rsena „Kennis is Macht" bestaat 85 jaar Leerlingeiiavond Martien Opdam PIPO: Opgericht 1 maart 1860 Maandag 6 maart 1961 Tweede blad no. 30297 Dankzij opleiding ging voor talrijke leerlingen poort naar adm. functies open „Dankzij de opleiding van Kennis is Macht is in de loop der jaren aan talrijke leerlingen een goed passende sleutel ter hand gesteld, waarmede zij de poort naar tal van aantrekkelijke administratieve functies konden ontsluiten". In deze woorden drukte de voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhejj van Wijk, zijn waardering uit voor de onderwijsopleiding van het Genootschap „Kennis is Macht", welk Genootschap zaterdagmiddag in „Het Gulden Vlies" het feit her dacht, dat voor 85 jaar met de K.I.M.-opleiding werd begonnen. Naast dit compliment voor de opleiding, bood de heer Verheij van Wijk de voorzitter van het Genootschap, de heer J. W. Schneider, de penning van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan. Onder de velen, die deze samen komst bijwoonden, waren o.m. de in- spectrice van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, mej. H. van der Vliet, de wethouder van Onder wijs, de heren J. C. van Schaik, de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, dr. K. Reitsma, voorzitter van de Commis sie van Toezicht op het onderwijs, wethouder Schrama namens het ge meentebestuur van Voorschoten, een deputatie van de R.-K. Handels avondschool, dr. J. M. Roosenschoon, chef van de afdeling Onderwijs, het ere-lid, de heer Zaaijer, docenten, oud-docenten, leden, donateurs en een afvaardiging van leerlingen van Kennis is Macht. Alvorens de heer Schneider uitvoerig inging op de geschiedenis van herinnerde hij aan het overlijden van de heer P. M. van Sermondt, die ruim 21 jaar als leraar Duits aan de school verbonden was en jl. vrijdag plotseling is overleden. In zijn historisch overzicht wees de heer Schneider er op, dat de school werd opgericht in een tijd. dat aan de bevordering van het onderwijs grote waarde werd gehecht. Ingezonden stuk L.D. De oprichting van Kennis is Macht, aldus de voorzitter, is te dan ken aan het initiatief van de heer J. F. Keulemans, een magazijnbediende die door middel van een (anoniem) „Ingezonden stuk" in het Leidsch Dagblad het plan opperde om een gelegenheid voor „handelsonderwijs" te scheppen, welk onderwijs naar zijn bescheiden mening zowel voor de bedienden als voor de achtbare patroons van groot belang zou zijn. Blijkens een antwoord van mr. H. L. A. Obreen, advocaat, plv. kanton rechter en kand. notaris, vond deze dit inderdaad een initiatief, dat steun verdiende. Op een zondagmor gen in februari vond te zijnen huize een bespreking plaats, waaruit op zondag 4 maart de oprichting van een vereniging van kantoor-, maga zijn- en winkelbedienden voortvloei de. Het doel werd in het enige maanden later vastgestelde reglement omschre ven als „het gezamenlijk beoefenen van nuttige kundigheden en wel voorname lijk moderne talen en Dubbel of Ita- liaansch boekhouden". De leden waren dus de leerlingen. Om als lid te worden aangenomen moest men de leeftijd van 16 jaar bereikt en die van 28 jaar niet overschreden hebben. Als eerste „president" trad op de initiatiefnemer, de heer J. F. Keule mans. Mr. Obreen fungeerde als be schermheer en mocht als zodanig de eerste jaren de tekorten voor zijn re kening nemen. De lessen werden gege ven in de lokalen van de Vereniging „Nut en Genoegen" aan de Lange Schoolsteeg, die dank zij de heer Kneppelhout gratis ter beschikking waren gesteld. Waarom juist de naam „Kennis is Macht" werd gekozen, heeft de heer Schneider niet kunnen vinden. FockemaAndreae („Een mensenleven in Nederland") meent, dat zich in deze zinspreuk, de rationalistische geest ver raadt. die toen algemeen heerste. Wie bladert in het vergeeld geschiedboek van „Kennis