Twintig jeugdige misdadigers - „ladiesgang" - voor de rechter President richtte waarschuwing tot de „blinde" ouders Wat de raad van Leiderdorp te behandelen krijgt STADSNIEUWS Bloedbad in Loeloeaburg BEURS VAN AMSTERDAM DONDERDAG 2 MAART 1961 Stelen als raven en zwijgen als goud (Van onze Rotterdamse correspondent) Vandaag heeft de „ladiesgang" te Rot terdam terecht gestaan. Twintig jongens, zestien tot twintig jaar oud. Roof, uit spattingen met gestolen goed. Hun lijf spreuk: „Stelen als raven en zwijgen als goud". Voor de aanvang van de zitting van de rechtbank legde de president, mr. P. J. C. Schipper een verklaring af. „Sommigen zien in het optreden van deze jongens een ernstige uitbarsting van jeugdcriminaliteit. De rechtbank echter ziet hun optreden niet als een teken des tijds en acht „deze groep jongeren niet representatief voor de tegenwoordige jeugd". „Over het hoofd van deze verdachten heen wil de rechtbank een waarschu wing richten tot ouders en opvoeders. Deze misdrijven zijn het gevolg van een aantal factoren, waarvan het onvoldoen de toezicht er één is," aldus de president. De officier van Justitie riep bij zijn eerste requisitoir uit: „Het is erg geweest en nog erger is het, dat gij, ouders, dat niet geweten hebt. Avond aan avond waren deze jongens van huis en de ouders wisten niet waar zij waren. Zij vroegen zelfs niet, waar zij waren ge weest. Er was bij deze ouders gebrek aan interesse, wel wrevel en wrok, dat politie en Justitie hadden toegeslagen!" Roven en stelen Eind vorig jaar heeft de politie te Rotterdam deze „ladiesgang" opgerold. Het was een komplot van Jonge jongens, die er des avonds op uit trokken om te roven en te stelen. In kelders hielden zij feesten, waarbij het wild toe kon gaan. Nu stond deze grote groep terecht, 's morgens de jongens van 18 tot 20 jaar, 's middags achter gesloten deuren de jongens van 16 tot 18 Jaar. Op de publieke tribune bestond grote belang stelling. Voornamelijk van de zijde der „ladies". In zijn requisitoir tot de eerste ver- LEIDERDORP Willem de Zwijgerlaan hield ouderavond De gisteren in Irene gehouden ouder avond van de Chr. Nationale School, waarvoor grote belangstelling was, bood een zeer aantrekkelijk programma. Als hoogtepunt van de avond mogen we zeker wel noemen de verzorging door het personeel van de school van de „Sohool in 1800 en 2000". Dit waren twee korte schetsjes met zelfgemaakte tekst, waar van de eerste een aanschouwelijk lesuur gaf met een „echte" ouderwetse onder wijzer met kalotje en het bezoek van en wel heel deftige schoolopziener. Het tweede schetsje gaf een lesuur in het jaar 2000, met als onderwijzer een robot, fantastisch natuurgetrouw ge maakt met een „hart" van alle mogelijke draden en draadjes. Wat een schrik on der de aanwezigen, toen deze meester plotseling, geheel volgens plan, afsloeg onder enorm lawaai. Duidelijk kwam bij deze schetsjes naar voren hoe de toekomstige leerlingen in het jaar 2000 volkomen passief de opge dreunde lessen der mechanische mees ter zullen volgen, in tegenstelling, met de eerste les, waar wel ondeugende, ac tieve jongelui de orde verstoorden. Aardig altijd weer het enthousiasme van de kinderen, ditmaal van de drie laagste klassen, te zien als zij een versje mogen opzeggen, of aan een stukje mee mogen doen. Wat doen ze dan hun best. Na de pauze hield de heer B. Ouwer- Ikerk, als zijn zwanezang na ruim tien jaar aan de school verbonden te zijn geweest, een zeer leerzame inleiding over de ontwikkeling in de kindertaal. De heer Ouwerkerk is per 1 september be noemd als Neerlandicus aan het Chr. Lyceum te Zeist. Met een kort openingswoord