Twee rijdende kolossen dringen huizen binnen BUISMAN DS. P. ZANDT OVERLEDEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! Koningin Fabiola woont operatie van liaar kame nier bij Enorme ravage; wonder boven wonder slechts 2 licht gewonden Geen strafvervolging in de zaak Van der Putten (Oudewater) Opgericht 1 maart 1860 Maandag 6 maart 1961 Derde blad no. 30297 Met zijn heengaan verliest de Tiveede Kamer aan karakter (Van onze parlementaire redacteur) In zijn woning te Delft is zaterdagmiddag ds. P. Zandt, lid van de Tweede Kamer en een bekend politicus, overleden. Ds. Zandt, die juist zondag 81 jaar zou zijn geworden, verscheen altijd in de Tweede Kamer in een lange geklede zwarte jas. Hij lachte nooit, hij was nooit vrolijk. Zijn redevoeringen waren boetepreken, waarin hij de zondige moderne wereld de spiegel voorhield. Zo was hij een zeer bijzondere, markante figuur, zonder weerga. (ook als 't poederkoffie is) Belgisch koningspaar vertrok naar Spanje voor een verblijf van een dag of tien Twee bezoeken buiten de grenzen (Van onze Brusselse correspondent) Koning Boudewijn en Koningin Fabiola zijn zaterdagmiddag met een militair vliegtuig naar Spanje vertrok ken. Zij zullen een dag of tien ver bleven op het landgoed van de mar kies De Salinas te San Calixto in de Sierra Morena. Het is dezelfde bezit ting waar zy tijdens hun huwelüksreis zen geweest. Deze heeft de koning toen als gevolg van de ernstige politieke toestand veroorzaakt door de socialis tische stakingen, moeten onderbreken. Zaterdag in alle vroegte heeft Ko- ninging Fabiola het grootste deel bijge woond van de operatie van een van haar kamenier 1 Deze moest plotse ling worden opgenomen in een kliniek in de Brusselse binnenstad. De Konin gin kwam zelf vrijwel tegelijkertijd met de ziekenauto aan in een sportwagen, die werd bestuurd door Koning Boude wijn. De Koning bleef in de auto wach ten. De Koningin trok een witte ver- pleegstersjas aan en deed een masker van gaas voor. Zij heeft het grootste deel van de operatie bëgewoond, daar na zei zij tegen de chirurg, dat zij moest gaan omdat de Koning op haar wachtte. Vrijwel niemand van de voor bijgangers had de Koning, die in zën auto zat ontdekt. Zaterdagmiddag tegen half twee reed de Koningin wederom in gezelschap van de Koning, naar de kliniek om de patiënt te bezoeken. Het publiek, dat het koningspaar toen wel herkende, be reidde het een ovatie toen het wegreed naar het vliegveld Meisbroek om van daar naar Spanje te gaan. Nadat de huwelijksreis in december was onderbroken heeft het jonge ko ningspaar zich enige malen in droevige omstandigheden temidden van het Bel gische volk opgehouden: tijdens de wa tersnood in Wallonië, bij de grondver schuiving in de buurt van Luik en bij de verschrikkelijke ramp met de Boeing van de Sabena. Na zijn terugkomst uit Spanje staan er twee officiële bezoeken te wachten, een aan Duitsland en een aan presi dent De Gaulle. De geruchten, als zou Koningin Fabiola in blijde verwachting zijn, blijven hardnekkig de ronde doen voor hen, die de Koningin af en toe bij bezoeken, als dat aan de plaats van de vliegramp, van nabë hebben kunnen gadeslaan, lijken zy niet onge grond. Een officiële bevestigng is ech ter men mag wel zeggen: in dit sta dium vanzelfsprekend achterwege ge bleven. Na botsing in dichte mist Een willekeurig citaat typeert zijn betoogtrantdie door de jaren heen altijd op hetzelfde neerkwam: „Wij ontkennen niet dat, menselijk ge zien, de laatste wereldoorlog de nood in ons land heeft doen ontstaan, maar daarmee is toch geen afdoende verklaring van de thans heersende nood gegeven. Deze heeft een veel diepere oorzaak. Hij is gelegen in de vrij algemene godverzakingin het negeren van Gods woord en wet door de overheden en de volkeren van alle