Laatste nieuws Officiële overdracht van Huijs te Warmont Ned. Kamerorkest concerteerde te Voorschoten onder Leo Driehuijs Mej. A. C. Mekking verliet liet chr. onderwijs in Wassenaar WOENSDAG 1 MAART 1961 Dank zij de activiteiten van het gemeentebestuur en de medewerking van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland blijft het alom bekende kasteel „Huijs te Warmont" met het prachtige boscomplex behouden. Het boscomplex is in eigendom overgegaan aan de stichting Zuid- Hollandse Landschap, terwijl de provincie eigenaresse is geworden van het kasteel. Gistermiddag vond op de raadszaal de officiële overdracht plaats in tegenwoor digheid van het voltallige college van burgemeester en wethouders, terwijl namens de provincie aanwezig waren mevr. Chr. A. de Ruyter, lid van Gedeputeerde Staten, in haar functie als waarnemend commissaris der Koningin, en de heer mr. K. Lodder, hoofdambtenaar ter provinciale griffie. De stichting Zuid-Hollands Landschap werd vertegenwoordigd door de heren mr. Mjjs, secretaris, mr. Lambert, penningmeester, en de heer Landmeter, hoofd van dit bureau van de familie Krantz was aanwezig de heer ir. A. Krantz. Nadat de diverse akten waren voor gelezen en gepasseerd, nam allereerst de burgemeester het woord. Deze sprak er zijn grote voldoening over uit dat, na vele besprekingen en onderhande lingen, de akten van overdracht thans konden plaats vinden. Door de eeuwen heen, aldus spreker, zijn deze bezittingen in handen geweest van families die met grote liefde het kasteel met zijn prachtige omgeving hebben verzorgd. Zij hebben steeds in nauw contact gestaan met de inwo ners der gemeente en dit was ook weder zijds. In alle bescheidenheid zou men hier nu kunnen spreken van een his torisch gebeuren, want deze aankoop is niet alleen van belang voor de ge meente, doch eveneens voor de provin cie. Dat het boscomplex thans is over gedragen aan de stichting het Zuid- Hollands Landschap stemt tot grote vreugde omdat hierdoor de zekerheid is verkregen dat aan de landschappelijke waarden van dit complex geen afbreuk zal worden gedaan. VOORSCHOTEN Verbouwing kerk wertl besproken De leden van de hervormde gemeen te waren gisteravond in Chr. Belangen bijeen om te horen over het hoe en wat van de verbouwing van de kerk. Spr. noemde het doel van deze avond de gemeenteleden inzicht te geven hoe het gemoderniseerde kerkgebouw er straks uit zal zien. Belangrijk daarbij vond hij, dat de gemeente met deze za ken meeleeft en er belangstelling voor heeft. Architect Knijdijzer, die ook een boeiend spreker bleek te zijn, hield een vrij uitvoerige beschouwing over het werk van een architect. Een van de aantrekkelijkheden daarvan vond spr. dat men wel weet waar men begint, maar niet waar men terecht komt. Dan komt het vertrouwen naar voren, wat ook een stukje godsdienstoefening vormt. Spr. had begrepen, dat de Hervormde Gemeente van Voorschoten de realiteit wil aanvaarden. Dat zij daarom ook het kerkgebouw wil aanpassen aan de eisen van deze tijd. Gemeente én ar chitect willen daarin proberen Christen te zijn. Met alle respect voor de technische bekwaamheid van de bouwers van de kerk spr. noemde de 21 m. houten dak overspanning ingenieus had hij zich de eerste keer toen hij de kerk binnenkwam, afgevraagd hoe men zich zoveel jaren in die „unheimische" ruimte had thuisgevoeld. Aanvankelijk had men zich voorgesteld binnen het kerkgebouw een ontmoetings ruimte te creëren. Bij nader inzien is men daarvan afgestapt en hoopt men na kortere of langere tijd een daarvoor bestemde gelegenheid bij te bouwen aan de kant van de Voorstraat. Hoe het gaat worden. De hoofdingang van de kerk blijft de toren. Rechtdoorgaan tot aan de kanselwand die een dicht en iets gekniekt zal vormen, komt een breed pad, in het midden van de kerk. De nieuwe kansel wordt beduidend lager en steekt maximaal 1 m. boven de ban ken uit. Voor een betere verstaanbaarheid van de predikant, zaullen de banken vaar achter iets oplopen. De voor- en