ONTHULLINGEN IN ZICHT VOOR DRIETAL FRANSE SCHANDALEN Varkensprijzen liepen weer op Nieuwe wending in zacik-Peugeot en affaire - Lacaze en Lacour Grove zwendel hij Woningkas Kerkelijk Leven Ned. Danstheater wordt bedreigd Liz Taylor nog in levensgevaar Husqvarna Na de oorlog heeft de Griekse visserij zich gunstig ontwikkeld MAANDAG 6 MAART 1961 (Van onze Parijse correspondent) De afgelopen daqen hebben er zich tekenen voorgedaan, waardoor onthullingen schijnen te worden aangekondigd in drie Franse duistere schandalen of rechtszaken. De hoofdarchitect van de Nationale Woningkas, welke vorige week een tekort van 500 miljoen oude franken vertoonde, is gisteren achter de tralies gezet, terwijl eveneens een gerechtelijke vervolging in het vooruitzicht is gesteld van de vroegere prefect van de Seine, Paul Haag, die de malversaties met zijn hoge reputatie had gedekt. De tweede arrestatie, die, eveneens gisteren, in het luxueuze winter sportcentrum Mégève werd verricht wijst in de richting van een nieuwe wending, die het gerechtelijk onderzoek naar de dader van de ontvoe ring van het zoontje van de Franse automagnaat Peugeot heeft inge nomen. Zoals bekend moest de vader vijftig miljoen oude franken betalen. Sterke politie-eenheden hebben gisteren bovendien in verscheidene Franse departementen een intensieve autocontrole uitgevoerd waarbij nog twee mannen en twee vrouwen zijn aangehou den, die eveneens de hand in deze kinderroof moeten hebben gehad. 7-irn.,n moord op de jonge Guillaume. Daarmee Ju Well G ClOSSlGrS ICfJfCïl schijnt de stelling van de commandant v te zegevieren, die altijd heeft volgehou den PariiSP Jlt'l® den °P de voorstellen van Lacour J alleen was ingegaan om tastbare be- En tenslotte hebben zich twee nieuwe feiten voorgedaan in de zaak van de multimiljonair Jean Lacaze en diens zuster Domenica Walter, die ervan be schuldigd waren haar stiefzoon Paul Guillaume uit de weg te hebben willen laten ruimen. In dit laatste schandaal schijnt nu de zwaarste beschuldiging wel te vallen op de mondaine Parijse dr. Lacour, de lijfarts en vriend van mada- ma Walter. Nadat alle beschuldigden na maanden voorarrest enige tijd geleden weer op vrije voeten waren gesteld, ver wacht men nu dat dr. Lacour binnen enkele dagen opnieuw zal kunnen wor den gegrepen. Na ruim twee jaar vooronderzoek, waarbij dossiers met een totaal gewicht van 25 kilo werden samengesteld, zou de rechter van instructie nu voldoende bewijzen in handen hebben om de Pa rijse medicus in definitieve staat van beschuldiging te stellen. Hij zou inder daad 13 miljoen oude franken aan de gepensioneerde commandant Rayon heb ben overhandigd als bloedgeld voor diens UITBREIDING DIRECTIE N.V. DE CENTRALE De heren Visser en J. Oudegeest zullen worden voorgedragen voor benoeming tot directeur van de N.V. Centrale Algemene Verzekerings Maatschappij en de N.V. Centrale Arbeiders Verzekeringsbankte Den Haag als opvolgers van de heer H. J. Hofstra, die kort geleden is opgeno men in de directie van Verolme. De heer Visser is thans penningmeester van het N.V.V. De heer Oudegeest is reeds adjunct-directeur van de Centrale. In dien de op 28 april a.s. te houden aan deelhoudersvergadering met de benoe mingen akkoord gaat, zal de directie van de Centrale met ingang van 1 mei a.s. bestaan uit: ir. H. Vos, en de heren J. Oudegeest en H. Visser. NED. HERV. KERK Beroepen te Wijngaarden I. Boot, kand. te Utrecht; te Oudewater (toez.) (vac. J. Wieman) J. O. Schuurman te Bleskens- graaf. GEREF. KERKEN Bedankt voor Siddeburen J. P. Dondorp te Hattem. Aangenomen naar Zonnemaire Q. Huyser, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Kantens (Gron.), Lafltte sur Lot. (dep. L. en G.