Noordwijkse Reddingsbrigade doet nu al veertig jaar lang goed werk Enkele droevige gebeurtenissen gaven de stoot tot oprichting Niet alleen in bollentijd zet bloemenbadplaats bloemen buiten Rode rebellie steekt de kop weer op in Zuid-Viefnam Zes danseressen van Ned. Ballet aangehouden wegens diefstal Financiële positie VVV-Noordwijk vertoont een gunstig beeld Jl KW 39 GROTE AANWINST VOOR KATWIJKSE VLOOT DUIZENDEN JONGEREN GEVEN ZICH OP VOOR VREDESKORPS VRIJDAG 3 MAART 1961 Strijders op het stille front van de naastenliefde Als U aan het Noordwijkse strand gaat baden, wordt er een wakend oog op U gehouden. Komt U onverhoopt in gevaar of moeilijkheden te verkeren, dan staan er mannen en vrouwen klaar om li te hulp te snellen. Zij zijn daarop geschoold en geoefend. Het zijn de werkers van de Noordwijkse Reddingsbrigade. Jaar in, jaar uit verrichten zij deze taak, al veertig jaar lang. Niet uit gewin, niet om de eer, niet uit zucht naar avontuur, maar uit pure liefde tot de medemens. Strijders zijn het op het stille front der naastenliefde, geen geschie denis schrijvend, roemrucht en vol heldendaden, maar wel een van trouw en opoffering en daarom des te meer vermeldenswaard. Een hunner, de heer S. Verloop, een der oprichters, pionier, collec tant, dichter, propagandist, reeds 38 jaar lang bestuurslid, penning meester, secretaris, archivaris singulier in alles heeft deze N.R.B.-historie nauwkeurig geboekstaafd. In drie dikke delen. Receptie 11 maart, stranddag in juli Enkele droevige gebeurtenissen gaven de stoot tot de oprichting. Op 24 no vember 1919 strandde ongeveer 2 km ten noorden van het dorp de logger KW 47. Bij een reddingspoging sloeg de boot om en hoewel toeschouwers tot de hals in het water liepen, kwamen drie red ders uit Noordwijk om het leven. Het volgende jaar verdronk in augustus de jeugdige padvindster Jessy Staverman uit Ede. Meer en meer werd behoefte ge voeld aan een Reddingsbrigade, die drenkelingen hulp zou kunnen bieden. Dit kwam ter sprake in „Poolstar" tydens een vergadering van de „Volks bond tegen drankmisbruik" op 9 maart 1921, welke onder leiding stond van de bekende Noordwykse arts, C. H. Herma- nides. Na een bezielend woord van de bondspropagandist, de heer A. J. Meije- rink kwam men tot oprichting der N.R.B. Jan van Kan sr. was de eerste, die zijn vinger opstak, Siem Verloop was de tweede, die zich meldde. In totaal verklaarden zeventien man nen en vijf vrouwen zich bereid mee te werken aan de Reddingsbrigade. Materiaal Dank zij een belangrijke gift was het vorig jaar ook mogelijk een jeep 4an te schaffen, die uitstekende diensten be wijst bij de kilometers ver uit elkaar gelegen posten. De patrouilles hebben de beschikking over twee vletten, elk voorzien van een buitenboordmotor. Bovendien leent de bond in het seizoen nog een plastic-vlet aan de N.R.B. Volgens een vast rooster wordt in de zomer zaterdags en zondags vrijwillig wacht gelopen. Zo zorgt de N.R.B. voor de veiligheid van de baders, helpt zij in nood verkerenden, bezet zij een uitkykpost, past zy op gevonden kinderen, verleent zij eerste hulp bij ongevallen, kortom zo tracht zij haar ideaal te verwezenlijken. Viering Op een receptie op zaterdag, 11 maart a.s.van 3 tot 5 uur nam. in hotel „De Zeeleeuw" kan men het bestuur met het 40-jarig jubileum van de Noordwijk se Reddingsbrigade gelukwensen. Beginperiode Het eerste dagelijks bestuur bestond uit dokter Hermanides, voorzitter, de on derwijzer W. Eskes, secretaris en de heer C. den Hollander sr., penningmeester. Nu was het zaak de brigade aan de gang te krijgen. Daar zorgde de heer Verloop voor. Zwemles was broodnodig. In de heer W. J. Wassing vond men een uitnemend instructeur, die in de groene schuur achter Seinpost „droge zwemlessen ging geven, terwijl in de zomermaanden praktisch werd geoefend in de vaarten van de Zanderij te Noord wij kerhout. Materiaal bezat de brigade niet en geld evenmin. De contributie was vast gesteld op f2,50 per jaar en deze „knaak" voor de N.R.B. is traditie ge bleven. Toen de brigade een paar jaar draaide, moest er nodig een vlet komen, maar de financiën ontbraken. Scheeps bouwer C. van Duyn leverde er een op krediet. De vlet met toebehoren kostte f 350. Jan van Kan en C. den Hollander leenden elk f 50 en de schuld van f 250 kon verder afbetaald worden. Op 14 ja nuari 1923 werd op een woelige zee voor het eerst met de vlet geoefend. Dat zij tot 1959 dienst heeft gedaan, zegt meer dan genoeg over de kwaliteit. Thans beleven de zeeverkenners er nog ple zier van. 