Spectaculaire parade van de elf provincies voor Huis ten Bosch Met een enkel woord Agenda MAANDAG 6 MAART 1961 Vervolg van pag. 1 Paul Steenbergen droeg gedicht van Ed Hoornik voor Onder regie van Johan Bodegraven die by deze plechtigheid terzyde werd gestaan door een zeer groot aantal as- sistenregisseurs uit Den Ilaag, ontrolde zich nu in snel tempo het overige deel van het nationaal schouwspel. Onmid dellijk na de groep van het Koninkryk volgde een zestal hoornblazers, een rui ter met de standaard van de grote ry- verenigingen in ons land. Elk van hen werd gesecondeerd door twee ruiters. Steeds voller werd nu het zonover goten voorplein. Nadat de ruiters in hun kleurige dracht zich aan weerszoden van het plein hadden opgesteld, begaf het mannenkoor „De Haghe Sangers", 120 Hagenaars sterk, zich onder leiding van de dirigent Jos Vrancken tot dicht by het Koninkiyk gezin op het bordes. Even viel er een diepe stilte, toen Vran cken de armen hief, daarna klonk ge dragen het „Domine salvam fae Regi- nam nostram" over het voorplein. Intussen was er opnieuw beweging. Een groep van bloemenlegsters, 46 leer lingen van de middelbare tuinbouwschool voor meisjes „Huis te Lande" uit Rijs wijk (Z.H.), stelde zich links en rechts van de koningsrijkgroep op. z Steeds meer ^groeide de manifestatie naar haar climax. Na elkaar marcheer den de Marinierskapel, de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de Ko ninklijke Militaire Kapel, resp. onder leiding van kapitein H. C. van Lyn- schoten, kapitein H. F. W. van Diepen beek en majoor R. van Yperen, uit drie richtingen naar het middenterrein, da delijk gevolgd door de vlaggenwachten, bestaande uit vyftien groepen van vier leerlingen van de Zeevaartschool en Vis- serijschool in Scheveningen. Elk van de ze „wachten" droeg een vlag mee van de elf provincies, van Suriname, de An tillen en de Oranjevlag. Grootste groep Nauwelijks hadden de militaire korp sen en de jeugdige vlaggewachten zich opgesteld of de grootste groep die van de vertegenwoordigers van alle Ne derlandse gemeenten en de woonkernen uit de IJsselmeerpolders kwamen uit hun verdekte positie te voorschijn en traden naar de vlaggemasten rondom het gazon. De provincies lieten zich dui- delyk onderscheiden: door de kleder dracht van de vrouw, die als schild- draagster aan elke provinciale groep voorafging. Mevrouw N. Parlevliet-Scho- neveld uit Katwijk aan Zee droeg het Zuidhollandse schild. Als symbool van de jeugd van de IJsselmeerpolders „Het nieuwe land" fungeerde voor de groep uit de nieuwe woonkernen een 12 -ja rig meisje uit Emmeloord, Tine van der Meet. Bijzonder spectaculair was deze para de der provincies. Elke schilddraagster werd nl. gevolgd door een groep van vijf personen, van wie een de provinciale vlag droeg en de vier anderen een oran je dundoek. Zij werden gevolgd door de groep van 12 -jarige kinderen uit de provincie (allen dus geboren omstreeks de dag, dat H.M. de Koningin haar hoge functie aanvaardde), de voor deel neming aan het huldebetoon uitgenodig de mannen en vrouwen alsmede een aan tal burgemeesters. Provincie-gedicht Toen deze groepen by de anderen, die zich daar reeds hadden opgesteld, hun plaatsen hadden ingenomen, ver brak de stem van Paul Steenbergen de stilte, die op het voorplein was ont staan. Ed Hoornik had voor deze mani festatie een gedicht van de provincies geschreven. Toen Steenbergen, vlak bU het bordes achter een microfoon opge steld, de eerste drie regels van de wel komstgroet had uitgesproken, zweeg hij enige ogenblikken. De duizenden deel nemers maakten allen een lichte bui ging, de militairen brachten het saluut, de vele vlaggen en vaandels, boven de mensenmenigte uitstekend, neigden in de richting van het bordes. Toen de Haagse acteur de welkomst groet had voltooid volgde een roffel van de tamboers. De groep van de Konink rijk begaf zich naar het bordes, ter wijl de vlaggen van de Antillen, Su riname en Nederland in de masten rond om het grastapijt werden gehesen. Na de welkomstgroet had elk der stro fen van Hoorniks gedicht betrekking op een der provincies. Iedere provinciale groep beantwoordde na de betreffende strofe met een langzaam, duidelijk ge markeerd uitgesproken „Wy-ver-trou wen." De deelneemsters zwaaiden met een oranjedoekje, waarop dezelfde woor den voorkwamen, terwyl een van de mannen het schild met de naam van de door hun vertegenwoordigde gemeen te omhoog staken. 