MILD SOCIALISTISCH GELUID OVER LOON- EN PRIJSPOLITIEK „Topoverleg" in Rabat positief geëindigd WEERBERICHT P. v. d. A. erkent goede resultaten „Niets mag in de iveg staan aan rechtstreekse onderlia ndelingen Prof. Stuiveling uit het bestuur van het „Letterkundig Museum" (§.tic/ *f)lt teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 MAART 1961 No. 30294 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Goede dag voor kabinet in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Het was gisteren in de Tweede Kamer een goede dag voor het Kabinet-De Quay. De KVP vindt de resultaten van de loon- en prijspolitiek „uniek" de VVD noemt ze „zeer bevredigend" AR en CHU hebben er „zeer grote waardering" voor. Opmerkelijk was echter vooral het in het algemeen milde geluid van de woordvoerder van de P. v. d. A„ drs. Roemers. Hij erkende gaarne de goede resultaten, de aanzienlijke stijging van de lonen en het ongeveer gelijkblijven van de prijzen, terwijl het aantal achterblijvers bij de welvaartsstijging beperkt is gebleven. De oorzaak van de goede resultaten zag hij echter in de gunstige conjunctuur. Het Kabinet heeft naar zijn mening bovendien de vruch ten van de gezonde basis, die het laatste Kabinet-Drees had gelegd met de bestedingsbeperking. In weerwil van alle kritiek op het systeem van de vrijere loonvorming vond de VVD-er Corver de uitkomsten toch zeer bevredigend. Dat betekent echter niet, dat de maatstaven voor de loonsverhogingen ook voor de toekomst steeds kunnen blijven gelden. Staatssecretaris Roolvink was het op gevallen dat degenen, die kritiek heb ben op het systeem van de vrijere loon vorming, geen van allen hebben gepleit voor het oude systeem van uniforme loonronden. Dat systeem heeft zichzelf overleefd. De staatssecretaris was ver heugd over het milde en constructieve betoog van drs. Roemers. „Het is een uitgangspunt voor een gesprek", zei hij. Een voorlopig wetsontwerp inzake de arbeidsvoorwaarden, waarin de be voegdheden van de overheid en het be drijfsleven met betrekking tot de loon vorming worden afgebakend, is thans Wel kritiek op het functioneren van nieuw loonsysteem Vanzelfsprekend was drs. Roemers niet zonder kritiek op de loonpolitiek. Een beetje schamper zei hij, dat de gunstige ontwikkeling van lonen en prijzen niet was te danken aan de richtlijnen van het kabinet, maar juist aan het niet toepassen ervan. Hij had dus kritiek op de functionering van het nieuwe loonsysteem, maar niet op de resultaten, ofschoon hij wel vond dat staatssecretaris Roolvink altijd een te geflatteerde voorstelling geeft van de loonstijging. Drs. Roemers is van mening, dat de loonstijging is achtergebleven bü de produktiviteitsstijging, zodat het aan deel van de arbeiders in het nationale inkomen kleiner is geworden. Staatssecretaris Roolvink stelde daar tegenover dat men bij de beoordeling van het werknemersaandeel ook de ver korting van de arbeidstijd in aanmer king moet nemen. Als er moeite is ge weest met het functioneren van het sys teem van vrijere loonvorming, dan is het resultaat toch de moeite waard ge weest. Het feit, dat na de oorlog voor het eerst een werkelijke welvaartsverbete ring tot stand is gekomen zonder dat loonstijgingen werden achterhaald door prijsverhogingen, vond de KVP-er Zwa- nikken geen puur geluk, zoals de PvdA het wil voorstellen, maar het gevolg van een bewust welvaartsbeleid van het ka binet-De Quay. Voor de arbeiders is het niet belangrijk of het systeem van de vrijere loonvorming moeilijk functio neert. Het gaat erom, wat zij in hun loonzakje krijgen. Verantwoordelijkheid Toch vonden vooral de heren Van Eibergen (AR) en Kikkert (CHU). dat er bij het vaststellen van de loonsver hoging te veel gemillimeterd wordt. Er moet ook meer verantwoordelijkheid worden gelaten aan het bedrijfsleven. Het hanteren van de produktiviteits stijging als maatstaf voor de loonsver hogingen, achtte drs. Roemers op den duur onhoudbaar. Maar hij maakte erop attent, dat de PvdA nooit het standpunt heeft ingenomen niet te willen praten over een ander systeem dan uniforme loonronden. Als algemene voorwaarden voor een nader uit te werken nieuw loonsysteem, noemde hij: 1. het moet ons bevrijden van de voor arbeiders onbegrijpelijke, ingewikkelde berekeningen; 2. het moet middelen be vatten om de conjunctuur in de hand te houden; 3. het moet