GROTE WAARDERING VOOR WERK L. H. BODDE BOUMAN Acliteruitrij den bracht gebreken aan liet liclit.... Scheidende inspecteur ontving boeken en veiligheidsgordels De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! ....en drie auto's rijp voor sloop Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 februari 1961 Tweede blad no. 30292 Druk bezochte afscheidsbijeenkomst Was sinds 1941 werkzaam bij de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Leiden Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gister middag concentreerde rond de figuur van de heer L. H. Bodde Bouman, hoofdinspecteur-tit. van 's Rijks Belastingen. Geen wonder, want de heer Bodde Bouman, die in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie als hoofd van de Inspectie der Invoer rechten en Accijnzen te Leiden deze week neerlegt, is een sympathiek mens, een voorbeeldig ambtenaar en een geboren leider. Uit de vele hartelijke woorden van dank en waardering, welke tot hem werden gericht, viel duidelijk op te maken, dat het afscheid van deze belasting ambtenaar voor de gehele inspectie een groot verlies betekent. Zowel tijdens de in de manschappenkantine van de Doelenkazerne gehouden afscheidsbijeenkomst als op de receptie toonde men zijn erkentelijkheid voor al hetgeen de heer Bodde Bouman in het belang van de belasting dienst heeft gedaan. De scheidende functionaris had op deze middag ongetwijfeld een onvergetelijke in zijn werkzaam leven een groot aantal geschenken in ontvangst te nemen en heel wat handen te druk ken. Het spreekt van zelf, dat ook mevrouw Bodde Bouman in al deze hulde werd betrokken. Harde werker legt zijn functie neer Nadat het plv. hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen, inspec teur J. Teune, een kort inleidend woord had gesproken, waarin hij als zijn me ning te kennen gaf, dat deze afscheids bijeenkomst geen weemoedig, maar wel een dankbaar karakter moest dragen, kreeg de directeur van 's Rijks Belastin gen te Utrecht, de heer H. A. Cadée, ge legenheid het spreekgestoelte te beklim men. De directeur bracht o.m. enkele feiten uit de ambtelyke loopbaan van de heer Bodde Bouma in herinnering. „U had een levendig bestaan, dat geheel in overeenstemming was met uw levendige aard," zei hij. Voorts legde de directeur er de nadruk op, dat de scheidende amb tenaar de inspectie met enthousiasme heeft beheerd. HU heeft de heer Bodde Bouma leren kennen als een ambitieus BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marja Marieke, dr van J. J. Doeve en A. E. Spaargaren, Aletta Grietje Wilhelmina dr van F. H. van der Linden en W. C. M. v. d. Haagen, Hulbert Jan, zn van H. R. Bannier en A. M. M. van Nes, Jacqueline dr van L. de la Rle en C. Bosch, Jacoba Elfrlda, dr van W. F. v. d. Blom en L. J. M. den Dunne, Antonius Adrianus, zn van A. W. Frerlks en G. Geeris, Wilhelmus Petrus, zn van J. van Benten en P. C. v. d. Meer; Annette Agina Johanna, dr van J. J. de Jong en L. G. Hoogervorst, Al- phonsus Fredericus Johannes, zn van A. J. Knul en J. Ligtvoet, Elisabeth Corne lia, dr van J. A. van Leeuwen en E. Turk, Maria Antonla, dr van P. C. Beugelsdijk en J. M. Beljk, Robert, zn van J. Kuiters en S. N. de Boer, Renske Johanna, en Ca- tharina Johanna, drs van J. Chaudron en R. Mosselman; Elisabeth Egberdlna Maria Johanna Petronella Maria, en Wilhelmina Augusta Maria, drs. van J. C. Geerlings en H. M. Clemens; Jacobus, zn van J. de la Rie en A. Schaap, Fredericus Anthonlus zn van A. M. Brand en A. G. J. Konst, Charles, zn van J. J. BelJ en S. Kokkedee, Dirkje Jacoba, dr van P. Haasnoot en A. M. Kuijt, Maria Margaretha, dr van T. J. v. d. Holst en M. v. d. Zon; Erik en Hans zns van J. v. d. Noorda en H. J. Kukler. GETROUWD OVERLEDEN C. van Ruiten. 