32.000 tulpen Ook de bloemenlegsters kwamen in de weer. Zy legden de bossen tulpen, in totaal 32.000 tulpen, door de kinderen meegebracht, neer op het grastapijt, waar men langzamerhand een prachtige helkleurige kroon kon zien groeien. WAPENLEVERINGEN VAN RUSLAND AAN INDONESIË Rusland en Indonesië hebben zater dag de overeenkomst geratificeerd vol gens welke Indonesië Russische wapens zal kopen. Dit zullen zijn gevechtsvlieg tuigen, bommenwerpers, duikboten en motortorpedoboten, naar men zeg ter waarde van miljoenen dollars. De Russische ambassadeur, Mikhai- lov, zei bij de ondertekeningsplechtig heid dat Rusland de aanspraken van Indonesië op Ned. Nieuw-Guinea steunt. „Nederlands Nleuw-Gulnea moet Indo nesisch worden", zo zei hij. De Indonesische minister van Defen sie, generaal Nasoetion, verklaarde dat de bezetting van een deel van het In donesisch gebied een bedreiging vormt voor de Indonesische onafhandeiykheid. „De Nederlanders hebben kort geleden hun strijdmacht in Nieuw-Guinea ver sterkt en hebben, „op alle mogelijke ma nieren geprovoceerd". Dus bleef er voor Indonesië, om zich veilig te stellen, geen andere weg over dan haar strijdkrach ten te versterken", aldus Nasoetion. De deputatie van de IJselmeerpolders, onder leiding van ir. A. P. Minderhout, directeur Wieringermeer en landdrost van de zuidelijke IJsselmeerpolder, pre senteerde zichzelf met een zogenaamde sleuvengraver-draineermachine, zo uit het werk meegenomen en daarom niet schoongemaakt, zy het wel met bloe men versierd. Deze kolossale machine van Amerikaanse makelijk (lengte 10 m, gewicht 7 ton) stelt de arbeiders in de nieuwe polders in staat in hoog tempo greppels te graven en daarin drai- neerpijpjes aan te brengen. Toen Paul Steenbergen aan de laatste strofe („vier meisjes") van het lange gedicht was toegekomen, begaven vier vrouwelijke studenten zich naar het bor des om de Koningin een bloemstuk aan te bieden. Mej. Annelien Kappeyne van de Cappello, praeses van de Bond van Vrouwelijke Studentenverenigingen overhandigde de vorstin een bloemstuk van tulpen uit Nederland, orchideeën uit Nieuw-Guinea, anthuriums van Su riname en strelitzia's uit de Antillen. Zij werd begeleid door mej. S. Goos- wit, studente uit Suriname, mej. Miriam Sammy, Curacao en eveneens studente, en de leerling-verpleegster uit Nieuw- Guinea, mej. Betty Kaisiepo. De ko ningin, die verheugd het „Koninkrijks boeket" in ontvangst nam, heeft zich enkele ogenblikken met deze meisjesde putatie onderhouden. Alle aanwezigen hebben vervolgens het eerste en zesde couplet van het volks lied gezongen, gevolgd door een dave rend driewerf „hoera". Tot slot volgde een défilé voor het koninkiyk gezin, waaraan alle deelnemers van de mani festatie „Wy vertrouwen" meeliepen. Onder hen bevonden zich zes kinderen, die geboren zijn op de dag waarop de Koningin haar ambt aanvaardde: Juli ana Gosschalk uit Amsterdam, Juliana Bernhardina van Rooy uit Koudekerk aan de Ryn, de tweelingen Wilhelmina Juliana en Siebrig de Vries uit Bedum en Juliana en Bernhard Smulders uit Heeze. VERGADERING DER VER. DE HOLLANDSCHE MOLEN Het aantal bestaande molens In Ne derland is in het afgelopen jaar met vyf gedaald en kan nu gesteld worden op 986. Tevens is het percentage van de werkende molens van 40 tot 36.4 verminderd. Tot deze slotsom zyn de archivarissen van de Vereniging tot be houd van molens in Nederland „De Hol- landsche Molen" gekomen na een in ventarisatie over het afgelopen jaar. De ze conclusie is opgenomen in het jaar verslag over 1960, dat zaterdagmiddag tydens de algemene ledenvergadering van de vereniging in Krasnapolsky in Amsterdam door de secretaresse, mej. E. F. Caro, is uitgebracht. De