REVALUATIE GULDEN EN MARK: REM OP HOOGCONJUCTUUR „HEEL NEDERLAND" HULDIG1 JUBILERENDE LANDSVROUWE HUOMMl Westduitse revaluatie: „stap naar correctie" WEERBERICHT Nadelig voor export; voordelig voor de import Kan ons land zich deze weeldeveroorloven? Nederland heeft sterke valuta Onbillij kheden Kleurrijk beloon in de zonnige residentie OPERATIE ELVIS Hebt u het amusante verhaal over „de gevaarlijkste onderneming sinds de invasie" gemist? Jammer! Het stond in In vele landen is men tevreden o.a. in Japan en in Israël Ook Kasavoeboe op Madagascar Effectenbeurs heden gesloten (Sud ^)Tt e teuws, Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 MAART 1961 No. 30297 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gulden geherwaardeerd met vijf procent Na een zitting van de Raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad, die vier uur en vijfenveertig minuten duurde, heeft de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, medegedeeld, dat de regering besloten heeft de gulden te revalueren met een overeenkomstig percentage als de Duitse mark, te weten vijf procent. Van de zijde van de Nederlandse Bank werd meegedeeld, dat deze heden haar officiële aan- en verkoopkoersen voor valuta's intrekt. Aangenomen kan worden, dat morgen een nieuwe notering kan worden vastgesteld. De regering is voornemeris morgen bij de aanvang van de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over deze revaluatie een verklaring af te leggen. Gevraagd naar de gevolgen van deze maatregel, deelde minister Zijlstra mede, dat, gelijk bekend, het wetenschappelijk effect van een revaluatie op het economische leven „afkoelend" is. Behalve de ministers Cals en Luns namen alle ministers en de meeste staatssecretarissen aan deze buitengewone vergadering van de raad van economische aangelegenheden deel. Als adviseurs waren aanwezig o.a. prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau en S. Posthuma, directeur van de Nederlandse Bank. zaakt, in tegenstelling met de V.S. en Engeland, waar de betalingsbalans een ongunstig verloop heeft. In verband hiermee is meer dan eens op devaluatie van de dollar aangedrongen, maar aan gezien deze de basis is voor andere va luta heeft men dit ook in de Verenigde Staten niet gewild. De gevolgen van de thans genoemde maatregelen in West- Duitsland en in ons land zijn nog niet ten volle te overzien. Een feit is, dat alle houders van pon den, franken en dollars en ook van in die valuta luidende effecten worden be nadeeld, want voor een dollar krygt men thans inplaats van ongeveer f. 3,80 niet meer dan f. 3,62, voor een Franse frank f. 0,738 in plaats van f. 0,775, voor een Belgische frank f. 0,072 in plaats van f. 0,076, voor een Zwitserse frank f. 0,835 inplaats van f. 0,877. Omgekeerd wordt aan allen, die schulden hebben in de genoemd valuta, een voordeeltje in de schoot geworpen. Zij immers kunnen die schuld thans met een kleiner bedrag aan guldens betalen. Een monetaire maatregel als de on derhavige brengt dus, gelijk wij her haaldelijk hebben geschreven, allerlei onbillijkheden mee, maar is evenals een devaluatie, het volgen van de lijn van de zwakste weerstand om aan financiële en monetaire moeilijkheden te ontko men. De Nederlandse gulden is achter eenvolgens in 1936, 1944 en 1949 gedeva lueerd, in 1949 in overeenstemming met pond sterling en andere valuta. Onze financiële medewerker meldt: Wat de een gehoopt, de ander gevreesd heeft is geschied, zij het in minder ster ke mate dan werd verwacht. De Duitse mark is met 5% gerevalueerd en de Ne derlandse regering heeft, wat de gulden betreft, dit voorbeeld onmiddellyk ge volgd. Ten opzichte van West-Duitsland, dat onze grootste handelspartner is, blijft onze monetaire verhouding dus gelyk. Ten opzichte van