Geen ontmoeting in Marokko tussen Habib Bourguiba en Ferhat Abbas Adenauer op de fv-maatschappij vingers gelikt: ongrondwettig (9uc/ Qite teuws WEERBERICHT Regering is bereid tot verkoop staatsaandelen Maar toch komt er 'n tweede programma Plan van Tunesische president en De Gaulle voor de Sahara Nieuwe wending Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 1 MAART 1961 No. 30293 Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel Lelden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer [750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voor de meer dan 4,5 miljoen televi sietoestel-bezitters is deze uitspraak van het hoogste Westduitse gerechtshof van niet zoveel reële betekenis, zü zullen hun tweede televisieprogramma binnen kort toch wel krijgen, zij het niet ver zorgd door Bonner regeringsinstanties maar door de traditionele, door de deel staten beheerste omroeporganisaties. Dit drama begon met Adenauers op merkelijke verklaring in de zomer van 1960, dat hij er genoeg van had om nog langer met de deelstaten te vech ten over het tweede televisieprogram ma. Hij richtte 25 juli van het vorige jaar samen met zijn minister van Jus titie Schaffer de maatschappij Deutsch- land Fernsehen G.M.B.H. op, die de top- organisatie moest worden voor het twee de programma dat begin januari jJ. had moeten beginnen. Deze maatschappij zou de particuliere onderneming Freies Fernsehen G.M.B.H het recht tot het verzorgen van het tweede programma geven, en Freies Fernsehen begon dan ook van stonde af aan met het inblikken van reeksen programma's waarmee zü nog altijd be zig is! Haar schulden lopen dan ook aardig, naar de honderd miljoen mark toe, want inkcmsten, die zij had willen putten uit reclame-uitzendingen, heeft zü niet De door de CJD.U. beheerste deel staten Saarland, Sleeswijk-Holstein, Noordrijn-Westfalen Rijnland-Palts, Beieren en Baden-Wurttemburg, bleken tenslotte wel bereid aan de leiband van Bondskanselier Adenauer te lopen. Maai de door de S.PX). geregeerde staten Nedersaksen, Hamburg. Bremen en Hes sen dienden in Karlsruhe een aanklacht tegen Adenauers maatschappij in. waar van zü vreesden dat deze via het tweede televisieprogramma in dit verkiezings jaar een veel te grote invloed op het kiezersvolk zou uitoefenen; zij meen den voorts dat hun radio- en televisie rechten met voeten getreden zouden worden. Het eerste gevolg van deze aanklacht was een uitspraak in kort geding in december J.I., waarbij het aan Deutsch- land Fernsehen voorlopig verboden werd een tweede programma uit te zen den. Het vonnis van gisteren stelt deze voorlopige uitspraak thans absoluut. Zonder omwegen verklaarde het ge rechtshof in Karlsruhe namelük dat ten deze de deelstaten en niet Bonn bevoegdheid hebben; radio en televisie zijn dus alleen een zaak van de deel staten. Bonn wordt voorts gekapitteld omdat het bij de onderhandelingen over het tweede programma veel te weinig aandacht heeft besteed aan de door de S.PU. geregeerde deelstaten. 9 Slot pag. 2 Gromyko leidt Russische afvaardiging naar de V.N. „Tass" meldt dat de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gro myko, zal optreden als leider van de af vaardiging van zijn land naar de op 7 maart a.s. in New York beginnende zit ting der Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Men acht na deze mededeling tr be zoek van premier Kroesjtsjef aan de V.N. vrijwel uitgesloten Renard afgetreden André Benard is gisteren afgetreden als plaatsvervangend secretaris-generaal van het Belgische socialistische vakver bond. Benard, die beschouwd wordt als de „sterke man" van de Waalse vleugel van het vakverbond, heeft dit besluit genomen om zich geheel te kunnen wü- den