werd deze ouderavond geopend door de tweede voorzitter van het sohoolbestuur, de heer T. van Ingen Schenau. Het school bestuur was bijna voltallig aanwezig. Het jaarverslag van het hoofd der school, de heer G. van Houwellngen gaf een gunstig beeld over het afgelopen jaar. Er wordt gewerkt met 8 man per soneel, en de school telt 312 leerlingen. Het wachten is op de toestemming met de bouw van de drie leslokalen extra te kunnen beginnen; plannen en bestek liggen klaar. Uit dit Jaarverslag bleek heel duidelijk, dat de harmonie tussen het personeel onderling wel zeer bijzon der goed genoemd mag worden. Al met al, kan de heer van Houwelin- gen met zijn zo actieve staf terugzien op een goed geslaagde ouderavond. RIJKSPOSTSPAARBANK Over februari werd ingelegd f77 662,14 en terugbetaald f. 44.891,84. Er is dus flink gespaard. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 2 maart. C.V Centr Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen dagprijzen. Gerbera per stuk 45-80, Euphorbia 20-36, Calla 40-68, Forsythia 25 43, Prunus Triloba 40-62, Prunus Ser- rulata 200-325, Amaryllis per kelk 25-48 Seringen: Stepman 4 kop per stuk 75-125, id. 2 kop 40-58, Legray 4 kop 40-53, ld. 2 kop 25-36, Fresia per bos 75-130, Cycla men 125-195. Iris 175-270. Anemonen 40- 70, Anjers: rood per stuk 15-29, roze 15- 29. wit 12-27, Rozen: Better Times 45-75, Roselandia 60-90, Parel van Aalsmeer 75- 115, Geh. Duisberg 75-105, Pechtold 40-61 Mad. Ofman 50-85, Baccarat 125-180, Stokman 80-105, Pink Sensation 90-120. BARNEVELD, 2 maart, Coöp. Veluw- se Eierveiling. Weekaanvoer 950.000, waar van er thans 350.752 ln velling werden gebracht. Handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 47/52 gr. f9.22-10.22, van 52/57 gram f 10.53-11.33. van 57/62 gram f 11.46-11.70, van 62/67 gram f 11.80- Èiervelling S.B.E.: aanvoer 383.548 st. Handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52/57 gram f 10.79-11.49, van 58/62 gram f 11.59-11.85. van 62/66 gram f 11.71-12.42, eendeëleren van 63/70 gram f 9.00-9.50, idem van 70/81 gram f9.61- 10.36. Eiermarkt: aanvoer ca. 1.750.000. Handel redelijk. Notering: eieren van 57/65 gram per 100 stuks f 11.40-12 40. alg. prijs f 11.85 kiloprijs f 1.94, basis 61 gram. Pluimveemarkt: aanvoer 52.000 stuks. Handel ln kippen redelijk, ln kuikens traag. Slachtklppen f 1.80-1.85 per kg. Slachtkulkens f 1/70-2.00 per kg. GOUDA, 2 maart. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt alhier zijn heden aangevoerd 10 partijen: eerste kwaliteit noteerde per kg f 2.15 tot 2.18 en tweede kwaliteit per kg f2.10 tot 2.14. Handel goed. dachten zeide de officier van Justitie, dat de „ladiesgang" geen gevolg was van na-oorlogse mentaliteit. „We hebben hier te maken met een aantal losgeslagen kwajongens, die er avond aan avond op uittrokken, nadat zij in een of andere ijsssalon bij elkaar waren gekomen. Als zij hadden ingebroken, keerden zij terug en sloegen zich brallend in grootheids waanzin op de borst". De officier sprak ook over de kelder feesten, waaraan ook meisjes deelnamen. Deze meisjes hebben feiten gepleegd, die zich op het grensgebied van het straf recht bevinden. Daarom zullen zij ook niet terechtstaan. Verdiende correctie „Er kan van deze jongens nog wel iets! terechtkomen, mits er een harde, maar verdiende correctie wordt toegepast, die een uitdaging aan de ouders kan bete kenen", aldus de officier. In welke orde deze straffen moeten liggen, bleek bij het uitspreken van de eerste eis in deze omvangrijke zaak: een jaar en vier maanden gevangenisstraf. „Samen hebben jullie zo'n twintig inbraken gepleegd", zeide de