Samengaan CHU-AR noodzakelijk in het belang van de chr. politiek Grenswijzingen in Leidse agglomeratie „De Spaansche Brabander* voor K. en O. Max Croiset in de hoofdrol KENT FILTERS BEST Penning K. van K. voor firma B. L. van der Klugt Zonen Maandag plaatsbespreken voor PIPO! Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 maart 1961 Tweede blad no. 30296 Ds. D. ter Steege in CH-statenkring Leiden ..ZAAK VAN ZIJN OF NIET ZIJN Ds. D. ter Steege uit Overveen hield gisteravond in wijkgebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg voor leden van de Statenkring Leiden van de Christelük-Histori- sche Unie een referaat over de vraag: „Is christelijke politiek nog mogelijk?". De bijeenkomst een jaarvergadering werd geleid door de heer J. de Geus (Wassenaar), die na het aftreden van de heer D. Hendriks de voorzitterszetel heeft ingenomen. Uit het financieel overzicht bleek, dat de Statenkring na in voorafgaande jaren met een tekort gekampt te hebben, thans een positief saldo in kas heeft. In de vacatures Hendriks en L. J. Bijl (Oegst- geest) werden gekozen de heren Q. Waverijn, burgemeester van Koudekerk en M van der Voet (Oegstgeest). De heren C. Rijlaarsdam (Zoeterwoude) en A. Eigenbrood (Voorhout) werden her benoemd. Tot de heer Hendriks, die naar Amstelveen vertrok, richtte de voorzitter een speciaal afscheidswoord. Ongeveer dertig jaar heeft de heer Hendriks een bestuursfunctie bekleed en als dank hiervoor ontving hjj een boekenbon. Ds. Ter Steege was de mening toege daan, dat men de vraag of de christelijke politiek thans nog mogelijk is, niet als een retorische vraag moet opvatten. Is het christendom niet aan het ver dwijnen uit Europa? In Scandinavië is de godsdienst reeds tot een formalisti sche traditie gedegradeerd. Is Frankrijk niet door de Rooms-Katholieke Kerk tot missiegebied verklaard? Wat is er van de functie van de kerk in Amsterdam of bepaalde streken van het land overge bleven? Ds. Ter Steege wilde niet breken met de christelijke politiek. Zijn belang rijkste motief hiervoor is de plaats van een christen in deze wereld. Honderd duizenden „zwaaien af" met groot verlof, maar er blijft een relatief kleine groep „dienstplichtigen" over. Deze moet zich niet distantiëren van de anderen. De roeping is en blijft te strijden voor christelijke cultuur en bijbelse normen. Daarom is het antwoord „ja" op de zojuist gestelde vraag, juist nu zo op zijn plaats. Vanzelfsprekend komt bij de voortzet ting van een christelijke politiek ook de samenwerking tussen de diverse partijen ter sprake, in het bijzonder het samen gaan van CHU en AR. Bij de CH-jon- geren is er de tendens de verschillende partijen te coördineren. Zij willen een grotere eenheid in politiek verband. De belangrijkste oorzaak hiervoor vond de inleider in de oecumenische gedachte, die steeds meer op de voorgrond dringt. De hervormde en gereformeerde jeugd vindt het waanzien, dat er verschillende groeperingen naast elkaar staan. De ouderen zullen tegenover deze gedachte wat sceptisch staan. Oorzaken hiervoor liggen in sfeer en milieu. Het zal echter tijd worden de positie van de CHU te bepalen. J De persoonlijke mening van ds. Ter Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden. Winkelhuis met afzonderlijke boven woning en erf Nieuwe Rijn 33 in bod: f21.200.—, koper: C. H. J. van der Drift te Oegstge .setq.q. voor: f34.400.—. Woonhuis met afzonderlijke boven woning Utrechtse Jaagpad 17/17a, in bod: f9.000.—, koper: W. Goddijn te Leiden voor f9.000. Woonhuis Oranjegracht 46, in bod: f3.300.—, koper: C. J. L. Coster te Was senaar, q.q. voor: f3.300. Woonhuis Anna Paulownastraat 41, in bod: f6.200.