DR. E. H. REERINK PRESIDENT CURATOR DER UNIVERSITEIT BORSTBEELD PROF. v. EYSINGA VOOR LEIDSE UNIVERSITEIT Een dynamische Dorati dirigeerde „Zevende Symfonie" van Mahler Grootse manifestatie voor liet Huis ten Bosch Opvolger van dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk per 1 jan. a.s. „LUCIENNE" ton-sur-ton Schepping van Gra Rneb krijgt een plaats in Het Gravensteen Kerkelijk Leven Toch een problematisch geval Charlotte Kohier: „Lady L" Formidabele prestatie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 maart 1961 Tweede blad no. 30295 Bij K.b. van 27 februari j.l. is per 1 januari 1962 benoemd tot lid en voorzitter van het College van Curatoren der Leidse Universiteit, dr. E. H. Reerink te Bussum, die daarmee dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk opvolgt. Thans directeur Philips-Duphar De nieuwe president-curator, die in 1899 werd geboren, heeft te Leiden scheikunde gestudeerd, alwaar hij in 1924 promoveerde. Aanvankelijk was hij als wetenschappelijk medewerker ver bonden aan het Natuurkundig Laborato rium van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. Sedert 1937 is hij technisch-wetenschappelijk directeur van de N.V. Philips-Duphar (eertijds N.V. Philips-van Houten). Deze functie zal hy in de loop van dit najaar neerleg gen. Sinds 1960 maakt dr. Reerink deel uit van de Raad van Beheer van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. By hetzelfde Koninklijk besluit is aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, met ingang van dezelfde datum eervol ontslag uit zijn functie van president- curator verleend. Tijdens het senaats-diner op 8 februari j.l., ter gelegenheid van de jongste dies der Leidse Universiteit, had hij reeds medegedeeld, als lid en voorzitter van het College van Curatoren te zullen terugtreden. P. M. van Sermondt overleden Gisteren is in de leeftijd van 67 jaar plotseling overleden de heer P. M. van Sermondt, een bekende en zeer gewaar deerde figuur in de kring van het openbaar onderwijs. De heer Sermondt. die van 1919 tot 1958 als onderwijzer verbonden was aan de Ulo-school aan de Pieterskerkstraat, onderhield ook na zijn pensionering nog regelmatig con tact met „zijn" school, waaraan hij juist deze week nog een bezoek bracht. Ook aan de avondschool van „Kermis Is Macht" heeft hij vele jaren les gege ven. terwijl hij geruime tijd deel uit maakte van het algemeen bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". De crematie van het stoffelijk over schot vindt a.s. maandag plaats op Driehuis-Westerveld na aankomst van trein 14.31 uur Prof. dr. L. U. de Sifter naar Israël Prof. dr. L. U. de Sitter, hoogleraar in de structurele en de toegepaste geologie aan de Leidse Universiteit is door het bureau voor technische bijstand der VN uitgezonden naar Israël om aan de He breeuwse Universiteit van Jeruzalem een serie voordrachten te houden in de structurele geologie en inzake het on- derwys in dat vak te adviseren. Lezers schrijven Krotwoningen Een jaar of twee geleden zijn diverse huizen in de Julianastraat, Binnenlaan en aan de Maresingel onbewoonbaar verklaard. Nadat deze huizen waren verlaten, werden ze dichtgespijkerd. Momenteel verkeren deze huizen in zo'n erbarmelijke toestand, dat hier werkelijk iets aan gedaan moet worden. Geen plank zit er meer voor, zelfs de meeste deuren zijn gesloopt. Katten en honden doen er hun behoefen en de kinderen spelen naar hartelust in deze mesthopen. Leve de hygiëne!! Zou het niet gewenst zijn, wanneer deze krotten, waarvan er een paar op instorten staan, opgeruimd werden? Er