aan zün functie van algemeen se cretaris van de Federatie van metaal bewerkers in het gebied van Luik. Zo als bekend heeft hü de stakingsactie tegen de eenhcidswet geleid. Onze Brusselse correspondent meldt nog: Het ontslag van Renard betekent een succes voor de meer gematigde leiders van het ABW. Zij verwerpen stakingen als politiek-revolutionair middel en zijn van oordeel dat het vakverbond zijn ver bintenissen moet nakomen. De bespre kingen tussen de organisaties van de werkgevers en het ABVV zullen door het ontslag van Renard thans opnieuw mo gelijk worden. In de kringen van de werkgeversorganisaties was men name lijk, na de jongste stakingen, van oor deel, dat men niet zonder meer aan één tafel kon gaan zitten met iemand als Renard. die eigenlyk het mede door hem ondertekende sociale pact had geschon den. Renard zegt in zijn ontslagbrief, dat zijns inziens de door hem verdedigde zienswijzen en de functie welke hij thans opgeeft, onverenigbaar zijn. Het federa lisme, zo zegt hij in zijn brief vormt het enige middel om een ware eenheid voor Vlamingen en Walen te verzekeren, ter- wül het hem onder de huidige omstan digheden onmogelijk schijnt deze een heid binnen de vakbeweging tot stand te brengen. In het algemeen neemt men aan dat Benards ontslag niet geheel en al een spontane daad van hem zelf is, maar dat het bestuur van het ABVV hem er het advies toe heeft gegeven, zodat het zich niet gedwongen zou hebben gezien hem ontslag te géven. Daar staat tegen over, dat Benard thans de handen vrü heeft en dat hü ongetwüfeld met zün grote aanhang in het Waalse land bin nen de socialistische partij een niet aan de leiband van Brussel lopende vleugel zal vormen. Op Schiphol heeft gisteravond een ware veldslag gewoed. Bijna 200 teenagers bestormden hun idool, de 17-jarige Amerikaanse rock'n roll zanger Bobby Rydell, na diens aan komst op het vliegveld. Zij maakten het voor de op Schiphol aankomen de passagiers onmogelijk zich een weg naar buiten te banen. De populaire Amerikaanse Jongen, die onder het vurige enthousiasme van zijn bewonderaars dreigde te bezwijken, werd door de Schipholpolitie met waar mees terschap ontzet en langs stille gangetjes en trapjes naar de ICA-wachtkamer ge leid, waar hü twee minuten op adem kon komen. Toon was het echter weer afgelopen met zün rust. Zün „fans" ontdekten hem ook hier en energiek ging Bobby foto's van zich zelf uitdelen voorzien van zün handte kening. Een uur later was de storm wat caan liggen, het enthousiasme wat be koeld en kon het gezelschap zich naar het Amsterdamse restaurant begeven, waar Bobby later een voorstelling moest geven. Uit Het Leidsch Dagblad van 2 maart 1861: 't Berigt uit 's Hage, dat Prof. Vissering de portefeuille van Financiën was aangeboden, wordt tegengesproken. Evenzeer wordt betwijfeld aan de optre- ding van een Ministerie Van Reenen en mag als bloot ge- rucht, hoe algemeen ook te 's Hage verspreid, worden be- schouwd. dat Z.M. den heer Thorbecke met de samenstelling van een Ministerie zou hebben belast. Intusschen wordt door een blad uit de Residentie ver- zekerd, dat de Ministers Donder dag hun ontslag nog niet had den ingediend. De Leidsche Gemeenteraad heeft l.l. Donderdag besloten aan Z. E. den Minister vati Bin nenlandse Zaken de ontbinding der overeenkomst te verzoeken, onder aanbieding van den aan- gekochten grond en een gelde lijke bijdrage in de kosten van 4 vergrooting van het Acad. Zie- 4 kenhuis, bij aldien het Rijk zich 4 daarmede belast, en met bereid verklaring om ten behoeve van het geneeskundig onderwijs na dere schikkingen te maken. LEIDSCH DAGBLAD Gesprek te Genève Instemming in Tweede Kamer (Van onze correspondent in