72 Jaar, man, W. W. van Wijngaarden, 67 Jaar, echtgen. van D. Blok, M. J. Kok, 2 weken, zoon. Officiële publikaties OVER DE HAARLEMMERTREKVAART Burgemeester en Wethouders van Lei den maken bekend, dat het voornemen bestaat een vaste brug te bouwen over de Haarlemmertrekvaart tegenover „Groen- oord" (tussen de Musschenbroekstraat en de Bakker Korffstraat) met een doorvaart- hoogte van 1.80 m. boven kanaalpell en een doorvaartwijdte van 13 m. Bezwaren daartegen kunnen tot 3 weken na de datum van dit nummer schriftelijk worden ingediend bij het College van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland te '6-Gravenhage. Korte Voorhout 1. Lelden, 28 februari 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT De Secretaris, J. BOOL man, als een hardwerkende inspecteur en als een buitengewoon goed patroon. Tot slot zei de heer Cadée verheugd te zijn, dat de inspecteur in brede kring begrip heeft weten te kweken voor de belastingdienst. Humaan Namens de Inspectie, het Ontvang kantoor en de post actieve dienst der Invoerrechten en Accijnzen voerde de commies-tit. F. v. d. Waals het woord. A. C. den Duik, de nieuwe in specteur. (Foto L.D./Holvast) Hij zei, dat alle ambtenaren, van hoog tot laag, dankbaar zijn voor de leiding, welke de heer Bodde Bouman hun in de afgelopen jaren heeft gegeven. „U was een humaan hoofd van dienst met veel belangstelling voor de gemeenschap", al dus spreker. Voor de gedegen ambtelijke opvoedingn, welke de heer Bodde Bou man zijn ondergeschikten heeft gegeven, toonde hij zich zeer dankbaar. De heer v. d. Waals herinnerde eraan, dat de scheidende functionaris het roer van de dienst te Leiden in een moeilijke tijd in handen nam, nl. in 1941. Hij noemde en kele cijfers om een indruk te geven van de activiteiten, welke de heer Bodde Bouman in de oorlogsjaren, mede in het belang van de ambtenaren, heeft ontplooid. Na de strijd riep de heer Bodde Bou man de Stichting Restantenfonds van de Inspectie der Invoerechten en Accijn zen in het leven. Ook hiervan hebben velen kunnen profiteren. De heer v. d. Waals liet aan het slot van zijn toe spraak een grote foto van de inspecteur zien, welke een ereplaats krügt in de personeelskamer van het gebouw aan de Langebrug no. 20. Eerbied De heer K .v. d. Veen was deze mid dag de tolk van alle ontvangers in Lei den en omgeving. Hij betreurde het, dat het ambtelijke contact met de inspecteur tot een einde is gekomen en zei niet an ders afscheid te willen nemen dan met gevoelens van eerbied en waardering. Voor de wijze waarop de heer Bodde Bouman het steeds voor de ontvangers opnam had spreker alleen maar lof. De heer v. d. Veen wees tenslotte op het sti mulerende en corrigerende optreden van de inspecteur. Als stoffelijk blijk van waardering bood hü een fraai boek aan. Ere-lid De voorzitter van de personeelsvereni ging „De Sleutelring", de heer F. W. ter Hoofdcontroleur H. Meyer biedt de heer Bodde Bouman namens het gehele personeel twee veiligheids- gordels aan. Geheel rechts Triny Diersmann, een meisje van kan toor. (Foto L.D./Holvast) Schiphorst, stelde met nadruk vast. dat de scheidende inspecteur een voortreffe lijk lid van deze vereniging is. „U vraagt nooit: wat doet de vereniging voor mij, maar wel wat kan ik voor de vereniging doen?" Op de mededeling van de voor zitter, dat het bestuur van de P.V. heeft besloten de heer Bodde Bouman in de eerstvolgende vergadering voor te dra gen voor het erelidmaatschap volgde een luid applaus I en A Als volgende spreker trad de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, ir. J. J. G. van Hoek, naar voren. Voortbordurende op hetgeen een belastingambtenaar