Breuk in de politieke familie van de Australische premier Menzies 'ii Ideaal werk- en recreatiecentrum voor velerlei kunstenaars Waarheid" uit archief opgediept: Brandt was geen goede Duitser Arbeidsparty (in oppositie) mist ook stevige grondslag BELGEN UIT KONGO NAAR AUSTRALIË MET WATERMAN Combinatie landhuis-gehoorzaa l in een ongerepte natuur Westberlijnse burgemeester in middelpunt politieke demagogie Loop der bevolking te Leiden WOENSDAG 1 MAART 19G1 (Van onze correspondent in Sydney) Het prestige van de Australische minister van Financiën, mr. Harold Holt, door velen als een financiële tovenaar beschouwd, heeft een ernstige knak gekregen. Drie maanden geleden trof de regering maat regelen om de inflatie te bestrijden en daaronder bevond zich een verhoging van de omzetbelasting op auto's van tien procent. Van de zijde van de auto-industrie is daartegen voortdurend geprotesteerd onder de vermaning, dat de maatregel tot ontslagen in de industrie zou leiden. Toen het aantal ontslagen arbeiders meer dan vijfduizend bedroeg, werd de toestand dermate spannend, dat minister Holt een conferentie belegde met de industrie-vertegenwoordigers en ronduit verklaarde: „vóórdat de toestand beter wordt, zal hij eerst nog wel erger worden". De minister zei ook, dat de maatregel inderdaad bedoeld was om de auto-industrie in haar activiteit te beperken. De maatregel bleef dus gehandhaafd. Vier-en-twintig uur later echter kwam minister-presiden Menzies de „baas" van minister Holt met de verrassende mededeling, dat de extra tien procent onmiddellijk werd ingetrokken (tot grote voldoening van de auto-industrie). Hoe minister Holt die ommezwaai in het parlement zal moeten verklaren, blijft een raadsel. Minister-president Menzies zelf heeft de storm ontweken door direct na het afleggen van zijn verklaring op reis te gaan naar het buitenland. van „chief justice" (president van het hoog-gerechtshof) te geven in de staat Nieuw-Zuid-Wales. Evatt als „politieke steen des aanstoots" bestaat dus niet meer, en in de komende verkiezings strijd speelt hij geen rol. Nu de breuk tussen Menzies en Holt, en daarmee de zwakke stee in het hui dige kabinet, naar buiten is getreden, zal het ministerie-Menzies dat sinds december 1949 onafgebroken aan het bewind is alle zeilen moeten bijzetten om tegen het eind van dit jaar weder om het vertrouwen der kiezers te krij gen, beter gezegd: het vertrouwen van een ietsje meer dan de helft der kie zers. Antipathie Leidende Australische dagbladen ver tonen nu al enkele jaren achtereen voortdurend een grote antipathie tegen het kabinet-Menzies. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de dag bladen in Australië niet gedragen wor den door politieke of religieuze begin selen, zoals we dit stramien gewend zijn in Nederland. De „Sydney Morning He rald", die men liberaal zóu kunnen noe men, is zeer beslist anti-Menzies, en de „Sun" (Sydney) die tot dezelfde Fair- fax-familie-vennootschap behoort, is natuurlijk ook anti-Menzies. De „Daily Mirror", (Sydney) eigendom van het miljoenenconcern van de familie Mur doch, is eveneens anti-Menzies. Alleen de „Daily Telegraph" (Sydney) is pro- Menzies, maar voor alle bladen geldt de vraag: voor hoe lang? De opinie van het volk is beter neer gelegd in de stemmencijfers dan in de kranten en uit die stemmencijfers blijkt zonneklaar, dat de Australische bevol king zich „half om half" gelijkelijk heeft uitgesproken voor enerzijds de li beralen en boeren, anderzijds de ar beiderspartij. Prestige van Holt kreeg een knak Niemand zal kunnen aannemen, dat een man als de heer Holt in 24 uur tijds zijn mening heeft herzien over een aangelegenheid, die in die 24 uur geen enkel nieuw aspect vertoond heeft. Minister-president Menzies heeft, als leider van het