Laatste nieuws ONHOUDBARE TOESTAND OP SOMMIGE WEGVAKKEN Sir Roy dreigt met aftreden Depotschip Proteus meert in Schotland Het Leidsch Dagblad BEURS VAN AMSTERDAM VRIJDAG 3 MAART 1961 Nu de tram weg is Rijden autobussen te snel? Het raadslid dr. J. Winsemius heeft B. en W. van Leiden de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1) Is het het College van B. en W. be kend, dat sinds de opheffing van de stadstram en de tramverbindingen met Katwijk en Noordwijk het verkeer van zware autobussen zeer is toe genomen? En dat deze stijging van het verkeer met name op de invalswegen als Hoge Rijn- du k en Rijnsburgerweg als overlast wordt ondervonden? Beschikt het Colle ge over statistische gegevens inzake deze verandering in verkeersfrequentie? 2) Is het het College van B. en W. be kend, dat aanbelendende percelen hier door schade lijden, om te zwijgen van het toegenomen gevaar voor de vele schoolgaande kinderen? 3) Wil het College mededelen, welke maatregelen met het oog hierop zijn ge troffen? Welke andere maatregelen denkt het College voor de naaste toe komst te nemen gezien de bijkans on houdbare toestand op sommige wegvak- ken? 4) Kan het College mededelen of de autobussen van de openbare diensten: a. menigmaal harder rijden dan het voorgeschreven maximum van 50 km?, en b in het algemeen met te harde ban den rijden? Indien deze vragen positief worden beantwoord, welke maatregelen denkt het College dan dienaangaande te tref fen? 5) Moeten de rails in de Rijnsburger weg nog rond een half jaar blijven lig gen in verband met de wens van de NZHVMij om de remise te Rijnsburg ge durende die tijdsperiode te blijven ge bruiken? Wordt de dringend nodige re constructie van de Rijnsburgerweg óp grond van deze overweging met een zelfde periode uitgesteld? Is het College zich bewust, dat door deze vertraging de nadelen eenzijdig worden afgeschoven niet alleen op de bewoners en huis eigenaren aan deze weg, maar ook op de normale weggebruikers? Acht het College speciale maatregelen voor de duur van deze periode van een half jaar gewenst? En zo ja, welke? 6) Is het College bekend met het feit, dat autobussen vooral op de stille uren 's ochtends vroeg en des avonds veel tijds boven de maximum snelheid over de Rijnsburgerweg rijden? 7) Kan het College zorgdragen, dat de bij de wet voorgeschreven snelheid ook op die tijdstippen niet door openbare vervoersdiensten wordt overschreden, o.m. door voldoende politietoezicht? LEIDERDORP In vrije tijd werken voor kerk en gezin Voor de kring Leiden van de Gerefor meerde Mannenverenigingen, die gister avond vergaderden in de catechisatie- kamer achter de kerk, sprak de heer P. v. d. Heide, districtsbestuurder der CBC over „vrije tijdsbesteding". In zijn openingswoord noemde de heer D. Binnenkamp, dit een onderwerp, dat aller aandacht heeft, omdat reeds 40% der arbeiders al een vrije zaterdag heeft. De heer v. d. Heide zei, dat ook vrije tijd een deel is van de arbeid van de mens, omdat hij de rust ontvangt, naast de arbeid. In opdracht van God moet de mens het geschapene tot ontplooiing brengen: is het werk bij de werkgever gedaan, dan volgt het werken voor de kerk, zowel op sociaal als politiek terrein, daarbij zor gend dat men zijn gezin niet verwaar loost. De heer v. d. Heide wekte op tot liefde voor de naaste en vestigde de aandacht, op die gezinnen, die aan de zelfkant leven, en dus in de eerste plaats ons voorbeeld en steun nodig hebben. Het evangelie brengen is de taak die een ieder moet verstaan. Leiderdorpse Damclub - G. A. v. d. ZwanH. Kossen 2—0, J. van Sandijk J. Marijt 11, B. CortsA. v. d. Zwan 02, G. Oostergo—C. Verwey 11, A. v. d. Zwan—J. v. Sandijk 2—0, L. Matze— B. Corts 20, D. HassefrasH. v. d. Vecht 02, G. OostergoC. de Koning 20. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap worden voortgezet. GESLAAGD Mej. C. H. Loch slaagde aan de VU te Amsterdam voor het kandidaats examen psychologie. 