achterwanden krijgen een nieuwe binnenmuur van gladde pla ten. De zijwanden krijgen een bedekking van geprofileerde platen. Het plafond wordt aan de zijkant verlaagd tot 9 m hoogte; in het mid den, waar de banken staan, tot 12 m. Het hoge gedeelte van het plafond wordt bedekt met ongeschilderd triplex. Het lage gedeelte wordt van ruw ce- mentplaat. Het orgel verandert noch van uiterlijk noch van plaats. De be staande galerijen zijn weggebroken. In plaats daarvan komt alleen aan de noordkant een bescheiden galerij voor het koor. De bestaande verwarmingsinstallatie kon niet gehandhaafd blijven. Er komt nu een hete-lucht verwarming. Op de betonnen vloer komt onder de banken jeen houten vlonder. De gehele oude buizeninstallatie van verwarming en verlichting verdwijnt. Er komt een verlichting die ingesteld is op de ruimtelijke ontwikkeling. Voor de twee historische borden één met de namen van de vroegere predikenten en één met de Geloofsbelij denis moet nog een passende plaats worden gevonden. Evenzo bezint men zich nog op een geschikte plaats voor een kruis. Welp krijgt het twaalfde vaardigheidsinsigne De 11-jarige welp Guy Moolenaar zal zaterdagmiddag in de Kimshoeve in he bezit worden gesteld van het twaalfde vaardigheidsinsigne. Waarschijnlijk zal de commissaris van het district Rijn land. de heer A. Beekes, deze onder scheiding uitreiken. Het komt slechts zelden voor, dat een welp twaalf vaar digheidsinsignes weet te behalen. Drs. P. J. Stolker sprak voor het Wit-Gele Kruis „Onderwijs raakt in de boei van wat maatschappelijk nuttig is en dat is de gevaarlijke kant van het onderwijs. De school moet niet alleen laten le ren, maar een reserve meegeven voor later aan de kinderen. De school is er niet voor het onderwijs, maar voor het kind. Een kind moet rijp zijn voor de school, stuur daarom Uw kind nooit te jong naar school". Deze en nog veel meer belangrijke uitspraken deed drs. P. J Stolker, psycholoog, tot de leden van het Wit-Gele Kruis te Voorschoten. Voor de eerste van de twee lezingen was gisteravond grote belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich De burgemeester bracht woorden van dank aan het Ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, en aan de heer Pieterse, gemeente-secretaris, die de gehele administratieve zijde van deze ingewikkelde materie heeft behandeld, en ook aan de familie Krantz die zo juist heeft medegedeeld dat ook het huisarchief van het kasteel ter beschik king van de gemeente zal worden ge steld. De heer Krantz sprak er eveneens zijn grote voldoening over uit dat het bos en het kasteel thans een bestem ming hebben gekregen zoals de familie zich die altijd gedacht had. In 1899 dreigde het boscomplex te zullen ver dwijnen doch wijlen zijn vader heeft dit weten te voorkomen door het gehele complex, inclusief het kasteel, aan te kopen, waarvoor de familie hem nog steeds dankbaar is. De stichting Zuid Hollands Landschap heeft thans aan haar vele bezittingen weer een prachtig bezit toegevoegd en de vele bezoekers van Warmond zul len van de gelegenheid om in dit prach tige bos complex een tijdje te verwij len, een dankbaar gebruik maken. wethouder G. Schrama, overste Bokeloh van huize Beresteyn en enige zusters van Huize Bijdorp. Drs. Stolker wees op de fouten bij het onderwijs, maar ook bij de ouders, waardoor slecht leren van de kinderen het gevolg kan zijn. Kinderen worden dikwijls te jong naar school gestuurd. Drie jaar op een kleuterschool is beslist te veel, terwijl het plaatsen van net zes jarige kinderen op de lagere school soms zelfs funest kan zijn voor de kinderen, omdat zij nog niet schoolrijp zijn. Twee maal doubleren van een kind op de la gere school is een bedenkelijke zaak. „Indien U een kind heeft, dat tweemaal achtereen blijft zitten, aarzel dan niet, in het belang van Uw kind, een kosteloos onderzoek bij de B.L.O.