landen ter wereld. Men heeft, door zijn getuigenis te verachten, God van de troon trachten te stoten en de mens daarop zoeken te plaatsen. Het bankroet van zulk een wereld beschouwing is door de feiten heel helder en klaar in het licht gesteld en voor de zoveelste maal is bewaar heid, dat God zich niet laat bespot ten en de mens maait wat hij zaait. In 1925 is ds. Zandt in de Tweede Kamer gekomen en in datzelfde jaar had hij de mooiste dag van zijn leven, toen op 11 november 1925 de motie te gen het gezantschap bij de Paus het kabinet deed duikelen. Nadien heeft hij bij wijze van spreken geen voet meer aan de grond gekregen, maar met zyn fractie-genoot ds. Ling- beek uit Urk (die als devies kon voeren: „liever Urks dan paaps"), is hij bij alle mogelijke en onmogelijke gelegenheden altijd blijven fulmineren tegen „Rome" Hij zag overal het roomse gevaar en zo ontdekte hë na de oorlog tot ieders verrassing op het bankbiljet de afbeel ding van een roomse heilige, waarover hy hevig te keer ging. Toch bestond er in de Tweede Kamer tussen de KVP en ds. Zandt geen vë- andschap, integendeel. De katholieken vonden hem een merkwaardige figuur voor wie zë een zwak plekje in hun hart hadden. Geen invloed op politiek De redevoeringen van ds. Zandt had den nooit invloed op de politieke de batten, maar hë getuigde, in de laatste jaren met hijgende, bëna onverstaan bare stem, met een onverflauwd geloof, hoewel de voorzitter, dr. Kortenhorst, tegen hem eens heeft gezegd, dat hij toch niet vermoedde dat ds. Zandt de illusie had iemand te zullen bekeren. „Dat weet u nooit", repliceerde ds. Zandt. Ook ik ben bekeerd. Mild christen Ds. Zandt leek in zën redevoeringen een onverdraagzaam mens in de per- soonlëke omgang was hij een mild christen, die bë een jubileum tot ver wondering van velen onthulde, dat hij in zijn leven vele katholieke vrienden had gehad. Maar als man van karakter stond hë op het standpunt dat men de verschillen in levensovertuiging niet moest verdoezelen. Als mens kan men dan toch wel goed met elkaar omgaan. Bijzonder verlies Het dient gezegd, dat ds. Zandt met al zë'n schijnbare onverdraagzaamheid en felheid in zën redevoeringen nooit iemand persoonlëk heeft beledigd. Daarom was hë door zijn merkwaardige levenstël, een typisch figuur uit de vo rige eeuw, eigenlëk een gevierd persoon in de Kamer, waarin hë het laatste jaar nog maar bë uitzondering ver scheen. Nu hë voorgoed is heengegaan, is men zich er van bewust dat het ka rakter van de Kamer een bëzonder ver lies heeft geleden. Politieke leiders over het heengaan van ds Zandt Prof. mr. C. P. M. Romme, die het overleden kamerlid vele Jaren heeft meegemaakt, noemde het bericht van diens overlëden verdrietig. „Ofschoon wij scherpe politieke tegenstanders wa ren, toonde hij in de persoonlijke om gang altijd een grote natuurlëke mild heid". Ds. Zandt, aldus de voormalige fractieleider van de KVP, was een be paalde representant van een klein, merkwaardig volksdeel. In zekere zin betekent zijn dood een verarming van ons politieke leven. Mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de PvdA, noemde ds. Zandt even eens een representant van een heel ka rakteristiek volksdeel. Ds. Zandt, aldus mr. Burger, heeft zijn opvattingen met grote hardnekkigheid voorgestaan en verdedigd, zodanig, dat hy ook in andere kringen respect wist af te dwingen. Prof. mr. P. J. Oud, leider van de fractie van de WD, zei bë het verne men van de dood van ds. Zandt o.m. „zoiets treft je altijd. Ik heb hem zien komen in 1925 als tweede man naast Kersten. Hë nam een zeer bijzondere plaats in als een zeer principieel man. De Kamer laat zich zonder de figuur van dominee Zandt moeilëk denken". „Ik heb ds. Zandt altëd beschouwd als een zeer vroom christen en een zeer integer