Laatste nieuws Leidse raad heden bijeen NIEUWE GERUCHTEN OVER DE MOORD OP KEESJE VERMEULEN Nog geen enkele verdenking tegen de kappersbediende In Dwingeloo werd polarisatie van radio-straling aangetoond ERHARD pleit voor samengaan van de EEG met de EVA Rijnlands Lyceum Oegstgeest vierde liet eerste lustrum AMSTERDAM MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 In de hedenmiddag gehouden zitting voor byzondere scholen voor g.l.o., v.g.l.o. van de Leidse raad is de heer H. Bartels en u.l.o. over het jaar 1958 werd het bedrag vastgesteld, dat voor dit jaar per leerling van de openbare scholen en voor bijzondere scholen voor b.l.o. beschikbaar wordt gesteld. In verband met de toename van het aantal deelnemers aan het type-onder wijs op de v.g.l.o. en u.l.o.-scholen werd het hiervoor reeds uitgetrokken bedrag met f. 3.500 verhoogd. Akkoord kon de raad na een korte discussie ook gaan met een uitbrei ding van de speelplaats van de scholen voor geref. gl.o. en v.l.o. aan de Hoog landse Kerkgracht, idem met de ver nieuwing van de verwarmingsinstallatie in de r.-k. school voor u.lo. aan het Vrouwenkerkhof en met een tijdelijke beschikbaarstelling van lokaalruimte t.b.v. de r.-k. school voor v.g.l.o. aan de Pelikaanstraat. Medewerking zal voorts ook worden verleend voor het stichten van een christelijke kleuterschool aan de Aruba- straat. Een bedrag van f 16.400 werd beschik baar gesteld voor verbetering van het terreindek van de speeltuin „Wester kwartier". benoemd tot tijdelijk leraar in het hand tekenen aan het Rembrandt-lyceum; idem tot onderwijzeres aan de Lorentz- school mej. A. L. Oorthuys. Tot leden van de Noordercommissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen mevr. A. LamanOnderwater en de heren W. Caro, C. J. W. Brittijn, P. Fallaux, N. v. d. Heuvel, J. W. Leurdijk en G. J. v. d. Ploeg, idem tot leden van de Zuider commissie mevr. C. de HartGodfriedt en heren J. Fluyt, H. C. F. de Greef, P. J. M. Hocks, A. Reyngoud, J. Schouten en N. B. M. Vreeburg. Tot leden van de Raad van Beheer van de Sportstichting werden tenslotte benoemd ir. J. F. Stoutjesdyk en mej. G. de Groot. Nadat de raad een regeling had ge troffen voor de exploitatievergoeding LEIDERDORP Contactavond Excelsior Zaterdag hield de Chr. Gemengde Zangvereniging .Excelsior" een contact- bindingsavond in Irene. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter, de heer M. A. de Koning, tot het ere-lid, de heer Vervark. Het gemengd koor bestaat nu ruim 65 jaar en het kinderkoor 10 jaar. Het koor telt 48 leden, een bevredigend aan tal, maar er is toch altyd plaats voor nieuwe leden. Het koor heeft al zeven grammofoonplaten gemaakt. Vooral ook bij de emigranten in Amerika zyn deze zeer in trek. Het koor toonde aanschou- welyk hoe een nieuw lied wordt inge studeerd. De canon „Bona nox" van Mozart hadden én het koor én de aan wezigen in de zaal, spoedig onder de knie. Het sprookje „Sneeuwitje" werd ge speeld door de leden van het kinder koor. Zij deden dat zó goed, dat niet alleen de jeugd in de zaal met span ning op de goede afloop wachtten. Na de pauze brachten enige leden van het koor, onder wie ook de dirigent, Hans Boelee, een blyspel in twee be drijven ,MUn vriend Leonard". De burgemeester van Leiderdorp, de heer K. van Diepeningen, zal in plaats van woensdag-, donderdagavond van 6- 8 uur spreekuur houden. OEGSTGEEST Benny Vreden bracht nieuw cabaret programma Benny Vreden gaat binnenkort op tournee met een twee uren durend een mans cabaretprogramma. Ter voorbe reiding daarvan werd tweemaal in Oegstgeest opgetreden, de eerste maal in de recreatiezaal van Endegeest en daarna in het bejaardencentrum „Hof- wijck". Bij dit laatste optreden waren wy aanwezig en hebben kunnen con stateren dat deze artiest erin geslaagd is een zeer aantrekkelyk programma sa men te stellen, dat uitsluitend bestaat uit conference en een groot aantal zelf gemaakte liedjes. Als hij, zichzelf op voortreffelyke wyze aan de vleugel be geleidend, deze liedjes zingt, waarvan sommige met een opvallend goede tekst en met een humor, die denken doet aan de onvergetelijke Louis Davids, dan moet ongetwyfeld worden gesproken van een bijzondere prestatie. Met dit door en door Nederlands programma van zo goed gehalte kan Benny Vreden zyn optreden op onze vaderlandse planken met succes tegemoet zien. De bejaarde bewoners van „Hofwyck" hebben ervan genoten. WARMOND R.