Wereldpremière derde speelfilm van Fons Rademakers„HET MES DE OOSTZEE ZET ZINKENDE TANKER OP HET STRAND Rechtzaak over een geruchtmakende vechtpartij tussen agent en burger Naar de novelle ran Hugo Claus griep! kou! pijn! Kapitein De Koe slaakte zucht van verlichting want elk moment kon het schip zinken witte tanden drop» Tegen beiden geldboete geëist TRAP- en GANGLOPERS W.J.ZIRKZEE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 maart 1961 Derde blad no. 30295 In het Ctiytheater te Amsterdam Is gisteravond in aanwezigheid van de staatssecretaris van O. K. en ,W.» mr. Y. Scholten, de wereld première gegeven van „Het Mes", de derde Nederlandse speelfilm van regisseur Fons Rademakers, gemaakt in opdracht van de Neder landse Filmproduktie Maatschap pij, te Rotterdam. De film is van daag op verschillende plaatsen in Nederland o.a. in Lido te Leiden in roulatie gegaan. „Het Mes" is gebaseerd op een novelle van de Vlaamse schrüver Hugo Claus, die zelf het filmscenario schreef. De film die zich afspeelt op en om het kasteel „Cortenbach" in het Limburgse plaatsje Voerendaal, heeft „de groei van een jon gen naar zijn volwassenheid, welke zich door gebeurtenissen in zijn omgeving sneller dan normaal voltrekt", tot onder werp. Na de voorstelling volgde een korte huldiging van de voornaamste medewer kers door de directeur der N.F.M., mr. J. M. Landré. Onder luid applaus van de zaal verschenen voor het voetlicht Ellen Vogel, die de moederrol in de film speelt (de Vlaamse acteur Paul Cammermans, die de rol van haar vriend vertolkt kon de première niet bijwonen), Hugo Claus, cameraman Eddie van der Ende, pro- duktieleider Karei Logger en Pim Jacobs, die de muziek verzorgde. Het applaus ging over in gejuich, toen Fons Rade makers met zijn twee jeugdige hoofd rolspelers, de dertienjarige Marie-Louise Videc uit Brunssum en de veertienjarige Reitze van der Linden uit Amsterdam, het toneel opkwamen. De kinderen had den de vertoning van de film niet mogen bijwonen, omdat de filmkeuringscom- Na de première van de nieuwe Nederlandse film „Het Mes" wer den de voornaamste medewerkers gisteren in Amsterdam gehuldigd. Van links naar rechts Hugo Claus (naar wiens novelle de film ver vaardigd werd), Marie Louise Videc (13), de regisseur Fons Rademakers, Reitze van der Lin den (14) en Ellen Vogel. missie hem niet geschikt achtte voor jeugdige kijkers, maar alleen voor per sonen boven de 18 jaar. Allen kregen bloemen en Fons Rademakers een enor me krans. De première werd ondermeer nog bijgewoond door de Belgische con sul-generaal in Amsterdam, de voorzitter van de Raad voor de Kunst, mr. dr. P. J. Witteman en enkele Amsterdamse wethouders. AGIOBONUS EN 17% DIVIDEND A.K.U. De directie en de raad van commis sarissen van de Aku hebben in de ver gadering van maart 1961 besloten ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum van de Vennootschap uit de agio- reserve een bonus in aandelen van 5 uit te keren. Voorts is besloten aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het jaar 1960 op de gewone aandelen een slotdividend uit te keren van 13% in contanten. Tezamen met het reeds ge declareerde interimdividend wordt het dividend over 1960 dan 17 De directie deelt in aanluiting hierop mede, dat aan het personeel ter gelegenheid van het jubileum een passende gratificatie zal worden toegekend. Wij bakken zoete broodjes Dat doen wij dagelijks wont in onze 7 soorten roggebrood zijn „Haags ,ZOet" en „Rozijnen rogge" zeer ge wild. Vooral bi| de kinderen, hoewel ,de volwassenen er ook danig van ge nieten. Roggebrood is gezond, voedzaam, licht verteerbaar en goed voor de spijsvertering. Neem morgen weer eens een pakje. IET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. VRAAG HET UW BAKKÉR Een afstand van bijna duizend mijl hemelsbreed overbruggend, hadden wij gisteravond een radio-telefonisch ge sprek met kapitein P. W. J. de Koe van de sleepboot „Oostzee"die donderdag, tegen