-school aan te vragen", aldus drs. Stolker. De selectie van kinderen, die worden aangewezen voor het middelbaar ondenvijs werd door de inleider Sterk bekritiseerd. Slechts 12 van de leerlingen van een HBS A. haalt zonder doubleren de eind streep, slechts 27 op het gymnasium, 18 van HBS B. en 19 van het ly ceum. Tot slot sprak de heer Stolker tot de ouders: „Schep een sfeer van rust en orde in Uw gezin, dat is noodzaak voor een kind, dat school gaat". Burgerlijke Stand Geboren: Martinus W. M., zn van K. G. E. M. van de Wakker, Mark, zn van H. J. P. H. Zeelenberg en J. Cossee. Ondertrouwd: H. van Eerde en C. S. Kooij, D. H. Bakker en P. M. Vermeulen. H. M. Jansen en Ch. van Marrelo, Ga- brielle B. M.. dr van Th. L. Doornweerd en T. J. Mac-Lennan, René en Eddy, zns van E. Baas en E. Stedehouder, Monica, dr. van H. H. Beukenholdt en M. Ch. Klinkhamer, Wilhelmus M., zn van J. G. van der Ploeg en C. M. W. van Veen, Ro nald A., zn van C. G. van der Voorst en Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagde voor wiskundig ingenieur de heer F. W. van der Zwan uit Voor schoten. OEGSTGEEST Feestelijke bijeenkomst Ned. Chr. Vrouwenbond Maandag kwamen de leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond in „Irene" in jaarvergadering bijeen. De presidente, mevrouw J. C. K. van Veen-Den Ouden, had de leiding van deze avond. Zij gaf Moeilijkheden in de Katangese regering Naar in welingelichte kringen in Eli- sabethstad verluidt bestaan er menings verschillen tussen de leden van de Ka tangese regering. Een der wrijvingspunten zou de on dertekening van het akkoord voor mili taire samenwerking betreffen, dat pre sident Tsjombe, de Kongolese eerste-mi- nister Ileo en de president van Zuid- Kasai. Kalondji, dinsdag in Elisabeth- stad hebben getekend. Tsjombes plaats vervanger, Kibwe, liet bU deze bijeen komst verstek gaan. Deze zou met en kele andere ministers gekant zijn tegen de toenadering tot de regering in Leo- poldstad. Een ander meningsverschil zou de Franse kolonel Trinquier betreffen, die indertijd is aangezocht als reorganisator van de Katangese strijdkrachten. Naar van betrouwbare zijde in Elisabethstad is vernomen, is de kolonel gisteren in deze stad aangekomen, ondanks het feit dat Tsjombe zich tegen zijn komst had verzet. Weer diamantroof in centrum van Londen (Van onze Londense correspondent) In Hatton Garden, het centrum van de Londense diamanthandel, hebben gis teravond vier bandieten met carnaval maskers op, uit een kantoor diamanten geroofd ter waarde van een half miljoen gulden. De eigenaar en diens zuster wer den overweldigd, zodat zij geen alarm konden maken. Zij moesten de sleutels van de safe overhandigen. De gehele raid duurde 6 minuten. In een maand tijds is in Engeland voor een waarde van 2,2 miljoen gulden aan diaman ten geroofd. Drijvende bok omgeslagen Vanochtend is de drijvende bok .Ree bok", hefvermogen 90 ton, van de N.V. Gebr. Goedkoop bij het verplaatsen van een tank in de petroleumhaven te Am sterdam door nog onbekende oorzaak omgeslagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Alleen de 60-jarige schipper G. H. Verwoerd kreeg een shock. Hij is naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. een overzicht van het wel en wee der afdeling in 1960. Daarna volgden de jaarverslagen van secretaresse en pen- ningmeesteresse. De laatste meldde een batig saldo van ruim f 80 Het aantal leden bedraagt 209. Namens de zieken- bezoeksters bracht mevrouw M. C. v. d. Werff-Westerveld verslag uit. Ook wekte zij op toch vooral niet te vergeten het belang van het Magdalenafonds, waar op, in noodgevallen, door leden een be roep kan worden gedaan. Nadat de pre sidente van afdeling Rijnsburg. mej. F. Veenstra, namens alle vertegenwoordi- ge buurafdelingen haar gelukwensen had uitgesproken, zongen mevrouw C. Fockens-Merkelijk en mej. F. de Wit een geestig lied over het samengaan van de leden in de bond. Na de pauze volgde de opvoering van het vrolijke toneelstuk „Rapsodie in Rood", onder leiding van mevrouw E. E. Eringa-Andriessen. WARMOND RAADSVOORSTELLEN De gemeente raad komt vrijdag a.s. in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat onder meer een voorstel tot defenitieve vaststelling van het grond- en bouwvoorschot van de door de woningstichting Warmunda gebouw de 22 woningwetwoningen, een voorstel tot grond verkoop, een voorstel tot in- gebruikgeving van het in het uitbrei dingsplan Oost gelegen speelterrein aan de speeltuinvereniging Speelvreugd. Eveneens zal er een voorstel behan deld worden, tot het verlenen van een garantie aan de Stedelijke Lichtfabrie ken te Leiden inzake elektriciteitsvoor ziening aan woonschepen en zomerhuis jes aan de Leidse en Sprietlaeck. Burgerlijke Stand Geboren: Marcus J. M., zn van C. A. E. van Winsen en W. A. C. Wassenaar. Ondertrouwd: J. J. F. van Wordragen, 28 Jr en J. M. Slkking, 19 jr. Een bewonderenswaardige eenheid bereikt „Szymon Goldberg en het Nederlands Kamer Orkest": dit is in de laatste zes jaren tot een begripseenheid geworden. In Voorschoten zagen we nu echter Leo Driehuijs aan het hoofd. Hieraan kun nen w\j toevoegen, dat sinds het concert in het Cultureel Centrum een orkest van eminente musici, met een figuur als Tho mas Magyar aan de eerste lessenaar, zich door Driehuijs leiden laat is een samen smeltingsproces, waarbij alle sporen van individualiserend musiceren zijn wegge- vlakt. Daarmee verdween een oude kwaal in dit ensemble. Driehuijs heeft er een bewonderenswaardige orkestrale eenheid mee verkregen! Het programma bevatte louter speel- muziek, muziek die noch psychische noch interpretatieproblemen stelt. Uit deze eeuw Bartók en Britten, uit de twee vorige Vivaldi, Christian Bach, Mozart en Rossini. De gekozen werken heeft de dirigent zonder meer tot „klinken" ge bracht, ze alle laten klinken naar de eigen aard als pure muziek, onbezwaard met persoonlijke toevoegingen die voor een artistiek resultaat geen enkele gebie dende noodzakelijkheid meebrengen. Men voelt geen opvattingswryvingen tussen orkest en directie en alle vertolkingen wortelen dan ook in zekerheid en eens gezindheid, waarvan klankstabilisatie een eerste gevolg is. Vroeger merkten we nogal eens logheid op en plichtmatige meegaandheid. Het orkest was op een podiumuitbouw opgesteld, geheel vóór het ongelukkige brandscherm. We hadden achter in de zaal plaats genomen en daar kwam een benijdenswaardig heldere klank tot ons met al de finesses van de schakeringen en van de afslyping in het intoneren. Het gebouw bezit dus terdege akoesti sche kwaliteiten, zij het bij buitenge bruikstelling van het werkelijke podium. Dit moge uit al het voorgaande duide lijk zijn: dat Driehuijs een man is met een oergezond klankbesef. Voor een spel met de klankkleuren hebben Bartoks Roemeense dansen en Brittens Simple Symphony hem de beeste mogelijkheden gegeven, mogelijkheden die hy dankbaar realiseerde. Dankbaar was Bartoks suite ook voor Magyar, om er als concert meester in te schitteren. Brittens jeugdwerk zal wel een ver leidende indruk hebben gemaakt. Bij kleur en ritme, als bij Bartók, voegen zich nog het Britten eigene charmeren de. Weliswaar een oppervlakige charme. Maar toch, zo'n verboerste Bourrée, zo'n pizzicatodeel in balalaika-trant waarbij de strijkstokken nonactief op de lesse naars rusten, zo'n vierdubbel uitzingen de „sentimental" Sarabande (hoewel zonder authentieke vocale spanning), het is muzikantesk meeslepend. Rossini's 3de Sonate in C openbaarde een verbluffend staal van compositori sche voorbeschiktheid bij een twaalf jarige en het jongetje geeft er een aan tal orkestleden Paganini-achtige solo's in te verwerken; zelfs de contrabas treedt solistisch op. Ook het Divertimen to in F (K.V. 138) van Mozart is jeugd werk. Het vlinderlichte en het precisie werk in de virtuose periodes trokken hier, evenals in de uitvoering van Ros sini, zeer de aandacht. Zoals dat ook de cantabiliteit deed van Vivaldi's Concerto grosso in D (op. 3 ,no. 11). De pianist Gerard Hengeveld was ge- engageerd voor het Concert in Es (op. 7, no. 5) van Christian Bach. De naam „Bach" moest men er maar bij vergeten, men