MIMSTER BEREID TOT NADER OVERLEG OVER KINDERBIJSLAG Alle aanwezige beschuldigden in barricadenproces vrijgesproken WEERBERICHT NU REEDS CRI Aangedrongen op betere regeling „Rassenstrijd" in Oran SPANNING IN LEOPOLDSTAD EN LOELOEABURG GESTEGEN Ortiz: de doodstraf Lagaillarde: 10 jaar (9ud 91 leuivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 MAART 1961 No. 30295 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) VVD, CHU en PSP hebben zich gisteren in de Tweede Kamer reeds uitgesproken tegen de eventueel later te behandelen Algemene Kinder bijslagverzekeringswet. „Trek het wetsontwerp in en kom met een betere regeling", adviseer de de CH-woordvoerder. De AR sprak zich nog niet uit en de P. v. d. A. hield zich op de vlakte om later nog alle kanten uit te kunnen. Alleen de KVP-er De Wolf zei namens zijn fractie: „Voor september behandelen en stemmen. Als er een kabinetscrisis ontstaat, zullen we dan wel zien wie verantwoordelijk is voor de vorming van een nieuw kabinet. Over verbetering van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen, wilde de KVP-woordvoerder zich niet uitspreken. Die oplossing ver wees minister Van Rooij trouwens naar het rijk der fantasie, maar hij is gaarne bereid tot spoedig overleg met de bijzondere Kamercommissie over wijziging van het wetsontwerp. In juli 1960 verscheen de memorie van antwoord van minister Van Rooij, waarna de Tweede Kamer in novem ber 1960 een aantal vraagpunten op stelde voor nader overleg met de minister. Over die vraapjunten moet de ministerraad nog beslissen (waarbij ook een eventuele verbetering van de noodwet aan de orde is, want het is wel degelijk een serieus compromis). Gisteravond herhaalde minister Van Rooy zijn bereidheid spoedig overleg te willen plegen met de bijzondere Ka mercommissie over het wetsontwerp, on der andere over een wijzigingen van de kring der verzekerden en van degenen, die premie moeten betalen. Het lot van de Algemene Kinderbijslagverzekerings- wet blijft dus nog steeds onzeker, om dat men niet weet hoe de partijen er tegenover staan indien de opzet wordt gewijzigd. In de Kamer had men echter de indruk dat minister Van Rooij de schepen reeds achter zich heeft ver brand door het compromis inzake ver betering van de noodwet, naar het rijk Politieke situatie blijft nog onzeker Het verlenen van kinderbijslag, ook aan zelfstandigen, zit de KVP zeer hoog. Zij heeft er jarenlang propaganda voor gevoerd. De katho lieke boeren en middenstanders wor den nu steeds ongeduldiger. De KVP kan daardoor geen uitstel verdragen. De CHU, verklaarde de heer Kikkert, voelt echter niets voor de verzeke ringsgedachte. „Wij zijn geen tegen standers van kinderbijslag"voegde hij eraan toe. „En wij zijn bereid aandacht te besteden aan de positie van de kleine zelfstandigen, maar het zou ons aangenaam zijn als het wetsontwerp kinderbijslagverzeke ring zou worden ingetrokken en ver vangen door een andere en betere regeling". Omtrent de gedachte de kinderbij slagverzekeringswet in te trekken en de kinderbijslagen voor zelfstandigen (met een inkomen tot 12.000 gulden per jaar) te verhogen door verbetering van de betreffende noodwet, weigerde de soci alist mr. Berger vooralsnog te geloven dat de KVP zo'n knieval voor de sa menwerking met WD zou willen doen: „Het zou neerkomen op staatsarmen zorg, die voor de KVP toch onaan vaardbaar moet zijn". Nog dit jaar De KVP-er De Wolf vertrouwde, dat de algemene kinderbijslag verzekerings wet nog dit zittingsjaar (dus voor sep tember) zal worden behandeld. Hij was het niet eens met prof. Oud, dat de kinderbijslagverzekering een „vrije kwestie" moet zijn zonder consequen ties voor het kabinet bij eventuele ver werping Het kabinet maakt uit of het al of niet consequenties aan de verwer ping zal verbinden. Dat weet de Kamer tevoren en de WD zal dan moeten overwegen, dat wie een kabinetscrisis uitlokt verantwoordelijk té voor de vor ming van een nieuw kabinet. De Algemene Kinderbijslagverzeke ringswet is op 20 oktober 1957 inge diend. Op 7 mei 1958 bracht de Tweede Kamer voorlopig verslag uit. In de re geringsverklaring bij het optreden van het kabinet-De Quay is gezegd dat de regering unaniem van mening is dat een kinderbijslagvoorziening voor de zelfstandigen tot stand moet komen. Over de bezwaren