bestaan om te beweren dat de studenten in het eerste studiejaar „ronduit lui" zijn en daardoor zakken. Luiheid komt echter ook voor onder de docenten Deze controverse wordt openlijk in de kranten uitgevochten en het aanzien der universiteiten wordt er niet door verhoogd. De universiteiten in Australië hebben in de laatste tijd toch al veel kritiek moeten verdragen. Geruime tijd geleden is een professor aan de universiteit van Tasmanië ontslaan om persoonlijke re denen. Dit heeft thans geleid tot een vernietigend oordeel door de „Univer- Nederlandse prof. schonk 50 mille J Prof. dr. A. Lodewyckx-, eertijds 1 verbonden aan de universiteit van Merlbourne, waar hy een Neder- I landse afdeling inrichtte in de af- 1 deling voor Germaanse talen, heeft I B ruim vijftigduizend gulden aan de I universiteit geschonken ov er een I U lectorschap in Scandinavische ta- len te vestigen. Prof. Lodewyckx is de schrijver van het boek „Au- stralië waarheen?", dat in 1950 ver- B scheen by een Nederlandse uitge- B versmaatschappij. de „onbevredigende toestanden, die er bestaan aan de universiteit van Tas manië", die daarmee tot het zwarte schapp in de academische wereld wordt verklaard. Er wonjt zelfs gewaarschuwd „eerst inlichtingen in te winnen alvo rens een ppsitie bij deze universiteit te accepteren". Communisten Nu is dezer dagen ook de universi teit van Nieuw-Zuid-Wales in een kwaad licht komen te staan, toen er onthullingen werden gedaan over be weerde geweigerde aanstellingen op grond van rapporten van de nationhle veiligheidsdienst. Sollicitanten naar de positie van hoogleraar zouden gewei gerd zijn op grond van hun beweerde communistische overtuiging of vroeger lidmaatschap van de communistische partij. De vice-president van de genoemde universiteit heeft zelfs verklaard, dat er communisten onder de leden van de staf van de universiteit zijn. Maar die zijn er ook, zo wordt algemeen aan genomen, onder de staf van de nationa le universiteit van Canberra, de natio nale hoofdstad. In de dagbladpers kan men dagelyks artikelen en ingezonden stukken lezen (o.a. van de betrokken hoogleraren), waarin het kinderlijke spelletjes van ,,'tis nietes" en ,,'tis welles" wordt be oefend. Al dit gekrakeel waarby de regering zich afzydig houdt kan de reputatie der Australische universitei ten alleen maar afbreuk doen. Dit valt te betreuren, want het on derwijs bepaalt in zekere zin de positie van een land in de wereld - en het onderwijs, met name het universitaire onderwijs in Australië staat op voldoen de hoog peil om zich op een hoge posi- sity Staff Association of Australia" over tie te laten voorstaan. Wenen is geen uitstervende stad meer (Van onze Weense correspondent) Nog nooit werden er in Wenen zoveel kinderen geboren als in het afgelopen jaar, namelijk 17.000. Het teruglopen van het geboortecijfer begon tegen het einde van de eerste wereldoorlog. In verband met de algemene depressie tussen de jaren 1920 en 1938 nam dit verschijnsel angstwekkende vormen aan en ook na de tweede wereldoorlog ver toonde zich dienaangaande weinig of geen verandering. Wenen haalde het record van alle wereldsteden en werd daarom een uitstervende stad genoemd. Het laagtepunt uit de jaren 1952-53 is echter overschreden en vooral sinds 1955, het jaar van het staatsverdrag, vertoont zich een opmerkelijke verbe tering, die zonder twijfel in verband staat met de conjuctuur en een giotere economische stabiliteit; van 1955 af is het aantal geboorten met 1000 per jaar toegenomen. Abortus vertoont in tegenstelling met vroeger een dalende lijn, maar hierbij moet worden aangestipt dat 80 pet. van de pasgeborenen in Wenen oorzaak of aanleiding is voor het huwelijk van hun ouders. Overigens heeft men vast gesteld dat het nieuwe geslacht gezon der, sterker en meer levensvatbaar is dan het gemiddelde kind uit de tijd rondom 1900 en 1937. Het krygen van kinderen is dus mo dern in Wenen. Ter verklaring van dit verschijnsel beroept men zich op de wel vaart, die nog nooit zo groot en al gemeen is geweest als nu, voorts op de stabiliteit en vooral op een sterker ge voel van zekerheid en veiligheid ten aanzien van de