's Winters gaf dokter Hermanides EHBO-lessen. Zestien jaar lang heeft hij dat gedaan. Een geweldig stuk propaganda voor de N.R.B. waren de jaarlijkse revue's, 's winters voor donateurs en belangstel lenden, zomers voor de gasten. De heer C. van Zeist, een kleermaker, maakte deze revue's zo knap en origi neel, dat ze overal in het land bekend heid genoten. Groei Het ledental groeide gestadig, mede door de nooit aflatende ijver van de heer Verloop, die elke gelegenheid aan greep om voor de N.R.B. propaganda te maken. Een kern van trouwe werkers vormde zich. Met het ledental groeide de activi teiten. Jarenlang ging men met het busje van Schild om te zwemmen in De Regentes te Den Haag en 's zomers bleef de Zanderij oefenwater. De werkers leerden morseseinen, schipper Jan van der Niet gaf les in zeestromingen, men organiseerde collecten en maakte propa ganda door revue's en het deelnemen aan bloemencorso's. De Duitse bezetting maakte een eind aan al dit werk. De grootste zorg was toen te behouden wat men had. „Daar zijn we weer" Op 31 augustus 1945 hield de brigade haar eerste vergadering na de bevrij ding. Dokter H. Kruyt begon met de op leiding van de nieuwelingen. „Daar zijn we weer", luidde de titel van de eerste na-oorlogse revue, die zeven volle zalen trok. Dokter Kruyt volgde dokter Hermanides als voorzitter op. Toen eerstgenoemde in 1947 naar Indië vertrok, nam de heer E. de Groot de hamer over. Hoogtepunten Na 1945 beleefde de N.R.B. verschil lende hoogtepunten in haar bestaan. Op 15 januari 1951 opende burgemeester Van Berckel op het noorderstrand een nieuwe post en in januari 1954 kreeg de brigade aan de tegenwoordige Bos weg een fraaie behuizing om haar ma terialen op te bergen. Het ledental steeg zienderogen. In 1956 kondigde de heer Verloop het 1000ste lid aan, thans zijn het er circa 1200. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren E. de Groot, voorzitter, J. van Nes, 2e voorzitter, B. de Jong, le secre taris, M. Peen, 2e secretaris, A. N. Wijn- nobel, penningmeester, S. Verloop 2e penningmeester, commissarissen C. van den Berg, A. van Kan en Th. Ad miraal en hoofdinstructeur A. Pas- schier. Dokter B. de Beer geeft de EHBO- cursus, terwijl dokter J. van Nes de brigade dient als medisch adviseur, Steun Sinds 15 november van vorig jaar geeft Noordwjjkerhout krachtige steun aan het brigadewerk. Steeds groter wordt het strand dat de N.R.B. moet gaan bewaken. Thans vallen daar ook onder de Duindamse Slag en het strand aan de Langevelder Slag. Dat leden uit Noordwjjkerhout, aanvankelijk met 17, doch thans reeds met 50 man hulp ko men bieden, wordt door de N.R.B. zeer gewaardeerd, want vorig jaar moest men de bewaking van het zuiderstrand reeds wegens personeelgebrek opgeven. Het gebouw van de Noordwijkse Reddingsbrigade aan de Bosweg te Noordwijk, dat in 1954 in gebruik werd genomen Dan zal ook het huldeblijk worden aangeboden van de Noordwijkse burge rij. Voorts ligt het in de bedoeling, dat in juli a.s. te Noordwijk de bondsstranddag zal worden gehouden. Noordwijk gaat binnenkort de bloe men buiten zetten. Niet alleen in de bollentijd, maar ook in de zomermaan den als de gasten uit binnen- en bui tenland hun vakantie in de badplaats komen doorbrengen. Onder leiding van de voorzitter, de heer J. C. van der Meer, heeft het comité verschillende aantrekkelijke plan nen besproken, die bij voldoende me dewerking van de burgerij stuk voor stuk kunnen slagen. De heer Van der Meer betreurde dat de heer Merkelbach, die zich in het bloemencomité steeds zeer verdienstelijk had gemaakt, door ziekte niet aan deze nieuwe acties kon meewerken. Hij wen ste hem een spoedig en volledig herstel toe. Gelukkig had men de heer P Ver hoef bereid gevonden de heer Merkel bach te vervangen, terwijl de heer J. M. Huijbers, Henriëtte Roland Holststr. 