Kerkdiensten Leiden en omgeving SOCRATES-debacle in nuchtere cijfers en voorbeelden vertaald SCHRIJF NIET OVER SCHRIJF DOOR AMSTERDAM IS OVER DRIE JAAR GEHEEL VOLGEBOUWD WITTE KRUIS Onverantwoord gegoochel met miljoenen „Onbegrijpelijk veel vertrouwen" Husqvama Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 maart 1961 Vierde blad no. 30296 Zondag 5 maart Lelden Hervormde Gemeente Pieters- *rk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr P L jhoonhelm. Jeugddienst. Onderw Wo- ngnood. Zang van het Volkszangkoor v. Herman Stenz. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. Hoekstra jor ds. van Achterberg. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. 5 Ur ds. J. Groot. (H.A.). Béthlehemkerklo uur ds. J. de Wit, 7 ur de Rulter- Onderwerp: De p van het lijden. Maranathakerk: 9 uur dr. G. J. Streeder l Den Haag. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. Ch J all te Den Haag. 7 uur ds. H. Bouter Aula Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 Ur ds. H. Bouter. 'Aula School, Marnixstraat: 10 uur ds. J. root. Ver van Vrijz. Hervormden Leidse olkshuls: 10.30 uur prof. J. Smits te Den Egilse Wallonne: 10.30 uur geen opgave Btvangen. 6 Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. P. Dlaconessenhuis: 10.30 uur dr K Dron- ert. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. Rot- ulzen, 5 uur dr. Westerink. Aula School, Timorstraat: 10 uur ds. H. Heersink te Vroomshoop, 5 uur dr! ronkert. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert. 5 i 7 uur ds. H. J. Heersink. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Heule, 5 ur ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstraat) uur dr. Westerink. 5 uur ds. Heule. Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. Haan. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H elema. Geref^Kerek^Vrijgemaakt): 10 en 5 uur Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur dr. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur mevr. dr lnke-Herfst. Oud-Kath. Kerk Zoeterwoudsesingel 50: 45 uur Hoogmis en kinderkerk; (woens- ig 7.30 uur Avondmis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 1.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 ur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- [acht 3): 10 uur dhr v. d. Vlis te Vlaar- Ingen, 5 uur dhr Susenbach te Haarlem; iaandag 8 uur jeugdbljeenkomst, dinsdag uür bijbellezing dhr Dlkkes. Baptistengemeente: 10 uur 5.30 uur dhr Schouten jr.; dinsdag 8 uur bijbelbe- tteklng; vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Heils: 10 uur Heiligings- anenkomst; 6.45 uur openluchtsamen- wist Gangetje; 7.30 uur in foyer Stads- uioorzaal getulgenissamenkomst m.m.v. ross Quartet. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur l. E. G. Boesenkool, 7 uur ds. D. H. Gljs- ffs te Leimuiden; Geref. Kerk: 9.30 en BD uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. erk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alplien aan den Rijn Herv. Gem. üianastraat: 9 uur dr. G. Ph. Scheers te iarlem, 10.30 uur ds. M. Hanemaaijer, W uur ds. J. H. Bogers; Gebouw Jona- an: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel luwsluls: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Ka- 1 Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. P. J. eenbeek te Zeist; Oudshoornseweg10 lr ds. G. Cadée; Martha-Stichting: 10.30 ff ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranatha- rk Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. huring, 6.30 uur ds. W. Wijma; Salva- rikerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. W. Uma. 6.30 uur ds. K. H. Schuring; Hooft raat: 10 uur ds. B. J. A. Streefkerk te Haag, 6.30 uur dr. B. Rietveld te Den «g; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur isdlenst. 