kabinet, een beslissing genomen, lijnrecht in strijd met de op vattingen van zijn minister van Finan ciën, maar klaarblijkelijk ingegeven door de vrees, dat tijdens zijn afwe zigheid de ontslagen in de auto-indus trie zouden toenemen en als een sneeuwbal werken in de aanvullingsin dustrieën (onderdelen, rubber, metaal, enz), waardoor het in de laatste maan den toch al toegenomen aantal werk lozen verder zou stijgen. Minister Menzies heeft bij zijn vertrek opgemerkt: „De extra omzetbelasting is niet meer nodig, want het doel, dat we nastreefden, is bereikt". Vier-en- twintig uur eerder had zijn minister van Financiën evenwel een heel ander lied gezongen. Het is niet de eerste keer, dat minister Holt een maatregel, die hij met vuur en vlam heeft verdedigd, na veel kritiek heeft ingetrokken; en al is dit op zich zelf gezien een bewijs, dat hij vatbaar is voor kritiek, het kiezersvolk, dat te gen het eind van dit jaar voor algemene verkiezingen wordt opgeroepen, om zich over het regeerbeleid van de afgelopen drie jaren uit te spreken, denkt er bet zijne van. Politieke breuk Het duidelijke verschil van mening, dat op het gebied van beleidspolitiek bestaat tussen minister-president Men zies en „financier" Holt, kan niet wor den verbloemd. De heer Holt is vroeger vele malen gedoodverfd als de vermoe delijke opvolger van Menzies, wanneer deze zich uit de politiek zou terugtrek ken, maar Holts kans lijkt nu verkeken. De breuk tussen beiden is onverwacht aan het licht getreden. Het is overigens de vraag of de rege- ring-Menzies (coalitie van liberalen en boeren) in het zadel zal blijven. Bij de vorige verkiezingen (in november 1958) heeft zü weliswaar meer zetels veroverd (twee), maar het aantal geldige stem men uitgebracht op liberalen en boeren was slechts een goede 150.000 groter dan dat voor de arbeiderspartij. In die tijd had de arbeiderspartij te kampen met interne moeilijkheden en was het politieke gedrag van de partij leider, Herbert Evatt, oorzaak van me ningsverschil onder de partijleden zelf. Dit probleem heeft men na de verkie- Open vraag Of de schaal aan het eind van dit jaar zal doorslaan naarlinks is een open vraag. Het zou niet verwonderlijk zingen opgelost door Evatt de hoge post lijden en pijn. Advertentie Waarom Stram en Stijl door 't leven? Verdrijf Uw Rheumatische Pijnen! mot Kruschen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervinden wat Kruschen voor U kan doen. Daar om moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale, zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw zijn als de arbeiderspartij wéér haar kans mist. De linkervleugel van de partij heeft namelijk juist dezer dagen een klinkende overwinning behaald en de rooms-katholieke vleugel in de partij zal daardoor onder sterkere druk van haar relegieuze raadgevers komen te staan. De afgescheiden, overwegend rooms- katholieke, democratische arbeiderspar tij ging in november 1958 met vier honderdduizend stemmen strijken, die de arbeiderspartij zonder die scheuring aan de overwinning had kunnen helpen. Moskou ontevreden over Kennedy Radio Moskou heeft gisteravond ver klaard, dat men, bij het opmaken van de balans van de eerste maanden Ken- nedy-bewind „genoodzaakt is te zeggen dat in het wezen van de Amerikaanse buitenlandse politiek te weinig is ver anderd". „Ten aanzien van belangrijke heden daagse problemen als vreedzaam naast- elkaar-bestaan en ontwapening valt de nieuwe regering voortdurend terug op de oude beginselen. Misschien is een dergelijke conclusie voorbarig, maar men heeft de indruk dat Kennedy de oude machtspolitiek als gedragslijn heeft aanvaard". De commentator herinnerde in dit verband aan Kennedy's opmerkingen over „de bevrijding van Oost-Europa" en besloot aldus: „Wat betreft de goede betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, de schone woorden van Kennedy moeten nog altijd worden bevestigd door daden, want alleen da den kunnen leiden tot een verbetering van de betrekkingen". REORGANISATIE OPLEIDING OFFICIEREN ZEEMACHT De minister van Defensie heeft kort geleden een advies ontvangen over de reorganisatie van het onderwijs bij het Kon. Instituut voor de Marine in Wil lemsoord (Den Helder), zo vernemen wU van het ministerie van Defensie. Het advies behandelt o.m. de verdere wetenschappelijke vorming van de offi cieren der zeemacht bij inrichtingen van wetenschappelijk onderwijs. Deze commissie adviseert, dat de tijdsduur van de opleiding op drie jaar blijft gesteld. Na een praktijkperiode op de vloot zullen de jonge officieren van de ver scheidene korpsen applicatie- en specia lisatiecursussen volgen. Daarbij zal een aantal officieren worden aangewezen voor het volgen van geselecteerde col leges aan inrichtingen van wetenschap pelijk onderwijs. De mogelijkheid tot afstuderen aan 'n universiteit of hoge school zal hierdoor worden uitgebreid. De commissie heeft bezien op welke wijze voor het reeds op prodedeutisch niveau staande onderwijs inpassing mo gelijk is op volledig universitair niveau, daarbij uitgaande van herziene studie methodes op het Koninklijk Instituut. De voorbereiding hiertoe vindt thans plaats. Het ligt in het voornemen het nieuwe studiesysteem te doen ingaan bij de aanvang van het eerstkomende studiejaar (1961-1962). Wereldcongres voor weduwen en weduwnaars De stichter en organisator van vrij- gezellencongressen en het congres voor weduwen en weduwnaars, de Greven- bichtse gemeente-secretaris G. Greyn, is thans bezig met de organisatie van het derde congres voor weduwen en we duwnaars. Dit congres zal worden ge houden te Valkenburg op 20-21-22 en 23 mei. België gaat noodgedwongen aan emigratie doen, eerste contingent is vertrokken (Van onze correspondent) België gaat noodgedwongen aan emigratie doen. De gebeurtenissen in Kongo, die een massale terugkeer van Belgen tot gevolg hadden (een terugkeer die naar mag worden aangenomen nog lang niet voltooid is), dwingen onze zuiderburen daartoe. Want er zijn thans in België zeker 4000 uit Kongo teruggekeerde Bel gische families. Het zullen er naar schatting wel 10.000 worden, alles bij alles gerekend een veertigduizend Belgen die zich in hun vaderland of elders een nieuw bestaan moeten opbouwen. Van deze teruggekeerden zal ongeveer 10 procent niet meer aan de slag kunnen komen door leeftijd en andere factoren. Van de resterende 90 procent zal naar schatting de helft wel willen emigreren naar het buitenland en met name naar Australië en Brazilië. bleem te lijf gegaan. Totnutoe hebben zich tussen de 200 en 300 Belgische fa milies gemeld die hun fortuin in het buitenland willen zoeken en naar Australië of Brazilië willen emigreren. Voor wat Brazilië betreft zijn dit voor namelijk Belgische planters die hun ge luk daar willen beproeven. De terugge keerde Belgische kolonist voelt nog niet zo veel voor emigratie. Hij zal aan dit idee moeten wennen en men verwacht dan ook in de naaste toekomst meer bereidwilligheid om het vaderland we derom te verlaten om in den vreemde, en dan liefst in een klimaat dat het meest dat van Kongo nabij komt, een nieuw bestaan op te bouwen. Gunstiger positie Nederlandse steun Met dit Belgische probleem confron teerde ons gisteren aan boord van de naar Australië vertrekkende Waterman prof. G. Derkinderen, directeur van het ministerie van Afrikaanse Zaken in Brussel, die de eerste negen emigrerende, uit de Kongo afkomstige Belgische ko lonisten uitgeleide deed. Deze negen Bel gen, mensen die hun gehele bezit heb ben verloren bij de dramatische gebeur tenissen in Kongo, worden weggeholpen met