president tot de eersten van de reeds verdachten, een 19-jarige assistent-kapper en een 17-jarige leerling-tekenaar. Ten laste gelegd was een inbraak aan het Haring vliet, waarbij een radiotoestel en rook waren werden gestolen. De kapper had achttien strafbare feiten gepleegd, waar onder een straatroof. „Jullie hadden behoorlijke betrekkin gen", aldus mr. Schipper, „maar des avonds zetten jullie een ander masker op. Samen meer dan twintig inbraken Het gestolen goed werd, zo bleek uit het verhoor, bij ouders van vrienden ondergebracht. Het reclasseringsrapport beval gecombineerde straffen of jeugd gevangenis aan. Er werden straffen geëist van enkele tot zeventien maanden gevangenisstraf en jeugdgevangenis, al of niet met aftrek tegen de jongens, die uit allerlei milieus kwamen: een assistent-kapper, een leerling-tekenaar, een kantoorbe diende, een soldaat, een leerling van een lyceum enz. Een enkele had niet minder dan 26 inbraken in drie maanden tijd op zijn naam. Alle jongens hadden een verdediger. De raadslieden wezen in vrijwel alle zaken op de moeilijkheden, die bij de jongens mede oorzaak zijn geweest van hun balorige levenshouding. Zij voerden verzachtende omstandighe den aan en bepleitten lagere straffen. WASSENAAR CONCERT „EXCELSIOR" De Wassenaarse Muziekvereniging .Excelsior" heeft dinsdag- en woensdag avond in het Verenigingsgebouw onder grote belangstelling geconcerteerd. Voorzitter J. R. A. Boermans herin nerde er in een inleidend woord aan, dat .Excelsior" verleden jaar in de hoogste afdeling van de federatie, de vaandelafdeling op een concours te De Bilt een eerste prijs met het hoogste aantal punten behaalde en daardoor een wimpel aan het vaandel verdiende. Een van de nummers, waarmee dit succes behaald werd. ,De Barbier van Sevilla", stond deze avond op het pro gramma. Dat programma bevatte ook enkele populaire stukken, die bij het publiek bijzonder in de smaak vielen, zoals de Napolitaanse serenade van Winkler en een selectie uit de operette „Show Boat". Van toegewijde studie onder bekwame leiding getuigd ook de uitvoering van „The Harp of Wales" van G. Boedijn. De gebroeders Hilgeman waren klarinet-solisten in ,Dans les montagnes" van Delbecq. Als laatste nummer van het muzikale programma stond aangekondigd, het optreden van de drumband van .Excel sior". Nadat voorzitter Boermans de di rigent, de heer M. Brilleman, gehuldigd had voor diens prestaties met het orkest kwam de drumband op de planken met een vijftal nieuwe trommen, door de leden zelf bijeen gespaard door middel van een oud papier-actie. Daarna kwa men 7 majorettes aangemarcheerd, wier uniformen eveneens bekostigd werden uit het oude papier. De drumband met de majorettes gaf een demonstratie van haar kunnen. Na de pauze trad de R.-K. Toneel vereniging „De Vriendschap" voor het voetlicht met het toneelspel .Euorente contra Ataglio", dat onder regie van Ben van Hest werd opgevoerd. De tweede avond werd terwille van de jongere vrienden van .Excelsior" be sloten met een bal. OEGSTGEËST Onze plaatsgenoot, de heer K. van Baaren is benoemd tot lid-voorzitter van de regelingscommissie voor de staatsexamens voor de danskunst 1961. WARMOND DEFINITIEVE OVERDRACHT VAN HUYS TE WARMONT Van de overdracht van het kasteel „Huys te Warmont" en het aangrenzen de boscomplex zijn gisteren in tegen woordigheid van o.m. mevr. Chr. A. de Ruijter, lid van Gedeputeerde Staten, namens de vorige eigenaars, ir. A. Krantz, de acten gepasseerd. Het boscomplex is overgegaan aan de Stichting Zuidhollands Landschap en het kasteel aan de provincie. Gisteren hebben wij bezoek ge had van drie piepjonge collega's