RAPPORT VET 'N GEHEIM... Bestaande structuur de juiste Keukenhof dit jaar er op uit om velevele Amerikanen te trekken Eigen inkomstenbeleid voor de stichting VVV van groot belang Geen nadeel van Floriade; reelit van bestaan Keukenhof bewezen "Wordt het geen tijd dat óók "11 Edet gaat gebruiken Moderne mensen kiezen Edet Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 maart 1961 Derde blad no. 30293 KROESJTSJEF DRINGT BIJ ADENAUER AAN OP VREDES ONDERHANDELINGEN In diplomatieke kringen in Wash ington is vernomen dat Kroesjtsjef in zijn boodschap aan Adenauer heeft aangedrongen op onderhandelingen tus sen West- en Oost-Duitsland over een vredesverdrag met de mogendheden waarmee Duitsland in oorlog is geweest. Wanneer West-Duitsland niet tot der gelijke onderhandelingen bereid is zal het niet worden betrokken bij pogingen om een voorlopige oplossing te vinden voor de kwestie-Berlijn. Voorts zal de Sovjet-Unie in dat geval een afzonder lijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten, met alle consequenties vandien voor het Westen. Dit laatste wordt in .Washington be schouwd als een aanwijzing dat de Sov jet-Unie de controle op de verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland aan Oost-Duitsland zal overdragen. GRIL VAN DE NATUUR! In het Westlandse dorp De Lier zijn de konijntjes van de heer Chr. Pellikaan aan de Prinses Wïlhelminastraat 40 het onder- werp van het gesprek van de dag! Het is al een paar weken geleden, dat de ivorp van ne gen konijnen-baby's ter wereld kwam. Een van de negen was slechts zes centimeter lang en stierf spoedig na de geboorte. De acht overigen groeiden nor maal op en niemand had er iets bijzonders aan gemerkt, totdat bleek, dat drie konijntjes slechts een oor hebben. Een van hen draagt het zelfs als een horentje midden* op de kop. Een vierde konijntje heeft in het geheel geen oren. De 83-jarige heer Pellikaan, die al 50 jaar konijnen houdt, heeft nog nooit eerder dergelijke afwijkingen gezien. SJAH HEEFT BEWIND VAN KENNEDY NIET WILLEN KRITISEREN De woordvoerder van het keizerlijke paleis in Teheran heeft gisteren de juistheid ontkend van de verklaringen, welke het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Report" aan de Sjah heeft toegeschreven. Met name ver klaarde de woordvoerder, dat de vorst geen kritiek had willen leveren op het bewind van president Kennedy. De cor respondent van het tijdschrift had „op een ongelukkige wijze de woorden van de Sjah verdraaid, verkeerd uitgelegd en niet goed begrepen." De vorst had geschertst, toen hij ver klaarde dat, als Perz-ië zou worden aan gevallen, de Amerikanen wellicht zou den zeggen: „Waarom zullen wij ons blo"d vergieten voor de zaak van Per- zië?" Volgens de woordvoerder heeft de Perzische regering alle hoop en vertrou wen in de regering-Kennedy. Overigens had de Sjah Kennedy niet bij name ge noemd. om haar zaken stimuleert de roddel, lokt uit tot speculaties en maakt haar tot een gewild jachtveld voor de nieuws- jagers. Jaar geleden Gisteravond heeft de gemeenteraad van Noordwijk het rapport Vet besproken. Achter gesloten deuren. Alleen de rapporteur was er bij tegenwoordig. Uiteraard om de vroede vaderen desgewenst voorlich ting uit de eerste hand te geven. Hoe de raadsleden over dit rapport en de daarin besproken zaken het vreemdelingenverkeer aangaande, denken, weten we niet. Blijkbaar heeft de Noordwijkse burgerij, de kiezers, de hoteliers, de pension houders, de huizen- en kamerverhuurders, de middenstand daar niets mee te maken. Hoe het staat met een semi-officiële instelling als de Stichting V.V.V., overkoepelend orgaan van het gehele plaatselijke vreemdelingenverkeer, waarin ook de gemeente is vertegenwoordigd en dat met gemeenschapsgelden wordt gesubsidieerd, hebben wij niet mogeir horen. Raad Noordwijk met gesloten deuren De Stichting staat