medewerking van de Internationale Vluchtelingenhulp in Genève. Prof. Derkinderen vertelde ons dat België dit probleem dient op te lossen in de komende jaren. Volkomen onerva ren op dit gebied, heeft het ministerie van Afrikaanse Zaken zijn licht opgesto ken in Den Haag. De Belgen hebben van de Nederlandse deskundigen op emigratiegebied veel voorlichting en steun ontvangen. Gewapend met deze kennis is het Bel gisch departement van Afrikaanse Za ken in samenwerking met het departe ment van Buitenlandse Zaken het pro- „De Woeste Esin Eibergen Uniek Uniek is dit centrum vooral ook om dat het is ontsproten aan een particu lier initiatief van een man, die de Muze weliswaar een warm hart toedraagt maar toch niet haar dagelijkse dienaar is. Deze man is de 47-jarige Amster damse leraar, E. Th. Scheltinga Koop man, docent aan een Spinozalvceum in de hoofdstad, en de Gemeentelijke HTS in Utrecht. Iemand voor wie met name de muziek véél meer betekent, dan dit normaal bij een amateur het geval is. Dat verklaart zijn voorzitterschap van de Stichting Nederlands Impresa riaat, een instelling welke op niet-com- merciële grondslag vooral voor jonge Nederlandse musici arrangementen (Van onze correspondent in Bonn) Sinds het afgelopen weekeinde staat de Westberlijnse burgemeester en sociaal-democratische kandidaat voor het Bondskanselierschap Willy Brandt in het middelpunt van politieke demagogie. Men beweert aan de hand van twee door hem geschreven boeken, dat hij voor 1947 geen goede Duitser was en derhalve thans geen rechten kan doen gelden op het kanselierschap! Diep graaft men daartoe in oude archie ven. Gelukkig kan men in de Bondsrepubliek diverse stemmen beluiste ren, die deze methode van valse propaganda, waaraan een uiterst bedenkelijk luchtje ziet, ronduit verafschuwen. sitiever heeft gestaan dan bijvoorbeeld de toenmalige SPD-leider Schumacher. Voorts verkondigde Brandt een algeme ne mening over het Duitse volk die niet mis was, bijvoorbeeld ten aanzien van de nazi-geest. Tenslotte liet hij het niet bij enkele vleiende woorden over de Sovjet-Unie hij ging bepaald veel te ver, zoals destijds trouwens velen ten aanzien van Moskou deden. „Nationaal onbetrouwbaar" In de grond van de zaak gaat het bij dit opgraven van archief-bijzonderhe den over het leven van Brandt niet om het objectief naast elkaar plaatsen van Brandts mening van toen en nu. Ware dat het geval, dan zou men er vrede mee kunnen hebben. Maar in septem ber aanstaande worden in de Bonds republiek Bondsdagverkiezingen gehou den, waarbij beslist zal worden of op nieuw Adenauer of eindelijk een SPD- er, dus Brandt, kanselier zal worden. De vraag is daarbij alleszins gerecht- Valse propaganda De in 1913 geboren Willy Brandt was, toen hij in 1933 uit Hitler-Duitsland naar Scandinavië vluchtte, een links georiënteerde jonge socialist. In 1937 schreef hij zo deelde de regeringspar tij in Bonn, de CDU-CSU, dezer dagen mee als dagbladcorrespondent in het linkse Spanje een boek „Een Jaar oor log en revolutie in Spanje". In dat boek van de toen 24-jarige Brandt zou de volgende zin hebben gestaan: „Een reinigende storm heeft de kerken en kloosters gezuiverd". De CDU-CSU merkte over die „zuivering" op, dat zij geschied is via vele moorden en brandstichtingen. In 1946 Brandt was toen dus 33 jaar oud verscheen van hem het in het Noors geschreven boek „Misdadigers en andere Duitsers", aldus een de CDU nastaande publikatie. Nee, zeggen de so cialisten, de titel van het boek luidde „Misdadigers en het andere Duitsland". In elk geval zou uit dit jeugdwerk van Brandt zijn gebleken, dat hij tegen over het samengaan van communisten en socialisten in Oost-Duitsland veel po en niet alleen in CDU-kringen, betwij felen ten zeerste of Brandt wel „zwaar" genoeg en dus geschikt