andere landen is er een prijsverschil ontstaan in dier voege, dat men voortaan in buitenlandse valuta méér voor onze goederen en effecten moet betalen, anderzijds dat wij voor goederen en effecten in buitenlandse valuta minder hoeven te betalen. Exporteurs hebben dus een nadeel, importeurs een voordeel. De bedoeling is duidelijk; namelijk het afremmen van de hoogconjunctuur, die al te grote over schotten op de betalingsbalans veroor- Eiclimann verraadde zich door kopen van boeket bloemen.... Mosje Pearlman onthult in zijn boek „The capture of Adolf Eichmann", dat de Israëlische geheime dienst reeds in de herfst van 1959 de eerste inlichtingen uit Argentinië kreeg over het verblijf van Adolf Eichmann, aldaar en spoedig daarop hem begon te sohaduwen. Men was er aanvankelijk nog niet van over tuigd dat de aangewezen persoon in derdaad Eichmann was want niets in zijn verschijning of gedrag herinnerde aan een vroegere S.S.-officier. Zekerheid omtrent zijn identiteit verkreeg men echter op 21 maart 1960 toen de ge schaduwde een boeket bloemen kocht. Volgens de personalia waarover men be schikte was deze datum namelijk de trouwdag van het „voormalige" echt paar Eichmann (Eichmann was in Ar gentinië onder de naam van Ricardo Klement opnieuw met zijn vrouw in het huwelijk getreden). Op 11 mei vorig jaar werd Eichmann in een stille zijstraat met een judo greep overweldigd en naar een huis in de buurt van Buenos Aires gebracht. Voor de vlucht naar Israël werd Eich mann opgegeven als een ernstige pa tiënt, die in het buitenland een operatie moest ondergaan. Men gaf hem bij de koffie een grote dosis slaapmiddel in en zo werd Eichmann op een draagbaar naar het vliegveld gebracht. Vliegramp in Texas: liegen doden Gisteravond is ten noorden van El Paso, in de Amerikaanse staat Texas, een straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Alle negen in zittenden zijn omgekomen. Het betrof hier een zes-motorig tank vliegtuig, dat drie jagers in de lucht ge lijktijdig van brandstof kan voorzien. Het toestel stortte neer in en verlaten woestijngebied op ongeveer vijf kilo meter afstand van de luchtbasis Biggs. De geweldige explosie waarmee dit ge paard ging, werd op vijftig kilometer af stand door ooggetuigen waargenomen. LENTEWEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog overwegend zonnig en zacht weer. Vannacht plaatselijk nacht vorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 MAART Zon op: 7.14 uur; onder: 18.30 uur; maan op: uur; onder: 9.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.14 en 18.31 uur; laagwater te 1.58 en 14.23 uur. Dit nummer» bestaat alt 18 pagina's Dat Nederland thans tot een reva luatie is overgegaan bewijst wel, dat het met West-Duitsland tot de valuta- sterke landen behoort. Men zal moeten afwachten of ons land zich de „weelde" van een revaluatie kan veroorloven zon der dat onze exportpositie al te zeer wordt verzwakt. Men mag aannemen dat de regering dit gevaar in voldoende mate onder de ogen heeft gezien en van oor deel is, dat de Nederlandse economie met de thans genomen maatregel per saldo wordt gediend. Minister Luns naar V.N.-vergadering (Van onze Haagse correspondent) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zal misschien opnieuw naar New York vliegen om het tweede gedeelte van de 15e algemene vergadering der V.N., dat op 7 maart begint, bij te wonen. De minister zou zijn verblijf in de V.S. tevens willen gebruiken om kennis te maken met de leden van de nieuwe Amerikaanse regering. In welingelichte kringen verklaarde men vanochtend, dat de reis van minis ter Luns die overigens nog niet definitief vaststaat niets te maken heeft met een eventuele behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering. In Den Haag verwacht men