Oud-studenten brachten drie Franse eenakters Voortreffelijk toneelspel Knoop VAN NELLE's theebuiltjes 98 NCVB (LEIDEN) VIERDE HET VEERTIGJARIG BESTAAN Opgericht 1 maart I860 Woensdag 1 maart 1961 Tweede blad no. 30293 De Toneelgroep van Oud-Studenten, onder de algehele leiding van mr. P. Cle- veringa, lanceerde gisteravond in goed gekozen volgorde en met onmiskenbaar succes 3 éénakters van Franse auteurs. De avond werd geopend met „La Sein- tillante", vrij vertaald in „de Ster" van Jules Romaans, pseudoniem van Louis Faringouh, romancier en toneelschrijver geboren in 1885. Van zijn toneelwerken is het blijspel „dr. Knock" dat hij in 1923 schreef, het meest bekend. Wij herinne ren ons een opvoering hiervan met Jan Musch in de titelrol, omstreeks 1930. Een herhaling vond plaats in 1948 door het gezelschap „Comedia". „La Seintil- lante" ontstond in 1925. In deze éénakter schildert Romains met rake karakter tekening de liefdesperikelen waarin de aantrekkelijke eigenares van de fietsen winkel „de Ster" zonder enige opzet harerzijds verwikkeld wordt. Ofschoon „de Ster" stellig niet de sterkste van de drie éénakters is, was de inzet een zeer gelukkige door de frap pante wijze waarop mej. A. de Boer de eigenares uitbeeldde. Zij bezat de na tuurlijke charme die van deze figuur moet uitgaan zonder een moment naar het verleidelijke over te hellen, het aldus waar makend dat zij zonder het te wil len door aanbidders omringd was. In de pastoor, gespeeld door ir. Y. J. Kroon, „Door Eendracht Verbonden" Jaarvergadering en prijsuitreiking In café Ariiba werd gisteravond de Jaarvergadering gehouden van de Leidse tuiniers- en bloemistenvereni ging .Door Eendracht Verbonden". Voorzitter J. H. Smit kon na een ziekte weer de bijeenkomst leiden. Hij dankte de leden voor de attentie, welke hij tij dens zijn ziekte had ondervonden. Na de ballotage van een nieuw lid, las se cretaris Roman zijn jaarverslag voor. In 1960 werden vele wedstrijden gehou den o.a. bollenkweek, dahlia, chrysan ten, fruit en kerststukjes. Het ledental was aangegroeid tot 76, hetgeen een vooruitgang betekende van vijf leden. De secretaris hoopte, dat 1961 even eens een vruchtbaar jaar zou worden, maar dan met een betere zomer. Pen ningmeester Hofman kon over de finan ciën van de vereniging een zonnig ge luid laten horen. Het saldo bedroeg f 212,17. De aftredende bestuursleden, de heren J. H. Smit en H. Wagemans werden herkozen. Tevens werd in de vacature F. van Hooven gekozen de heer H. F. Nederberg. Na de pauze werden de prijzen uitge reikt van de bollen-broeiwedstrijd. De uitslag is als volgt: 1. J. Roman 27 pnt; 2. H. F. Nederberg 25 pnt; 3. A. Hofman 23,5 pnt; 4. D. Ernst 21 pnt; 5. H. Crama 20,5 pnt: 6. J. B. Korenhof 20 pnt; 7. J. H. Smit 19,5 pnt. Na de be antwoording van diverse vragen uit de vragenbus „Wie weet hoe ik heet" trachtten de heren Smit en De Pree antwoord te geven op de problemen, welke men respectievelijk kan aan treffen bij het stekken van hulst en het aanleggen en het onderhoud van een goed grasgazon. HOOFDSTAD OPERETTE KOMT WEER MET „WIENER BLUT" Met de operette „Wiener Blut", waar mee zij van begin september af zo'n groot succes heeft, komt de Hoofdstad Operette voor nog één voorstelling naar onze stad, waar zij op maandag 6 maart as. zal optreden in de Stadsschouwburg. „Wiener Blut", de aantrekkelijke, hon derd-procent Weense operette met mu ziek van de walskoning "'Johann Strauss staat onder regie van Otto Aurich en onder muzikale leiding van Ger. Terwiel, terwijl Meyer Hamel de zakelijke leiding voert. De bekende hoofdrolspelers zal men ook in „Wiener Blut" weer kunnen zien, alsmede enele Weense gasten, die spe ciaal voor deze operette naar ons land zijn gekomen. „EX ANIMO" ZINGT WEER MATTHAEUS