bevond zich eerder in de musische tuin van Mozart Van een overmatige in teressante kennismaking leek echter geen sprake. De fantasie verkreeg nog de meeste ruimte in de finale. Behalve de aan goede eisen van planistiek voldoen de prestaties van de concertgever, die nen we de opvallende soepelheid van de orkestbegeleiding te signaleren. Het publiek heeft, meermalen ovatio neel voor het gebodene dank gebracht V. STADSNIEUWS „Het huig, waarin ik woon": voor K. O.'s Filnistucliekring De Filmstudiekring van K. en O. heeft de belangstellenden gisteravond in de filmzaal van de Universiteit verrast met een Russisch werk, dat werd aankon- digd als een hoogtepunt van het Expo- filmfestival in Brussel. Deze kwalifica tie lijkt ons,* op zijn zachtst gezegd, te veel eer. Technisch noch compositorisch is het een opmerkelijk werkstuk en de gehele sfeer van een flatgebouw in een grote stad herinnert zó sterk aan wat Nederland een halve eeuw geleden ach ter zich gelaten heeft, dat men zich doorlopend in een wereld waant, die al lang niet meer van deze tyd is. Toch wordt hier het familieleven beschreven kort vóór, in en na de tweede wereld oorlog. Als uitbeelding van de Russische werkelijkheid, ontdaan van propaganda- franje, is „Het huis, waarin ik woon", zeer onthullend. Wat verbazing wekt, is dat dit alles zonder meer wordt geëta leerd. Reden om jaloers te zijn op de rode wereld is er voor de Westerse toe schouwer dan ook niet! Doch, afgezien van het milieu in materiële zin. is ook de psychologische sfeer voor Westerse toe schouwers moeilijk verteerbaar. Er wordt rijkelijk met tranen gesproeid en op andere- ogenblikken is er een, naar Westers begrip, geforceerde heroiek, die sterk overdreven aandoet. De vraag rijst in hoeverre dit alles uitbeelding is van een brok realiteit, waar wij, nuchtere Nederlanders, innerlijk vreemd tegen over staan, dan wel van een melodra matische vormgeving, die aan de regie moet worden toegeschreven. Dit alles neemt niet weg, dat wij deze film toch niet gaarne hadden willen missen, al leen reeds als curiosum. KONINKLIJK GOUD VOOR A. BERNARD Veertig jaar in gemeentedienst Vanmorgen is in het Stadhuis de heer A. Bernard, werkzaam op de admini stratie van gemeentewerken, gehuldigd in verband met het feit, dat hy veertig jaar in overheidsdienst is. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, heeft hem na mens de gemeente toegesproken, waarbij hy de jubilaris mededeelde dat deze on derscheiden was met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oran je Nasssau. Na deze plechtigheid volgden vele sprekers, die allen de verdiensten van de heer Bernard in het licht stelden. De heer Bernard begon zijn loopbaan in overheidsdienst by de Stedelijke Lichtfabrieken en werd later overge plaatst naar de dienst van Gemeente werken. Hy doorliep een groot aantal rangen, waaruit wel blijkt dat zijn in zicht en toewijding niet onopgemerkt zyn gebleven. Momenteel is hij werk zaam op de afdeling administratie van Gemeentewerken, naast de technische afdeling het belangrijkste onderdeel van deze dienst. Dit zei wethouder Jongeleen in zyn toespraak tot de jubilaris daarbij te vens herinnerend aan de vele sociale activiteiten van de heer Bernard op maatschappelijk gebied. Het deed spre ker groot genoegen de jubilaris te kun nen mededelen dat hij onderscheiden was met de eremedaille in goud. Na de wethouder sprak ir. Koch, waarnemend directeur van de dienst, die de toewijding en de collegiale om gang van de heer Bernard prees. Hjj overhandigde hem namens de perso neelsvereniging een geschenk, waarbij een enveloppe met inhoud en een oor konde. Een collega, de heer Labee. vertolkte zijn gevoelens op rym en nadien spra ken nog de heren Backx, administra teur van gemeentewerken, Loeve, die de gelukwensen overbracht van de af deling Leiden van de Nederl. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer Won- dergem, namens de samenwerkende bonden van Overheidspersoneel en ten slotte de heer De Wekker, die als collega een persoonlijk woord tot de jubilaris richtte. De heer Bernard, die vergezeld was van echtgenote en kinderen, dankte voor de hem gebrachte hulde. GRIEKSE KONING ÉÉN DAG IN ONS LAND Met een lijntoestel van de Bea is van ochtend om elf uur Koning Paul van Griekenland uit Londen op Schiphol gearriveerd. De Griekse vorst, die 60 jaar oud is, kwam voor een niet offi cieel bezoek van één dag in ons land aan. Hij maakte de reis incognito. Op Schiphol werd hij verwelkomd door de Griekse ambassadeur, de heer V. A. Verykios en de heer G. de Vries Lentsch jr., directeur van de gelijknamige Am sterdamse scheepswerf. Onmiddellijk na zijn aankomst stapte de koning in een auto van de Griekse ambassade en reed daarin naar de scheepswerf van De Vries Lentsch aan de Grasweg. Hier bezich tigde hij het voor de Griekse Marine in aanbouw zijnde hyper-moderne en uiterst snelle motorjacht, dat naar ge hoopt wordt, in november a.s. zal wor den afgeleverd. Het krygt elektronische apparatuur en radar. Het bezoek aan de werf duurde slechts kort. Vanavond keert de Koning met de KLM terug naar Londen. De Koning is vanmiddag op uitnodi ging van onze Vorstin naar Paleis Soest- dijk gereden, waar hij de thee gebruikte. Prins Bernhard was daarbij niet aanwe zig. Hy verblijft, zoals bekend, op het ogenblik in Rome. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 28 februari. C.V. Centr. Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen dagprijzen: Forsythia 25-47, Prunus Tri loba 30-64, Prunus Serrulata 175-295. Se ringen: Stepman 4 kop per stuk 60-95, ld 2_kop 40-51. Legray 4 kop 30-45. ld. 2 kop POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum 60-75. Anthurlum 300-990 100-165. Aralea 100-150 30-40. Asplenium 40-55. Azalea 300-900 80-165, Begonia 100-135 40-65. Bladbegonia 40-50, Cac tussen en Vetplanten 80-250 12-45, Cissus 250-350 40-65. Croton 300-400 Cycla men 250-350 100-150, Cinnerarla 100-175 60-90, Calceolaria 60-85. Euphorbia Splendens 150-180 40-60, Ficus 250-480 Gemengde Planten 80-115, Hedera bont 180-220 60-80, ld. groen 100-120 30-50, Ka- lanchoë 60-83, Marantha 45-52, Ne- phrolepis 300-660 40-45, Primula Acaulis 40-63, id. Malancoïdes 40-65, id. Ob- conica 100-205 60-95, id. Sinensis 40-65 Philodendron 300-500 ld. Scandens 40-60. Platycerium 200-563 80-150, Sanse- vieria 200-380 80-125, Scindapsus groen 65-75, ld. bont 80-115, St.-Paulia 100-130, Tradescantia 60-80 12-25, Varens gemengd 80-52. WOERDEN, 1 maart. Kaasmarkt. Aanvoer 3 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.05-2.08. Handel kalm. De laatste dag van februari was voor mej. A. C. Mekking ook de laatste dag van haar loopbaan als onderwijzeres aan de christelijke lagere school aan de Bloemcamplaan. Niet minder dan 45 jaren is mej. Mekking verbonden ge weest aan de christelijke school in Was senaar -zuid, eerst aan de Zijdeweg, later aan de Bloemcamplaan. Er is haar ter gelegenheid van dit afscheid een hartelijke hulde bereid. Eerst door de kinderen van de school, die haar ver rasten met een programma van zang en voordracht en een mooi cadeau. Gisteravond was er een afscheidssa- menkomst in Zuiderhout voor ouders van leerlingen en oud-leerlingen. Tal van belangstellenden hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt om mej. Mekking de hand te drukken. Dr. H. J. Honders dankte de schei dende onderwijzeres namens het be stuur van de Vereniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs voor haar energieke werken, en haar grote toewijding. Namens het bestuur bood dr. Honders een geschenk onder couvert aan. Dr. R. Kramer, inspecteur van het Christelijk Nationaal Onderwijs sprak FAILLISSEMENT JOLLE JANSMA VERNIETIGD De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft vanochtend het door de raadsman van de Heilige Daad-am bassadeur Jolle Jansma uit Bussum aan getekende beroep tegen zijn persoonlijke faillissement toegewezen en het faillis sement vernietigd. Het Hof heeft in zijn arrest overwogen, dat de vordering