Het ijzeren gordijn is meer dan'n frase: het is een gordel des doods Burgerschapsprijs Australië weer voor Nederlandse immigrant IIMCDid DANSEN TIJDELIJKE AANBIEDING Illegale grensoverschrijding is een roulettespel met als inzet de vrijheid of de dood Hele immigrantengemeenschap in persoon van Wouters gehuldigd GELDERLAND HOOFDMOTIEF IN „DUTCH FESTIVAL WEEK" Adverteert in het Leidsch Daahlad CASINO Noordwijk aan Zee LEIDSCH DAGBLAD 140 LITER KOELKAST VOOR 398,- VRIJDAG 3 MAART 1961 Het ijzeren gordijn is van nabij bezien meer dan een politieke frase, het is grimmige werkelijkheid. Dit „gordijn" bestaat over vrijwel de gehele lengte uit twee prikkeldraadversperringen op enige afstand van elkaar, mijnenvelden, controlestroken, elektrische draden, loopgraven en uitkijktorens. De gemiddelde breedte van dit alles is ongeveer een halve kilometer en men vindt dit „gordijn" overal, waar de communis' tische Europese landen aan het Westen grenzen. Politie, mijnen en prikkeldraad De prikkeldraadversperring bevindt zich twee tot drie meter ten oosten van de officiële grens en wordt over eind gehouden door één meter lange palen, die een cementen fundering heb ben. Op ongeveer twee-en-een halve me ter afstand van de eerste versperring bevindt zich een tweede. De commu nistische grenspolitie patrouilleert tus sen de officiële staatsgrens, die met ste nen is gemarkeerd, en de eerste prikkel draadversperring. Achter de twee prikkeldraadversper ringen liggen de mijnenvelden en voor elk myl van de grens tussen de twee werelden geldt een verschillend patroon. De mijnenvelden zijn in 1957 alle op nieuw gelegd en de mijnen zijn uitste kend gecamoufleerd, terwijl een gewicht van slechts drie kilo ze tot explosie kan brengen. Indien de grens dwars door een meer loopt, gaat de prikkeldraadversperrin gen ook daar doorheen en zijn de mij nen bevestigd aan drijvende boeien. Het einde van elk mijnenveld wordt aan geduid met witte of rode vlaggen. Op geregelde afstanden bevindt zich een drie tot vier meter brede ruimte tus sen de vlaggen, waardoor men het mij nenveld zonder gevaar kan verlaten. Het gehele mijnenveld is bovendien omgeven door een strak gespannen draad, die bij de minste aanraking ra ketten omhoog doet gaan. Achter het mijnenveld bevindt zich de zogenaamde „stille strook", waar alleen officieren mogen komen en dan alleen nog in speciale gevallen. Gewone patrouilles ko men er alleen in, indien men een ille gale grensoverschrijder heeft waargeno men. Spoorzoeken Achter de „stille strook" bevindt zich een gordel, waar de aarde zorgvuldig vrij wordt gehouden van elk gewas en op geregelde tijden wordt bijgeharkt. Een speciaal detachement grenspolitie houdt zich uitsluitend bezig met het inspecteren van elk spoor, dat er in deze grond wordt gevonden. Tenslotte volgt een reeks uitkijktorens. Dat zijn houten bouwsels, die acht tot tien me ter hoog zijn en voorzien van een een voudig wachthuisje, waaromheen een balkon loopt. Deze uitkijktorens worden bemand door scherpschutters. De grenssoldaat die altijd lid van de staatsveiligheidsdienst is, heeft geleerd, dat zijn vijanden, namelijk de „im perialisten, fascisten en kapitalisten", eventueel ondergronds zijn land zullen proberen binnen te dringen teneinde zijn leven en dat van zyn medeburgers te