5 uur ds. H. Scholte; Chr. Ger. ffk Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur ds. M. •Roos; Oud Geref. Gem. Van Manders- istraat: 9.30 en 4 uur dhr Verlinden te ■tapen aan de Lek; Rem. Geref. Gem. h Mandersloostraat: 7 uur mej. A. de ffge. kand. te Lelden; Evangelisatie IJs- angebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur J. van Stormbroek te Bussum. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 (r ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. jan den Bosch, 6.30 uur ds. Kool te >erden; Herv. Evang.: 7 uur ds. J. J. H. a Ree te Amsterdam; Nleuwerbrug: 6.30 ds. C. van den Bosch; Geref. Kerk: en 6.30 uur ds. L. Loosman; Nleuwer- Bg: 9.30 uur dr. S. v. d. Kooy te Woer- ff. 6.30 uur ds. Griffioen te Woerden; ref. Kerk (Vrijgem.)9.30 en 3 uur ds. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur dienst; Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. ïse, Jeugdzendingsdienst; Evang. Kring uur Eredienst, 7 uur dhr Jb Klein Ha- veld. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. L*euw. 6.30 uur ds. W. L. Heijmans; "fel. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; ff- Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur Ver. Vrijz. Herv. 10 uur ds. A. «Ilenst; Bazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 Jds. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Billegoni Herv. Gem.: 10 uur ds. J. fnendaal (H.D.), 5 uur ds. F. Brouwer Pzlnsdlenst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur JA. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10 en tar drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. ds. A. Kruijswljk te Den Haag; Ev.- raenkomst (Nutsgebouw) v. d. Endelaan 3 uur spr. dhr J. Zijlstra te Gouda; «anatha-bijeenkomst woensdagavond 8 Spr. de heer W. Phllllppo, evangelist °r Duin- en Bollenstreek. Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den Ryn Herv. Gem.: 10 uur ds. A. Makkenze (H.D.), 6 uur vie. J. van 't Kruis; Kapel Nieuwe Duinweg: 10 uur vie. J. van 't Kruis; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk; Interkerkelijke dienst in gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny. vlootpredikant M.V.K. Valkenburg. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Jac. de Vos (H.D.), 5.45 uur ds. P. Moerenhout. Jeugddienst; Oude Kerk: 10 uur ds. J. W. van der Linden te 's-Gravenhage, 6 uur ds. D. Bouman; Ka pel: 10 uur ds. W. L. Tukker, 5 uur ds. W. A. B. Hagen; Groen van Prinstererschool 10 uur ds. D. Bouman; Aula (Patrljsstr.) 10 uur ds. W. A. B. Hagen; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Roos te 's-Gravenhage; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijlman. 5 u. ds. Roos te 's-Gravenhage; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem. Rernjsestraat: 10 en 5 uur leesdienst Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Flinterman te Den Haag. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P Honnef. (H.D.), 6.30 uur jeugddienst. Dhr J. Vink te Katwijk aan Zee; Kerkzaal: 9 uur dhr J. van den Hoek; Gebouw: 10 uur jexigdkerk; Geref. Kerk: 10 uur ds. C. N. Impeta, 6.30 uur ds. A Langeler te Val kenburg (Z-H); Kerkzaal: 10.30 uur ds. A. Langeler, 5 uur ds. C. N. Impeta; Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 7 uur ds. P. J. van Ouwerkerk te Brielle. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; Pnlël: 7 uur ds. E. G. Boe senkool te Aarlanderveen; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (H.D.) ds. G. Pettlnga, 7 uur ds. Brons geest te Nieuw-Vennep. Jeugddienst; Ger. Kerk: 10 en 5 uur drs. G. H. Homans, te Heemskerk; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma; Geref. Gemeente: lOen 4 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Ver leur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dienst; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn, 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. Mulder te Alphen aan den Rijn; 6.30 uur ds. A. G. Kornet te