van ongeveer f300.000, die de failliet ver klaarde NV Socrates volgens de curator, mr. C. D. van Vliet, op de heer Jansma heeft, nog niet vaststaat. De heer Jans ma werd op 27 januari j.l. door de Am sterdamse rechtbank failliet verklaard. Vorige week werd het hoger beroep be handeld. VEERSE GAT 27 APRIL DICHT (Van onze Haagse correspondent) Op 10 april a.s. zal het eerste doorlaat- caisson in het Sluitgat by Veere worden geplaatst aan de Walcherse zyde. In de week tussen 17 en 24 april volgen de resterende zes caissons. Deze zullen wor den geplaatst, te beginnen aan de kant van Noord-Beveland. Als het rustig weer is kunnen de betonnen kolossen binnen zes dagen op hun definitieve plaats staan. Eventueel wordt er des nachts doorgewerkt. De grote dag waarop de schuiven in de caissons zullen worden gesloten, waarmee dan het Veersche Gat defini tief is afgesloten, is bepaald op 27 april. Overigens is het sluiten van die schui ven het minst spectaculaire deel van de sluiting. De plaatsing van de caissons is visueel het meest de moeite waard. PREMIER VERWOERD NAAR ONS LAND? In gezaghebbende kringen in Johan nesburg en Pretoria wordt het niet on mogelijk geacht dat de Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Frensch Verwoerd met zijn echtgenote een particulier be zoek aan Nederland zal brengen na af loop van de maandag a.s. in Londen beginnende conferentie van premiers der Gemenebestlanden. Od vierjarige leeftijd emigreerde Ver woerd met zijn ouders uit Nederland en sedertdien is hij nimmer in Neder land terug geweest. Hij staat ingeschre ven in het bevolkingsregister van Am sterdam. waarderende afscheidswoorden namens de hoofdcommissie van deze vereniging. Mevrouw R. Leenstra-Eringa voerde het woord namens de ouders van de leer lingen en bood haar een gouden arm band aan. De heer J. van Tol ver tolkte in een toespraak de gevoelens van de oud-leerlingen. Ook dit afscheids woord ging vergezeld van een geschenk onder couvert. In een geestige toespraak, waarin hij enige toepasselijke spreekwoorden en uitdrukkingen verwerkte nam de heer D. van Barneveld afscheid namens de collega's van mej. Mekking. Nadat me vrouw Laforce-Veelo, dochter van het eerste schoolhoofd van mej. Mekking herinneringen had opgehaald aan de eerste jaren na 1916, toen mej. Mek king in dienst trad sprak de scheiden de onderwijzeres een dankwoord. Nog een afscheid Gisteren is op de christelijke lagere school aan de Heereweg ook afscheid genomen van de heer F. van Vlaarde- ren, die bijna 40 jaren het christelijk onderwijs in Wassenaar gediend heeft en nu de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Op verzoek van de heer van Vlaanderen vond dit afscheid in intieme kring plaats. In tegenwoordig heid van de kinderen werd om. het woord gevoerd door de voorzitter van het schoolbestuur, dr. H. J. Honders. BEURSOVERZICHT Hoogovens willig; Scheepvaart prijshoudend Amsterdam, 1 maart Hoogovens stonden vandaag in de be langstelling. Deze certificaten noteerden by de opening 948, ofwel ruim 40 punten boven de vorige slotkoers. Gisteren na beurs werd als hoogste koers reeds 928 genoteerd. Amerika. West-Duitsland en Zwitserland hadden belangstelling voor deze stukken. Daarnaast was er ook vraag in deze hoek van publieke zijde. Ook vanmiddag werden de certificaten voor buitenlandse rekening uit de markt genomen. Aan de overvloedige vraag kon moeilijk worden voldaan. Speciale rede nen voor de willige stemming voor Hoog ovens konden niet verkregen worden. De stemming voor de overige hoofdfondsen was licht verdeeld met AKU op 544, min één punt. Philips en Unilever bij de ope ning een paar puntjes hoger, daarente gen Kon. Olie een paar dubbeltjes lager. Kon. Olie noteerde in Wall Street gis teren een kwart dollar lager. Mede hier door lag de prijs op f. 145.30, circa 70 ct. beneden het vorige slotniveau. Philips schommelde rond de 1244, plus 4 punten Unilever monteerde op 864% 2 punten. De scheepvaartwaarden konden zich zeer goed handhaven