Bonn) Het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe deed gistermiddag de officiële uitspraak, dat de door de regering-Adenauer opgerichte maat schappij voor een tweede Westduits televisieprogramma, Deutschland Fernsehen G.M.B.H., ongrondwettig is. Daarmee werd duidelijk ge zegd, en veel harder dan men in Bonn had verwacht, dat de regering ver over de schreef is gegaan en dat radio- en televisie-uitzendingen voor het binnenland behoren tot het domein der Westduitse deelstaten. Ware veldslag op Schiphol Rock 'n roll-zanger bij ub bedolven onder jeugdige geestdrift MINDER WIND Luns-Menzies De Australische premier Robert Men- zies heeft vandaag, in Genève een ont moeting gehad met de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. Een woordvoerder van premier Menzies heeft medegedeeld, dat beide staatslieden tijdens de lunch een grote verscheidenheid van vraagstukken be spraken, waaronder ook de kwestie Wes- telijk-Nieuw-Guinea. Volgens de woord voerder had minister Luns een ontmoe ting met de Australische premier voor gesteld, waarin Menzies had toegestemd. Andere onderwerpen van gesprek wa ren de betrekkingen tussen de EEG en de Europese vrijhandelsassociatie, als mede de Nederlandse emigratie naar Australië. In beginsel is het kabinet ook bereid uitvoering te geven aan de op 26 april 1956 aanvaarde motie-Biewenga, waarin de regering werd uitgenodigd in de Zui derzeepolders ook gronden in eigendom uit te geven. Minister Zülstra acht het echter niet verantwoord de gronden in de polders thans af te stoten in verband met de onzekerheden over het toekom stige prüspeil van landbouwgronden, te meer nu de ontwikkeling in de EEG bin nen niet al te lange tyd ook het prüs peil van de goede landbouwgronden in Nederland zal beïnvloeden. Met die redenering was de VVD-er Van Leeuwen het eens. maar de KVP-er Engelbertink vond het sociaal onrecht vaardig, dat de boeren op het oude land bü ruilverkaveling verplicht zün hun gronden te verkopen op basis van het huidige prijspeil, terwül zü niet de gele genheid krügen in de Zuiderzeepolders grond te kopen op basis van hetzelfde prüspeil. Ook de Anti-Revolutionair Bie- wenga vroeg zich af of er niet iets im moreels in zit, dat de Staat wel ont eigent, maar niet wil verkopen op de ba sis van het bestaande prijspeil. Hij be greep echter wel, dat enige tüd nodig is om de verkoop van grond in de Zui derzeepolders voor te bereiden en richt- lünen op te stellen voor de keuze van gegadigden, maar hü drong erop aan in elk geval nog dit Jaar tot verkoop over te gaan. De socialist Egas waarschuwde voor zichtig te zün met verkoop, want het kan leiden tot een overproduktie van zachte tarwe en suikerbieten. Boven dien gaat het om zeer grote bedragen van 300.000 gulden en meer, zodat al leen kapitaalkrachtige boeren van de verkoop zouden profiteren. Indien men op zware hypothee klas ten komt te zitten, blüven er te weinig middelen over voor de bedrüfsvoering. Vandaag antwoordt minister Zülstra. „Eichmann nr. twee" gearresteerd In Essen is ex-S.S.-Obersturmbann- fiihrer Alfred Rapp gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd verantwoorde lijk te zijn voor de moord op duizenden zigeuners en joodse vrouwen en kinderen tüdens de Duitse bezetting van Polen. Een deel van de slachtoffers zou Rapp eigenhandig hebben neergeschoten. Rapp, die thans 51 jaar is, is een van de naaste medewerkers van de kopstuk ken van de S.S. Himmler en Heydrich geweest. Na de oorlog is men zijn spoor kwijtgeraakt. Aangenomen werd dat hü in de laatste oorlogsdagen was omgeko men. De politie heeft nu bekendgemaakt dat Rapp sinds 1953 onder de naam Alfred Ruppers in een hotel te Essen heeft ge woond en daar als hoofdredacteur op een uitgeverij werkte. Rapp wordt „een tweede Eichmann" genoemd in verband met de door hem gepleegde misdreven. De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vrij veel bewolking en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Tamelük zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 maart Zon op: 7.25 uur; onder: 18.21 uur. Maan op: 18.25 uur; onder: 7.