vereniging hoopt, dat de terug gang der molens tot stilstand zal ko men, nu er een weg lijkt gevonden om in het jaarlijks onderhoud van werkep- de molens van overheidswege een subsi die te verlenen. De begrotingspost had voor 1960 een verhoging ondergaan tot f 150.000, waarmee het vooruitzicht was geopend dat de subsidies eindelijk weer wat ruimer konden vloeien en ae ach terstand in de grote restauraties inge haald zou kunnen worden. Het aantal molens, dat de aandacht vroeg, wordt geschat op 225 stuks. De molenmakers zijn, wat hun aan tal betreft, niet voldoende opgewassen tegen de vele karweien, die moeten wor den uitgevoerd. De reeds lang gekoester de wens om nieuwe molenmakers op te leiden bleek ook te bestaan bij de stich ting vakopleiding Bouwbedrijf. Deze stichting zocht contact met de vereniging en, aldus het verslag, de mogelijkheid om door haar bemiddeling het molen makersvak te doen herleven is daardoor dichterbij gekomen. Het onderscheidingsteken van de ver eniging, het certificaat Jfblijk van waar dering voor het gebruik van ie wind als drijfkracht en het instond houden van de oud-Hollandse windmolen, die Nederland groot heeft gemaakt en thans nog eerbied afdwingt, met hoopvolle ver wachtingen voor de toekomst." werd o.a. uitgereikt aan G. van den Berg, mole naar van de Broek- en Simontjespolder by Warmond. „Apartheid betekent goede nabuurschap" zegt eb*. Verwoerd (Van onze Londense correspondent) De twee premiers, die ten nauwste betrokken zyn by het politieke rassen probleem in het Britse Gemenebest, dr. Hendrik Verwoerd, premier van de Unie van Zuid-Afrika, en Sir Roy Welenskv, premier van de Centraal-Afrikaanse Federatie (de beide Rhodesiës en Njas- saland) zy'n zaterdag in Londen aange komen voor de deze week beginnende Gemenebest-conferentie. Voor de aan komst van Verwoerd werden op Londen- Airport de uitgebreidste veiligheids maatregelen genomen, welke de vlieg - haven ooit heeft gezien. Elk gebouw werd door rechercheurs van Scotland Yard en leden van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie aan een onderzoek onderworpen. Twee Westindiërs en een blank meisje, die hadden willen betogen werden verwijderd. Het was 34 jaar geleden, dat dr. Ver woerd het laatst in Londen is geweest. Hij verklaarde dat hij met de andere leden van het gemenebest in vriend schap wil samenwerken. Apartheid werd door hem „goede na buurschap" genoemd. Hy zei dat er, zo als de naar ras uiteenlopende landen tot het Gemenebest behoren, ook ver schillende bevolkingsgroepen in Zuid- Afrika zyn, Hen tot eenheid dwingen is onmogelijk, zei hy. Op een vraag op Zuid-Afrika bereid is zyn rassenpolitiek te veranderen, antwoordde Verwoerd: „Nèen, ook weigert Zuid-Afrika inmen ging in zyn binnenlandse politiek door Ook een Westduits „vredeskorps" President Kennedy heeft zaterdag zyn 45-jarige zwager Sargent Shriver tot di recteur van het dezer dagen opgerichte „vredeskorps" benoemd. Shriver zal hiervoor geen salaris ontvangen. Het „vredeskorps" bestaat uit jongelieden die hulp zullen verlenen in economisch achtergebleven landen. Ook West-Duitsland is van plan een „vredeskorps" van technici, artsen en leraren, die in ontwikkelingslanden zul len werken, op te richten. Dit heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zaterdag via de televisie meegedeeld. De regering had ongeveer duizend jonge mensen ge vraagd of zij in een dergelyk korps wil den werken en de reactie was positief geweest. President Kennedy wil een korps van ongeveer 5000 Amerikanen. het Gemenebest, wyzelf kunnen het best beoordelen, op welke wijze wy vrede en welvaart in ons land kunnen schep pen", zei hy. „Wy geloven niet in een Zuid-Afrika als een zwart land, maar in het voort bestaan van blank en zwart, daarom weiger ik het woord heerschappij te gebruiken en spreek ik van goede nabuurschap". Op een vraag hoe hy politiek van goede nabuurschap kon rumen met de gebeurtenissen in Sharpe- ville, antwoordde hij dat hy deze ge beurtenissen betreurde, maar hy voegde eraan toe, dat dit incident slechts nietig is, vergeleken met hetgeen er zich in de geschiedenis van vele volken heeft afgespeeld. Andere draai (Van onze t.v.