is Macht", aldus spreker, zal waarlijk geen „machtsbegeerte" vin den, doch eenvoud en trouw .idealisme en volharding bij vele tegenslagen, dik wijls van financiële aard, eigenschap pen die eerbied afdwingen. De combinatie lid-leerling bleek op den duur grote bezwaren te hebben. Vandaar dat in 1894 een reorganisatie plaats vond en sindsdien leerlingen niet meer stemgerechtigd lid van de vereni ging kunnen zijn. De leiding kwam nu in handen van ouderen, terwijl een klein aantal donateurs (bedrijven en firma's) een bescheiden bedrag bijdroegen, dat de instandhouding van het Genootschap mogelijk maakte. Geleidelijk gingen eerst de gemeente Leiden, later het Rijk tot subsidiëring over. In 1937 werd het onderwijs onder de M.O.-wet gebracht met subsidie van Rijk, provincie en gemeente. In 1952 nam het Rijk alleen de vergoeding van de kosten van het onderwijs op zich. Desondanks blijven er vele kosten over, die ten laste van het Genootschap komen. Huisvesting school Vrij spoedig kon de school worden verplaatst naar een gemeenteschool. Sinds mensenheugenis heeft zij on derdak in de Ulo-school aan de Pie terskerkstraat. Hoe het met „Ken nis is Macht" zal gaan als deze Ulo school wordt verplaatst naar de Du Rieustraat is nog onzeker. Wij zijn echter overtuigd, dat het gemeente bestuur van Leiden al het mogelijke zal doen om onze school een passend onderdak te verschaffen, aldus de heer Schneider. Mammoetwet Vervolgens schonk de heer Schnei der aandacht aan de vooruitzichten van K. I. M. Hoe zal het gaan met het handelsonderwijs indien de Mammoetwet tot stand komt? In het oorspronkelijke wetsontwerp ■wordt het handelsavondonderwijs maar summier aangeduid. De vraag in hoeverre de enkele weken geleden ingediende Memorie van Antwoord verheldering brengt, zal eerst na grondige bestudering van de in het wetsontwerp aangebrachte wijzigin gen kunnen worden beantwoord. In belangstellend kringen bestaat bezorgdheid voor de toekomst van deze soort van onderwijs. Wie kan zeggen of deze vrees terecht is. In ieder geval is waakzaamheid gebo den. Indien dit onderwijs van het be drijfsleven in de ruimste zin, niet de krachtige steun en voorspraak krijgt, die het zozeer verdient, zal dit de meest ernstige gevolgen kunnen heb ben. De belangstelling aan de zijde der leerlingen rechtvaardigt deze steun ten volle. Het handelsavondonderwijs telt meer dan 20.000 leerlingen in den lande. „Kennis is Macht" participeert daarin met ongeveer 350 leerlingen, van wie meer dan de helft vrouwelijke. In Leiden waren op 1 januari jongstleden 2177 ad ministratieve ambtenaren en 2282 admi nistratieve employees werkzaam. Hier uit valt af te leiden, dat de behoefte aan handelsonderwijs, of zoals het gaat heten aan economisch en administratief onderwijs bepaald niet zal zijn vermin derd tegenover 1876 toen er slechts 143 van deze mensen in Leiden waren. Naar dagonderwijs Een probleem vormt het feit, dat het avondonderwijs een zware belasting vormt voor de jeugdige leerlingen. Wan neer men hun werkuren overdag ver meerdert met 8 10 lesuren per week en rekening houdt met de voor het huis werk nodige uren, komt men tot een arbeidstijd van 55 uur per week. Dit is in de huidige tijd nauwelijks meer ver antwoord. Verplaatsing van een deel der lessen naar overdag wordt daarom krachtig be pleit. De invoering van de vijfdaagse werkweek brengt in dit opzicht een nieuwe complicatie mede. Misschien zal ook de in het wetsontwerp schematisch aangegeven opbouw van het onderwijs de oprichting bevorderen van lagere, middelbare en hogere handelsdagscho len. Uitvoerig schonk de heer Schneider hierna aandacht aan de samenstelling van het leerlingenkorps en de grote be tekenis van administratieve functies om tenslotte allen op te wekken, mede te werken aan de groei en bloei van „Ken nis is Macht". Ook gericht