zou dan een mooiere speelplaats voor de kinderen komen dan nu het geval is. Of er zouden in deze tijd van woning nood nieuwe huizen gebouwd kunnen worden. Is het werkelijk nodig te wach ten tot er één of meer van dergelijke krotten instorten of dat een brandende sigaret van een voorbijganger het rom meltje in vlammen doet opgaan? Het geen overigens te wensen zou zijn! Met dank voor plaatsing. Een buurtbewoner. COLLECTE GROESBEEKSE TEHUIZEN. Volgende week wordt hier ter stede de jaarlijkse huis-aan-huiscollecte ge houden ten bate van de 12 Groesbeekse Tehuizen. Reeds meer dan dertig jaar houdt de Ned. Centrale P.H. (Prakti sche Hulp aan alleenstaanden) zich be zig met het verzorgen van alleenstaan den zonder onderscheid van geloof of stand. Honderden jongens en meisjes, die een behoorlijke opvoeding van eigen ouders moesten ontberen en honderden volwassenen ,die zich tijdelijk of duur zaam niet konden handhaven in deze gecompliceerde maatschappij, vonden in de 12 tehuizen en in de gezinsverple ging tal van ontplooiingsmogelijkheden. Zij, die zich in de komende week voor deze collecte willen inzetten, kunnen terecht bij mevr. H. E. de Koning, Jan van Houtkade 42 a. „SETTERLAINE" jumpers en vesten Exclusieve Damesconfectie Botermarkt 17 Leiden - Tel. 32765 Koninklijk goud voor N.Z.H.-jubilaris De directeur van de Noord-Zuid - Hollandse V ervoersmaatschappij heeft tijdens een bijeenkomst in de kantine van het hoofdkantoor aan de Leidse- vaart te Haarlem aan de heer Th. F. Thomas, wegens het feit, dat deze veer tig jaar in dienst is van de Vervoers maatschappij, de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau en de gouden draagpenning van de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid uitgereikt. De heer Hortensius liet deze uitreiking vergezeld gaan van enkele waarderende woorden voor de Jubilaris, die thans afdelingschef van de Vervoersdienst is. De heer Th. Hetem, chef van de Ver voersdienst, overhandigde de jubilaris een geschenk onder couvert en haalde in een korte, aan deze overhandiging voor- ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. examen Ned. recht de heren P. C. Bokma «Leeuwarden), A. Steenbergen (Krimpen a. d. Lek) en J. C. R. Y. van Heekeren (Den Haag). afgaande, toespraak de kwaliteiten van de heer Thomas naar voren. De oud-directeur van de N.Z.H. ir. W. J. Burgersdijk, was eveneens aanwezig en herinnerde de jubilaris aan vroeger tijden. Hij bood een boek aan. De chef van Cebuto, de heer Berends, overhandigde de heer Thomas een boekwerk over fotografie. In een kort slotwoord dankte de 55- jarige jubilaris, die ook geruime tijd chef van het Vervoerskantoor-Leiden was, alle sprekers voor hun woorden en gaven. Tijdens een hierna in café-restaurant Brinkmann gehouden receptie hebben zeer velen de jubilerende chef gelukwen sen aangeboden. Dit kwolïteits - overhemd dot goed blijft, ook na herhaald wassen, heeft een normale waarde van 13.50. De nagedachtenis aan een der grote Leidse juristen, de onlangs overleden gecommitteerde van de Leidse Universiteitsraad, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, zal binnenkort, behalve door zijn werk en voor zijn leeftijdgenoten door hun persoonlijke herinnering ook levend gehouden worden door een borstbeeld, dat een plaats zal krijgen in het Juridisch Studiecentrum Gravensteen. Het beeld is tijdens het leven van prof. Van Eysinga vervaardigd door de Haagse beeldhouwster Gra Rueb, die het na zijn overlijden i ongegoten vorm heeft afgestaan aan de Leidse Universiteit. Nu er na enige besprekingen finan