In liet najaar komt de „Volkswagen" met „grote broer" van huidig model Maar voorlopig nog twijfel of succes in cle middenklasse even groot zal zijn als totnutoe Briljante opvoering Christopher Fry's Curtmantle van Ensemble BONDSKANSELIER ADENAUER IN APRIL NAAR KENNEDY Verdwenen kameleon plotseling weer terug in Diergaarde Blijdorp ZWAARDEMAKER Belgische Lotto door rechter veroordeeld Prachtig modern stationsgebouw der K.L.M. op London Airport Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 maart 1961 Derde blad no. 30294 (Van onze correspondent in Bonn) Op de Frankfurter automobieltentoonstelling (21 september tot 1 oktober) zal de Volkswagen te Wolfsburg voor 't eerst na 25 jaar met een nieuw model komen. Het gaat hier om een ..grote broer" van de huidige Volkswagen. Het wordt een auto met een ponton-carrosserie en een viercilinder luchtgekoelde motor met een inhoud van 1.5 liter, die achterin geplaatst zal worden. Het vermogen van deze motor wordt 45 p.k., waarmee een maximum snelheid van 130 kilometer per uur kan worden bereikt. Met dit nieuwe model geven de Volks wagenfabrieken te Wolfsburg eindelijk openlijk toe, dat het ook voor hen tijd is om eens met wat anders op de markt te verschijnen. Zy hebben nu al jaren betoogd, dat de vraag naar de gewone Volkswagens steeds groter werd, dat het dus weinig zin had om een nieuw model te maken en dat het veel beter zou zijn de produktie van het gewone oude model te verhogen. Dit laatste is inderdaad ge schied: er worden op het ogenblik cir ca 4000 Volkswagens per dag gefabri ceerd en zü worden nog altijd vlot ver kocht. Maar niet alleen in Duitsland, ook in andere landen en zelfs in de Verenig de Staten neemt de vraag naar Euro pese wagens van de middenklasse toe. Men wenst wat meer luxe, een motor van 1.5 liter en een wat hogere snelheid. Dit alles bieden Ford, Opel en Borgward nu al geruime tijd en voor wat de eerste twee fabrieken aangaat met suc ces. Dat nu ook Volkswagen tussen deze bedrijven springt en een deel van de nieuwe markt zal gaan opeisen, valt voor de kopers alleen maar toe te jui- Vooral Ford en Opel nemen zeer sterke posities in Daarmee zal de Volkswagen dan in de groep middelgrote Duitse wagens ko men, zoals Ford-Taunus 17 m, Opel-Re- cord en Borgward-Isabella. Ook wat de prijs betreft, want zoals men gisteren in Wolfsburg aankondigde, zal de „grote broer" 6400 Mark (ongeveer 5800 gul den) kosten, tenminste in de Bondsre publiek. Daarbuiten zal hy beslist veel duurder worden! Dat geldt ook al voor de huidige Volkswagen: het exportmo del kost in Duitsland namelijk slechts 4600 Mark, het standaardmodel 3790 Mark. AMSTERDAMSE SCHOOL EERT EDUARD HEIMANS Interresante expositie (Van onze Amsterdamse correspondent) De 100ste geboortedag van Eduard Heimans, de uit Zwolle afkomstige on derwijzer, die zijn natuurliefde op tal loze leerlingen heeft overgedragen, is voor de leerkrachten van de Heimans- school in Amsterdam-West, aanleiding geweest om een tentoonstelling aan hun vermaarde collega te wijden. Dinsdagavond heeft prof. dr. Jacob Heimans, zoon van de grote natuurlief hebber, op wie hij uiterlijk sprekend lijkt, de opening van de expositie bij gewoond. De Heimansschool is een la gere school, maar de wijze waarop de leerlingen van 6 tot 13 jaar hun onderwijzers hebben bijgestaan in het vervaardigen van duinlandschappen en waterpartijen, zou Ed. Heimans zo hij het. had kunnen zien, hebben ontroerd. Het eerste van de vier voor de tentoonstelling vrijgemaakte klaslokalen, geeft een beeld van de maatschappelijke verhoudingen in Heimans' jeugd, toen in het onder wijs nog schier middeleeuwse toestan den heersten. Wij zien hoe