mens", aldus verklaarde de anti revolutionaire fractieleider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot toen hë het overlëdens- bericht van ds. Zandt vernam. „Op zën wijze, waarmee ik het niet altyd eens kon zën, heeft ds. Zandt aan de beginselen van de reformatie gestalte willen geven". Aangezien dr. Tilanus, fractieleider van de CHU zaterdagavond niet be reikbaar was werd dr. J. J. R. Schmal gevraagd enige woorden aan de nage dachtenis van ds. Zandt te wëden. „In de persoonlijkheid van ds. Zandt ontvalt aan ons Nederlandse politieke leven een markante figuur, een gereformeerde van oude stempel en een vurig antipa pist", aldus dr. Schmal. In de persoonlijke omgang was ds. Zandt een hartelijk man, die ook met andersdenkende op aangename wëze wist om te gaan. Zijn politieke gedrags- lyn moet en mag als een noodzakeië- kerwijze negatieve worden aangeduid: was het veeial gemakkelijk bij voorbaat te zeggen waar ds. Zandt c.s. tegen zou den zyn, veel moeilijker is het antwoord op de vraag wat hij en zën geestver wanten op hun beurt zoucien hebben gedaan, wanneer zë voor politieke ver antwoordelijkheden waren komen te staan. Daartoe hebben zë intussen zel den de kans gekregen, aldus dr. Schmal. Ds. Zandt werd op 6 maart 1880 te Stedum geboren en bezocht het gymna sium te Kampen, waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie studeerde. In 1905 werd hij kandidaat in Zeeland. Hy aanvaardde op 20 april 1906 het predikambt bij de hervormde gemeente van Kamperveen. In 1909 ver trok hë naar Loon op Zand, welke standplaats hij in 1910 met IJsselmui- den verwisselde. In 1915 werd ds. Zandt predikant te Ede en vier jaar later deed hij zyn intrede in zën laatste gemeente: Delft. In 1925 verkreeg hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus we gens zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer, waarin hë zitting nam voor de Staatkundig Gereformeerde Partë- Zweedse douane veroordeeld De rechtbank van Stockholm heeft zaterdag de Zweedse douane veroor deeld tot betaling van bëna anderhalf miljoen kronen aan de Rotterdamse ver- zekcringmaatschappë Nedasmë- Bij deze maatschappij was een partë radio- en televisie-apparaten verzekerd, die op 20 mei 1959 bë een brand in 't douanepakhuis van Norrköpping ver loren ging. De eigenaar leed een ver lies van 1.452.000 kronen, dat hem door de Nedasmë. werd vergoed. De maat- schappë spande tegen de Zweedse dou- Castro's populariteit in Latij lis-Amerika zou verminderd ziju De Cubaanse premier Fidel Castro heeft op een betoging in Havanna, die werd gehouden ter herdenking van het feit, dat zich een Jaar geleden aan boord van het destëds in de haven van Havan na liggende Franse vrachtschip „La Coubre" een ontploffing heeft voorge daan, die aan zeventig personen het le ven kostte, medegedeeld dat een „roof- vliegtuig" boven de provincie Oriënta le omlaag is geschoten. Hij verweet de regering-Kennedy dat deze een „totale economische blokkade" tegen Cuba wil uitvoeren. Fidel Castro verweet dc gees- telëkheid „inmenging in de politiek". „Ik ben er niet bang voor om in de ban te worden gedaan", verzekerde hij nog Hij verklaarde ook dat de „Contra-re volutionaire benden", die in het geberg te van Escambray opereerden, „vrëwel zën vernietigd". Hë voegde hieraan toe dat er nooit meer dan vier- tot vëfhon derd tegenrevolutionairen in dit gebied hebben geopereerd. Voor de betoging begon heeft zich een incident voorgedaan waarbij politie op een voorbërëdende taxi schoot, waar door twee inzittenden werden gedood. De bestuurder van de taxi werd gear resteerd. Er zou vanuit de auto op be togers zën geschoten, waardoor ver scheidene demonstranten zouden zën zën gewond. Prof. Arthur Schlesinger, die door Kennedy naar Latëns-Ameri- ka was gestuurd om uit