tCHh NEERGESCHOTEN UB-17 VLOOG BUITEN RUSSISCH ZEEGEBIED VN-troepen met Indiërs en Liberianen versterkt UZIET HETER AAN AF ÉW Qïïeitivs WEERBERICHT Amerikaanse vliegers op persconferentie: McKone en Olmstead werden n Moskou intensief ondervraagd VS gaan met een internationale conferentie voor Laos akkoord Officiële installatie van Koning Hassan CONTACT MET VENUS-RAKET VERLOREN Botsing in marinebasis Banana van Kongolezen met Soedanezen FORD ELAM. k Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 MAART 1961 No. 30296 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Jitte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De twee overlevenden van de uit zes koppen bestaande bemanning van het in juli 1960 door Russische jagers boven de Barentsz Zee omlaag geschoten Amerikaanse „RB-47"-vliegtuig, kapitein John McKone en kapitein Freeman Olmstead, hebben gisteren op een pers conferentie, die werd gehouden op de Amerikaanse luchtmachtbasis Forbes, in Kansas, het een en ander over hun wedervaren medegedeeld. Het was voor de eerste maal, dat de vliegers die 25 januari j.l. door de Russen werden vrijgelaten, nadat zij bijna zeven maanden in eenzame opsluiting waren gehouden, de pers te woord mochten staan. McKone was navigator en Olmstead tweede bestuurder van de RB-47. De eerste bestuurder van de RB-47 is om het leven gekomen. De Russen hebben zyn stoffelijk overschot uitgeleverd. De drie andere vliegers zyn als vermist opgegeven. Russische jager opende het vuur McKone en Olmstead verklaar den, dat hun toestel zich niet boven Sovjetrussisch zeegebied be vond, toen het door de Russische jagers omlaag werd geschoten. „De RB-47 was een juli 1960 vanaf een Britse basis vertrokken voor een opdracht, waarbij een tevoren bepaalde route zou worden gevlogen, die ons toe stel eerst ten noorden en ten oosten van Engeland zou brengen, waarna over zee zou worden gevlogen, waarbij wy het Russische vasteland nimmer dichter dan tachtig kilometer zouden naderen". Russische jagers „Ongeveer vijf uur na ons vertrek zagen wij op zeker duizend meter boven en achter ons een Russische jager. Wij vlogen op dat ogenblik op ongeveer 9.150 meter hoogte over de Barentsz-zee' al dus het relaas van McKone en Olm stead. Het Russische toestel naderde de RB- 47 en verdween vervolgens uit het ge zicht. Het Amerikaanse toestel volgde toen nog steeds de uitgezette route en wilde juist volgens plan naar net noor den draaien, toen een straaljager van het type Mig op de RB-47 afkwam. Op het ogenblik dat deze laatste naar het noorden draaide vloog het Sovjet- russische toestel achter het Amerikaan se vliegtuig langs en opende het vuur. „Wij beantwoordden dit", aldus de vlie gers. „De Mig schoot opnieuw en twee van onze motoren werden geraakt. On middellijk verloren wy de macht over het toestel en de getroffen motoren raakten in brand". De vliegers konden om veiligheidsre denen niet de precieze plaats van de aanval noemen, maar McKone zei dat het Amerikaanse toestel naar zijn beste weten tenminste vijftig zeemijl van de kust verwijderd was. De instrumenten hadden tot het ogenblik van de aanval uitstekend gewerkt. Door treiler opgepikt De bemanningsleden kregen bevel het toestel te verlaten. Olmstead zag slechts drie andere parachutes en McKone slechts twee. De twee mannen kwamen ongeveer een kwart mijl van elkaar in zee terecht. De rubberboten vulden zich automatisch met lucht en zes uur later werden de mannen door een Russische treiler opgepikt en later naar een ge vangenis in Moskou overgebracht. Beiden weigerden zich uit te laten over hun opdracht. In Moskou waren zij onderworpen aan intensieve ondervragingen maar li chamelijk niet mishandeld. Zij verloren alle begrip voor tijd gedurende tenmin- Dr. Verwoerd naar Parijs en Bonn Premiei Verwoerd van Zuid-Afrika heeft een uitnodiging van president De Gaulle aanvaard om hem na de Lon- dense Gemenebestconferentie te ontmoe ten, zo wordt officieel in Johannesburg meegedeeld. Dr. Verwoerd heeft ook een uitnodiging van Bondskanselier Ade nauer aangenomen, maar daar deze na de Gemenebestconferentie niet beschik baar is, zal de Zuidafrikaanse premier met vice-kanselier Ludwig Erhard spre ken. ZONNIG Blijkens het weeroverzicht, dat De Bilt om 10 uur verstrekte, zal het droge en zonnige weer gedurende het week einde aanhouden met voor de tyd van het jaar hoge middag temperaturen. De komende nacht is er opnieuw nacht vorst mogelijk. 