de jonge Heimans, die de liefde voor de natuur van zijn moeder heeft geërfd, als on derwijzer te Amsterdam brak met de dorre systematiek in het onderwijs, hoe hij planten mee naar school bracht en zijn leerlingen er over vertelde en hoe zijn baanbrekend werk tenslotte heeft geleid tot een vernieuwing van het onderwijs in de plant- en dierkunde. Op het ogenblik worden op de scholen leerboekjes gebruikt, waarvan Heimans destijds slechts kon dromen. Uiteraard is een belangrijke plaats ingeruimd aan de vele boeken die Heimans, veelal in samenwerking met dr. J. P. Thijsse, heeft gepubliceerd. Eduard Heimans is te vroeg ge storven: zou hjj een paar jaar langer hebben geleefd, dan zou hem het ere doctoraat zijn verleend, waartoe reeds voorbereidingen waren getroffen! V.V.Z.M. TEGEN „FILLED MILK" De Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne (VVZM) meent dat de Nederlandse condensindustrie, wanneer zij zich bij de „filled milk" (vervan- gingsprodukt voor gecondenseerde melk, samengesteld uit magere melk en plant aardig vet) interesseert, zich dient te onthouden van het gebruik van merken voor echte melkprodukten en het leg gen van verband tussen het namaak- produkt en het boerenbedrijf of de zui velindustrie. Voor zover in dit verband de vraag aan de orde zou komen of be reiding van het namaakprodukt in Ne derland mogelijk gemaakt zou moeten worden, is de VVZM van mening, dat men zich voorshands uit utiliteitsover wegingen daarvan zal moeten onthou den. Negen PTT-specialisten naar Hollandia Op 24 maart zullen negen man van het PTT-personeel in Den Haag per vliegtuig naar Hollandia op Nieuw-Gui- nea vertrekken. Deze PTT-ers, specialis ten op het gebied van de communicatie middelen, zullen ongeveer 14 dagen in Hollandia verblijven. De bedoeling is dat zij technische assistentie zullen verlenen ter gelegenheid van de installatie van de Nieuw-Guinearaad op 5 april a.s. Onder het gezelschap bevinden zich vier telexisten. chen: in West-Duitsland rekent men op nieuwe prijsdalingen in het najaar! Zware concurrentie De huidige Volkswagen verschilt uiterlijk maar weinig van het wagentje, dat rond 1938 voor het eerst op de auto markt verscheen. Nog altijd is het het model, dat professor Porsche in 1936 schiep. Van zijn allereerste type kwa men er overigens maar 60 uit. In 1938 kwam daaruit de Volkswagen te voor schijn zoals wij hem vandaag in grote lijnen nog kennen! Maar terwijl Porsche nog met een motor van 985 kubieke centimeter en 23.5 p.k. werkte, kent men thans een Volkswagenmotor van 1193 kubieke centimeter en 34 p.k. Van de onderdelen van de wagen is er thans geen enkel meer dat nog maar te ver gelijken is met 1938. Er valt dan ook nauwelijks aan te twijfelen dat de Volkswagen in de loop der jaren steeds meer veranderd en verbeterd is al leen zijn vorm bleef gelijk! En vermoe delijk heeft juist die vorm, naast de prijs, de hoge inruilwaarde en de kwali teit. veel bijgedragen tot het verkoop succes van de afgelopen tien jaar. De aanstaande herfst zal moeten be wijzen of de Volkswagen-president prof. Nordhoff terecht of ten onrechte enige miljoenen heelt geïnvesteerd in nieuwe afdelingen, waar de „grote broer" zal moeten worden gefabriceerd. Men betwijfelt in de Bondsrepubliek nog ten zeerste of het Nordhoff zal ge lukken met zijn nieuwe wagen ook maar enigermate het succes van de „oude" Volkswagen te benaderen. De concur rentie is in de middenklasse-wagens na melijk geheel anders dan bü de kleine wagentjes, de prijzen liggen veel dichter bij elkaar, de kopers zijn ook veel kies keuriger dan voor auto's onder de 5000 Mark en met een kleinere motor. Of Wolfsburg bü dit alles in staat zal