niet op één lijn met een particulier bedrijf, maar in een zaak van publiek belang. Naar buiten wordt dat gedemonstreerd door een fraai en representatief verkeerscentrum. Hoe de structuur van deze Stich ting, haar innerlijk behoort te zijn om goed te functioneren in het belang van de badplaats Noordwijk daarover heeft de heer Vet zijn mening gegeven. De uitnodiging tot deze als openbaar aangekondigde vergadering bleek slechts pro forma te zijn. Alleen de heer Van Riemsdijk deed nog een poging om de bespreking van het rapport, althans een deel ervan, in het openbaar te houden, mede omdat door een publikatie over het rapport-Vet zich een nieuwe ontwikkeling had voor gedaan. Er was niemand die hem bij viel. Geen termen Burgemeester Van Berckel betreurde de bewuste publikatie, maar achtte geen termen aanwezig terug te komen op het in de vorige vergadering genomen be sluit het rapport in besloten zitting te behandelen. Daarmee gingen de deur dicht. Tot schade van de Stichting zelve. De sluier Het is al ruim een jaar geleden, dat de gemeenteraad het besluit nam het stichtingsbestuur te verzoeken door een onpartijdig deskundige een onderzoek te doen instellen naar de gang van zaken in de Stichting en daaromtrent rapport uit te brengen. Hiertoe werd door het stichtingsbestuur aangezocht de heer J. Vet, provinciaal directeur van de V.V.V. Gelderland. Nadat de A.N.V.V. en de V.V.V. Zuid- Holland zich akkoord verklaard hadden met het optreden va nde heer Vet, kon deze met zijn taak beginnen. In decem ber j.l. verscheen zijn rapport. Sinds dien heeft men de grootste zorg aan de geheimhouding besteed. Vertrouwelijk werd het ter beschikking van de be stuursleden gesteld. Pas kort geleden kregen ook de raadsleden het stuk in handen, nu voorzien van kanttekenin gen van de provinciale V.V.V. en de A.N.V.V. In de vorige week gehouden raadsvergadering werd besloten het rap port in besloten zitting te bespreken. Betreuren Omtrent de structuur van de Stich ting merkte de heer Vet in zijn rap port op, dat hij, de Noordwijkse ver houdingen in aanmerking nemend, de thans bestaande structuur de juiste acht. Hij betreurt, dat het concurrcn- tie-principe zich in de Stichting heeft voortgezet, hetgeen tot uitdrukking werd gebracht door de bezetting van sletuelposities in het dagelijks bestuur. Dit heeft tot excessieve vormen geleid en daardoor is de Stichting niet tot een eigen ontwikkeling gekomen. De rapporteur acht het van grote be tekenis, dat deze ontwikkeling tot stand zal komen. De bestuursleden mogen niet fungeren als pleitbezorgers van de be langengroepen, welke zij vertegenwoor digen. In de eerste plaats dienen zij zich verantwoordelijk te weten jegens de Stichting. Hun relatie met een bepaalde belangengroep, hun deskundigheid op eigen terrein en hun wetenschap om trent de wensen, mogelijkheden en pro blemen van een bepaalde ondernemers- groep, moeten in dienst worden gesteld van het werk van de Stichting. Voorwaarden Het stichtingsbestuur heeft zichzelf de volgende voorwaarden te stellen: le. het dient het vertrouwen te genie ten van de Noordwijkse bevolking; 2e het dient zich onafhankelijk te maken va nde beïnvloeding door een be paalde belangengroep; 3e de bestuursverkiezing dient zodanig te worden geregeld, dat onderlinge har monie, teamgeest en eenheid van taak opvatting zo goed mogelijk worden ge waarborgd. De thans krachtens de stichtingsacte geldende bestuurssamenstelling geeft geen voldoende garantie om aan ge noemde voorwaarden te voldoen. De heer Vet staat een betere regeling voor om alle Noordwijkse bevolkingsgroepen in het bestuur te vertegenwoordigen en wenst de mogelijkheid tot ontslag van een bestuurslid in het. leven te roepen. Voorts geeft hij periodieke aftreding in overweging. Van principieel belang acht hij ook het schrappen van de voorkeursbepa lingen ten aanzien