20, als manager aan het comité is toege voegd. Wederom zullen over enkele weken tientallen vlaggen de gasten een fleurig welkom toeroepen. Tot dusver geschied de dit alleen in het voorjaar, maar het ligt in de bedoeling, dat in het komende badseizoen de vlaggen ook elk weekein de zullen worden gehesen. Andere plannen hebben ten doel de voornaamste straten, de Van Panhuys- straat, De Quarles van Uffordstraat en de Oude Zeeweg een passende versie ring te geven. Voor de Quarles van Uffordstraat denkt men aan een vaste versiering van stenen bloembakken. De directeur van gemeentewerken, de heer P. J. J. Des- sing, heeft alle mogelijke medewerking toegezegd. Voor de Van Panhuysstraat heeft de heer Dessing een apart ontwerp gemaakt, evenals voor de Oude Zeeweg, waar een beplanting met bijzonder fraaie rozen wordt overwogen. In een rondschrijven heeft het bloem- comité de bewoners van de drie straten verzocht de actie met een bijdrage te steunen. Voorts zijn daar commissies benoemd, die zullen trachten de nodige gelden bijeen te brengen en zo een fonds voor de versieringen te vormen. Tenslotte wekt het bloemencomité alle Noordwijkers op in de bollentijd de badplaats zo fraai mogelijk te maken door het leggen van mozaieken, straat- GEVAL VAN WALGELIJKE DIERENMISHANDELING (Van onze correspondent) Tegen een inwoner van Giessendam is proces-verbaal opgemaakt wegens een walgelijk geval van dierenmishandeling. Het speelde zich af op een perceel aan de Parallelweg, waar kippen werden ge houden. Mede omdat de eigenaar druk bezet was en niet bij dit terrein woonde, liet de verzorging van deze dieren veel te wensen over. Het is ten slotte zo ver gekomen, dat een veertigtal hoenders volkomen uitgehongerd raakte, zodat zij elkaar om hals brachten en verorberden. Een klein aantal kippen overleefden deze weerzinwekkende moordtaferelen en voedde zich met de resten van kadavers. De politie heeft proces-verbaal opge maakt en foto's laten nemen van het «slagveld". versieringen en dergelijke. Het bloe mencomité zegt daarbij alle mogelijke hulp toe. Men overweegt een wijziging in het prijzensysteem. Gedachten gaan uit naar het beschikbaar stellen van een kleurenfoto van de beste resultaten. Het bloemencomité rekent op aller medewerking. Als de plannen slagen, zullen bloemen de tolk zijn, die de gas ten verwelkomen. Op de zgn. Rietvlakte In Zuid-Viet- nam, dichtbij de grens met Cambodja, hebben de opstandelingen die reeds ja ren het bewind van president Djem overlast bezorgen, ln het begin van dit jaar een regering „voor de bevrijding van Zuid-Vietnam" gevormd. De drie leiders van deze regering zjjn Doeong Bach Mai, een journalist, Ngoe- jen Van Tao, een communist en vak bondsleider, en Phan Van Choeong, de vroegere loco-burgemeester van het ge bied Saigon-Cholon. Volgens de in Saigon verschijnende „Le Song" wordt de regering echter, in werkelijkheid geleid door twee leden van het centraal comité van de Noord- vietnamese communistische party. Wes telijke waarnemers in Saigon verklaren, dat er geen bewyzen zyn dat Noord- Vietnam het Zuidvietnamese „bevrij- dingsfront" steunt. Anderzijds kan het nauwelyks puur toeval zyn dat de op standelingenregering werd gevormd na het derde congres van de Noord Vietna mese communistische party. Talrijke sprekers op het congres gingen uitvoerig in op de „bevrydingsstryd" in Zuid- Vietnam. De radiozender van de opstandelingen, die driemaal per dag propaganda tegen het bewind van Djem uitzendt, is aan- zieniyk gematigder dan Radio-Hanoi of andere