te zoeken hoe de zaken daar staan, heeft na zën te rugkeer in Washington verklaard dat premier Fidel Castro van Cuba daar niet meer zo populair is als vroeger. Aan de andere kant koestert men in Latëns- Amerika grote verwachtingen wat de re gering-Kennedy betreft. Schlesinger, die drie weken door La- tijns-Amerika heeft gereisd, zei dat Cas tro een jaar geleden nog voor vele be woners van de Latijns-Amerikaanse landen als een symbool voor een ingrë- pende verandering op sociaal gebied gold, maar dat men hem nu ziet als een symbool van een communistisch bruggehoofd op het Amerikaanse vaste land. Castro zou nog steeds zeer popu lair zën bë de studenten, maar de vak bondsleiders en socialisten zouden ge desillusioneerd zën. Russische treiler volgde de „Proteus" (Van onze Londense correspondent) De kapitein van het Amerikaanse duikboot-moederschip, „Proteus". dat zich in Holy Loch bevindt, heeft ver klaard dat hë donderdag nabij de Ierse kust gedurende een half uur door een Russische treiler werd gevolgd, welke in een cirkel om het oorlogsschip heenvoer. Toen er een persboot in zicht kwam, ging het Russische schip er ijlings van door. Waargenomen werd dat de treiler behoorde tot het type, dat reeds vaker betrokken is geweest bij radar-spiona- ge-incidenten in het kustgebied van de Westelijke geallieerde mogendheden en dat zë drie soorten radar aan boord. Foto's van het schip, welke aan boord van de „Proteus" genomen werden, zijn thans onderweg naar Washington. De V.S. zullen in de nabije toekomst permanent twee met „po!aris"-raket- ten uitgeruste atoomonderzeeboten in dienst hebben. Dit is, naar in Washing ton van gezaghebbende zijde is verno men, mogelëk geworden door de aan komst in de monding van de Clyde van het moederschip „Proteus" van deze on derzeeërs, waardoor deze in deze Schotse basis kunnen worden bevoorraad. Van nu tot het eind van het jaar zal de Amerikaanse vloot over tenminste zes van deze onderzeeboten kunnen beschik ken. De Amerikaanse marineleiding schat dat twee derde van haar vloot van „Polaris"-onderzeeboten permanent in dienst zal kunnen zën, hetgeen inhoudt dat voor het einde van het jaar vier van deze onderzeeërs onafgebroken operatio neel zullen zën. (Van onze Hengelose correspondent) Het gezin van de 31-jarige ver tegenwoordiger W. G. Evers aan de Enschedesestraat in Hengelo is vanmorgen omstreeks acht uur op onbegrijpelijke wijze aan de dood ontkomen, toen een met 5000 liter stookolie geladen tankauto van de weg gedrukt werd en de gehele voorzijde van het huis, waar de man en twee kleine dochtertjes lagen te slapen, vernield. De baby van tien maanden, sliep in een ledikantje voor het raam, waar de dwars door de muren binnendringende tankauto haar met matras en al oppak te via een weggeslagen tussendeur te midden van grote brokken puin in een andere slaapkamer neerwierp. Hier vond haar dodelijk verschrikte moeder, die op het ogenblik van het ongeluk bezig was thee te zetten, haar jongste kindje met slechts onbetekende verwondingen. De slapende man werd met bed en al dwars door de kamer geworpen, waarna hë door een in de kamervloer ontstaan gat in de kelder rolde en daar byna onge deerd half onder de tankauto terecht kwam. Over de ravage klauterde de man naar de hoek van de andere slaapkamer, waar hij uit een volkomen vernield bed je zyn tweeeneenhaf jaar oude dochter tje Carolien haalde, dat eerst angstig stil was gebleven, maar spoedig daarna al huilend te kennen gaf, dat ook zij met de schrik was vrijgekomen. In dichte mist Het ongeluk gebeurde vanmorgen om streeks acht uur in dichte mist. De met 5000 liter dunne stookolie gevulde tank auto, bestuurd door een 48-jarige En- schedeër, reed over de rijksweg Hengelo binnen. Precies aan de rand van de be bouwde kom, ter hoogte