van de Kamer zou beraad nodig zijn. Controle kernwapenproeven VS: akkoord met minder inspecties in Sovjet-Unie Volgens „The New York Times" en „The New York Herald Tribune" van vandaag heeft de Amerikaanse regering besloten de Sovjet-Unie een belangrijke concessie te doen bij de onderhandelin gen over het staken van proeven met kernwapens. Deze onderhandelingen worden 21 maart in Genève hervat. De Verenigde Staten zouden namelijk bereid zijn in te stemmen met een aan zienlijk kleiner aantal inspecties op het grondgebied van de Sovjet-Unie dan aanvankelijk werd verlangd. Dit zou het belangrijkste punt zijn van een aantal nieuwe voorstellen die Engelse en Ame rikaanse deskundigen hebben uitge werkt. ZONNIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Vannacht weinig wind, hier en daar mist en in het binnenland nachtvorst. Morgen overdag zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en ongeveer dezelfde middag- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 MAART Zon op; 7.21 uur; onder: 18.24 uur; maan op: 20.37 uur; onder: 8.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.36 en 16.44 uur; laagwater te 0.26 en 12.45 uur. Dit nummers bestaat uit 18 pagina's In Algerije hoopt men. dat de dreiging met krachtig politie optreden vandaag een einde zou maken aan de daden van „mon sterachtig racisme", welke de laat ste dagen tussen moslims Franse kolonisten zijn voorgeval len. De maatregel is afgekondigd door de Franse gevolmachtigde voor Algerije, Jean Morin, en is gericht tegen Fransen zowel als Algerijnen die elkaar in de haven stad Oran wraak hebben gezworen. Ruim tweeduizend Europeanen hebben gisteren een „vergeldingsdemonstratie" gehouden in Oran tegen de moslims, die eerder deze week twee Europese vrouwen levend in haar auto hebben verbrand. Vijftien mohammedanen werden hierbij gewond. Gisterochtend zijn in Oran vijf bommen ontploft, waarbij niemand werd gedeerd. Uit Constantine werd gemeld, dat twee Europese jagers gistermorgen nabij Bougie in een hinderlaag zijn ge vallen. Een van hen werd gedood en de tweede zwaar gewond. Een officiële woordvoerder van de Algerijnse regering-in-ballingschap heeft der fantasie te verwijzen. De dreiging van een kabinetscrisis in de loop van de zomer blijft daardoor in de lucht hangen. (Men zie ook elders in dit Blad) Prins Bernhard bij Prinses Irene in St.-Anton Prins Bernhard is gisteren per particu lier vliegtuig in de Oostenrijkse plaats Innsbruck gearriveerd vanwaar hij per trein naar St.-Anton doorreisde, om zich by Prinses Irene te voegen. De Prins hoopt tot zondag a.s. by Prinses Irene te blyven. De Prinses ging gisteren niet skiën hoewel het weer volmaakt was. Zy moest zich ontzien wegens een lichte griep en bracht de ochtend in haar hotel door. 's Middags maakte zij een wandeling door het met sneeuw bedekte landschap, vergezeld van mevrouw Laman Trip, een der leden van haar gevolg. Tientallen blauwhelmen door Kongolese soldaten in hinderlaag van wapens beroofd Tunesië heeft als eerste geantwoord op een verzoek van secretaris generaal Hammarskjöld aan Afrikaanse landen om troepen beschikbaar te stellen voor de Kongo: het zal voor een jaar 600 man zenden boven de 2.700 man, die zich reeds in Kongo bevinden en wier diensttijd spoedig afloopt, maar die niettemin ook na juli ter beschikking zullen blijven. Intussen is de spanning tussen de Kongolese autoriteiten en de Ver. Naties in Leopoldstad gisteren opnieuw gestegen als gevolg van de Kongolese eis, dat de V.N. hun troepen van het vliegveld Ndili zullen terugtrekken en geen Kongolese kazernes zullen binnendringen. De V.N. hebben hierop geantwoord met het bevel aan hun strijdmacht zich met kracht van wapenen te verdedigen indien dit nodig zou zijn. Gisteren hebben Kongolese soldaten opnieuw V.N.-soldaten in hinder lagen gelokt en beroofd van hun wapens. Een Tunesische officier en zijn chauffeur, die door Kongolese soldaten zijn gearresteerd, zijn nog niet gevonden, wèl hun met kogelgaten doorzeefde jeep. Deze week zijn al 22 „blauwhelmen" (V.N.