stap over op Oranjeboom v Kennedy doet ernstige poging tot verbetering van onderwijs WF.F.NS DIPLOMATENCONGRES MET SCHANDAAL BEGONNEN Sociale zaken in Tweede Kamer Scherjye socialistische aanval op beleid van minister Van Rooy Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 maart 1961 Vierde blad no. 30295 De grote vraag is nu: zal zijn leiding met enthousiasme worden gevolgd? W (Van onze Amerikaanse correspondent) Aan leiding ontbreekt het niet in Washington. Kennedy's boodschap aan het Congres over de verbetering van het onderwijs bevatte stimu lerende taal en zeer redelijke voorstellen. Zal het Congres die leiding met enthousiasme volgen of zal men gaan beknibbelen en harrewarren tot alle elan weg is uit Kennedy's suggesties? Dat is de grote vraag, een vraag die zich ook voordoet bij andere initiatieven van de president. Die onderwijs-boodschap is in dubbele zin een ..school-voorbeeld". Federale studiebeurzen Dringende noodzaak Gedurende zijn verkiezingscampagne heeft Kennedy reeds vaak gesproken over de noodzaak van onderwijsverbe tering. In zijn boodschap aan het Con gres zegt hij nu: „De menselijke geest is onze fundamentele krachtbron" en „Onze vooruitgang als een natie, kan niet sneller zijn dan onze vooruitgang in het onderwijs". Kennedy stelt voor, dat de centrale regering 5,6 miljard dollar zal uittrek ken voor allerlei steun aan het onder wijs; een deel van dat geld is bestemd om besteed te worden in drie, een ander deel om uitgegeven te worden in vijf jaar. Men moet niet vergeten, dat van oudsher het onderwijs in Amerika een zaak is geweest van de deelstaten. Velen hier zijn beducht voor te grote invloed van de centrale regering, indien het on derwijs een federale aangelegenheid zou worden. Maar.vele deelstaten en gemeenten blijken niet in staat voor voldoende on derwijs te zorgen en Kennedy acht het dringend nodig dat Washington meer steun verleent. Twee miljard driehonderd miljoen wil hij, over een periode van drie jaren, bijdragen voor bouwkosten en salarissen in het lager en middelbaar onderwijs. Uitdrukkelijk verklaart hij, dat deze steun niet verstrekt mag worden aan het bijzonder onderwijs. De grondwet stipuleert de scheiding van kerk en staat, en scholen die iets met kerkge nootschappen te maken hebben kunnen daarom geen steun krijgen. Ook het hoger onderwijs wil Kennedy steunen: 250 miljoen dollar per jaar voor studentenbehuizing en 300 miljoen per jaar voor lokalen en laboratoria. Iets geheel nieuws is het plan voor 26.000 federale beurzen (na drie jaar moeten het er zelfs 50.000 worden). Studenten zullen een beurs krijgen die maximaal duizend dollar zal bedragen. Zij kunnen gaan studeren aan de universiteit van hun keuze en die instelling zal dan van de staat nog een bijdrage krijgen van ongeveer 350 dollar. Hier doet zich de mogelijkheid voor, dat sectarische instel lingen toch staatssteun krijgen en hier over zal in het Congres wel het een en ander te doen komen. Kennedy's voorstellen zijn wat de bedragen betreft bescheiden. Maar de actie betekent een belangrijke princi piële hervorming en het is goed, dat Amerika's president duidelijk te kennen geeft, dat de centrale regering meer moet doen voor het onderwijs. Amerika kan niet langer riskeren, dat de scho ling van zijn burgers onvoldoende wordt verzorgd door de deelstaten. Thans zal moeten blijken of de leden van het Huis en de senatoren zo open van geest zijn, dat zij de eis van de tijd zullen verstaan. Kennedy's voorstel len zijn bescheiden gehouden. Zou het Congres er flink aan gaan snoeien, dan zou het effect verloren gaan. Lokale kritiek en kleinzieligheid kunnen het elan teniet doen. Hier en in vele andere gevallen is de grote vraag: zal de vonk van Kennedy's leiderschap overslaan op het volk? Op die vraag is het antwoord nog niet definitief gehoord. Bisschop Reeves legt functie neer (Van onze Londense correspondent) Dr. Ambrose Reeves, de