8) Is het College bereid in verband met het bovenstaande op korte termijn het gehele probleem van het openbaar stads- en streekvervoer in een nota aan de Raad uiteen te zetten, o.a. in samen hang met het z.g.: rapport Wieder? MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 maart. Veemarkt. Aan voer: stieren 12. melkkoeien 100, vette koeien 310, vare koelen 71, pinken 35, vet te kalveren 56, fokschapen 50, vette lam meren 724, varkens (zeugen) 34, schram men 284, biggen 530, veulens 1, gelten 9, zuig- en weiaelammeren 31. Totaal 2498. Noteringen: melkkoeien f 825-1150 per stuk, vette koelen f 2.65-3.20 per kg, schoon gew., vare koelen f 325-65(5 per st., vette kalveren f 1.80-2.60 per kg levend gewicht, fokschapen f 140-170 per stuk, vette lammeren f 110-145 per stuk varkens (zeugen) f 350-425 per stuk, schrammen f 85-105 per stuk, biggen f 52-58-65 per st. Handel: meikkoelen rustig, vette koeien matig, vare koelen rustig, pinken kalm, vette kalveren traag, fokschapen redelijk, vette lammeren vlug, varkens (zeugen) stug, duur, schrammen en biggen stug, duur. LEIDEN, 3 maart. Kaasmarkt. Aan gevoerd 6 partijen Goudse kaas. Noterln- ?en: Goudse extra kwal. geen; le kwal. 2.09-2.17, 2e kwal. f 2.00-2.08. Handel goed. AALSMEER, 2 maart. C.V. Centr. Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloemen dagprijzen: Forsythia 20-40, Prunus Tri loba 35-63, Prunus Serrulata 150-235, Se ringen: Stepman 4 kop per stuk 70-105, ld. 2 kop 40-59, Legray 4 kop 40-54, idem 2 kop 25-38, Anjers: rood per stuk 15-39, roze 20-31, wit 15-29, Rozen: Roselandia 85-105, Parel van Aalsmeer 95-140, Geh. Duisberg 95-115, Pechtold 35-60, Mad. Of- man 70-95, Baccarat 160-190, Stokman 75- 110, Pink Sensation 85-150. POTPLANTEN: grote pot: kleine pot: Adianthum 50-70, Anthurium 300-750 Aralea 100-125 25-40, Asplenlum 45- 55, Azalea 300-950 100-200, Begonia Er- fordia 100-125 40-70, Bladbegonia 40- 50, Cissus 200-350 50-60, Croton 300-400 70-90, Cyclamen 100-130, Clnnerarla 100-160 60-90, Calceolaria 60-75, Eu phorbia Splendens 100-175 40-60, Ficus 250-450 Gem. Planten 80-118, He- dera bont 180-250 60-75, ld. groen 100- 150 30-50, Hortensia 300-540 Kalan- choë 60-100, Marantha 40-52, Ne- phrolepls 500-740 40-50, Primula Acanlls 40-60, ld. Malacaïdes 40-65, ld. Ob- conacl 150-195 70-110, id. Sinensis 40- 66, Philodendron 300-600 ld. Scandens 50-65, Platycerlum 200-500 80-130, San- sevierla 200-400 50-125, Scindapsus groen 80-90, ld. bont 100-125, St.-Paulla 125-130, Tradescantla 60-85 12-29, Va rens gemengd 30-52. VOORSCHOTEN Moedercursus Maandagmiddag wordt een moeder cursus gegeven voor aanstaande moeders en meisjes boven 18 jaar. Deze cursus die gratis wordt gegeven in het Ge zondheidscentrum gaat uit van het Oranje-Groene Kruis. AFSCHEID BIJ BRANDWEER In een ledenvergadering van de Voor- schotense Vrijwillige Brandweer heeft Burgemeester L. de Kool afscheid ge nomen van een drietal brandweerlie den, die in verband met hun drukke werkzaamheden niet langer het lidmaat schap van de brandweer verantwoord achtten. Burgemeester de Kool dankte de he ren J. Heijmans, H. Niersman en P. van Wissen voor alles wat zij in het belang van de gemeenschap in hun functie bij de vrijwillige brandweer heb ben gedaan. Spr. deelde hun mede, dat zij eervol ontslagen waren uit het korps. Ook de commandant van de brand weer, de heer J. Lekkerkerker, dankte de scheidenden voor de prettige wijze, waarop zij met alle collega's hadden samengewerkt. Bij besluit van B. en W. is de heer B. Rij ling bevorderd tot onderbrand meester. WARMOND K.A.B. bespreekt jeugdprobleem Onder voorzitterschap van de heer S. P. van Rijn hield de afdeling Warmond van de KAB in hotel „De Stad Rome" haar algemene jaarvergadering. Uit het verslag van de penningmeester van de afdeling „Hulp in Nood" bleek dat deze organisatie een nadelig saldo te boeken had. De inkomsten van deze afdeling be stonden vrijwel alleen uit de opbrengst van verlotingen die werden gehouden tijdens de door de KAB te geven uit voeringen. Nu deze uitvoeringen niet meer