Marihuanagebruik voorportaal toi ernstiger verdovende middelen Noordoostpolder: vrucht van genieën Getuigschrift van een volk! Binnenkort een groot proces marihuanahandei DUITSE HOOGCONJUNCTUUR BLIJFT MAAR AANHOUDEN Trots op hoofdstadEmmeloord Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 maart 1961 Vierde blad no. 30294 laten voelen. Bij de bouw van het dorp Nagele heeft men dit geprobeerd te on dervangen door het dorp te omringen met een boomgordel, die het tot een kleine, besloten ruimte in dit „aardse heelal" maakt. Voor degene die zich buiten die dorpen, op het land of op de weg, bevindt, werkt deze gordel negatief. Het dorp wordt aan het oog onttrokken en de lage kerktorens zullen over enige jaren nauwelijks meer zichtbaar zijn... Het land wordt er des te verlatener door, des te eenzamer. Toch is dit sleohts het „uiterlijk" van de polder. Niet belangrijk? In geen ge val essentieel. Maar het is dit uiterlijk dat de eerste indruk bepaalt. De „tweede indruk" valt, menen wij, veel gunstiger uit. Want 30.000 mensen werken hier aan de verwezenlijking, de voltooiing van de plannen van enkele genie»ën, die ons vertegenwoordigen en in wie wjj vertrouwen hadden. Na de pioniers en de polderwerkers kwamen deze 30.000 om te bewijzen dat die plannen geen fantasie, geen hersen schimmen waren. Die 30.000 werken aan hün getuigschrift wat ook het getuig schrift van ons volk is... President rechtbank waarschuwt jeugd: (Van onze Amsterdamse correspondent) Over twee weken zal voor de Amsterdamse rechtbank een groot proces over de handel in verdoven de middelen plaatshebben, waarin als hoofdverdachte een internatio nale marihuanahandelaar terecht staat. Dit heeft de officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, gisteren te Amsterdam aangekondigd in een requi sitoir tegen vier jeugdige verdachten, dje betrokken waren bü een overigens heel wat amateuristischer opgezet handeltje in marihuana. Van de jongelui hoorden een 21-jarige danser en een 22-jarige student ieder negen maanden met aftrek tegen zich eisen, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Als de rechtbank con form deze is veroordeeld, zullen zü op de dag van de uitspraak, 15 maart, vry- komen. De overige verdachten, een foto graaf-cineast (23) en een kunstschilder (28), zijn destijds na acht weken voor arrest op vrije voeten gesteld. Tegen hen eiste de officier 20 weken met aftrek waarvan twaalf voorwaardelijk. De jongemannen 'hadden een partijtje van 50 marlhuanasigaretten gekocht in een café „om het. ook eens te proberen". Toen de smaak tegenviel probeerden zij het spul weer van de hand te doen, maar voor het zover kon komen had re chercheur C. W. Houweling, specialist in marihuanazaken, hen reeds aangehou den. Mr. B. van der Waerden, president van de Amsterdamse rechtbank, noemde het gebruik van marihuana „het voor portaal tot verslaving aan veel ernstiger middelen". Hij hekelde de publikaties. die onlangs in enige periodieken hebben gestaan en waarin is gesteld, dat het ro ken van marihuana geen nadelige gevol gen heeft. „Of dit zo is moeten de des kundigen maar uitmaken, maar gezien de morele gevaren is marihuana in ieder geval taboe voor de jeugd. Politie en justitie moeten in dit soort zaken op treden met alle middelen, die haar ten dienste staan," aldus mr. Van der Waer den. Gedupeerden van de Franse Nationale Woningkas moeten nog eens offeren De Franse minister van Opbouw Pier re Sudreau heeft gisteren tijdens een speciale persconferentie bekendgemaakt, dat volgens pessimistische taxatie de te korten die het wanbeleid