Duitse tv-rel Oud-minister mr. dr. J. Donner nam afscheid als president Hoge Raad Verhoging van de rente van Rijkspostspaarbank Een der grote figuren onder de presidenten Binnenkort beslissing BRITS-FRANS PLAN VOOR EIGEN RUIMTEONDERZOEK Met een enkel woord Agentia WOENSDAG 1 MAART 1961 Er bestaan hier en daar nog enige misverstanden over de omvang, welke de Amerikaanse Investerin gen in Europa en met name hier te lan de in de laatste jaren hebben aange nomen. De vestiging van Amerikaanse bedrijven heeft nogal eens de indruk ge wekt dat de „kapitalisten" van de an dere kant van de Atlantische Oceaan op grote schaal gebruik maken van de g:>edk>pe arbeidskracht, die in ons werelddeel en dan met name in Neder land op ruime schaal te vinden zou zijn. Wie de cijfers bekijkt, ontdekt al spoedig, dat dit niet in overeenstem ming is met de feiten. Om met een dwaling ten aanzien van Nederland te beginnen: de investering in ons land is niet groter dan in andere landen van de Euromarkt. Een recent artikel in de New York Times geeft de volgen de getallen: Amerikaanse ondernemin gen hadden in 1959 in Engeland tot 'n bedrag van 2.457 miljoen dollar geïn vesteerd tegen 847 miljoen in 1950; in Frankrijk 632 miljoen (1950: 217); West- Duitsland 795 (204): Italië 313 (63); Nederland 244 (84)België en Lu xemburg 210 (69). Uit bovenstaande gegevens blijkt om., dat de Amerikaanse inves teringen alleen reeds in Engeland méér bedragen dan in de zes landen van de Euromarkt tezamen, ofschoon het bevolkingscijfer van de Zes ruim driemaal zo groot is als dat van Groot- Brittannië. Ten tweede: al zijn er dan de laatste jaren vele Amerikaanse on dernemingen in Nederland gevestigd, toch is de groei (namelijk tot het drie voudige, althans in geldwaarde) hier te lande niet groter dan elders. In West- Duitsland is de aanwas belangrijk gro ter, om niet te spreken van Italië, waar het geïnvesteerde bedrag tot het vijf voud is gestegen. Al blijkt dan, dat de toeneming van Amerikaanse vestigin gen in Europa aanzienlijk is, toch zou het een vergissing zijn te denken, dat West-Europa een buitengewone aan trekkingskracht voor Amerikaanse in dustriëlen heeft. Het totaal bedrag voor geheel West-Europa (dus inclusief an dere landen dan alleen Engeland en de Zes) bedraagt 5.3 miljard dollar op een wereldtotaal van omtrent dertig mil jard (10.2 miljard in Canada en 9 mil jard in Latijns Amerika!). En om nog een sprekend cijfer te noemen: voor 1960 beliepen Amerika's industriële be leggingen in geheel Europa 580 mil joen dollar, maar dat was minder dan vijf procent van de som, die in de Ver enigde Staten zelf werd geïnvesteerd. Bedoelde cijfers zijn voldoende om het bijgeloof te ondermijnen dat Amerika op grote schaal zou pro fiteren van Europa's goedkope arbeids kracht. Rest de vraag waarom de Ame rikanen dan wèl fabrieken in Europa vestigen? Om dezelfde reden waarom een of ander concern in New York tot de bouw van een fabriek in Californië besluit, namelijk om dichter bij de ko pers te zijn. In Amerika is men zeer wel op de hoogte van het feit, dat de zes EEG-landen een gemeenschappelijke markt vormen van 160 miljoen kopers, met een steeds sterkere onderlinge bin ding. Men kan het hun derhalve niet kwalijk nemen, dat zij acte de présence geven. Van een overheersende positie is geen sprake. De enige uitzondering is de plaats van de grote Amerikaanse autofabrieken Ford en General Motors in de Britse autoproduktie, waarvan zij de helft voor hun rekening nemen. „Na een ivaarlijk schitterende loopbaan In de grote zittingzaal van de Hoge Raad der Nederlanden is gistermiddag in een plechtige zit ting van het voltallige college afscheid genomen van de president, mr. dr. J. Donner. Even voor de zitting begon werd de scheidende president in een aparte kamer van het gebouw ontvangen door de minister van Justitie, mr. Beerman, die mr. Don ner mededeelde, dat de Koningin hem het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau had verleend. In de zaal hadden zich talrijke auto riteiten en bekende juristen verenigd. De nieuwbenoemde president van de Hoge Raad, mr. P. H. Smits, nam het eerst het woord, erop wijzende, dat