( Frankrijk) en voor ZJjldijk (Gron.). BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Muntendam G. v. 't Wout, zendingspred., woonachtig te Stadskanaal, die bedankte voor Stavoren. Conferentie gereformeerde predikanten in Utrecht De Vereniging van Predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland zal haar jaarlijkse conferentie houden op woensdag 5 en donderdag 6 april in het Jaarbeursgebouw te Utreoht onder leiding van ds. P. D. Kuiper uiit Sassen, heim.- GastrefeTent zal ditmaal zijn dr. A. A. Koolhaas, conrector van het her vormd instituut. „Kerk en Wereld" te Driebergen en oud-praeses van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk. Dr. Koolhaas zal spreken over de vraag: „Hoe functioneert het opzicht in de Ned. Herv. Kerk!" Voorts zullen refe renten zijn de heren ds. O. Jager, geref. predikant te Haarlem-Zuid, over: „Heeft de vernieuwing in de kunst betekenis voor de vernieuwing in de kerk?" prof. dr. W. H. Gispen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit over: „De Dode Zee rollen", en het Eerste-Kamerlid. prof. mr. I. A. Diepenhorst uit Zeist over het onderwerp: „Kerk en oorlog". Goedgeefs jegens de kerk „U krijgt 15 mille van mij, te verde len over drie maal per jaar vijfduizend gulden-; Ieder kwartaal kan het desbe treffende bedrag in ontvangst genomen worden". Dit bericht zond een inwoon ster van Scheveningen aan de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk in Scheve ningen. De kerkeraad verklaarde met groite dankbaarheid „de schenking te zullen aanvaarden. Aanleiding tot de gift was het besluit van de als goedgeefs bekend staande dame zij schonk de Gereformeerde Kerk meermalen aanzienlijke bedragen door de som van f 2.000 ter beschikking te stellen van de Soheveningse predi kant ds. H. Sweepe voor het orgel van zijn Immanuelkerk aan de Kranenburg, weg. Later wilde ze dit bedrag „afron den" tot 15 mille STILLE OMGANG TE AMSTERDAM Ruim 30.000 rooms-katholieken uit alle delen van het land hebben in de nacht van zaterdag op zondag de „Stille omgang" in Amsterdam gemaakt. Zij waren met 300 autobussen en 15 extra treinen naar de hoofdstad gekomen. Ook de twee komende zondagen zullen in Amsterdam nog stille omgangen worden gemaakt. wijzen in handen te krijgen tegen diens misdadige plannen. Hij zou mee Paul Guillaume, zijn slachtoffer in spe, onder één hoedje hebben gespeeld om hem zo het leven te redden en de arts, die volgens Rayon aasde op een deel van de miljardenerfenis, aan de politie te kunnen uitleveren. Begin 1959 zou Rayon dr. Lacour hebben voorgespiegeld dat hij Guillaume om het leven had ge bracht waarna hem de 13 miljoen be loofde franken ook inderdaad waren overhandigd. Jean Lacaze, de stief oom van Paul Guillaume, moet intussen bui ten verdenking zijn gesteld. Welke rol diens zuster, madame Walter, weduwe van een der rijkste kunsthandelaren van Frankrijk, in dit schandaal heeft gespeeld, is nog niet duidelijk geworden en of zij met haar lijfarts eveneens zal worden opgesloten is een vraag waarop de gerechtelijke instanties het antwoord tot dusver schuldig zijn gebleven. Meisje bij bushalte door auto gegrepen Op de Huissensestraat te Arnhem is zaterdagmorgen een 12-jarig meisje door een verkeersongeval om het leven geko men. Een bestelwagen kwam daar in aanraking met een passerende bus, ten gevolge waarvan de bestuurder van de bestelwagen de macht over het stuur kwijtraakte. De wagen schoot tegen een paal bij een bushalte, waar het slacht offer E. Stellaard uit Arnhem stond te wachten. Zij werd bij de aanrijding dusdanig gewond, dat zij in het zieken huis is overleden. Binnenkort