is. De archiefgravers gaat het evenwel beslist niet om deze vraag. Zij stellen het thans voor of Brandt „nationaal onbetrouwbaar" moet worden geacht, omdat hij na 1933 de emigratie buiten Duitsland prefereerde boven het aan de nazi's onderhorig zijn in Duitsland. „Om erger te voorkomen" Waar nu bijvoorbeeld in een Britse verkiezingsstrijd zulke methoden om de tegenstanders de pan uit te vegen, nog wel in het goede spoor terecht zullen komen, daar dragen zij in de Bonds republiek een akelig luchtje met zich mee. Men doet het namelijk voorkomen of iemand, die in 1933 de vrijheid boven het nazijuk verkoos en dus emigrant werd, thans een „slechte Duitser" zou zijn. Slechter bijvoorbeeld dan dr. Hans Globke, staatssecretaris van Adenauer, auteur van een commentaar op de wet ten tegen de joden; dan de ministers Strauss en Blaak, die officier waren in de legers van Hitier: dan de liberale leider Mende, die dit ook was en er niet voor terugdeinst bij officiële gelegen heden trots met zijn ijzeren kruis rond te lopen. De Westduitse regeringspartij, de CDU-CSU, die bogen kan op ruime sympathie in vele Westelijke landen, stookt met deze nieuwe persoonlijke aanvallen op Brandt, wiens kanseliers kansen schromelijk overdreven worden, het vuurtje van die Duitsers op, voor wie het verleden niet zó kwaad was en die vlijtig de gruwelen uit dat verleden „vergeten". Ja, die beweren op hun post onder Hitier te zijn gebleven om „nog erger te voorkomen", gelijk dr. Globke beweert. Dit zijn methodes die in ieder ander westelijk land waarschijnlijk nog wel door de beugel zouden kunnen gaan. maar die in de Bondsrepubliek en on- vaardigd~of Brandt wel voldoende poli- j der de Duitsers nu eenmaal mede tiek en persoonlijk gewicht meebrengt belast met het gruwelijk verleden om een goed kanselier te zijn. Velen, I tot ellendige uitwassen kunnen leiden. Rust en inspiratie zijn liier te vinden! (Speciale berichtgeving) In Eibergen wordt zaterdag 4 maart de officiële opening verricht van de „Woeste Es", een nieuwe werk- en recreatie-centrum voor kunstenaars. Die omschrijving heeft iets tegenstrijdigs maar in feite is ze volkomen juist. Nu reeds zal namelijk dit unieke tehuis voor en kele weken het woonoord zijn van b.v. een ijverig studerend concert pianist. dan weer zal een dirigent er de hoognodige rust en ontspanning kunnen vinden, na een vermoeiende tournee. Beiden zullen zich nau welijks een idealer plek kunnen denken dan deze merkwaardige com binatie van landhuis en gehoorzaalzo heerlijk gelegen in het nog on gerepte natuurrijke deel van Oost-Gelderland. trachten te krijgen. Een mooi, maar moeilijk werk (de aantrekkingskracht van de buitenlandse kunstenaar maar ook van het buitenlandse contract is sterk) en zeker vruchtdragend: per sei zoen worden zo'n 600 arrangementen in heel Nederland afgesloten. De mensen van dit Nederlandse Im presariaat hebben in de loop der jaren steeds meer inzicht gekregen in de pro blemen, welke vooral jonge kunstenaars op het begin van hun loopbaan dik wijls kunnen ontmoedigen. Voor een jong violist, die kort voor zijn solisten examen staat is een zolderkamer be paald niet de ideale plek om zich se rieus voor te bereiden. Hoe vaak zou al het bitse „hou nou alsjeblieft eens op met dat gefiedel!" van hospita of buurvrouw al die schone illusies aan flarden hebben gereten. Iels heerlijks! Datzelfde kan gelden voor een pianist voor zijn eerste grote concert of een zanger, die moeite heeft met een operarol. Deze kunstenaars werken onregelmatig, maar als zij werken moeten zij dat in volkomen rust en geconcentreerd kun nen doen. Deze problemen steeds weer overpeinzend, dacht de heer Scheltinga Koopman eensklaps het is nu al weer bijna vier jaar geleden aan de onvolprezen rust, welke hij en zijn ge zin