plaats vinden, zal moeten worden uitgezien naar andere bronnen van in komsten, want „Hulp in Nood" is een instelling die uitstekend sociaal werk verricht en dan ook zeker niet mag ver dwijnen. De secretaris bracht hierna een uitgebreid en gedocumenteerd jaarver slag. Tot nieuw lid der kascommissie werd benoemd d eheer C. Kipping. Hier na werd uitvoerig gesproken over het zgn. jongerenprobleem voor welk pro bleem allerwege grote belangstelling be staat. Algemeen was men van oordeel, dat dit een kwestie is van de eerste orde. Er werden terzake vele suggesties ge daan. De voorzitter stelde voor op korte termijn een bestuursvergadering te hou den waarop deze aangelegenheid zal worden bezien, terwijl het bestuur zich voorstelt aan de organisatie t.Z;t. be paalde voorstellen voor te leggen. TAFELTENNIS TTV Steeds Vooruit De uitslagen van de voor de competitie gespeelde wedstrijden luiden: 2e-klas: Steeds Vooruit 1—ATTC 2 64. 4e-klas: Tennlco 1Steeds Voor uit 2 19; Reflex 3Steeds Vooruit 3 6—4; Steeds Vooruit 3—Slagvaardig 2 3—7. In overeenstemming met de goed keuring van de desbetreffende autoritei ten zal in de week van 6 tot 11 maart de Nationale Inzameling van het Le ger des Heils in de gemeente Warmond plaats vinden. De opbrengst van deze jaarlijkse lan delijke inzameling komt ten goede aan de instandhouding van het Leger des WARMOND H. ROELS BURGEMEESTER VAN LUYKSGESTEL De heer H. Roels, chef van de af deling algemene zaken ter gemeente secretarie in Warmond, is met ingang van 16 maart benoemd tot burgemeester van Luyksgestel in Noord Brabant. Na de lagere school in Etten te heb ben doorlopen heeft de heer Roels het schooldiploma behaald op het onderwijs- internaat „St.-Louis" te Oudenbosch. Na het behalen van het diploma ge meente-administratie heeft hij aan de R.K. Leergangen te Tilburg een cur sus gevolgd in de economie. Hij is ach tereenvolgens werkzaam geweest als vo lontair ter secretarie in Zundert en in diverse ambtelijke rangen in Rucphen, Standdaarbuiten, Schoonhoven en Wor- mer. In deze laatste gemeente nam hij een belangrijke plaats in, in het poli tieke, maatschappelijke en culturele le ven. Zo was hij o.m. mede oprichter en secretaris van de R.K.H.B.S. voor de Zaanstreek, gevestigd te Zaandijk, voor zitter van de stichting „Bedrijfsaposto- laat werkgroep „Zaanstreek, secretaris van de stichting „St.-Joseph" ter bevor dering van het technisch onderwijs in de Zaanstreek, gewestelijk commissaris van het Nationaal Katholiek Thuisfront in het dekenaat Purmerend, wijkhoofd van de bescherming bevolking, bestuurslid van de Katholieke actie in de Zaan streek, bestuurslid en waarnemend se cretaris van de kring Den Helder van de K.V.P. en bestuurslid en penning meester van de Statenkring Alkmaar- Zaandam van de K.V.P. In deze gemeente was hij, naast zijn ambtelijke functie, voorzitter van K. en O., een afdeling van de Leidse Volks universiteit, van welke instelling hij de initiatiefnemer en oprichter was. Te vens was hij secretaris van V.V.V., ge zinsvoogd bij de Katholiekevereniging voor Gezinsvoogdij en Patronage, afde ling Leiden en secretaris van de woon ruimte advies commissie en van de com missie tot viering van Warmonds Fees ten en Koninginnedag. Tijdens zijn verblijf in deze gemeen te heeft de heer Roels zich door zijn grote hulpvaardigheid ieders sympathie weten te verwerven. Vooral de sociale en culturele problemen in deze gemeen te hadden zijn bijzondere belangstel ling en steeds was hij vol idealen waar van hij er verschillende heeft kunnen verwezenlijken. In het ambtenaren korps nam hij door zijn eenvoud, ge moedelijkheid en niet te vergeten zijn gezonde humor, een bijzondere plaats in, en het is ook daarom dat men de heer Roels node ziet vertrekken, als is hem deze mooie promotie ook van harte gegund. WASSENAAR E.H.I.O.