zijn een middenklasse-wagen te leveren, die niveau heeft en daarenboven een rede- lijke prüs, daarover is men op dit mo ment nog zeer sceptisch. Opening Tilburgse Schouwburg Hooggestemde rede pro f. dr. Asselbergs (Van onze correspondent) Een feestelijk vlaggend Tilburg heeft gisteren de opening gevierd van de stadsschouwburg, het prachtige gebouw van de architecten ir. Bijvoet en prof. G. H. M. Holt, dat nog maar nauwelijks gereed was, toen het door een schaar van 900 genodigden in beslag werd genomen voor een openingsfeest, dat luister en gezelligheid paarde aan belang wekkende manifestaties op muziaal en tonelistisch gebied. Wekte het optreden van het Brabants Orkest 's-middags reeds geestdrift, 's Avonds gaf het Zuidelijk Toneel Ensemble in een briljante voorstelling van Curtmantle, de wereldpremière van dit nieuwste stuk van Christopher Fry. Tot diep in de nacht duurde daarop de soiree, waarin talloze pro minenten uit de wereld van overheid en kunst uit de Tilburgse burgerij en de academische gemeenschap van het hart van Brabant van harte hebben gefeest! In de plechtige openingszitting heeft de deken van Tilburg en Goirle, F. L. van Oort, psalm 127 (in de vulgaat 126) voorgelezen in de berijming van Gabriël Smit: „Wil God het huis niet bouwen, vergeefs is alle werk." Onder leiding van Willem Goedhart is deze berijming daarna ten gehore gebracht, getoonzet door Louis Toebosch, die in zijn „Tilburgse Psalm" enkele motie ven uit het Gregoriaanse Venei Crea tor weefde. Het werk werd uitgevoerd door het Brabantse orkest en het „Til burgse Gelegenheidskooor", een selectie van ruim 150 zangers uit de plaat selijke koren. In een hooggestemde rede droeg bur gemeester mr. C. J. G. Becht de schouw burg over aan de stichting die hem gaat exploiteren. Dat de stadsschouwburg het eerste voltooide plan is van het 72-mil- joenen project, waarvoor elders in de stad nog volop gebroken en gebouwd wordt, noemde mr. Becht tekenend voor de wil om alle streven naar materiële welvaart gepaard te doen gaan aan aan dacht voor culturele groei, die ten min ste even groot is. In een kort woord aanvaardde de voorzitter van de stichting, de heer H. F. van Dullemen, het gebouw en de op dracht. Hij bracht dank, zoals de bur gemeester had gedaan, aan allen die tot de totstandkoming hadden bijgedragen van wat meer dan eens gisteren „De mooiste schouwburg van het land" is genoemd. Namens de streekraad Mid den-Brabant welks kwart miljoen in woners in de Schouwburg een cultureel centrum van de eerste orde hebben ontvangen sprak burgemeester J. P. M. Meuwese van Hilvarenbeek een woord van gelukwens. Hoogtepunt van de overdrachtsplech tigheid was de feestrede van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs. In een deels etymologische, deel fe nomenologische beschouwing benaderde de Nymeegse hoogleraar het begrip .schouwburg". Thema van zyn spiri tuele college was een vers uit het ge dicht dat Vondel voor de opening vap de Amsterdamse stadsschouwburg maak te. Het Brabants Orkest gaf de ope ningszitting muzische luister door een uitvoering onder leiden van Hein Jor- dans van de Ballctsuite nr. 11 van Ma nuel de Falla en de Ouverture Vivat Brabantia van Oscar van Hemel. Na dit laatste werk verlieten de aanwezi gen in feestelijke stemming de zaal, om in de foyers, elkaar te ontmoeten. Tegen de nog wat sinistere achtergrond van lelüke bedrijfspanden, die eerstdaags het veld moeten ruimen voor de oost- westverbinding, lichtte de Schouwburg 's-avond helder op. Ensemble voerde onder regie van Karl Guttman, Fry's Curtmantle op, dat on der de titel Cortmantel vertaald is door Dolf Verspoor omdat de traditionele Fry- vertaler