uit Alphen. Het waren twee meisjes en een jongen van het reportageclubje van de schoolkrant van de Imma- nuelschool voor Chr. Ulo in Alphen. Zij kwamen kijken hoe een krant tot stand komt. Op de foto staan de journalisten-in-de-dop te kijken hoe de copij wordt gezet. V.l.n.r. Rien van der Noordt Marjan van Rijn -en Gerda van Houwelingen op de zetterij van het L.D. Verhuur volkstuinen Met ingang van 1 maart 1959 werden enkele volkstuinen, gelegen in de Kalk- polder bij de Mauritssingel voor 3 jaar verhuurd. Om verschillende redenen moest een aantal worden ontruimd. Naasb-de riool waterzuiveringsinrichting is nog een stuk grond beschikbaar voor volkstui nen, die inmiddels zijn aangelegd. Die huurders, die reeds eerder een volkstuin van de gemeente hadden ge huurd kunnen opnieuw geholpen wor den. B. en W. stellen voor de volkstuinen voor 1 jaar te verhuren nl. van 1 maart 1961 - 1 maart 1962 voor 7 cent per m2. Voorschotten onderwijs De raad wordt gevraagd haar goed keuring te verlenen aan de voorschotten op de exploitatievergoeding der bijzon dere scholen, na vaststelling van het ge middeld aantal leerlingen. Dit wordt dan Chr. Nationale School f. 18.793,55; Herv. Scholen f. 21.329.33; R.-K. school f. 11.738,29; Chr. Ulo school f. 13.813,33. De uitbetaling zal plaatsvinden elke drie maanden voor een vierde gedeelte. Verbetering verlichting In een volgend voorstel vragen B. en W. de raad om f. 3.314 beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een toon- frequent-relais voor de in- en uitschake ling van de straatverlichting. Op het ogenblik gebeurt dit door mid del vaneen zgn. astronomische klok, die zich in het brugwachtershuisje bevindt. De moeilijkheid is, dat op de dagen, dat het vroeg donker is, de straatverlichting toch pas op de vastgestelde tijd gaat branden. Bij invoering van een toonfre- quent-relais zal de gemeente in elf af zonderlijke sectoren worden onderver deeld, waarin dan in elke sector voor noemde relais zal worden aangebracht. Het voordeel zal dan zijn, dat bij eventuele sturingen in het straatverlich- tingsnet een kleiner gedeelte van de ge meente betrokken is, terwijl bij de con trole op de openbare verlichting steeds een geringer gedeelte van de straatver lichting ontstoken behoeft te worden. De ontsteking van de straatverlichting zal dan in de toekomst gelijktijdig ge schieden met die in Leiden en Zoeter- woude. Uitbreiding zwembad Voor het maken van een plan voor uit breiding van het zwembad met o.a. een 50-meterbad heeft de raad in juni vorig jaar f. 2500 beschikbaar gesteld. De kos- tenbegroting van de Ned. Heide Mij be draagt f. 350.000. Door de enorme toe name van het bezoek is de uitbreiding zeer urgent geworden. B. en W. vragen de raad voor dit plan f. 350.000 beschikbaar te stellen. Andere voorstellen De volgende voorstellen bevatten eni ge belangrijke uitgaven uit het fonds voor dorps uitbreiding, het zgn. straten- fonds. In de eerste plaats een krediet voor de aanschaf van een brug-ongelijk, voor de gymnastiekvereniging „SpartaDeze ge bruikt nl ook de in het Dorpshuis aan wezige gymnastiektoestellen, die daar zijn voor de lessen der leerlingen van alle scholen. Voor het school-gymnastiekonderwijs is deze brug te zwaar; voor Sparta de aanwezige brug te licht, en de leggers ijn tijdens de „Sparta"-lessen al twee maal gebroken. Het college stolt voor een brug-onge lijk aan teschaffen en vraagt daarvoor een krediet va nf. 1425, t.w. voor de brug f. 1290, voor de brugwagen f. 85 en voor transport f. 50. Een krediet uit bovengenoemd fonds wordt voorts gevraagd voor de uitbrei ding van het clubhuis op het voetbal