waardoor de forse koerswinsten van dinsdag geheel behou den bleven. De noteringen kwamen hier zelfs nog een weinig boven uit. Ook vandaag werd in deze afdeling druk gehandeld. Aandelen Van Nievelt werden op 200 (193) en die van Vette- winkel op 335 (336) geadviseerd. Cultures zeer stil met fractlonele ver anderingen. De storting vandaag op de 4%% 1961 staatslening groot f.350 mil joen was van invloed op de stemming in de staatsfondsenhoek. Deze was iets luier. Aandelen Heineken werden op nieuw hoger geadviseerd. WISSELKOERSEN Londen 10.61%—10.61%; New York 3.79*3.79H, Montreal 3.84%—3.84%, Brussel 7.59%—7.59%, Parijs 77.46—77 51 Stockholm 73.44—73.49, Frankfort 91.02% —91.07%, Milaan 6054%—60.99%, Zu rich 8757%—87.62%, Oslo 53.01—53.06. Kopenhagen 54.86%—54.91%; Lissabon 1351%—1352%, Wenen 14.56%—14.57%. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 1 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 414 10244 102ft Ned. '59 4% 102% 102 Ned. '60-1 4% 102% 102 Ned. '60 n 4% 102% 10HI Ned. '59 4% lOOfg 100II Ned. '53 3% 97* 97% Grootboek obl. 3% 81B Ned. '47 3% (3) 95% 95A Ned. '51 3% 97% 97% Ned '53 (3%) 95% 95% Ned '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 92L 91% Ned. bel cert. 3% 91 Ned *50 3% 91% 91% Ned *54 3% 91% 91% Ned *55 I 3% 91% 91% Ned *55-11 3% 93% 94 Ned *37 3 93% 93% Ned grtbk obl. '46-3 93fg 93H Ned doll In. '47 3 91 91 Ned Inv. cert 3 99!3GB 9911 Ned 62-64 3 100% 100% Indië *37 3 99 H 99% Indië *37 A 3 96 96 Ned. won. bJ '57 6 110% 110% Ned. won.bJ *58 4% 101A 101% ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 40 40 GL Nat. Handelsbank 241% Ned. Handelmij432% 343 Amst. Rubber 124 124% H.VA 141 140% Senembah530 530 AK.U. 545% 542% Berkel's Patent (v.) 374GB 376 GB Calvé Delft cert. 856 856 Deli My.en (Ver.) 171GB 171.90 Kon Pap Gelder 363 366 GB Hoogovens cert 907 844% MUller en Co NJ3 555% 574% Ned Kabelfabr 688GB 677GB Philips 1240% 1241% Philips pref327 331 Unilever 862% 861 Wilton Feyenoord 295GB 302 GB Biliton 2de r 435 505 Dordtse Olie gew. 676% 675% Kon Olie (f. 20 145 60 145 idem (50 A f 20.—) 146 145.40 Holl Amer lijn 193% 190% Java China Paket 197 197 v-L-M. 101.40 101.50 Kon Ned. Stmv Mij 240 238% Kon Paket Mij 185% 186 Stoomvaart MIJ Ned 220 220 Nievelt Goudr eert 192% 187% v. Ommeren eert 369 375 Kot Rott Lloyd 192 194% Ned Scheepv Unie 199% 199% NIET-ACTIEVE OP» 'GATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 96% 97% idem "48 (3%) 96 74 97% R'dam '52-1 (4%) 100% 100% ld ld -37 I-n (3%) 96% 96% Z.-Holland *56 (4%) 100% Bankwezen Bank N.G '58 (5%) id. N.WF '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr '52 koers v. heden Vorige Slotkoers 105% 100* 181 137 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93 Premieleningen A'dam '53 3 109% A'dam '51 12%.. 87% A'dam '58 I 2% 85% A'dam '56 O 2% 94% A'dam '56 m 2% 94% Eindhoven '54 2% 82% Enschede *54 2%81% Den Haag *52 I 2% 93% Idem n 2% 93% R'dam *52 I 2% 91% Idem n 2% 98 Idem *57 2%103 Utrecht *52 2% 91B Z.-Holl 1957 2% 99 Zuid-Holland '59 2% 102% 105% 100% 182 137 8774 85% 94% 943 4 81% 93% 92% 98 B 103 93% 99 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 256 257 Amst. Bank 375 380 H.B.D. eert. 219% 219% Rott. Bank 337% 337% Twentsche Bank 362 356 Industrie Ondernemingen Albert Heyn440 439 Borsumfj 45 47 ElectrolasmiJ 380 395 Kon Ned Grofsm 222% 220 Holl Constructie 559 555 lng bur v Bouwnfjv 270% 275 Internatlo 17974 179 Int Kunststof! Ind 74 74% v Kempen en Begeer 137 136 Leidse Wolspinnerij 574 585 Rott Droogdok My 556 562 Sikkens Groep 928 930 Ver. Touwfabrleken 382 Walvisvaart 113 113% Wernlnk'8 Betonmy 183 183% Van Wijk en Heringa 145 146 Zaalberg 13974 140 L Amertk. fondsen Canadian Pacific R 2374 23% Intern Nickel 65 65% Anaconda 53% 53f| Bethlehem 8teel 46% 4611 Cities Service 42% 52% General Motore 45 45% Kennecott87% 89% Republic 8teel 6074 63% Shell OU 87% 87% Union Pacific 31% 3174 Un. States Steel 86% 89%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7