Bert Voeten verhinderd was. Het stuk behandelt het conflict tus sen de Engelse Koning Hendrik II en Thomas Becket, aartsbisschop van Canterbury, dat ook Jean Anouilh heeft geboeid. Deze schreef ongeveer in de zelfde tijd Becket of „De eer van God, dat reeds in ons land wordt vertoond. Anders dan zijn Franse confrater is Fry vooral geboeid geweest door de Ko ning. wiens levensgang hij schetst vanaf het hoogtepunt van zijn macht, via het conflict met de kerk tot aan zijn tra gische einde. Fry zelf heeft in Eindho ven verteld, dat het een merkwaardige belevenis was, een première meer voor te bereiden in een vreemde taal. De bedoeling van de acteurs en die van de regisseur moest hij afleiden uit stem buigingen en gebaar. Van beïnvloeding door de andere moderne auteurs die zich met het conflict Becket-Hendrik heb ben bezig gehouden is geen sprake. In Eliots .Murder in the cathedral" komt Hendrik als persoon niet eens voor, en Anouilhs stuk heeft hij nog steeds niet gezien. De galavoorstelling werd bygewoond door de ministers De Quay, Van Rooü en Toxopeus en de staatssecretarissen Scbolten, Stubenrouch en Schmelzer en ▼oort* tal van autoriteiten. Chinees blad wil „vrije discussie" „De Rode Vlag", het halfmaandeiykse tydschrift van de Chinese communisti sche party, heeft zich woensdag uitge sproken voor hervatting van „de vrüe discussie tussen de honderd scholen". Zoals bekend gaf Mao Tse-toeng in 1957 toestemming voor deze discussie, maar toen deze leidde tot een offensief van de tegenstanders van het bewind, werd er een einde aan het debat ge maakt. De Rode Vlag stelt nu, dat het be ginsel van het vrije gesprek zowel be antwoordt aan de wetten van de ont wikkeling van de wetenschappen als in het belang is van de arbeiders en de massa. Als voorbeeld van twee scholen, die naast elkaar kunnen bestaan en elkaar aanvullen, noemt het blad de medische wetenschap van het Westen. Met kracht valt het blad het dogma tisme aan. „Voor een Marxist volgt de waarheid op wetenschappelijk gebied niet uit een dogma. Om de waarheid te vinden, moet vaak een gecompliceerde weg worden gevolgd. De Marxisten moeten voor geen enkele kritiek bang zijn", aldus de Rode Vlag. GRIEKSE KONING NAAR ENGELAND De Griekse Koning is gisteravond om kwart over zes na zijn bezoek van een dag aan ons land van Schiphol met een lijntoestel van de KLM naar Londen vertrokken. Hy werd uitgeleide gedaan door de Griekse ambassadeur V. A. Ven'klos en de heer G. de Vries Lentsch jr. Belangrijke uitbreiding van Pools-Britse handel (Van onze Londense correspondent) Een belangrijke uitbreiding van de Pools-Britse handel is te verwachten. Een Juist uit Polen teruggekeerde Brit se handelsmissie is geestdriftig over de meer dan gewone belangstelling, welke men daar heeft ondervonden. De Engelsen kregen de indruk dat Polen aan Engeland als leverancier de voorkeur geeft boven West-Duitsland, mits produkten, prijzen en leverings tijden bevredigend zijn. Polen heeft grote hoeveelheden machines nodig en Enge land is bereid als tegenprestatie zoveel mogelijk in Polen te kopen. Advertentie Aanstaande ontmoeting sal de definitieve breuk met het tijdperk-Dalles inhouden (Van onze correspondent in Bonn) De mededeling van de Ameri kaanse president Kennedy op zijn persconferentie van gisteren, dat hij op 12 en 13 april aanstaande in Washington besprekingen hoopt te voeren met de Westduitse Bondskanselier Adenauer, is in de Westduitse hoofdstad met vreugde begroet. Twee maanden later dan men in Bonn had verwacht krijgt daarmee de kanselier de eerste gelegenheid om een reeks branden de problemen met de nieuwe Amerikaanse regeringsleider te be spreken. Reeds