—, koopster: mevr. H. Za- noliOuwerkerk te Leiden, q.q. voor: f 6.300.—. KRANIGE REDDING De 16-jarige leerling monteur Hans Franken, werkzaam bij het garage bedrijf Calex, heeft gisteren het leven gered van het driejarig zoontje van de familie Van Velzen uit de Smidssteeg. Het jongetje viel gistermiddag omstreeks drie uur in het Kort Galgewater. De leerling-monteur zag het ongeluk ge beuren en begaf zich onmiddellijk te water en wist het kind op het droge te brengen. Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 21 b(J de Doeiastraat TELEFOON 21315 LEIDSE MARKIEZENF ABRIEK. Steege was, dat er eens een tijd zal komen, dat die eenheid in christelijke politiek er moet zjjn, willen de Neder landse christen-politici zich laten horen. Dan is het een zaak van „zyn of niet zijn" geworden. Eenzelfde ontwikkeling zag ds. Ter Steege ook bij de Hervormde en Gereformeerde Kerk. MET „PROMENADE ORKEST" IN DE STADSGEHOORZAAL Het gebeurt zelden, dat de grotere radio-ensembles buiten de studio optre den en hoewel hun muziek talloze ma len in de hulskamer het oor streelt, blijven de musici als regel slechts naam- en gezichtloze onbekenden voor ons. Het mag dan ook zeker als iets bijzonders worden aangemerkt, dat a.s. dinsdag Het Promenade Orkest onder de popu laire dirigent Benedict Silberman een concert geeft ln de Stadsgehoorzaal, een concert dat op de band wordt vast gelegd om later via een der Hilversumse zenders te worden uitgezonden. Naast de solo-cellist van het orkest Joop Cantor, verlenen twee coryfeeën van de Nederlandse Opera, de sopraan Nel Duval en de bariton Jos Burcksen solistische medewerking aan een aan trekkelijk programma, waarvan wij naast enkele der heerlijke aria's uit Faust nog werken van Rossini en Strauss willen noemen om slechts een greep te doen uit het geheel. Het concert wordt georganiseerd door de Leidse Volks universiteit K en O. Wordt sleutelstad tweemaal zo groot Indertyd wij schreven daar toen uitvoerig over hebben de gemeenten, welke bij de komende Leidse grenswijziging betrokken waren, t.w. Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten, van Ged. Staten van Zuid-Holland een voorstel ontvangen, waarin richtlijnen werden gegeven over de in de toekomst aan te brengen grenscorrecties. De gemeente Leiderdorp viel daar toen reeds buiten. In de gisteravond gehouden raadsvergadering van deze gemeente werd mededeling gedaan van de brief, welke B. en W. van Ged. Staten hebben ontvangen en waaruit blijkt, dat dit College de minister van Binnenlandse Zaken adviseert om de grenzen van Leiderdorp ongewijzigd te laten. Vanzelfsprekend heerste er in de raad grote vreugde over deze voor Leiderdorp gunstige beslissing van G.S. Anders staat het met het schrijven, dat de gemeentebesturen van Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten van Ged. Staten hebben ontvangen. Hieruit blijkt, dat dit College de minister adviseert een grenswijziging ten gunste van Leiden aan te brengen. In grote lijnen is dit advies gelijkluidend aan de voorstellen, welke G.S. deze gemeenten in april j.l. deden toekomen en die wij destijds uit voerig hebben gepubliceerd. Indien deze voorstellen straks in een wet worden vastgelegd moet Oegstgeest aan Leiden circa 500 ha afstaan, Zoeterwoude 671 ha en Voorschoten 263 ha. Door deze „aanwas" zal het grondgebied van Leiden meer dan verdubblen. Van circa 1260 ha groeit Leiden naar bijna 2700 ha. Oegstgeest zal bovendien nog een deel van zijn grondgebied aan Rijnsburg (omgeving van Flora) moeten afstaan. Tenslotte gaat het tot Voorschoten be horende deel van de Ommedijkse polder, t.w. van de omgelegde Rijksweg 4, over naar de gemeente Valkenburg. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de minister van Binnenlandse Zaken zich achter dit advies van G.S. zal scharen en in een voorontwerp van wet de Staten-Generaal zal aanbieden. Vanzelfsprekend krijgen de bij deze grensw ijzigin gen betrokken gemeenten nog gelegenheid zich over een en ander uit te laten. „Philadelphia"-leden genoten van vrolijke ontspanning De plaatselijke afdeling van „Philadel phia", de Prot. Chr. Vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, heeft gisteravond in het St.-Anto- niusclubhuis een contactbijeenkomst ge houden. In zijn inleidend woord wees de voorzitter, de heer A. Huigens, er met nadruk op, dat de aanwezigen in tegen stelling tot de gebruikelijke bijeenkom sten, die doorgaans in het teken staan van de problemen en de zorgen over het moeilijk lerende kind, nu eens een avond van ontspanning kregen aangeboden. Nadat spreker in gebed was voorgegaan, zong het koor van de Chr. Kweekschool oJ.v. Chr. Hanegraaf het Slavenkoor van Verdi. Daarna trad de acrobatengroep „De Colpanen" o.l.v. de heer M. Colpa voor het voetlicht- en konden de toe schouwers .griezelen" van de spectacu laire toeren, die deze groep atleten ten uitvoer bracht. Een bijzonder woord van hulde verdient de jeugdige Koos Wou ters, die vlak voor Kerstmis bij een auto ongeval ernstig gewond werd en juist veertien dagen geleden zijn training bij de groep had hervat. Onder de titel „Van hart tot hart" hield de heer Hui gens een korte toespraak, waarin hij terugkeek op het driejarig bestaan van „Philadelphia". De vereniging telt thans 250 leden. Süreker memoreerde de na zorg in Rijnstreekverband en het feit. dat de „schoolmoeilykheden" door de ouders waren opgelost. Nu de aanstel ling van een sociaal-pedagoog in het Rijnstreekverband een feit was gewor den en een commissie onder voorzitter schap van dokter H. Bakema zich tot taak had gesteld te komen tot de oprich ting van een technische school op chris telijke grondslag, waren wederom be langrijke stappen in de goede richting gedaan, aldus spreker. Het tweede optreden van het koor om vatte o.m. de uitvoering van „Eine l&ndliche Concertprobe" van Frans von Soupé, een zeer geestige parodie, waarin de zangers optreden als leden van een dorpszangvereniging oJ.v. de school meester. Een woord van lof voor de ver dienstelijke pianobegeleiding van Reggy Meyler. Met het blijspel „De boot is aan" oogstte de toneelgroep „Amico", be staande uit leden van de Amsterdamsche Bank. eveneens veel succes. Voor de abonnementhouders van K. en O. gaf het Rotterdams Toneel gis teravond een goed verzorgde opvoering van „De Spaansche Brabander" van Gerbrand Adriaenz Bredero (1585-1618). Hij voltooide dit blijspel, dat algemeen als zijn beste werk wordt beschouwd, in 1617, één jaar voor zijn dood. „De klucht van de koe", (1612) en „De klucht van de molenaar" (1613) en „Het Noor tje" (1616) waren hieraan voorafgegaan. Hoofdfiguur in „De Spaansche Bra bander" is de zich noemende Jerolino Rodrigo, de joncker, die echter in wer kelijkheid geen jonker, doch de voort vluchtige zoon van een Antwerpse pas teibakkersvrouw en een Spaanse officier is, die in het in opkomst verkerende Am sterdams van 1580, berooid en zonder middelen van bestaan zijn heil komt zoeken. Hij slaagt hierin op wonderbaar lijke wijze, dank zij zijn grenzeloos ar rogant en brutaal optreden en met be hulp van de inmiddels als knecht aan genomen Robbeknol. Bredero's „Het kan verkeren" is wèl van toepassing op Ro drigo. Na een periode van weelde,, hem verleend door goedgelovige Amsterdamse crediteuren, kan hij nog juist op tijd, vóór de schout hem bij de kladden grijpt, uit Amsterdam verdwijnen. Onder de bekwame leiding van Ton