-diploma's De Rode Kruis-colonne van de Wasse- naarse afdeling heeft in de afgelopen maanden onder leiding van dokter Ma- tricali uit Leiden een cursus EHIO ge volgd, eerste hulp in oorlogstijd. Van de 30 deelnemers (neemsters) aan deze cur sus, die trouw op de cususavonden aan wezig waren en tenslotte examen deden, behaalden 27 het diploma. In een samenkomst van alle deelne mers, instructeurs en bestuur die gister avond in Huize Den Deyl gehouden werd, heeft de voorzitter van de Wasse- naarse Rode Kruis-afdeling, de heer J. J. M. Wiegman alle leden van de co lonne bedankt voor het belangrijke werk, dat zij in de ware Rode Kruis- geest hebben verricht en voor de vol harding, waarmee zij de lessen hebben gevolgd. Verkeer op Den Deyl maandag over een rijbaan In verband met werkzaamheden aan de verkeerslichtinstallaties op het kruis punt Den Deyl, zal maandag gedurende een deel van de dag, vanaf 's morgens 9 uur, het verkeer over een rijbaan van de Rijksstraatweg worden geleid. De werkzaamheden zijn nl. zover gevorderd, dat maandag de overspanningen waarin zich de verkeerslichten bevinden, beves tigd zullen worden aan de reeds eerder opgestelde palen. Heils werk in ons land dat naast de verbreiding van het Evangelie ook veel sociale arbeid omvat. OEGSTGEEST Deelnemers nationale manifestatie Aan de nationale manifestatie, die op 6 maart a.s. wordt gehouden voor het paleis Huis ten Bosch wordt o.m. deel genomen door deputaties uit alle ge meenten. Iedere gemeente zal afvaardi gen een man, een vrouw en een kind, dat bij voorkeur geboren is op 6 septem ber 1948. In overleg met de Oranjever eniging, zal Oegstgeest worden verte genwoordigd door de heer en mevrouw A. Gaykema en door Maria Wilhelmina Verhoef, in Oegstgeest geboren op 7 september 1948. Jaar gewerkt ten behoeve van verkoopdag Dames die de zending een warm hart toedragen hebben weer een jaar gewerkt ten behoeve van de gebruikelijke ver- koopdag, die thans gehouden wordt op dinsdag a.s. van 2—5 en van 7—10 uur in de Zendingshogeschool. Er is een ruime keuze op het gebied van borduurwerk, kinderkleding, tassen e.d. Er is bovendien een stand van kunstvoorwerpen, terwijl een extra hoek je zal worden ingeruimd voor de jeugd. De opbrengst is geheel ten bate van de zending. Raadsvoorstellen Tengevolge van een onlogische en ver warrende benaming van enkele straten en lanen, komen B. en W. in de raads vergadering van 16 maart met enkele naamsveranderingen. De Hofdijck b.v. geeft aanleiding tot dwalingen en verdwalingen. Ook acht men de grillige kronkelingen en het be loop van de Emmalaan bezwaarlijk. Als derde moeilijkheid op het gebied van wegenbenamingen moet het beloop van de Duivenvoordestraat worden ge noemd. Volgens B. en W. kan aanmer kelijke verbetering worden bereikt in dien de benaming Hofdijck zou worden gebezigd vanaf het beginpunt aan de Terweeweg tot voorbij de Hazenbos- laan en wel tot aan de Hofbroucker- laan. Men zou zich kunnen afvragen, aldus B. en W., waarom tot de Hof- brouckerlaan en niet tot aan de Laan van Oud Poelgeest? De reden hiervan is dat men de naam Laan van Alke made op historische gronden moet be houden. Het zou voor de hand liggen dat een der lanen in de omgeving van Oud-Poelgeest genoemd zou worden naar Boerhaave, daar deze als eigenaar het kasteel heeft bewoond. Daar in Lei den reeds een Boerhaavelaan bestaat en zich dus ongewenste complicaties kunnen voordoen, wil men de naam Boerhaavelaan niet in leven roepen. De beroemde geleerde kan evenwel worden geëerd in zijn enig kind, die huwde met graaf Frederik de Thoms. Daarom wordt voorgesteld de Hofdijck tussen de Hofbrouckerlaan en het bos van Oud- Poelgeest om te dopen in de Gravin de Thomslaan. Over de resterende gedeel ten van de Hofdijck het volgende: het korte stukje tussen Hazenboslaan en Prinses Irenelaan vormt van de laatste het natuurlijke verlengde zodat het nie mand zal bevreemden als de Prinses Irenelaan met dit stukje, dat thans nog Hofdijck heet, wordt verlengd. Wat het geheel afzonderlijke gedeelte van de Hofdijck betreft, tussen de Prinses Ire nelaan en de Hofbrouckerlaan, hieraan zou men willen geven de naam Prinses Margrietlaan. De