mr. Donner aftreedt krachtens een voor schrift, waartoe hij zelf de stoot heeft gegeven als minister van Justitie. Mr. Donner zeide de nieuwbenoemde pre sident kan terugzien op een waarlijk schitterende loopbaan, op een ambtelijk leven, dat voor het wel der gemeen schap hoogst vruchtbaar en nuttig is geweest. Het eerste ambtelijke gedeel te van zijn carrière kenmerkt zich door een bijzonder snelle stijging op de.amb telijke ladder, een stijging, die hem in 10 jaren tijds bracht de hoogste top: het ministerschap. Eigenschappen Mr. Smits wees o.m. op de volgende eigenschappen van mr. Donner, een scherp juridisch inzicht, een ongemeen grote kennis van wet en rechtspraak, een uitermate snel werkend intellect, ge paard aan een wonderbaarlijk geheu gen, een bijzonder gemak om te stellen naast een grote voorzichtigheid by het redigeren en daarbij een werkkracht en een uithoudingsvermogen, waardoor by afmattende beraadslagingen. Donner het minst vermoeid was van allen. In de annalen van de Hoge Raad zal hij als een der grote figuren onder de pre sidenten te boek staan. De procureur-generaal, mr. G. E. Langemeijer schetste de bijzondere eigenschappen van mr. dr. Donner als jurist. Bij niemand heeft spr. in zo sterke mate meegemaakt, dat hij de rechtsvraag, die voor hem lag, wist te belichten met wat kan gelden als ver worvenheid van wetgeving, wetenschap of rechtspraak of een geheel ander ge bied van het recht. Dit vermogen wordt „Pas na betalen van schulden, denken aan helpen van anderen" (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij hoopt binnenkort een be slissing te kunnen nemen over de verhoging van de rente van Rijks postspaarbanken van 3 tot V/2 procent, indien het spaartegoed tenminste zes maanden onaange roerd blijft staan. Ongeveer anderhalf jaar geleden is dit plan opgekomen, maar de uitvoering is vertraagd door bezwaren van de Boe renleenbanken en de particuliere spaar banken. Vooral de laatstgenoemde vre zen concurrentie van de postkantoren, omdat hun administratiekosten hoger zijn en zij hun reserves zouden moeten aanspreken indien zij, gedwongen door de concurrentie, de rente met een half procent zouden moeten verhogen. Zij menen, dat er geen reden is voor de verhoging van de rente, omdat het te goed voor de Rijkspostspaarbank nog steeds sterk stijgt. Conferentie In een conferentie met de gezamelyke spaarbanken, waarvan een klein aantal de spaarrente reeds had verhoogd, heeft minister Zijlstra betoogd, dat de spaar banken niet moeten concurreren met de hogere rente van de handelsbanken. De gelden, die daar worden gespaard, hebben maar ten dele betrekking op de normale spaarbronnen. Het betreft veelal uitstel van definitieve belegging. De echte spaarbanken zouden er daar om beter aan doen onderling tot een verhouding van de tarieven te komen zonder elkaar onnodig concurrentie aan te doen. De minister dacht, dat men het eens was geworden, totdat hem kort geleden wederom een brief bereikte van de Ne derlandse Spaarbankbond, waarvan de bezwaren nog eens overwegen, maar het kan niet te lang meer duren en ik meen op korte termijn tot een beslissing te moeten komen". Hulp „Inzake het verlenen van financiële hulp aan onderontwikkelde gebieden in de wereld, was minister Zjjlstra het eens met de VVD-er mr. Van Leeuwen, dat daarby in aanmerking moet worden genomen, dat we nog bü Amerika, Engeland en Canada in het kryt staan voor een miljard gulden wegens aan ons verleende hulp na de oorlog. ,„Het gaat niet aan", had mr. Van Leeuwen opge merkt, „Tegenover de onderontwikkelde gebieden de gebraden haan uit te han gen, terwyl we zelf by andere landen nog in de schuld staan. Aflossing van onze buitenlandse schuld dient daarom voorrang te hebben". Advertentie ZOEKT U een gouden armband voor f 70.en f 100.of f 300.en f400.