ciële middelen beschikbaar zijn gekomen om het beeld te laten gieten by de Leidse gieterij van Stöxen en het beeld van een passende sokkel te voorzien, is deze schenking in grote dank aanvaard. Bij Stöxen, het bedrijf dat enige jaren geleden ook het borstbeeld van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk heeft gego ten, wordt thans gewerkt aan het gieten van de buste van prof. Van Eysinga. Het beeld zal worden geplaatst in het Gravensteen zowel omdat dit als juri disch studiecentrum de meest aangewe zen plaats is, als op grond van het feit, dat prof. Van Eysinga tydens zijn leven een van de grote promotors van de tot standkoming en de bloei van dit studie centrum is geweest. Het staat nog niet vast, wanneer het beeld officieel zal worden overgedragen. Advertentie De PTT heeft dezer dagen als I nomen, in het bijzonder bestemd proef in Amsterdam een opvouw-voor vrouwelijke postboden, baar bestelwagentje in gebruik ge- 1 NED. HEKV. KERK Aangenomen de benoeming tot vicaris te Dendermonde (België) mej. M. E. War ner te De Bilt (U.) Bedankt voor Bruinls- se C. L. Verbaas te Monnikendam voor Hasselt J. van Wier te Putten voor Blezelinge (toez.) W. B. de Weerd te Ne- derhorst den Berg. GEREF. KERKEN Beroepen te Zand voort P. J. O. de BruiJ- ne te Zaandam te Oosternijkerk L. R. Krol, kand. te Scheveningen GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vlaardlngen A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Dor drecht P. Honkoop te Yerseke voor Nleuwerkerk. Scheveningen. Trlcht en voor Vllsslngen Chr. van Dam te Rotter dam-Zuid. Thans deze SUPERKWALITEIT „STEFANO" NO-iKON OVERHEMD sprei dboord en ingenaaid boordbalein, voor de verbijsterend lage prijs van LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korre Hoogstraat 11 Meent hk.Goadseslngel Katendr. Lagedijk hk. <t Dorpsweg West-Kruiskade 35 Koningin K A T W IJ K Voorstraat Er komt een nieuwe Engelse bijbelvertaling WERK VAN TIEN JAAR Op 14 maart verschijnt in Engeland en de Verenigde Staten een nieuwe ver taling van het nieuwe testament. De uitgave wordt verzorgd door de univer sitaire uitgeverijen van Oxford en Cam bridge. De vertaling is een werk van tien jaar geweest, dat verricht werd door ge leerden van alle belangrijke protestantse denominaties in Engeland. Over vijf tot zeven jaar zal een nieuwe vertaling van het oude testament verschijnen. De nieuwe bijbelvertaling wordt in de eerste plaats getypeerd door het ge bruik van de hedendaagse taal. Het fraaie, antieke Engels van de „King Ja mes Bible" Ls verdwenen. Ook zijn, bij het omzetten van de Griekse teksten, verscheidene wijzigingen ontstaan. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Jacoba Hendrlka. dr van J. J. Kluivers en J. J. Nijssen, Arendje Maria Pleternella, dr van P. C. Harren en M. P. Quite, Jan Halko, zn van J. Vermeulen en J S. Jansen. Pieter Hendrlcus, zn van P. C. Riethoven en S. C. M. de Kleijn. GETROUWD F. G. Jansen en J. C. Bakker, J. van Houten en A. A. Rlel, H. van Went en F. A. Stouten, A. de la Rle en S. van Gessel, H. Binnendijk en J. J. van Leeuwen, T. A. Goodway en S. J. Schouten, O. Wielinga en E. P. Grootendorst, L. J. W. de Vogel en J. A. M. van Klns. OVERLEDEN C. Habraken. 