PASSION Evenals vorige jaren zal de Chr. Zang ver. „Ex Animo" haar jaarlijkse uitvoe ring geven van de Matthaeus Passion op 20 en 21 maart a.s. in de Stadsge hoorzaal. Dit jaar zal hieraan medewer king worden verleend door: Nelly Groe- nevelt, sopraan; Aafje Heynos, alt; Jan Waayer, tenor (evangelist)Chris van Woerkom, tenor; Rom Kalma, bas (Christuspartij); Meine pot, bas; Hans Schouwman, klavecimbel, mevr. A. Blan- kenstein, orgel; het Gemengd- en Jon genskoor Ex Animo, versterkt met een jongenskoor van de Chr. Nat. School Stadhouderslaan, ingestudeerd door de heer A. van Kapel, begeleiding het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Herman de Wolff. die wij gaarne wat ouder hadden gezien, vond zij een waardige partner. Van ir. K. Tamsma zagen wij een bedeesde jonker, die nochtans bleek te beschikken over een behoorlijke dosis handelsgeest. Ir. J. Wittermans was de verliefde, maar zuinige postbode en J. Foudralne bewees als Esquinel, dat ook een kleine rol opvallend goed vertolkt kan worden. Ir. H. E. Westenberg gaf een alleszins aanvaardbare interpretatie van de graaf. De regisseur, ir. W. Hellendoorn, legde de nadruk op een snel tempo en wel overwogen mise en scène. Hierop volgde „L'Apollon di Bellac" van' Jean Girandoux (18821944). Hij is een tijdgenoot van Romains, doch eerst in 1928 kwam hij met de dramatisering van zijn romann „Siegfried et le Limou sin" in nauwe samenwerking met Louis Jouvet, de beroemde toneelspeler en re gisseur, tot het schrijven van toneel stukken. Zijn werk was baanbrekend door de ontsluiting van nieuwe toneel waarden. Hij mag beschouwd worden als een van de meest markante toneel auteurs van zyn tijd. „Er komt geen oorlog met Troje" (1935) en „Ondine" (1939) hebben ook in ons land bekendheid verworven door uitstekende opvoeringen van „de Haag- sche Comedie". In „L'Apollon du Bel lac" confronteert hij ons met de these dat de doorsneemens behoefte heeft aan de illusie, met meesterhand romantiek, poëzie en schrijnende werkelijkheid han terend. Dit spel stelt hoge eisen en staat of valt met de bezetting van de twee hoofd figuren. De min of meer symbolische heer van Bellac werd door J. Foudraine met treffend juist inzicht en met ver bluffend technische bekwaamheid weer gegeven. Tegenover een zó sterke uit beelding moest de rol van Agnes, ove rigens met begrip en toewijding ge speeld, wel enigszins terugvallen. Van de vele overige rollen noemen wij mr. O. ter Kuile, die een geslaagd type van de mismaakte bode gaf en mr. A. L. Ger ritsen als de secretari§-generaal. Bram v. d. Vlugt voerde de regie, die vooral opviel in de beweeglijke slotscène. Na de pauze was het woord aan de uit Roemenië stammende, al jarenlang in Parijs verblijvende toneelschrijver Eugè- ne Ionesco, geboren in 1912. Van zijn hand zijn „Les ohaises (1951) en „Tueur sans gages" (1958) de in ons land meest bekende stukken. Hij is een uitgesproken hervormer; hij zocht naar nieuwe uitingsvormen en nieuwe dramatische waarden. In 1948 schreef hij „La Can- tatrice chauve", waarin hij op wel zéér avantgardistische wijze de leegte van de conversatie hekelt en waarmee hij een voorbeeld levert van de moderne farce. „De Kale Zangeres" was wel de meest spectaculaire van de drie éénakters. Zonder de hoogtepunten te bereiken die „de Apollo van Bellac" te genieten gaf, waren de beschikbare krachten volko men gelijkwaardig. Wij noteren komische uitbeeldingen van mevrouw en de heer Smith, door mej. R. S. W. Kropfeld en W. A_ F. Stokhuysen, een geestige mevrouw Mar tin van mevrouw G. A. MoquetteAn dree Miltens, een van droge humor door trokken Martin van ir. A. Hadjidakis, een verleidelijke en vlotgespeelde Marie van mevrouw B. van ZwietenHeinzel en een wel zéér vermakelijke comman dant van