—. v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen. misschien voor een deel ontleend aan mr. Donners veelzijdige loopbaan, voor een groter deel aan zijn eigen begaafd heid en steeds gespannen belangstel ling. Deze eigenschap is even waarde vol als zeldzaam voor de rechtspraak. Open oog Als tweede eigenschap van mr. Don ner als jurist noemde mr. Langemeijer diens open oog voor het noodzakelijke samenspel van wetgeving, uitvoering en rechtspraak. Ook deze eigenschap is ze ker van betekenis geweest voor de juris prudentie over het in ons land zo bui tengewoon belangrijke onderwerp van de onrechtmatige overheidsdaad. Als derde eigenschap van mr. Donner noemde spr. zijn oog voor de realiteit van het leven en voor het praktisch belangryke detail. Tenslotte heeft de thans scheidende president de gave leiding te geven op de meest efficiente en op de gemak kelijkst aanvaardbare wüze. Ook daar om laat hij een grote leegte achter. Respect Hierna voerde nog het woord mr. IJ. H. M. Nijgh, deken van de orde van advocaten bij de Hoge Raad, na mens de balie. Hij vertolkte het diepe respect van de leden der Haagse balie voor de persoon en het werk van mr. Donner en sprak voorts over de ont wikkeling van ons recht door de uit spraken van de Hoge Raad. De Jurist van heden zou zich al ter nauwernood kunnen voorstellen, hoe de advocaten het zouden moeten stellen zonder de uitspraken van de Hoge Raad geduren de het presidium van mr. dr. Donner. Onder andere ryst de vraag hoe onze Jonge juristen zich deze stof moeten meester maken. Mr. Nijgh prees voorts de hoffelijkheid, eenvoud en vriende lijkheid van de heer Donner. De balie heeft alle reden, hem dankbaar te zijn. De scheidende president heeft ten slotte zelf een korte rede uitgesproken, waarin hij zeide met nadruk de leiding te hebben opgemerkt, die God aan zijn leven heeft gegeven. Na een bespreking over het wezen van de rechterlijke macht sprak mr. dr. Donner tenslotte woorden van dank en in de eerste plaats voor de hem verleende hoge onderschei ding. Commerciële en defensieve doeleinden Andere landen kunnen zich aansluiten (Van onze Londense correspondent) Er is thans een eerste concrete stap gezet op de weg naar zelfstandige Euro pese activiteit in de ruimte, met het doel het Amerikaans-Russische monopo lie op dit gebied te breken. Britse en Franse geleerden hebben hun regerin gen thans een ruimteplan voorgelegd, een plan met een commerciële en een defensie kant. Het is de bedoeling dat de eerste Europese kunstmaan in 1964 rond de aarde zal wentelen. Het plan beoogt drie dingen: Ten eerste lancering van een aantal kunstmanen voor het terugkaatsen van radio- en televisie-uitzendingen en als schakel voor radiotelefonische verbin dingen over de gehele aarde. Hiermee 9 Vervolg van pag. 1 Van alle zyden alleen Bonn zweeg hardnekkig! betoogde men gister avond direct, dat er toch nog dit jaar een tweede televisieprogramma zal komen. Noordryn-Westfalen kondigde reeds aan dat zy een apart programma in de maak heeft, dat eind juni zal kunnen beginnen. Dat er voor zo'n tweede programma in brede kring een enorme belangstel ling bestaat, staat vast. Bij de 4,5 mil joen televisietoestel-bezitters allereerst. En uiteraard ook by de grote radio- en televisietoestellenfabrieken, die al maanden geplaagd worden door grote onverkoopbare voorraden. Want de ko pers wachten met het aanschaffen van nieuwe toestellen en van de aparte ap paratuur voor het tweede programma tot dit tweede programma er is! Dan heeft de maatschappij Freies Fernse- hen, die haar ingeblikte en Vele mil joenen marken kostende programma's nu wel eens kwijt wil, een groot be lang bij deze kwestie. En tenslotte: de Oostduitse commu nisten zijn vol interesse. Zij hebben spe ciaal voor West-Duitsland een tweede televisieprogramma gemaakt dat popu lair is en uiteraard doorspekt met po litieke propaganda. Zo gauw de West- duitse televisiekijkers als gevolg van de instelling van een tweede Westduitse te levisieprogramma hun toestellen zullen laten ombouwen, springen de Oostduitse communisten er bovenop: met hun op de moderne televisie-apparaten afge stemde zenders, die overigens taboe zijn voor de Oostduitse televisiekijkers! zal 800 miljoen gulden gemoeid zün, maar het wordt een winstobject wegens de besparing van kabelkosten. Ten tweede lancering van vier tot zes van tikkende kwartsklokken voorziene navigatiebakens, waardoor schepen en vliegtuigen hun positie tot op een halve mijl nauwkeurig zullen kunnen bepalen. Ten derde vervaardiging