tijdens een onlangs gehouden radio-quiz zei over de beginletters van Invoerrechten en Accijnzen, nl. dat zij dezelfde zijn als die van de woorden intellect en arbeid, noemde ir. van Hoek de scheidende in specteur het hoofd van dit intellect en de motor van de arbeid. Spreker bracht in het bijzonder de erkentelijkheid van het bedrijfsleven jegens de heer Bodde Bouman tot uitdrukking. Hij wees er vervolgens op, dat de inspecteur steeds een open oog heeft gehad voor de moei lijkheden van het bedrijfsleven op ad ministratief gebied en liet zich in dit verband lovend uit over het borderel systeem, dat tot stand is kunnen komen. Ir. mr. G. A. Haalebos sprak als advi seur verificateur van de Verificatie van 's Rijks Zee- en Luchtvaartinstrumenten der Kon. Marine enkele woorden van af scheid. Hij legde de nadruk op het feit, dat de samenwerking met de dienst van de heer Bodde Bouman voortdurend van prettige zakelijke aard is geweest. „Ik dank u ten zeerste voor het begrip, dat wij van uw dienst hebben mogen onder vinden." Goede klant Mr. Hofstee, secretaris van het College van Curatoren van de Leidse Universi teit, richtte eveneens woorden van gene genheid tot de belastinginspecteur. „Wij wensen niet achter te blijven bij het af scheid van een algemeen geacht burger en bovendien zijn wij een goede klant van U". De ambtenaren van de Universi teit stonden wel eens tegenover die van de Inspectie der Invoerrechten en Ac cijnzen, maar volgens spreker vond de heer Bodde Bouman altijd een construc tieve oplossing voor de gerezen proble men. Initiatieven Vervolgens nam prof. dr. J. v. d. Poel, directeur van het Belastingmuseum te Rotterdam, het woord. Hij vestigde voor al de aandacht op het feit. dat de heer Bodde Bouman verschillende malen be reid was om de belangen van het mu seum waar te nemen en tal van ini tiatieven heeft ontplooid ter verrijking van deze Rotterdamse instelling. Hij bood na zijn toespraak een boek aan. Met hart en ziel De heer A. C. den Duik, met ingang van morgen hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Leiden, bood zijn voorganger eveneens een boek aan. Hij prees de heer Bodde Bouman om zijn hartelijkheid en hoffelijkheid en noemde hem een inspecteur, die met hart en ziel heeft gewerkt. De nieuwe in specteur sprak de wens uit dat hü bü de uitoefening van zijn verantwoordelyke functie op aller medewerking zal mogen rekenen. Geschenken Aan hoofdcontroleur H. Meijer als voorzitter van de Commissie uit de Leid se Dienst der Invoerrechten en Accijn zen was de taak opgedragen om namens het gehele personeel een encyclopedie op historisch gebied, een opnameband van het op deze middag gesprokene en twee veiligheidsgordels voor de auto van de scheidende inspecteur aan te bieden. Veel voldoening De heer Bodde Bouman, die zelf ook enkele woorden van afscheid sprak, toonde zich zeer dankbaar voor deze grootse huldiging. Hü wist, dat zün ambtenaren al meer dan een jaar gele den aan de voorbereiding van dit af scheid waren begonnen. „Aan de tyd hier in Leiden door gebracht bewaar ik de beste herinneringen", aldus de heer Bodde Bouman. Hij zei, dat het werk hem veel voldoening had geschonken, want het was afwisselend en dynamisch. Aan het slot van zyn toespraak roemde hü de ploeggeest bü de Inspectie der In voerrechten en Accünzen te Leiden. Jan de Troye was in Leiden bij COVS Jan de Troye was gisteravond weer eens in een oude, vertrouwde omgeving Voor de Leidse afdeling van het COVS (Centrale Organisatie van Scheidsrech ters) vertelde hü in „De Kleine Burcht" over zün belevenissen als radioverslag gever en in het büzonder over zün we derwaardigheden tüdens de Olympische Spelen 1960 in Rome en de onlangs