vrij kort na Kennedy's verkie zing in november j.l. lanceerde men in Bonn geruchten dat Adenauer in januari naar Wishington zou gaan. Van Amerikaanse zijde heeft men daarop vry koel en resoluut gereageerd: men maak te Bonn namelyk duidelijk dat van een dergelijk haastig in elkaar getimmerd gesprek niets kon komen. De aanstaande ontmoeting tussen de 85-jarige kanselier' en de 43-jarige pre sident zal de definitieve breuk moeten inhouden met het tydperk-Duiles, waar in Adenauer, wat zyn verhouding tot de Verenigde Staten aangaat, lange tyd heeft geleefd en geloofd. De samenwer king Bonn-Washington, die op het ogen blik bepaald zwevende is, zal nu een maal op een geheel andere leest moe ten worden geschoeid. Het sterke leunen van Bonn tegen Washington zal plaats moeten maken voor een realistischer gebruik van de eigen financiële kracht, onder meer ter ontlasting van de Amerikaanse beta lingsbalans. De tijd is voorbij dat Aden auer in Washington aan de bel kon trek ken als hy meende dat het Russische gevaar vergroot was. Koel en nuchter zal men dat in Washington thans zelf wel constateren. De wyze waarop minister van Bui- telandse Zaken Von Brentano vorige week in Washington werd ontvangen, de duidelyke Amerikaanse afwyzing van (Van onze Rotterdamse correspondent) De grote wrattenkameleon, die was gestolen uit een vitrine in het rep tielenhuis van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam, is terug. Toen gistermor gen de oppasser het reptielenhuis binnenkwam, zag hij tot zijn grote verbazing, dat er weer twee wratten- kameleons waren. Toen dinsdagavond om zes uur het hek van de Diergaarde werd geslo ten ivas het dier nog altijd onvind baar. Het is onmogelijk, dat de ka meleon zich onder de planten in de vitrine heeft verstopt, want die is in tegenwoordigheid van een re chercheur van politie geheel „omge ploegd". Nadat een bericht over de vermissing in de kranten had gestaan en ook de te levisie er aandacht aan had besteed, werd de Diergaarde van vele zyden op gebeld, dat er een advertentie in een dagblad had gestaan, welke advertentie nogal verdacht leek. De tekst luidde on geveer als volgt: „Kameleon te koop aangeboden. Lief voor kinderen. Bene vens enkele overjarige koelkasten". De rechercheur, die de verdwyning be handelde, belde de adverteerder op en vroeg hem wat voor kameleon het was. „Oh, een kleintje, die een vriend van me die vaart, heeft meegebracht". De politieman maakte zich bekend en weldra bleek dat er in het geheel geen kameleon te koop was. De koelkasten verkoper had gebruik willen maken van de publiciteit, die aan de verdwyning was gegeven, om de aandacht op zyn overjarige koelkasten te vestigen. Hy be kende. dat zeven personen hem hadden opgebeld voor de kameleon, maar had door zyn .stunt" geen enkele koelkast verkocht. Open brief over het optreden politie De vader van de tydens de jaar wisseling door een sabelsteek van een politie-agent in Den Haag omgekomen Pim Schote heeft aan de burgemeester van Den Haag een open brief gestuurd, waarin hü vraagt welke noodzaak er was ▼oor dit optreden van do politie. de Duitse eis tot het teruggeven van de in de oorlog in Amerika in beslag ge nomen Duitse vermogens ter waarde van 200 miljoen dollar, de Amerikaanse- Duitse financiële besprekingen het aanstaande bezoek van Harriman dit alles duidt op een andere Ameri kaanse koers ten opzichte van Bonn. Pessimisme Zeer pessimistisch over de Ameri kaans-Duitse verhoudingen uitten zich dezer dagen de sociaal-democratische Bondsdagleden prof. Carlo Schmid en Erler. Beide vooraanstaande sociaal-de mocraten hebben in Washington deel genomen aan een Duits-Amerikaanse conferentie en