5 maart Zon op: 7.18 uur; onder: 18.26 uur. Maan op 21.45 uur; onder: 8.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.06 en 17.19 uur, laagwater te 0.55 en 13.18 uur. (6/3 hoogwater te 5.39 en 17.54 uur, laag water te 1.27 en 13.47 uur). Dit nummers bestaat alt 18 pagina's en een bijvoegsel ste drie weken, omdat altijd een helder licht bleef branden. In hun cellen ston den slechts een tafel, stoel en stalen bed. Verklaringen „Verscheidene malen", zo vervolgden de vliegers, „overhandigden zij ons ver klaringen met de strekking dat wij de opdracht hadden gekregen over de Sov- jetrussische grens te vliegen. Zij wilden ons deze laten tekenen maar wij weiger den. De ondervragers, van wie wij alleen de Russische procureur-generaal, Roe- denko, herkenden, wilden ons klaarblij kelijk ertoe brengen te zeggen dat er een verband bestond tussen onze vlucht en die van de U 2 waarmeé de Ameri kaanse piloot Gary Powers eerder boven de Sovjet-Unie was neergeschoten". „De ondervragers deden ons geloven dat wij zouden worden berecht jn moge lijk de doodstraf zouden krijgen Wij zijn echter niet voor een rechtbank ge leid". De Russen deelden bij de vrijlating mee dat dit geschiedde in de hoop dat de spanning tussen de VS en de Sovjet- Unie hierdoor zou worden verminderd. Maar eerst stabilisering van militaire en politieke toestand in het land De Verenigde Staten zijn thans bêreid in te stemmen met een inter nationale conferentie voor Laos, aldus is van betrouwbare zijde in Washington vernomen. Men is echter niet enthousiast over het idee, en een conferentie naar het voorstel van Cambodja (met veer tien deelnemende landen) zal zeker niet worden aanvaard. De Verenigde Staten willen in geen geval worden betrokken in onderhande lingen voordat de militaire en politieke toestand in Laos is gestabiliseerd. De neutralistische premier Prins Soe- vanna Phoema zou in de huidige rechtse regering van Prins Boen Oem kunnen worden opgenomen, zij het niet als pre mier. Men meent dat het kabinet-Boen Oem gematigde elementen bevat, maar door het aantrekken van enkele liberale figuren zou de basis van de regering kunnen worden verbreed. In Washington gelooft men niet, dat de Sovjet-Unie een werkelijk ernstige crisis in Laos wil veroorzaken. Men meent, dat de Sovjetrussische regering oprecht naar ontwapening streeft en de kans hierop niet wil verhinderen door interventie op grote schaal in Laos. Voorts acht men het geruststellend dat geen sprake is van grootscheepse Chinese interventie en dat de Sovjet- Unie evenals de Verenigde Staten, Chinese inmenging .wil voorkomen. Koning Hassan de Tweede van Marokko is gisteren officieel tot ko ning uitgeroepen, als opvolger van zijn zondag overleden vader Moham med de Vijfde. Op zijn rit van het koninklijk pa leis naar de koninklijke moskee, voor het vrijdaggebed, verbraken duizen den Marokkanen het politiekordon om de nieuwe, 31-jarige koning toe te juichen. Tevoren had Koning Hassan vanaf een drie meter boge troon een toespraak tot de bevolking va' Marokko gehouden. Naast deze troon was een kleinere troon opgesteld, bestemd voor 's konings jon gere broeder Prins Moulay Addallah. Korting Hassan II van Marokko, die gisteren officieel werd ingehul digd, op de troon tijdens zijn eer ste toespraak tot zijn onderdanen. Deze *etel bleef echter leeg. De reden hiervoor werd niet bekendgemaakt. Ferhat Abbas, de premier der „voor lopige Algerijnse regering" zat tijdens de installatieplechtigheid op een ereplaats, aan de rechterzijde van de troon. Hassan zal tot nader order premier zijn. Hij