op toekomst Mej. Van Vliet, die als eerste de gelukwensen aanbood, had bijzonde re waardering voor het werk van de handelsavondscholen. Er wordt op deze scholen hard gewerkt. Met het oog op de Mammoetwet, oordeelde zij het juist om de toekomst maar niet te somber in te zien. Wel is het van belang, dat men het oog op de toekomst gericht houdt en zich be zint om ook het avondonderwijs nog meer aan te passen aan de eisen, welke de tegenwoordige tijd stelt. Wethouder Van Schaik, die in gelijke geest sprak, zegde zijn intermediair toe wat betreft het nog beter aansluiten van de opleiding aan de wensen, welke de zo snel veranderende maatschappij koestert De heer Meerpoel, ondervoorzitter van de K. van K., die tevens het woord voer de namens de Commissie van Toezicht op het onderwijs, had grote waardering voor de bereikte resultaten. Docenten en leerlingen, aldus spreker doen het goed, al zal de blik steeds op de toekomst ge richt moeten zijn. De heer F. J. van Makkelenberg, di recteur van de school, wees in zijn toe spraak op het vele werk, dat het bestuur „achter de schermen" verricht, waarbij het zich in het bijzonder richtte tot de heren Schneider, voorzitter, G. Hartman, secretaris en A. Linschoten, penning meester. Vervolgens prees spreker het teamwork, dat tussen het bestuur en de docenten bestaat en de belangrijke scha kel, die de concierge, de heer J. Mugge in het geheel vormt. In zijn overzicht van de aspecten, welke het handels avondonderwijs biedt, wees spreker op de voordelen, die de keuze van de te volgen vakken z.i. bieden. Een keuzevaksysteem, dat aanvankelijk bij het ministerie van O. K. en W. niet geliefd was, doch later werd aanvaard. Tot slot richtte spreker zich tot zijn a.s. opvolger de heer J. W. A. Rotteveel, die hij een succesvol directeurschap toe wenste. Namens de ruim 350 leerlingen der school bracht tenslotte Frans Wouden berg het Genootschap dank en hulde vooralles en nog wat". De voorzitter, die alle sprekers afzon derlijk dankte, zeide, dat men er van overtuigd kan zijn, da£ het bestuur ze ker rekening zal houden met de eisen, welke aan de hedendaagse opleiding worden gesteld. Minister Erhard en minister Etzel van West-Duitstand tijdens de persconferentie, waarin zij de herwaardering van de mark toe lichtten. Martien Opdam, een van de hier gevestigde pianoleraren, hield zaterdag leerlin genparade in „Maison v. d. Heyden". Misschien mocht men ook aan een ouder avond denken. Nadat de twee dozjjn medewerkenden hun gang naar podium en klavier hadden volbracht, sprak de vader van een hunner, de heer Rotteveel, in een dankwoord de zinsnede uit „gelukkige mensen bij elkaar". Die stemming was niet te miskennen! Bovendien, kinderen boeien, en te meer wanneer zij zich als „artiestjes" presenteren. Uit de gezichtshoek „kind en muziek" moet, dunkt ons, een te geven impressie worden belicht. Luyn, een zeer muzikaal meisje, bedre ven voor haar leeftijd, die haar .Minia. ture" modelleerde en echt voordroeg. Later in een Friedmann Bach ver raste zij door een markante zelfstandig heid van de linkerhand. Het eerste sterretje vóór de, pauze werd Loes Jansen in een Chopin-wals, die wel z'n karakteristieke cadans nog niet bezat, maar het werd niettemin zowel muziek als Ohopin. Als tweede sterretje beschouwen we Else Heymans, die de tere poëzie van Chopin's jeugdnocturne in cis fijntjes aangevoeld weergaf en technisch knap de loopjes (aan het eind) van achtereenvolgens 18, 35. 