bedreigen. Hy weet weliswaar, dat er geen prik keldraadversperringen, mijnenvelden en uitkijktorens aan de Westelijke kant van de grens zijn, maar hy blijft er van overtuigd, dat de „volksdemocratlën" beschermd moeten worden tegen in filtratie. Daarom staat hij tegenover de grenswachten aan de andere kant met een wezenlijke haat in zijn ogen en hij is te allen tijde bereid te schie ten. De communistische grenswacht pa trouilleert met twee of drie man tege lijk. De patrouilles zijn zo ingedeeld, dat zij elkaar tenminste eenmaal per uur uit tegenover gestelde richtingen ontmoeten. Indien er een „grensinci dent" wordt gemeld, dan blijft de pa trouille op haar plaats, terwijl één soldaat rapport gaat uitbrengen bij de dichtsbijzijnde uitkijktoren. IJzeren ring Die torens zijn alle telefonisch met elkaar verbonden. De voorschriften lui den, dat indien er op zijn minst tien mensen illegaal de grens overschreden, het ministerie van Defensie in de hoofd stad wordt gewaarschuwd. Doch bij elke grensoverschrijding wordt in ieder ge val de zogenaamde militaire gordel, die tien tot twintig kilometer breed is, af gesloten. Dit wordt gedaan door alle patrouilles te verdubbelen, soldaten al le toegangswegen te laten afzetten en alle geheime verklikkers te verwittigen. Bloedhonden komen dan het beeld vol tooien en het ijzeren gordijn wordt een ijzeren ring, geheel onder militair com mando. De indringer of „de vijand" zoals men in de volksdemocratieën zegt) heeft weinig kans er met succes door te ko men. Gewoonlijk worden zijn sporen in de zorgvuldig aangeharkte aarde binnen een uur gevonden. Bovendien kan hij vrijwel nergens zijn toevlucht nemen, want niemand weet, wie er geheim agent voor de regering is en wie niet. Men voelt zich Fn de „militaire strook" van zo nabij bespiel, dat men niet eens eigen familieleden onder verdachte om standigheden onderdak zou verlenen. Indien de indringer de grenspatrouille evenwel weet te ontlopen en dat komt toch nog wel voor dan wordt hij waarschijnlijk ontdekt op zijn reis naar het binnenland. Iedereen, die binnen een afstand van twintig kilometer van de grens woont, heeft een speciale grens pas. die elke drie maanden vernieuwd dient te worden. Die pas moet boven dien elke maand aan de plaatselijke politiecommandant voor inspectie wor den voorgelegd. Zwakke plekken Men zou dus wel zeggen, dat het ijze ren gordijn ondoordringbaar is. Maar evengoed als elke wet lacunes heeft, zo heeft ook deze „gordel des doods" zijn zwakke plekken. Voorbeelden daarvan zijn de plaats Deutschkreuz in Oosten rijk, waar het ijzeren gordijn dwars door het dorp loopt, en Eisenstadt, ook in Oostenrijk, waar de grens dwars door het plaatselijke kerkhof loopt. Er is ook een stuk van het ijzeren gordijn, waar zich geen mijnenvelden bevinden. Dat is het „gat", waardoor treinen van Oost en West en omge keerd rijden. Op deze punten wordt echter een pijnlijk nauwkeurige grens controle gehouden, 's Nachts wordt el ke trein van onderen door schijnwerpers beschenen om te voorkomen, dat er verstekelingen op de assen meerijden. Bovendien wordt zo'n trein centimeter voor centimeter doorzocht. Ondanks dit alles komt het nog herhaaldelijk voor, dat men „onoffi cieel" de Oost-West-grens passeert, maar tenzij dit gebeurt na omkoping van de een of