-K. Vrouwengilde bijeen Het R.-K. Vrouwengilde hield een ver gadering waarop werd besloten de cursus ,elck wat wils" op 6 achtereenvolgende vrydagen te beginnen op 7 april. De uitgaansdag zal naar kasteel Haar- zuilen leiden en wel naar alle waar- schynlykheid op dinsdag 30 mei. De heer M. van Huiten sprak over Polen. WASSENAAR R.-K. E.H.B.O. vierde tienjarig bestaan De Wassenaarse afdeling van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO heeft zondag het tienjarig bestaan ge vierd. Tot intentie van de leden en oud-leden droeg de geesteiyk adviseur, kapelaan G. H. Lagerberg in de pa rochiekerk van St.-Willibrord de Hoog mis op. Daarna was er dank zy de goede zorgen van de zusters in de R.K. Huishoudschool een feestelyk ontbijt. Namens de commissie van voorbereiding werden de leden daar begroet door de heer van Vliet, terwijl aan het slot kapelaan Lagerberg en de voorzitter, de heer H. A. M. G. ten Harkei een toe spraak hielden. 's Avonds kwamen de leden en een aantal genodigden byeen in de feeste lyk versierde aula van het S. Adelbert- college. Voorzitter ten Harkei begroet te daar o.m. een aantal afgevaardigden van het districtsbestuur en van zuster- afdelingen en de docenten, de artsen J. A. Römer en J. A. J. Paulides. De heer C. Corel sprak namens de leden een woord van dank en waarde ring tot het bestuur voor het vele werk, dat het voor de vereniging en voor de leden verricht. Het duo Henk Steenvoerden - Jan Boelee zorgden deze avond voor wat amusement. Een niet-aangekondigde verrassing was het optreden van de ..Adelbert Feetwarmers", een uitstekend bandje van leerlingen van het S. Adelbertcol- lege. Ernst en luim gingen verder samen in een quiz op het gebied van de eerste hulpverlening, die geleid werd door de artsen Römer en Paulides. Jonge varensgezel bekende zes inbraken Zaterdag heeft de Wassenaarse poli tie een 18-jarige varensgezel uit Am sterdam voor de Justitie geleid, die be kend heeft een zestal inbraken in Was senaar te hebben gepleegd, bovendien een inbraak in Den Haag en een be roving in Amsterdam. Eerder in de week werd hy in Amsterdam gearresteerd, toen bleek dat hij sieraden, die op 13 februari uit een villa aan de Groot Haesebroekseweg waren gestolen, by een Amsterdamse juwelier te koop had aangeboden. Een diepgaand onderzoek bracht nog een aantal inbraken in Was senaar aan het licht, waarvan er een gepleegd werd verleden Jaar oktober in de Nachtegaallaan, de andere in de laatste twee maanden in de Prinses Marielaan, de Konynenlaan en op de Groot Haesebroekseweg. De buit was meestal niet bijzonder groot. Alleen by de laatste inbraak aan de Groot Haese broekseweg werden om. goud en juwe len gestolen. Het voorstel om het Cultureel Cen trum in de toekomst te bouwen op het terrein van het huidige gebouw van M.S.G. aan de Pieterskerkgracht, ont moette geen kritiek uit de raad. Slechts de heer Piena vroeg aandacht om het karakter van de aangrenzende school te bewaren. B en W. zullen hier zeker aandacht aanbesteden. Een bedrag van f 43.500 werd beschik baar gesteld voor de aanleg van een weg tussen de Trekvlietweg en de Kanaal- weg. Alle overige, door ons reeds gepubli ceerde voorstellen, werden aangenomen. GEVAARLIJK SPEL (Van onze correspondent) Zaterdagmorgen hebben twee 15-jari- ge jongens in de broodfabriek te Bun schoten een levensgevaarlyk spelletje ge speeld met een evenoude jongen. Zij bonden hem met een touw en zeiden: „Jy bent veroordeeld tot de strop". De daad bij het woord voegend, deden zy hem een touw met een lus om de hals en zetten hem op 'n kist. Toen 't touw aan een balk was bevestigd, schopten zy de kist weg, waardoor de lus om de hals van de jongen werd aangetrokken. Een bedryfsleider zag op dit moment het gevaar van de situatie en bevrydde de jongen. De jongen vertelde thuis niets van het voorgevallene, totdat zyn moeder gis termorgen in de hals van haar zoon een dikke rode striem zag. Toen kwam de waarheid er uit. Zy deed by de politie aangifte, die proces verbaal opmaakte wegens