van een ge leid projectiel, voorzien van een H-bom om eventuele vijandelijke, tegen de vrije wereld gerichte kunstmanen te vernie tigen. Deze plannen werden onthuld in een gemeenschappelijk rapport van de Haw ker Siddeley Aviation, de Britse fabriek van vliegtuigen en geleide projectielen, en de Franse Sereb-combinatie, die het gezamenlijke ruimteprogramma hebben opgesteld. Deze Brits-Franse groep is een concurrent van de enkele weken geleden opgerichte Britisch Space De velopment Company, gevormd door acht firma's. Volgens het rapport behoeft En geland gedurende enige jaren niet meer dan 250 miljoen gulden per jaar uit te geven aan ruimte-onderzoek en Frank rijk iets minder. Ook andere Europese en Gemenebest- landen zullen lid kunnen worden van de nieuwe „ruimteclub". De nationale bijdrage zou dienen te worden berekend op basis van het nationale inkomen. Regeringen en industrie zullen de lasten gezamenlijk moeten dragen. PU3UX3MUI .-Suissoido PICTOGRAM m 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l Idee: W. Bolt, Eindhoven; F. J. van der Meijden, Leiden; W. van Ulden, Leiden. BINNENLAND De commissie adviezen vestigings- regellngen van de S.E.R. heeft adviezen uitgebracht aan de staatssecretaris van Economische Zaken over ontwerpvestl- gingsbesluiten die aan haar waren voor gelegd. Het betreft hier de binnenlandse groothandel in groenten en fruit, het meubileringsbedrljf en het behangersbe- drijf. Ter gelegenheid van het aanvaarden van het ambt van buitengewoon hoog leraar in de kennis van de internationale organisaties, in het bijzonder in verband met de landbouw- en voedselpolitiek. heeft dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw, gisteren aan de Rijksuniversi teit te Groningen zijn inaugurele rede uit gesproken. De Holland-Amerika Lijn heeft de werf „Wllton-Feijenoord in Schiedam op dracht gegeven tot de bouw van een nieuw vrachtschip met een draagvermo gen van 10.000 ton, het ms. ..Gorredyk", dat een zusterschip zal worden van de „Gaasterdijk". de „Grotedijk" (nog in aan bouw bij de NDSM) en van de „Grebbe- dijk", waarvan de bouw binnenkort be gint bij Wllton-Feijenoord. De „Gorredljk" komt eind 1962 in de vaart. In het Sophlaziekenhuis te Zwolle is overleden de 48-jarige adjudant der Kon. Marechaussee B. IJsselstijn. HIJ reed in de nacht van 24 op 25 februari op de Fran- kenlaan in Apeldoorn met een bromfiets tegen een paaltje en liep daarbij zware verwondingen op. Gistermiddag is het 2'A-Jarig zoon tje van de familie Smlnk uit Harderwijk ln een vyver in de woonwyk ,.De Witten Hagen" verdronken. Van zes uur af werd het jongetje vermist. De gemeentepolitie heeft in samenwerking met de Rijkspolitie te water, gedregd in de vijver, waar het fietsje van het Jongetje werd gevonden. Gisteravond kon het lykje worden ge borgen. BUITENLAND nlsterle van Buitenlandse Zaken van de Ver. Arabische Republiek, heeft „Joego slavië erin toegestemd de belangen van de VAR in België te behartigen. David Ben Goerion heeft de opdracht tot vorming van een regering afgewezen. Hij heeft president Ben Zwi verzocht nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Gisteren is in Saigon van gezagheb bende zijde vernomen dat de regering DJem is afgetreden, om de weg te banen voor bepaalde hervormingen. Het kabinet heeft verleden week besloten ln zijn ge heel af te treden om president DJem ln staat te stellen hervormingen in te voe ren. die o.m. het vormen van drie „top- ministerles" inhouden, die verantwoorde- lijk zijn voor de staatsveiligheid, de eco nomische ontwikkeling en maatschappe lijke aangelegenheden. In Havanna zijn gisteren zes meisjes gewond toen ln een particuliere 6Chool een bom ontplofte. Volgens het blad „Combate" werd eveneens gisteren in een voorstad van Havanna een lid van de Cu baanse militie gedood door drie verdachte „contra-revolutionairen", die hem over meesterden toen zij met een auto naar een politiebureau werden gebracht. De drie verdachten ontkwamen. Het Engelse Lagerhuis heeft gister avond een Labourmotie van wantrouwen tegen de defensiepolitiek der regering met 343 tegen 234 stemmen verworpen. Blijkens de resultaten van de in de cember