zouden daar tot de con clusie zijn gekomen, dat de positieve instelling der Amerikanen tegenover Duitsland in kracht begint af te nemen. De Duitse socialisten betonen zich thans overigens nogal actief waar het Amerika aangaat: Willy Brandt, de Westberlijnse burgemeester en de SPD- kandidaat voor het kanselierschap, gaat byvoorbeeld op 10 maart voor een week naar de Verenigde Staten. Gisteren be sprak hy deze reis in Bonn met Bondskanselier Adenauer! neemt vaker (Van onze Bredase correspondent) De kantonrechter te Zevenbergen (NB), mr. F. Ruygrok, heeft gistermid dag een inwoner uit Breskens en zyn assistent ui t Sluis overeenkomstig de eis van de officier van justitie ieder veroordeeld tot een boete van 11 gulden, wegens respectieveiyk uitlokking tot overtreding van de Loterywet. Beide veroordeelden hebben als Nederlands vertegenwoordigers van de Lotto te Monte Carlo twee weken geleden te recht gestaan. De Breskense agent be weerde toen. dat de Lotto geen gok- maar een koopspel was, een reclame stunt van een Belgisch concern van warenhuizen en hotel-campingbedryven. Men kon gratis of tegen betaling deel nemen aan deze Lotto, terwyl moest worden ingevuld welke wielrenner, film ster of voetballer het populairst was. Het idool met de meeste stemmen zal het populairst geacht worden en zy, die hem of haar hadden aangewezen, maakten een kans op de prys. In de motivering van zyn uitspraak kwam mr. Ruygrok tot de conclusie, dat de Lotto een andere loterij was dan in Neder land by de wet is toegestaan. Hy was voorts van mening, dat de deelnemers de uitslag niet konden beïnvloeden. Op deze en enkele by komende gronden ver oordeelde hy beide verdachten. Het gaat er nu strikt zakelijk toe (Van onze Londense correspondent) De KLM welke sinds de oorlog op Londen Airport hoogst gebrekkig was ge huisvest, namelyk in een van de oude houten barakken van Londen Airport Noord, heeft gisteren haar intrek genomen in het reusachtige moderne stationsgebouw, dat enkele jaren geleden in het midden van het vliegveld is verrezen. De gecom bineerde B.E.A. en K.L.M. diesten van en naar Nederland hebben thans eindelijk hetzelfde aankomst en vertrekpunt gekregen. Dit is de derde verhuizing van de KLM welke de oudste buitenlandse luchtvaartmaatschappy in Engeland is. Van 1920 tot 1947 gebruikte de KLM Croydon en verhuisde 14 jaar geleden naar Londen Airport waar onze lucht lijn een onderkomen vond in de armza lige militaire barakken die een restant waren van de oorlog toen Heathrow, zo als het terrein eigenlyk heet. R.A.F.- vliegveld was. Het voorwereldlyke ge lijkvloerse complex werd met een aantal niet- Britse overzeese luchtlynen ge deeld. In de nauwe ruimte met zijn souvenir en fruitstalletjes en zyn pri mitieve buffet heerste altyd een ker misachtige drukte en een zekere gemoe- delykheid welke ontbreekt aan 't perfect georganiseerde grote stationsgebouw waar alles strikt zakelyk toegaat. Zelfs sommige autoriteiten van Londen Air- port bezitten naar zy ons toever- Kolonel Trinquier ongewenst in Katanga (Van onze Paryse correspondent). De Franse kolonel Trinquier. die uit naam van de Katangese president Tsjombe enige tyd geleden benaderd werd om het opperbevel van zyn overigens zeer bescheiden legermacht op zich te willen nemen, is gisteren in Salisbury (Zuid-Rhodesië). gearri veerd. Trinquier die een week eerder door generaal De Gaulle verboden werd het Franse grondgebied te verlaten, moet de autoriteiten van zyn land dus weer eens te slim zyn afgeweest. Een slimheid echter die hem weinig vreugde belooft te zullen brengen, want giste ren moest hy ervaren dat hy in Ka tanga intussen niet meer zo welkom is. De