11 en 13 nootjes tegen telkens vier in de bas helemaal gelijkmatig afrolde. Ons com. pliment daarvoor! Van de comparanten na de pauze wil len we Marian Wierik's boeiende, vlin derlichte en vlotte „Colibri" van Nie mann in herinnering brengen. Verder Loes Jansen's heroptreden in de finale van Haydn's gracieuse pianoconcert in D, met de leermeestr aan een tweede piano ter vervanging van de orkest partij. V. Zin voor sfeer, stijl en aanslag De heer Opdam deelde in het begin mee: „dit is geen selectie". Het ging er dus hoofdzakelijk om, een idee ervan te geven hoe het reilt en zeilt in Opdam's lespraktijk, van klein tot groot. Bij de grootsten (in de middelbare schoolleef tijd) zouden uiteraard specifieke ken merken van het onderwijs het best af te lezen zijn. En dan moeten we in de eerste plaats verwijzen naar de verfij ning van de aanslagcultuur en naar de zin voor sfeer, stijl en klimaat van de compositie's. Op geen enkele wijze is geofferd aan schijn of dressuur, zodat geen geforceerde prestatie te signaleren viel. Eenvoud, eerlijkheid, natuurlijk heid, ongedwongenheid is blijkbaar Op dam's werkdevies. Deze geneerde er zich niet voor om no. 2 éénvingerig „Kortjakje" te laten spelen, weliswaar met bijgezongen tekst. In een zuchtje vlogen al of niet vierhan dige stukjes van een reeks allerjongsten voorbij, met op het programma compo nistennamen. waar alleen pedagogen en aanvangertjes weet van hebben. Tot no. 10 (Bram Brandenburg) met een perspectief op volwassenheid overscha kelde naar het domein van de klassieken en in een mooie Diabei li een bemoedi gende beheersing van de materie toon den. Misschien schuilt een aankomend talent in hem! Sinds de vorige auditie zijn trouwens drie Opdam-leerlingen de vakstudie begonnen! De stoet van composities, nog steeds bescheiden in lengte, deed ons verder gaande stuiten op no. 17, d.i. Betty van GEEN VOORRANG VERLEEND Hedenochtend vond om omstreeks 8 uur op de hoek De Goejestraat-Hoge Ryndyk een aanrijding plaats tussen een personenauto en een vrachtwagen. De personenwagen kwam uit de De Goeje- straat en wilde de Hoge Rijndijk op rijden. De chauffeur van de vrachtauto zou daarbij geen voorrang hebben ver leend. Een hevige botsing was het ge volg. De bestuurder van de auto liep een hersenschudding op. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Wie Arsenal rookt, is op het juiste spoor. Die heeft het goed geschoten! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal, Arsenal Er zijn nog kaarten! Hoewel de belangstelling voor de kaartverkoop voor de voorstelling van Pipo de clown en Mammeloe woensdagmiddag a.s. in de Schouwburg) groot is, zijn nog niet alle plaatsbewijzen uitverkocht. Morgenochtend van tien tot één uur kan men aan de Schouwburg nog plaatsbewijzen (f. 1.—, f. 1.50 en f. 1.75) verkrijgen. Ze zijn ook onder no. 20195 telefonisch te be stellen. Tweejarig bestaan „OVV" Met een gezellige feestavond, welke tevens bedoeld was om het onderlinge contact te verstevigen, heeft de Leidse reisvereniging „Door Vriendschap Ver bonden" zaterdag in „De Kleine Burcht" haar 2-jarig bestaan gevierd. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer A. G. Velthuijzen, waarin deze onder meer de activiteiten van de vereniging schetste, hebben de ruim 60 leden met hun verwanten zich enige uren prettig geamuseerd met het optreden van het cabaretgezelschap „De Rollé's" en een gezellig dansje waarbij het geheel mu zikaal werd omlijst door „The Rythme Boys" onder leiding van Nico Muusse. Zoekt U een GOED HORLOGE voor f 30.en f 40.of het aller beste van f 200.en f 300. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. JAC wil afdeling in Leiden oprichten De Jeugd Automobiel Club heeft za terdag in „Ons Centrum" in Leiden een propagandamiddag gehouden om te ko men tot de oprichting van een Leidse afdeling, die dan de vijftiende in ons land wordt De heer D. Pezaro, hoofd bestuurslid van de JAC zette de doel stellingen van de vereniging uiteen. Hij nam aan, dat de JAC in de Sleutelstad al voldoende leden heeft om een zelf standige afdeling op te kunnen richten. Rob Nieuwenhuis uit Lisse, lid van de propagandacommissie van de JAC, ver telde wat er voor nodig is om