van de Kuipers dijk, probeerde een 69-jarige chauffeur uit Bentelo als bestuurder van een trek ker met oplegger van een Enschedese firma, de in dezelfde richting rëdende tankauto in te halen. De bestuurder ont dekte te laat de verkeerszuilen midden op de weg. Zën wagen raakte de eerste zuil. ontweek de volgende, maar kwam hierbë in aanraking met de naast hem rëdende tankauto. Beide gevaarten scho ten hierdoor naar recht, reden het fietspad op, schepten daar een 35-jarige wielrëder J. H. N. uit Hengelo en reden vervolgens via het trottoir drie woon huizen, Enschedesestraat 265, 263 en 261, binnen. Een geweldige ravage was het gevolg. Vooral het middelste huis, waar in de familie Evers woont, werd aan de voorzëde geheel verwoest. Zoals in de aanhef beschreven kwamen de gezins leden er nog vrij goed af. Bë de families Nëland en Bannink, de naaste buren van de familie Evers, wa ren de gevolgen van het ongeluk onge veer hetzelfde. PROF. DORGELO OVERLEDEN Vannacht omstreeks een uur ls in het Diakonessenziekenhuis te Eindho ven. waar hë enige tëd geleden werd opgenomen, overleden prof. dr. H. B. Dorgelo, rector-magnificus van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Hem was gisteren op zyn ziekbed door de burgemeester van Eindhoven, ir. Witte, meegedeeld dat hij benoemd was tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Hij was de eerste rector van de T.H. in Eindhoven, die op 19 september 1957 door H.DL de Koningin officieel werd geopend. BRANDKASTENKRAKERS GEGREPEN Vier bekende inbrekers zën ingere kend door de rëkspolitie van Stolwëk en de recherche van de Rëkspolitie, verdachte van een brandkastenkraak te Stolwijk bë de Coöperatieve graanma- lerë- Drie hunner hebben bekend aan deze spectaculaire inbraak te hebben deelgenomen. De inbrekers hebben in de nacht van vrëdag op zaterdag, een-er- leden week, onder beschutting van dek zeilen, de brandkast opengebroken, waarbë ongeveer f 10.000 aan bankbil jetten door snijbranders werd verbrand en f 17.000 werd meegenomen. In IJsselstein werd aangehouden een 33-jarige grondwerker, die reeds een lange straflijst heeft. In samenwerking met de politie te Apeldoorn werd gear resteerd een 29-jarige man in wiens woning een deel van het vermiste geld werd aangetroffen. Samen met de rijks politie in Jutphaas werd een 30-jarige man gearresteerd, die ook al geen on bekende van het inbrekersgilde is. Moeilijker was de aanhouding van een 29-jarige man. Deze bracht zën wittebroodsweken met zën Belgische bruid in België door. Deze man. oor spronkelijk woonachtig te Heerlen, kwam gisteren op bezoek bij zijn ouders. De gemeentepolitie van Heerlen, die door de rijkspolitie was gewaarschuwd, wist hem bë dit bezoek te grypen. Drie van de vier inbrekers hebben reeds be kend aan de inbraak te hebben deelge nomen. Zij zullen voor de officier van justitie worden geleid. Van het vermiste geld is al ongeveer achtduizend gulden terecht. Romeinse waterput1 in Betuwe blootgelegd Twee Wageningse studenten, de heren R. Cornelisse en G. W. W. Elbersc. die zich bfeig hielden met bodemkundig onderzoek, hebben in het gebied waar de nieuwe Rëksweg Kcsteren-Ochten in de Betuwe wordt aangelegd, een Romeinse waterput ontdekt, daterend uit de twee de eeuw na Christus. De nieuwe weg leidt dwars over de zg. „Hosre Woerd", welke plaats bekend staat als een rijke vindplaats van voor werpen uit de Romeinse tëd. De heer Cornelisse ontdekte een zg. „grondspoor" en hë begon met zijn collega te graven. Tydens het blootleggen van de put. waarbë ook aanwezig waren dr. ir C. H. Edelman, hoogleraar in de bodemkunde aan de Landbouwhogeschool en de heer A. van Pernis, deskundige van de Oud heidkundige dienst te Amersfoort, kwam ook nog een geheel gave Romeinse kruik te voorschijn. De put, met