andere grensbeambte, staat dit geiyk met roulette-spelen en de inzet kan niet hoger: vrijheid of de dood. (Van onze correspondent in Sydney) De gouverneur-generaal van Australië, lord Dunrossil, heeft de oud- Nederlander dr. Cornelis Wouters op 24 januari de Gertrude Kumm- prijs voor burgerschap uitgereikt. Het is voor de tweede keer, dat een Nederlandse immigrant deze prijs heeft ontvangen. De eerste keer werd de onderscheiding uitgereikt in 1958 aan een Nederlands meisje, de toen 15-jarige Odilia van der Kruys, die haar ontving uit handen van minister-president mr. Robert Menzies. Odilia's vader was kort tevoren om het leven gekomen bij een poging tot redding van een 12-jarig Australisch meisje van de verdrinkingsdood. In de dochter werd de vader postuum geëerd om zijn daad van menslievendheid. Dr. Wouters, die 64 jaar oud is, heeft de prijs gekregen als erken ning van zijn „buitengewone daden van burgerschap" - terecht, want dr. Wouters, geboortig uit Waspik, bij Den Bosch, en opgevoed in Meerssen (Limburg), heeft in de dertien jaren van zijn verblijf in Australië rusteloos gewerkt aan de verbreiding van Nederlandse cul tuur in dit tand en aan de assimilatie en integratie van immigranten in de Australische samenleving. gratie, mr. Alexander Downer, herhaal delijk de loftrompet gestoken over de nieuwe burgers. Talloos ook zijn de lof felijke toespraken, die parlementsleden bij naturalisatie-plechtigheden hebben Assimilatie was in begin moeilijk De assimilatie van meer dan ander half miljoen immigranten na de oorlog is vele jaren achtereen een groot pro bleem geweest. De bevolking heeft de nieuwkomers lange tijd met een scheef oog aangekeken. Hoewel ook thans nog uitingen en gedragingen van antipathie voorkomen heeft de Australiër, in het algemeen gesproken, de immigrant aan vaard en wordt deze met vriendlij kheid en behulpzaamheid tegemoetgetreden. De immigrant is een kans gegeven en hij heeft er wat van gemaakt. Dat is voor de Australiër voldoende om hem aan z'n hart te drukken. De Australische regering heeft daar om geruime tijd al zitten broeden op een gelegenheid om op bijzondere wijze te getuigen van waardering. In de laat ste jaren heeft de minister van Immi- gehouden om de nieuwe Australiërs een hart onder de riem te steken. Er ligt grote morele waarde in die loftuitingen besloten, maar de sprekers verlenen ook daadwerkelijke hulp, als het nodig is. Het lijkt er soms op alsof zij zich ver ontschuldigen voor het feit, dat de im migrant in de eerste jaren der immi gratie veelal aan zijn lot werd overge laten. Meer begrip voor immigrant Ook de gewone burger heeft meer be grip en gevoel gekregen voor de moeilijk heden, die nieuw aangekomenen moeten overwinnen. Uit die gevoelens kan ver moedelijk worden verklaard, dat op ini tiatief van mevr. Gertrude Kumm (lid van de immigratie-adviesraad en iii Aus tralië bekend om haar werk in de chris telijke jongevrouwenbeweging- een „prijs voor burgerschap" is ingesteld, uit te reiken aan hem of haar, die zich door „buitengewone daad of daden van bur gerschap" heeft onderscheiden. Sinds 1958 is die onderscheiding uitgereikt op de jaarlijkse burgerschapconventie in de nationale hoofdstad Canberra. De uitreiking van de prijs reflecteert op de Nederlandse immigrantengemeen- schap. Men