voorzien in de zorg voor de achterblijvers. Volgende maand weer een Franse kernproef Frankrijks minister van Defensie, Pierre Messmer, heeft gisteren aan de nationale defensiecommissie meegedeeld, dat Frankrijk de volgende maand weer een kernbom in de Sahara tot ontplof fing zal brengen. Messmer zou voorts gezegd hebben, dat er na deze proef in het gebied van Reggan ondergrondse kernproeven ge nomen zullen worden in het bergge bied van het district Hoggar in het zuiden van de Sahara. Messmer zei voorts dat de Franse re gering „volstrekt niet besloten heeft om de kernproeven in de Sahara stop te zetten". Wij zullen het program voor de proeven in de Sahara normaal uitvoe ren, de installaties voor de ondergrond se proeven worden op het ogenblik ge bouwd, aldus Messmer. in behandeling bij de Raad van State. Het wetsontwerp, dat het buitengewoon besluit arbeidsvoorwaarden moet ver vangen, zal spoedig om advies worden gestuurd naar de Sociaal-Economische Raad. Slot pag. 2 Dodelijk ongeluk Gisteravond omstreeks halfacht is op de Goudseweg onder de gemeente Zwam- merdam, de 78-jarige heer J. H. Esveld uit Reeuwijk door een hem achterop komende personenauto aangereden, waar door hij dodelijk werd gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het z.g. Kattenbosje, waar de heer Es veld met zijn fiets aan de hand op de rijbaan in de richting Reeuwijk liep. De hem achterop komende bestuurder van een personenauto, een inwoner van Oegstgeest, zag de bejaarde man waar schijnlijk te laat, omdat hij moest dimmen voor een tegenligger. Met on verminderde snelheid reed hij op het slachtoffer in. De heer Esveld is twee uur later in het Sint Jozefpaviljoen te Gouda aan zijn verwondingen overleden. Koning Hassan II van Marokko, president Bourguiba van Tunesië en Ferhat Abbas, de premier der „voorlopige Algerijnse regering" zijn gisteravond in de Marokkaanse hoofdstad Rabat in een historische „topconferentie" bijeen geweest. De drie staatslieden bespraken het Algerijnse vraagstuk en de eenheid van de „maghreb", de westelijke groep van Arabische landen, bestaande uit Marokko, Tunesië, Libië en Algerije. Deze Noordafrikaanse topconferentie de eerste van dien aard begon tijdens een diner, dat door Bourguiba aan Marok- ko's nieuwe koning en de Algerijnse rebellenleider werd aangeboden. Zij volgde op de besprekingen, die Bourguiba maandag met president De Gaulle heeft gehad over stappen om een einde te maken aan de reeds zes jaar durende Algerijnse opstand. De conclusie van het overleg was, dat „niets in de weg behoort te staan aan rechtstreekse onderhan delingen tussen de Franse regering en de voorlopige regering van de republiek Algerije in het kader van volledige ontkolonisering". Uitbarsting in Oran veroorzaakt <loor extremisten De d .e leiders zijn het volkomen eens geworden over de middelen „die de on afhankelijkheid van Algerije moeten ga randeren", aldus om. het communiqué, dat verder zegt, dat het trio vastbesloten is de eenheid van de „maghreb" te ver wezenlijken en ingenomen is met de vor deringen, die op deze weg zijn gemaakt. Preside.-t De Gaulle heeft gisteren in een vergadering van het Franse kabinet gezegd, dat zijn onderhoud met presi dent Bourguiba van Tunesië „hartelijk en bevredigend" is geweest. Dit werd na afloop der vergadering medegedeeld door de minister van voorlichting, Terrenoire, volgens wie De Gaulle verder verklaarde „De toekomst van Algerije, welke die ook moge zijn, moet door de Algerijnen wor den bepaald en alleen door de Algerijnen door middel van een algemene volks stemming". De president voegde hieraan toe, dat de Franse regering bereid blijft de voorwaarden waaronder dit zelfbe^ schikkingsrecht kan worden uitgevoerd, te bespreken met de verschillende groe peringen in Algerije, en in het bijzonder met het (opstandige) Nationale Bevrij dingsfront. Sfeer van vrees in Oran De winkeliers in de Algerijnse wijken van Oran hadden gisteren, na de wanor delijkheden van dinsdag (die aan vier personen het leven hebben gekost, ter wijl er drie werden gewond) hun win kels gesloten. Legionairs hadden op de hoeken der straten van de Algerijnse wijken machinegeweerposten ingericht. Er heerst thans een atmosfeer van vrees in de stad. De bestuurder van de auto, die dinsdag door Algerijnen omver werd geworpen en in brand gestoken, is gis teren aan zijn brandwonden