de middag, de zwaar beschadigde en in zinkende toestand verkerende Canadese tanker Andros Fortune in de baai van Concurbion (N.W. Spanje) in veiligheid bracht door het schip, met 28.000 ton ruwe olie geladen, aan de grond te zetten. Wat de gezagvoerder van de sleepboot vertelde van deze spectaculaire berging gaat hierbij. Israëlische president tegen verkiezingen President Ben Zwi van Israël heeft de zes partijen van de coalitieregering ge vraagd de regering in haar huidige sa menstelling te handhaven teneinde on tijdige verkiezingen te vermijden. Hij heeft ze een week tijd gegeven om op dit voorstel te antwoorden. Zoals bekend, heeft premier Ben Goerion de opdracht tot vorming van een nieuwe regering teruggegeven. Zyn partij wil nieuwe ver kiezingen. Intussen hebben drie der zes rege ringspartijen het verzoek van president Ben Zwi afgewezen. Zij zijn volstrekt gekant tegen een regering onder leiding van de huidige premier, tevens leider van de socialistische Mapai-partij, Ben Goerion. Waarnemers in Jeruzalem zijn van mening dat de Israëlische politieke toe stand thans in een impasse is geraakt en dat tussentijdse algemene verkiezin gen onvermijdelijk zijn, tenzij de Mapai bereid zou zijn Ben Goerion als haar leider te laten vallen. President Ben Zwi had in zijn beroep op de regeringspartijen gezegd dat een met hartstocht gevoerde politieke ver kiezingscampagne afbreuk zou doen aan het internationale gezag van Israël en juist op een tijdstip, waarop het land dit gezag het meest nodig heeft. Hij had ook verklaard, dat de z.g. zaak-Lavon, die reeds verscheidene maanden het po litieke leven van Israël vergiftigt, thans eindelijk definitief als afgedaan moest worden beschouwd. Tankboot in brand: zes doden De 1382 ton metende Argentijnse tank boot „Shellnave" is ter hoogte van de kust van Uruguay in botsing gekomen met de Uruquese torpedobootjager „De Uruguay". Aan boord van de met naf- taline geladen tanker deden zich twee ontploffingen voor, waarna het schip in brand vloog en aan de grond liep. Zes opvarenden van de tanker zijn omgeko men en 43 zyn gewond. De „Shellnave", die het eigendom is van de „Estrella Maritima", de Argen tijnse dochtermaatschappij van „Shell- mex", wordt als verloren beschouwd. De door de aanvaring beschadigde on derzeebootjager „De Uruguay" wist op eigen kracht de haven Colonia, die twaalf mijl van het zeegebied ligt waar de scheepsbotsing geschiedde, te berei ken. Getuigen tegen Amsterdamse politieman (Van onze Rotterdamse correspondent) „Ik voel me erg gelukkig dat we erin zijn geslaagd de „Andros Fortune" de baai van Concurbion binnen te slepen, en dat het me gelukt is mijn mensen en die van de tanker van boord te halen. Want de toestand was vannacht hachelijk. Met kop-voor heb ik alleen de taüker de laatste mijlen de baai binnengesleept naar een zandstrandje. Dat was ook hachelijk, want we hadden helemaal geen zekerheid dat het schip nu zou blijven drijven. Het kon elk moment zinken. Maar nu ligt de tanker voorlopig veilig. We zijn aan het pompen en we winnen op het water. We zullen de hele nacht doorwerken, dan moeten we morgen ochtend een heel eind verder zijn". Het was een overgelukkige stem van de gezagvoerder van de sleep boot „Oostzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die gis teravond om half negen duidelijk radio-telefonisch doorkwam, over land naar een Spaans kuststation, en vandaar per radio naar de sleep boot die daar dicht bij Kaap Fi- nistère in de kleine baai van Con curbion langszij van een aan de grond zittend schip lag, ivaarover de zee vrij spoelde. Want diep lag, bij hoog water, de tanker „Andros For tune" in de zee, echter geboeid aan de bodem, te elfder ure van een bijna zekere ondergang gered. Kapitein P. W. J. de Koe had reden om zich gelukkig te voelen. Twee etma len waren de opvarenden van de „Oost zee" in de kleren gebleven, gespannen hoe alles zou aflopen, want steeds die per zonk