-soldaten) hun wapens kwijtgeraakt. België trekt nog meer militairen terug Ook in de hoofdstad van de provincie Kasai, Loeloeaburg, is de toestand ge spannen na de wraakmoord van Kongo lese soldaten op 44 Afrikaanse burgers als vergelding voor de dood van drie soldaten door Loemoembisten. Soldaten van de V.N. en Kongolezen lopen ge zamenlijk patrouille. Duizend Afrikanen hebben bescherming gezocht in een spe ciaal vluchtelingenkamp van de V.N. Brussel heeft gisteren meegedeeld, dat Belgen, die zijn aangeworven voor dienstneming in een der Kongolese legers, België niet mogen verlaten. Voorts is bekendgemaakt, dat de enkele tientallen leden van de Belgische strijd krachten, die op de bases Kamina en Kitona zijn achtergebleven, vóór 14 maart zullen worden teruggetrokken. Behalve deze miltairen zal in Kongo geen enkel militair personeelslid van de Belgische strijdkrachten achterblijven, aldus het ministerie van Defensie. Vijf tig Belgische militairen van allerlei ran gen, die naar Kongo waren gezonden voor technische hulpverlening, zullen eveneens naar Brussel terugkeren. Waarschuwing van Stevenson Adlai Stevenson, de Amerikaanse per manente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, heeft gisteren verklaard, dat de Ver. Staten zich tegen elke bui tenlandse inmenging in Kongo zullen gisteren in Cairo meegedeeld, dat het Algerijnse bevrijdingsleger zijn gevechts handelingen onmiddellijk zal staken, wanneer president De Gaulle formeel bevestigt, dat Algerije recht heeft op zelfstandigheid en de Frans-Algerijnse besprekingen op die basis zullen begin nen. verzetten. De Ver. Staten zyn van oor deel, dat België zich geheel uit Kongo moet terugtrekken. Ook infiltratie van enige andere Afrikaanse staat in Kongo is naar het oordeel der Verenigde Staten niet toelaatbaar. Stevenson merkte op hierbij in het bijzonder te denken aan het nieuwe imperialisme van de Sovjet- Unie. Zich richtend tot de Sovjet-Unie be toogde Stevenson, dat oorlog onvermij delijk is als nieuwe rijken trachten bin nen te dringen in de ineenstortende ruïnes van de oude staten. Beteugel uw verlangens, aldus Stevenson, daaraan toevoegend dat in Afrika de grondbe ginselen van de internationale orde, d.w.z. het recht der volkeren om eigen lot te bepalen, moeten worden toege past, zonder het gewicht van buiten landse druk. „Bankroet' „Het V.N.-beleid m Kongo is bank roet; het begunstigt het regime in Stan- leystad tot nadeel van de centrale Kon golese regering." aldus verklaarde de Kongolese minister van Binnenlandse Zaken. Cyrilla Adoela, gisteren. Dat de V.N. een kamp hadden opgericht om Loemoemba-getrouwen te beveiligen, noemde hij een belediging voor de Kon golese regering. Waarom is er niet zo'n kamp in gericht in Stanleystad en in Boekavoe, waar burgers naar willekeur worden gearresteerd? vroeg hy zich af. «Spoedig na deze vraag maakten de VN bekend, dat ook een kamp is ingericht in Loeloeaburg (zie boven), waar anti- Loemoembisten vinden.) Maandag zal Koningin Juliana haar koperen regeringsjubileum vieren. Twaalfeneenhalf jaar na haar inhuldiging op 6 september 1948 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam kunnen de Koningin en Prins Bernhard terugzien op een bewogen regeringsperiode, waarin zowel voor ons Koninklijk Paar als voor ons volk telkens weer gelegenheid bestond, de nauwe band tussen Nederland en Oranje te bevestigen. Het is geen rustige tijd geweestt ln deze periode stond Nederland de soevereiniteit over Indonesië af, werden de Nederlanders uit die voormalige Rijksge bieden verdreven, vond de stormramp plaats, werd de koude oorlog in Korea door de werkelijke strijd vervangen, hebben enkele wonderlijke kabinetscrises meer daadwerkelijk regeren van de Koningin gevraagd dan onder normale politieke omstandigheden in een staatsbestel als het onze, en zijn naast dit alles de problemen ook aan het persoonlijk leven van ons Koningspaar niet voorbij gegaan. Enerzijds zouden wij ons Koningspaar voor de komende periode een rustiger taakvervulling in ons volk toewensen, anderzijds echter zijn wij er dankbaar voor, dat juist de onrust van de tijd, welke achter ons ligt, zo dikwijls ons volk gelegenheid heeft geboden, achter de figuur van de constitutionele Vorstin de mens te zien, die zo geheel uit het hart warmvoelend met haar volk meeleeft. Het moge dit volk gegeven zijn, nog vele jaren de vruchten van dit eentoevïuch^kunnen I reeds thans zegenrijk gebleken bewind te mogen genieten. (Foto Max Koot) (Van onze Parijse correspondent) Op de dag af vier