de brandweer van A. Haak. Ook hier zorgde de regisseur, ir. H. E. Westenberg voor een vlot tempo, leven dige mise en scène en sluitend samen spel. De zéér geslaagde, in moderne stijl ontworpen decors waren van Hans Eschauzier. Wij voorspellen na deze geslaagde pre mière de Toneelgroep van Oud-Studen ten een succesvolle tournee door Neder land die op 24 maart te Heemstede zijn einde zal vinden. Aan het slot vriende lijke woorden van dank aan de algemene leider, regisseurs en spelers, en een uit gebreide bloemenhulde voor de dames, ondersteund door een langdurig applaus. B. H. Lezers schrijven De kindermoord te Rotterdam Met zoveel instemming ik het stukje van verpleger B. in Uw blad van 25 dezer mocht lezen, zoveel ergernis be zorgde mij het schrijven van M. J. v. Gossel. Waarom eerst niet goed gelezen wat verpleger B. schreef? Waar spreekt deze zich uit dat behandeling door een psychiater niet noodzakelijk is? Nergens. Maar hij spreekt zijn ergernis uit dat de dader wel weer omringd zal worden door psychiaters, waardoor zijn straf al met 25 jaren verminderd is, omdat hij toch niet toerekenbaar is. Kijk, daar zit nu de ergenis van verreweg het grootste deel van het Nederlandsevolk. Op deze manier is niemand meer ver antwoordelijk voor zijn daden, want hij is bij voorbaat patient. De psychiater praat de patient wel schoon. Het ver trouwen in psychiater en rechtspraak is hierdoor geschokt, niet nu, maar al jaren. En inplaats van verbetering gaan de moorden rustig verder, want de straf is in het geheel niet afschrikwekkend. Vandaar dat B. vraagt om wederinvoe ring van de doodstraf. Heus niet omdat hij de doodstraf zo leuk vindt, maar alleen om onze kinderen en kleinkin deren te beschermen tegen dit ont zaglijke gevaar. De oorlogsjaren heb ben bewezen dat prikkeldraad ook nog wel een oplossing kan brengen om ons van zulke patiënten te verlossen, maar dan prikkeldraad zonder gaten. Moge ook dit schrijven bijdragen tot- vermin dering van angst bij ouders en kinderen. C. DE GEUS Tulpenstraat 17, Leiden. Zestig jaar firma B. L. v. d. Klugt Zonen Vrijdag is het zestig jaar geleden, dat thans wijlen de heer B. L. van der Klugt in de voorkamer van zijn ouders aan de Maresingel de grondslag legde voor het huidige woninginrichtingsbedrijf van de firma B. L. v. d. Klugt en Zonen aan de Haarlemmerstraat. In 1902 werd een pand aan de Oude Singel betrokken, vanwaar het bedrijf in 1906 verhuisde naar de Haarlemmer straat 258, waaraan in 1939 het pand no. 256 werd toegevoegd. Inmiddels waren er twee zoons als firmant in de zaak op genomen. Toen de oprichter zich in 1958 uit het zakenleven terugtrok, deed ook een kleinzoon zijn intrede in het bedrijf. Ter gelegenheid van dit zestig-jarig bestaan wordt vrijdagmiddag van 3.30 tot 6 uur in de zaal een receptie ge houden. VIJFDAAGSE WERKWEEK EN HET VERVOER Nu ook in onze omgeving steeds meer fabrieken en bedrijven de vijfdaagse werkweek invoeren wordt het voor de expeditiebedrijven steeds moeilijker om op zaterdag te laden of te lossen. In het bijzonder geldt dit wel voor de lijn- en bodediensten, waarvan vele, door de invoering van een nieuw rijtijdenbe sluit, het rijden van hun zaterdagdien sten reeds moesten staken. Door de vele gesloten fabrieken en be drijven is het hun nu ook nog vrijwel onmogelijk geworden des zaterdags het normale bestel- en afhaalwerk te doen. De vervoerders zullen spoedig hun standpunt ten opzichte van de vijfdaagse werkweek bepalen. Het laat zich aanzien dat zal worden besloten op zeer korte termijn tot invoering hiervan over te gaan. JEUGD AUTOMOBIEL CLUB Ook in Leiden wil men komen tot de oprichting van een afdeling van de Jeugd Automobiel Club. Hiertoe wordt zater dagmiddag (aanvang 2.30 uur) een con tactmiddag gehouden