een totale diepte van twee en een halve meter, is opgebouwd uit een aantal aan de onder- zëde gepunte planken, staande in een cirkel. Daarboven is een bekisting \an 1.20 meter. De planken zën door inke pingen met elkaar verbonden. Voor een modern wegdek deze herinnering aan een ver verleden weer aan het oog zal onttrekken .zullen de deskundigen de ter beschikking gekomen oudheidkun dige gegevens nader onderzoeken. Russische „vergissingen" De Indiase regering heeft bë de Sov jet-Unie geprotesteerd over vergissingen in de laatste Sovjetrussische atlas, waar op Sikkim en Bhoetan als afzonderlyke landen zën aangegeven. Naar verluidt heeft de Indiase rege ring de Russen er op gewezen dat beide landen behoren tot India. Sikkim is een Indiaas protectoraat terwël de buiten landse politiek van Bhoetan door de In diase regering wordt gevoerd. Beide lan den liggen in het bergachtige, noordelëk grensgebied van India. Dezelfde fouten waren gemaakt in de druk van 1955. Toen India daartegen protesteerde gaven de Russen de ver zekering dat de kaarten in de volgende druk zouden worden gecorrigeerd. De nieuwe atlas bevat ook kaarten waarop delen van Indiaas grondgebied zën aangegeven binnen de grenzen van commnnistisch-Chlna „Van strafbaar feit is niets gebleken" Er zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen de militair, die vorig jaar februari in Oudewater een aanranding zou hebben geënsceneerd, waarvan de Bussumse burger ambtenaar van het ministerie van Defensie, de heer J. F. van der Putten, volgens zën zeggen de dader had moeten zën. De Rotterdamse sub stituutofficier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer, heeft dezer dagen het door de Ryksrecherche in opdracht van de Haagse procureur-generaal mr. D. J. van Gilse, samengestelde dossier in handen gesteld van de auditeur-militair van de Krëgsraad te velde west in Den Haag, aangezien naar zijn mening de burgerlijke rechter zich in deze zaak onbevoegd zal moeten verklaren. De auditeur-militair, mr. W. J. Smits, deelde mede, dat „van enig door een militair gepleegd strafbaar feit niets is gebleken. Zodat er van onze kant dan ook geen aanleiding bestaat iets te ondernemen". der Putten haar zou hebben aange rand. De vrouw zou dit spelletje niet hebben willen meespelen, waarna zë de heer Van der Putten zou hebben verteld „hoe gehaat hë was bë zën superieuren". Deze diende daarop een aanklacht bë de Rëkspolitie te Oude water in. De heer Van der Putten, die in zën controlerende functie bë het verbin dingsbureau civiele automobielbedrëven van het ministerie van Defensie, be- langrëke malversaties bij de uitbeste ding van het onderhoud aan legerma- terieel in het voormalig Ned./Indië en Nederland aan het licht bracht, voert al geruime tëd een actie voor rechts herstel. Hë werd begin 1960 in een naar zijn mening minder belangrëke functie van Amsterdam overgeplaatst naar Nieuw-Milligen. Een en ander gaf hem aanleiding een klacht in te dienen by het Amsterdamse ambtenarengerecht. De heer Van der Putten en zën raads man, mr. N. J. Geleijnse, zijn van me ning dat enkele voormalige KNIL-offi- cieren, die thans hoge functies zouden vervullen bij het ministerie van Defen sie, pogingen ondernemen om de heer Van der Putten uit te rangeren in verband met zën verleden als „nauw gezet en pliohtsgctrouw ambtenaar" Als onderdeel van deze campagne zou een staffunctionaris van het ministerie van Defensie volgens de heer Van der Putten in februari 1960 in Oudewater getracht hebben een aanranding in scène te zetten. De vrouw van een bë de uitbesteding van het onderhoud van legermateriaal ingeschakelde man in Oudewater, die volgens de klager reeds eerder betrokken zou zën geweest bë een door de heer Van der Putten ont dekte malversatie, zou bë de politie aan