naar Londen uitgeweken Anglicaanse bisschop van Johannesburg, heeft besloten zijn functie neer te leggen. Dr. Joost de Blank, de uit Rotterdam afkomstige aartsbisschop van Kaapstad sprak van een godsdienst vervolging en noemde het aftreden van bisschop Reeves een zege voor de anti christelijke krachten. Bisschop Reeves verliet Zuid-Afrika in april vorig jaar, na de onlusten in Sharpeville, omdat hij arrestatie vreesde. Zes maanden later keerde hij naar Zuid-Afrika terug, maar werd binnen 48 uur het land uitgezet. Sindsdien heeft hij getracht zijn bisdom door middel van correspondentie te leiden, een poging welke op den duur moest falen. Een van zijn geestelijken nam voor hem waar. Reeves besloot tot aftreden, toen het hem duidelijk werd dat hij voorgoed uit Zuid-Afrika verbannen is. Hij wil daar om plaats maken voor een nieuwe bis schop, die het bisdom ter plaatse zal kunnen leiden. Advertentie WEER VEEL GESPAARD! Zoals steeds in februari is ook dit jaar, aldus de directie van de Rijkspostspaar bank, een groot bedrag aan besparingen naar de spaarbanken gevloeid. Bij de RPS werd in februari ingelegd f. 84.8 miljoen, en terugbetaald f. 52.8 mil joen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 32 min. (vorige maand f. 26.3 min. en in februari vorig jaar f. 29.9 min.) In 1961 is tot dusver bij de RPS ge spaard f. 58.3 min. tegen f. 50.8 min. in hetzelfde tijdvak van 1960. Het saldo-te goed per ultimo februari 1961 bedroeg f. 2704.1 min. (vorige maand f. 2672,1 min. en ulto februari vorig jaar f. 2419.8 min). PREMIER VERWOERD NIET NAAR ONS LAND De Zuidafrikaanse eerste minister dr. Hendrik Verwoerd, zal geen bezoek bren gen aan Nederland tijdens zijn verblijf in Europa in verband met de Gemene bestconferentie in Londen, aldus heeft zijn secretaris, Fred. Barnard, meege deeld. Barnard zei, dat plannen voor een be zoek aan Nederland nimmer in overwe ging zijn genomen bij het opstellen van het reisschema van de premier. Generaal-majoor H. G. Rambonnet overleden In alle stilte is gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van gene raal-majoor ...d. H. G. Rambonnet. Ge neraal Rambonnet was adjudant van H. M. de Koningin in buitengewone dienst en officier in de Orde van Oran je Nassau met de zwaarden. Hij bereikte de leeftyd van 87 jaar. Aantal verkeersongelukken in Engeland stijgt nog (Van onze Londense correspondent) Het aantal personen, omgekomen bij verkeersongelukken in Engeland waar bijna vijfmaal zoveel mensen wonen als in ons land is in 1960 met 450 toegeno men. Het aantal doden bedroeg 7000. Er waren minder slachtoffers onder motor rijders en fietsers en ook het aantal dodelijke ongevallen tijdens de kerst dagen was kleiner dan het jaar daar voor. Advertentie Steeds meer mensen stappen over op Oranjeboom! Huisvrouwen die tracteren willen, mannen die genieten willen: alle mensen! En waarom? Omdat zij niet zómaar bier willen drinken, maar écht bier... Oranjeboom bier... bier dat reeds 3 maal met goud werd bekroond! Wereldorganisatie voor bescherming van dieren Het bestuur van de Wereldfederatie tot bescherming zal haar eerstvolgende halfjaarlijkse vergadering in Amsterdam houden en wel van 24 tot en met 28 maart. Deelnemers aan deze vergadering vertegenwoordigen verenigingen voor dierenbescherming uit de volgende lan den: Antillen, Argentinië, België, Ber muda, ,Br.-West-Indië, Canada, Dene marken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Gr.