in „Ons Centrum" aan de Hooigracht. Er zullen films ver toond worden over de tweetactmotor en de Grote Prijs van België. De JAC werd in 1958 opgericht. Jongelui van 14 jaar en ouder kunnen zich aanmelden als lid Het contact tussen de JAC-leden wordt o.a. onderhouden door het clubblad „Vol gas", dat maandelijks verschijnt. In dit blad verschijnen artikelen over de auto- en motortechniek, de skeltersport en over grote sportgebeurtenissen. Daar naast worden contact-middagen gege ven, excursies naar bedrijven en wed strijden gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Agatha Elizabeth, dr van C. Varkevisser en J. Verdoes. Theo, zn van H. van Iter- son en M. Zandbergen. Eelco, zn van E. J. de Geus en M. A. Vermeulen, Monique Elisabeth, dr van G. Servaas en M. K. Heijstek, Ethel Holya, dr van IJ. v. d. Schinkel en M. C. Vos, Johan, zn van H. J. v. d. Oever en J. B. Volder, Abraham, zn van G. van Eljgen en A. M. Distelvelt, Brigltta Christina Antonlus, dr van J. A. M. Bokern en M. M. Nleuwesteeg, Huber- tlne, dr van P. de Jong en A. Ouwehand, Brenda Wijnanda Cornelia, dr van J. C. Meijer en B. Wedman, Wllhelmlna Catha- rlna, dr van W. Grimbergen en M. C. v. d. Zee. Margaretha Petronella. dr van J. H. Hornes en P. M. van Sonsbeek. OVERLEDEN J. Elsgeest, 83 Jaar, wed. van L. C. van Amsterdam, E. H. A. Lucassen. 49 Jaar, echtgen van T. A. B. Lips. H. Schonewille 27 Jaar. man, A. W. van Eeden, 77 Jaar, man, M. C. Verwer. 65 Jaar. wed. van S. P. v. d. Voort, A. Bloemheuvel. 30 Jaar, man, M. J. Zaal, 78 Jaar. wed. van J. de Ruiter, J. Stam, 79 Jaar, echtgen. van M. Prins. „Duivenbodeschool" LEERLINGEN VOEREN SPROOKJE OP Gisteravond voerden leerlingen uit de hoogste klassen van de .Duivenbode school in het Leidse Volkshuis het sprookje van Andersen .Do nieuwe kle ren van de Keizer" in de bewerking van dr. P. H. Schroder, op. De avond werd geopend door de voor zitter van de oudercommissie, de heer Van den Bos, die de talrijke aanwezigen en in het bijzonder de Rijksinspecteur, de heer A. Boogaard, en de gemeentelijk inspecteur, de heer B. Swaenburg, hartelijk welkom heette. Hierna ging het doek op en konden de leerlingen „hun stuk" spelen. Ook voor hen, die het sprookje ken nen, blijft het steeds weer aantrekkelijk, dit op het toneel verwezenlijkt te zien. Vooral wanneer de keizer, bijzonder goed door Johan Schouten gespeeld, in het laatste bedrijf met onzichtbare kleren moet opkomen. Dit was bijzonder aardig door de regisseur, het hoofd der school, de heer D. Cossee, opgelost. Hij verdient alle lof. Het valt niet mee om met 45 leerlingen, die soms tegelijk op het to neel moeten staan, een dergelijk stuk te spelen. Het was jammer, dat de Keizerin even met haar rol moeite had. De eerste en tweede bedrieger, respectievelijk door Bram de Water en Jan Laurier gespeeld, leverden goede prestaties, die vaak tot hilariteit in de zaal leidden. De groten deels zelfvervaardigde kostuums waren bijzonder geslaagd. In de pauze werd, om de kosten van de avond enigszins te dekken, een ver loting gehouden, die ruim f 100 opbracht. Ons Grunnegerlaand In de geheel bezette bovenzaal van restaurant Van der Heijden hield „Ons Grunnegerlaand" gisteren een ontspan ningsavond, welke vrijwel geheel ver zorgd werd door de Coca-Cola propa- gandadienst. Deze dienst, vertegenwoordigd door de heren Ter Linden en v. d. Berg, pre senteerde een aantrekkelijk filmpro gramma met als hoofdschotel de prach tige kleurenfilm „Onze wondermooie wereld". Het programma werd afgewisseld met een „quiz met priezen" en het optreden van de heer J. Mattaar, die de aanwezi gen met zy'n goocheltoeren aangenaam bezig hield. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het prop. ex. godgeleerdheid de heer R. Schipper (Oegsgeest); doet. ex. scheikunde de heren A. M. Rijke (Leiden), M. Sanders (Amsterdam) en C. H. van der Ent (Rotterdam)doet. ex. biologie de heer J. W. M. Osse (Lei den); kand. ex. wis- en natuurkunde de heren J. G. Meijer (Leiden) en J. W. Buma (Oegstgeest)kand. ex. K wis- en natuurkunde mej. C. J. M. Krinkels (Leiden); kand. ex. A wis- en natuur- „Afternoon" doos van 20 stuks doos van JO ituhs Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krachtige thee voor heel de familie OMZETTING IN N.V. Vooral ter voortzetting van de zaken voorheen gedreven in een commandi taire vennootschap onder dezelfde naam is alhier opgericht Gebr. Kruyt N.V. Deze nieuwe N.V. beoogt in het alge meen de handel in en de fabricage van ijzerwaren, gereedschappen, bouwarti- kelen. Het maatschappelijk kapitaal van f 1 miljoen is verdeeld in 10 prio- riteits- en 990 gewone aandelen van f 1000. Geplaatst zijn alle prioriteits- en gewone aandelen, die worden volge stort door inbreng van de commandi taire vennootschap. De directie zal worden gevoerd door mevr. J. J. Kruyt- Van Beelen en de heren Th. J. Kruyt, D. A. Kruyt en J. C. Kruyt. kunde mej. M. J. Peters (Leiden)kand. ex. F wis- en natuurkunde de heren' J. de Goede (Leiden) en J. W. Manden (Den Haag). Expositie in Den Haag „Berlijn, bolwerk der vrijheid" Wat er in vijftien jaar tot stand kwam (Van onze Haagse correspondent) De senator van Economische Zaken en het kredietwezen van West-Berlijn, dr. P. Hertz, heeft vanmorgen in Den Haag, in aanwezigheid van o.a. minister Korthals, de opening verricht van de tentoonstelling „Berlijn, bolwerk der vrijheid" die tot 11 maart zal zijn te bezichtigen in de grafelijke zalen aan het Binnenhof. Met behulp van talrijke fotopanelen wordt op deze tentoonstelling, die in opdracht van de senaat van West-Berlijn werd samengesteld, een beeld gegeven van wat er in de afgelopen 15 jaar in Berlijn op politiek terrein is voorgevallen, wat de West-Berlijners in die periode in economisch, sociaal en cultureel opzicht hebben bereikt en wat zij van de toekomst verwachten. Men wordt uitvoerig ingelicht over de splitsing van de stad in een westelijk en een oostelijk deel, over de Sovjet blokkade en het antwoord van het Westen daarop: de luchtbrug. Voorts is ruime aandacht besteed aan de wederopbouw van de stad, het vluchtelingenvraagstuk en de betrekkingen tussen Nederland en Berlijn. BRITSE PETROCHEMISCHE INDUSTRIE IN ROTTERDAM? „Imperial chemical industries ltd" te Londen, een der belangrijkste petroche mische industrieën van Groot-Brittan- nië, overweegt in de omgeving van Rot terdam een omvangrijke chemische fa briek te bouwen. Onderhandelingen over het verkrijgen van een industrieterrein met een oppervlakte van 120 ha. zijn in een vergevorderd stadium. ICI is voornemens op dit terrein een complex van chemische produktiebedrij- ven te laten verrijzen voor de vervaar diging van petrochemicalien, waaron der plastics en aanverwante produkten. Met de bouw van het nieuwe fabrieks complex dat bij het Botlek gebied komt te liggen hoopt men het volgende jaar te kunnen beginnen. Verwacht wordt dat in de komende 10 jaar een be drag van ongeveer 1.055.000.000 gulden in het project zal worden geïnvesteerd. De voorgenomen vestiging in de om geving van Rotterdam is een onderdeel van een programma van ICI om te komen tot produktiebedrijven in de lan den van de Euromarkt en van de Euro pese vrijhandelsassociatie. Tito in Ghana President Tito van Joego-Slavië en zijn echtgenote zijn gisteren met hun jacht Geleb in de haven van Tema aangekomen voor een staatsbezoek aan Ghana. Zij zullen een reis van twee maanden door Afrika maken en ook To go. Liberia, Guinea, Marokko, Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek bezoeken. President