namelijk niet, dat de kwestie op deze zitting ter sprake zal komen. Wel zal er, naar men aanneemt, achter de schermen overleg worden gepleegd over de toenemende spanningen tussen Nederland en Indonesië. Manifestatie van vreugde en trouw (Van onze Haagse correspondent) Nederland heeft vanmiddag Koningin Juliana in verband met haar twaalf-en-een-half jarig rege ringsjubileum hulde gebracht. Op verzoek van de jubilerende landsvrouwe was de manifestatie, waarmee het Nederlandse volk van zijn vreugde en trouw wilde doen blijken, sober gehouden. Die sober heid is, meer dan in de opzet, ge zocht in de duur van de plechtig heid. In slechts twintig minuten tijd hebben meer dan 4000 vertegen woordigers van Nederland, Suri name, de Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea op het voorplein van Huis ten Bosch de vorstin en haar gezin een kleurrijk huldebe toon gebracht. Het weer speelde mee. Zonnig en helder. De vroeg tijdige lente zorgde voor een extra feestelijk cachet. Nagenoeg leeg Het voorplein van Huis ten Bosch was met de deelnemers aan het hul de betoon „Wij vertrouwen" meer dan bezet. Voor belangstellend pu bliek was er geen ruimte. Niettemin konden vele Nederlanders ooggetuige zijn van dit feest op Huis ten Bosch Enkele t.v.-camera's gaven de beel den door naar honderdduizenden huiskamers. Van nabij heeft men kunnen zien, hoe het Koninklijk ge zin op het bordes van Huis ten Bosch dankbaar deze betuigingen van aanhankelijkheid heeft aange hoord en aangezien. Drie uur was het tijdstip van het officiële begin. Maar voordat het zo ver was en de vertegenwoordigers van de 978 gemeenten, die ons land op het ogenblik telt (van elke gemeente een man, een vrouw en een kind), en de deputaties van de andere rijksdelen naar Huis ten Bosch waren overge bracht, was er al een omvangrijke or ganisatie nodig geweest. Rond tachtig bussen hadden de deelnemers van de Dierentuin overgebracht naar het paleis, waar de delegaties zich ietwat verdekt achter hagen opstelden. Het voorplein was dan ook nagenoeg leeg, toen om drie uur het koninklijk Koningin Elizabeth van Engeland en Keizerin Farah van Perzië ont moetten elkaar aan het diner, dat het Engelse Koningspaar tijdens zijn officiële bezoek aan Perzië in de Britse ambassade in Teheran aanbood. gezin het bordes van het paleis betrad, gevolgd door de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer, de ministerraad, de gevolmachtigde ministers van Suri name en de Nederlandse Antillen, de vice-president van de Raad van State, de elf commissarissen der Koningin en de burgemeester van Den Haag, tevens voorzitter van het huldigingscomité, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Van het bordes af had de Koningin het uitzicht op een grastapijt in het midden van het plein, waarin, duidelijk zichtbaar, de vorm van een kroon was uitgespaard. Aan weerszijden van het plein stonden elf vlaggemasten opge steld. Massaal Spoedig daarop verschenen de eerste deelnemers aan het massaal huldebe toon op het plein. Over de oprijlaan trad de „Koninkrijksgroep" naderbij en stelde zich achter het grastapijt op. Deze groep omvatte de elf vertegen woordigers van de elf Nederlandse pro vincies (Zuid-Holland was vertegen woordigd door de heer J. M. Schot- Advertentie Nadat de Westduitse regering gistermiddag de herwaardering van de Westduitse mark met rond 4.75 procent officieel had bekendgemaakt deelde de minister van Economische Zaken, Erhard, mede, dat deze maatregel ten doel heeft de koopkracht van de mark te versterken en de stabiliteit van het Duitse prijsniveau. In L o n d e n, aldus telefoneer de onze correspondent hedenochtend, werd deze maatregel gezien als een eerste stap op de weg naar een correctie op lange termijn van de uit hun evenwicht geraakte