43 Jaar, man, J. Bakker, 81 Jaar, man, L. Bout, 57 Jaar, man. Loonde de imposante prestatie de moeite? Er zijn nauwelijks heviger discussies onder musicologen denkbaar, dan wanneer het om de componist Gustav Mahler gaat. Speciaal als het zijn zelden gespeelde Zevende symfonie" betreft, die onder de dynamische directie van Antal Dorati geladen en gespannen in de Stadsgehoorzaal met het Residentie-Orkest tot klinken werd gebracht, met al het kolossaal, massaal en indringend geluidsvolume, dat Mahler veelal eigen is en in het van climax naar climax voerende laatste deel welhaast exorbitante vormen aanneemt. Ondanks het enorm vakkundige compositorische kunnen van Mahler en de beheersing van de grootse structurele conceptie, vragen wij ons toch af, hoeveel noten in dit langdurige geheel (ruim anderhalf uur), zichzelf al niet overleefd hebben en voor de huidige generatie totaal onbruikbaar zijn geworden. Vanzelfsprekend is dit een kwestie van persoonlijke smaak, maar de trivia liteiten en banaliteiten in deze „Ze vende" zijn voor het grijpen enver bazingwekkend. Te verbazingwekkender wanneer wij bedenken, dat deze Mahler toch ook zoveel intens „verstilde" en van waarachtige schoonheid doortrokken werken schiep: men denke bijv. aan zijn „Kindertotenlieder". De „zoekende" Mahler blijft een my sterieus probleem. Een voor zijn tijd verrassende pro gressiviteit paart zich veelvuldig aan een kinderlijke inventie, waarbij Mahler zich tot vele herhalingen laat verleiden. Hij wentelt zich daarbij in sterke con trastwerkingen, is tevens een man van pseudo-originaliteit. welke een nog be denkelijker deuk krijgt, wanneer men bijv. aan Bruckner denkt, die hem in grote mate beïnvloed moet hebben. Dit alles neemt niet weg, dat deze „Zevende", die voor velen door de plot selinge programmawijziging wel zwaar te verteren is geweest, een macht van indrukken geschonken heeft. an Mahlers compositorisch kunnen, vooral wat het contrapunt aangaat, is niet te twijfelen. Maar daarbij ontkomen wij toch niet aan het gevoel, dat hy in het bijzonder in de beide hoekdelen veel overbodige ballast en bombast inlaste, niet even' beide daartussen liggende „Nachtmu- siken" en het groteske Scherzo. Dat in dit alles de typische, onmid dellijk herkenbare Mahler-effecten als koeiengebel en klokgebeier een dominerende rol spelen, is welhaast van zelfsprekend. Alweer een kwestie van smaak: wij betwijfelen of alle energie aan de gron dige voorbereiding van deze imponerende uitvoering besteed, wel de moeite heeft geloond, al was het op zichzelf interes sant deze symfonie nu eens te horen onder leiding van een dirigent, die blijk gaf Mahler te doorgronden en het ver mogen bezat deze machtige partituur op hoog niveau, schoon niet altijd geheel overtuigend, te kunnen realiseren. Ook al schoten de blazers wel eens in hun moeilyke opgaaf te kort. Dorati wist bovendien het orkest met volle wilskracht door de onmiskenbare partituurlyke inzinkingen heen te voe ren. Mahler tweeledige persoonlijkheid: enerzijds de tragische, anderzijds de op timistische, die met een juichend en stralend C dur deze symfonie weet te beëindigen en zich daarmee voor een wyle aan alle drukkende problematiek ontworstelt, stond deze avond weer ten voeten uit getekend. Getekend ook door deze Dorati, die, redig aan de melodiueze innigheid der ondanks zijn wat hoekige, doch overigens zeer besliste dirigeertrant, de exactheid zelf was, niets aan het toeval overliet, waarbij dan door de discipline toch wel licht its aan deinnerlijke bewogenheid te kort gedaan werd. Met dat al: onze be wondering voor een indrukwekkende prestatie, welke, nadat aan de luister capaciteit der toehoorders de hoogste eisen waren gesteld, beloond werd door een welverdiend applaus. Dorati liet het orkest hartelyk in deze dank delen. H. Hulde aan de Nederlands wereldkampioen op de schaats, Henk van der Grift uit Breukelen, zal deelnemen aan de grootscheepse