moet de erkenning van de verdiensten van de heer Wouters echter zien in het ruimere verband van de gehele immigrantengemeenschap. Daartoe is by hem alle reden: hij is lid van het hoofdbestuur van de raad van goede buren in Nieuw-Zuid-Wales, een door de Australische overheid in gestelde organisatie, bedoeld om de as similatie van de immigranten te bevor deren. Naast door de regering benoemde leiders hebben er gekozen vertegenwoor digers van verschillende nationale groe pen zitting in. De heer Wouters is ook voorzitter van de bond van nieuwe bur gers en al langer dan tien jaar be stuurslid van de representatieve Neder landse Vereniging in Sydney. Daarvan is hy ook de voorzitter geweest. Rotterdams Philharmonisch Orkest treedt tweemaal op in Scarborough (Van onze Londense correspondent) De op de hoge rotsen gelegen Engelse Noordzeebadplaats Scarbo rough zal dit jaar als speciale attractie voor het voor-seizoen voor de vierde achtereenvolgende maal een „Dutch Festival Week" houden, namelijk van 12 tot 19 juni, welke door mr. Y. Scholten. de staats secretaris van O. K. en W. zal worden geopend. Deze Nederlandse week wordt wederom een belangrijke culturele gebeurtenis. Het Rotter dams Philharmonisch Orkest, onder leiding van Eduard Flipse, zal tweemaal optreden met als solist de pianist Daniël Wayenberg. um van Arnhem en uit de collectie van Prinses Wilhelmina zullen daar een plaats vinden. De herrijzenis van Arn hem zal in beeld worden gebracht en ook komt er weer een klompenmaker uit de Achterhoek. Onze politiemannen zijn altijd een welkome verschijning in Scarborough (omdat ze geen bekeuring kunnen ge ven!?Dit jaar komt Arnhem aan bod, dat een inspecteur en een briga dier met een patrouille-auto en zes mo toragenten zal afvaardigen. Een harmo nie-orkest- uit Zutphen zal voor speciale vrolijkheid zorgen. Ook treedt elke avond een Nederlands cabaret op. Op het programma staat verder een „Grand Double Dutch Ball". Dit is een aardige woordspeling: ..Double Dutch" is in het Engels de uitdrukking voor onbegrijpelijke taal! Voor ons land en voor onze produkten is de „Dutch Festival Week" »n Scar borough, welke in korte tijd een echte traditie is geworden een misschien kost- Kostbare traditie is nuttige propaganda Er komt verder een tentoonstelling van Nederlandse grafische kunst en van werken, afgestaan door het KröllerMöl- ler-museum, waaronder mogelijk enke le Van Goghs. Edelsmeedkunst, inclusief het smeden zelf, zal worden getoond door mejuf frouw Marianne Ibes, terwijl de beeld houwer Jacques Maris een collectie van zijn werk zal tonen. Of de kapel van de Koningklijke Ne derlandse Marine welke uitgenodigd is, zal kunnen komen, staat nog niet vast. De „Dut-ch Swing College Band" zal zich elke avond laten horen en de fa milie Perlee met het Amsterdamse draai orgel, in Scarborough een vaste ver schijning, zal ook ditmaal niet ontbre ken. In de prachtige baai zal men weer het silhouet zien opdoemen van een der schepen van de Nederlandse marine. Klompenmaker „Dit is Gelderland", zo luidt de titel van een belangwekkende tentoonstelling in het Olympia-gebouw. Nederlandse klederdrachten uit het Openluchtmuse- bare, maar hoogst nuttige propaganda. Scarborough komen duizenden be- In zoekers uit de belangrijke industriege bieden in Yorkshire