j.l. gehouden volkstelling is de be volking van Polen de afgelopen tien Jaar met 18.9 procent toegenomen, n.l. van 25.008.000 mensen in december 1950 tot 29.731.000 in december 1960. Het geboorte cijfer daalde in dezelfde periode met 19.1 promille tot 14.9 promille. Over het vier de kwartaal van 1960 bedroeg het zelfs slechts 12.2 promille. In 1960 was 38.2 pro cent van de arbeidende bevolking werk zaam ln de landbouw, tegen 47.1 procent ln 1950. President Kennedy heeft mevr. Elea nor Roosevelt benoemd tot lid der Ameri kaanse delegatie naar de Algemene Ver gadering der Ver. Naties, die op 7 maart a.s. in New York begint. In Oost-Berlijn wordt op het ogen blik een bijeenkomst gehouden van de Raad voor wederzijdse economische hulp verlening (Comecon), welke de economi sche politiek van de Oosteuropese com munistische landen coördineert. De bij eenkomst zal vier dagen duren. Er zullen maatregelen besproken worden voor eco nomische integratie op lange termijn en speoiallsatie van de aangesloten landen. Volgens de ambassadeur van Birma ln Siam, heeft een Chinees-nationalis tische troepenmacht, na een nederlaag ln noordoostBirma, de Laotische grens overschreden. Het Birmese leger had drie Chinees-nationalistische bolwerken ver overd. Van de 5.000 man Chinese troe pen, die zich aanvankelijk in het gebied ophielden waren 1700 man ln noordoost- Birma overgebleven. Zij werden door het Birmese leger achtervolgd. De Amerikaanse regering is bereid een speciale vergunning te verlenen aan bona fide communlstlsch-Chinese Jour nalisten, die naar de V.S. willen komen. Zij zou daartegenover aan de autoriteiten ln Peking de namen van een dertigtal Amerikaanse Journalisten willen voorleg gen, die reportages in China willen maken. Dit zal volgens de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden voorgesteld bij de hervatting van de con tacten tussen de Amerikaanse en Chinese ambassadeurs in Warschau, op 7 maart. Voorts zal China opnieuw worden ge vraagd vyf gevangen Amerikanen vrij te laten en af te zien van het gebruik van geweld voor het bereiken van politieke doeleinden. Met Ingang van vandaag worden de in de centraalaïrlkaanse Federatie gemo biliseerde territoriale troepen voor onbe- Saaide tijd met verlof gezonden, aldus eeft het ministerie van Defensie ln Salis bury bekendgemaakt. De intrekking van de politieverloven ln Zuid-Rhodeslë is vandaag eveneens ongedaan gemaakt, eveneens omdat de spanning is vermin derd. Veldmaarschalk Montgomery zal op uitnodiging van partijleider Mao Tse- toeng in september opnieuw een bezoek aan China brengen. Montgomery gaat ook naar Tibet. Anthony Pellegrini heeft gisteren ln Valletta op Malta verklaard, dat h(J ont slag heeft genomen als algemeen secretaris van de LabourpartiJ wegens Dom Mintoffs „dictatoriale politiek" en diens aanvallen op aartsbisschop Gonzi. De r.-k. aartsbis schop Michael Gonzi heeft Mintoff in een vastenbrief ervan beschuldigd dat hij „de deur heeft geopend voor communistische infiltratie op Malta en in het Middelland- 6e-Zeegebied". VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-varia. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ca baret. 20.35 Gram. 20.45 De raven van meneer Walser, hoorsp. 21.55 Kamermuz. 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzlk. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum IL 298 m. NCRV: 18.00 Het muziekkorps onder de loep, muzl. gesprek. 18.20 Het Spectrum 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.15 Lij densmeditatie. 20.45 Vocaal ens. m.m.v. sol. 21.05 Kamerork. 22.00 In naam der wet, klankb. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Muzik. lezing. 23.40 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 JeugdJourn. AVRO: 17.10- 17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 De ring. èènacter. 21.10 Intern. Variètè-progr. 