maanden na de proloog is gisteren dan eindelijk (na 78 zittingen, waarin 22 pleidooien werden gehouden ten behoeve van 19 beschuldigden) het scherm gevallen óver het proces, waarin de bloedige gebeurtenissen op de barricaden van Algiers in de januari dagen van het vorig jaar berecht moesten worden. De uitspraak is aanzienlijk clementer uitgevallen dan de strenge eisen van de advocaat-generaal tien dagen geleden deden verwachten. Alleen ten ainzien van de voortvluchtige cafébaas Ortiz, die van moord op gendarmes schuldig is bevonden, werd de eis van de doodstraf door het vonnis van het militair tribunaal gedekt. De andere hoofdman van de barricaden, het eveneens voortvluchtige Kamerlid Pierre Lagaillarde, zag de eis van twintig tot een uitspraak van tien jaar gehalveerd. Burgemeester Van Hall van Am sterdam overhandigde gisteren in het indertijd door overstroming ge troffen Tuindorp Oostzaan de baten van een actie voor het Chileense dorp Toltèn aan de consul van Chili in Amsterdam, de heer M. Stork. Door deze gift kan in Toltèn een huis herbouwd worden Tegen vier beschuldigden, die him erewoord waarop zij tydens het proces in voorlopige vryheid waren gesteld, net als Lagaillarde eveneens verbraken om het hazepad naar Spanje te kiezen, werden vonnissen van twee tot zeven jaar al of niet voorwaardelijk uitgespro ken. Alle aanwezige beschuldigden, onder wie de enige beroepsmilitair kolonel Gardes en de Algerijnse krantendirec teur Alain de Sérigny konden na de laatste zitting gisteren het Paleis van Justitie op vrye voeten verlaten. De kosten van het proces die in be ginsel door de veroordeelden betaald zouden moeten worden, werden gisteren op tien miljoen nieuwe franken ofwel acht miljoen gulden geschat. Het is ech ter niet waarschijnlijk, dat Lagaillarde en zijn veroordeelde trawan ter een cheque van dit bedrag vanuit Spanje naar Parijs zullen sturen, zogoed als het onwaarschijnlijk is. dat ze voor het genoemde aantal jaren nog eens hun vrijheid zullen moeten verpanden. De Spaanse regering, die door geen enkel verdrag van uitlevering met Frank rijk is verbonden, heeft tot dusver alle verzoeken van Parijs om de beschuldig de vluchtelingen over tie grens te zet ten, met een beleefde weigering be antwoord en er is geen reden aan te nemen, dat Madrid in de toekomst nog eens van gedragslijn zou veranderen. Vele verzachtende omstandigheden In het begin van de zitting mochten de twaalf aanwezige beklaagden ieder nog een laatste woord tei eigen ver dediging spreken. De militaire en bur ger lyke rechters trokken zich toen in de raadskamers terug om voor elke be schuldigde ja of nee op 223 vragen te beantwoorden. Er kwamen blijkbaar vele verzach tende omstandigheden voor de aanwe zige beklaagden uit de bus, die als ge zegd allemaal werden vrijgesproken, ter wijl alle schuld zo op de schouders der afwezigen werd geschoven. Toen de twaalf mannen de bank der beklaagden op vrye voeten verlieten, werden ze omstuwd door hun advocaten in de gangen en voor het gerechtsge- Gasontploffing in Amerikaanse mijn eist 22 mensenlevens In een kolenmijn te Terre Haute in de Amerikaanse staat Indiana heeft zich gisteravond een gasont ploffing voorgedaan, waarbij 22 mijnwerkers om het leven zijn ge komen. Men kon de mijnwerkers, die als gevolg van de ontploffing waren ingesloten, niet tijdig berei ken. Reddingsploegen hebben in middels negen lichamen naar boven gebracht. Uit Het Leidsch Dagblad van i 5 maart 1861: In de laatste 8 weken heb ben 12 meisjes tengevolge van het vlamvatten van crinolines i aan het vuur van open haarden i het leven verloren. Nog dezer i dagen vatte in een fatsoenlijk i gezelschap te Londen het kleed i eener dame vlam aan den haard i en in een oogenblik stonden acht dames tegelijk in brand, doordien de kleederen elkander i aanraakten De toestand van twee dezer dames is hopeloos en de overigen zullen levenslang misvormd zijn. bouw door een menigte geestverwan ten opgewacht. Gelukwensen omhelzin gen en een spreekkoor van kreten als „Frans Algerije". ..De Gaulle aan de galg" en ..Lagaillarde aan de macht". Het gerechtelijke naspel van een der meest tragische episodes uit Frankrijks jongste geschiedenis had na vier maan den met een sisser zijn einde bereikt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1