en midden-Engelahd. Het speciale blad „Scarborough Dutch Festival News" is grotendeels gewijd aan Gelderland en Arnhem en bevat een speciaal artikel over de burgemeester van deze stad, mr. Matser. Mi itante figuur Cosmopoliet Hij is Australisch burger, maar cosmo poliet in optima forma en een warme verdediger en voorstander van de ver breiding van Nederlandse cultuur in Australië. Hy spreekt dertien talen en vertaalt uit twintig. Hij vindt daarin dagelijkse oefening als hoofd van de vertaaldienst van de Commonwealth Scientific and Industrial Research Or ganisation (te vergelijken met het toe gepast natuurwetenschappelijk onder zoek TNO in Nederland) en in zijn uit gebreide relaties met verschillende natio nale verenigingen in dit land, dat meer dan dertig nationaliteiten herbergt. Her haaldelijk spreekt hy op bijeenkomsten van nationale groepen en op naturali satie-plechtigheden. Dr. Wouters is leider van de Neder landse volksdansgroep 32 leden die in Nederlandse nationale kleder drachten vrywel elke week van zich laat horen door op te treden voor charita tieve verenigingen en bijfeestelijke ge beurtenissen. By de Jaarlijkse allego rische optocht, die in Sydney wordt ge houden en waarnaar meer dan een half miljoen mensen komen kyken, heeft hij de leiding van alle nationale groepen. Dr. Wouters is een militante figuur, een strijdvaardige geest, die de vinger legt op fouten en tekortkomingen, die jde regering in haar politiek tegenover I immigranten maakt. Hy was de eerste, die een protest indiende tegen discrimi natie van genaturaliseerde immigranten, die volgens de wet als tweede-klas bur gers werden beschouwd. De Australische I regering toonde zich verontwaardigd over de kritiek, maar moest uiteindeiyk zwich ten voor de juisheid ervan en wyzlgde de wet. Ook de bond van musici heeft eieren voor z'n geld gekozen, toen dr. Wouters in felle bewoordingen de leiders van deze vakbeweging laakte voor het on derscheid, dat zij maakten tussen immi granten en geboren Australiërs door van eerstgenoemde een vier keer zo hoog entree-geld te eisen als van laatstbe- doelden, daarby dus de uitoefening van het beroep van musicus voor immigran ten sterk bemoeiiykend. Vriend van P'ato, maar Deze Brabantse Limburger en Neder landse Australiër is, zo zegt hij zelf: „Een vriend van Plato, maar de waar heid is mij liever". Tegenover uw cor respondent verklaarde hij: „De menin gen van Europese immigranten en van geboren Australiërs staan vaak lijnrecht tegenover elkaar en wanneer men weet dat de immigranten op de burgerschaps conventie in Canberra slechts tien pro cent uitmaken van de aanwezige afge vaardigden, dan zal men begrypen. dat de stem van Europa in de debatten slechts een zwakke weerklank kan zyn van hetgeen er in de harten der im migranten omgaat". Wouters zyn naam is een begrip onder de immigranten geworden windt er nooit doekjes om. Hy zegt: „Zodra immigranten er een eigen mening op na houden en deze ook verkondigen, dan is Leiden in last. Dan maken zij. die de teugels in handen houden, zich ongerust over de verschijnselen van emancipatie en wensen de meningsvry- |heid in te tomen". Ogen gaan wijder open De harde waarheid is gebaseerd op zyn eigen ervaring, maar men kan ge rust zeggen, dat de ogen van de regering, juist door zijn