Oude- Wetering; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Klusener, 2.30 uur ds. G. Samson te Rot terdam; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest, 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstichtlng 11 uur) ds. W. Dek ker; Ned. Prot. Bond (lokaal Lindenpleln) 10.30 uur ds. A. J. Snaayer te Heemstede; Herv. Evangelisatie (Schoolstraat 2): 10 en 5 uur dhr. D. van Vliet te Koehorn. NoordwiJk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Van Henkei te Den Haag, 5 uur ds. W. Hoekstra; Geref. Kerk: 10 uur ds. F. Ferwerda, 5 uur ds. B. Bouma; Sole Mio: 10 uur ds. Bouma. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.D.); Pauluskerk: 10 uur ds. J. van Dok te Noordwijk-Blnnen, 7 uur ds. H. K. Jonkman; Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. W. J. H. Hu- beek; Geref. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 „Uw Woord, is een lamp voor mijn voet". De bijbel op de lessenaar van de hervormde kerk aan de Boulevard te Katwijk aan Zee. (Foto Will Eiselin) 7 uur ds. E. H. Kalkman: Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoeij; Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. mevr. Van 't Hoff-Vis ser; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem, bidstond voor Gewas en Arbeid en 7 uur ds. H. L. Boon stra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederikse. 7 uur ds. P. A. A. Klu sener te Delft; Kievietkerk: 9 uur jeugd- kerk: 10.30 uur as. A. K. Straatsma; Dey- lerhuis: 9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur dr. H. J. Honders; Geref. Kerk Bloemcamp- laan: 10 uur ds. G. van Duinen (Openb. belijdenis); 7 uur ds. G. van Duinen; af- scheidspredlkatie; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos; 's middags open-deur-dienst; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 u. ds. J. Zuurdeeg; N.P.B./Rem. Gem./Doops gezinde Gem. Johannahuis: 10.30 uur ds. J. Nooter (Dg) te Den Haag; Soefibewe ging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur uni versele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 uur de heer K. Asmus te Zwijndrecht. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Naw(jn te Moordrecht. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; De Hoef: 7 uur ds. W. Verweij; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. G. Kornet te Oude Wetering, 7 uur ds. G. Mulder te Alphen aan den Rijn. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. Vrouw met antieke dolk neergestoken (Van onze Londense correspondent) Londen werd gisteren weer eens opge schrikt door een moord op een vrouw. Thans geschiedde de misdaad in het centrum van de stad, namelijk in een tussen twee schouwburgen gelegen zij straatje van Charing Cross Road. Het slachtoffer was mevrouw Elsil Batten, de echtgenote van de Engelse beeld houwer Mark Batten, die president is van het Koninklijk Genootschap van Britse Beeldhouwers. Zij werd dood aangetroffen achter de toonbank van een antiekzaak, waar zij werkte. Een antieke dolk waarschijnlijk behorende tot de winkelvoorrraad. stak door haar hart. VUURZEE TE HELMOND Honderdduizenden schade Gisteravond heeft een uitslaande brand gewoed in de fineerafdeling van houthandel J. Raijmakers N.V. te Hel mond. De brandweer stond voor een schier onmogelijke taak de vuurzee te bcistrijden. Het zeer brandbare mate riaal brandde als een fakkel en de hoog oplaaiende vlammen vormden een groot gevaar voor de belendende percelen. Ruim vier uur is de Helmondse brand weer met al haar materiaal in actie ge weest om het vuur te blussen. Tegen twaalf uur vannaoht was de brandweer het vuur zo ver meester, dat gevaar voor uitbreiding was geweken. De gehele fi neerafdeling met machinepark werd totaal vernield. De schade wordt ge schat op enkele honderdduizenden gul dens. Het bedrijf was tegen brand schade verzekerd. Hierover kunnen wij U nog veel meer vertellen. Dagelijks in onze winkel of op onze EFFICIENCY EXPOSITIE Dinsdag en woensdag 7 en 8 maart van 1022 uur in Hotel Café Rest. „RICHE", Boulevard 73, Katwijk aan Zee. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN. Na tunneldrama nu kanaalprobleem Woningbouw is niet „allerberoerdst" (Van onze Amsterdamse correspondent) Over drie jaar zullen er in Amster dam geen arbeiderswoningen meer kun nen worden gebouwd, omdat dan alle beschikbare bouwterreinen binnen de ge meentegrenzen zijn uitgeput. In 1964 zal dus een begin moeten worden ge maakt in de (geannexeerde?) Bijler- meer. Dit lezen wij in de ruim 300 pagina's tellende memorie van antwoord op vragen van de gemeenteraad over de Amsterdamse begroting voor 1961. B. en W. verklaren voorts, dat het wo ningtekort in de hoofdstad het vorige jaar met 4097 woningen is afgenomen, waardoor het netto-tekort is gedaald tot 10.000 woningen. In feite is het tekort groter, omdat duizenden krotwoningen voor slopen in aanmerking komen Dit jaar hoopt Amsterdam 4000 huizen te bouwen, waarvan 1000 in de particuliere sector. Andere punten in de beantwoording zijn: Het personeel van Schiphol en dat van de universiteit behoren niet langer tot het ambtenarenkorps van de ge meente, zodat het aantal ambtenaren is gedaald tot 25.470. De Amsterdamse politie heeft een te kort van ruim 400 agenten. Op 1 janu ari j.l. waren er 1928 politie-ambtena- ren. Als gevolg van het personeelstekort is een aantal posthuizen gesloten. Am sterdam zal de sabel niet afschaffen. Het wapen wordt echter uitsluitend ge dragen in de avond- en nachtdiensten in de binnenstad. Gezien de ongunstige resultaten in Amerikaanse steden zal de Amsterdamse binnenstad in de toekomst niet voor het verkeer worden gesloten. Er wordt naar gestreefd om de taxi tarieven te verlagen. In de komende vier jaar zal een open luchtzwembad in Amsterdam-oost wor den gebouwd. De overdekte baden zul len verrijzen in Amsterdam-noord, in Tuinstad Slotermeer en in Tuinstad Bui- tenveldert. Het tekort van het Amsterdams ver voerbedrijf van 18,5 miljoen gulden per jaar wordt in Europa alleen maar over troffen door Stockholm, dat 21,8 mil joen gulden becijferde. Overal elders zyn de tekorten kleiner. Het voorlopige ontwerp van het opera gebouw zal deze maand gereed zijn. De uitwerking van het plan zal echter nog vele jaren vergen. De verkeerspolitie zal worden uitge rust met een radarapparatuur, waarmee overtredingen van de maximumsnelheid kunnen worden geregistreerd. Op de vraag of de woningbouw in Amsterdam-west inderdaad „allerbe roerdst" is, antwoorden B. en W.: „Wij zijn allerminst van mening, dat de wo ningbouw in Nieuw-West „allerbe roerdst" is Overigens heeft Amsterdam kortgele den nog een klap te incasseren gekregen. De directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. A. G. Maris heeft de minister geschreven, dat hij de aanleg van een boogkanaal rond Amsterdam-noord niet noodzakelijk acht. En in de hoofdstad acht men dit boogkanaal een levensnoodzaak voor de Amsterdamse haven. Bovendien heeft men er de noordelijke uitbreidingsplan nen op afgestemd. Men wilde van Am- sterdam-noord (thans 55.000 inwoners) in de komende tien jaar een woon- en werkstad maken van ruim 100.000 per sonen. Die plannen zijn nu op losse schroeven komen te staan. Maar de ac tieve burgemeester G. G. Post van Landsmeer is gelukkig. Hij had over wegende bezwaren tegen de aanleg van een kanaal, dat zijn geme-ente in t weeën zou snijden, met aan de noordzijde 4000 en aan de zuidzijde 3000 inwoners. Ir. Maris ziet de noodzaak van het kanaal niet in, omdat het IJ zeker niet smaller zou zijn dan menig punt van de veel drukker bevaren Nieuwe Waterweg. Bo vendien meende hij. dat het, IJ bij het Centraal Station nog aanzienlijk kan worden verbreed. Amsterdam beweert daarentegen, dat Rijkswaterstaat bij de scheepvaarttelling op het IJ geen reke ning heeft gehouden met