beslissing over het bestaan (Van onze Haagse correspondent) Enkele vooraanstaande krachten van het Nederlands Danstheater zullen dit ensemble in september verlaten. Hans van Maanen wordt artistiek leider bij het Amsterdams Ballet naast Mascha ter Weeme, terwijl Jaap Flier en Willy de la Bye als solisten bij deze groep zullen worden geëngageerd. Door deze verzwakking wordt het Nederlands Dans theater ernstig in zijn bestaan bedreigd. De zakelijke en artistieke leiding zijn van mening, dat het slechts zin heeft met dit kamerballet door te gaan als het niveau van de voorstellingen kan worden gehandhaafd. Van het engageren van topkrachten zal het afhankelijk zyn of het dans theater ook in het nieuwe seizoen nog zal optreden. Binnen enkele weken wordt een beslissing verwacht. De ontwikkeling, die nu dreigt, is te meer teleurstellend omdat het Neder lands Danstheater in de nog geen twee jaar van zijn bestaan uitgegroeid tot het interessantste balletensemble van ons land o.a. door het grote repertoire, dat zich in een snel tempo uitbreidde. De financiële positie van het Neder lands Danstheater ontwikkelde zich on danks het nagenoeg uitblijven van over heidssubsidies in gunstige zin. Het te kort is in een jaar tijd zelfs iets terug gebracht onder andere door buitenland se tournees, optreden voor de televisie en een steeds grotere wordende vraag van het publiek. Het merkwaardige feit doet dich voor dat het Amsterdams Bal let nu solisten van het Haagse Dans theater kan wegkopen, o.a. met de sub sidie van f 25.000,-, die de gemeente 's-Gravenhage aan het hoofdstedelijk ensemble geeft. Het Nederlands Dans theater ontvangt echter niets van de Haagse gemeente. De groep van Harkarvy kan door het ontbreken van subsidies uiteraard niet de salarissen bieden, die de balletgroe pen met vele tonnen subsidie kunnen aanbieden. KETTINGBOTSINGEN DOOR MIST BIJ ZWOLLE (Van onze correspondent) Tengevolge van de dichte mist zijn vanochtend bij Zwolle enkele ketting' botsingen ontstaan, waarbij enkele ge wonden vielen en een groot aantal auto'e werd beschadigd. Het ernstigst was de toestand op en bij de Berkummerbrug op de grote weg ZwolleMeppel. Achter een kolonne militaire auto's die zich in noordelijke richting bewoog, reed een personenauto, waarvan de be stuurder toen hij bij de Berkummerbrug kwam waar het zicht bijzonder slecht was, vrij plotseling remde. Dit was het begin van een hele serie botsingen, auto's reden tegen andere auto's, vlogen van de weg of kwamen dwars op de weg te staan. De ravage was enorm. Onge veer twintig auto's werden min of meer zwaar beschadigd. Enkele inzittenden liepen verwondingen op, over het alge meen van lichte aard. Aan beide zijden van de brug stond spoedig een onaf zienbare rij auto's. Het verkeer onder vond grote stagnatie. Veel auto's waren zo ernstig beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. Militairen verleen de assistentie. Filmactrice nu weer getroffen door zeer zware longontsteking De bekende filmactrice Elizabeth Tay lor, die sinds haar komst naar Londen in het najaar voor de verfilming van „Cleopatra" door een reeks ziekten is getroffen, moest zaterdagavond in zorg wekkende toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Ze leed aan een zeer ernstige en zeldzame vorm van longontsteking. Haar 31-jarige echtge noot, de zanger Eddie Fisher vertelde later, dat de artsen toen geloofden, dat Elizabeth nog maar een uur te leven had. Gelukkig is haar toestand in het weekeinde aanzienlijk verbeterd. Van morgen was zij nog niet buiten levens gevaar, maar de zes geneesheren, die haar bijstaan onder wie de lijfarts van Koningin Elizabeth hadden