overleden. De twee inzittende Franse vrouwen zijn levend in de auto verbrand. De vierde dode was een door de demonstranten om het leven gebrachte mohammedaanse soldaat. Gisteren is in Oran weer een dode ge vallen. In een buitenwijk werd een Frans gezinde Algerijn door een terrorist dood geschoten. De veiligheidspolitie heeft strenge voorzorgsmaatregelen genomen in ver band met de begrafenis, op donderdag van de Europese slachtoffers der wan ordelijkheden. Het is nog niet duidelijk wat de reden is geweest voor deze anti-Franse uit barsting in Oran op een tijdstip, waarop stappen worden gedaan om tot een vreedzame regeling in Algerije te komen Franse functionarissen menen dat de schuld ligt bij ultra-nationalistische Al gerijnen, die niet het gezag erkennen van het „Nationale Bevrijdingsfront", welks leiders zitting hebben in de „voor lopige Algerijnse regering" in Tunis. Volgens hen vormen deze extremisten een kleine minderheid onder de Alge rijnse bevolking, doch zij vergroten hun invloed door bedreigingen en het ver spreiden van valse geruchten over de bedoelingen der Europese inwoners van Algerije. De veiligheidspolitie van Oran is ook op haar hoede voor eventuele acties van Franse „tegenterroristen". Men meent, dat deze verantwoordelijk zijn voor de DEZELFDE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen. Later van het westen uit opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 MAART Zon op: 7.23 uur: onder: 18 22 uur; maan op: 19.30 uur; onder: 7.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.08 en 16.17 uur; laagwater te 12.14 uur. Dit nummers bestaat alt 18 pagina's Gisteren werd de nieuwe Til- burgse schouwburg geopend. Een van de gasten was de bekende oud toneelspeelster, Rika Hopper, die hier in gesprek is met burgemeester mr. G. G. Becht van Tilburg rechtsen de directeur van de schouwburg, de heer U\ Bary. Als gevolg van kritiek van J. B. Charles (Van onze Amsterdamse correspondent) Prof. Garmt Stuiveling heeft de minister van O. K. en W. verzocht hem te ontheffen van zijn functie van tweede voorzitter van het Letterkundig Museum, in welks bestuur hij sinds de oprichting van het museum, in 1955, als vertegen woordiger van het Rijk zitting had. Het besluit van prof. Stuiveling die o.m. voorzitter is van de Ned. Vereniging van Letterkundigen is een gevolg van de kritiek van J. B. Charles (de Leidse hoogleraar prof. Nagel) in een artikel, dat is gepubliceerd in het maandblad „Maatstaf". Dit blad wordt uitgegeven door de heer Bert Bakker, die tevens penning meester is van het Letterkundig Mu seum. Prof. Stuiveling meent niet lan ger te kunnen samenwerken met een man, die dergelijke artikelen publiceert. De kritiek van J. B. Charles betreft het verwijt, dat in de herdruk van de „Schets der Nederlandse Letterkunde" van De Vooys en Stuiveling, die in 1942 is verschenen, van enkele nog levende schrijvers de joodse afkomst of de com munistische gezindheid wordt vermeld. Na de oorlog heeft prof. Stuiveling zijn fout erkend, maar niettemin werd hem enkele malen deze misgreep verweten. I Zo verscheen verleden jaar in „Vrij I Nederland" een scherpe kritik van prof. i dr. J. Barent, vanwege het feit dat een gedicht van prof. Stuiveling over Konin gin Wilhelmina was opgenomen in de uitgave „Toen" van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Prof. Barent stelde zich op het standpunt, dat dit ge dicht gezien de houding van zijn ambtgenoot Stuiveling, in 1942 niet in deze uitgave opgenomen had mogen Minister Louw wil ,hlauk landenblok' in zuiden van Afrika De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Erik Louw, heeft zich gisteren in het Zuidafrikaanse parle ment voor de eerste maal duidelijk uit gesproken voor de vorming van een fe deratie van landen in het zuiden van AfriKa. waarin de Europeanen de macht uitoefenen. Voor dit doel zouden zich Zuid-Afrika Angola. Mozambique en Noord- en Zu.d- Rhodesië aaneen moeten sluiten. In Zuid-Rhodesië heeft deze opvatting al weerklank gevonden. Waarnemers in Kaapstad achten haar niettemin een utopie, want mocht het ooit zover komen, dan zouden er in deze gebieden vier miljoen blanken staan tegenover 24 miljoen Afrikanen, wier eisen tot politieke medezeggenschap steeds nadrukkelijker geformuleerd wor den. Spoetnik VII in de atmosfeer verbrand De Spoetnik VII of Ispolin, die op 