oplossing t.a.v. de Emmalaan acht men de volgende: De Emmalaan vanaf de Terweeweg tot aan het plein blijft Emmalaan. Hierop sluit aan Emma- plein, terwijl het gedeelte tussen Em- maplein en Warmonderweg een ande re naam zou krijgen die past bij de Emmalaan. Hiervoor zijn genoemd: Ko ningslaan, Prinseslaan en Sophialaan (naar de eerste echtgenote van Koning Willem III.) Er zijn momenteel eigenlijk 3 Dui venvoordestraten. Voorgesteld wordt één Duivenvoordestraat te behouden n.l. het gedeelte tussen Spaargarenstraat en Ter weeweg. Het middelste gedeelte, dat het verlengde vormt van de Juffermans straat ware eveneens Juffermasstraat te noemen. Voor de Duivenvoordestraat tus sen Terweeweg en Juffermansstraat zal een geheel nieuwe naam dienen te wor den uitgedacht. Daar dit gedeelte uit loopt op het sportterrein van A.S.C. wil men de naam Sportmanstraat invoeren. Het aanbrengen van nieuwe nummer borden zal uiteraard voor rekening van de gemeente dienen te geschieden. De kosten hiervan en van nieuwe straat naamborden worden geraamd op f. 1300 De bewoners van de genoemde wegen zullen tijdig schriftelijk met de wijzi ging in kennis worden gesteld. Burgerlijke Stand Geboren: Dirk, zn van F. R. J. Knetsch en J. M. Oversteeg, Franciscus J. A., zn v. F. A. van Dijk en M. C. Verwer, Hendrikus J. M., zn van H. C. Schrader en J. C. Drlessen. Overleden: J. P. J. Brants, J. J. Th. Vos e.v. J. N. van Aalderen. In februari werd f. 133.699 ingelegd en f. 80.843 uitbetaald. ONGEWENSTE TOESTAND IN ZANDVOORTS POLITIEKORPS? Hoofdinspecteur H. P. Huisman, korps- Chef van de gemeente-politie in Zand- voort, is op eigen verzoek voor onbe paalde tüd met verlof naar Zeeland ver trokken. Dit verlof houdt verband met een onderzoek dat vanwege de procu reur-generaal bü het Gerechtshof te Am sterdam, mr. Zaayer is ingesteld met be trekking tot het Zandvoortse politie korps. Reeds is een aantal leden van het korps verhoord. Met de waarneming van de leiding van het Zandvoortskorps is belast inspecteur J. v. d. Berg. Hij kon over het onderzoek geen nadere inlich tingen verstrekken. Het schijnt echter, dat het onderzoek verband houdt met retzenin diensttijd van bepaalde leden van het korps. DE „UTRECHT" MAG GEEN OLIE LADEN IN COLOMBO Regering onaangenaam getroffen (Van onze Haagse correspondent) De torpedobootjager „Utrecht", die omstreeks half maart in de wateren van Ned. Nieuw-Guinea zal zijn, heeft geen toestemming van de regering van de Republiek Ceylon gekregen, om olie te laden in de haven van Colombo. Als reden voor deze onverwachte weigering gaf de regering van de Republiek op het geschil over Ned. Nieuw-Guinea tus sen Nederland en Indonesië. Naar aanleiding hiervan is de Ceylonese zaakgelastigde in Den Haag, de heer J. H. O. Paulusz, ontboden aan het minis terie van Buitenlandse Zaken, waar hem werd meegedeeld, dat de Neder landse regering onaangenaam is getrof fen door deze maatregel van een land, waarmee de betrekkingen tot dusver goed waren. De zaakgelastigde werd ver teld, dat de Nederlandse regering ver baasd is, dat een normaal operationeel verzoek wordt geweigerd. Van de zijde van de Ceylonese regering is nog geen commentaar geleverd. Op vrijdag 17 en zaterdag 18 maart houdt de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in het Rijnhotel in Rotter dam haar jaarlijkse algemene vergade ring. Sir Roy Welensky, de premier van de Centraalafrlkaanse Federatie, heeft gisteren gedreigd te zullen aftreden, in dien de Britse regering niet tegemoet zal komen aan zijn wensen inzake Noord-Rhodesië. Hij zei dit in het federale parlement aan de vooravond van zijn vertrek naar Londen waar hij vandaag de besprekin gen van de eerste-ministers van de Ge menebest-landen zal bijwonen. In het parlement werd vervolgens een resolutie aangenomen waarin steun werd toegezegd aan Sir Roy Welensky. De uitslag van de stemming was 44 voor 5 tegen en onthoudingen. Welensky zei onder meer: „Ik heb op het ogenblik de opdracht om op grondwettelijke