voor Nederland zo succesvol verlopen strüd om de wereldtitel hardrijden op de schaats in Gothenburg. Met een beetje weemoed zag de oud voetballer van ASC terug op zün ver slaggeversloopbaan. Immers binnen af zienbare tijd gaat hü de reportage-sec tor verlaten om zich te wüden aan zün functie van assistent-bestuurder van de VARA. Hü vertelde hoe hü na veel stemproeven te hebben afgelegd tenslot te bij de radio kwam. Ruim veertien jaar heeft Jan de Troye reportages ge maakt en het spreekt welhaast vanzelf dat hü in die tüd aardige dingen heeft meegemaakt, die de moeite van het ver melden waard zün. De heer De Troye is de tüd, dat hij bü ASC voetbalde nog niet vergeten. De sport oefent nog steeds een büzondere aantrekkingskracht op hem uit. Hij maakte de afgelopen zo mer 's werelds grootste sportspektake' de Olympische Spelen mee, en twaali dagen geleden zat hü in een radiohokje in het Ullevi-stadion van Gothenburg waar Henk van der Grift en Rudi Lie- brechts triomfen vierden. Het is duide- lük, dat daarover wel het een en an der te vertellen was. Wat kan de huisvrouw met eieren doen Waar eieren al niet goed voor zün In nagenoeg elk menu, dat de huis vrouw op tafel brengt, zal het ei deel uitmaken van een bepaalde soort voed sel. Eieren in voorgerechten, gebak, sau sen en soepen, eieren bij de warmt maaltüd, bü zomergroenten, hartige hapjes met ei en omelet. Wat men alle maal met dit kippeprodukt kan doen en speciaal wat de huisvrouw erme» kan doen werd gistermiddag verteld vertoond en gedemonstreerd voor de af deling Leiden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Plaats van handeling: Het Gulden Vlies. Het Pro- duktschap Pluimvee en Eieren had hier toe een driemanschap afgevaardigd, be staande uit twee dames en een heer. die respectievelük uitleg gaven over de voedingswaarde van het ei en demon streerden en een film vertoonden geti teld „Vüf miljard eieren". Voor de Leidse kantonrechter In de lange reeks van zaken, welke alle betrekking hadden op min of meer ernstige verkeersovertredingen, waren er ook gisteren weer enkele, die bijzonder op de voorgrond traden vanwege de ernst van het feit en de gevolgen, die cr uit voortvloeiden. Zo stond een 49-jarige slager uit Leiden terecht, omdat hij op 23 november met zijn auto op Rijksweg no. 4 onverwacht stopte en achteruit ging rijden tegen de verkeersstroom in. Mede tengevolge van het feit, dat het schemerdon ker en zeer mistig was en de achterlichten van de auto onvoldoende functioneerden, had verdachte's manoeuvre nogal kwalijke gevolgen. Een automobilist kon de uit de mist opdoemende auto niet meer ontwijken en even nadat zijn auto verdachte's auto had „geramd", vloog een derde auto boven op het tweetal. Wonder boven wonder werd niemand ernstig gewond. De drie auto's waren rüp voor de sloop. Bij nader onderzoek bleek, dat behalve het achterlicht ook de reminstallatie van verdachtes auto onvoeldoende werkte, daar één van de olierem-leidingen finaal was „afgekne pen" en hierdoor het rechterachterwiel „remloos" was. Verdachte voerde aan, dat hij des- tüds een zijweg voorbü was gereden en daarom terug reed teneinde deze weg te kunnen inslaan. Dat het achterlicht niet functioneerde was hem niet bekend, evenmin het feit, dat de remleiding stuk was. Hü had de auto nog niet zo lang geleden tweedehands gekocht en een ga ragehouder een en ander laten nazien. Uit het onderzoek bleek, dat de garage houder had verklaard, dat hü verdachte er reeds eerder op had gewezen geen risico's met die oude auto te nemen. In een zeer scherp gesteld requisitoir hekel de de officier, mr. E. v. d. Schans, ver dachtes nonchalance, die zeer ernstige ongelukken tengevolge had kunnen heb