toekomst. Maar ook an dere factoren schynen een rol te spelen, voornamelyk het opnieuw ontdekken van het gezin als middelpunt en doei van het leven en tevens als bescherming te gen de collectivistische stromingen. Om zijn eigen individualiteit te be schermen trekt de Wener en ook de Oostenrijker in het algemeen zich terug in de intieme sfeer van het par ticuliere gezinsleven. Huwelijker. met twee kinderen blijven nog het normale verschijnsel, maar toch neemt het aan tal gezinnen met drie of vier kinderen ook enigszins toe. In het afgelopen jaar hebben zelfs 29 moeders in Wenen het leven geschonken aan hun achtste kind. Men kan Wenen geen uitstervende stad meer noemen. garage en de volgende ochtend aan gas vergiftiging overleden gevonden werd. Andere namen kwamen op of groeiden in betekenis en nog steeds is een nieuwe roman van Sigurd Hoel (overleden in 1950) of een dichtbundel van Arnulf Overland in Noorwegen, een roman van Lagerkvist, Johnson, Hedberg of Moberg in Zweden, van Waltari of Salminen in Finland, van Aage Dons of H. C. Bran- ner in Denemarken en van Gunnar Gunnarsson of Halldor Laxness op IJs land een gebeurtenis van belang. Leiden en omgeving ter Jaarbeurs Aan de van 13 t.e.m. 22 maart te Utrecht te houden internationale voor- jaarsbeurs nemen onderstaande bedrij ven uit Leiden en omgeving deel; Han delsonderneming T. van Aalten te Voor hout, Bary (lederwaren) te Alphen a.d. Rijn, Duif's Keramiek te Noordwijker- hout, Electrimeufe v/h Th. van Elck te Wassenaar, Elektrische Pitriet Industrie te Leiden, Chem. fabriek Eureka te Lei- muiden, N.V. Techn. Bouw- en Handels onderneming Fristol te Hazerswoude, W. H. F. Giejelink (koper en tinartike len) te Leiden, De Gouden Spin te Lei den, Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. Holl. Ver. voor Toegepaste Kunst te Val kenburg. I.K.I. te Voorschoten, Radio- elektro apparatenfabrlek Jesse te Leiden, NV Kat Kunstvuurwerkfabriek te Lei den, Van Kempen en Begeer te Voor schoten, Technisch Bureau Koppe te Wassenaar, N.V. Mulder (motortrucks) te Waddinxveen. Multiblok te Wasse naar, Potterij Zaalberg te Leiderdorp, Potterie Ravelll te Valkenburg, RF.D. (rubber reddingvlotten etc.) te Katwijk aan Zee, N.V. Kon. Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerlefabriek v.h. San ders en Co. te Leiden, W. A. Sliedrecht (houten sportartikelen etc.) te Wad dinxveen, Stierlen te Rasstatt (vertegen woordigd door NV Imenexco te Leiden), Handelsonderneming Tieman en Knoop te Wassenaar, NV Kunstaardewerkfa briek te Sassenhelm, J. Vermeulen en Zonen (Rijksnijverheidsdienst) te Zoe- terwoude en J. P. Vink en Zonen (trans portwagen etc.) te Lisse. Een aantal buitenlandse auteurs kan in Scandinavië eveneens op een groot publiek rekenen. Het zijn in het alge meen dezelfden, die ook in Nederland „gaan". Vanzelfsprekend genieten, vooral in Zweden, de werken van de Nobelprijs winnaars voor literatuur veel aandacht, zowel in de kring van literaire fijnproe vers als daarbuiten. En dat daarbij de bekroonden van eigen Scandinavische bodem: Lagerkvist, Laxness, Sillanpaa, een goede kans maken vooraan te ko men, ligt voor de hand. Favoriet Halidör Laxness begint daarbij favo riet te worden. Toen hij het goud ver wierf, had hij de top kennelijk nog pas of nog niet bereikt. Daardoor is de verschyning van een nieuwe Laxness iets, waar men reikhal zend naar uitziet. Hy is nu 58 jaar en de mogelykheid beslaat dus, dat men nog veel hoort van de man, die in 1955 de Nobelprijs verwierf. Zijn grote werk „IJslands klok", in het Nederlands verschenen in de serie „Pantheon van Nobelprijswinnaars voor literatuur" in Hasselt in 1958, is een meesterwerk. Het is helaas nog niet los verkrijgbaar. In 1960 verscheen „Het teruggevonden paradijs", een boek, geïn spireerd op de Mormoonse zending en spelend omstreeks 1904. Ook hierin is Laxness op zijn best. Elke pagina is rijk aan scènes, veelkleurig als het IJs landse landschap en ongemeen boeiend in al hun eenvoud. Zyn verteltrant wordt door een Rem- brandtiek licht omstraald, geen detail is overbodig. Hij is als componist van gedachtensymfonieën slechts met de al lergrootsten