veld. De besprekingen hiervoor lopen al sinds augustus 1953. De kleedkamersac commodatie is beslist onvoldoende. Soms moeten 3 elftallen gelijktijdig van kle ding verwisselen in een ruimte van on geveer 12 vierkante meter, en het be stuur heeft veel klachten en protesten van bezoekende verenigingen ontvangen. De kosten voor de verbouwing en uit breiding van het bestaande clubhuis zul len f. 14.000 bedragen. Het college vraagt dit bedrar beschikbaar te stellen. De voetbalvereniging heeft toegezegd met een huurverhoging van f. 400 per jaar akkoord te gaan. „De Munnik" Voor de bouw van een clubhuis heeft de gemeente aan de tennisclub „De Munnik" f. 15.000 geleend. Na uitvoerige toelichting zegt het voorstel, dat B. en W. bij nadere overweging het beter ach ten het gebouw onmiddellijk nadat het gereed is, van de tennisclub over te ne men, teneinde allerlei moeilijkheden te voorkomn. Bij overdracht, kan dan de geldlening ineens worden afgelokt. Kos ten kunnen worden gedekt door de te ontvangen huur t.w. f. 900 per jaar. Voor groot onderhoud jaarlijks f. 250 en voor belasting en verzekering f. 100, zodat jaarlijks f. 12.50 zal moeten worden ont vangen. Ook acht het college het juister ook het clubgebouw van gemeentewege in te richen. Het vraagt daarvoor f. 5500. In het winterseizoen heeft de gemeente dan ook de beschikking over het gebouw, want dan wordt voorzien in een nijpend tekort aan vergaderruimte. G S. hebben zoals reeds vermeld, het verzoek het ten nispark met 3 banen uit te breiden afge wezen. B. en W. menen echter, dat deze uitbreiding tenvolle verantwoord zal zijn gezien de uitbreiding der gemeente. B. en W. vragen daarom voor aankoop clubgebouw en inrichting een krediet van f. 21.550 en voor uitbreiding aantal ten nisbanen uit het fonds voor dorpsuitbrei ding f. 30.000. De huurprijs voor de jaren 1961 en 1962 zal f. 1650 per seizoen bedragen. Het clubgebouw zal gedurende de pe riode van 15 oktober tot 15 maart door de gemeente worden geëxploiteerd. VRAGEN OVER RIJKSOPVOEDINGS GESTICHT De heer Berkhouwer (WD), lid van de Tweede Kamer heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat sinds enige tijd in het Rijksopvoedingsgesticht te Amers foort zich bij voortduring onregelmatig heden hebben voorgedaan? 2. Heeft zich bijv. begin oktober 1958 het feit voorgedaan, dat door een grote groep gedetineerde jongelieden, allen of voor een deel voorzien van slagwapens, een massale uitbraakpoging is onderno men, waarvan de uitvoering ternauwer nood belet is kunnen worden? 3. Zijn de laatste tijd geregeld ont snappingen voorgekomen, bij meerdere aantallen tegelijk, tot een totaal van meer dan 150 en zodanig, dat somtijds ongeveer 20 der gedetineerden voort vluchtig was? 4. Is het juist, dat er de laatste jaren een bijzonder groot verloop onder het dienstdoend personeel is geweest en dat in het jaar 1960 omstreeks 20 personeels leden hun ontslag genomen hebben? 5. Is het juist, dat vorig jaar enige pu pillen van het gesticht tezamen met een bewaker gepoogd hebben de brandkast van het gesticht open te breken en dat deze zaak - evenals gepleegde onregel matigheden ter zake van broodleveran ties - „disciplinair" is afgedaan? 6. Is het voorgekomen, dat een gede tineerde jongeman, die 's avonds elders onderwijs genoot, pas in de nacht of de volgende ochtend in de inrichting terug kwam en alsdan op last van de directie en op vertoon van schriftelijk bewijs van die zijde door de portier de terugkomst moest worden „geboekt" op 11 uur van de avond tevoren, zulks terwijl de betref fende Jongeman ervan verdacht wordt zich schuldig te maken aan zedendelic ten? 7. Moet vastgesteld worden, dat er enig causaal verband bestaat tussen het in de vorige vragen gereleveerde en een re cente wijziging in de leiding en/of het regime der onderhavige inrichting? 