Kwame Nkroemah heette de bezoekers welkom. Er werd een saluut van 21 schoten afgevuurd en vele duizenden mensen riepen „akwaaba" (welkom). Christenvrouwen hebben taak te vervullen In een feestelijke bijeenkomst hebben de leden van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond, velen vergezeld van hun echtgenoten, gisteravond in de tot de laatste plaats bezette foyer van de Stadsgehoorzaal 't 40-jarig bestaan van de afdeling op geslaagde wijze herdacht. Na een korte meditatie, opende de presidente, mevr. A. A. v. d. Kwaakv. d. Berg, de avond met een hartelijk woord van welkom in het bijzonder gericht tot de bondspresidente, mevr. J. P. Engels Meijer, de afgevaardigden van het Gewestelijk Bestuur, de zusterverenigingen, de Huishoudelijke Voorlichtingscommissie en de Leidse Vrouwen-Contact-Commissie, alsmede tot de heer D. v. d. Kwaak, die bereid was gevonden de feestrede uit te spreken. Vervolgens memoreerde spreekster het heuglijke feit, dat ook nu, na 40 jaar, nog steeds zovele christenvrouwen een hechte gemeenschap vormen. De belang rijkste taak is het naar buiten uitdragen van Gods Woord en het geven van voor lichting op velerlei gebied. Met nadruk wees spreekster o.m. op het feit. dat de N.C.V.B. dan ook geen gezelligheidsver eniging is, doch werd opgericht met het doel de christenvrouwen voorlichting te geven en haar meer bewust te doen wor den van de voorname plaats, die zij in de maatschappij innemen. Onder het motto: „40 jaar N.C.V3." gaf mevr. Z. van Joolingen-Prak hierna een histo risch overzicht van de groei en de bloei der afdeling. Het sluitstuk van de his torie werd gevormd door de huldiging van een viertal leden, die van de op richting af lid zijn. Naast mej. H. van Loon, die ruim 20 jaar als bestuurslid fungeerde en nog steeds een actief lid is, richtte de presidente zich tot de dames La Lau-Boucirius, Van der Laaken-Mo- raal en Van der Steen-Delfos, die zij hulde en dank bracht voor de voorbeel dige wijze, waarop zij alle vier de be langen van de afdeling 40 jaar lang hadden gediend. Ter herinnering aan dit feit, liet spreekster haar woorden van een kleine attentie vergezeld gaan. In zijn jubileumtoespraak liet de heer Van der Kwaak enkele markante trekken uit de 40-jarige historie van de N.C.V.B. de revue passeren. Tot de markantste karaktertrek van de N.C.V.B. rekende sp.e. r het feit. dat de bond in zijn heilzaam werk niet uit gaat van één bepaalde kerkformatie, daar haar leden immers allen geloven in één heilige, algemene Christelijke Kerk en hierbij steeds dichter naar el kaar toegroeien in één geloof, het ge loof in Jezus Christus. Nadat spreker nog een kort resumé had gegeven van de vele maatschappelijke veranderingen, die in de afgelopen 40 jaar tot stand waren gekomen, wees hij met nadruk op de niet lichte taak. die de christen vrouwen van nu en morgen in onze sa menleving hebben. „Zoek daarbij niet het succes van uw afdeling, doch wees een zegen voor elkaar en voor uw naas ten", aldus eindigde de heer v. d. Kwaak zijn heilwens. Namens de N.C.V.B. en tevens na mens het Gewestelijk Bestuur, bood de bondspresidente, mevr. J. P. Engels- Meijer, hierna haar gelukwensen aan en hechtte zij als blijk van de grote waar dering, die de N.C.VJB. voor de Leidse jubilaresse koestert, het Jubileum- Bonds-Insigne aan het afdelingsvaandel, waarna zij als geschenk van het gewes telijk bestuur de afdelingspresidente een bloemenvaas met inscriptie overhandig de. Met de felicitaties van de afgevaar digden der onderafdelingen werd dit of ficiële gedeelte van de avond besloten. Het feestelijk samenzijn omvatte een vermakelijke hersengymnastiek-wed- strijd tussen een tweetal heren- en da mesteams o-l.v. de dames Z. v. Joolin gen-Prak en J. Donkers-Wetselaar, het optreden van het N.C.V.B.