van de directie by de Nationale Woningkas veroor zaakt had op 500 miljoen oude franken of ongeveer 4 miljoen gulden zouden moeten worden geschat. In de Franse pers waren de laatste dagen met betrekking tot dat tekort ook wel cijfers tussen 30 en 40 miljoen gul den genoemd. Sudreau verklaarde verder dat een ge rechtelijke vervolging tegen de schuldi gen zal worden gelast die zich voor de rechtbank zullen moeten verantwoor den. Om de gestaakte bouwwerkzaamheden weer op gang te brengen stelde de mi nister tenslotte de ongeveer 2000 gedu peerde inschrijvers voor om vijf pet. extra van hun inleggelden in de lege kas te storten. De sluis bij Urk. De afscheiding van licht en donker op de sluis muren laat duidelijk zien hoe groot het hoogteverschil van het water in en buiten de polder is. Vijf, zes me ter lager wacht een gevangen schip op zijn vrijlating (Foto: Directie Wlerlngermeer) Russische brief aan Macmillan zoek In officiële kringen in Londen vraagt men zich af, waar een brief van premier Kroesjtsjef aan Mac millan, zo deze verzonden is, kan zijn gebleven. Radio-Moskou had gemeld dat de Britse premier één van de 66 staatslieden was aan wie Kroesjtsjef de vorige week een brief over Kongo had gezonden. De radio vermeldde zelfs de inhoud. Macmillan heeft echter niets ontvangen. Een greppelfrees in bedrijf. De liniaalgreppels" snijden het land in even grote delen (Foto: Directie Wlerlngermeer) Voorlopig nog geen grondverkoop in de IJsselmeerpolders Minister Zijlstra heeft gistermiddag in de Tweede Kamer betoogd, dat het niet juist is dat het Rijk op basis van het huidige landbouwprijspeil wel onteigent, maar niet wil verkopen. In geval van een ruilverkaveling doet de grondeige naar een welbewuste keus, teneinde een mooie boerderij in de IJsselmeerpolders te krijgen. In geval van onteigening houdt de rechter bij het bepalen van de prijs rekening met de bestemming, die de grond krijgt, bijvoorbeeld voor wo ningbouw. Het kan nog wel even duren voor het principe van de verkoop van grond in de IJsselmeerpolders in werke lijkheid wordt omgezet. Er is veel voor bereiding nodig en we moeten welover wogen en voorzichtig te werk gaan. al dus minister Zijlstra. Op zo kort moge lijke termijn zal wél worden overgegaan tot uitgifte in erfpacht. Hans en Jolian Kaart openen Kaartenhuis' Onder het cineramatheater aan de Westblaak te Rotterdam zal „Het Kaar tenhuis" een nachtclub worden ge vestigd. Aan de exploitatie van „Het Kaartenhuis" zullen deelnemen Hans (opera) Kaart en zijn oom Johan Kaart. Het ligt voor de hand, dat deze twee ar tiesten 's nachts in het nieuwe etablis sement zullen optreden. Over ongeveer een maand hoopt men het Kaartenhuis te kunnen openen. Normbesef Hij vond hierin steun bij de officier, mr. Van Dedem, die ervan overtuigd is, dat het roken van marihuana het norm besef aantast. Hij zei, dat twee andere jeugdige marihuanarokers, die binnen kort zullen terechtstaan, als gevolg van het gebruik van dit middel een psychia trische behandeling ondergaan. De vier verdachten, die gisteren voor de rechter stonden, kwamen allen uit een behoorlijk milieu, doch waren in aanraking gekomen met een bepaalde kring op het Leidseplein, waar het ge bruikt van verdovende middelen als een uiting van flinkheid wordt gezien. De Amsterdamse recherche is vrij nauwkeu rig op de hoogte met wat er omgaat in de handel in marihuana en andere ver dovende middelen. Men kent de „impor teurs", veelal Surinaamse zeelieden en men kent ook de cafeetjes aan de Zee dijk en aan het Leidseplein, waar het spul wordt verhandeld. Het is