betalingsbalansen. West-Duitsland zal thans, aldus de mening in Londen, bovendien moeten overgaan tot een aanzienlijke verhoging van de financiële hulp aan het buitenland. Deze zal een vaste plaats moeten krijgen op de begroting. „Moeilijkheden niet overdrijven", zegt minster Erhard Het gezaghebbende Amerikaanse blad „New York Times" noemt de her waardering van de Duitse mark een „moedige daad", die blijk geeft van „een goed besef van internationaal burger schap". „Deze stap was moeilijk en er is geruime tijd verzet tegen geboden. Doch nu Bondskanselier Adenauer en zijn ministers hem hebben gedaan, verdienen zij de dank van alle andere vrije landen en zeker niet in de laatste plaats van de Amerikaanse natie. De maatregel der Westduitse regering draagt bij tot ver mindering van een fundamentele onevenwichtigheid in de internationale economie, die in de laatste jaren aan de dag was getreden", aldus de „New York Times". De directeur van de Japanse raad voor de buitenlandse handel, Tanibajasji, heeft verklaard, dat de hei-waardering van de markt de Japanse export naar West-Duitsland zal vergemakkelijken en er toe zal bijdragen dat Japan op doel treffender wijze dan tot nu toe met de Westduitse export op de wereldmarkten kan concurreren. De herwaardering van de mark is ook voor Israël een gunstig bericht, daar deze herwaardering voor de Israëlische staat onder meer grotere ontvangsten betekent uit hoofde van de Westduitse schadevergoedingen. De Westduitse be talingen aan Israël uit dien hoofde bedragen thans ongeveer honderdmiljoen dollar per jaar. Dit zullen voortaan per jaar ongeveer 5 miljoen dollar meer worden. Een van de consequenties van de her waardering van de mark is, dat de kosten van het Engelse Rijnleger ver hoogd worden, n.l. met ongeveer 3 mil joen pond per jaar. Nu er een einde is gekomen aan de Duitse bijdrage van 12 miljoen pond per jaar voor dit leger, Ook de Kongolese president Kasavoeboe is vandaag aangeko men op Madagascar voor een gesprek tussen de Kongolese lei ders teneinde tot een akkoord te komen over de bestaande moeilijk heden. Het initiatief tot deze „top conferentie" is uitgegaan van president Tsjombe van Katanga. India heeft een voorstel van de V.A.R. en enkele andere landen om de Loemoembistische regering- Gizenda in Stanleystad te erken nen van de hand gewezen. In de Kongolese havenstad Matadi hebben zich gedurende het weekeinde gevechten voorgedaan tussen Kongolese en V.N.-soldaten. zullen de jaarlijkse kosten voortaan ongeveer 75 miljoen pond bedragen. Aan de andere kant zal, evenals de dollar, ook het pond sterling profijt trekken van de nieuwe koers. Verwacht wordt, dat een bepaalde hoeveelheid internationale valuta, door de Duitse mark aangetrok ken, thans naar Londen zal terugkeren en de Britse reserves, welke door af vloeiing van goud naar de Verenigde Staten de laatste tijd nogal geleden hebben, zal versterken. De Westduitse minister Erhard heeft nog verklaard, dat men de moeilijkheden voor de buitenlandse handel niet moet dramatiseren. Ook wees de minister het verwijt van de hand, dat de Bonds regering woordbreuk gepleegd zou heb ben. Het is niet zo, dat by de ontwikke lingslening aan de industrie vaststaan de toezeggingen gedaan werden, dat er geen verdere conjunctuurmaatregelen meer genomen zouden worden. „De regering heeft zich niet gebonden", zo verklaarde Erhard. KONINGIN KREEG HET EERSTE KIEVITSEI Koningin Juliana heeft vanmorgen in het paleis Soestdijk het eerste kievitsei ontvangen. Het werd haar aangeboden door de 23-jarige heer J. Witteveen uit Vaassen, die het ei zaterdag vond. By de aanbieding van het ei was tevens aanwezig de burgemeester van Epe, mr. C. N. Renken. NASOETION NAAR AUSTRALIË De Indonesische minister van Defen sie, generaal