Lutz en in een door Hans Norden goed getroffen décor, voorstellende een hoek je aan een Amsterdamse gracht, heeft het Rotterdams Toneel een uiterlijk zéér verzorgde voorstelling gegeven, waartoe de eveneens door Van Norden ontworpen stijlvolle kostuums het hunne bijdroegen. Max Croiset kon ons de jonker van Jan Musch niet doen vergeten, die met toepassing van minder middelen méér bereikte. Had de jonker van Jan Musch de grandesse van zijn Spaanse vader, in die van Croiset voerde het bloed van zijn moeder de boventoon. Luc Lutz con cipieerde in sobere Stijl en met droge humor de onfortuinlijke Robbeknol: hij presteerde het de volle aandacht te trekken voor de door hem voorgelegen bijbeltekst. Ann Hasekamp en Hetty Berger vielen op door hun uitbeelding van Bleecke An en Trijn Jans, terwijl Coba Kelling een kostelijke vertolking gaf van de uitdraagster en koppelaar ster Byateris. Tenslotte mogen wij de „gierighe Geeraart" van Jan Lemaire, de notaris van Siem Vroom, „de goud smit" van Jos Knipscheer en de Schout van Peter Aryans niet onvermeld laten. Namens K. en O. waren er bloemen voor Ann Hasekamp, Hetty Berger en Coba Keliing, begeleid door de langdu rige bijval van het publiek. B. H. Griekenland toeristenland Steeds meer vakantiegangers laten de laatste tijd hun oog vallen op Grieken land. Volkomen terecht, want er is in het oude Hellas heel wat schoons te zien. Rekening houdend met de grote belang stelling, welke ook deze zomer voor het zuidelijke land zal bestaan hield het Reisbureau Lissone Lindeman gister avond in samenwerking met Airtour- Holland een voorlichtingsbijeenkomst, waarop niet alleen goede raad werd ge geven, maar tevens een aantal fraaie kleurendia's en films vertoond. Allen, die in de foyer van de Stadsgehoorzaal bij elkaar waren gekomen, moeten wel on der de indruk zijn geraakt van de bron van Europese beschaving. Duidelijk werd er de aandacht op gevestigd, dat Griekenland een land van contrasten is. Men vindt er het hypermoderne naast het eeuwenoude. Athene alleen al telt vele bezienswaardigheden. Op het plein, waar vroeger Socrates en andere wijs geren hun redevoeringen af staken, brengen nu handelaren hun koopwaren aan de man. Het waren alle bijzonder aardige beelden. Behalve aan het warme Griekenland werd op deze filmavond een bezoek gebracht aan het kleurrijke Ook in de foyer van het Lunt-Fontanne Theater in New York, rookt men KENT. Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde licbtblamve micronite filter. In Nederland f l»m per 20 Corsica. Het is al rozengeur en mane- schijn wat de klok daar slaat, althans j t voor toeristen. Na de pauze werd de nieuwste KLM-film „Europa in 25 vra gen" gedraaid. Gisteren was het zestig jaar geleden, dat de het vorig jaar overleden heer B. L. van der Klugt in een perceel aan de Maresingel de grondslag legde voor he thans aan de Haarlemmerstraat ge vestigde woninginrichtingsbedrijf van de firma B. L. van der Klugt Zonen. Ter gelegenheid van dit zestig-jarig bestaan vond gistermiddag in het be drijfspand een druk bezochte receptie plaats, waar zeer velen de jubilerende firmanten gelukwensen en ook ge schenken hebben aangeboden. Be halve vele zakenrelaties en collega's, waren ook aanwezig de heer J. H. van der Kloot, secretaris van de Leidse Mid denstandscentrale en de heren J. C. J. Lambermont en Van Zijp van de afd. Leiden van de Ned. R.