echter moeilijk de daders op heterdaad te be trappen. Niet verontrustend De handel in verdovende middelen heeft in Amsterdam geen verontrusten de omvang. In het politiebureau Leidse plein kent men de namen van een aan tal jeugdige kunstenaars en hun aan hang, die zich af en toe wel eens te bui ten gaan aan het gebruik van verdoven de middelen. Uiteraard worden mari- huanasigaretten niet gerookt in de café's waar deze jongelui plegen te komen. Vaak echter sluit by het cafébezoek een huisfeestje aan en dan komt het wel voor, dat naast het drankgebruik wordt geprobeerd marihuana te krijgen. Het is de politie niet mogelijk om bij al die fuifjes invallen te doen en zelfs dan is de kans de daders op heterdaad te be trappen nog gering. Tot dusver heeft men zich niet zozeer bepaald tot de gebruikers van verdoven de middelen als wel tot de handelaars Door de bronnen op te sporen en uit te roeien kan worden voorkomen dat de handel in marihuana en andere verdo vende middelen zich uitbreidt. Wanneer er zo'n bron wegvalt zal de incidentele gebruiker geen middelen kunnen kopen. Zij, die eraan zijn verslaafd proberen een nieuwe handelaar te vinden en ver vallen soms tot de misdaad, zoals het stelen van doktersrecepten om zichzelf morfine te kunnen voorschrijven. Een recent geval is de inbraak in een apo theek aan de Van Baerlestraat, waar een jongeman een partij verdovende middelen buitmaakte voor eigen gebruik en voor een vriendinnetje en een vriend. Bonn draagt meer bij aan infrastructuur van NAVO De Navo-landen hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe verdeling van de kosten van de infrastructuur (aanleg van militaire bases, wegen e.d.). Het aandeel van de VS zal, naar verluidt van 36 tot 31 procent worden verlaagd. Het Westduitse deel, na dat van de VS het grootste, zal van dertien op twintig procent worden gebracht. Engeland zal 10,6 procent gaan betalen, hetgeen een verhoging van anderhalf procent be tekent. De totale kosten voor de infrastruc tuur zullen over vijf jaar. van een januari jl. af, naar schatting 2J2 miljard gulden bedragen. Nederland zal 3.83 pro cent betalen, aldus is in Navo-kringen yernomen. Amerikaanse bedrijven moeten opdrachten bestemd voor Duitse industrie overnemen Eerste jaarbeurzen succesvol (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse conjunctuur holt zon der omkijken en met steeds grotere snel heid door. Zelfs de afgelopen winter maanden is er geen bijzonder teken ge weest dat wees op enigerlei teruggang. Ook al liep de afzet van kleine auto's en van televisietoestellen terug; maar dat was eerder een gevolg van de zucht naar auto's en van een wachten op het tweede televisieprogramma, dan van gebrek aan koopkracht! De eerste Westduitse jaarbeurzen van dit jaar, die in Keulen en Neurenberg waren beide schoolvoorbeelden van deze hoogconjuncturele ontwikkeling. Keulen (internationale huishoudelijke goederen en ijzerwaren jaarbeurs» toonde goede za ken bij stabiele prijzen en een toene ming van de internationale concurren tie. De jaarbeurs, die maandag j.l. haar poorten sloot, was een graadmeter voor de industrie van verbruiksgoederen. Grote belangstelling bestond er voor volautomatische wasmachines, afwas machines en grote en kleine koelkas ten allemaal apparaten die rond of ver boven de 500 mark in de winkel kos ten. De Nederlandse exposanten (ver warmingsapparaten plasticartikelen, stofzuigers, ventilatoren en dergelijke) waren ook best tevreden; hun relatief lage prijzen en korte leveringstijden speelden een grote rol. Ook de inter nationale speelgoedjaarbeurs