communistische stations. De radiopropaganda wordt afgewisseld met sabotage en het beleggen van mas- sa-by eenkomsten. De opstandelingen vermyden openlyke gevechten en beper ken zich tot het verstoren van verbin dingen door het omzagen van telefoon palen en aanvallen op posten van de dorpswacht en de militie. De afgelopen tyd heeft de opstande lingenregering talryke byeenkomsten be legd. De commandant van het zuidwes telijk militaire distriot, kolonel Tran Thien-kjiem, heeft zyn soldaten op dracht gegeven eerst driemaal over de hoofden van de betogers te vuren al vorens werkeiyk geweld te gebruiken. De Zuidvietnamese militaire comman danten mogen zelf bepalen met welke middelen zy een demonstratie willen uiteenjagen. Lawine van gestolen kledingstukken (Van onze Haagse correspondent) D« Haagse recherche heeft zes danseressen van het Ned. Ballet aangehouden, zy worden ervan verdacht in diverse plaatsen van ons land in warenhuizen en grote winkelmagazynen allerlei goederen, voornamelijk kledingstukken, te hebben gestolen. De meisjes, die thans in het hoofdbureau van politie te Den Haag in de cel zitten, variëren in leeftijd van 18 tot 24 jaar. Er is één soliste en één demi soliste by. De anderen zijn leden van het corps de ballet. Het onderzoek is nog niet afgesloten en de recherche verwacht, dat zy nog meer arrestaties in deze zaak zal moeten verrichten. In januari werd een 18-jarige danseres betraft by het stelen van een bontmuts ln een modehuis. Thuis werd nog een van diefstal afkomstige japon aangetrof fen. Het prijskaartje zat er nog apn. De officier van Justitie vond toen geen redenen om het meisje lang in arrest te houden en nadat vast stond wat zy had gedaan, werd zij heengezonden. De recherche had het pryskaartje van de japon echter naar Amsterdam ge stuurd, de plaats waar de japon was gestolen, en daar kwam na enig speur werk aan het licht, dat er op de bewuste dag niet één, maar drie japonnen waren verdwenen. De Haarlemse rechercheurs berichtten dit aan hun Haagse collega's die de zaak toen opnieuw in onderzoek namen. Ook bij een vriendin van het reeds eerder aangehouden danseresje werd een gestolen kledingstuk gevonden. Een lawine van ontdekkingen volgde. Steeds meer gestolen kledingstukken achterhaalde de politie en als een sneeuwbal rolde de zaak voort, zodat er nu reeds zes verdachten zijn. Mantel pakjes, japonnen, suède-jasjes en truit jes heeft de politie inmiddels in beslag genomen. De meisjes verklaren tot haar daden te zyn gekomen uit geldgebrek. Vaak gingen zy na een balletvoorstelling nog uit en dat kostte veel geld. Er bleef dan niets meer over om kleding te kopen. De voorstellingen van het Ned. Ballet gaan, zij het met enkele wijzigingen in Advertentie Keukenmachines mixers haardrogers de bezetting normaal door. van sommige balletten, Nader vernamen wy, dat behalve de zes danseressen ook een danser in arrest is gesteld. Ook hij heeft zich schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen. Deze zyn gepleegd in Den Haag, Groningen. Leeuwarden, Geleen en Amsterdam. Behalve kleding werden ook make-up artikelen en een draagbare radio gestolen. Wellicht komt er in 1963 een uitgebreide folder Op de agenda van de jongste verga dering van het algemeen bestuur van de Stichting V.V.V. Noordwyk stond on der meer vermeld de uitgifte van een nieuwe folder van Noordwyk, alsmede het vaststellen van een instructie voor allen, die door de Stichting V.V.V. wor den gesalarieerd, behoudens die voor de directeur, omdat voor deze functie een uitvoeriger instructie in voorbereiding is. Beide punten waren reeds besproken 'Uy /fl&jicJeAACofrr DONKtRSTEEG /4 TU2S9B2 LEIDEN Ofl. tgvovesten kunt U wackUsi Aan de Katwijkse vissersvloot is weer een nieuw schip toegevoegd. Namens de scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge werd gisteren de treiter „Wilhelmina Jo hanna" KW 39, officieel aan de rederij „Kennemerland" overge dragen. De KW 39 is het 500ste schip, dat