het locale verkeer en ponten en overzetbootjes. Zeeschepen zouden er herhaaldelijk door belemmerd worden bij het afmeren. In ieder geval. Amsterdam, dat blij werkt aan de slotacte van het tunneldrama, zit nu weer opgescheept met een ka naalprobleem. DE €Cht& PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbijfNeem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. Oude-Wetering Herv. Gem. (In Ger. kerk)9 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. D. Hoornstra te Hoofddorp; Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur dr. van Goudoever. ltynsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart: Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Rijnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosllga, 5 uur ds. M. C. Groenewoud Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud 5 uur ds. H. van Gosllga; Geref. Kerk Ra- genburg: 9.30 uur ds H. Post, 5 uur ds. de Valk te Katwijk aan den Rijn; Pe- trakerk: 9.30 en 5 uur ds. L. van der Lin de; Maranathakerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Bijleveld; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman; Geref. Kerk (Vrijgem.) 10 en 5 uur ds. J. van Nieuwkoop te Sche- venlngen. Sussenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart, 5 uur ds. Walvaart; Ger. Kerk: 9.30 uur de. Van den Berg. 5 uur ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. Den Boer; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur de heer Hulsbosch. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 en 6.30 d6. Llndenberg; Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heljner. Valkenburg Herv. Gem.; 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. K. Smit te Voorschoten; Ger. Kerk (Vrijgem.): 10.15 en 5 uur drs. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong, 7 uur ds. H. B. v. d. Steen te Utrecht. Voorschoten Herv. Gem.: (In Geref. Kerk): 10.30 uur ds. Meijering, 7 uur Jeugddienst. Ds. E. Saraber „Kan het Evangelie uitzicht bieden"; Rijndijk: 10 uur ds. E. Saraber (bidstond voor het ge was): Hulp en Heil: 10 uur ds. Batelaan, te Den Haag; Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. Modderaar; Geref. Kerk (Vrrigem.): 10 en 5 uur prof. J. Kamphuls te Kampen. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R Cuperus, 6.30 uur ds. J. W. v. d. Linden te Den Haag; Esdoornlaan: 9.30 uur ds. H. Stolk te Schevenlngen. 6.30 u. ds. J. R. Cuperus; Stationsstraat: 9.30 en Dc curatoren in het faillissement Socrates hebben tijdens de gisteren in het Amsterdamse Paleis van Justitie gehouden verificatieverga dering financiële debacle van deze bouw- en handelmaatschappij van miljoenengoochelaar Nic. den Besten in nuchtere cijfers en voor beelden vertaald. Dat gebeurde bijna vier maanden na het recht- bankvonnis, waarbij de N.V. Socrates werd failliet verklaard. De 104 voorlopig erkende schuldeisers (er waren er slechts 15 aanwezig), die aanspraak maken op een bedrag van f2.519.914,50 (de fiscusvordering van bijna een miljoen gulden niet meege rekend), kregen te horen, dat er voor lopig slechts f 120.188,70 is te verdelen. Daarvoor komen uitsluitend de prefe rente schuldeisers (ruim een miljoen gulden) naar evenredigheid in aanmer king. Curator mr. C. D. van Vliet deelde in zijn verslag mee, dat er voor de con currente vorderingen (bijna anderhalf miljoen gulden) niets beschikbaar zal zijn. Overeenkomst Voorts kondigde hij aan, dat de direc tie van de Amsterdamsche Bank, waar mee in Januari j.l. een overeenkomst is aangegaan, volgens welke alle aan de bank verbonden roerende en onroerende goederen haar in eigendom zullen wor den overgedragen, bereid is gevonden een bedrag; van f300.000 aan de cura toren beschikbaar te stellen ter bestrij ding van de faillissementskosten en voor een aanvullende uitkering aan crediteu ren. Bepaald is dat de fiscus hierin niet zal meedelen. In verband met de met