in Neu renberg gaf een optimistisch beeld te zien. Volledige werkgelegenheid In het dezer dagen gepubliceerde con junctuuroverzicht van de Frankfurter Allgemeine Zeitung wordt echter de na druk gelegd op het feit, dat de West- duitsé hoogconjunctuur deze winter die in de Bondsrepubliek vrij koud was, terwijl er veel regen en sneeuw gaf op een relatief zeer hoog peil is ge bleven. De algemene produktie in janu ari nam, vergeleken met november een maand met hoogtepunten slechts met 40,8 procent af, tegen normaal 13 procent. De arbeidsmarkt vertoonde ook in de wintermaanden grote spanningen: in januari waren er slechts 390.000 werk lozen tegen 627.000 een jaar geleden en 1.5 miljoen drie jaar geleden. Het cijfer van 390.000 betekent dat zelfs in de winter het werklozenquotum op 1,9 pro cent van het totaal aantal werkenden bleef staan een percentage dat al gemeen wordt gekenschetst als een te ken van volledige werkgelegenheid. Daarbij steeg het aantal open plaatsen tot 500.000, 45 procent meer dan een jaar geleden. Stijgende prijzen Volgens bovengenoemd overzicht is de lust om te investeren nog altijd bij zonder groot, zowel in de investerings goederen- als in de verbruiksgoederen- industrie. De Westduitse buitenlandse handel gaat voorts al evenzeer onver droten verder: in januari was er een exportoverschot van 417 miljoen mark, hoewel de algemene wereldconjunctuur toch op verscheidene plaatsen, onder meer in de Verenigde Staten, zwakke plekken aanwijst. Verontrustend acht men overigens de De overeenstemming over de kosten verdeling werd bereikt door Navo-des- kundigen. Zy moet officieel worden goedgekeurd op een bijeenkomst van de permanente Navo-raad in Parijs. stijging van de prijzen. Van Januari 1960 tot januari 1961 steeg de prijsin dex voor industriegoederen van 134 tot 139 punten, die van verbruiksgoederen van 102 tot 106 punten. En de ver wachting is, nu de stormachtige ontwik keling zich blijft voortzetten, dat. daar mee het hoogtepunt nog lang niet be reikt is. In elk geval acht men dit alles als mede de goede start van de jaarbeurs van Keulen een bijzonder gunstig teken voor de conjuncturele ontwikkeling in de komende lentemaanden waarin waarschijnlijk meer dan ooit om ar beidskrachten zal worden geroepen en waarin de leveringstijden langer dan ooit tevoren zullen worden. Reeds heb ben Amerikaanse ondernemingen op drachten, voor de Duitse industrie be stemd, overgenomen, omdat de West duitsers eenvoudigweg geen tijd, geen mensen en geen produktiecapaciteit over hebben! Vierde jaarbeursplan kost 40 miljoen Bezoek van Prinses Marijke op 14 maart (Speciale berichtgeving) Van de zes plannen, die de Rotter damse architect-stedebouwkundige, Rein H. Fledderus onlangs voor de Kon. Ned. Jaarbeurs N.V. vervaardigde, heeft het bestuur het vierde plan definitief geko zen. De jaarbeurs heeft van haar keus melding gedaan aan het gemeentebe stuur van Utrecht. Het plan dat geko zen is, kost volgens prijs van nu onge veer 40 miljoen gulden. De Croeselaan evenals de Graadt van Roggeweg blijven op hun plaats. De hotelkazerne, de slagersvakschool, het veemarktterrein en nog enkele andere gebouwen, moeten hiervoor verdwijnen. De nieuwe Marykehal, die gistermiddag opgeleverd is, past geheel in het vierde plan van architect Fledderus. HU deelde verder mee, dat volgens zijn plan de sin- telvelden tussen de gebouwen aan de Croeselaan zullen moeten verdwijnen. Daar moeten beplanting, fonteinen en beeldengroepen komen, die de vermoeide expositiebezoeker een ogenblik kunnen afleiden. Op 14 maart om 15.45 uur brengt