op deze werf werd ge bouwd. Het vaartuig maakte een geslaagde proefvaart en wordt op het ogenblik gereed gemaakt voor de. visserDe lengte van het schip bedraagt 46/2 meter, de breedte is 7.30 meter en de holte 4 meter. De „Wilhelmina Johanna" heeft een gekoeld aluminium visruim en een aluminium bovenbouw. Er is ac commodatie voor 18 man. „De ver blijven zijn niet ruim, maar wel geriefelijk", zei een van de be manningsleden ons. Cornelis Bal is schipper van dit moderne vissers vaartuig. Op de foto ziet men de KW 39 in de haven van IJ muiden. (Toto Leidsch Dagblad) in een vergadering van de gezamenlyke besturen van de Horeca en de Villa- en Huizenverhuurders. De grote eenstemmigheid over deze en andere punten het V.V.V.-werk betref fende heeft er toe bijgedragen, dat ook in de vergadering van het algemeen be stuur der Stichting alle aanwezigen eenstemmig zowel met het ontwerp van de nieuwe folder als met de instructie voor het personeel akkoord gingen. De nieuwe folder is klein van opzet, zy is hoofdzakeiyk bedoeld om naast een algemene indruk van Noordwijk als badplaats, een duidelijk beeld te geven van de gelegenheden tot sport, ontspan ning en amusement. Terwille van de ob jectiviteit is fotografisch geen nadruk gelegd op de logies- en verblyfsaccomo- datie. Wel zyn in de-tekst de gevarieer de mogeiykheden van onderbrenging in hotels, pensions, kamphotels en by par ticulieren genoemd. By het verzenden van deze folder zul len geregeld de hotellijst en de V.V.H.- ledeniyst worden ingesloten. Vertrouwend op een voortzetting van de huidige goede samenwerking en de gunstige resultaten van de logies-infor- matiedienst, overweegt het bestuur van de Stichting de uitgifte van een meer uitgebreide en nog attractievere folder ln 1963. Voor de aanvang van de vergadering werd aan elk der aanwezigen een be knopt overzicht tor hand gesteld van de financiën der stichting. Daaruit blykt dat zij bezig is zich in snel tempo te herstellen van de geld zorgen, waarmede zy in de afgelopen jaren in beangstigende vorm te kampen heeft gehad. Verwacht wordt dat zy deze in 1961 geheel te boven zal komen. De difinitieve cyfers over het boek jaar 1960 zyn nog niet volledig bekend, maar wel constateert het verslag van de penningmeester, de heer J. van wyk, dat 1960 voor de Stichting V.V.V. een goed jaar ls geweest. De schuldenlast van de dagelykse dienst, welke per 1 januari 1960 tot byna f 18.000.was aangegroeid, kon dank zy de homogene samenwerking tussen bestuur en participanten per 31 december jl. tot naar schatting de helft worden teruggebracht, zodat in 1960 dus circa f 9000.aan oude schulden werd weggewerkt. Het bijeen brengen van de hiertoe be nodigde gelden mag tevens als een be- wys van terugkerend vertrouwen in de Stichting V.V.V. worden gezien, conclu- deert de heer Van Wyk. Diplomatieke ruzie tussen Albanië en Joego-Slavië Joego-Slavië heeft besloten zyn diplo matieke vertegenwoordiging in Tirana tot het „absolute minimum" terug te brengen, zulks in verband met de „vy- andige politiek" der Albanese regering. Joego-Slavië beschuldigt de Albanese regering van mishandeling van Joego slavische vertegenwoordigers in de Al banese hoofdstad en van de toepassing van „grove en voortdurende discrimi natie" tegen deze vertegenwoordigers. Hierdoor is het voor de leden van de Joegoslavische legatie onmogeiyk hun werkzaamheden uit te voeren, terwUl zy onder ,o,ndraaglyke omstandighe den" moeten leven. Gebleken is dat de Albanese regering niet van plan is maatregelen te treffen voor het waarborgen van de normale activiteit der Joegoslavische diploma tieke missie, aldus het bericht van Tan- jug verder. Intussen is gisteren in Prizren, in het zuiden van Joego-81avië, een proces be gonnen tegen twee Albanezen, die van spionage ten behoeve van Albanië wor den beschuldigd. Volgens Tanjug heb ben beiden een bekentenis afgelegd. De Joegoslavische maatregel werd genomen na een incident, dat zich de vorige week in