van enkele belan gengroepen. Een herziening in algemene zin van de stichtingsacte acht de heer Vet ge wenst. Impasse Als de zienswijze van de heer Vet zou worden aanvaard, kan een impasse in het bestuur ontstaan, doch dit zou kun nen worden opgelost door de benoeming van een kleine vertrouwenscommissie, die in samenwerking met de tegenwoor dige voorzitter de gewenste wijziging van het stichtingsstatuut vorm zou kunnen geven. De verhouding tussen het bestuur en de directeur dient, volgens de heer Vet, te worden gezien als die tussen de raad van commissarissen en de directie van een naamloze vennootschap. Als werk methode meent de rapporteur, dat deze het best afgestemd kan worden op de mnier van werken in de grotere V.V.V.- kantoren in Nederland. In gedrang Verder constateert de heer Vet, dat de werkzaamheden van het stichtings bureau zich de laatste tyd praktisch hebben beperkt tot het instandhouden van de toeristisch distributieapparaat. Propaganda en werving zijn danig in het gedrang gekomen. De moeilijkheden in de Stichting schryft de heer Vet toe aan spanningen tussen de belangengroepen en tegenstel ling in deze groepen zelf. De verant woordelijkheid voor een goede functio nering van het vreemdelingenverkeer berust zowel bij de bevolking als bij de gemeentelijke overheid. Voorts geeft de heer Vet zjjn ziens wijze op de afvaardiging van een wet houder in het stichtingsbestuur en het bekleden van het voorzitterschap door burgemeester mr. G. F. W. van Berckel. Raadscommissie De gemeent.lijke verantwoordelijkheid voor de sociaal-economische aspecten van het vreemdelingenverkeer zag hjj liever binnen de eigen bestuursvorm en wel in de vorm van een kleine raads commissie voor toeristische aangelegen heden met de burgemeester als voor zitter. De officiële afvaardiging vanwege de gemeente in de Stichting zou daarmee worden opgeheven. Gemeentebeleid en particulier initiatief zouden zich daar door duidelijker gaan onderscheiden, waarmee, aldus de heer Vet een gezon dere basis voor overleg en samenwer king zou worden gelegd. Bepaalde sub sidie-voorwaarden kunnen het verlies aan invloed opvangen. Bestemmingssubsidie De gemeentelijke subsidie wenst de heer Vet tot een bestemmingssubsidie te maken. Zij zal slechts mogen worden aangewend voor met name te noemen doeleinden. De gemeente kan dan slechts die onderdelen van de toeris tische werkzaamheden financieren, waarvoor zij zichzelf mede-verantwoor- delijk acht, zoals een goede leiding, de juiste tegenmoetkoming van de toerist, een waardige ontvangstgelegenheid en dergelijke. De salariëring en overige voorzienin gen voor de directeur raamt de heer Vet op f 15.000 k f 16.000. De gemeente heeft rekening te houden met een sub sidiëring van de Stichting met een be drag van f 25.000 f 30.000. Een eigen inkomstenbeleid acht hij voor de Stichting van groot belang. Zij dient niet van jaar tot jaar afhankelijk te zijn van hetgeen bepaalde organisa ties voor haar wensen af te zonderen. De instelling van een individueel dona teurschap, zodanig opgezet dat de wer kelijke bijdrage van particuliere zijde minstens f 50.000 per jaar bedraagt, zou in de stichtingsinkomsten moeten voorzien. De Keukenhof maakt zich weer op om zoveel mogelijk gasten te ontvangen. Zoals wij gisteren reeds meldden, zal minister dr. M. A. M. Klompé op 29 maart in het nieuwe theehuis het oude is nu wel heel bouwvallig) de Keukenhof 1961 openen. Wanneer dat gebeurt zijn weer tien maanden van hard werken voorbij. Op nieuw is ernaar gestreefd om de entou rage van het terrein waar mogelijk te verfraaien. De zogenaamde „Doolhof" is thans uitverkoren voor het exposeren van bomen en heesters. Op kleine schaal is reeds begonnen met de ontginning er van. De warme kas zal weer een kleuren- panorama van honderden soorten bloe men bieden. De koude kas zal groten deels in