Prinses Marijke een bezoek van een uur aan de Utrechtse Jaarbeurs. Zij zal met het luiden van een scheepsbel zes zeekadetten het sein geven de roltrap pen in de naar haar genoemde nieuwe expositiehal in beweging te zetten. Daarna zal een matrozenkapel van deze trappen afdalen onder de tonen van het „In naam van Oranje doe open de poort". Vier mijnenvegers van de Kon. Mari ne zullen ligplaats kiezen aan de Rijn kade te Utrecht: ook zü zullen door Prinses Maryke worden bezocht. Chinees-Russisch economisch akkoord vrijwel gereed Een Chinese economische delegatie zal naar Moskou gaan om de laatste hand te leggen aan de overeenkomsten, die zij met de Russische economische dele gatie, die op het ogenblik in Peking is, heeft gesloten. Dit is gisteren meege deeld door maarschalk Tsjen-ji, de Chi nese minister van Buitenlandse Zaken. Tsjen-ji sprak op een banket ter ere van de Russische delegatie die onder leiding stond van Koemikine, vice-mi nister voor Handel met het buitenland. Plannen, die geen hersenschimmen waren i HET is een vreemd, niet-Nederlands land waar wij doorheen rijden. De witte kalkstrepen, die aanduiden waar de weg in de berm overgaat, schijnen elkaar aan de horizon te raken, als een reusachtige, languitgerekte omgekeerde V. De richtingborden langs de weg schrij ven namen die slechts de bewoners van dit land vertrouwd in de oren klinken. Voor ons, van buiten de polder, is het of de blokjes van een scrabble-spel door een grillige A.N.W.B.-hand doorelkaar gegooid zijn. CreilBantRuttenEspel In de verte, als een baken in de uitgestrektheid van het land, wenkt de watertoren naar een vertrouwder oord: Emmeloord. Als wij over de brug de „hoofdstad" van de Noordoostpolder binnenrijden, verwelkomt ons het carillon in diezelfde watertoren. „Wien Neerlands bloed door d'aderen vloeit...-..." Wij zijn trots te behoren tot het volk, dat deze stad bouwde, dat deze polder drooglegde en vruchtbaar maakte, het volk, dat de elemen ten tart, niet als een uiting van machtswellust of grootheidswaan, doch in de strijd om zijn voortbestaan te garanderen. Twee bordjes In het hart van Emmeloord, vlak achter 't hotel-met-monopolie ,,'t Voor- hu.vs", dat als een stenen schip in de polder verankerd ligt, staan een paar houten gebouwtjes. Nee, Emmeloord is nog niet toe aan krot-opruiming, hoe wel deze gebouwen in de gloednieuwe bouwdoos-stad uit de toon vallen. En tóch is het met trots, dat de pol- derbewoner u juist hierheen brengt! Een vinger wijst naar de twee houten bordjes, nauwelijks enkele decimeters groot, die aan de buitenkant van de ge bouwtjes bevestigd zijn. Een blauw golvend lijntje suggereert het kabbelen de oppervlak van water. „Kijk", zo hoog staat het water buiten de polder!" en terwijl de vinger nog ho. ger gaat, naar het tweede bordje vlak onder de dakgoot: ,,En zo hoog zou het hier gestaan hebben bij de ramp van februari 1953 als... ja, als wij onze dij ken niet hadden gehad...". Twee houten bordjes. Misschien zetten zij de polderbewoner wel eens aan het denken. Hij woont en werkt hier in het rijk van Neptunus... Maar hij heeft vertrouwen in de dijken, die de hem omringende watermassa op een veilige „hoogte" houden. Emmeloord, de „hoofdstad" van de Noordoostpolder. Op de achter grond nog juist zichtbaar de r.