-medewerker) De VPRO, die men de moed niet ont zeggen kan altoos iets anders te doen dan het gebruikelijke, zy het met wisse lend succes, opende met een documen taire over het echtpaar Curie. De laat ste uit de serie „Bouwmeesters der cul tuur" beviel ons het beste, waarschijn lijk omdat we hen menselijk het naast staan, bovendien ervaren wy dagelijks aan den lijve hoezeer zy het gezicht onzer samenleving hebben veranderd. De inleiding tot de dans, waarmee re gisseur Joes Odufré samen met het Ne derlands Danstheater waar pionierswerk verricht, had ditmaal tot onderwerp de jazz en de balletkunst. We hebben onze ogen uitgewreven, omdat er in dit jazztydperk een paar elfjes, die uit Van Eeden's „Kleine Jo hannes" konden zyn weggefladderd, toch v/el erg misstonden. Het bleek even later juist de bedoeling te zyn geweest om het ongerijmde Van die combinatie aan te tonen. Het gebruik, dat er verder van negatief beelden werd gemaakt, was kunstig en de scène op de trap van het Stedelijk Museum was prachtig van durf en balans. Het enige excuus, dat wy kunnen ver zinnen voor de omzetting van de draai- doos moet gelegen zijn in de geringe er varing, die de VPRO met haar schamele zendtijd in zaterdagavondprogramma's heeft opgedaan. De voor de jeugd accep tabeler draai, die Van Collem er inder haast aan gegeven had, was alleszins aanvaardbaar, gedeelteiyk zelfs bijzonder raak gericht. Het meest verheugende feit in deze uitzending was ongetwijfeld de terug keer van Wim lbo, die samen met Kraaykamp voor enige tijd uitgebannen was wegens betoonde ongehoorzaamheid, omdat ze geen water in hun artistieke wijn wilden doen. Het is de verdienste van de VPRO die ban te hebben gebro ken. Eerst door te vroeg naar de zin der bestuurderen van de NTS aan Kraaykamp een hoofdrol aan te bieden, waarvan de AVRO programmatisch ver antwoord profiteerde en nu door lbo te engageren. Hoe de kaarten in het conflict ook ge legen mogen hebben, het was tegenover de kijkers stellig een byzonder slechte beurt twee groten uit het verder groten deels zo armetierige amusementsvlak uit te sluiten. Nu het spel weer compleet is, zullen we er verder niet over nakaarten. Wat lbo presteerde aan de hand van het wat egocentrisch aandoende geblader in zyn plakboeken, mocht er wezen. Dora Paulsen met een prachtig (verstaan baar) lied, Kees Brusse in een schets vap Carmiggelt (superieur qua inhoud en uitvoering), Appie Mol (knap, maar niet boeiend genoeg) Sophie Stein met Annie M.G. (voor de liefhebbers van moeder Doorsnee) en tenslotte het ver rassende optreden van de kleine Boyer. Kleine kinderen worden groot. Ze is zowaar getrouwd. Met een veelbelovende stem, om het vakjargon te gebruiken. De inzet was wat zwak, maar verder was het geheel ook door de bijzonder prettige presentatie van de Paryse boulevard tot aan de autogrammen jacht van een klas se, zoals men in Nederland zelden ziet. Dat geldt trouwens van deze hele Ibo- produktie. Ze hebben het hem maar ge leverd. Ze hadden echt hun draai, jJ. zaterdag. SaM-raAo a^UBMaquo PICTOGRAM U33 60 seconden om die „woordbeeld" te ontraadselen of 1 seconde om de oplossing te lezenl BINNENLAND De politie te Stolwijk (Z.-H.) heeft drie personen aangehouden en Ingesloten, die bekend hebben vorige week ln de nacht van vrydag op zaterdag de In braak te hebben gepleegd ln het kantoor van de Coöperatieve Landbouwvereniglng „Ons Belang" te Stolwijk. De drie gearres teerden zijn afkomstig ,ult IJsselstein, Apeldoorn en Jutphaas. Ruim f 6.000 van de gestolen f 20.000 en een van het geld gekochte auto konden worden achter haald. - Op de werf van de Arnhemse Scheepsbouwmaatschappij ls zaterdagmor gen de ondiepwatermynenveger „Zomer", te water gelaten. Het vaartuig is genoemd naar sergeant-adelborst Johan J. Zomer, die als geheim-agent in juni 1941 met een regeringsopdracht naar bezet Neder land werd gezonden en ln mei 1942 door de Duitsers werd gefusilleerd. De internationale spoorwegtentoon- stelling van mechanische gereedschappen ten dienste van het spoorwegonderhoud, georganiseerd door de samenwerkende spoorwegmaatschappijen uit België, Ne derland. Denemarken. Duitsland, Enge land. Frankrijk. Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, zal op het uitgestrekte spoor wegemplacement in Eist, tussen Arnhem en Nijmegen, een lengte krijgen van drie kilometer. De opening ls bepaald op 20 maart. De tentoonstelling is uitslui tend bestemd voor spoorwegtechnlcl. Een 18-Jarige Duitse magazijnbe diende uit Blrckendorf bij Keulen, die ls aangehouden bij een poging tot diefstal van een auto in Rotterdam, heeft aan de Haagse recherche bekend, ook de dader te zyn geweest van een overval op een nachtwaker ln de nacht van 18 op 19 fe bruari ln Loosduinen. - De Interland-wedstrijd voor amateur dansparen Nederland:Engeland, 16 zater dagavond voor de vierde maal gehouden. De wedstrijd, die werd gehouden ln alle zalen van Krasnapol6ky ln Amsterdam, bestond uit de vier standaarddansen. De Engelse amateurdansers verzamelden 289 punten, de Nederlanders 272. De jeugdactie. die de Nederlandse Jeugdgemeenschap georganiseerd heeft ten behoeve van de vluchtelingen, ln het bij zonder voor de bewoners van de kampen ln Ohmstede en Frledrichsfeld ln Duits land, ls nu afgesloten en het totale resul taat was netto ruim f 627.000. Reeds nu worden door de N.J.G. plannen beraamd om binnen afzienbare tijd ln overleg met de NOVIB een grote Jeugdactie te begin nen ten behoeve van de antl-honger- campagne. Zaterdagavond ls ln Amsterdam op 82-jarige leeftijd overleden de heer J. Goedkoop, medeoprichter en gedurende ruim een halve eeuw directeur van Krom hout Motoren Fabriek N.V. te Amsterdam. De crematie zal in alle stilte geschieden. De bemanning van de Nederlandse loodsboot „Arcturus". die zes mijl bulten de territoriale watenren op de Noordzee op kruispunt ligt, heeft een drijvend lijk aangetroffen. Het stoffelijk overschot is geïdentificeerd als van de 25-jarlge Fokke Hoekstra uit Urk, die op 9 december 1960 met zijn broer verdronk, toen hun vissers vaartuig. de UK 33 door een Zweedse ertstanker, de Matarengi, 12 myi buiten Westkapelle werd overvaren. Het stoffelijk overschot zal naar Urk worden overge bracht om daar te worden begraven. BUITENLAND Een 17-Jarlge ZweedBe schooljongen drong zaterdagavond een schoolbal ln Kungalv, ln Zweden, binnen en begon daar in het wlldeweg met een revolver te schieten. Zeven Jongens werden gewond, van wie er zondagochtend een ls over leden. De dader heeft zich zondagmor gen bij de politie gemeld. Bij een hevig gevecht tussen leden van de burgerwacht en de strijdkrachten van Honduras ln de nacht van zaterdag op zondag, zijn volgens de eerste berich ten negen mensen om het leven gekomen en zes ernstig gewond. Het gevecht deed zich voor ln Graclas, een plaats ln het westen van het land. In Baltimore ls op 71-Jarlge leeftijd overleden, de uit Zweden afkomstige arts dr. Johannes Bauer, die mede de stoot gegeven heeft aan de bereiding van een voccin tegen de gele koorts. Premier Kroesjtsjef heeftin een toe spraak ln Koergan (Siberië) verklaard, dat ln de komende twee of drie Jaar acht miljoen ha. onbebouwde grond ln exploi tatie zullen worden gebracht. Hij her innerde eraan, dat de Sovjet-Unie reeds 41 miljoen ha van dergelijke grond heeft bebouwd. De concertpianist Paul Wittgenstein is vrijdag op 73-Jarige leeftijd ln een zie kenhuis te New York overleden. Wittgen stein, die ln Wenen werd geboren, had maar één arm. HIJ streed ln de eerste wereldoorlog aan het Russische front, werd toen zwaar gewond en moest een arm missen. Ravel en verscheidene andere componisten hebben speciale muziek voor hem geschreven. Een Japanse rederij heeft een con tract gesloten voor de bouw van de twee grootste tankschepen ter wereld van elk 135.000 ton. De tankschepen, die uitge rust zullen worden met motoren van 23.000 PK, zullen 5.22 miljard yen kosten. Het partijblad in de Sovjet-republiek Kazakstan meldt, dat twee hoge functio narissen in het