4 februari werd gelanceerd als proef voor het Venus-schot van een week la ter, en die 6483 kg woog, is 26 februari in de atmosfeer van de aarde terugge keerd en verbrand, aldus heeft het Sov jet persagentschap Tass meegedeeld. Uit Het Leidsch Dagblad van 4 maart 1861: In een dorp nabij Charleroi zijn uit het huwelijk van een neger met een blank meisje een jongen en een meisje geboren Deze laatste is gevlekt, een der oren is blank, de hals en de wang aan die zijde gitzwart en overigens het ligchaam zwart gevlekt, met uitzondering van de borst, die geheel blank is. Het jongetje is een mulct. (Brievenbus) H. S. acht het van zeer veel belang, dat meer ruchtbaarheid gegeven wordt aan den uitstekenden geest, die het Leidsch Studentencorps kenmerkt, om zijn zelfstandig heid te bewaren en te handha ven. De Redactie der Leidsche Studenten-ilmanak voor 1861 schijnt niet te hebben gevoeld en gevat, wat toon het corps wil aangeslagen zien, wanneer een vrijmoedig oordeel noodig, nut tig, raadzaam wordt geacht over den aard, den loop en de vruch ten van het hooger onderwijs. Leiderdorp blijft Leiderdorp Leiderdorps grondgebied zal naar alle waarschijnlijkheid niet worden aangetast. Op de raadsagenda van Leiderdorp prijkt namelijk als eer ste punt een brief van Gedeputeer de Staten, waarin zij op het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken meedelen, dat hij in beginsel heeft ingestemd met het voorstel om de grenzen in de Leidse agglomeratie te wijzigen en dat Leiderdorp hierbij niet zal wor den betrokken. Zoals bekend had Leiden o.a. zjjn oog laten vallen op de Leiderdorpse Zijl- en Meyepolder. In de Leidse raad is hiervan destijds gezegd, dat de Leidse aspiraties t.a.v. de uitbreiding van de agglomeratie staan of vallen met de aantrekking van dit gebied. De ingezonden stukken geven overi gens nog meer aanleiding tot verheuge nis als men weet, dat G.S. het uitbrei dingsplan „Zijllaan en Meyepolder" en het plan tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan „Doeskwartier en omgeving" hebben goedgekeurd. Nieuwe Polaris met succes beproefd De Amerikaanse marine heeft giste ren voor de eerste maal vanaf een va rend schip een „Polaris-raket van het nieuwe type A-n, gelanceerd, dat een grotere reikwijdte heeft dan het voor gaande type, de A-I. De raket, die zestien kilometer uit de kust van Cape Canaveral vanaf het schip „Observation Island" werd gelanceerd, legde een afstand van 2.560 km af. De nieuwe ..Polaris" heeft een ma ximum reikwijdte van 2.760 km. tegen 2.208 km van de A-I. Deze laatste ra ket is reeds operationeel. Dit was de vierde geslaagde proef neming van de in totaal vijf proef- lanceringen die met de A-n zijn ge daan. De eerste vier werden echter van af het vasteland gelanceerd. Een honderdjarige in Rotterdam (Van onze Haagse correspondent) De vlaggen hingen uit aan de Eras- mussingel, toen burgemeester en me vrouw Van Walsum gistermiddag Rot terdams nieuwe 100-jarige bezochten: mevrouw J. E. van den Berg—Donker voort. de derde ingezetene die deze hoge leeftijd bereikt. Mevrouw Van den Berg had wel een beetje op gezien tegen deze dag, maar het was erg meegevallen. Alleen eigen lijk veel te druk. Gistermorgen om een uur of negen was de stroom bezoeken begonnen met de dokter. Daarna had de bel niet meer stil gestaan. Bloemen, taarten, een fruitmand van de burge meester, een peignoir, een elektrische deken, dat waren zo de cadeaus. Maar ja, mevrouw van den Berg is al een eeuw lang Rotterdamse. Sinds 1929. toen haar man overleed, woont ze bij haar kinde ren in. De 100-jarige geniet nog een goe de gezondheid, alleen ogen en oren zijn „niet meer als vroeger". ontploffing in de nacht van dinsdag op woensdag van twee plastic bommen in de Westalgerijnse haven Mostagnanem. Vele Franse gezinnen in Oran, die vlakbij de mohammedaanse wijken wo nen, hebben een onderdak gezocht bij bloedverwanten of vrienden in de Euro pese wijken. Koning Paul van Gr ie keiand heeft gisteren een niet-officieel be zoek aan ons land gebracht. Hij lunchte ten huize van de heer G. de Vries Lentsch jr., directeur van de scheepswerf met deze naam. De Koning (links) verlaat de Amster damse woning van de heer De Vries Lentsch (rechts) in gezelschap van de Griekse marine-attaché in Lon den, kapitein E. Panas (midden).

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1