kritiek, steeds wijder zijn opengegaan. Het besef is gerijpt, dat deze man niet alleen een hart heeft van goud, maar ook als vechter voor de fundamentele rechten van de immi grant de waarheid verkiest boven Plato met recht een ridder zonder vrees of blaam. Vandaar dat de Australisohe regering dr. Wouters ditmaal heeft uitverkoren uit een voordracht, ingediend door de raden van goede buren in de afzonder- lyke staten, om de burgerschapsprys te ontvangen. Het vyfde werelddeel maakt een stormachtige ontwikkeling door en zyn aanzien wijzigt zich met de dag. De bydrage, die dr. Wouters tot die ontwikkeling levert, is een daad van burgerschap, die terecht de onderschei ding verdient, welke de regering hem heeft toegekend. Voorzitter Nieuw-Guinearaad naar Hollandia Van Schiphol Is vanochtend de pas benoemde voorzitter van de Nieuw-Gui- nea-raad, de heer J. H. F. Soliewyn Gelpke, naar Hollandia vertrokken. Hij was hier sinds oktober met verlof. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, deed hem met zijn eohtgenote uitgeleide. „Wy zyn thans Immers collegaV, zei hy. „wat ik hier in Nederland doe, gaat de heer Solle- wijn in Nieuw-Guinea doen. De functies zijn vrijwel gelyk. Ook de Nieuw-Gui- nea-raad is onafhankelyk.'. Suède-Reïniging Den Haag Officieel depot voor LEIDEN EN OMSTREKEN: HAARLEMMERSTRAAT 4 - Leiden TELEFOON 33186 T.m. dinsdag a.s. gebracht, gegarandeerd vóór Pasen terug. Wegens de vele aanvragen plaatsreservering niet meer mogelijk. Zonder opgaaf van reden kan toegang geweigerd worden. IN 'T VOORJAAR wilt U alles vernieuwen en veel daarvan kunt U zelf maken o.a. kleedjes, kussens, schilderijen, slaapkamerkleedjes, lopers, tapyten, theemutsén, tassen, wandkleden, enz. te veel om op te noe- noemen. WIJ kunnen U aan het materiaal helpen om het te maken. Halteplaats voor trams en bussen. Kort Rapenburg 2 - Telefoon 21534 TE KOOP van particulier eerste eigenaar FORD CONSUL 1954, 75.000 km., in prima staat f1750.—. Ligusterweg 12, Noordwijk aan Zee, tel. 0 1719—3515 Dagbladreclame doet klanten behouden, verloren klanten terug winnen. nieuwe klanten maken, goodwill kweken ADVERTEER regelmatig in het De MEES'l gelezen Krant van Leiden en Omstreken De vermaarde LAPPLE KOMPRESSOR KOELKAST voor een VERBIJSTERENDE lage prijs. Oorspronkelijk f 548. NU f 398.— Uw directe winst met deze lEMCO-aanbieding f150. Voor f398.— ('t is byna niet te geloven) hebt U nu een vorstelijke 140 liter KOELKAST, met alle pluspunten van een veel duurder apparaat.. Profiteer van dit fantastische aanbod, dat nooit meer terugkomt. ENwees er gauw by: de beperkte voorraad kan niet worden aangevuld. NIEUWE RUN 30—32 TELEFOON 24244» SLEUTELTJES GEVRAAGD Gevraagd lo kapster. Moet beslist uitstekend kunnende watergolven. Dameskapsalon P .Boef, Schoolstraat 44, Voor schoten, tel. 2386. Na 6 uur 3003. R Gevraagd zelfstandige hulp de hulshouding, van 85.30 uur. f40.