goe de hoop op herstel. Vorige week dinsdag was Elizabeth Taylor met een griep in bed gebleven. Aanvankelijk leek zij goed te herstellen, maar zaterdamorgen werden de artsen ontboden, daar de temperatuur plotse ling was opgelopen. Ze bleef die dag nog in de door haar gehuurde kamers van het Dorchester Hotel, maar 's avonds achtten de artsen het niet verantwoord haar daar te verplegen en lieten haar naar het ziekenhuis over brengen. Daar onderging ze een spoed operatie, die haar ademhaling iets ver gemakkelijkte. Toen desondanks de ademhaling van de patiënte steeds zwakker werd, tele foneerde een der artsen een firma in Buckingham, welke een speciaal adem halingsapparaat vervaardigt. Dit elek tronisch toestel, uitgevonden door een groep Engelse artsen verbonden aan het algemeen ziekenhuis te Barnet, is uniek. Met een speciale politiepatrouille werd het toestel naar Londen gebraent, waar het Liz Taylor reeds belangrijk heeft geholpen. r Harriman lichtte De Gaulle in over tie Amerikaanse politiek (Van onze Parijse correspondent) Na Londen en vóór Bonn heeft Ave- rell Harriman, president Kennedy's rei zende ambassadeur, vrijdag en zaterdag in Parijs doorgebracht om de- Franse regering in te lichten over de grote lij nen van de buitenlandse politiek van Vrijdagmiddag heeft Harriman ook nog de laatste zitting van de permanente NAVO-raad bügewoond, die door de scheidende secretaris-generaal Paul- Henri Spaak gepresideerd werd. De Amerikaanse diplomaat toonde zich tijdens zijn persconferentie van zaterdag bijzonder voldaan over zijn verblijf in Parijs, dat hem de gelegen heid had geboden uitvoerig van gedach ten te wisselen niet alleen met het staatshoofd generaal De Gaulle, die hij een speciale boodschap van president Kennedy had overgebracht, maar ook met premier Michel Debré en de minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Bij die verschillende bespre kingen waardoor de Franse regering voor het eerst officieel contact legde met een vertegenwoordiger van het nieuwe Amerikaanse bewind, hebben twee problemen in het bijzonder de aandacht getrokken: de toekomst van het Afrikaanse continent en zijn betrek kingen met het Westen en, ten tweede, de rol die de Noordatlantische Verdrags organisatie in dat en in ander verband wilde spelen. Premier Debré had tegenover Harri man de sterke nadruk gelegd op de noodzaak van nauwere Westelijke sa menwerking ten aanzien van het beleid, dat tegenover de jonge Afrikaanse Sta ten zou moeten worden gevolgd. Een zienswijze die Harriman, zo zei hij, ook wel velen kon, doch die Washington vooral zou willen verwezenlijken in het raam van de NAVO. die haar actieveld, volgens de Amerikaanse inzichten, moet uitbreiden over alle gebieden, waar de vijftien Atlantische bondgenoten be langen te verdedigen hebben. Ten aan zien van de toekomstige vredesonder handelingen met de Algerijnse nation- nalisten, stelde Harriman zich nogal na drukkelijk achter de Tunesische presi dent Habib Bourguiba, die hij een groot staatsman en een oprecht vriend der Westelyke wereld noemde. De algemene slotsom, die de Ameri kaanse diplomaat, die deze week na De ouders van de 29-jarige actrice waren zaterdag naar het ziekenhuis ont boden. Haar echtgenoot, zelf nog her stellende van een blindedarmoperatie, week in de afgelopen dagen geen mo ment van haar zijde. Eerst gisteravond verliet hij het ziekehuis. Hij zag er be zorgd en vermoeid uit. De regisseur van de film „Cleopatra", Joseph Manckie- wicz, was gisteren ook even in het zie kenhuis. Vanzelfsprekend weigerde hij op dat moment iets over de film te zeg gen, waarvan de opnamen danig in het gedrang zyn geraakt door de ziekten, die Liz Taylor te doorstaan heeft gekre gen. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Gewoonlijk beginnen we ons wekelijks marktpraatje met het rundvee, doch de nogal beduidende stijging van de varkensprijzen op de Utrechtse beurs van j.l. zaterdag vraagt deze keer onze bijzondere aandacht, omdat het ons goed bekend is, dat er aan de Utrechtse beursnotering bij de varkenshouders veel is gelegen. Welnu, er was zaterdag een krap aanbod, want noch uit het westen, noch uit het oosten van het land hadden coöperaties en boeren veel lust tot afzetten en be dongen hogere prijzen. Deze kwamen dan ook in de loop van de beurshandel tot stand. Er schijnt weer veel animo in Frankrijk om Nederlandse varkens te betrekken, omdat men de kwaliteit zo waardeert. Dit is een goed verschijnsel, want daarvan moet onze export het hebben. Als de zaken zo staan, is het dan ook beter dat men de export en ook de produktie meer de vrije loop laat inplaats van deze door hoge heffingen tegen te gaan teneinde hier de prijs te drukken. Men is blij een goede buitenlandse afzet te hebben. Laat men deze dan ook weer niet los om concurrerende landen de gelegenheid te geven een groot gedeelte van onze export over te nemen. Dit is o.i. een zeer onjuiste politiek! Indien het varkensvlees voor de binnen landse markt een ogenblik te duur mocht zijn, is er voor de consument momenteel toch ook voldoende rundvlees te koop voor een zeer schappelijke prijs! De lichte vleesvarkens in het geslacht gewicht werden zaterdag geplaatst als volgt: voor de soorten van 70 tot 90 kg schoon van f. 2,39 f. 2,41. Van 91100 kg schoon gewicht f. 2,34 f. 2,36. Van 101110 kg schoon gewicht f. 2,29 f. 2,31 per kg levering slachthuis. Zwaardere soorten werden levend ver handeld. Van 135—160 kg f. 1.96 f. 1,98 en daarboven liep de prijs tot f. 2, per kg met 4 kg tarra. De slachtzeugen waren te Utrecht plm 5 cent duurder dan de week tevoren nl. van f. 1,65 f. 1,75 per kg levend ge wicht, met 4 kg tarra. De magere varkens voor de mesterij en biggen waren ook meer gevraagd en de prijzen liepen eveneens duidelijk op. Goede zware biggen van 810 weken oud, tussen f. 60,en f. 65,jongere biggen f. 50,tot 56,extra zware soort boven notering. Lopers rond f. 2,40 per kg levend gewicht, tot f. 2,50 toe. De rundveemarkten waren in aanbod en handel vrij stabiel. Het beste vee was zeer vast in prijs, zowel voor het ge bruik als voor de vetweiderij. Groot zijn de aanvoeren nog niet. Men verwacht zulks pas op het einde dezer maand of in de eerste helft van april aangezien de veehouders hooi en kort voeder ruim vol doende in voorraad hebben, zodat er geen haast is om op te ruimen. Ook het beste slachtvee werd goed prijshoudend verhandeld. Hiervan is het aanbod momenteel krap en trekken de prijzen successievelijk wat aan, terwijl de 2de en 3de soorten op het oude prijs peil bleven staan. De vette kalverenmarkt en ook de nuchtere kalverenmarkt waren in het algemeen zeer ruim voorzien. De prijzen waren bij stroeve handel in dalende lijn. Op wat lagere prijsbasis leefde de koop lust voor export echter wat op en was er b.v. te Zwolle en ook zaterdag te Utrecht weer van een stijvere tendens sprake. We noteerden tussen f. 2,20 en f. 2,80 tot f. 3,voor een zeer goed vet kalf. Nuchtere deden gemiddeld tussen f. 1,20 f. 1,50 per kg levend gewicht. De wolveemarkt liep ook op het einde der week wat vlotter. Hier te Leiden werd voor de overhouders weer enkele guldens per stuk meer betaald dan de week te voren. De aanvoer was echter veel voorraad meer zijn, komt het ons beduidend korter. Er zal nu wel niet zo- voor. We kunnen de weidelammeren dit voorjaar