een af deling op te richten en zette uiteen hoe men lid kan worden. Er werd ook een contactadres voor Leiden bekend gemaakt. Dick van Kam pen, Hoge Morsweg 44, Leiden kan alle gewenste inlichtingen verstrekken. Hoewel de JAC haar eigen skelter- afdeling heeft werd erop gewezen, dat skelteren slechts een onderdeel van de JAC is. De JAC is er trots op, dat zij de skelter in Nederland heeft geïntrodu ceerd. Na de pauze werden films vertoond over de tweetactmotor en de Grote Prijs van België. VALSHEID IN GESCHRIFTE Een 43-jarige Leidse colporteur van een stomerij is zaterdagmorgen in de kraag gegrepen op beschuldiging van valsheid in geschrifte. Hij had in een half jaar ongeveer duizend gulden als extra-bijverdienste geïncasseerd. Contactavond reserve- gemeentepolitie De foyer van de Stadsgehoorzaal was zaterdag gereserveerd voor de propa- ganda-contactavond, uitgaande van de contactcommissie van het korps Reser ve Gemeentepolitie te Leiden, welke be halve door vele leden met hun echtgeno ten ook werd bezocht door de commissa ris van politie, de heer J. Dreeuws, de heren inspecteurs met hun echtgenoten, kapitein Vermeulen, namens de korps commandant van de Rijkspolitie, afge vaardigden van het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de reserve poli tie uit Gouda, Noordwijk, Wassenaar en Katwijk. Het welkomstwoord op deze ge noeglijke avond, welke werd afgesloten met een aangenaam onderonsje, begeleid door de muziek van het „Perdi- do Quartet", onder leiding van de heren J. J. Mekel en W. van Iterson, werd gesproken door de heer S. A. Weyers, voorzitter van de contactcommissie. De heer Dreeuws was dankbaar ge stemd ten aanzien van al het werk, dat door de commissie voor de reserve poli tie was verricht. Dank bracht hij ook aan het gemeentebestuur, dat een bij drage had geschonken voor deze avond. Een bijzonder beroep deed spr. op de reservisten in breder kring aandacht te vestigen op het korps reserve politie, dat in Leiden te kampen heeft met een steeds verder dalend ledental, dat thans slechts 75 bedraagt. Ook wat betreft de beroepspolitie was de commissaris som ber gestemd. Er zijn momenteel 16 va catures. In april begint een nieuwe cur sus, maar er is nog geen enkele melding hiervoor binnen. De commissaris was de reservisten er kentelijk voor hun activiteiten in het af gelopen jaar en het was spr. voorts een genoegen, deze avond drie leden te mo gen onderscheiden met de vrwilligers- medaille voor meer dan tien jaar dienst in het belang van de Nederlandse ge meenschap. Het waren de heren D. L. J. Koster, B. Kijk in de Vegte en A. J. Versteegt, die de medaille en oorkonde aangeboden kregen. Een kleine huldi ging ontvingen ook de heren S. A. Wey ers, G. M. Peeters en J. Mieremet, die m.i.v. 1 februari jl. zijn bevorderd tot reserve-hoofdagent. Tenslotte nam com missaris Dreeuws in hartelijke bewoor dingen afscheid van de heer B. Ph. Janssen, die zeer tot diens spijt de reserve-dienst gaat verlaten in verband met het bereiken van de 65-jarige leef tijd. De toneelgroep van het departement van Defensie (marine) heeft het gezel schap enkele uren bijzonder prettig ver maakt met de opvoering van „Een meisje om te stelen" van Jack Poppel- well. Het meisje om te stelen is de kit tige Penelope Shawn, die de familietra ditie voortzet en als inbreekster carrière wil maken. Zij komt in aanraking met David Warren, een arme vrijgezel, die door rijke familie wordt onderhouden en door toedoen van de escapades van Penelope in een warnet van dolle situa ties wordt betrokken. Er worden juwelen gestolen, de politie ruikt buit en de meest onwaarschijnlijke capriolen wor den gemaakt om de juwelen zo spoedig mogelijk in handen van de politie te spelen en zelf buiten schot te blijven. Uiteindelijk lukt dit ook en op het einde is iedereen tevreden en wordt