-zangkoor o.l.v. mevrouw P. du Perron-Verra en de opvoering van de klucht „Laat je niet beetnemen". In de Rolzaal is een tentoonstelling ingericht van etsen van acht heden daagse Berlijnse kunstenaars. In enkele vitrines is het beroemde Berlijnse por selein te bewonderen en voorts is er een serie tekeningen van Westberlijnse scholieren tussen 8 en 14 jaar, die mee dongen in een tekenwedstrijd onder het motto: „Hoe zie jij de stad waarin je woont?" Het zijn niet in de laatste plaats deze kindertekeningen, die een beklemmend beeld geven van de split sing van deze miljoenenstad en van de sfeer van constante bedreiging waarin zijn bewoners dag in dag uit moeten leven. Tijdens een speciale persontvangst gisteravond stipte dr. Hertz, die reeds meer dan tien jaar leiding geeft aan de wederopbouw van West-Berlijn. en kele problemen aan waarmee de stad te kampen heeft. Hij noemde o.a. het vrouwenoverschot van 350.000, de vluch telingenstroom (alleen al in 1960 waren het er bijna 200.000) en het relatief grote percentage (17,4) inwoners boven de 65 jaar. Hij kon daarnaast echter bemoedigender feiten vermelden: de le vensstandaard is aanzienlijk verhoogd, Nieuwe premier van republiek Oekraiue De premier van de Sovjetrepubliek Oekraïne, Kaltsjenko, is van zijn functie ontheven. Hij wordt opgevolgd door Tsjerbitsky, die secretaris van het cen trale comité van de Oekraïense com munistische partij was. De vervanging van Kaltsjenko is de laatste van een aantal vervangingen van Sovjetrus- sische binnenlandse partijleiders, die is begonnen na de behandeling, in Januari J.l. van het landbouwvraagstuk door de opperste partijleiding. Het centrale comité der Sovjetrus- sische communistische partij heeft in 1960 kritiek geoefend op de regering van de Sovjetrepubliek Oekraïne wegens verscheidene misslagen op landbouw gebied. Volgens Tass heeft premier Kroesj- tsjef op een conferentie van boeren in Moskou verklaard, dat de landbouw in het centrum van het Europese deel der Russische federatie beneden de hoge normen van de communistische partij is gebleven. De Russische federatie is de grootste republiek, waar de grote steden en industriële centra der Sovjet-Unie zijn gelegen. Het aantal mensen in het betrokken gebied, vooral in de steden, was, evenals hun inkomen, snel toege nomen. Daarom moet de produktie van landbouwprodukten en bovenal vlees en melk sterk worden vergroot. Het huidige peil der leveranties kan niet bevredigend worden geacht. „Wij moe ten de oorlog verklaren aan allerlei leeg gepraat, gebrek aan verantwoordelijk heid en een onverantwoordelijke hou ding tegenover economische taken", aldus Kroesjtsjef. de export dekt reeds 90% van de im port en de werkloosheid (in 1950 was nog een van elke drie Westberlijners zonder werk) is in 1960 verdwenen. „Wij zijn er zeker van", zo besloot dr. Hertz, „dat door hetgeen wij in de afgelopen tien jaar op politiek, econo misch en cultureel terrein hebben ge presteerd, de vrije wereld zal worden gesterkt in haar overtuiging dat de vrij heid van West-Berlijn in stand moet worden gehouden". Weer hoofdagent in A'dani aangehouden Onder verdenking van ontucht met een achttienjarige arrestante, heeft de hoofdstedelijke recherche gisteren een 50 jarige hoofdagent aangehouden. Hij was op het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht belast met de cellencon- trole. Dit is de tweede arrestatie binnen korte tijd van een lid van het Amster damse politiekorps wegens ontuchtige handelingen. Enkele dagen geleden werd een 47-jarige gehuwde hoofdagent ge arresteerd. De gisteren gearresteerde po litieman zou zich vier weken geleden aan het meisje hebben vergrepen. Andere vrouwlijke arrestanten beschuldigden hem van de ontuchtige