manifestatie, die maan dagmiddag a.s. voor Huis ten Bosch te Den Haag wordt gehouden. Zoals bekend, zullen ter gelegenheid van het koperen regeringsjubileum van Koningin Juliana alle gemeenten uit ons land een deputatie naar Den Haag afvaardigen. De verschijning van onze nieuwe wereldkampioen schaatsen op deze twintig minuten durende manifestatie, is een der hoogtepunten. Een ander is het voorstellen aan H.M. de Koningin van een zestal naam genoten. Maandag a.s. zullen zij allen precies 12J^ jaar oud zijn. Het zyn Juliana Bernhardina van nig opstellen, dat zij vanuit het Huls Rooy, afkomstig uit een gezin van ten Bosch nog niet te zien zyn. tien kinderen te Koudekerk aan de Rijn. Juliana Gosschalk uit Amster dam, de tweeling Wilhelmina Juliana en Siebrig de Vries uit Bedum en de twee ling Juliana en Bernhard Smulders uit Heeze. Ons land telt ongeveer 1000 ge meenten. Uit al die plaatsen zullen de putaties - bestaande uit een man, een vrouw en een kind - naar Den Haag ko men. Men vermoedt, dat 600 ét 700 auto's gestald moeten worden. Dat gebeurt op het Malieveld, vlak bij de Dierentuin, waar de 4000 gasten uit alle delen van het land na aankomst onthaald zullen worden op een amandelbroodje en een kop koffie of chocolade. Dit zal i*r snel tempo moeten gebeuren, want ruim voor drie uur - het tijdstip, waarop de manifestatie onder leiding van Johan Bodegraven en Jac. Kleiboer - begint, moeten alle 4000 bezoekers naar het Huis ten Bosch zijn overgebracht. Dit gebeurt door middel van 80 autobussen, deelnemers gaan via de oprylaan naar het voorplein. zy zullen zich daar zoda- Romain Gary, Frans consul-generaal in Los Angeles, is behalve diplomaat een succesvol schrijver. Voor zyn eerste ro man ontving hij de Prix des Critiques en voor zyn tweede de Prix Concourt. Maar zyn grootste verrassing werd zyn „Lady L", dat Charlotte Kohier ditmaal heeft uitgekozen en waarvan zy gisteravond in de schouwburg een van het begin tot het einde sterk boeiende voordracht gaf. Het is de levensgeschiedenis van de thans tachtigjarige Lady L, die zy aan haar bewonderaar Sir Percy Rodiner vertelt en die begint als Annette Boudin, geboren in de Rue de Lappe, gelegen in één van de slechtste buurten van Parys. Haar vader, drukkersknecht, ls een dronkaard, die zyn loon omzet in ab sinth, zyn vrouw achttien uur per dag laat werken, en op de pers van zyn baas anarchistische pamfletten clandestien drukt. Haar moeder sterft als Annette dertien jaar is. Enige jaren tracht zy. evenals haar moeder, als wasvrouw de kost voor haarzelf en haar vader te ver dienen. Zy realiseert zich al gauw dat zy niet in staat zal zyn de wassery op gang t? houden, omdat zy niet zo sterk er. berustend is als haar moeder. Ze is vyftien jaar als ze „in het leven gaat". Zy ontmoet dan een jonge intellectueel, Armand Denis, opgeleid tot priester, die zich, na kennismaking met het leven in de achterbuurten van Parys, opwerpt tot fanatiek anarchistisch hervormer, en wordt verliefd op hem. zy komen in aanraking met de schatryke koning der onderwereld Alphonse Lecoeur, die sym pathie gevoelt voor Armands revolu tionaire ideeën. Hy verschaft de midde len om haar in Zwitserland met mede werking van Armand de nodige bescha ving bij te brengen, zodat zy in de eerste kringen van de uitgaande wereld zal kunnen verkeren om daarmee de gele genheid te openen aanwyzingen te ge ven voor het plegen van roof-inbraken. zy komt onder de aangenomen naam. gravin de Sudery, in kennis met de Her tog van Glendale, een zonderlinge, maar kunstzinnige edelman, die haar oprecht bewondert