het teken staan van de tulipa, een tulpenras. dat reeds enkele jaren veel opgang maakt. Een verbetering is, dat het oude thee huis zal worden gesloopt en vervangen zal worden door een nieuw. Plaats maken In het paviljoen zullen de exposities van goud, zilver, glas en porcelein plaats moeten maken voor film en foto. Het zoutwateraquarium zal er echter wel een plaatsje blijven vinden. Niet alleen het bezoek van de tien Haarlemse bloemenmeisjes aan Amerika zal ertoe moeten bijdragen, dat vele Amerikanen eens een bezoek aan Hol land in het algemeen en Keukenhof in het bijzonder zullen maken. De zoge naamde „tulip-sailings" van de Holland Amerika Lijn zullen beslist de rest moe ten doen. Uit New York en Quibec zullen de „Rijndam", de „Statendam" en de .Rot terdam" vertrekken om zoveel mogelijk Amerikanen naar Hollands bloemen pracht te brengen. De aankomstdata van de schepen ligt zodanig, dat de passa giers nog ten volle kunnen genieten van de bloeiende bollenstreek. De passagiers Dit zijn de tien bloemenmeisjes, die naar Amerika zullen gaan. In het midden ziet men enige meisjes met „normale" hoedjes. De anderen dragen op speciaal verzoek van onze vrienden aan de andere kant van de Oceaan zogenaamde kan ten huiletjes", specifiek Hollands, naar men zegt. zullen tijdens de reis naar Europa door middel van films en dergelijke nader met ons landje kennis maken. Fotoboek Het bestuur van Keukenhof heeft voorts weer een fotoboek het licht laten zien, waarin dit keer weinig tekst, maar vele (fraaie) foto's zijn opgenomen. Van de Keukenhof zal dit jaar een ge luidsfilm in kleuren worden opgenomen, die in geheel Europa zal worden ver toond om propaganda voor ons land te maken. Hoe geliefd de Keukenhof wel bij het publiek is blijkt overigens wel uit het feit. dat hij vorig jaar geen enkel nadeel van de „Floriade" heeft ondervonden. Integendeel. Advertentie U bent toch in die dingen niet ouderwets? U hebt toch altijd Edet toiletpapier in huis niet alleen omdat het zacht en zuinig is (Edet bevat veel meer papier per rolmaar vooral omdat het tot de moderne persoonlijke hygiëne behoort. Edet - zachtheid uit Zweden een kleine luxe, die er altijd moet zijn! En in deze tijd thuis hoort. Culturele bijeenkomst voor Vrienden van het Gymnasium MUZIEK EN VOORDRACHT De bijeenkomst, welke de Vereniging van Vrienden van het Leids Gymnasium gisteravond i.i de aula van het school gebouw hield, was niet druk bezocht. Jammer eigenlijk, want hetgeen geboden werd stond op een hoog peil. Er werd op deze avond, de vierde, welke in het huidige schooljaar onder auspiciën van de vereniging is gehouden, gedeclameerd en gemusiceerd. Zij die aan de uitnodi ging gevolg hadden gegeven luisterden vol overgave en spanning. Het program ma was afwisselend en aantrekkelijk ge noeg. Op speciaal verzoek van mevrouw He- leen Pimentel namen ook leerlingen aan deze culturele avond deel. De declama- trice droeg eerst een fragment uit Von dels „Adam in ballingschap" voor en daarna een voortreffelijke fantasie van Bel Campo, „Voorland". Ragfijn en toch zo treffend waren de drie gedichtjes uit het boekje, „Toi en moi" van Paul Gé- raldy. Men kon een spel horen vallen, zo stil was het toen mevrouw Pimentel deze Franse gedichtjes voordroeg. Het meer populaire genre werd na de pauze ver tolkt. Noemen wij in dit verband alleen maar de namen van Carmiggelt en An nie M. G. Schmidt. Wat de leeriingen ten gehore brachten was ook heel verdienstelijk. Aan de piano begeleid door ir. G. A. Oosterhalt zong Corrie van der Horst drie Middel nederlandse liedjes. Pim Punt speelde cello, Frank Potjer fluit en Steven van Vliet en Benno Gans, piano. Een pret tige mededeling op deze avond was. dat de gemeente geld beschikbaar zal stellen voor de restauratie van de vleugel. EINDAFREKENING MELKPRIJSGARANTIE De minister van Landbouw en Visserij heeft