21.50 Onze arme rijke taal. 22.10 Epiloog. Reclamerestricties in Britse televisie (Van onze Londense correspondent) In Engeland wordt thans opgetreden tegen misleidende reclame in de com merciële televisie. De Independent Tele vision Authority, het onafhankelijke toezicht houdende orgaan, heeft name lijk bepaald, dat voortaan zeeppoeders en wasmiddelen niet meer met over dreven termen worden aangeprezen. Dit zou de indruk vestigen dat de lof uitingen universele geldigheid bezitten, zulks ten nadele van het concurreren de produkt. Men zal zich moeten bepa len tot de eenvoudige woorden en zin netjes, waaraan blijkbaar de andere fabrikant geen aanstoot kan nemen Wedstrijd kinderluisterspel De Nederlandse Radio Unie en de Belgische radio en televisie hebben een wedstrijd georganiseerd in het schrij ven van een luisterspel voor kinderen. De voorzitter van de jury voor deze wedstrijd is Bert van Kerkhoven. Le den van de jury zijn Mies Bouhuys, Jaap ter Haar, Ary van Nierop, Mar cel Coole, Herman Niels en Frits van Tichelen. Het reglement voor de wed strijd is op aanvraag verkrijgbaar bij de Nederlandse Radio Unie. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Kunst- en filmavond Ned. Blindenbond. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 44: Leldse Jeugd Actie. Spr. dr. A. J. M. van Tienen „Het moeilijkste vraagstuk". 8 uur nam. Hotel Centraal: Ledenvergadering Broe derschap van oud-padvinders. 8 uur nam. Leidse Universiteit: prof. dr. J. Presser over: „De Joden in Nederland tijdens de tweede wereldoorlog". 8 uur nam. Museum van Volkenkunde: Ned. Bond van Oud-strijders en dragers van 't Mo- bilisatiekruis. Luit.-ter-zee van S.D. le-kl. W. C. Lemaire. over: „Ons korps Mari niers" (met film). 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Charlotte Köhler draagt voor „Lady L 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-Orkest o.l.v. Anton Dorati. Soliste Consuelo Rubio. 8 uur nam. VRIJDAG Acad. Ziekenhuis: K. en O. Spreker prof. dr. J. Dankmeyer c*rer het Acad. Zieken huis. 8 uur nam. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Spr. ds. J. Th. Mac kenzie „De mens en zijn gemeenschap". 8 uur nam. St.-AntoniusclubhulsContactbijeen komst „Philadelphia". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond over Grie kenland en luchtreizen Lissone Lindeman. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Volvo-personen- auto-show. 10 uur voorm. 10.30 uur nam. Wijkgebouw Rehoboth: Jaarverg. C. H. Unie. Statenkring Leiden. 8 uur nam. ZATERDAG Den Burcht (grote zaal): Feestavond Personeels ver. I.K.I. te Voorschoten. 7.45 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventskerk 1011 uur voorm., bijbelstudie: 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Kleine Burcht: Feestavond Reisver. DVH 8 uur nam. Legermuseum: Excursie oud-leerlingen der Ambachtsschool. 2.30 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht)Propagan- da-middag Jeugd Automobiel Club. 2.30 uur nam. Stadszaal (foyer)Propaganda-contact- avond Korps Reserve-gemeentepolitie. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Volvo-personen- auto-show. 10 uur voorm. 10.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Volvo-personen- auto-show. 10 uur voorm. 10.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG In den Vergulden Turk: Leidse Midden standscentrale. Sprekers S. Menken en mr. F. Portheine over werktijdsverkorting en winkelsluiting. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „Ver kenningen in de ruimte". Spr. dhr. T. de Groot. 8 uur nam. StadszaalBoussac-modeshow firma Gronheld. 2.30 en 8 uur nam. DINSDAG. Den Burcht: Kapitein J. D. J. Postma spreekt over de Groninger kustvaart. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O. Popu lair concert. Promenade-orkest olv. Bene dict Silberman. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Leden vergadering afd. Rijnland. Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling van werk van leden der groep „Atol". (Tot 27 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. VOOR DONDERDAG 2 MAART Hilversum I, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Ra- diophilharm. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Amus. muz. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. vr. 15.05 De vreemde eend ln de bijt, hoorsp. 15.40 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 V. J "*30 Zang en orgel. .00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Zangrecital. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Wijlen Ed- wlna Black, hoorsp. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.40 Amus. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Ge var. progr. (herh.). 14.30 Omr. ork. 15 10 Gram. 15.30 Sopr. en piano. 16.00 Verken ningen in de Bijbel. 16.20 Fluit en orgel. 16.40 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Oude muz. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Lich te muz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, lezing. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken-parade. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Nwe gram. 23.30 Boekbespr. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Tele- vizier. 20.30 Film. 21.00—22.30 Meneer Masure, blijspel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Lichte muz. 16.45 Kritieken. 17.30 Gram. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Re constructie van een beroemde rechtzaak. 21.30 Gram. 21.45 Gesprekken. 22.30 Gram. 23.00 Nws. en ber. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuziek. Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.31 Lichte muz. 13.00 Popul. muz. 13.31 Pro gramma v .d. arb. 14.00 Gevar. muz. 14.45 V. d. kleuters. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Gevar. muz. 16.45 Muz. bij het werk. 17.31 Mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. 17.48 Gram. 18.31 Lichte muz. en ber. 19.40 Sportnws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. en journ. 20.25 Sport. 20.31 Quiz. 21.00 Sa menzang. 21.31 Brlevenbeantw. 22.00 Ge var. progr. 22.31 Lichte muz. 23.30 Nws. en sport. 23.40 Jazzmuz. 0.31 Lichte muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Operamuz. 19.00 Nws. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 14.05 Sollsten- conc. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Operamuz. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Radio-Universiteit. 22.55- 23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.30 Kamermuz. 18.30 Jazz muziek. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. Plm. 22 58 Nws. DE BIOSCOPEN Studio „De ballade van een soldaat". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luvor „Weit 1st der Weg". A.l. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Uit het leven van een zondige vrouw". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „De herberg van het zesde ge luk". 14 Jr. Werkdagen 2 en 7.30 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur Donderdagcvclus „Leise flehen meine Lieder". (Alle leeft 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „De grote bedrieger". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. rpx „Dinosamus". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2 30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Gevaarlijke puberteit". Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „De laatste dagen van Pompeï". 18 Jaar. Maandag, dinsdag, woensdag 8 uur: „September affair". 18 jaar. Donderdag 8 uur: „De 1onge leeuwen". 14 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur: „De avonturen van een zigeunerjongen", elke leeftijd. Bil geen gehoor b(j Uw huisarts of specialist (of «llens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 0. p. to Amsterdam regenbul Den Helder zwaar bew Ypenburg zwaar bew Vllsslngen onbewolkt Eelde regenbui De Bilt half bew Twente zwaar bew Eindhoven half bew Z -Limburg geh bew. Helsinki mist Stockholm onbewolkt Oslo onbewolkt Kopenhager half bew Aberdeen zwaar bew Londen motregen Brussel geh bew Luxemburg half bew. Parijs motregen Bordeaux mist Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon regen half bew. geh bew licht bew. sneeuw regen regen half bew. half bew licht bew. zwaar bew licht bew. licht bew. onbewolkt 1 G Bu, wnw 10 9 nnw 12 8 nw 8 9 nw 3 8 wnw 6 7 wnw 4 8 w 4 7 w 4 9 w 4 8 w 16- wzw 3 6 w.stil 5 wnw 3 4 w.stil 9 w 4 10 w 3 9 w 2 9 wn w 4 11 w .stil 14 no 3 12 nnw 7 18 wnw 4 14 nw 5 11 zw 1 14 wzw 7 12 wzw 4 10 o 2 12 wnw 2 9 w 2 11 w.stll 10 o 2 15 O 3 16 n 2 18 w.stil 13 n no 4 18 e SS 4 3 6 3 6 4

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2