de „Andros Fortune" in de zee weg, een schip, deerlijk door een aanvaring met de Liberiaanse tanker Point Lacre gewond aan het ach terschip, waarin een groot gat zat en een rij hutten als een sardineblikje was opengereten. Steeds meer achter over hangend tot de diepgang achter meer dan 55 voet was. (Van onze Amsterdamse correspondent) „Amsterdamse politie-agenten zijn geen weesmeisjes". Deze uitspraak deed hoofdcommissaris H. J. van der Molen op 19 juli j.l. als toelichting op zijn besluit geen maatregelen te zullen ne men tegen een agent, over wiens hard handig optreden tegen de journalist Bram Brakel destijds was geklaagd door het bestuur van de vereniging De Am sterdamse Pers. Twee dagen later vond op het kruispunt Haarlemmersluis een vechtpartij plaats tussen dezelfde agent en een vrachtautochauffeur. De details van deze vechtpartij passeerden gister middag de revue tijdens de zitting van de Amsterdamse rechtbank, die ondanks de vlotte leiding van president mr. J. Heint vier uren duurde. Tegen de agent zowel als tegen de chauffeur werd f. 5.- boete of vijf dagen hechtenis geëist. Het was een schier wanhopige toe stand op het kruispunt. Het spitsuur was juist aangebroken, een vrachtauto zonder benzine had een ernstige ver- keersontwrichting veroorzaakt en een omlegging van het verkeer wegens weg werkzaamheden veroorzaakte een grote re drukte dan gewoonlijk. Op het kruis punt, temidden van de verkeersstromen van de Prins Hendrikkade, Singel Droog bak en Haarlemmerstraat stond de agent met een verkeersbord. Nerveus vanwege de onaangename publiciteit waaraan hij de laatste dagen had blootgestaan, stond de toch al zo explosieve agent schreeuwend en gesticulerend net ver keer te regelen. Achteruit Even over vijven naderde vanaf het Droogbak de 30-jarige chauffeur met zijn vrachtauto. Op aanwijzing van een andere agent reed hij zijn auto tot de stopstreep. maar gedeeltelijk op de lin kerweghelft. De agent beduidde hem toen plotseling dat hij weer achteruit moest om de draai van een stadsbus, die uit de Haarlemmerstraat kwam, mo gelijk te maken. De chauffeur verklaar de gisteren voor de rechtbank: „Ik be greep niet dat hij het tegen mij had, want ik had immers in opdracht van die andere agent mijn plaats ingeno men. Even later liet diezelfde agent mij iets achteruit rijden en wees me toen opnieuw dezelfde plaats, half op de linkerweghelft aan. Toen de agent tenslotte beduidde dat ik kon oprijden, schreeuwde hij me tijdens het voorbij gaan toe: „Rijd maar door, het pro ces-verbaal volgt wel". Ik ben toen gestopt, uit de wagen gestapt en naar de agent toe gegaan om hem te ver tellen, dat ik volgens de instructies van de andere agent had gehandeld. Ik wilde me rehabiliteren." De reactie van de flegmatieke Am sterdammer bracht de agent aan het stopbord tot wanhoop. Hy greep de chauffeur by zyn jas en duwend en stompend zou hij hem naar de vracht wagen hebben teruggedreven. De chauf feur zelf zei: „Toen hy me in de ca bine had gedrukt smeet hy het por tier dicht, maar myn duim kwam er tussen. Ik gilde van de pyn. Toen dacht ik: die duim eraf of die agent weg. Ik besloot tot die agent en stapte weer uit." Getuigen Wie de eerste klap heeft gegeven is gisteren, ondanks de vele getuigen, niet duidelijk geworden. Chauffeur en agent vielen op elkaar aan en eerst toen drie agenten zich o.a. met een gummiknup pel op de chauffeur wierpen, was de politie weer meester van het terrein. De chauffeur zag bij zijn aanhouding nog kans om zijn notitieboekje in het pu bliek te werpen, schreeuwend om getui gen. Die getuigen waren er gisteren. Tien van de dertien waren mensen uit het publiek, volgens Amsterdamse ge woonte hun fiets aan de kant hadden gezet om het relletje op hun gemak te kunnen volgen. De agent kwam niet erg best uit die getuigenverklaringen te voorschijn. „Nerveus, ruw, bruut, hij stompte, hij schopte Toch had het requisitoir van de of ficier van justitie, mr. Van