te vergelyken. Hij schrijft over uit hun milieu ge rukte, eenvoudige, doodarme mensen, se reen van simpelheid, verblindend van wijsheid, beklagenswaardig van schuch terheid en goedgelovigheid, opgegroeid onder een koele hemel, op een de men sen niet goed gezinde bodem en over een cultuurvolk met onwrikbare tradi ties, verborgen passies, een hang naar het dichterlijke, het fantastische. Hij zelf is gezegend met een warm gevoel voor humor en mededogen. Het groteske van vele scènes is nooit onaannemelijk maar blijft menselijk. Keuterboer Zijn hoofdpersoon, een keuterboer, geeft een zelfgefokte pony, een ras- paardje, ten geschenke aan de Deense Koning, een gewezen Duitser, die over IJsland als bijland regeert en er op be zoek komt. Het geschenk wordt aan vaard, de boer wordt vriendelijk uitge nodigd zijn pony eens te komen bezoe ken en wordt een half jaar later ont vangen op het moment, dat de Konink lijke familie haar bloedverwanten, de Koning van Griekenland, de Prins van Wales, de tsaar van Rusland en andere gekroonden op bezoek heeft. Omdat de man uit het barre IJsland een schrijn, als geschenk voor zijn Ko ning, heeft meegebracht: een byouterie- kistje waar hij maanden aan heeft ge werkt en dat slechts te openen is als veertien pallen in een bepaalde volgorde worden ingedrukt, wordt hij als welkom intermezzo in het hoge gezelschap toe gelaten. Hij verklaart het geheime slot: het is alleen te openen met behulp van een ge dicht, waarin de cijfers één tot en met veertien in de gewenste volgorde voor komen. De gedachten van het IJslandse volk zijn altijd vervuld geweest van sa gen en gedichten. Zij waren zowel ge schiedenisboeken als bellettrie, regle menten, tradities en zelfs nieuws. Ner gens is er zoveel spreukenwijsheid in de overlevering. Niemand van de hoge aanwezigen verstaat echter zijn vers, niemand kan de op schrift gestelde, berijmde hand leiding lezen. Deze ligt al gauw vertrapt op de vloer, het schrijn staat weldra ongeopend in een hoek, vergeten als de schenker zelf. Dan ontmoet hij een Mormoonse bisschop, de enige die hem een glas water te drinken geeft, hem laaft. Hetgeen zijn lot bezegelt. Want inplaats van de boot naar huis te nemen, neemt hij die naar Amerika. Thuis wordt zijn hofstede verwaarloosd. Armoede en schande komen over zijn gezin. Onderwijl ziet hij de nieuwe we reld en komt in allerlei stadia van ge lukzaligheid. Want alles is in Utah beter en grootser, dank zij het geloof. Zonder zijn gezegende humor zou Laxness een droefgeestig auteur zijn de ondergrond van zijn barokke invallen is oneindig melancholiek. Als men als Nederlands journalist tegenover deze grote, verlegen IJslander in Kopenhagen in D'Angleterre zit en wil weten wanneer hy ons land bezocht heeft, dat hij met zoveel charme in „IJslands klok" heeft beschreven, dan antwoordt hij, dat dit helaas nog niet het geval was. Maar dat hij het ver zuimde hoopt in te halen. Overigens beschreef hij het Holland van twee eeuwen her vele landen zijn de vreemdeling even vertrouwd als de inboorling zodra de tijd, die men be schrijft, maar ver genoeg achter ons ligt (Eyvind Johnsons nieuwe, knappe boek speelt wel gedeeltelijk in Nijmegen, in Karei de Grote's tijd). Wij krijgen, als hij spreekt, in het geheel niet het gevoel met een vreem deling te doen te hebben toch hadden we hem nog maar éénmaal eerder ont moet: in Antwerpen, kort na zijn onder scheiding. Vlaanderen vindt hij een heerlijk land. De mensen zijn zo gezellig en hartelijk. Hun redevoeringen zijn al leen erg lang. Hij glimlacht bij de her innering aan vijf speeches, in het Hol lands, het Frans en het Duits tot hem gericht, die hij noodgedwongen in het Engels moest beantwoorden in zes zinnen! Hy schreef „Het teruggevonden para- dys", dat is, zoals men vermoeden zal, IJsland, (waar de boer, zijn hoofdper soon, als missionaris heen gezonden wordt) in alle rust in Lugano, in de winter van 1959/'60. Geen land kan men beter beschrijven als dat waar men af scheid van genomen heeft. Niet met meer liefde, bitterheid, weemoed. Schreef Ibsen zijn beste stukken niet in Rome?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 6