de Amster damsche Bank ondertekende overeen komst, waren de vorderingen van deze bank, met uitzondering van een door cessie verkregen vordering, niet ter ve rificatie aangemeld. De heer Van Vliet deelde mee, dat de liquidatie van het aan de Amsterdamsche Bank als eer ste hypotheekhoudster overgedragen on roerend goed, met uitzondering van en kele panden in Amsterdam en het Sca la-Theater in Rotterdam, nagenoeg is voltooid. Er zijn goede prijzen gemaakt, zo voegde de heer Van Vliet daaraan in zijn verslag toe, doch desondanks bljjft het door de Amsterdamsche Bank gecalculeerde verlies ongeveer drie mil- j joen gulden. Nog een aanslag Ten aanzien van de vorderingen van de belastingdienst, die donderdag nog een aanslag indiende van f 1.753.000, zei de heer Van Vliet, dat curatoren met de belastinginspectie in onderhandeling zijn. De in de afgelopen jaren tot een totaalbedrag van bijna een miljoen gul den opgelegde aanslagen geschiedden ambtshalve. Dit achten de curatoren niet reëel, aangezien daarbU geen rekening is ge houden met de enorme verliezen van de N.V. Socrates, die in de afgelopen vtff jaar f. 6.960.000 hebben bedragen. De curatoren zijn ten aanzien van het resultaat van deze besprekingen op timistisch hetgeen zij van belang achten voor de overige crediteuren. De kans bestaat dat de aanslagen worden ver nietigd of zeer aanzienlijk worden ver laagd. Er werd op voorstel van de raadsman van de vroegere compagnon van Nic. den Besten, de betwiste schuldeiser W. van Meggelen, tenslotte nog een commissie van crediteuren benoemd, omdat enkele crediteuren o.m. van mening waren, dat de Amsterdamsche Bank teveel is be voordeeld. nieuwe kredieten te kunnen krijgen." zo zei mr. Van Vliet, die ook een op somming gaf van de Socrates-deelne- ming aan buitenlandse ondernemingen en de oprichting van maatschappijen in de theaterwereld, een lippenstiftfabriek en een maatschappij, die tankers van 120.000 ton zou gaan bouwen. Al deze I plannen werden met veel fantasie, doch met. weinig bekwaamheid uitgevoerd, waardoor ze slechts enorme verliezen opleverden. „Het is onbegrijpelijk, dat zoveel men sen vertrouwen in deze man hebben gehad en hem steeds weer kredieten hebben gegeven", zei mr. Van Vliet. „Niet alleen de houding van de Amster damsche Bank getuigt hiervan, ook blijkt dit in andere zaken". Daarente gen had Den Besten ook weer een on beperkt vertrouwen in de mensen, die hem omringden, zoals Jansma en Vol- raat. De eerste heeft minstens een kwart miljoen uit de Socrates-kas opgenomen ter financiering van het „Heilige Daad- project, waarvoor „Socrates" als tegen prestatie op Majorca een universiteit zou mogen bouwen. Wonderlijk Het enorme tekort van Socrates schreef mr. Van Vliet toe aan allerlei wonderlijke transacties. De heer Den Besten startte met zijn NV Codeco, nam in enkele jaren tal van maatschappijen (Hurex, Ruma, Clovis, Interdus, Neodus, Haagsche Maatschappij voor Huizenbe- zit e.d.) die laag genoteerd stonden over. Hij betaalde ze met kasgelden en hy potheken. hetgeen volgens mr Van Vliet fiscaal catastrofaal was. „Het verwerven van onroerend goed was voor hem geen doel, maar middel om daarmee weer Geen profijt Mr. Van Vliet herinnerde ook aan het faillissement „Intersales". De Am sterdamsche Bank (1.3 miljoen) en So crates (f 600.000) kochten dit bedrijf, dat bij openbare verkoop f 22.500 op bracht. De ontslagen onderdirecteur Ho ving van de Amsterdamsche Bank regel de deze transactie. Hij liet Den Bes ten slechts tekenen, zodat de Amster damsche Bank preferent bleef. Den Bes ten heeft volgens mr. Van Vliet van deze transactie niet geprofiteerd Blijft over de vraag waar de resterende twee miljoen gulden zijn gebleven. Mr. Van Vliet heeft aanwijzingen, dat ze naar Zwitserland zijn verdwenen. Bij het strafrechtelijke onderzoek zal de juist heid van dit vermoeden moeten blijken. De vroegere compagnon van Den