Renesse, voor zover het de agent betrof iets van een pleidooi. Er waren hier vele factoren in het spel, zo meende hy: een wegom- legging, het spitsuur, een auto zonder benzine, een misverstand tussen twee agenten en een tussen de deur knel lende duim. Als een van die factoren had ontbroken, was er niets gebeurd. Hij vond dat het publiek te weinig beseft, wat een verkeersagent meemaakt. „Ik vind hen goochelaars, voor wie ik het grootste respect heb. Het is begrij pelijk, dat niet iedereen aanleg heeft voor zulk werk en dat men er nerveus van wordt". Niettemin stelde hy, dat de agent onjuist was opgetreden en dat hij er niet zomaar op los had mogen slaan. Hij verweet de chauffeur dat deze geen begrip had getoond voor de moei lijkheden van de agent en notabene zijn auto midden op het kruispunt had ge stopt om te gaan debatteren over het proces-verbaal. Tegen beiden eiste hij een geldboete. Vrijspraak gevraagd De verdediger van de agent, mr. H. Warners, kon zich uiteraard met de inhoud van dit requisitoir verenigen, hoewel hy in het optreden van de agent geen strafbaar feit kon zien en dus vrijspraak verzocht. Mr. J. M. van Gilse, de pleiter voor de chauffeur, gaf nogmaals een opsom ming van de stompen en duwen die de getuigen hebben geregistreerd en waaruit volgens hem, overduidelijk bleek, dat „een overheidsdienaar zich heeft vergre pen aan een burger". Mr. Van Gilse meende, dat zijn cliënt een beroep kon doen op noodweer of noodweerexces en drong met de grootste klem aan op vrijspraak. „Dat kan niet", merkte de officier op. „By noodweer kent de wet slechts ontslag van rechtsvervolging Uitslag over veertien dagen. VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN De vermiste Sabre-straaljager F 86-K, die vrijdagnacht na een botsing met een Hunter van de vliegbasis Leeuwarden spoorloos verdween, is gevonden in het Harinxmakanaal bij Deinum. De veehouder Thomas van der Meer te Deinum had gistermorgen bij de vliegbasis te Leeuwarden gemeld, dat hij brokstukken van een vliegtuigwrak had aangetroffen in het Harinxmakanaal. De Rijkspolitie te water is direct met dreggen begonnen. Gisteravond stuitte men op het wrak, dat vier meter diep in het kanaal ligt. De Luchtmachtvoorlichtingsdiensst deelde mede, dat zo spoedig mogelyk met het lichten van het wrak begonnen zal worden. Gevaarlijke situatie Een rampzalige en uitermate gevaar lijke situatie. De pompkamer was het eerst volgelopen en drukte het ach terschip dieper in de zee. Toen brak het schot van de machinekamer, die vol liep. Nog dieper zakte de „An dros Fortune" in de zee' weg. Toen liep ook het ketelruim vol. Als een steigerend paard lag de tanker in de zee. Ze zal breken, dachten de zeeslepers. Toen nam kapitein Qe Koe, zich bewust van zijn grote verantwoordelijkheid ten opzichte van de mensen die nog op de tanker zaten, een besluit. „Ik haal ze eraf", zei hy. „Dat was om één uur G.M.T.", klonk zyn stem daar uit de verte, dus vannacht om één uur, en ik was bly dat ik ze heelhuids bij my aan boord kreeg, elf man, acht van myn eigen mensen en drie man van de Canadees, onder wie de kapitein". „Negen mijl een hele afstand" „De „Atlantic", de Duitse sleepboot en wij, hebben de nacht doorgesleept, maar elk ogenblik konden wij verwach ten dat de „Andros Fortune" achter ons wëg zou zinken. Toen ik de men sen afgehaald had, was de toestand waarin de tanker zich bevond niet min der dan hachelijk. Het daglicht kwam en de tanker dreef nog steeds achter ons aan. Drie mijl zaten wij nog van Kaap Finistère af, en vandaar zou het nog zes mijl zijn voor we het zand strandje konden bereiken waar we de tanker aan de grond zouden kunnen zetten". „Maar negen myl is een hele afstand voor een schip dat elk ogenblik naar de kelder kan gaan. We kwamen rond de Kaap, zetten koers naar de baai. Als we de plaats haalden zou de „Oost- CHAUFFEUR WILDE ZIJN EX-ECHTGENOTE DOODRIJDEN „Ik ryd je hardstikke dood", riep een 25-jarige