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.36 en 15.47 uur, laagwater te 23.55 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Op de internationale speelgoed tentoonstelling in Neurenberg is deze kinderskelter te ziendie aan gedreven wordt met pedalen en een snelheid van 20 km. per uur kan bereiken. (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de socialisten was de Tweede Kamer het er gisteren over eens, dat het aandeel van de Staat in allerlei grot ondernemingen moet worden ver minderd. Minister Zijlstra van Financiën verzekerde, dat dit stellig de bedoe ling is. Zo voert hij thans met minis ter De Pous van Economische Zaken reeds besprekingen of de aandelen in althans de chemische bedrijven van de Staatsmijnen moeten worden verkocht. Een verder concreet programma voor de verkoop van Staatsaandelen kon hij echter niet aankondigen, want dan zou hij de markt gaan be derven, waardoor onnodig verlies zou I worden geleden. Het gebied, waar de wanordelükheden plaats vonden, de z.g. „nieuwe stad", werd door Franse troepen afgezet. Daar op trok een afdeling van de politie, die speciaal wordt gebruikt voor het bedwin gen van relletjes, de mohammedaanse wijken binnen. Tegen de avond was de rust hersteld. Voor de buitenwijken van Oran is tussen acht uur 's avonds en vijf uur 's morgens een uitgaansverbod afgekon digd. In de Europese wüken van de stad geldt een uitgaansverbod tussen midder nacht en vijf uur 's morgens. Mr. dr. J. Donncr nam gisteren afscheid als president van de Hoge Raad. Minister Beerman (links) deelde de scheidende rechter mee, dat de Koningin hem het Groot kruis in de Orde van Oranje-Nas- sau had verleend. In het midden de echtgenote van mr. Donner. India hervat handel met kolonie Goa India heeft- besloten met ingang van een april de handel met de Portugese kolonie Goa gedeeltelijk te hervatten, zo is gisteren in het parlement te Nieuw Delhi bekendgemaakt. In 1954 verbrak India diplomatieke betrekkingen met Portugal, begin 1955 werd het handels verkeer tussen India en Goa vrywel gestaakt. Het- besluit om de handel te hervat ten is de jongste stap van de Indiase regering om geleidelyk de economische blokkade op Goa op te heffen. In de Marokkaanse hoofdstad Rabat heerste gisteravond grote teleurstelling in politieke kringen, toen bleek, dat Ferhat Abbas, de premier van de „voorlopige Algerijnse regering" niet was aangekomen om de begrafenis van wijlen Koning Mohammed V bij te wonen. Zoals bekend werd een ontmoeting tussen Ferhat Abbas en de Tunesische president Bourguiba tegemoet gezien. Bourguiba heeft de afgelopen dagen belangrijke besprekingen met president De Gaulle gevoerd en een gesprek van de Tunesische leider met Ferhat Abbas zou, naar men verwachtte, van gunstige invloed kunnen zijn op de nog altijd voort durende strijd in Algerije. Volgens zegslieden van de „voorlopige Algerijnse regering" in Rabat zou Ferhat Abbas eerst hedenochtend in de Marokkaanse hoofdstad arriveren. Aangezien president Bourguiba hedenochtend vroeg zou vertrekken, leek de kans op een ontmoeting verkeken. Hervatting van de betrekking Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf gisteren te kennen, dat na de besprekin gen tussen president Bourguiba van Tunesië en president De Gaulle van Frankrijk een hervatting van de normale diplomatieke