zich kunnen verenigen met de door het produktschap voor zuivel be rekende gemiddelde netto-opbrengstprijs van de melk over het melkprijsjaar van november 1959 tot november 1960. De berekening resulteert in een bedrag van f. 22.976 per 100 kg melk met 3,7% vet. Deze opbrengst is derhalve f5924 per 100 kg melk beneden de voor dat melkprijsjaar vastgestelde garantieprijs van f. 28.90 gebleven. Zoals bekend, gold de garantie voor ten hoogste 5 miljard kg melk. In totaal zullen de toeslagen, die uit hoofde van de garantie moeten worden verleend, f. 296,2 miljoen belopen (over het melkprijsjaar 1958/59 f. 212,8 miljoen) De garantie toeslagen moeten echter worden verdeeld over 6.143 miljard kg melk. Na aftrek van de in de loop van 1960 reeds verleende voorschotten op de garantietoeslagen resteert thans nog een slotuitkering ten laste van het Land bouw Egalisatie Fonds van ongeveer f. 0,80 per 100 kg melk. Deze uitkering zal gelijktijdig met de slotuitkering uit het zuivelfonds, ten bedrage van circa f. 1.05 per 100 kg, worden uitbetaald. Be vorderd zal worden, dat de zuivelfabrie ken vanaf 3 maart a.s. over de benodig de gelden ter doorbetaling kunnen be schikken. De doorbetaling aan de vee houders dient binnen een maand te hébben plaats gehad. Nieuwe uitgaven Wat een modern-geoutilleerd bedrijf kan bereiken op het gebied van kleuren druk, heeft de Leidse .Rotogravure" la ten zien in een nieuwe reclame-uitgave onder de titel „Kleurenavontuur op 0.025 mm magische ondiepte". Het is verba zingwekkend hoe ver men reeds gevor derd is bij het weergeven van de kleu rige werkelijkheid. Overigens dient daar aan te worden toegevoegd, dat dit resul taat dan ook bereikt werd in een bedrijf, dat een internationale reputatie bezit en waarop Leiden zeker trots mag zijn. Aan het Galgewater staan inderdaad „kope ren cilinders met gouden mogelijk heden"! Kort na de uitgave van „Deutschland heute" (Zehn Jahre Bundesrepublik) heeft het .Rresse- und Informations- amt" in Bonn een zeer uitgebreid over zicht gepubliceerd van de opbouw in West-Duitsland in de jaren 1949-1959. De titel van dit boek van 650 bladzijden kloek formaat luidt: „Deutschland im Wiederaufbau". Het is verlucht met een zeer groot aantal foto's op kunstdruk en bevat in de tekst tal van kaartjes en statistieken. De indeling is per „Bun- desministerium", waardoor een ge makkelijk overzicht werd verkregen. Vooraf gaat een historische terugblik alsmede overzichten van de werkzaam heden van Bundestag en Bundesrat, resp. van dr. Gerstenmaier en dr. Roder'. Aan het slot een royaal geïllustreerde bijdrage over Berlijn. Als naslagwerk over wat West-Duitsland in weinige la ren heeft weten op te bouwen, verdient dit boek zeker de aandacht. Het snoer om Je hals, door Ute Erb Ulte De Fontein. Utrecht. Paspoort voor moord, door P. Hofdorp Zes zaken voor rechter Tie. Zes Chinese detectiveverhalen, door R. van Gulik Ultg.: W. van Hoeve, Den Haag. Wat Is Pasen? Eenvoudig Paasspel ln vier delen, door D. v. d. Melden-Coolsma en C. Covens. Verschenen ln „Van Gor- cum's Toneelfonds" bij van Gorcum en Comp., Assen. MUI leent, door N. Funke-BordewUk. Uit gave: NiJgh en Van Dltmaar Een 10 voor de tieners. Een keuze uit wat er ln het cursusjaar 1959-1960 ls ver schenen ln de Nederlandse Schoolpers, onder redactie van Ad den Besten. M v d. Plas e.a. Ultg.: NUgh en Van Dltmar. Den Haag. Een generatie zwijgt, door C. Gelssler, Uit nacht en nevel, door E. Helmier. Ultg.: Moussault N.V., Amsterdam. Dromen verboden, door B. Keiler Schattenelland, door R. Stevenson H. De nacht van de Maria Christina De dame met de lamp, door J D De- greef. Pockets, verschenen bij uitgeverij „Helmond", Helmond. Hel Leirisch Daghlu<l MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Nu in wit en 3 zachte kleuren

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9