en doet kennismaken met het leven van weelde, dat hy leidt, omringd met kunstschatten. Zy gaat hierin ge heel op, doch zyn huwelyksaanzoek slaat zy af; haar liefde behoort aan Armand. Maar als zy van hem een baby verwacht, neemt zy een besluit. Terwille van de toekomst van haar kind. verraadt zy Armand en deze en zyn bende worden gearresteerd. Zy huwt de hertog en ver trekt met hem naar Engeland, waar zy Armands kind ter wereld brengt, dat door de hertog wordt erkend als zyn zoon. Na drie jaar wordt zy weduwe, hertrouwt met Lord L. en wordt allengs de gevierde en toonaangevende Lady L. Als haar zoon zes jaar is, verschynt Ar mand, ontsnapt uit de gevangenis. Hy is nog steeds bezeten door zyn revolu tionaire idealen waarvoor geld nodig is. Haar liefde voor hem laait weer op en zy is bereid hem in de gelegenheid te stellen tydens een bal masqué in het kasteel de juwelen der gasten te ste len. Zélfs is zy bereid met hem te vluch ten en haar zoon achter te laten. Als zy echter begrypt, dat zy zyn liefde zal Pas als de manifestatie begonnen is door het ten tonele verschynen van een groep landelijke ruiters en het opmar cheren van enkele militaire korpsen, zul len de provinciale vertegenwoordigingen eveneens op het voorplein verschynen. Paul Steenbergen draagt dan een door Ed. Hoornik geschreven gedicht voor, waarvan elk der strofen betrekking heeft op een der provincies. Een aantal meisjes van de tuinbouw school Huis te Lande in Ryswyk zal in tussen uit in totaal 32.000 tulpen een mozaiek vormen. Het heeft veel moeite gekost om in de bollenstreek op vry kor te termijn een zo groot aantal bloemen te verkrijgen. De manifestatie wordt besloten met een groot défilé van alle aanwezigen. Na afloop gaan zy met de autobussen terug naar de Dierentuin, waar zy op nieuw koffie geserveerd krygen en hun een lunchpakket voor de terugreis uitge reikt wordt. Daar het niet mogelyk bleek in korte tyd een voldoende hoeveelheid Oranje- doek te krygen - men zou daarvoor ki lometers stof nodig hebben - zal men, voorzover men tekort komt, gebruik ma ken van rood-wit-blauw. Naast kinderen van Nieuw-Guinea zullen ook jeugdige Rijksgenoten van de Antillen en Suriname de Koningin bloe men aanbieden. Zoals bekend worden voor deze manifestatie speciaal orchi- deën uit Nieuw-Guinea per vliegtuig aangevoerd. moeten delen met de miljoenen in slop pen levende armen, doodt zy haar ge liefde om hem gehéél en alleen te krui nen bezitten. Zyn lyk bevindt zich in haar pavil joen, waarvan de enige sleutel in haar bezit is. Tweeenvyftig jaren was zy dageiyks enige uren met hem samen Deze suggestief geschreven roman moet Charlotte Kohier in hoge mate hebben geïnspireerd om tot een zó for midabele uitbeelding van de tachtigja rige Lady L. te kunnen komen. Alle facetten van dit gecompliceerde karakter worden belicht: haar harde, van het geringste geluk gespeende jeugd. Haar ontembare wil om zich boven het slyk van haar omgeving te verheffen. Haar allesomvattende liefde voor Ar mand en haar onvermogen zich met een deel van zyn leven tevreden te stellen. Haar behoefte aan schoonheid en weel de, waarvan de bevrediging haar deed berusten in de scheiding van haar ge liefde. Haar uiteindeiyke ontwikkeling tot de gevierde Lady L. En tenslotte haar aan waanzin grenzend besluit om haar minnaar te doden om hem alléén te kunnen bezitten. Het was alles zó groots, zó prachtig van houding en gebaar, zó fyn genuanceerd van geluid, dat men ademloos onze grootste kunstenares op dit gebied volgde. B. H.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3