gedurende vakanties al vele jaren in de Achterhoek hebben gevonden. „Als kunstenaar daar te kunnen werken, ver van het jachtige stadsleven, moet iets heerlijks zijn, zo overwoog hij". En uit die overweging is geleidelijk de idee ge boren van een kunstenaarscentrum bij Eibergen. Het is niet bepaald een voorspoedige geboorte geweest. Er waren zekere amb telijke en planologische weerstanden te overwinnen voor het project niet slechts de provinciale goedkeuring verkreeg, maar ook hartelijke instemming. Er waren uiteraard ook architectoni sche problemen op te lossen, want de „Woeste Es" zou niet slechts éen gehoor zaal met voortreffelijke akoestiek moe ten zijn, maar ook bewoonbaar. Het is tenslotte allemaal voor elkaar gekomen. Vrijwel geruisloos zouden we willen zeg gen want het gros der dorpsbewoners weet niet waar ze dit bijzondere gebouw moeten zoeken. Geen wonder overigens want het staat daar terzijde van de weg van Eibergen naar Neede aan een niet al te best begaanbare zandweg, zeker niet in het oogspringend. Eiland van rust Dat is ook precies de bedoeling, zegt de initiatiefnemer, dit tehuis moet een eiland van rust zijn, vandaar ook dat er geen telefoonaansluiting is, geen te levisie. geen radio. Wie hier komt om te werken of uit te rusten, heeft deze zegeningen van de tegenwoordige maat schappij niet nodig. Wat is er dan wèl? Een pracht vleugel, muziekliteratuur, platendraaier, aan drie zijden bos en aan de andere kant een heerlijk pano rama. Rust, rust en nog eens rust. En verder voor het dagelijks leven een woonkamer, die samen met de mu ziekkamer een gehoorzaal voor 50 per sonen kan vormen. Drie slaapkames en een keuken De heer Scheltinga-Koop man heeft de villa niet enkel en alleen ten dienste van de kunst laten bou jaar zal hij er graag zelf met zijn gezin zijn vakantie komen doorbrengen. De overige maanden verhuurt hij haar aan de stichting de „Woeste Es" a raison van één hele gulden. Het bestuur van die stichting maakt uit wie voor verblijf in „Woeste Es" in aanmerking komt. Liefhebberij zal er voor de „Woeste Es" zeker wel zijn, voor een 14-daags verblijf daar behoe ven de jonge kunstenaars doorgaans geen of slechts geringe huur te beta len. De Stichting presenteert hun de nota voor het verblijf in de „Woeste Es" in de vorm van de verplichting, na af loop in de gehoorzaal een concert te geven. Hoewel men in de opzet van het geheel in de eerste plaats heeft gedacht, aan musici, wil de heer Koopmans de andere kunstenaars zeker niet buiten sluiten. Het is heel goed denkbaar dat b.v. een beeldhouwer bij de voorberei ding van een nieuw werk, van de „Woes te Es" gebruik zal willen maken. Daar voor kan hij dan naderhand een ex positie in de zaal inrichten. Ruime mogelijkheden Dat een schilder hier rust en inspi ratie zal kunnen vinden, een schrijver of acteur, de mogelijkheden zijn ruim. De stichting wil echter het experimen tele stadium afwachten, alvorens het werk in en door de „Woeste Es" uit te breiden. Het eerste concert in de gehoorzaal belooft een muzikaal evenement te wor den. Het zal worden gegeven door me vrouw S. Vos-Strumphler, oud-Eibergse, en thans harpiste van het Concert-ge bouworkest en haar echtgenoot. H. Vos. die voor fluitspel zorgt. Voor 26 maart a.s. staat een pianorecital op het pro gramma, te geven door de begaafde jonge pianist Hans Dercksen, winnaar van de Prix d' Excellence en eind april zal de bariton Henk Driessen een concert geven met pianobegeleiding van Herman Uhlhorn. De negen Belgen die gisteren met de Waterman uit Rotterdam vertrokken, komen in Australië zonder goed te weten wat ze er eigenlijk moeten aanvangen. Hun positie is in zoverre echter gun stiger dan die van de Nederlandse emi grant dat zij, als ze zich eenmaal in een of ander beroep vestigen, een be