8. Is de minister bereid, omtrent de bjj de voorgaande vragen aan de orde gestelde feiten en alles, wat daarmede samenhangt, een omstandig onderzoek te doen instellen en het resultaat daarvan aan de Kamer kenbaar te maken? WISSELLOPER BEROOFD Vanochtend omstreeks elf uur is ter hoogte van de Oude Manhuispoort op de Oude Z(jds Voorburgwal in de Am sterdamse binnenstad een wisselloper een aktentas met circa f. 2.000,ont rukt door een ongeveer 20-jarige jonge man gekleed in een lichte regenjas, die via de Nes en het Rokin in de richting Kalverstraat wist te ontkomen. On middellijk werd door politiewagens van „5 X 8" een jacht op de rover ingezet. NED. AMBASSADEUR TE MADRID Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. W. E. van Pan- huys tot Nederlands ambassadeur te Madrid. De heer Van Panhuys is thans chef van het kabinet en directeur van het protocol van het departement van Buitenlandse Zaken. Italiaanse tegenkandidaat van mr. Stikker In kringen rond de NAVO in Parijs is meegedeeld, dat de Italiaanse regering de kandidatuur van Manlio Brosio, Italiaans ambassadeur in Washington, voor de post van secretaris-generaal van de NAVO handhaaft. De andere kandi daat is de Nederlander mr. Stikker. EUROPEES OECUMENISCH JEUGDCONGRES. In kasteel Oud-Poelgeest te Oegst- geest zal deze zomer van 1931 juli, het tiende Europese Oecumenische Jeugd Congres worden gehouden. Het thema van dit lustrum-congres is: „Eufrica- avontuur van twee continenten". Vragen, die dit onderwerp oproept, zullen in een aantal inleidingen ter sprake komen. VIER MAANDEN GEËIST VOOR DIEFSTAL EN HELING De officier van Justitie bij de Haagse politierechter eiste tegen twee Leide- naars, een 27-jarige expeditieknecht en een winkelier, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en tegen de expeditieknecht bovendien een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Hij werd beschuldigd van diefstal van 100 kg suiker, die hij had verkocht aan de winkelier. Verdachte was in oktober van het vorig jaar een zaak binnengewandeld, waar hij deed alsof hij expeditiewerk zaamheden verrichtte. Dat deed hij niet, maar hij pakte wel de suiker weg. Hij had het gestolene f. 30,beneden de marktprijs aan de winkelier verkocht. „Ik heb er niet bij doorgedacht", ver klaarde deze nu. De rechter vroeg hem, of hij er wel eens over had nagedacht, hoe een chauffeur aan 100 kg suiker kwam. „U begreep het best," zei hij, „het kon nooit zuivere koffie, en in dit ge val suiker, zijn geweest". Even later merkte de politierechter, dat deze ver dachte een ontzagwekkend strafblad had. Ook de expediteur bleek geen schone straflijst te hebben. Het toe zicht van de r.-k. reclassering had niet veel geholpen. De raadsvrouwe van de expeditie knecht, mevr. mr. Roell uit Leiden, vroeg of de zaak tegen de expediteur nog even kon worden aangehouden. Zij wilde, dat eerst een psychiatrisch rapport en een nader rapport van de r.