Penelope op haar beurt gestolen door David. Na afloop was er een dankbaar ap plaus, een waarderend woord van de voorzitter van de contactcommissie en een bloemenhulde voor de dames van het toneelgezelschap. „SPAANSCHE BRABANDER- OP 7 MAART GAAT NIET DOOR Het bestuur van K en O deelt ons mee, dat de voorstelling van ,X>e Spaansche Brabander" in de Schouw burg op dinsdag 7 maart geen doorgang kan vinden, omdat een der hoofdrol spelers (Luc Lutz), die de rol van Rob beknol vervult, ziek is geworden. Aan gezien er voor morgen nog geen ver vanger is voor de heer Lutz. moest de voorstelling tot nader order worden uitgesteld. Het „Cross Quartet" zong in Stadsgehoorzaal Vier nog vrij jonge mannen, even ge distingeerd in hun uniforme kledij als in hun optreden, boeiden gisteravond de geheel gevulde foyer van de Stads gehoorzaal waar een getuigenissamen komst plaats vond onder auspiciën van het Leger des Heils. Na het zingen van het openingslied door de gehele schare, „Dit is het won der, 'k zing en getuig" sprak kapitein Vermeulen een welkomstwoord en stelde hy het „Cross Quartet" aan de zaal voor. In een vijftal liederen, o.a. „Sunrise we '11 see" en „Just a little talk with Jesus" getuigde het kwartet van de blijdschap gevonden in de gemeenschap met hun Heer en Heiland, waarbij de Engelse tekst steeds werd gevolgd door. een Nederlandse vertaling. Een van hen, alsmede een tweetal heilssoldaten spraken daarbij een per soonlijk woord van getuigenis. De bijeenkomst werd tevens opgeluis terd door het optreden van de zang brigade van het Leger. In een korte toespraak bepaalde ka pitein Vermeulen zijn gehoor bij de tekst uit Psalm 51, „Schep in my een rein hart, o Heer". Het samenzijn, dat een sterk uitnodi gend karakter droeg, werd besloten met het zingen van het Stichterslied: „O zee van Gods Liefde" gevolgd door dankgebed van mevrouw kapiteine Ver meulen-Van der Hoek. Personeelsfeest I.K.I. Zaterdag heeft de personeelsver eniging van de „I.K.I." te Voorscho ten in de grote zaal van „Den Burcht" een geslaagde feestavond gehouden. Na een kort openingswoord van de voor zitter, de heer A. v. d. Velden, waarin deze zich in het bijzonder richtte tot de directie en de fabrieksstaf, werd de avond gevuld met een zeer gevarieerd programma. Onder het motto „Daar zit wat in" presenteerde Eddy de Valk zijn non stop variété-revue, waaraan medewerk ten de conferencier Tonny van Zwol, de accordeonnist en pianist Jip Vogel, de 2 Kamee's als zeer geestige cascadeurs, De Winnies twee meisjes met een gi taar, de imitator Klaas Koomen en de Stuntbrekers met spectaculaire acroba- tieknummers. In de schetsjes, gebracht door Anja de Cler en Tonny van Zwol, oogstte vooral hun parodie op de dames Snip en Snap een daverend succes. Na afloop was er een bal, onder lei ding van de heer J. Alphenaar met medewerking van „Het Blue Moon Com bo". AANBESTEDING W.B.V. „DE EENDRACHT" De Woningbouwvereniging „De Een dracht" heeft onderhands aanbesteed het uitvoeren van verfwerken aan een groot aantal percelen. Er werd als volgt ingeschreven; 118 woningen nabij Zijl singel; H. van Berkel, Haarlem f.9385; W. Ladan, Leiden f.9250; 22 woningen in de Kooi: fa. Van Erkel. Leiden f. 9080; C. Veerman. Leiden f.8932; P. Marcelis, Leiden f.8600 256 woningen in Haag- wegkwartier: fa. Van Berkel. Haarlem f. 23.290; J. Lucas. Leiden f. 22.750; H. Ladan. Leiden f. 22.180; 116 woningen I nabij Hoge Ryndijk: H Schutte en Zn., Leiden f. 33.070; J. Verwer, Leiden j f. 32.640; H. P. Jansen. Leiden f.29 000 De Rijksgebouwendienst heeft on dershands het aanbrengen van een lift- installatie in het Rijksmuseum voor Geologie aanbesteed. De uitslag luidt als volgt: N.V. Staal en Co., Amsterdam f. 35.800; NV Machinefabariek Breda v h. Backer en Rueb, Breda f. 32.845.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3