-Brittannië, India, Israël, Italië, Ja pan, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk, Nieuw-Zeeland, Portugal, Zuid-Afrika, Spanje, Turkije, Ver. Staten van Ame rika, Zweden en Zwitserland. Spreker uit Cuba, in pullover en zonder das, zag er uit als een bokser Van onze Weense correspondent) Nadat de Oostenrijkse staatspresi dent Scharf het congres ter herzie ning van het diplomatieke statuut gistermiddag in de Weense Hofburg had geopend, kwam het, zoals alge meen werd verwacht, al dadelijk tot een politieke demonstratie uit com munistische richting. Nauwelijks had de Oostenrijkse staats president de zaal verlaten, of de Rus sische gedelegeerde Toenkin vroeg het woord en protesteerde in krachtige ter men tegen het feit, dat communistisch- China, Oost-Duitsland, Noord-Korea, Mongolië en Noord-Vietnam niet als le den waren toegelaten. Het Russische protest werd dadelijk overgenomen door sprekers uit Polen, Tsjecho-Slowakije en Roemenië. Over een compromisvoorstel van de Philip- pijnen kon niet worden gestemd, om dat ook de tegenpartij, met name West- Duitsland, het woord verkreeg en zich tegen de communistische obstructie uit sprak. Het meest opvallend was de spreker uit Cuba, die er als een bokser uitzag en geheel uit de toon viel door zonder das, in een pullover en in een geheel ver kreukeld lichtgrijs kostuum op het podi um te verschijnen, waar hij als een volksredenaar voor het recht van com- munistisch-China opkwam. Toen de publieke tribunes voor de gasten, maar ook de rijen van de ge delegeerden grotendeels leeg waren ge- ZAANHAGEL de lekkerste ehoeolade-korrels in de leukste doos f 0,75 SOCIALE INTEGRATIE PROBLEEMGEZINNEN Vandaag heeft de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, aan de Staten-Generaal het rapport aangeboden van de adviescom missie „Bestrijding onmaatschappelijk heid", welke in 1956 werd ingesteld. Het rapport is in druk verschenen onder de titel „Sociale integratie probleemgezin nen". In dit rapport worden de vele facetten van het verschijnsel der sociale onaan gepastheid aan een onderzoek onder worpen. Het resultaat hiervan is neer gelegd in een groot aantal conclusies en aanbevelingen. Op 1 mei opening herbouw Troelstra-oord Het herbouwde Troelstra-Oord in Beekbergen (Gld.)een van de vakantie huizen van het NVV, zal op 1 mei a.s. officieel worden geopend. Het oude hoofdgebouw, dat in 1926 als eerste va kantiehuis van het NVV in gebruik werd genomen, brandde op 26 februari 1955 geheel uit. Alleen de beide vleugels ble ven gespaard. Ze vormen nu met het nieuwe hoofdgebouw één geheel. Met de herbouw van het NVV-vakantieoord, dat thans 240 gasten kan herbergen, werd op 10 oktober 1959 een begin ge maakt. Roolvink geprezen Het debat over de kinderbij slag- verzekering in de Tweede Kamer heeft gisteren reeds aanleiding gege ven tot speculaties (meer waarde hebben ze niet) over een nieuw kabi net, dat steunt op KVP, PvdA en AR, omdat de KVP de kinderbijslag- verzekering zou kunnen redden met behulp van de PvdA, al zullen daar andere bindende afspraken tegen over moeten staan. Het milde geluid van de PvdA over de loon- en prijs politiek, werd uitgelegd als een toe nadering en in dit verband vond men het ook opmerkelijk, dat in lijn rechte tegenstelling tot een jaar ge leden, drs. Roemers gisteren bij de replieken de A.R.-staatssecretaris Roolvink prees om zijn kennis van zaken en zijn zakelijke discussie. Daartegenover staat echter ook dat, de KVP-er Zwanikken verklaarde het zich gaarne te laten aanleunen, dat men hem van de zijde van de PvdA een on betaalde propagandist voor het kabinet- De Quay noemt, want voor de goede resultaten van de sociale politiek van dit kabinet hoeft men zich niet te scha men. Hij nam geen woord terug van de lof, die hij de vorige dag het kabinet had toegezwaaid, want hij had ieder woord gemeend. De PvdA-er Roemers kon zich echter niet voorstellen, dat iemand werkelijk gelooft dat de gunstige resultaten van de loonpolitiek te danken zijn aan het doeltreffende beleid van minister Van Rooij, die hij het beste op dreef had gevonden, toen hij sprak door de mond van staatssecretaris Roolvink. Minister Van Rooij kreeg ook nog een onvriendelijke opmerking te incasseren van een andere socialist. In een inter view heeft de minister gezegd, dat alle kritiek op zijn persoon geen invloed heeft gehad op zijn gezondheid, want dat hij drie kilo zwaarder is geworden. Daarop reageerde de socialist mr. Ber ger, dat minister Van Rooij dan moet oppassen voor de samenhang tussen kri tiek en gewichtstoeneming. „Voor u het weet", zei hij „Bent u een zwaargewicht, menselijk gesproken natuurlijk,niet politiek!" Ouderdomspensioen Ter gelegenheid van de behandeling van de begroting van Sociale Zaken bepleitte de socialist mr. Berger een ver hoging van het A.O.W.