handelingen. De zaak is in onderzoek bij de zedenpolitie. HIJ VERLEENDE GEEN HULP AAN ECHTGENOTE Mysterie „Had de man de. belofte aan zyn vrouw om geen medische hulp te halen, hoe ernstig ook haar toestand zou wor den, moeten breken?" Voor die vraag werd 14 dagen geleden de rechtbank te Rotterdam gesteld in de zaak tegen een 42-jarige trambestuurder uit Rotterdam, die in juli jl. verzuimd had om na de bevalling van zijn echtgenote een arts te waarschuwen. De vrouw overleed na een dag vol mysterieuze gebeurtenissen „er blfjven voor mij nog vele raadsel achtige punten over", zei de president mr. P. J. C. Schipper tijdens de zitting met gesloten deuren als een gevolg van bloedverlies. Het (zesde) kind was vrijwel onmiddellijk na de geboorte ge storven. De rechtbank oordeelde dat de man Inderdaad de plicht had gehad om me dische hulp in te roepen en veroordeelde hem wegens het opzettelijk nalaten daarvan tot een gevangenisstraf van zes maanden. De officier van Justitie, mr. J. M. van Leeuwen, had de maximum straf voor dood door schuld geëist: ne gen maanden, met aftrek. Hij had het gehele verloop van de gebeurtenissen, zo als die door de trambestuurder de enige getuige in de fatale nacht der bevalling was omschreven, tijdens de behandeling der zaak als „onaanneme lijk" verworpen. Haags monumentje vernield Het monument „Droommeisje" van de beeldhouwer Van Kralingen, dat onge veer een jaar geleden een plaats kreeg in een plantsoen tussen de Rijswijkse- weg en de Trekweg in Den Haag is in de afgelopen nacht in stukken geslagen. De stukken zijn door de dader of da ders voor het huis van een van de om wonenden gelegd. De eigenaresse van het woningcomplex heeft een aanklacht in gediend bij de recherche. De eerste komkommers Aan de veiling Westerlee in De Lier zijn de eerste komkommers aangevoerd en wel door de heer J. G. Zuidgeest al daar. Zij brachten een gulden per stuk op. Kerkelijk Leven Diakonaal jaar in Den Haag In navolging van wat reeds in Utrecht, Rotterdam en Haarlem verwerkelijkt is, zal ook Den Haag beginnen met een diakonaal jaar voor meisjes. Binnen kort is de oprichting te verwachten van een interkerkelijke commissie „Diakonaal jaar Groot Den Haag" en de instelling van een kleine werkcom- missie. Groot Den Haag omvat even eens de randgemeenten Wassenaar, Rijswijk, Voorburg. Scheveningen, Loosduinen en Leidschendam. Het diakonaal jaar biedt aan jonge meisjes de mogelijkheid zich één jaar beschikbaar te stellen voor hulp aan de naaste. De meisjes worden tewerkge steld in ziekenhuizen, verpleeginrich tingen, bejaarden-tehuizen, sanatoria, revalidatie-centra enz. Een vooroplei ding is niet verplicht. Naast huishou delijk werk valt ook de nadruk op ver zorgende arbeid. De leeftijd van de meisjes ligt tussen 16 en 30 jaar. NED. I1ERV. KEKK Bedankt voor Wolsum L. A. Nagtegaal, vicaris te Beverwijk. Aangenomen naar Nyega (H.O.) H. Jagersma. Kand, te Ben- nekom naar Molkwerum B. Klopman, kand. te Wons. Beroepen te Medembllk (toez.) W. Hoogendoorn te Schettens en Longerhouw. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek op Langendijk P. N. Rlbbers te Noordscheschut. Beroepen te Zuldland E. Venema te ZwIJndrecht, te Zwolle C. Langbroek te Nieuwe Pekela. Bedankt voor Haamstede-Kerkwerve H. C. van der Ent te Rotterdam-West. GEREF. KERKEN Beroepen te Tienhoven TJ. Doesburg, kand. te Amsterdam te Ulrum G. Haaksma te Ee (Fr.). Aangenomen naar Hemelum A. Bakker, kand. te Klelwlnde- weer. die bedankte voor Goënga. Glessen- Rljswijk en voor Scharendyke. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Grafhorst L. Gebraad te St. Phlllpsland. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Krabbendijke K. de Gier te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3