mishandeling. POGING TOT AANRANDING VAN ZIJN PLEEGDOCHTER (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag heeft de Winterwijk- se politie een 37-jarige man wegens aanranding van zijn 24-jarige pleeg dochter in Duitsland gearresteerd en in het politiebureau te Winterswijk opgeslo ten. De politie was gewaarschuwd door bewoners van de grensbuurtschap Hen- xel (gem. Winterswyk). Toen zy ter plaatse verscheen, was daar nog wel de pleegdochter van de man, maar deze zelf was verdwenen. Het meisje verklaarde, dat de pleeg vader haar met een mes had gedreigd als ze niet aan zyn verlangens wilde voldoen. Op haar gillen was de man tenslotte weggefietst met medeneming van een harer kledingstukken. Het ver moeden, dat hy de grens was overgegaan bleek juist te zijn. Op de weg tussen de Duitse stadjes Vreden en Ahaus werd hy aangehouden. Hy was nog in het bezit van het bewuste kledingstuk. Na overleg met de politie te Vreden kon hy worden meegenomen naar het bureau te Winterswyk. De man is reeds meermalen wegens het plegen van zedendelicten veroor deeld. JONGETJE IN TEIL MET WATER VERDRONKEN Gisteren is de familie Hillen in de buurtschap Barlo by Aalten tijdens de viering van de verjaardag van een dei- huisgenoten, getroffen door een tragisch ongeval. Omstreeks het middaguur is namelijk het bijna 2-jarig zoontje in een onbewaakt ogenblik in een teil met water geraakt en verdronken. Diplomatieke betrekkingen met Jordanië en El Salvador De regering van het Koninkrijk der Nederlanden en die van het Koninklijk Jordanië hebben in gemeenschappelijk overleg besloten haar wederzydse di plomatieke zendingen te verheffen tot Funeste Leidse woningtoewijzing Het lid van de Leidse raad, de heer C. J. Piena heeft de raad om toestemming gevraagd om in de vergadering van 20 maart de volgende vragen aan het col lege van B. en W. te mogen richten: 1. Is gezien het schryven van het college van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland d.d. 6-10 februari jl. no. 488/1 inzake de woningbouw 1961, het toegestane contingent van 255 woning wetwoningen niet beneden de verwach ting van het college van Burgemeester en Wethouders gebleven? 2. Is het college van Burgemeester en Wethouders niet van mening, dat gezien deze toewydlng het illusinoir genoemd moet worden dat het woningtekort in onze gemeente, vooral voor de minst draagkrachtigen, in de komende jaren opgelost kan worden? 3. Is het college van Burgemeester en Wethouders niet van mening, dat gezien het onder 2 gestelde, de krotopruiming en de sanering daardoor tot de onmoge- ïykheden gaat behoren? 4. Ziet het college van Burgemeester en Wethouders, naast de reeds door hen gedane stappen by het college van Ge deputeerde Staten om het aantal wo ningwetwoningen te verhogen, nog an dere mogeiykheden om deze voor onze gemeente funeste toewyzing in gunstige zin te beïnvloeden? (Van onze Rotterdamse correspondent) Er doen de laatste dagen geruchten de ronde, dat er goede gronden zouden zijn, waarop een hernieuwd onderzoek zou moeten worden ingesteld naar de schuld van een Rotterdamse glasblazer aan de moord op Keesje Vermeulen in 1948. De substituut officier van Justitie mr. J. M. van Leeuwen, die de moord op Marcel Nivard behandelt, ontkent ten stelligste, dat die gronden aanwe zig zyn. Laat staan dat er op het mo ment redenen zouden zyn om revisie van het vonnis te overwegen, zo dit mogelyk is. De kappersbediende die heeft bekend Marcel van het leven te hebben be roofd, heeft indertyd inderdaad niet ver van de woning van de ouders van Keesje Vermeulen gewoond. Hy is omdat hy wegens een in 1942 gepleegd zedenmis drijf was gesignaleerd, verhoord in die zaak, maar er was geen enkele aan leiding hem te verdenken. De glasbla zer, die in een zich schier eindeloos voortslepend proces tot acht jaar ge vangenisstraf, met ter beschikking stel ling van de regering werd veroordeeld, legde bij de politie een volledige beken tenis af, die hy later voor zijn rechters introk. De zaak is tot voor de Hoge Raad geweest en steeds werd hy schul dig bevonden. Thans is hij op vrye voeten en hy zou toch de eerste moe ten zyn, die met een verzoek tot revisie by de Justitie zou moeten komen. Mr. van Leeuwen heeft