graangebied Pawlodar ont slagen zijn en als partijlid geschrapt. Het zhn S. D. Elagln, die drie Jaar eerste par tijsecretaris is geweest, en K. Noerkejef, voorzitter van de regionale raad. Hun wordt, volgens het blad, het knoeien met graan- en vleescijfers, het dekken van be drog en het negeren van partij besluiten verweten. De commissie voor de strijdkrachten van het Huls van Afgevaardigden heeft eenstemming een wetsvoorstel aanvaard, waarbij aan ex-president Elsenhower zijn oude legerrang van „vyf-sterren-generaal" wordt teruggegeven. Hij had van deze rang afstand moeten doen alvorens be- poemd te worden tot president. Hy zal echter niet het by die rang behorende pensioen genieten. In plaats daarvan ygt liy het presidentspensioen, groot .000 dollar per Jaar en een toelage van 50.000 dollar, waarop ex-presldenten aan spraak mogen maken. Bondskanselier Adenauer heeft zaterdagavond op een christen-defnocra- tische byeenkomst ln Keulen verklaard, dat de Noordatlantische Verdragsorgani satie flinker en meer verenigd moet zijn tegenover de „toegenomen agressieve dïuk van de Sovjet-Unie". Hy hoopte op een reorganisatie van de NAVO. In de laatste Jaren waren er scheuren opgetreden in haar bouwwerk. Dit had het communisme aangemoedgd. Kamiel Huysmans, de byna 90-jarige Belgische socialistische politicus de grote oude man van de B.S.P. heeft zaterdagavond ln de eetkamer van zyn huls te Antwerpen een ongelukkige val gemaakt. Hij heeft daarbij het llnkerdy- been gebroken. Zondagochtend heeft hy ln een Antwerps ziekenhuis een operatie ondergaan. Aanvankeiyk liet zyn toestand zich niet gunstig aanzien, doch later op de dag werd op het verkiezingscongres van de B.S.P. te Brussel meegedeeld, dat hij binnen enige weken „weer geheel de oude" zou zyn. Zaterdagavond heeft in een zuide lijke wyk van Chicago een hevige wervel storm gewoed, die maar 15 seconden heeft geduurd, maar van ongekende hevigheid was. Eén persoon kwam om het leven en er zyn minstens 93 mensen gewond, van wie zes ernstig. De schade wordt geschat op miljoenen dollar, Enkele gebouwen stortten in en auto's werden omverge worpen. President Nasser heeft een decreet uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat de vyf particuliere buitenlandse banken en de veertien particuliere Arabische banken ln het Syrische gebied van de Verenigde Arabische Republiek binnen een Jaar ln de vorm van naamloze vennoot schappen in Arabische handen zullen over gaan. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I. 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regerlngsultz.: De Zilvervloot met het Leedy-trio en Meneer Jakob. Nationaal Progr.: 19.30 Dankstond t.g.v. het 12%- Jarig regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin. 20.00 Nws. 20.05 Toespraak door Z. Ex. prof. dr. J. E. de Quay. 20.15 Korte samenvatting van de reportage huldebe toon (14.45-15.30). 20.30 Feestconcert. 21.45 Zoals een goed Koning schuldig ls te doen: Juliana 12% jaar Vorstin, klank beeld. 22.15 Omr. aubbelkwartet. 22.30 Nws. 22.40 Muz. quiz. 23.30-24.00 Mllit. taptoe. MAANDAG Gebouw voor Chr. Belangen (Oude Sln- fl)Leldse Chr. Besturenbond. Spr. drs. C. Voorzaat over „Hebben wy over 20 Jaar nog wel werk?" 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Leldse Midden standscentrale. Sprekers S. Menken en mr. F. Porthelne over werktydsverkortlng en winkelsluiting. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „Ver kenningen in de ruimte". Spr. dhr. T. de Groot. 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad-Operette „Wie ner Blut". 8 uur nam. Den Burcht: Kapitein J. D. J. Postma spreekt over de Groninger kustvaart. 8 u. nam. Prediker: Spr. Evang. J. Maasbach. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Popu lair concert. Promenade-orkest olv. Bene dict Sllberman. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Leden vergadering afd. Rijnland. Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. Oegstgeest: Zendingsschool. Verkoopdag. 25 uur en 710 uur nam. Warmond:'t Trefpunt. Filmavond Ring Bollenstreek CJV. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Het Gulden Vlies: Filmavond reisbureau „Eurotours". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarvergade ring Ver. Koninginnedag. 8 uur nam. Lakenhal: K. en O.-concert Jules Eskin. 8 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Show mo- demagazyn Futura. 8 uur nam. Schouwburg: „Pipo en de verdwaalde Prinses". 2 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Lezing over bezoek burgemeester aan Midden- Oosten. 8 uur nam. DONDERDAG Doelenkazerne: Gezelschap Beumer speelt "Porgy and Bess". 8 uur nam. In Den Vergulden Turk: Gespreksavond Baha's-onderricht voor Nederland. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Veron. 8 uur nam. Ryksherbarlum (Nonnensteeg 1): Le denvergadering Kon. Ned. Natuur-histo- rlsch Ver. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Ensemble „De hulsbewaarder". 8 uur nam. Snouck Hurgronjehuis: Rudblf Stelner- herdenking. Spr. dr. F. W. Zeylmans van Emmlckhoven over „Rudolf Steiners leven en werk". 8.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. My. voor Nyverheid en Handel. Spr. prof. dr. J. P. H. v. d. Want over bloembollenexport. 12.30 uur nam. Restaurant Van der Heijden: Show mo- demagazyn Futura. 8 uur nam. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis: K. en O. Spr. dokter M. W. Jongsma over het Acad. Ziekenhuis. 8 uur nam. Oud-Kath. Kerk (Zoeterw.singel 50) Gesprekskrlng Oecumenische Raad Leiden 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Ensemble „De hulsbewaarder". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 1011 uur voormi. bijbelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Den Burcht (grote zaal): Toneelver. D.O.B. speelt „Gieren op het veilig nest". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Diploma-uitreiking aan Jonggezel-zetters en -drukkers. 3 uur nam. Volkshuis: Geref. Jeugdverband. Otto Sterman draagt voor „Ebbenhout". 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling werk Van Goethen, Van der Heyden en Leerink. (tot en met 31 maart). Lakenhal: Tentoonstelling van werk van leden der groep „Atol". (Tot 27 maart). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u BIOSCOPEN Trianon: „De grote bedrieger". (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: Tot en met maandag: „De vyand kwam 's nachts". (14 jr). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7.15 Casino: Zal wind erven". (18 Jr). Werkd 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2 30 4.45. 7 en 9.15 uur; donderdag 7 en 9.15 uur: K. en O. Lido: „Het mes". (18 Jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30, 4.45, 7 cn 9.15 uur. Luxor: "Pearl Harbour Hirosjima". (14 Jr). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „De ballade van een soldaat". (14 iaar). Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond, .30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra - Wassenaar Dag. 8 uur zat en zond.: 7 en 9.15 uur "North West Fron> tier" (De zoon van de Maharadla). 14 Jr. Donderd. 8 uur „Dr. Vlimmen". 18 Jr. Zond. en woensd. 2.30 uur ,,'t Zit in de lucht". Alle leeft. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. Bh geen gehoor b(J Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Hilversum II. 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar Kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Radiokrant. Nationaal Programa: 19.30-24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Nationaal Programma: 14.55-15.30 Rep. huldebetoon t.g.v. het koperen re geringsjubileum van H.M. de Koningin. 19.30 Dankstond t.g.v. het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin. 20.00 Her haling op telerecordlng v.h. huldebetoon van hedenmiddag. 20.45 Journ. en weer- overz. NCRV: 21.05 Memo. 21.15 Cabaret- progr. 21.35-TV-fllm. 22.00 Int. Journa listen Forum. 22.45 Dagsluiting. VOOR DINSDAG 7 MAART Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Orgel spel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Amus. muz. 12.20 Regerlngsultz.: V. d. landbouw. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lich te muz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Van mens tot mens. lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, lezing. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radiovolksuniverslteit: Industrie en wel vaart, d. P. Delfos. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.40 Gram. 22.00 Muzik. lezing. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meaed. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Plechtige bisschopswijding. 13.30 Gram. 13.45 Nws. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Ge- var. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Bid stonde v. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Het bibliotheekwezen ln de Nederlandse An tillen. door drs. H. E. Coomans. KRO: 18.00 Accordeonduo. 18.20 Gram. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Vastenmeditatie. 20.00 Bas en piano. 20.30 Avondcollege. 21.00 Limburgs Symf. ork. en soliste. 21.45 Orgelconc. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en on gehuwd, lezing. 22.55 Cabaretprogr. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Int. agrarisch nws. 20.00 Journ. 20.20 Korte film. 20.30-22.16 Speel film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Honie Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Lichte muz. 17.00 Klankb. 17.30 Pianorecital. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Plakboek, v. 1926. 21.30 Voor dracht. 21.45 Gevar. progr. 22.45 Lezing. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Filmprogr. 13.00 Gram. 13.31 Progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. progr. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Muz. by het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Uitsl. races. 17.48 Dans- muz. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sport nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en Journ. 20.25 Sport. 20.31 Gevar. progr. 21.00 Her- sengym. 21.31 Lichte muz. 22.00 Waar verhaal. 22.31 Gram. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. v. blaaslnstrum. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Kamermuz. 17.45 Amus. muz 19.00 Nws. 19.15 Kamermuz. 21.00 Gram. 21.45 Nws. 23.35 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 14.10 So- listenconc. 14.40 Meesterwerken v. d. vo- kale muz. 17.00 Kamermuz. 17.25 Gram. 18.30 Nieuwe opera-artiesten. 19.00 Nws. 20.15 Kamermuz. 23.52-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.15 Planorecital. 12 30 Weerber. 12.35 Tuin- bouwkron. 12.40 Planorecital. 12.50 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.50 Kamermuz. 16.00 Koer sen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d? jeugd. 18.20 V. d. sold .18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Gram 19.50 Le zing. 2000 Chrlstoffel Marlowe, hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.32 Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gevar. muz. 18.30 Discografie. 19.30 Nws. 20.00 Ork conc. 22.55 Nws. Hoeveel sneeuw ligt er? Duitsland cm sneeuw in skigebied Feldberg 120 Oberstdorf 52 Garmisch P. 25 Braunlage 80 Zwitserland Adelbodem m. d. 1 m. Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 meter Engelberg m. d. 1 m. Gstaad m. d .1 mtr. GrimMw m. d. 1 m. Mürren m. d. 1 m. St.-Moritz m. d. 1 m Zermatt 100 Oostenrijk cm sneeuw ln skigebied Berwang 30 Kitzbühel 90 Seefeld 50 Igls 250 Lech 140 Saalbach 60 Mallnitz 160 FrankrUk Chamonlx 260 Megève 120 Val d'Isére 200 Valloire 150 Alpe d'Huez 270 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam mist Den Helder onbewolkt Ypemburg mist Vlisslngen onbewolkt Eelde mist De Bilt mist Twente mist Eindihoven onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt Helsinki zwaar bew. Stockholm licht bew. Oslo licht bew. Kopenhagen geh. bew. Aberdeen zwaar bew. Londen onbewolkt Brussel onbewolkt Luxemburg onbewolkt Parijs onbewolkt Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirlch Genève Looarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2