betrekkingen tussen beide landen kan worden verwacht. De woord voerder zei, dat de twee staatsleiders niet in bijzonderheden op de Frans- Tunesische vraagstukken zün ingegaan, doch dat aan een regeling van een aan tal aangelegenheden, waarover geschil bestaat, wordt gewerkt. Tot deze kwestie behoort een incident over een tuinmuur van de ambtswoning van de Franse ambassadeur in La Marsa, nabij Tunis, die op last van de gemeen te-autoriteiten werd afgebroken voor de aanleg van een weg, ondanks Franse protesten. In verband met deze kwestie riepen beide landen destijds hun ambas sadeurs terug. Onze Paryse correspondent telefoneer de hedenochtend: Uit de lange duur van het Frans- Tunesische beraad op maandag j.l. kan worden afgeleid, dat De Gaulle en Bourguiba, die beide van nature de politiek in wyd verband en in historisch perspectief plegen te beschouwen, bü hun gedachtenwisseling ook de kwestie- Algerije vanuit diezelfde gezichtshoek hebben onderzocht. Een veronderstelling, waaraan trouwens door het communiqué, dat tegen de Franse gewoonte in werd gepubliceerd, voedsel is gegeven. Er zou den, aldus waarnemers in Parüs, door De Gaulle en Bourguiba plannen zyn ontworpen de Sahara-olie in de toe komst gemeenschappelijk te winnen en te exploiteren om, via die economische belangen, op den duur ook tot een intieme politieke Frans-Noordafrikaanse samenwerking te komen. Een samenwer king, die ook voor de betrekkingen tus sen Frankrijk en de overige Frans sprekende Afrikaanse landen een gun stige ontwikkeling zou kunnen beloven. In een interview dat Bourguiba een Tunesische radioreporter heet van de naald voor zijn vertrek toestond, sprak hy als zyn diepe overtuiging uit, dat generaal De Gaulle nu welbewust de weg van de dekolonisatie was ingeslagen. Bourguiba zei voorts vurig te hopen, dat de Algerijnse nationalisten De Gaulle het begrip en de bijstand zouden ver lenen, die hij nodig heeft. Tot zover onze Parijse correspondent. Hedenmiddag werd bekend, dat er zich een onverwachte, gunstige wending heeft voorgedaan in het contact tussen de Algerijnse rebellenleider Ferhat Ab- I bas en de Noordafrikaanse regeringslei- I ders, die kunnen bemiddelen tussen hem en president De Gaulle. Ferhat Abbas is namelijk uit Madrid in Casablanca ge- arriveerd waar ook president Bourguiba van Tunesië en Koning Hassan II van Marokko zün aangekomen. President Bourguiba zou daar een uiteenzetting geven van zijn besprekingen met de Franse president. De kansen op bemid deling zijn dus nog niet afgesneden. Afschuwelijke wandaad in Oran - Gisteren hebben zich in Oran, in west- Algerije, wanordelykheden voorgedaan, die aan drie personen het leven hebben gekost, terwyl een vierde werd gewond. De rebellenorganisatie „het Algerynse Bevrijdingsfront" had gisteren opdracht gegeven tot staken „om de nagedachte nis van Koning Mohammed van Marokko te eren". Er vormden zich groepjes stakers, die door de mohamme daanse wijken van Oran trokken. Op een gegeven ogenblik wierp een aantal stakers zich op een auto, die door een Fransman werd bestuurd, terwijl achterin twee Franse vrouwen waren ge zeten. De Algerijnen wierpen de auto omver en staken deze vervolgens in brand. Zij beletten de inzittenden eruit te komen Een militaire patrouille kwam op het geschreeuw af en greep in. De twee Franse vrouwen waren toen echter reeds verbrand. De met brandwonden over dekte Franse bestuurder kon nog levend uit het autowrak worden bevrijd. Bij de wanordelijkheden werd voorts een mohammedaanse soldaat gedood, terwyl twee Europeanen werden gewond. De stakers staken nog vier andere auto's in brand en wierpen stenen naar blanken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1