-pensioen met 50 pet in de loop van vijf jaar, dus met vijfmaal 10 pet. Het bedrag van het A.O.W.-pensioen is destijds enigszins willekeurig vastge steld, zei staatssecretaris Roolvink en hij kon zich voorstellen, dat men na enige jaren tot een hoger bedrag komt. men kan het A.O.W.-pensioen echter niet los zien van de bedrijfspensioenen. Denkbaar is bijvoorbeeld, dat bij ver hoging van het A.O.W.-pensioen het be drijf spensioen met een evenredige per centage wordt verhoogd, ten einde ook de bedrijfspensioenfondsen een meer waardevast karakter te geven. Hierover is op korte termijn een advies te ver wachten van de Sociaal Economische Raad. Indien men echter het A.O.W. pensioen in de loop van vijf jaar met 50 pet verhoogt, zodat het neerkomt op ongeveer de helft van het gemiddelde loon, dan zal er aan verbetering van de bedrijfspensioenfondsen weinig meer ge beuren en zullen ze hun betekenis ver liezen. Een oplossing moet worden ge zocht aan beide kanten en niet alleen aan de zijde van de A.O.W. Wet arbeidsongeschiktheid Aan de arbeidsongeschikheidsverzeke- ringswet, waaraan de heren Corver (VVD) en Kikkert (CHU) de voorrang willen geven boven de kinderbijslagver zekering, wordt met bekwame spoed ge werkt, deelde minister Van Rooij mee. Maar het is een zaak van lange duur, zette staatssecretaris Roolvink nader uiteen. De wet moet dienen ter vervan ging van de Invaliditeitswet, drie Onge vallenwetten en de Ziektewet, zodat er reeds sprake is van de Mammoetwet II. Alleen met wijziging van de Invali diteitswet is geen goede voorziening te bereiken, een betere weg vergt meer tijd. Er wordt echter hard aan gewerkt omdat hier sprake is van grote nood. Omtrent verlenging van de werkings duur van de wachtgeld en werkloos heidsverzekering is advies gevraagd aan de S.E.R. door geringe werkloosheid is het mogelijk de duur van de uitkering te verlengen of het bedrag te verhogen of de premie te verlagen. De voorkeur van de regering gaat uit naar uitbreiding van de rechten, zoals in ons omringende landen. Een herziening van de Algemene We duwen en Wezenwet (onder andere be treffende de leeftijdgrens) hoopt de staatssecretaris nog voor het zomerreces in te dienen. Minister Van Rooij zei een voorzichtig optimisme te koesteren dat het binnen redelijke tijd mogelijk zal zyn een pen sioenverzekering voor verplegend perso neel tot stand te brengen. Volgende week dinsdag vervolgt de Kamer de behandeling van de afdeling volksgezondheid van Sociale Zaken. Toen de Indonesische ambassa deur op een werf in Italië een daar voor zijn land gebouwd schip te water wilde laten, kantelde het vaartuig nog voordat het de helling had verlaten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar het ziet er naar uit, dat Indonesië iets langer dan verwacht was, op het schip zal moeten wachten. „U HIELP MEE, UW KIND IN HET VERDERF TE STORTEN" (Van onze correspondent) „Het is verschrikkelijk, dat u uw eigen kind meehelpt in het verderf te storten," Dit zei gistermiddag de president van de Haarlemse rechtbank tegen een 40-jarige opperman uit Haarlem, die terechtstond omdat hij samen met zijn vrouw door zijn veertienjarig dochtertje Hendrika gestolen kledingstukken zou hebben verkocht. De officier van Justitie sloot zich In zijn requisitoir bij de woor den van de president aan en eiste een gevangenisstraf van 12 maanden, waar van drie voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van de reclassering. Het was begonnen in de