Abdoel Haris Nasoetion zal van 17-21 april een bezoek brengen aan Australië. Hy zal worden vergezeld door 10 regeringsfunctionarissen. Ook de stafchef van de Indonesische Marine, schout-bü-nacht Ede Aradinata zal zich in zyn gezelschap bevinden. Gisteravond kwam er een einde aan deze botsingen. Het conflict in Matadi ging tussen Kongolese soldaten en Canadezen van de V.N. Acht van de negen leden van de Canadese verbindingsdienst, die na een aanval van Kongolezen op hun post in Matadi werden vermist, zijn „betrekke- lyk ongedeerd" in Leopoldstad aangeko men, van het lot van de negende Canadees is nu nog niets bekend. Deze Canadezen waren met leden van de Soedanese verbindingsdienst in een villa in Matadi gelegerd voor het onderhou den van een radioverbinding ten behoeve van de V.N., toen zy zaterdag door Kongolese soldaten werden aangevallen. Aanvankelijk zagen de Soedanezen kans de verbinding te handhaven, maar later verdween het station uit de lucht. Kort voordien was gemeld, dat de installaties waren getroffen door granaten van 20 millimeter en kogels van kleine vuur wapens. Zoals gemeld kwam er gister avond een einde aan het incident en zijn de Canadezen teruggekeerd. Over de Soedanezen van de V.N. was hedenoch tend nog niets bekend. borgh uit Ryswijk), zeven vertegen woordigsters van verschillende beroepen, tot wie o.m. de nettenboetster mej. Cor- rie de Bruin uit Scheveningen behoorde, alsmede een huismoeder, mevr. M. Er- kens-Hofstede uit Oosterbeek, negen re presentanten van de Nederlandse Antil len, overwegend studenten, evenals de veertien vertegenwoordigers van Suri name. Van Nederlands- Nieuw-Guinea namen er elf vertegenwoordigers, onder wie een drietal zeer jeugdige, aan de koninkrijksgroep deel. Het aantreden van deze omvangrijke groep vormde reeds een zeer decoratief geheel, doordat de verschillende delega ties de vlaggen der delen van het Ko ninkrijk met zich voerden. De Neder landse vlag werd gedragen door Henk van der Grift, wereldkampioen schaat sen 1961, die speciaal met het oog op zijn deelneming aan de manifestatie was verzocht zich na terugkeer uit Scandi navië nog niet in zyn woonplaats Breu- kelen te vertonen. Slot pag. 2 Het bestuur van de Vereenlging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de minister van Financiën heeft bepaald dat de Amsterdamse effectenbeurs van daag gesloten zal zyn. Het bestuur heeft bepaald, dat het de leden der Vereeniging heden de gehele dag niet toegestaan zal zijn In Nederland: a. hun bemiddeling te verlenen by de aan- of verkoop van effecten en b. voor eigen of andere rekening effecten te kopen of verkopen. In verband daarmede ontbreken van daag in ons blad uiteraard de note ringen van de Amsterdamse beurs. Uit Het Leidsch Dagblad van 7 maart 1861: De studenten van de Medi sche faculteit der Groningsche Hoogeschool hebben zich bij adres tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gewend, met verzoek, dat het verpligtend schrijven eener dissertatie om tot doctor in de medicijnen te ivorden bevorderd, worde afge schaft en des verkiezende de promotie ook op Theses kan plaats hebben. De Stads-archivaris van Leiden Jhr. Rammelman Else vier, of wil men den officieëlen titel, die 'n de jaarlijksche ge meentebegrotingen voorkomt, „hij die belast is met de com missie tot het opmaken van een volledig register der charters enz. van het archief" - heeft in No. 9 der Algemeene Konst- en letterbode voor 1861 een toelich ting gegeven op het geschil aan gaande de zinspreuk, die op de papieren noodmunt van 1573 1574 werd geslagen: haec liber- tatis ergo, waaruit schijnt te blijken, dat de kerkdijken meer gepast oordeelden daarop te plaatsen de spreuk: haec reli- gionis ergo.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1