-k. kerk en links ,,'t Voorhuys", dat als een stenen schip in de polder ver ankerd ligt. (Foto: Directie Wlerlngermeer) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I EERSTE VRUCHTEN! j De gemiddelde Nederlander zou j waarschijnlijk niet eens verwon derd opkijken als hem werd ver teld, dat onze volksvertegen woordiging had besloten, op en kele vaargeulen na, het gehele IJssélmeer en de Waddenzee droog te leggen. Er zouden mis schien enkele bedenkingen ko men, maar „dat kan niet" zou men niet vaak horen. Vertelt U een Chileen eens dat men de straat van Magellaan gaat droogleggen, of een Egyp tenaar, dat men de Rode Zee ivil afsluiten en leegpompen in derdaad, U loopt alle kans, dat hij met een veelbetekenend ge baar op zijn voorhoofd wijst! Wij, Nederlanders, echter zijn vertrouwd met begrippen als „drooglegging, afsluiting, land winning" enz. Een bizarre kronkel in de ge- dachtengang van ons volk, een geniale fantasie, of hoe men het ook noemen wil, heeft ons de Haarlemmermeer en de Wierin- germeer geschonken, heeft de w Zuiderzee getemd en gemaakt i i tot een meer, doet ons thans de Zeeuwse wateren afsluiten en de bodem van 't IJsselmeer vrucht7 baar maken. Twintig jaar geleden, in 1940, werd de dijk rond de Noordoost polder gesloten en thans is het leven hier op gang gekomen, goed op gang gekomen zelfs! De eerste vruchten zijn reeds ge plukt en de polder heeft de eer ste zinnen van haar geschiede nis geschreven. In een drietal artikelen zullen wij de Noordoostpolder aan het oog voorbij laten gaan. Bijgaand artikel, het eerste van deze serie, tracht de indruk op te roepen, die dit (nog) nieuwste stukje Nederland op de 1 „niet-polderbeiooner" maakt. De twee volgende bijdragen zullen f respectievelijk het platteland en f de dorpen en in het bijzonder dc f stad Emmeloord nader bekijken, f Nog reëler blijkt dit altijd loerende ge vaar bij de sluizen. Bij Urk bijvoorbeeld. Naast de sluis staande, ziet men links op ooghoogte de kotters van het vis sersdorp schijnbaar spelevaren op het IJsselmeer. En onder u, vijf, zes meter lager, wacht een gevangen schip op zijn vrijlating... De rechte lijn Wij keren terug naar Emmeloord, langs de kaarsrechte wegen waar een zeldzame, flauwe knik de automobilist nog juist niet in slaap doet sukkelen. Langs de rechtafgesneden, zilveren ka nalen, waarop diepgelacen schepen de bietenoogst uit het land wegvoeren. Langs de nu bruine aarde, die door de liniaalgreppels in even grote delen ge sneden wordt. Straks ,als de zon weer boven deze grond straalt, zullen het wuivende koren en het hardgele koolzaad die lijnen ver doezelen. Nu laat de bodem van de zee nog zijn ware gezicht zien. Rechte lij nen... wegen... kanalen... greppels... 'n boerderij om de zoveel honderd meter... een groepje landarbeiderswoningen... boerderij... woningen... boerderij... Vijfentwintig jaar geleden, bij de be raadslagingen in de Tweede Kamer, werd reeds gesproken over „verschil lende esthetische opvattingen met be trekking tot de rechte en de gebogen lijn...". De rechte lijn heeft overwonnen en bepaalt nu het gezicht van de Noord oostpolder! Een mooi gezicht? Ook hier zijn al vele woorden aan be steed (of verspild?). Vijfentwintig jaar geleden zei men juist: „Een verschil in opvatting, in smaak". Misschien is de polder ook nog te jong. Een boom is belangrijk in het landschap. Nu pas beseft men dat. De polder wordt ouder en misschien zal dan een schuur of huis, zomaar-in-het- land, de rechte kavel plotseling niet meer symmetrisch maken. Misschien zal een kromgewaaide boom de aandacht van de automobilist of wandelaar aflei den, zal een gedenksteen, een toeris tische pleisterplaats of zomaar een huis naar-eigen-ontwerp deze eentonigheid en symmetrie doorbreken? In dit imponerende, wijde en open land gaat de mens zich verloren en ver

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13