loop van het vorige jaar. Het 14-jarig dochtertje van de opperman, dat in de zevende klas van de lagere school zat, had verscheidene keren kledingstukken uit winkels wegge nomen. De vader had het, naar hij zei, pas bemerkt toen er mensen aan de deur kwam om overhemden te kopen. Hij had zijn kind bestraft, onder meer door het 14 dagen lang na schooltijd thuis te houden. Later was het meisje evenwel weer met gestolen kledingstuk ken thuisgekomen. Toen hadden de ver dachte en zijn vrouw de aldus verkregen kleding regelmatig verkocht. Als her komst van het goed gaven zij België op. Op deze wijze was voor f. 3000 aan ge stolen goederen verkocht. Het geld werd in een huishoudpotje gedaan. De raadsman mr. Chr. F. M. van Kop pen vroeg zich in zijn pleidooi af, waar om de buurtbewoners niet wegens heling waren gedagvaard. Hij was van mening, dat de vrouw het in het gezin van ver dachte voor het zeggen had en bepleitte clementie voor zijn cliënt. Pleiter vroeg de rechtbank de onvoorwaardelijke ge vangenisstraf te beperken tot de tijd in voorarrest doorgebracht. De vrouw van verdachte was eveneens gedagvaard. Aangezien zij ziek was is de zaak tegen haar uitgesteld. De uitspraak is bepaald op 16 maart. worden, kwam er eindelijk wat rust en kon men overgaan tot de keuze van een voorzitter. Met algemene stemmen werd de Oostenrijkse professor Verdross tot voorzitter van dit eerste diploma ten-congres gekozen. De strijd om de toelating van de om streden landen zal voorlopig achter de schermen worden uitgevochten, waarna dan tenslotte hierover zal worden ge- stemd. Ofschoon het begin van dit con gres heeft bewezen, dat er reeds een grote verandering is gekomen in de di plomatieke gebruiken, toch is het niet uitgesloten dat er na deze eerste poli tieke botsing constructief werk zal worden verricht, omdat de twee grote partijen gemeenschappelijke belangen hebben, namelijk het vastleggen van de diplomatieke onaantastbaarheid en bewegingsvrijheid. Hiervoor staat tijd genoeg ter beschikking, want het con gres zal zes tot zeven weken duren. De kosten bedragen 180.000 dollar, waar van de Oostenrijkse regering een ge deelte overneemt. PLUIM OP DE HOED VOOR DE POLITIE! Een voorstel van B. en W. van Rot terdam van een politieposthuis c.a. voor Zuidwijk en Pendrecht, dat gisteren in de raadszitting behandeld werd, was voor de heer R. Laan jr. (PvdA) aan leiding de Rotterdamse politie een flinke pluim op de hoed te steken voor de grote activiteit, die zij aan de dag had gelegd om de moord op Marcel Nivard tot opheldering te brengen. Het deed burgemeester Van Walsum, naar hij in antwoord daarop verklaarde, bijzonder goed dat dit woord nu door de raad werd gesproken. De oplossing zou waarschijnlijk er nog niet zijn als de recherche niet was overgegaan tot enquétering van een gehele wijk. Mr. Van Walsum sprak voorts woorden van bijzondere deelneming aan het adres van de familie en pleitte er ook voor, dat aan zaken als deze geen ongezonde publiciteit worde gewijd. Vrijspraak inzake brand restaurant Dutch Inn De Haagse rechtbank heeft gisteren een vrijsprekend vonnis gewezen in de zaak tegen 52-jarige kelner van de voor malige „Dutch Inn", aan de Katwijkse weg te Wassenaar. Aan de man was tenlastegelegd dat door zijn roekeloosheid dit hotel-restau rant in de nacht van 5 op 6 maart I960 tot de grond toe is afgebrand. De kelner had onmiddellijk na de brand toegegeven dat hij die nacht had gerookt in bed en dat hij met de bran dende sigaret in slaap was gevallen. Voor de rechtbank kwam hij op deze verklaring in zoverre terug, dat hij al leen de mogelijkheid van zijn schuld aan de brand erkende, maar tevens be nadrukte hij het feit dat de brand zeer wel kan zijn ontstaan door kortsluiting. Een aantal omstandigheden zou hierop namelijk hebben gewezen. Het vrijsprekende vonnis van de Haagse rechtbank is conform de eis van de officier van Justitie. Rotary verboden