zal de functie van stafchef der Marokkaanse -.trydkrachten behouden en de functie van opperbevelhebber van zijn vader overnemen. Op alle terrei nen zal de continuïteit worden gehand haafd, aldus de Marokkaanse minister van Voorlichting. Alaoui. Leiders van de Nationale Unie van Volkskrachten ontbraken bij de plechtig heid. De Nationale Unie heeft grote aan hang onder de ledei van de vakbonden en de arbeiders in de steden aan de westkust. Mr. C. P. M. Romme ontving gisteren in het kabinet van de mi nister-president de versierselen van Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Nadat prof. De Quay hem deze had omgehangen, ontdekte minister Klompé, dat er iets niet helemaal in orde was, zodat zij enkele verbeteringen aanbracht. PRINSES IRENE SKIET OP DE GLAZIG Prinses Irene neemt elke gelegenheid waar om in de laatste dagen van haar vakantie in de Oostenrijkse wintersport plaats St.-Anton te skiën. Gisteren beoefende zij haar geliefde sport op de hellingen van de Glazig, ondanks mist en sneeuwstormen. De ge hele ochtend van half tien tot een uur 's middags was zij aan het skiën in ge zelschap van Prins von Hohenlohe, Prins Max van Beieren en Prins Charles van Luxemburg. Ook Prins Bernhard oefende op de zelfde helling in gezelschap van de leider van de ski-school van Sankt Anton, Rudi Matt. DR. VAN ROIJEN TERUG NAAR WASHINGTON Na twee weken overleg met de Neder landse regering is de Nederlandse am bassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, gistermiddag van Schiphol naar Washington teruggekeerd. Met name heeft hij zich laten voor lichten over de laatste ontwikkelingen ten aanzien van de eventuele samenwer king tussen de zes EEG-landen en de zeven landen der vrijhandelszone. Van zijn kant heeft hij Den Haag ingelicht over de nieuwe Amerikaanse regering. Maandag vlaggen uit! In verband met het 12J^-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin zal op maandag 6 maart van de openbare gebouwen worden gevlagd (nationale driekleur met Oranje wimpel). Ook Jodrell Bank zoclit tevergeefs Rusland heeft het radiocontact met de Venus-raket verloren. In verschillende controlestations in de Sovjet-Unie is men koortsachtig bezig het contact te herstellen maar na de radiosignalen die eer gisteren werden opgevangen heeft men niets meer vernomen. Gisteren moest het ruimtevaartuig zich op ongeveer zevenmiljoen kilometer afstand van de aarde bevinden. De Russen hebben Ge grote Britse radiotelescoop Jodrell Bank verzocht, het ruimtevaartuig op te sporen en hebben daartoe gegevens over de berekende positie opgegeven. Vijf uur lang heeft Jodrell Bank gisteren getracht de raket te „vinden", maar men is er niet in ge slaagd Prof. Lovell, de directeur van het station, heeft de Russen gevraagd, of de pogingen moeten worden voortgezet. Angola komt ter sprake in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal vrijdag a.s. 10 maart, te half vijf Nederlandse tijd bijeenkomen ter bespreking van het vraagstuk der Portugese kolonie Angola. Voorzitter van de vergadering zal zijn de Amerikaanse permanente gedelegeer de by de Verenigde Naties, Adlai Stevenson. De vergadering is byeengeroepen op verzoek van Liberie, als gevolg van de jongste ongeregeldheden in Loeanda, de hoofdstad van Angola. Liberië diende klachten in over „schending van de rechten van de mens". Besprekingen op Madagascar In de Kongolese marinebasis Banana, ongeveer 480 kilometer ten westen van Leopoldstad gele gen, is gisteren gevochten tussen Soedanese militairen van de V.N.- strijdmacht en Kongolese troepen. In Leopoldstad heeft alle V.N.- personeel gistermiddag om vier uur de arbeid gestaakt. Allen kregen de raad tot heden, zaterdagochtend, in hun woning te blijven, omdat de Kongolese gevoelens tot bijna het kookpunt gestegen zijn. De moeilykheden in Banana begon nen, toen Kongolese soldaten trachtten een marconist van de VN te arresteren. De Soedanese militairen hielden daartoe twee Kongolezen een tyd je gevangen. Toen zij later hun gevangenen terug brachten, openden de Kongolezen het vuur. Hierop schoten de Soedanese mili tairen terug. Er zou één Kongolese sol daat zyn gedood. Later in de middag meldden de Soe danezen aan het V.N.