ook van an dere zijden geen aanwyzingen ontvan gen. Dit houdt uiteraard niet in, dat de levensloop van de kappersbediende niet van a tot z zal worden nagegaan. Een verdenking, dat hy meer afweet Eerste bewijs juistheid theoretische voorspelling Prof. H. C. van de Hulst hoogleraar in de Theoretische sterrenkunde te Lei den, heeft zaterdagmiddag in de gewone vergadering van de afdeling natuurkun de der Koninkiyke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen een voor dracht gehouden over metingen van de Sjlarisatie van de radiostraling in wingeloo. Spreker zei onder meer, dat het voor de eerste maal in de geschiedenis van de radiosterrenkunde is gelukt met ze kerheid vast te stellen, dat een deel van de radiostraling uit het heelal is gepolariseerd. Dit was mogelyk dank zy het feit, dat Nederlandse radioastro nomen met een zeer gespecialiseerde ont vanger en de voor dit doel uitermate geschikte radiotelescoop in Dwingeloo er in slaagden de uiterst zwakke radio straling niet alleen te meten, maar ook te analyseren. De elektromagnetische golven die uit het heelal de aardse dampkring bin nendringen en met radiotelescopen kun nen worden opgevangen, bestaan uit trillingen in allerlei richtingen. Uit de metingen in november en december jJ. bleek, dat een klein deel van de stra ling van sommige gebieden aan de hemel er de voorkeur aan geeft in één be- Koningin gaat Marine instellingen bezoeken HM de Koningin heeft het voornemen op woensdag 22 maart een bezoek te brengen aan het Marine opleidingskamp en aan het studiecentrum voor militair leiderschap, beide te Hilversum. De zeven ministers van de W.E.U. in Parijs bijeen De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westeuropese Unie (bestaande uit de zes landen van de EEG én Enge land) zyn maandag in Parys byeenge- komen om te spreken over eventuele En gelse toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap (Euromarkt). Waarnemers zyn het erover eens, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat Engeland in het huidige stadium als vol waardig lid tot de EEG zal toetreden. Niettemin hecht men veel betekenis aan deze byeenkomst, die een dag duurt. Engeland wordt vertegenwoordigd door de onderminister van Buitenlandse Za ken Edward Heath. De Britse eerste president Macmillan en de Duitse Bondskanselier, Adenauer, hebben in de vorige week besloten de WEU nieuw leven in te blazen, met de mogelykheid van Engelands toetreding. Het is nog niet bekend of men van Duit se of Britse zyde reeds vandaag met een voorstel in deze richting zal komen. Het wordt in Parys als vaststaand aan genomen, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een dergelyk voorstel krachtig zal steunen. er echter vooralsnog niet. Ook wat be treft de verdwyning van het Kralingse jongetje Johannes Florie heeft men nog geen enkele aanwyzing tegen hem. „Feiten en geen geruchten alsjeblieft", van een moord" op Keesje Vermeulen is zo zei mr. Van Leeuwen. VON BRENTANO achter Den Haag (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. Erhard, hield za terdag in Keulen een levendig pleidooi voor het plan van de Westduitse staats secretaris prof. Miiller-Armack tot een innig samengaan van de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG) met de kleine vryhandelszone (EVA) waarvan Engeland lid is. Een dag later, gisteren verluidde in Bonn dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, vandaag in Parys op de con- de rang van ambassade. De Nederlandse regering heeft verder per 24 februari de nieuwe regering van El Salvador, waar kolonel Portilla na de staatsgreep van rechtse elementen uit het leger op 25 januari jl. de leiding in handen nam, erkend. Leerlingen voerden middeleeuws spel op Het bestuur en curatoren van het Rynlands Lyceum wilden aan het eerste lustrum geen grote aandacht schenken. Niettemin stelden zy er prys op zich rekenschap te geven van wat is bereikt en nog bereikt moet worden. Zy hebben gemeend dat dit het zinvolst kon ge schieden ten overstaan van diegenen die van begin af medewerking en belang stelling gaven aan het Oegstgeester ly ceum. In besloten kring werden daartoe uitgenodigd de leden van het dagelyks bestuur der gemeente, de