Bes ten, de 83-Jarige W. van Meggelen die aanspraak maakt op f 550.000 wegens door hem aangebrachte zaken, zei dat hij reeds in 1959 de Amsterdamsche Bank over de duistere handelingen van Den Besten heeft ingelicht. Hij hoorde evenwel niets. Na de verificatievergadering van So crates werden die van de eveneens ge failleerde dochterondernemingen Inter- dus, Neodus en Codeco gehouden. DRIE GEZINNEN DOOR VERZAKKING DAKLOOS (Van onze correspondent) Drie gezinnen zijn gistermiddag: in Brunssum (L.) dakloos geworden door dat een huis in de Kerkstraat plotseling begon te verzakken. Enkele arbeiders van een aannemingsbedrijf te Brunssum waren 's morgens begonnen met het uit graven van een kelder voor een nieuw te bouwen woning, juist naast het getrof fen pand. Tegen drie uur bemerkte men. dat de zijgevel van het huis diepe scheuren vertoonde. Bij nader onderzoek bleek, dat de gehele zijgevel snel verzakte. Na enige tijd was deze al ongeveer 10 cm. verzakt. Hierdoor was het hele pand gaan overhellen en daar gevaar voor al gehele instorting niet denkbeeldig werd geacht, werd het huis door de bewoners met bekwame spoed ontruimd. Twee gezinnen zijn tijdelijk in een café in de buurt ondergebracht, een derde ge zin. twee oudere mensen, zijn bij familie ondergbracht. Mijnschade is de vermoe delijk oorzaak van deze verzakking, maar uit veiligheidsoverwegingen heeft men de uitgegraven kelder weer direct gedempt. WANNEER INVOERING ARBEIDSTIJDVERKORTING BIJ DE SPOORWEGEN De vakbonden blijven op hun stand punt staan, dat de arbeidstijdverkor ting bij de spoorwegen met ingang van de zomerdienstregeling moet worden in gevoerd en niet zoals de directie van de Ned. Spoorwegen wil, met ingang van de winterdienstregeling. Dit hebben vertegenwoordigers van deze vakbonden in Den Haag medegedeeld, tijdens een bespreking die op het departement van Verkeer en Waterstaat is gehouden en waaraan o.m. werd deelgenomen door de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat en de president van de Ned. Spoorwegen. Op grond van het „buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen" en de ge dragslijn voor de arbeidstijdverkorting, zullen de bonden zich nu wenden tot het College van Rijksbemiddelaars om een uitspraak te verkrijgen. Ook zal men nota's zenden naar de minister van Verkeer en Waterstaat en naar de leden van de eerste en Tweede Kamer. De werknemers van de N.V. Nederland se Spoorwegen wensen precies zo beke ken te worden als de werknemers van 't normale bedrijfsleven, zo zei secretaris van de bedrijfsgroep Spoorweeen van de Ned. Bond van vervoerspersoneel, de heer Kieboom. ALLEEN BIJ: MEERPOEL IWIOIM «INOI Alle soorten vrije-arm NAAIMACHINES VJ1. f 398.—. JflF- Breestr. 171 Tel. 24815 PRZEWALSKI-HENGSTEN WERDEN GERUILD Tussen Rotterdam en Kopenhagen De Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft een Przewalskiveulen geruild met de dierentuin van Kopenhagen voor een Przewalskiveulen. Het zyn alle bei hengsten. Deze transactie lijkt iet wat vreemd, maar uiteraard heeft men niet zomaar voor de aardigheid geruild. In het Internationale stamboek van Przewalski's, de Europese oervader van ons tegenwoordige paard zijn ongeveer 60 namen opgenomen. Al deze dieren leven in gevangenschap, want in het wild zün ze geheel uitgestorven. Nu zijn er twee bloedlijnen, die van Praag en die van Munchen. In Rotterdam heeft men een fokpaar van de Praagse lijn. Er zijn reeds bijzonder gezonde na komelingen uit geboren. Om echter te voorkomen, dat de kwaliteit achteruit gaat is bloedverversing, zoals men dat noemt, heel gunstig. Vandaar dat Rot terdam en Kopenhagen in welke laat ste stad men over Przewalski's van de Müncherner-lijn beschikt, zijn gaan ruilen. Blijdorp stuurde de negen maanden oude „Asanow" naar de Deen se hoofdstad en kreeg daarvoor de even oude „Kobenhavn" terug.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7