chauffeur, nadat hij op de Vondelingenweg te Rotterdam woorden had gehad met zijn vroegere echtgenote en de man die zijn plaats heeft ingeno men. Trachtend de daad bij het woord te voegen, sprong hij in de cabine van zijn zware vrachtauto en stoof het trot toir op. De man en de vrouw konden zich in veiligheid stellen. Bijna echter waren twee meisjes van ongeveer 18 jaar het slachtoffer geworden. De politie heeft de woesteling gearresteerd. I zee" de enige zijn die het schip aan de grond zou kunnen zetten. Dat moet, om het precies te doen, op een zeer korte tros gebeuren, om de sleep geheel in je hand te hebben. En de „Atlan tic" kon haar tros niet opkorten". „Dus we besloten dat de „Oostzee" het laatste eind alleen zou slepen. Ik heb de „Andros Fortune" geheel alleen de baai binnengebracht, nadat we weer mensen aan boord hadden gezet. De tanker heeft het uitgehouden. We be reikten het strand, en met kop-voor trok ik de tanker zover, tot hij aan de grond liep. Het was gelukt. Het schip kon niet meer zinken". Hard werken „We liggen nu langszij van de tan ker, de „Oostzee" en de „Atlantic" en we zijn de hele dag hard aan het werk geweest", vertelde kapitein De Koe ver der. „We hebben een deel van de lading ruwe olie van het achterschip naar tanks in het voorschip overgepompt om de tanker achter wat lichter te maken; 1200 ton hebben we zo al verplaatst. We hebben drieduimspompen aan boord gebracht en we zijn gaan pompen op de volgelopen machinekamer en het ketelruim. Vanavond was het water al anderhalve meter gezakt. We winnen dus". „We zullen de hele nacht doorwerken, en zullen morgenochtend proberen an kers uit te brengen om het schip, als het zou gaan drijven, in bedwang te kunnen houden. Bij hoog water zit het dek tussen achterschip en brughuis ech ter nog geheel onder water. De zee loopt eroverheen. Maar we krijgen de tanker weer dryvend, en beter dan toen hij hier kwam. Wat er verder moet ge beuren, zullen we later wel zien. „De „Atlantic" heeft ook contact met haar rederij opgenomen en we wachten dus op orders". Advertentie in klassieke en moderne dessins. WONINGTEXTIEL Van 't Hoffstraat 7 - tel. 24610 Moeilijke dag voor de penningmeester (Van onze Zwolse correspondent) Wanneer het eerste elftal van de tweede-divisieclub Zwolse Boys zondag a.s. de thuiswedstrijd tegen De Baronie wint, ontvangen de spelers ieder f. 500 boven hun normale vergoeding van f. 40 De commissie betaald voetbal van de Zwolse vereniging stelde onlangs een premie-regeling in, waarbij werd be paald, dat de spelers f. 500 extra uitbe taald zouden krijgen als ze uit vijf ach tereenvolgende wedstrijden tenminste zeven winstpunten zouden weten te be halen. Uit drie wedstrijden zyn reeds vijf punten binnen. Wordt ook De Ba ronie zondag verslagen, dan is de extra- premie dus veilig gesteld. Zwolse Boys is van plan meer van dergelijke premies beschikbaar te stellen. De Zwolse ver eniging wil zich ten koste van alles in het betaalde voetbal handhaven. ZES GEWONDEN BIJ BOTSING TE MAALBROEK In Maalbroek onder de gemeente Roermond zyn gisteravond by een bot sing tussen een Duitse personenauto en een legerjeep met Engelse militairen zes personen gewond. Het Duitse echtpaar met hun zoontje is ernstig gewond opge nomen in het Sint Laurentiusziekenhuis te Roermond. De man verkeert in le vensgevaar. Van de drie Engelse militai ren die gelegerd waren in Duitsland werden er twee ernstig gewond. Zij zijn overgebracht naar een legerhospitaal te Wegberg (Did). De botsing is ontstaan toen de jeep moest uitwijken voor een op de weg fietsend meisje. By het naar links gaan raakte de jeep in een slip, juist toen de Duitse personenauto naderde. WERKLOOSHEID IN FEBRUARI Eind februari was de geregistreerde arbeidsreserve 48.358 (v.j. 75.690). Hier van waren 37.703 werkloze mannen en 10.655 op aanvullende werken werkzaam. Het aantal werkloze vrouwen was 3982.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5