wijze onafhankelijkheid van de federatie te bewerkstelligen. Ik heb niet de bevoegdheid om verder te gaan, maar ik wil evenzeer het ver trouwen dat de kiezers in mij hebben gesteld, niet beschamen". „Ik zou aan hen dus moeten vragen om een mandaat, welke weg ik ook zou willen gaan. Ik hoop van harte dat het niet zo ver zal komen. Ik hoop ook, dat wij niet in een positie zullen wor den gedrongen, van waaruit wij dras tische maatregelen zouden moeten over wegen". Sir Roy Welensky verzet zich, zoals bekend, tegen de Britse voorstellen om aan de negermeerderheid in Noord- Rhodesië een grotere politieke zeggen schap toe te staan. WASSENAAR Deputatie naar Koningin Tijdens de nationale manifestatie die op 6 maart a.s. bij Huis Ten Bosch zal worden gehouden ter gelegenheid van het 12%-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana zal de Wasse- naarse deputatie bestaan uit de heer H. W. Dunnewolt, voorzitter van de Was- senaarse Oranjevereniging, mevrouw E. Slot en Juliana Wilhelmina Elisabeth Ouwerkerk (Windlustweg 3a), die op de dag van de inhuldiging van Koningin Juliana (6 september 1948) geboren werd. Bazaar voor hongerende kinderen in Kasai Enkele leerlingen van de 5e klas van de christelijke school „Den Deyl" aan de Middelweg hebben het initiatief geno men tot het organiseren van een bazar ten bate van de hongerlijdende kinderen in de Kongolese provincie Kasai. Deze bazaar zal gehouden worden op woens dag 8 maart a.s. ln de school's middags van 3 tot 6 uur en 's avonds van 7—9 uur. Artikelen van allerlei aard werden door ouders van leerlingen en midden standers ter beschikking gesteld. Wereldreis Nut Op de voorlaatste Nutsavond in dit seizoen, die gisteren in het Verenigings gebouw gehouden werd, hebben velen ge noten van een kleurenfilm over een reis met de „Willem Ruys" ln 9 weken rond de aa^de. Deze film, gemaakt door de cineast Jaap Nieuwenhuis, met tekst, ge schreven door Max Dendermonde, geeft een indruk van het leven aan boord van dit luxe passagiersschip, en ook indruk ken van de aanloophavens op de wereld reis. Vooraf werd een korte film ver toond over emigrantenreizen per vlieg tuig. Schriftelijk verkeersexamen Op dinsdag 14 maart a.s. zal op een 15-tal lagere scholen in Wassenaar en op de Uloscholen het schriftelijk ge deelte van het verkeersexamen 1961 worden afgenomen. Ongeveer 650 jon gens en meisjes zullen aan dit examen deelnemen. De verkeerspedagoog en en kele leden van het politiekorps zullen het examen afnemen. (Van onze Londense correspondent) Vandaag arriveerde de Amerikaanse 18.000 ton metende Proteus, het depot schip voor de met Polarisraketten uit geruste Amerikaanse onderzeeërs, op zijn nieuwe basis in de Schotse baai Holy Loch. Jeugdige leden van de anti-H-bom- beweging, die in tenten aan de oever kampeerden trachtten met kano's en dinghies het meren van de Proteus te bemoeilijken. Maar ze kregen weinig kans, omdat de Britse Marine dit ver hinderde. Er werd een aantal arrestaties verricht-. Gedurende dit weekeinde kunnen nieuwe demonstraties worden verwacht, wanneer de Amerikaanse door atoom energie gedreven onderzeeër Patrick Henry met een lading Polaris-raketten aan boord in Holy Loch zal binnen lopen na een onderwaterpatrouille over de Oceaan van twee maanden. De be manning zal aan boord van de Proteus worden genomen en door een nieuwe worden vervangen. De Polaris-basis be tekent in zekere zin nieuwe kwetsbaar heid voor de Britse eilanden, met name voor Schotland. Maar Holy Loch is al leen een verzorgingsbasis, geen lanceer basis. De Britse regering heeft zich bo vendien het recht voorbehouden om in tijden van internationale spanning de basis op te heffen. Geen verrassend nieuws in rapport Berkelse arts Door de Groninger hoogleraar prof. mr. dr. P. A. H. Baan is een psychia trisch rapport over de ex-arts van Ber- kel, uitgebracht. De arts wordt ervan verdacht zijn lotgenoot Arie Lodder in de Leeuwarder strafgevangenis te heb ben vergiftigd. Het rapport, op verzoek van