gifte moeten doen, dat de heer Van ane een proces aan en stelde, dat de brand het gevolg was van gebreken in de elektrische bedrading van het pak huis. Ds rechtbank deelde die mening. Men hoorde niets meer van de zaak, totdat de affaire medio novmeber j.l. ter sprake kwam by de behandeling voor 't ambtenarengerecht van de klacht van de heer Van der Putten over zën beweer de degradatie. Een van de leden van het gerecht, de Amsterdamse procu reur-generaal mr. J. R. de Zaaijer, toonde veel belangstelling voor de zaak Oudewater. Het Ambtenarengerecht stelde de voortgezette behandeling van de zaak Van der Putten voor onbepaal de tijd uit, terwël mr. Van Gilse te kennen gaf dat het onderzoek in de zaak Oudewater door personeelsgebrek was bemoeilijkt. Eind december j.l. werd het voortgezet. De voortgezette behan deling van de zaak Van der Putten voor het Ambtenarengerecht is inmid dels bepaald op 28 maart a.s. Ongelooflijk „Het is ongelofelyk" luidde het voor lopige commentaar van de heer Van der Putten, nadat hë kennis had geno men van het bericht, dat geen strafver volging zal worden ingesteld. „Het feit dat deze zaak met zoveel bewyzen niet wordt vervolgd vind ik zeer ernstig" voegde de heer Van der putten eraan toe. Van verder commen taar wenste hë zich op dit mom,, it te onthouden, omdat hij daarover eerst overleg wil plegen met zën raadsman mr» N. J. Geleënsa uit Amsterdam. Zwaar beschadigd De voorzëden van de huizen werden ernstig beschadigd, maar persoonlëke ongelukken deden zich niet voor. De vier kinderen van het gezin Nëland waren met hun moeder in de achter kamer aan het ontbëten, toen de tank auto de voorkamer in puin reed. De oudste zoon Bert, 14 jaar, bracht gauw de jonge kinderen naar familie in de buurt. „Natuurlëk weer de schuld van devluchtheuvels" was zën eerste com mentaar. Evenals de heer Nëland had de heer Bannink net zijn woning ver laten. Zën dochter was in de slaap kamer, precies boven de hoek van het huis, waar de trekker met oplegger de woning binnendrong. Zij bleef ongedeerd evenals haar zeer geschrokken moeder. Achteraf viel het iedereen mee, dat slechts de bestuurder van de trekker en de wielrëder gewond naar het r.-k. zie kenhuis moesten worden vervoerd. De chauffeur werd opgenomen met kneuzin gen aan borst en benen. De wielrëder kreeg kneuzingen aan de schouder. De chauffeur van de tankauto klom alleen maar een beetje duizelig uit de tank auto, die helemaal binnen de woning stond. De politie moest met enkele man schappen het verkeer in de mist regelen. TWEEWIELER-R.A.I. WERD EEN SUCCES Op heel wat nieer bescheiden wëze dan hun collega's in de automobiel branche drie weken geleden hebben gis teravond de exposanten de eerste twee- wieler-ten toon stel ling in het nieuwe RAI-gebouw uitgeluid. Maar de twee- wielers beschikken dan ook niet over zulke sterke geluid producerende appa raten als de viemvielers. De expositie van fietsen, motorrëwie- len, scooters, bromfietsen en skelters is net niet aan het streefgetal van 100.000 bezoekers toegekomen. De 13.365 be zoekers, die gisteren een kijkje in het RAI-gebouw namen, brachten het to taal op 97.300. De vorige tentoonstelling in 1959 telde ruim 100.000 bezoekers. Maar die expositie was een dag langer open en huisvestte bovendien de „cam ping", die nu ontbrak. Gemiddeld lag het bezoekersaantal per dag nu hoger dan twee jaar geleden. De standhouders waren gisteren over het algemeen zeer tevreden. Zij hebben goede zaken gedaan vooral in fietsen, bromfietsen, nieuwe verschyningen on der de motorrë wielen en ultra lichte motorfietsjes. Er was zelfs een stand houder. die in de eerste vijf dagen van deze expositie al meer had verkocht dan tydens de gehele tentoonstelling van 1959.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5