zeker niet goedkoop verwach ten. De paardenmarkt was ook in stijgende lijn, zowel voor werk- als voor slacht- paarden. Onze noteringen liepen van f. 750,tot f. 1300,— per stuk en voor de slachters tussen f. 2,20 en f. 2,55 per kilo. SOCRATES-ARRESTANTEN BLIJVEN IN ARREST Een vrijgelaten De raadkamer van de Amsterdamse Rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de bij de Socrates-affaire betrokken „Heilige Daad-ambassadeurs" Jolle Jan- sma en M. J. J. Volraat opnieuw met 30 dagen verlengd. De Goudse zakenman H. F. Wijsma, die de dag na Kerstmis onder verdenking van valsheid in ge schrifte werd gearresteerd, blijkt inmid dels op vrije voeten te zijn gesteld. De officier van Justitie mr. J. F .Hartsuiker heeft om zijn invrijheidstelling verzocht, omdat hij voortzetting van de voorlopige hechtenis niet langer noodzakelijk achtte. Perrië schakelt de haven van Abadan uit Perzië is begonnen geraffineerde olie- produkten via Bandar Masjoer inplaats van via Abadan uit te voeren. Deze maatregel is getroffen met bet oog op het geschil met de Iraakse loodsen in de Sjatt el Arab, de riviermonding waaraan Abadan is gelegen. Deze loodsen willen internationale tankboten die olieproduk- ten in Abadan willen innemen, niet meer helpen sinds Perzië twee weken geleden heeft besloten, het afmeren in deze ha ven uitsluitend door Perzen te laten ge schieden. Via een pijpleiding worden nu olie- produkten van Abadan naar Bandar Masjoer gepompt. Tot dusver werd in deze haven alleen ruwe olie verscheept. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT vcm Leiden en Omstreken. Bonn ook Berlijn en Rome zal bezoeken, uit zijn Parijse verblijf getrokken had, luidde dat de Franse en Amerikaanse regeringen over de belangrijkste pro blemen verwante meningen bleken te huldigen, zodat hjj optimistisch was gestemd over de mogelijkheden van nauwere samenwerking tussen Washing ton en Parijs in de naaste en de verde re toekomst. De komst van premier Verwoerd in Engeland voor het bijwonen van de conferentie van minister-presi denten voor het Gemenebest, heeft in Londen tot enkele demonstraties tegen de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek geleid. Een menigte demonstranten trekt door de straten met spandoeken, die onder meer herinneren aan de onlusten in Shar- peville. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Rolf Augustijn, zn. van L. J. Wijdeveld en E. F. Boersma; Pieter Mario, zn. van C. Hoogeboom en A. M. A. v. d. Berg; Paul David, zn. van J. A. Tollenaar en A. L. H. Roebroek; Hendricus, zn. van H. A. J. van Daalen en A. E. Vermei; Elisabeth Jo hanna Jacoba, dr. van J. H. Burgerhout en J. J. Rozier; Percy Cornells Rudolf, zn. van G. C. van Kleef en E. Coenen; Cornells Jacobus, zn. van W. F. Laman en H. M. Zwart; Maria, dr. van F. H. Schroder en E. Pronk; Caroline Simone, dr. van E. A. E. van Dlshoeck en P. Dudok van Heel; Roeland Andries Frans, zn. van A. P. Kapaan en L. S. Kriek; Sandra, dr. van A. Bentum en G. H. Heynekamp; Geertruida, dr. van P. P. Verstraaten en M. J. Bilderbeek; Christina Jacoba, dr. van B. P. Lancel en T. v. d. Tang. GETROUWD B. HamburgerA. A. Wolterbeek Muller. OVERLEDEN G. van Nieuwkoop, 68 Jaar, man. ALLEEN BIJ: MEERPOEL U SWEDEN SINDS IOQB Alle soorten vrije-arm NAAIMACHINES v.a. f 398.—. ar Breestr. 