ben. Hü achtte dan ook een zware correc tie op zün plaats en eiste drie geldboe ten t.w. f 150 subs, een maand voor de gevaarhjke manoeuvre, f 40 subs. 8 da gen voor het achterlicht en f 25 subs 5 dagen voor de remleiding. Daarenboven eiste hü de onvoorwaardelüke intrek king van de rübevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. Verdachte vroeg uiterste clementie, vooral t.a.v. de rijbevoegdheid in ver band met zün werkzaamheden. De kantonrechter mr. W. de Koning achtte het hoogst onwaarschünlijk dat verdachte niets had bemerkt van een onvoldoende remkracht. Zün vonnis luidde dan ook f 150 boete subs, een maand en de onvoorwaardelüke ontzeg ging van de rübevoegdheid voor de tüd van 6 maanden en respectievelük f 15 boete subs. 3 dagen en f35 boete subs 7 dagen voor de twee andere feiten. Unaniem Een 33-jarige koopman uit Noordwük kon al evenmin veel tot zün verdediging Receptie De middag werd besloten met een drukbezochte receptie. Onder de velen, die van hun belangstelling blük gaven, waren de hoofdinspecteur van 's Rüks Belastingen J. L. K. Minderhoud, hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accünzen te Utrecht, de hoofdinspecteur van 's Rüks Belastingen B. S. A. Klop, hoofd van de Inspectie Belastingen le afdeling te Leiden, mr. D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid in deze gemeente en verder alle hoofden van dienst uit Leiden en Alphen en de hoofden van dienst van de Inspecties der Invoerrechten en Accünzen uit de Di rectie Utrecht. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot feliciteerde namens het gemeen tebestuur en kolonel Th. H. Wessels was als commandant van de Koksschool pre sent. aanvoeren, evenals de raadsman, die hem büstond met het gevolg, dat de magistraten unaniem van oordeel waren, dat een gevoelige correctie op zün plaats was. Verdachte stond terecht, omdat hü destijds op de provinciale weg onder Noordwük zyn zoontje van 14 jaar het stuur van zün auto had overgegeven, omdat hüzelf „onder invloed" was. Uit de nadere toelichtingen van de officier bleek, dat verdachte nog nader zal wor den vervolgd voor genoemde dronken schap op de weg en dat hij eveneens geen rübevoegdheid bezat, daar dit al enige jaren was verlopen. T.a.v. de on derhavige zaak t.w. het laten rüden door zün zoontje, eiste hü f o0 boete subs 10 dagen. Verdachtes raadsman kon het weliswaar niet ontkennen, dat verdachte fout was geweest, maar het risico, dat werd gelopen met die 14-jari- gc jongen achter het stuur, was zi niet zo heel groot, omdat de jongen op het boerenland nog wel eens tractoren be stuurde en er dus niet helemaal vreemd tegenover stond. Na enig ré- en dupliek bleek de kantonrechter het noen met de officier, noch met de raadsman eens te zün. Hü achtte nJ. de onderhavige zaak dermate ernstig, dat hü verdachte veroordeelde tot f75 boete subs. 15 da gen. Volmondig Omdat een 36-jarige cementbewerker uit Leiden op 15 januari met zün rij wiel op het kruispunt Maresingel—Haar lemmervaart geen voorrang verleende aan een auto, gooide de bestuurder het stuur om teneinde de wielrijder te ont- wüken. Hü kwam hierdoor op het na- bygelegen voetpad en reed een aldaar wandelende vader en dochter pardoes het singelwater in. Nadat de beide dren kelingen op het droge waren gebracht, bleek de vader beide benen te hebben gebroken. Tegen de autobestuurder werd, geen vervolging ingesteld. Zün reactie was normaal. Verdachte gaf het feit volmondig toe. Gezien de gevolgen in dit geval eiste de officier een boete van f 50 subs. 10 dagen. In verband met ver dachtes financiële omstandigheden be paalde de kantonrechter het vonnis op f35 subs. 7 dagen. Mist „Ik dacht dat er een huisje op de berm