-hoofdkwartier in Leopoldstad, dat zij bezig waren te on derhandelen over een wapenstilstand. India heeft besloten 3000 man ge vechtstroepen ter beschikking te stellen van de strydmachf van de Verenigde Naties in Kongo, aldus is officieel in in New York meegedeeld. Deze troepen zullen niet mogen wor den gebruikt tegen troepen van landen, die lid zijn van de Verenigde Naties, maar wel, wanneer dit noodzakelyk is en de Verenigde Naties hiertoe opdracht hebben gegeven, tegen Kongolese ge wapende eenheden. Belgisch en ander militair en para-militair personeel en huurlingen". President Tubman van Liberië heeft gisteren in Monrovia verklaard, dat het contingent Liberiaanse troepen in Kon go op verzoek van secretaris-generaal Hammarskjöld van een compagnie tot een bataljon zal worden uitgebreid. Dit betekent een uitbreiding met 230 man waarvoor het Liberiaanse contingent op ongeveer 500 man komt. President Tsjombe van Katanga heeft president Kasavoeboe telegrafisch ver zocht de conferentie van Kongolese lei ders in Tananarive (Madagascar) by te wonen, „omdat dit de laatste kans is om het drievoudig gevaar van voogdijschap van de Verenigde Naties, een nieuw Korea of communistische penetratie af te wenden." „Uw aanwezigheid is onontbeeriy'k, omdat u naar de opvattingen van de Verenigde Naties de enige wettige re gering in Kongo vertegenwoordigt. Wan neer u. zelfs om gegronde redenen, de conferentie niet zou bywonen zullen de V.N. en de openbare mening denken dat u niet bent geïnteresseerd in deze confe rentie". Wanneer de conferentie mislukt „zullen de Verenigde Naties en de inter nationale openbare mening dit als het definitieve bewys zien dat wy niet in staat zijn onszelf te besturen," aldus Tsjombe De premier van de regering in Leo poldstad, Ueo zou hedenavond uit Elisa- bethstad naar Tananarive vertrekken. Advertentie Op gunstige voorwaarden le HYPOTHEKEN verkrijgbaar. 4V2 tot 51/2% rente. Brieven bur. v. d. blad no. 41554. Advertentie U ziet het er aan af: 's werelds GROOTste kleine wagen Dodelijk ongeluk in Lisse Gisteravond omstreeks 6 uur heeft nabij de Derde Poellaan In Lisse een dodelijk ongeluk plaats gehad, waarvan de 20-jarige J. v. d. M. uit het woon wagenkamp in Lisse het slachtoffer was. Een personenauto, die uit de richting Haarlem kwam en door een majoor van het Nederlandse leger werd bestuurd reed plotseling naar links het fietspad op. waarbij de 20-jarige bromfietser werd geschept. De jongeman belandde op de motorkap, waarna de auto door een nek een tuin van een particuliere woning inreed. Daar viel hy weer van de motorkap af. De majoor was vermoe delijk oververmoeid. De Kon. Mare chaussee uit Leiden heeft het onderzoek in handen. Vraag proefrit bij Official Ford Dealer voor Leiden c.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4, Leiden,'Tel.33141 Uit Het Leidsch Dagblad van 6 maart 1861: Het algemeen belang wordt 1 niet bevorderd door een karige bezoldiging, a-, is het ook, dat de 1 openbare kas daardoor 't meest 1 wordt bevoordeeld. Uit de ons 1 medegedeelde opmerking, dat 1 dezer dagen een commies der 1 plaatselijke accijnzen is gepen sioneerd, die na 40-jarige dienst 1 tot geen hooger bezoldiging is 1 kunnen gcraktr dan f. 400 j 's jaars, verkregen we aanlei ding op dat gewigtig punt de al- gemeene aandacht en belang- 1 stelling te vestigen. Er heeft zich te dezer stede zamengesteld een sub-commis sie tot stichting van een ge- denkteeken als blijk van hulde jtan Z. M. den Koning. Het doet ons genoegen, dat ook binnen Leiden gehoor gegeven is aan de roepstem der Deventersche da mes en een vereeniging van Leidsche dames zich heeft ge vormd, die zich met de loffelijke taak hebben belast om bijdragen te verzamelen tot een prijzens waardig doel.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1