-K. Middenstands bond. De heer C. J. Meerpoel, ondervoor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, had bijzon dere waardering voor de grote en ge zonde ontwikkeling van het bedrijf. Hulde bracht hij aan de grondlegger van het bedrijf, dat door het werk van een jongere generatie tot flinke wasdom is gekomen. Dat één der firmanten zich sterk voor het organisatie-leven interes seert, achtte hij voor de middenstand een winstpunt. Namens de K. van K. bood de heer Meerpoel aan de oudste firmani, de heer J. v. d. Klugt (links op de foto), de bronzen penning aan. (Foto L.D./Holvast) Voor de voorstelling van Pipo de clown (de echte) en Mammaloe (van de televisie) van woensdagmiddag a.s. (2 uur in de Schouwburg) begint de kaartverkoop maandagochtend a.s. om 10 uur in de Schouwburg. Ook telefonisch kunnen plaats bewijzen besteld worden, 's Middags na één uur is de kassa gesloten. Voorzover er nog kaarten (f. 1.—» f. 1.50 en f. 1.75 per plaats) voorradig zijn, kan men deze dinsdag tussen 10 en 1 uur afhalen. Gezien de belangstelling bij voorgaande voorstel lingen, is het echter niet verstandig hierop te wachten. JUBILEUM A. SCHIPPERS Dinsdag herdenkt de heer A. Schip pers, letterzetter bij de N.V. Boekhandel en Uitg. Mij. v h. E. J. Brill, speciaal voor het Arabisch schrift, het feit, dat hij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN René, zn van J. Kloos en S. H. W. Mle- remet; Jan Willem, zn van J. K. van Po- lanen en E. E. Westerink: Claslna Mar- Sarita, dr van J. C. Straathof en M. C. F. eukens; Wllem Dirk, zn van J. W. Tlm- mers en D. Huisman; Marlies Elisabeth Maria, dr van C. W. M. Steyn en B. M. v d. Hoeven; Jacoba, dr van N. de Water en A. van Putten; Theodorus Hendrlkus Jozef, zn van H. C. Küller en E. J. M. v. d. Maas; Abraham Johannes, zn van W. C. de Regt en F. de Zeeuw; Cornells, zn van C. W. Haneveld en J. A. Trago; Eelco zn van J. Koolhaas en A. Hoeksema; Dlentje. dr van A. W. Rusman en D. Meeuwissen; Patricia Elisabeth, dr. van N. J. van Dijkhuizen en M. Koers; Elber- tus Arie. zn van L. Timmerman en A. J. Boerman; Johannes Franciscus, zn van J. van der Meer en A. J. van Duuren; Monica^ dr van J. W. Baars en A. de |H "Is Maria, zi d. Ham. ONDERTROUWD J. J. T. Spaans en S. J. F. de Haas; G. van Eek en M. Molenaar; J. C. A. Pont en J. J. W. de Beer; F. H. Bouter en N. de Kruis; M. ten Hove en B. van den Berg; A. J. P. van Heerlngen en E. S. Kastner; H. Kerkhoven en L. G. Vlttall; J. N Overdevest en W. de Vries; A. Koet en M. E. van der Linden; J. A. Piepen broek en E. J. Kaak; P. A. Ramakers en A. BurglJ; P. H. J. Schlagwein en C. J. Overmeer; A. Delfos en G. H. J. van der Pouw Kraan. OVERLEDEN A. Niks, 86 Jaar. wed. van J. H. Idzes; P. M. van Sermondt. 67 Jaar, man; M. Menken, 62 Jaar. man; M. H. Martijn, 76 Jaor, echtgen. van C. BekoolJ. WEER ONTMOETING MENZIES-LUNS Naar in Genève verluidt heeft minis ter Luns gisteren in Genève met de Australische premier, Menzies, de kwes tie Nieuw-Guinea besproken. Advertentie Verkoudheidsbacillert zijn als de dood voor protektie tegen infekti« CROSS-Ql'ARTET IN STADSGEHOORZAAL. Zondagavond zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal het bekende Cross- quartet meewerken aan een bijzondere getuigenissamenkomst van het Leger des Heils. Het Cross-quartet. dat bekend staat als de zingende evangelisten, werd ruim acht jaar geleden opgericht in navolgingvan het bekende Amerikaanse quartet „King's men" dat bestond uit een vier tal studenten van de Taylor University en destijds meewerkte aan de campagne „Youth for Christ" in ons land. Het Cross-quartet trad reeds vele malen reeds voor radio en televisie op. De populariteit van dit quartet reikt se dert geruime tijd tot ver over onze grenzen. Tournees strekten zich uit tot België, Duitsland en Noorwegen en. in combinatie met de even populaire „Zin gende Zusjes", werkten zij mee aan de evangelisatie-campagne in Barcelona.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3