Katangese regering liet tenminste officieel weten dat de Franse kolonel als een ongewenste gast zou worden beschouwd en behandeld. Tsjombes aanbod aan Trinquier moet vooral slecht ontvangen zyn door de Belgische officieren die het Katangese opperbevel vormen en die met een col lectief aftreden zouden hebben gedreigd. Verschillende ministers moeten de partij van die Belgische officieren heboen ge kozen en zo dreigde de Franse para kolonel gisteren een formele regerings crisis in Elisabethstad te zullen ontke tenen. Met het oog op al die risico's moet president Tsjombe toen het be noemingsdecreet van kolonel Trinquier maar weer in zyn zak hebben gesto ken. In Parys is men na die Afrikaanse avonturen van de Franse kolonel nu vooral wel benieuwd naar zyn toekom stige lot, wanneer hy met hangende pootjes weer naar het vaderland terug zou keren. Juist in berband met zyn Katangese plannen verscheen, zoals wy reeds berichtten, onlangs een verorde ning in de Franse staatskrant die offi cieren bedreigde met het onmiddellyk verlies van hun paspoort in geval zo zich in dienst zouden willen stellen van een vreemde mogendheid. trouwden een zwak voor het gezellige Schiphol, dat ergens in de naaste toe komst naarmate het massale luchtver voer toeneemt de weg van het onper soonlijke Londen Airport dreigt op te gaan. Ook Schiphol krygt in na volging van Londen een stationsgebouw in het centrum van de luchthaven. Londen Airport verzorgt jaarlijks een miljoen passagiers. De KLM. met 30 vluchten per dag, behoort er tot de drukste buitenlandse lynen. De nieuwe ruimte is daarom geen overbodige weelde. De vrachtdiensten van de KLM blyven in de noordelijke sectie. Volgens de nieuwe voorlopige zo merdienstregeling zullen KLM en BEA dagelijks een uurdienst tussen Londen en Schiphol onderhouden. Veertien Vis counts zullen dagelijks in beide rich tingen over de Noordzee vliegen met meer dan 1600 passagiersplaatsen. Voor een Londense dienst is dit een absoluut record. MINISTER LUNS SPRAK MET PREMIER MENZIES De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, en de Austra lische premier, Menzies, hebben ge lijk kort gemeld gisteren te Genève anderhalf uur met elkaar gesproken ty- dens het noenmaal. Minister Luns zei na afloop: „Wy hebben gesproken over allerlei onder werpen, maar ik geef liever geen com mentaar op onze bespreking omdatLL deze ontmoeting een zuiver partivulier karakter droeg". in antwoord op de vraag of zy ook hadden gesproken over het vraagstuk- Nieuw-Guinea zei minister Luns: „Deze kwestie was zeker één van de besproken onderwerpen. Meer kan ik er niet over zeggen". De Nederlandse minister zei voorts dat hy naar Genève was gereisd om zijn dochter te ontmoeten die daar op school is. Toen hy had gehoord, dat ook de Australische minister daar was. had hy een ontmoeting voorgesteld. Minister Luns blyft misschien nog enkele dagen in Genève voordat hy naar Den Haag terugkeert. Premier Menzies heeft na het onder houd niets meegedeeld maar in Austra lische kringen werd ook vernomen dat over Nieuw-Guinea is gesproken. Verder om. gesproken over Nederlandse emi gratie naar Australië en problemen die in verband staan met de gemeenschap- pelyke markt. VEERTIG DODEN IN ROUWEND MAROKKO Men schat dat er dinsdag by de be grafenis van Koning Mohammed van Marokko veertig mensen om het leven zyn gekomen. Sommigen stierven ten gevolge van een zonnesteek, anderen werden in het gedrang onder de voet gelopen en letterlyk vertrapt. Tenslotte waren er mensen die zelfmoord pleeg den, omdat zy de gedachte niet konden verdragen dat zy nu .zonder koning verder moesten leven".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5