— p. w. Mevr. Boef, Papelaan 41, Voorschoten, tel. na 6 uur 3003. Gevraagd voor spoedige In- ensttreding een werkster, van 810 uur, voor het schoon houden van kantoor en koffie zetten. E.D.E.K., Merelstraat 1 A, Lelden. Tel. 31872. Snelwegers te koop gevr. In goede staat. Wegende tot 1 kg. Aanbiedingen tot 6 uur. tel. 01718 - 3720. Na 6 uur tel. 01710 - 20965, Op ons atelier kunnen wy meisjes plaatsen voor afwis selende werkzaamheden, even tueel voor halve dagen. Ook thulsnaalsters gevr. Brieven bur. van dti blad no. 11028 k Werkster gevraagd voor en kele ochtenden per week of hele dagen. L. de Colicnylaan 12. Oegstgeest. tel. 34460. Enige nette Jongens en meisjes gevraagd voor schoon licht werk. met vrije zaterda gen. Ulterstegracht 144, Lel den. Kapster. Gevraagd een le en een 2e kapster. Goed op de hoogte met de moderne kap- kunst Het Kappershuls. J. Rynbende, Hogewoerd 21. Tel. 20560 Werkster gevraagd. Een och tend per week. Dag nader te bespreken. Mevr. Huysman. Pr Beata-ixlaan 51. Oegstgeest Tel 33588. Gevraagd ter overname klu- erwagen. Liefst een Engelse. Br. bur. v. d. blad no. 4751k. Lerares zoekt ruime gemeu bileerde zit-slaapkamer. In Leiden of Oegstgeest. Rustige omgeving. Brieven bur. van dit blad onder no. 4763 k. Meisje voor hele dagen ge waagd in doktersgezin, geen praktijk aan huls. Twee kin deren 3 en 6 jaar. Hohberger. K Doormanlaan 15. Oegstgeest tel. 32627. Te koop gevraagd kindcr- ledikantje met toebehoren en box. l*persoons bed met ledi kant en een wandelwagentje. Br. met prijsopgaaf: Soemba- straat 35. Oegstgeest. STe koop gevraagd I. g. st. inde schrijfmachine. Brieven bur. van dit blad no. 4748 k Gevraagd Jazzgltnr, In goede staat, voor blliyke prijs. Br. bur. v. d. blad no. 4738 k. Voor direct gevraagd net dagmeisje, van 95 uur, v. g. g. v. Victorlalaan 9, Wassenaar 01751 - 3678. Nette werkster gevraagd, liefst voor donderdag- en vrij dagmorgen, In gezin van 2 personen. Johan ae Wittstraat 12. Tel. 24731. R) Winkeljuffrouw. Net meisje gevraagd. Penedo, Haarlemmer straat 113, Lelden. Tel. 23534. B| Gevraagd hulp in de huls- oudlng voor hele of halve dagen. Llef6t aanmelden na 7 uur namiddag. MevT. Urban, Nieuwe Ryn 43. Tel. 20484. Gevraagd meisje voor de ochtenduren. Hoog loon. Boulevard 129, Katwijk a. Zee. Gevraagd een flinke hulp ln de huishouding, voor dag of dag en nacht, door mevrouw Cohen, Rbnsburgerweg 22. Lei den. Tel. 01710 - 30720. ZwecfzadH en een duozlt of Duddyzlt gevraagd. Brieven bur. van dit blad no. 4805 k. Gevr. te Wassenaar, meisje voor de ochtenduren of werk ster voor 2 of 3 ochtenden per week. Tel. 01751 - 4260 of brieven bur. van dit blad on der no. 4811 k. Werkster gevraagd, 2 och tenden per week, van 912 u. Aanb.: Boerhaavelaan 26. Tel. 26913. Gevraagd een flinke nette werkster, v. g. g. v.. voor en kele ochtenden per week. f 1 50 per uur. Brieven bur. v. d. blad onder no. 4809 k. S| Te koop In goede staat z(|n- e transportzhspan. merk Hol landia. plm. 3 Jaar oud, voor zware klasse motor Ook ge schikt te maken voor personen Prijs f 150.De Jong. Haag- weg 8 (by overweg), Lelden. Gevraagd bijverdienste. Br. bur. van dit blad no. 4738 k. Te koop I.anibretta-scooter. 150 cc., ln goede staat. Aanrij ding-vrij. Goede banden. Com pleet. StaaiwijkBtraat 29. Lei den. Vrijdag en zaterdag 4 grote schollen voor f 1.-. 4 gro te lekkerbekjes voor f 1.