roep kunnen doen op de Belgische Kre dietmaatschappij aan de Middenstand en de Nijverheid, een instelling die reeds lang in België bestaat en kredieten ver strekt aan Belgen, die naar de Kongo gingen en zich daar vestigden. Deze instelling zal zich nu, als het nodig mocht blijken, gaan bezighouden met hulp aan de Belgen die emigreren en een zaak of een bedrijf willen gaan stichten in het nieuwe vaderland. Prof. Derkinderen ontveinsde zich niet dat België in de eerstkomende jaren de handen vol zal hebben aan dit probleem. De regering heeft een voorlopig krediet voor het werk ter beschikking gesteld. Van de Australische autoriteiten wordt volle medewerking ondervonden. Wel licht zal in de toekomst ook Nieuw-Zee- land in het emigratieschema worden op genomen en men houdt er rekening mee dat ongeveer de helft van het terugge keerde aantal voormalige kolonisten kans ziet in België te blijven. Maar velen zal men toch naar het buitenland moeten helpen om niet met een te groot aantal armlastigen te blijven zitten. RUSK SPREEKT BERICHT OVER BEPERKT GEBRUIK ATOOMWAPENS TEGEN In een met goedkeuring van president Kennedy uitgegeven verklaring heeft minister Rusk gisteren herhaald, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn hun verplichtingen jegens hun bondgenoten voor een gemeenschappelijke verdediging na te komen en te dien einde de con ventionele verdedigingsmiddelen te ver sterken en de atoom-verdedigingsmid delen te handhaven. De minister noemde de in de pers verschenen berichten over een defensie politiek, die hij aan het Amerikaanse ministerie van Defensie zou hebben aan bevolen, „volkomen onjuist". De Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft gisteren Rusk ondervraagd over een gisteren in de „Washington Star" ver schenen bericht als zou hij bij het ministerie van Defensie suggesties heb ben voorgebracht om de rol van atoom wapens drastisch te beperken. Na afloop van de besloten bijeenkomst deelde senator Fulbright, de voorzitter der commissie mede, dat minister Rusk had verklaard, dat het bericht in de „Washington Star" zijn standpunt vol komen verdraaid heeft weergegeven. Senator Fulbright deelde nog mee, dat de regering een onderzoek instelt om te trachten de bron van het bericht in de „Washington Star" op te sporen. In de week van 16 t.m. 22 februari 1961 GEVESTIGD E. D. J. Kraaljevanger-De Bruijn en fam., Pieter Bothstr. 11; H. M. J. A. Hen- neman-Morsch en fam., Haagweg 41; A. J. Doove en fam.. secretaresse, Morsweg 96; F. A. Tekamp-de Water en fam.. Tit. Brandsmalaan 176; L. H. J. Vorstermans en fam., fitter, Hansenstr. 61; G. van Eijk en fam., vertegenwoordiger. Trompstr. 66; J. N. Schot en fam., militair, W. de Zwij gerlaan 147, J. van Sandljk en fam., schrilfm. monteur, Sweellncklaan 44; G. G. Verwer-Salentljn en fam Jan van Goljenkade 43; K. Polack, Joh. de Wittstr. 34; P. N. Bcerepoot, elektro-monteur. Lan- gebrug 24; E. J. Stlkkelman, typiste, Ma- rlslaan 1; J. J. van Kampen, betonljzer- vlechter, Leemansstr. 54, M. Moskovlts. typograaf, Morsweg 156a; W. Kraal, Ma- rlenpoel6tr. 5; S. M. Noordhoek Hegt, Hoogl. Kerkgracht 18; F. A. ter Heide, rijksambtenaar, Prlnsenstr. 3; A. J. Otten- hoff, militair, Groenhazengracht 12; E. N. Dirkzwager, Rijnsburger weg 50; M. Boerma Nieuwe Rijn 8; H. E. Götz, 11. verpleegster 11. verpl., Rijnsburgerweg 10; N. Spijker, Glebr Rljnsburgerweg Rijnsburgerweg iels, 11. verpl., ""Jjn- ^JlO; C. J. van der Wl. ïaard, ass. linnenkamer, Utr. Jaagpad G. A. de Zoeten, Boerhaavelaan 28; A. M. Schoorel, Korevaarstr. 11c; H. Fröling, per soneelscheffin, Morsweg 142b; M. de vlet ter, kleuteronderwijzeres, v. d. Wrt-fstr. 25b; A. Hulsman, statlonsambtenaar, Su- matrastraat 44a, A. J. Cornet-Brussee, winkeljuffrouw, Janvossensteeg 73; D. A. C. M. Voskuil-Devilee. 