de Leeuwarder rechtbank opgesteld, moest zo mogelijk klaarheid verschaf fen in het z.g. „briefjes mysterie". De rechtbank wilde weten, of de ex- arts mogelijk een dusdanige invloed op zijn medemensen uitoefende, dat hij ook in staat geacht moest worden Lod der te biologeren en hem tot het schrij ven van de briefjes te dwingen. Het door de psychiater hierop gege ven antwoord luidt echter negatief. Èen dergelijke sterke beïnvloeding is uiter mate onwaarschijnlijk. Bovendien was voorlichting gevraagd over de psychi sche structuur vè.n de verdachte, en ook op dit punt geeft het rapport wei nig nieuws. Er zijn enkele partiële de fecten aanwijsbaar, maar de arts moet beslist niet als een gestoorde persoon lijkheid worden beschouwd. Het dikke rapport brengt dus noch voor de bewijs voering, noch voor de vraag in hoeverre de arts toerekeningsvatbaar is, verras sende elementen. Bedrijfsongeval fe Nijmegen Gistermiddag is in de centrale van de Provinciale Gelderse Elektriciteitsmaat schappij aan de Weurtseweg te Nij megen de 58-jarige hoofdmonteur, de heer J. Spijkerman bij een bedrijfson geval om het leven gekomen. De heer Spijkerman was bezig met laswerk aan een z.g. „sleepketting", die op een gegeven moment in beweging kwam met het gevolg, dat de monteur werd meegesleept. Hij raakte bekneld en moet vrijwel op slag dood geweest zijn. Het slachtoffer was gehuwd. MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Hoge onderscheiding voor prof. mr. Romme BU K.b. heeft H.M. de Koningin prof. mr. C. P. M. Romme. de afgetreden voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer benoemd tot Grootoffi cier in de Orde van Oranje Nassau. In een korte plechtigheid op het ka binet van de minister-president heeft prof. De Quay hedenmiddag prof. Rom me en diens echtgenote, in tegenwoor digheid van de voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst, ontvan gen en hem de bij deze onderscheiding behorende versierselen overhandigd. Bij deze plechtigheid was een delega tie uit de ministerraad aanwezig be staande uit de vice-minister-president de heer Korthals, en de ministers Beer man, Toxopeus, Zijlstra, Marijnen, Van Rooij en mej. dr. Klompé. BEURSOVERZICHT Bonus AKU reeds verdisconteerd Amsterdam, 3 maart. Waar de beurs maandenlang met spanning op heeft gewacht, werd giste ren na beurs bekendgemaakt. Het was namelijk het totale dividend 1960 van Aku en de eventuele bonus, in verband met het 50-jarig bestaan van het con cern. Aku stelt een dividend van 17% over 1960 voor, plus 5% in agio-aandelen als jubileumbonus. Een en ander werd nabeurs gehonereerd met een koers winst voor de rayonaandelen van circa 14 punten bij een notering op 563. Ge durende de niet-officiële ochtendhandel van vandaag werd de hoogste koers van gisteravond op 663 overgenomen. Daarna trad een lichte daling in. De officiële beurs zette in op 554li. Even werd 556 gedaan, doch toen bleek het met de kooplust te zijn afgelopen. Daarna ont wikkelde zich een kalme markt. De be- roepshandel ging tot winstnemingen over, waardoor de koers daalde tot 550 De vorige slotkoers was 548%. Alles bil elkaar een zeer teleurstellende koers winst. Volgens de beurs moet echter niet uit het oog worden verloren dat de Aku-aandelen reeds van 450 af tot circa 550 stegen op genoemde bonusverwach tingen. Thans blijkt dat een en ander reeds in de koers van de aandelen is verdisconteerd. De vaste stemming gis teren in Wall Street en vandaag op de Westduitse beurzen werd op het Dam- ïak genegeerd. Dit houdt verband met het naderende weekeinde, waardoor de kopers merendeels uit de markt bleven. Philips en Hoogovens bewogen zich rond het vorige slotniveau. Unilevers een weinig lager. Kon. Olie echter kon zich op f 147, circa f 1,40 verbeteren ingevolge Wall Street, waar de olie-aandelen drie achtéte dollar hoger sloten. In de Scheepvaarten werd gedurende de gehele beursduur vrij vlot gehandeld. In aandelen Scheepvaart Unie en Hol land Amerika Lijn werd het meest om