in Indonesië President Soekarno heeft voor Indo nesië zes organisaties tot verboden ver enigingen verklaard. Het zijn de Indo nesische Vrijmetselaarsloge, de Beweging voor Morele Hei-bewapening, het Roze- kruisers-Genootschap, het „Verbond voor het Goddelijk Leven", de Rotary-Clubs en de „Democratische Liga". Het verbod is op 27 februari in werking getreden. Met betrekking tot de „Democratische Liga" wordt in een 'toelichting gezegd, dat haar principes en doelstellingen on verenigbaar zijn met het Indonesische politieke manifest. De andere organisa ties hebben, volgens de toelichting, het bezwaar, dat zij haar oorsprong buiten Indonesië hebben en onverenigbaar zijn met het Indonesische wezen. Zij moeten binnen een maand worden opgeheven, op straffe van een gerechtelijke vervol- Iging tegen de bestuursleden. Eieliinaim zit in het noorden van Israël Uit betrouwbare bron in Jeruzalem wordt vernomen, dat de jodenvervolger Eichmann ineen politiepost in het noor den van Israël gevangen zit. In Israël zijn nogal wat politieposten van het type, waarin Eichmann opgesloten zit. Zij stammen uit de tijd van het Britse beheer. Het zijn vierhoekige „forten" met weinig of geen vensters, gebouwd rond een binnenplaats. Eichmann leeft in een ruimte van circa 15 vierkante meter. Het plafond met een getralied venster is erg hoog. Het meubilair bestaat uit een houten bed en twee houten stoelen, een voor Eichmann en een voor zijn bewaker, die dag en nacht bij de gevangene blijft. De kamer is altijd verlicht dus ook 's nachts. Voor de deur van de kamer staat nog een bewaker. Alle bewakers, die recht streeks contact met Eichmann hebben, zijn onbewapend. Slechts de bewakers, die buiten dienst doen, dragen wapens. Een bezoeker van Eichmann heeft op diens tafel verscheidene boeken over de tegenwoordige geschiedenis zien staan. Vroeger las de jodenvervolger graag romans, nu heeft hij slechts nog inte resse voor de nieuwste geschiedenis. Eichmann mag een uur per dag op de binnenplaats wandelen. Dagelijks wordt hij medisch onderzocht. Naast de kamer, waar hij verblijft, is een kamer voor de verhoren. Al zijn verklaringen worden op de geluidsband opgenomen. Eich mann kan correcties aanbrengen voor hij zijn verklaringen ondertekent. Tito in Ghana President Tito van Joego-Slavië heeft gisteren in het parlement van Ghana de operatie van de V.N. in Kongo ver oordeeld en secretaris-generaal Ham- marskjöld beschuldigd van aantasting van het gezag en het aanzien van de wereldorganisatie. Hij eiste, dat een eind gemaakt wordt aan „de Belgische en andere buitenlandse inmenging in Kon go" en dat een onderzoek wordt inge steld naar de moord op Loemoemba. Volgens het Joegoslavische staatshoofd wordt de huidige internationale situatie gekarakteriseerd door een „uiterst ern stige verslechtering van de internatio nale betrekkingen en door volledige on zekerheid ten aanzien van de verdere ontwikkeling". Poolse bisschoppen vrezen een nieuwe aanval op de kerk De Poolse rooms-katholieke bisschop pen hebben in een brief aan de geeste lijkheid geschreven, dat een nieuwe aan val in het offensief tegen de kerk wordt verwacht. De bisschoppen zeggen dat de priesters op het ergste voorbereid moe ten zijn en sporen hen aan tot eenheid. In de brief heet het verder, dat het offensief tegen de kerk voornamelijk ten doel heeft het vertrouwen van de rooms-katholieken in hun priesters te ondermijnen en verdeeldheid onder de geestelijkheid te zaaien. Ook wordt ge streefd naar financiële beperkingen voor de kerk. Het schrijven, dat op 12 januari ls uitgegaan en tot dusver niet is gepu bliceerd, bevat ook kritiek op de hou ding der regering ten aanzien van het godsdienstonderwijs op de scholen. De priesters worden door de bisschoppen aangespoord, geen moeite te sparen om te verzekeren, dat de Poolse jeugd gods dienstonderwijs grijgt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13