2e Blnnenvestgrt 14 T. R. E. Uffen, Korevaarstraat 11a; C. J. Romlln, ass. hulshouding, Rijnsburgerweg 10; G. Kloppert. kantoorbediende, a.b. Zijlsingel t.o. 89; E. C. Dawson, Klikspaan- weg 8; H. P. G. van Tongeren, Klikspaan- we» 17; J. H. Berendsen. wolsplnmer, Ver verstraat 36; T. C. A. M. Thöenes. Tib. Slegenbeekstraat 26; J. Glesbert, drukster weverij, de Genestetstr 27; J. W. van Kempen. Nieuwe Rijn 7a; A. C. J. Tol. kantoorbediende. Lage Rijndijk 31a; K. C. Wlllemsc. boekhouder. Bllderdljkstr. 4; C. cheere. doktersass.. Groenhovenstr. 6; J. Overduin, koelmachinlst. Schelpenkade 57. VERTROKKEN A. G. Haje en fam. v. Vollenhovenpl. 59 nrSassenheim Vinkenlaan. 1. B. Akkerman en fam., Kanaalweg 173. nr Mill en St.- Hubert, Vloetsestraat 15; F. H. Wester kamp en fam., Dr. Lelylaan 21. nr Heem stede, Rhododendronpleln 12; A. de Groot en fam.. Pres Stelnstr. 20. nr Katwijk, Havenstr. 9; L. M. Tegelaar en fam.. Kool laan 2b, nr Naaldwijk. Colmanstr. 1; H. Wolters en fam., Damlaan 14. nr Alphen aan den Rijn, van Dlllenburgstr. 8; F. G. W. Wlckerhoff en fam a.b. Herengrt t.o. 77, nr 's-Gravenhage, ab a/d Moerweg; I. C. M. Nolden, Rijnsburgerweg 10, nr 's-Gravenhage, Hogezijde 8; M. H. Hooge- boom, Witte Singel 27, nr Leiderdorp. Ber kenkade 8; E. C. Lens-van Zoen, ab Su- matrastraat, nr Sassenhelm, Sassenheim, Berkenlaan 1; A. de Vrind, Jacques Perk- straat 3. nr Amsterdam. Scheldestr. 103HI C. W. M. Hendriks, Noordelnde 38, nr 's-Gravenhage, van Heutzstraat 101; P. E. M. Knook, de Ridderstraat 5, nr 's-Gra venhage. Kemperstr. 17E; S. van der Burg Witte Singel 37, nr Amsterdam, Burg. Tel- legenstr. 40III; L. Plskora, Kersenstr. 23, nr Irak; W. C. Koemans, Middelweg 1. nr Noordwljk, Jac Juchstr. 1; P. van Hol land, Noordeinde 2a, nr Wassenaar, C. de Wlthstr. 48; J. van Wijk, Plantsoen 1. nr Hlllegom, Parklaan 2; C. M. J. Maaskant, Konlngstr. 7. nr 's-Gravenhage, Falckstr. 233; P. Chrlstlaanse. Zoeterwoudsewe? 88. nr Voorschoten. Prof. Asserlaan 12; M. E. Parlevllet-Steenbergen. v. 't Hoffstr. 28a, nr Voorschoten. Leidseweg 161; A. M. J. v. d. Ploeg. Hooigracht 11-2, nr Noordwljk, Van Limb Stlrumstr. 44a; A. C. M. M. Bol Hooigracht 1129. nr Monster. Zeestr. 37; C. N. Sasburg. Dlefsteeg 6b, nr Ameron- gen. Dwarsweg 43; W. J. Boot. Lombokstr. 28. nr De Bilt U.. Utrechtseweg 127; G. C. Molenaar-Stouten. Schlmmelstr. 12. nr Haarl.meer, Hlllegommerdljk 370; M. van Wijk-Zirkzee. da Costastr. 31. nr Hlllegom. Parklaan 2; J. Hulsbosch. Tessclschadestr. 22a. nr Voorschoten. Pr Beatrlxln la. G. L. N. Liem. Witte Singel 37. nr 's-Graven hage. Celslusstr 25; G A H. Evers. Noord- P. Loos. bloemistknecht, da Costastr. 5; C. einde 2a. nr Rotterdam. Waalhaven OZ 50 Ceriello, Haarlemmerstr 216a, E. D'Orio. S. P. van Klns. Oosterkorkstr. 3. nr Noord- idem; A. Tempestoso. Idem; V. D'Andrea. I wijk, Molensteeg 9; A Biesheuvel, v. d. S. Paensano, en S. Sorentlno, allen sjou- Bakhulzenlaan 27. nr Wlerlngermeer. Wcs- wers, Haarlemmerstr. 216a; C. Messina. S. I termlddenmeerwei Scalzo. V. Genuardl. S. Cardlllo. allen E. Rademakers. ■^■1 ■WHHHHPBHVuUiuburgeiwaï; lö, nr Alphen den sjouwers. Kort Rapenburg 5a; S. P. van Rijn. de Smethstr. 5; A. A Rfjpert. Mare- Heerwaarden. kelner, Hogewoerd 27a; C dijk 34a. nr Zoeterwoude. Watertje 28; J. een keuken De heer Scheltinga-Koon- M G Bonnet' Levendaal 132; F M T Abspoel. G Kastelnstr. 28. nr Den Helder XKS, i Bultcnh.v,,, 5 L E Lnnd.-.rd, d.M*l MelJ van Streefkstr. 62; H. Molenaar, ass. hulshouding. LiJsterstr 32; A. R. André I laan 6; H. Bos, W. de Zwijgerlaan Streefk.str. 34, nr Utrecht. Rich. Wagner- 17$, nr wen. Gedurende drie maanden van het I de la Porte, a.b. Schelpenkade; E. de Jon-1 Bodegraven. Noordzijde 3.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5