gezet. Scheepvaart Unie steeg van 193 tot 196 (192). terwijl aandelen H.AL. opliepen van 188 tot 195 (188 3/4). Kon. Boot werd een weinig lager afgegeven op 231. De vlotte handel van gisteren in HVA was vandaag geheel verdwenen. Het fonds lag niettegenstaande de ge ringe belangstelling goed in de markt op 146 3/4 (145 1/8). Certificaten Deli werden hoger geadviseerd. Amsterdam Rubber een punt hoger. Aandelen Kon. Zout noteerden 1395 tegen gisteren 1335. Staatsfondsen kalm en praktisch onver anderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 maart Londen 10.61%-10.62; New York 3.79fè- 3 79H; Montreal 3.844-3 84%; Brussel 7.59%-7.60%Parijs 77.49-77.54; Stock holm 73.45%-73.50%; Frankfort 91.04- 91.09; Milaan 61.00%-61.05 Zurich 87.65%-87.70%; Oslo 53.02-53.07%Ko penhagen 54.90%-54.95%; Lissabon 13.22 -13.23%; Wenen 14 574-14.58%. Vrijdag 3 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102 102% Ned. '59 4%101% 102 Ned. '60-1 4% 101% 102 Ned. '60 II 4% 10118GL 102 Ned. '59 44 100Ü 100% Ned. '53 3% 97% 97% Grootboek obi. 3% 81B Ned. '47 3% (3) 95 95% GL Ned. '51 3% 97% 98 Ned. '53 (3%) 95% 9511 Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 91% 91% Ned. bel. cert. 3% 91 Ned. '50 3% 91% 91 Ned. '54 34 91% 91% Ned. '55 I 34 91% 91% Ned. '55-11 34 93% 94 Ned. *37 3 93% 93% Ned. grtbk obi. '46-3 9318 94 Ned. doll. ln. '47 3 91 91 Ned. Inv. cert. 3 9918 99fg Ned. 62-64 3 100% lOOrf, Indie '37 3 99 li 99% Indië *37 A 3 964 96% Ned. won. b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.b.l. '58 4% 101 iV 101% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 40 40 GL Nat. Handelsbank ..241% Ned. Handelmij341 344% Amst. Rubber 124% 125% H.V.A145 4 145% Senembah530 AK.U548% 552% Berkel s Patent (v.) 379%GB 384 GB Calvé Delft cert. 857 856 Deli MÜ .en (Ver.) 171.90 174 80 Kon. Pap. v. Gelder 374 GB 390 OB Hoogovens cert947 947 MuUer en Co. N.B. 566 GL 661% Ned. Kabelfabr683 GB 680 1249% 1247% Philips pref331 332% Unilever 861% 858% Wilton Feyenoord 298 290 L Biliton 2de r499% 604% Dordtse Olie gew. 679 4 680 Kon. Olie (f. 20.—) 145.— 146.70 idem (50 f.20.—) 145.60 147 Holl. Amer. lijn 188% 195% Java China Paket 198 200 K.L.M101.— 101.50 Kon. Ned. Stmv. Mij 233 4 231% Kon. Paket Mij183 181 Stoomvaart Mij Ned. 218 225 Nievelt Goudr eert. 195% 1924 v. Ommeren eert 375 GB 380 GB Kon. Rott. Lloyd... 192 194% Ned. Scheepv. Unie 196% 195% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% idem '48 (3%) 97% 97 R'dam '62-1 (4%) 100 4 1004 id. id. "37 I-II (3%) 96% Z.-Holland '56 (44) 100A Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N.G. '58 (54) id. N.W.B. '52 (44) BVG rspbr f. 500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 1054 100% 183 137 93% 105% 100% 182% 137 Premieleningen A'dam '53 3 108 A'dam *51 I 2% 87% A'dam '5« I 2% 85% A'dam '56 II 2%94% A'dam '56 III 2% 94% Eindhoven '54 2% 81% Enschede "54 2%83 Den Haag *62 I 2% 93% Idem II 2% 93% B R'dam '52 I 2% 93 Idem II 2% 98 B Idem '57 2%103 Utrecht '52 2% 94 Z.-Holl; 1957 2% 98 Zuid-Holland '59 2% 102% 94% 94% 82 B 83% 93 L 93% 93% 99 B 98% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Robeco 257.50 260 Amst. Bank 379% 3774 H.B.Ü cart218V. 318K Rott. Bank 334 334 H Twentsche Bank 361 362 Industrie Ondernemingen Albert Heyn440 440 Borsumij48 Electrolasmü398 Kon. Ned. Grofsm. 219 212 Holl. Constructie ..555 Ing. bur.v. BouwniJv. 275 ïnternatio 179 17974 Int. Kunststof f. Ind. 74 747^ v. Kempen en Begeer 138 140 Leidse Wolspinnerij 584 585 Rott. Droogdok Mij. 574 552 Sikkens Groep 930 Ver. Touwfabrieken 380 L 380 Walvisvaart 113% 1137^ Wernink's Betonmij. 185 Van Wijk en Heringa 149 152 Zaalberg 139% 135 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 231» 23 H Intern. Nickel 66% 67% Anaconda 52% 53% Bethlehem Steel47% 47fa Cities Servioe 51% 51% General Motors 45% 45% Kennecott71 89! 3 Republic Steel 63% 64% Shell Oil 88 89 Union Pacifio 31% Un. States Steel 89 4 90

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9