-k. reclassering zou worden uitgebracht. De rechter wil ligde dit verzoek in. „Is het zo bevallen in de gevangenis?" vroeg de politierechter aan de winkelier, die reeds verscheidene malen had „ge zeten". Het antwoord was ontkennend en de politierechter veroordeelde de win kelier tot een boete van f. 100,—, drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf met 3 jaar proeftijd en onder toe- zichtstelling van het Leger des Heils. Hierop zei verdachte „Dank u, edel achtbare". INBRAAK AAN STATIONSWEG Tussen dinsdagmiddag zes uur en woensdagochtend tien minuten voor zeven is er in een perceel aan de Sta tionsweg. waarin ondergebracht de pa troonsafdeling van een uitgeversmaat schappij, ingebroken. De dader(s) ver- schafte(n) zich toegang aan de achter zijde van het gebouw, door het open schuiven van een raam. Uit een metalen kluis, waar de sleutel nog in stak, werd een geldkistje met f 40f 50 weggenomen en 100 postzegels van 12 cent, 80 van 8 en 130 van 4. Verder werd uit een schrijfbureau f7.50 ontvreemd. De da der (s) verliet (en) het perceel door de achterdeur, waar ook de sleutel nog in zat. NIEUWE ZUIDAFRIKAANSE AMBASSADEUR IN ONS LAND In welingelichte kringen in Kaapstad is vernomen dat de heer H. A. Rust waarschijnlijk Zuidafrikaans ambassa deur in Nederland zal worden. De vorige ambassadeur was dr. F. E. Geldenhuys. De heer Rust is in 1893 te Moorrees- burg geboren en heeft gestudeerd aan de universiteit van Stellenbosch. Na vol tooiing van zijn studies ging hij in het onderwijs. In 1954 werd hij lid van de Volksraad. Hij woont op een boerderij bij Wellington. De Verenigde Naties hebben gisteren te Leopoldstad meegedeeld, dat soldaten woensdag bij ongeregeldheden in de Afrikaanse wijk van Loeloeaburg vier enveertig Afrikaanse burgers hebben gedood. De soldaten namen wraak op de bevolking nadat burgers drie soldaten hadden gedood en drie gewond. Meer dan duizend Kongolezen heb ben bescherming gezocht bjj de Ver enigde Naties om aan de wraak van de militairen te ontkomen, aldus de woord voerder. De toestand in Loeloeaburg was he denochtend rustig. De Afrikaanse wijk is afgezet door Kongolese en Ghanese troepen. APOTHEKERSASSISTENTE VERDUISTERDE f. 10.000 De Haagse politie heeft een 59-jarige apothekersassistente aangehouden, die in de afgelopen v(jf jaar in totaal f. 10.000.— heeft verduisterd door te hoge bedragen aan te slaan op de kassa en het verschil in haar zak te steken. Al enige tijd geleden was het de eige naar van de apotheek opgevallen, dat er steeds kleine verschillen bestonden tus sen hetgeen was afgerekend en de prijs van de verkochte artikelen. BEURSOVERZICHT Oplopende koersen Amsterdam, 2 maart. Ook vanmiddag bestond er belang stelling voor Hoogovens, al moet worden gezegd, dat deze belangstelling geringer was vergeleken met die van gisteren, De arbitrage nam deze stukken uit de markt, terwijl het pubUek tot winst nemingen overging. De vraag behield echter de overhand met als gevolg dat de koers opliep van 947 tot 954. Op deze prijs voegde Hoogovens 10 punten toe aan de forse koerswinst van 40 punten gisteren. Later op de middag werd 951 gedaan. De slotkoers van gisteren was 944 3/4. Aku is de minder goede resul taten van de Amerikaanse dochter, de American Enka, blijkbaar vergeten, want de rayonaandelen haalden bij de ope ning op 545 het gehele koersverlies van de voorgaande dag in. Later steeg de koers tot 5484, tegen gisteren als slot koers 5421/4. Philips lag goed in de markt. De elektro-aandelen boekten bij de opening op 1245 circa 4 punten winst. Hieraan werd later nog 44 punt toe gevoegd bij een notering op 12494. Uni levers, die aanvankelijk op 858 vier pun ten beneden gisteren noteerden, sloten rond de vorige slotkoers van 862. Het was in deze hoek uiterst stil. Kon. Olies liepen terug van f 146 tot f 145,40, de slotprijs van woensdag. De beurs sloot voor de internationale waarden meren deels op het hoogste punt van de dag. Nu de koersstijging voor de Scheep vaartaandelen zich vandaag niet verder voortzette, gingen onrustige houders tot winstnemingen over, die echter zeer goed werden genomen. De gezonde reactie