stond, doch het bleek inderdaad een trekker met oplegger te zün, hetgeen ik zeer tot mün nadeel moest consta teren", aldus een 43-jarige hoofduitvoer der uit Huizen, die met zün gloenieuwe auto op een mistige ochtend in novem ber onder een trekker met oplegger was geschoten met als resultaat, dat zün auto volkomen vernield werd en hüzelf een hersenschudding opliep. Verdachte voerde aan, dat de trekker met oplegger op de helling van de oprit naar de pro vinciale weg onder Sassenheim gepar keerd stond en de mist hem parten had gespeeld. Uitwüken was niet meer moge- lük, daar tegenliggers naderden. Volgens de getuigen was de mist niet zo dicht, dat het uitzicht beneden de 200 m was. Verdachte had bovendien Lezers schrijven Brokkenmakers Bestaan de brokkenmakers werkelük of treft het ongeluk nu eens de ene automobilist en dan weer een andere? Er zün automobilisten wier voertuig steeds deuken, krassen of butsen ver toont. Nauwelyks is een deuk in hun wagen hersteld of opnieuw is er een spatbord gedeukt of een kras op hun wagen. Commentaar: „Ik had voorrang, maar die vent reed door." Voorrang moet worden gegeven, maar mag niet worden genomen. Een grote taxionderneming in Utrecht nam naar Amerikaans voorbeeld de vol gende maatregelen. In de garage werd een groot zwart bord opgehangen, waarop bovenaan ho rizontaal de namen van de maanden van het jaar waren geschilderd. Verti caal stonden de namen van de 30 chauffeurs op kaartjes opgeprikt. Het gehele bord werd in vakken verdeeld, zo dat achter iedere chauffeur 12 vakjes kwamen. Op de eerste van iedere maand werd een nikkelen ster in het betrokken vakje achter de naam van de chauffeur ge stoken. Deze ster moest hü verdedigen. Kreeg hü een aanrüding in die maand, dan werd de ster verwilderd. Een aan rüding door zün schuld kostte hem 5 punten, was de aanrüding twüfelachtig wat betreft de schuldvraag, dan kostte hem dit 3 punten, terwül voor een aan rüding buiten zün schuld hem 1 punt in rekening werd gebracht. Dit laatste hjkt onbillük, doch de di rectie was van mening, dat in veel ge vallen een handige chauffeur ook een dergelüke aanrüding nog vaak zou kun nen voorkomen De chauffeurs, die aan het einde van het jaar al hun sterren nog op het bord hadden staan en dus bü geen en kele aanrüding waren betrokken ge weest, kregen behalve een premie, tevens een zilveren ster op hun mouw. Het bleek de directie, dat steeds de zelfde chauffeurs zonder aanrüding hadden gereden, maar ook bleek, dat er een kleine categorie was. die steeds bü aanrijdingen was betrokken. Kenne- lük behoorden zij tot de brokkenmakers. Het is een enkele maal voorgekomen, dat een sterchauffeur, die nooit iets had gehad, plotseling enkele aanrüdingen kreeg. Hier was dus iets mis. De gezondheidstoestand liet te wensen over, huiselüke moeilükheden of andere oorzaken hadden deze inzinking veroor zaakt. Met behulp van de bedrüfsleider werden de moeilükheden opgelost en weldra was de sterchauffeur weer de oude. Het bovenomschreven systeem bleek een groot succes en was voor de taxi onderneming een goede -reclame. Men vroeg zelfs om sterchauffeurs. Zün brokkenmakers te genezen? Zie daar een vraag, die niet zo eenvoudig te beantwoorden is. De geestelüke instel ling van iemand moet veranderd wor den en dat is een taak, die niet zo ge- makkelük is. J. W. KWAK veel te hard gereden, gezien de plaatse lijke omstandigheden. „Myn snelheid was niet hoog en de mist speeide wel een grote rol", repliceerde verdachte. De eis werd f 60 boete subs 12 dagen. „Veel te hoog", vond verdachte, die zi toch al genoeg schade had. Ditmaal nog f40 subs 8 dagen, besliste de kantonrechter.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3