-. Ge stoomde makreel, gerookte bok king en prima gezouten na ring. Morsweg 36, standplaats: Haarlemmerweg 2. Tel. 30659. AANGEBODEN „Ford Anglla" 1951. Prima onderhouden wagentje. Benz. 1 14 Verwarming en 2 maanden belasting. Spotprys f 275.Van Riëbeeckhaf 8, Kool. B Ervaren verpleeghulp biedt ch aan voor drie avonden per week. Brieven bur. v. d. blad onder no. 4800 k. Wegens vertrek: een com pressor 6 A DM 220—127 V f 125, een bromfiets f 30, een damesfiets f 10, een theemeu bel f 15, een boekenkast f 12.50 een theekast f3, een oliekachel f 25 Hoefstraat 1 b/d. Doeza- straat. Aangeb. radiotoestel, mooie volle toon. slechts f25. Phi lips luxe shaver ln etui (nog nieuw), halve prys. Stofzuiger, strijkijzer, trafo f 3 enz. He denavond. Waardgracht 126. Biedt zich nan net meisje, 16 Jaar. v. 9 tot 5 u„ 4 d, per week. Geen ruw werk. Br. bur. v. d. blad no. 4797 k Aangeb. 4 fauteuils (bekle ding Iets beschadigd) en by- behorende tafel. Moet weg. T. e. a. b. Langebrug 103. Zaterdagmarkt. Leuke schuimrubber damespettlooats ln kleuren 3.98. Gemoltonneer- de directoires, wit, roze. tot 54 2.98, twee stuks 5 gulden. Damesslips 98. drie stuks 2 50. Koornbrugsteeg over muziek handel Servaas. Japle Zaterdagmarkt. Wegens ver huizing pracht dames-, heren en kinderondergoed. Ook grote maten 98 cent. Onze bekende lange onderbroeken en borst rokken. alle maten 2.98. Koornbrugsteeg over muzlefc- iandel Servaas Japle Flat 1100, bouwjaar *50*51, ln fantastisch goede staat, te- Rn fantastisch lage prijs, vendaal 171. F* Kastanjes 45 ct. half kilo. Pinda s 49 ct 250 gram. Dage- Ihks verse Champignons. N v. Loef. Nieuwe Rijn 21, over het Stadhuis. Literblik Hollandse dop erwten. zeer fijn nu 98 ct Halve liter doperwten Middel I nu 39 ct. Sinaasappelen zeer zoet en sappig 12 stuks voor f 1.10. N. v. Loef. Nieuwe Rijn 21, over 't Stadhuis. Solex de Luxe aangeboden, 1 Jaar oud. ln zeer goede staat. Middelweg 25. Ford Fairllne 1957 te koop, 140.000 km., tweekleurig ln zeer goede staat. Van 912 en 2—5 uur. Rooseveltstraat 12. Lelden. Te koop aangeb. wandelwn- Kntje, ln goede staat. Goejestraat 72. Lelden. Te koop aangeboden een In §oede staat verkerende kin erwagen. Drleplassenweg 68, Katwijk aan Zee. Tel. 01718 - 2243. DIVERSEN Teenagers. New American system all In one. Teenagers permanent. Bestand tegen vocht Lftng houdbaar, f 9.— compleet Alleen bij salon Luclenne, Haarl.straat 234. Tel 20714, Verloren maandag 27 febr. Jl-, gaande van Boshulzerlaan via 5 Meilaan naar Dahlia- straat, damesarmbandhorloge, gedachtenis Terug te bezor gen: Boshulzerlaan 18. Lelden. „Vivace". Het bekende Jeugdaccordeonorkest als aan vulling op Uw feestavond. e«n zeer welkome afwisseling Het speelt en zingt o.a, Barcelona Seeman delne Heimat enz. enz. Te bevragen: Rynkade 2. tel. 80216. Nette weduwnaar, werkende stand, met woning, zoekt ken nismaking met weduwe met enig Inkomen 6568 Jaar Br. bur. v. d. blad no. 4723 k. Wonlnrrull. Aangeboden neel huls. 2 kamers. 1 sl kamer, grote zolderlange gang. 12 m. tuin. Gevraagd 4-kamerwon'.ng Tevens box met vlonder en boxkleed te koop. z.g.a.n Br. bur. v. d blad no 4739 k. Wonlnjrrul). Aangeboden heel huls, bev. 2 kamers keu ken. tuin, zolder Gevraagd ,n- dere woning, geschikt voor ge zin met 2 kinderen. Brieven bur. van dit blad no 4740 k Ter ruiling aangeboden een rroot nieuw huis. voor Iets leiner. Geen flat Brieven bur van dit blad no. 4774 k Wonlngrull. Hee! huls. 5 kamers, zolder, balkon, tuin schuur, omg Hoge Rljndyk, voor ander huls. Prof.w(jk of 4-kamerflat Brieven bur van dit blad no. 4779 k.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11