op de forse koersstijgingen van de voor gaande dagen bedroeg doorelkaar slechts enkele punten. In de cultuursector was HVA actief. De koers liep op van 1414 tot 1454; slotkoers gisteren 141. Am sterdam Rubbers konden een kleinigheid monteren. Staatsfondsen kalm en prak tisch onveranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 maart Londen 10.614-10.62; Montreal 3.84H- 3.85A: Brussel 7.594-7.60: Stockholm 73.44-73.49; Milaan 60.964-61.014; Oslo 53.024-53.074; Lissabon 13.21%-13.23% New York 3.794-3.79%; Parijs 77.46- 77.51; Frankfort 91.03-91.08; Ziirich 87.70 -87.75; Kopenhagen 54.904-54.954; We nen 14.574-14.584. Donderdag 2 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 44 102iV 102 Ned. '59 44102 101% Ned. '60-1 44 102 101% Ned. '60 II 44 1011» ÏOIISGL Ned. '59 4 4 10011 100Ü Ned. '53 3% 97% 97% Grootboek obl. 34 81B Ned. '47 34 (3) 95iV 95 Ned. '51 34 97 4 97% Ned. '53 (34) 95% 95% Ned. '56 3 4 95 95% Ned. '48 3 4 914 91% Ned. bel. cert. 34 91 Ned. '50 3 4 91% 91% Ned. *54 34 914 91% Ned. '55 I 34 91% 914 Ned. '55-11 34 94 93% Ned. *37 3 934 934 Ned. grtbk obl. '46-3 93ll 93 Ned. doll. ln. '47 3 91 91 Ned. Inv. cert. 3 9911 9911 Ned. 62-64 3 100% 100% Indië '37 3 99% 9911 Ihdië '37 A 3 96 964 Ned. won. b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.bJ. '58 4 4 1014 101A ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 40 GL 40 Nat. Handelsbank ..2414 Ned. Handelmij343 341 Amst. Rubber 1244 124% H.VA140% 1454 Senembah530 AK.U5424 5484 Berkel's Patent (v.) 376 GB 379%GB Calvé Delft cert. 856 857 Deli Mi).en (Ver.) 171.90 171.90 Kon. Pap. v. Gelder 366 GB 374 GB Hoogovens eert844% 947 Mtiller en Co. N.B. 574 4 566 GL Ned. Kabelfabr677 GB 683 GB Philips 1241 4 1249% Philips pref331 331 Unilever 861 8614 Wilton Feyenoord 302 GB 298 Billton 2de r505 499% Dordtse Olie gew. 675% 6794 Kon. Olie (f.20.—145 145.— idem (50 k f.20.—) 145.40 145.60 Holl. Amer. lijn 1904 188% Java China Paket 197 198 KIM101.50 101.— Kon. Ned. Stmv. Mij 238% 2334 Kon. Paket Mij186 183 Stoomvaart Mij Ned. 220 218 Nievelt Goudr eert 187% 1954 v. Ommeren eert. 375 375 GB Kon. Rott. Lloyd... 1944 192 Ned. Scheepv. Unie 1994 1964 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 974 97% idem '48 (34) 974 97% R'dam *52-1 (44) 1004 100% ld. ld. *37 I-II (34 96 4 964 Z.-HoUand '56 (44) 100% ÏOOA Vorige Slotkoers koers v. heden 105% 1004 182 137 183 137 Bank N.G. *58 (54) id. N.W.B. '52 (44) BVG rspbr f.500 BVG rspbr. '52 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam "53 3 A'dam *51 I 24 A'dam '56 I 2% A'dam *56 II 24 A'dam "56 III 24 Eindhoven '54 24 Enschede '54 2 4 Den Haag '52 I 24 Idem n 24 R'dam -52 I 24 Idem n 24 Idem "57 2 4 Utrecht '52 24 Z.-Holl. 1957 2 4 Zuid-Holland '59 24 NIET -ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Robeco 257 257.50 Amst. Bank 380 3794 HJB.U. eert219% 218% Rott. Bank 3374 334 Twentsche Bank 356 361 Industrie Ondernemingen 109% 108 87% 85% 85% 94% 94% 94% 94% 81% 81% 83 93% 93% 934 B 92% 93 98 B 98 B 103 103 934 94 99 98 102% 1024 Albert Heyn Borsumfj ElectrolasmjJ Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnljv. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Rott. Droogdok MJJ. Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernlnk's Betonmij. Van Wijk en Heringa Zaalberg Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 439 474 395 220 555 275 179 74% 136 585 562 930 382 1134 1834 146 140 L 23% 65% 5311 461» 524 45% 89% 63% 874 31% 89% 440 48 275 179 74 138 584 574 380 L 1134 185 2311 664 52% 474 514 45% 71 63% 88 31% 89%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9