171 Tel. 24815 De ligging van Griekenland is zeer gunstig voor de visserij. In het Westen grenst dit land aan de Ionische Zee, in het zuiden aan de Middellandse Zee en in het oosten aan de Acgaeïschc Zee. Bovendien bestaat dit land voor een groot gedeelte uit honderden eilandjes. Dit is dan ook de reden geweest dat Griekenland sinds eeuwen een land is geweest dat van de zee leefde, dus in hoofdzaak van de zeevaart en visserij. Na de laatste oorlog heeft de Griekse visserij zioh bijzonder gunstig ontwik keld. Dit land kent 5 soorten visserij, n.l. de visserij in die Atlantische Oceaan, in de Middellandse Zee, de kustvisserij, de binnenvisserij en de sponsen visserij. De visserij in de Atlantische Oceaan kan alleen worden uitgeoefend door vriestreilers. Deze schepen vriezen de vis in bij een temperatuur van 45 gra den Celsius onder nul. Er zijn 4 van deze treilers. De totale vriescapaciteit van deze 4 schepen bedraagt 800 ton. De totale aanvoer van de gehele Griekse vissersvloot bedroeg in 1959 72.000 ton, hiervan was 3072 ton be vroren vis (op 3 schepen werd 2600 ton geproduceerd). Oe verwachting was dat in 1960 de produktie 8000 ton zal bedra gen en in 1961 bijna het dubbele. De visserij, die in de Middellandse Zee wordt uitgeoefend, wordt bedreven met 367 treilers met een motorvermogen variërende van 30360 pk. en 274 seine- netvissers met 2570 pk. De treilers vissen in hoofdzaak in de Griekse wa teren, de anderen in de wateren nabij de Noordafrikaanse kust. De seinevisse- rij bestaat uit een dag- en een nacht visserij. De eerste vangen de bonito's en de tonijnen, terwijl de nachtvissers in hoofdzaak sardines en ansjovis vangen. Ook geschiedt met behulp van sterke lampen. De kustvisserij telt 3470 kleine motor boten waarvan er 2452 uitgerust zijn voor de lijnenvisserij, 900 zijn strand- ringnetvissers en de rest oefent een an der soort visserij uit. Bovendien zijn er nog 2500 andere kleine boten zonder mo toren. Deze vissen doorgaans nabij de Griekse kust. De visproduktie bedroeg eind 1960 ruim 90.000 ton. De aanvoer van bevroren vis van de nieuwe vriestreilers, die op die Atlantische Oceaan vissen, is hierbij inbegrepen De kwaliteitssamenstelling van de Griekse vangsten wat betreft de verse vis, bestaat voor een laag percentage uit eerste kwaliteit vis. De verse vis be staat in hoofdzaak in 3e en 4e klas. De hoofdsoort van deze categorie is sardi nes, ansjovis en bonito's. Deze soorten vormen 65% van de gehele produktie, de 2e kwaliteit omvat 2025% en de eerste klas vissoorten bestaat uit nauwelijks 10%. In 1959 gaven die diverse soorten visserij de volgende opbrengsten te zien: Atlantische visserij 3.000 ton 4.18 Treilvisserij (Midd. Zee) 48 000 ton 66.67 Kustvisserij 10.000 ton 13.88 Binnenvisserij 11.000 ton 15.27 Totaal 72.000 bon 100.00 Verwerking De vooruitgang die is gemaakt in de ontwikkeling van de verwerking van de vangsten is zeer gering. Deze verwerking bestaat hier uit conservenfabrieken. In geheel Griekenland zijn slechts 4 con servenfabrieken, een in Eubea, Saloniki, Cavalla en Lymnos. In dit land in geen enkele fabriek voor de fabricage van vismeel, noch voor visolie, niettegen staande het feit dat kleine fabrieken gunstig zouden kunnen werken. De fabricage van netten geschiedt machinaal. Na de oorlog zijn vanuit Engeland en Frankrijk 48 machines in Griekenland opgesteld. Import Behalve de eigen visaanvoer wordt in Griekenland jaarlijks nog 18.000 ton vis geïmporteerd. Hiervan zijn 12.000 ton gezouten kabeljauw. Deze zijn af komstig uit Noorwegen en voorts wordt nog 6.000 ton bokking ingevoerd. Deze bokking komt uit Engeland en Neder land. De laatste jaren is er een toene ming te constateren in de export van bokking vanuit ons land. Deze bokking wordt dan tweemaal gerookt, waardoor het bederf praktisch is uitgesloten. De verzending geschiedt meestal in de win termaanden. In andere Jaargetijden vindt verscheping plaats in de koelcellen van de vrachtschepen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4