Tirana zou hebben voor gedaan. Albanese poiitie-agenten zotr- den een lid van de legatiestaf, Joza Cikatic, hebben aangevallen toen deze aan het winkelen was. Na dit incident gelastte het Albanese ministerie van Buitenlandse Zaken Cikatic binnen vier entwintig uur het land te verlaten, in verband met zyn „provocerende hou ding". Joego-Slavië reageerde hierop door maandag J.l. een functionaris van de Albanese legatie in Belgrado te ver zoeken Joego-Slavië binnen achtenveer tig uur te verlaten. De bydragen en andere inkomsten van de dagehjkse dienst bedroegen in 1959 een bedrag van f 15.700 en in 1960 f 57.125. Deze aanmerkeiyke styging van de inkomsten vloeit hoofdzakelijk voort uit de logies-informatledienst, waarvan de bruto-inkomsten f 28.000.bedroegen alsmede aan de variabele kostenvergoe ding van Horeca en Villa- en Huizen- verhuurders, resp. van f 7500.en f6000 bij. De vaste bydrage van deze participanten bedroeg voor elk f2500. zodat de logiesverstrekkende participan ten (hotellerie en particulieren) teza men een bedrag van f 46.500 byeen brachten. De gemeente Noordwyk droeg f 6000.— by. De gebouwendienst zette in 1960 zyn gunstige exploitatie-resultaten voort. De Twentse Bank ging in 1958 een krediet overeenkomst met de Stichting V.V.V. Noordwyk aan tot een bedrag van f35.000.—. Hiervan is f28.000.— opge nomen. Er was een termyn van vijf jaar voor de terugbetaling gesteld. Thans is het gehele krediet niet alleen reeds afgelost, doch bovendien zyn re serves van circa f 12.000.aanwezig. In drie jaar tyd dus een schulddelging van in totaal f 40.000.— Voortgaande op de weg. zoals deze thans door de Stichting V.V.V. wordt bewandeld, aldus het verslag, mag er na nog één seizoen op worden gerekend, dat ook de dagelijkse dienst van de Stich ting uit haar financiële zorgen zal zijn. Voor tal van zaken, waaraan tot dusver re wegens het ontbreken van geldelijke middelen geen voldoende aandacht kon worden gegeven, zullen dan de moge- lykheden voor het bestuderen en oplos sen aanwezig zyn. Kennedy's oproep vindt weerklank De dochters van een ondermi nister en een senator hebben zich opgegeven voor het door president John Fitzgerald Kennedy opge richte vredeskorps. Kennedy kondigde eergisteren de oprichting aan van een proef model „vredeskorps" van geoe fende en geschoolde vrijwilligers, die naar onderontwikkelde landen zullen worden gezonden om te hel pen bij de ontwikkeling van het land. Nancy Gore, de 23-Jarige dochter van senator Albert Gore (Demi en Sally Bowles, dochter van de onderminister van Buitenlandse Zaken Chester Bow les, werkten gisteren al op het hoofd kwartier van het nieuwe korps. Nancy vertelde dat zy gehoord had dat andere bekende personen zich op gegeven hadden, zoals de Olympische atleet Rafer Johnson en de voormalige rugby-trainer van de universiteit van Iowa, Forrest EvashevskL zy zei dat er duizenden sollicitaties aan de president waren gezonden nog voor hy zyn concrete plannen aan kondigde. Kennedy had zyn voornemen tot oprichting van een dergelyk korps tijdens zyn verkiezingscampagne be kendgemaakt. Hy waarschuwde ervoor dat het „le ven in het vredeskorps niet gemakke lijk" zou zyn. De leden zullen naast de inwoners van het land waarheen zy gestuurd worden, moeten leven en samenwerken, hetzelfde voedsel eten en dezelfde taal spreken. De mannen en vrouwen van het korps zullen „een groot persoonlyk offer" moeten brengen, aldus Kennedy. Zyn voorspelling dat het aantal ge gadigden groter zou zyn, dan men zou kunnen aannemen, Is uitgekomen. Hij had gehoopt dat hy tegen het einde van het jaar 500 tot 1000 vrijwilligers zou hebben, maar het Witte Huis deel de gisteren mede dat er reeds 5.000 sol licitatiebrieven waren ontvangen. Leden van het korps zullen o.m. men sen leren lezen en schryven, hen tonen hoe waterpompen te maken, irrigatie kanalen te graven, sanitaire problemen op te lossen en landbouwmethoden te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7