raadsleden, curatoren en docenten. In deze byeen komst voerde de rector, dr. J. P. Naeff, het woord. Drie dagen feest De leerlingenvereniging daarentegen heeft de gelegenheid aangegrepen er een drie dagen durend feest van te maken. Dat besloten werd op zaterdagavond. Hiervoor waren uitgenodigd de oudere leerlingen, ouders en autoriteiten. De praeses, B. Samson, verwelkomde in het bijzonder burgemeester H. L. den Boeuff en echtgenote, de beide wethou ders, prof. J. Koekebakker, president curator, dr. Naeff, leraren en oud-lera ren o.a. dr. Couveé, tevens de besturen van verschillende schoolverenigingen en oudleerlingen. Staande werd het schoollied gezongen met begeleiding van het schoolorkest, dat daarna de Rynlandse Feestouver- ture ten gehore gebracht o.l.v. de di rigent dr. Ch. C. Vlam, die tevens de componist van deze ouverture was. Het door dr. Naeff geschreven toneelstuk „Oom Walewyn, een spel in 3 bedrijven werd met intense aandacht gevolgd. Dit middeleeuwse spel, waarby de spe lers zich geheel inleefden en de vertol king een hoog peil bereikte oogstte dan ook terecht veel succes. De kostuums en decors waren buitengewoon goed ver zorgd. Prof. Koekebakker sprak vanaf het podium zyn dank en gelukwensen uit aan alle spelers voor deze voortreffelyke avond. Hij bood voorzitter Samson als symbool een bel aan, waarin de woorden waren gegrift: „ik wek de slapende". Een oudleerling bood een stoel met de spreuk „Een stoel is mos voor de prae ses van de R.O.S." Ook dr. Vlam werd toegesproken, waarby de spreker hem dank bracht voor zyn stuwende kracht voor het schoolorkest. Verschillende an dere personen ontvingen een aardige herinnering, terwyi aan alle medewerk sters een boeket bloemen werd aange boden. ferentie van ministers van de Westeuro pese Unie (WEU) waarvan ook Enge land lid is, zal pleiten voor politieke EEG-gesprekken met Britse deelneming. Daarmee zou Von Brentano dan ho pelijk het Nederlandse voorstel ten deze steunen. Erhard zei verder te betreuren, dat de kloof tussen de EEG en de kleine vryhandelszone met de dag groter wordt. Reeds thans zyn de invoerrechten in beide handelsgebieden met 30 pet. ver laagd: vanaf 1 januari 1962 zal dat met in totaal 50 pet. gebeurd zyn. Wanneer voor het probleem van deze steeds groter wordende kloof geen op lossing wordt gevonden, zal er op poli tiek gebied een kloof ontstaan tussen de Zes. Erhard wees ook op het on behagen, dat in de z.g. ontwikkelings landen onstaan is door het bestaan van twee handelsblokken ln het Wes- telyke deel van Europa. De Westduitse minister zei voorts dat het onverantwoordeiyk zou zyn om via een Westduitse inflatie een oplossing te zoeken voor de betalingsbalans- en mo netaire problemen van de Westeiyke wereld, zoals de laatste dagen is gesug gereerd. In dit verband wees hy erop. dat het volkomen verkeerd is om deze pro blematiek op te lossen in bilateraal over leg: ten deze moet de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO) worden ingeschakeld. Ook kantte Erhard zich tegen de bewe ring, dat West-Dultsland op het ogen blik een ryk land zou zyn: „Het feit dat wy vier miljard mark over hebben is een gelukje, het betekent niet dat wy ieder jaar in staat zullen zyn zo'n be drag te fourneren voor ontwikkelingshulp of voor ontlasting van de Amerikaan se betalingsbalans". BIJ INBRAAK TE STOLWIJK 25 MILLE GESTOLEN 's Nachts is ingebroken in het kantoor gebouw van de coöperatieve landbouw- ver. „Ons Belang" op de hoek van de Provincialeweg en de Benedenkerkseweg te Stolwyk. In het privékantoor van de directeur hebben de daders, teneinde van buitenaf niet opgemerkt te worden, een zeil om de brandkast geplaatst en in de aldus gevormde tent de brandkast met snijbranders opgescheurd. Er wordt een bedrag van 20 a 25.000 gulden vermist. Een deel van de buit is vermoedeiyk by het openbranden van de brandkast verbrand, want er is een verkoold bun deltje papier gevonden, dat waarschyn- ïyk tien bankbiljetten van f 1000 bevat. Op het administratiekantoor stond een kleinere brandkast, die ongemoeid is ge laten. Hierin zat een bedrag van f 5.000. De Coöperatie is tegen inbraak ver zekerd. paalde richting te trillen. Dit resultaat werd door theoretische berekeningen voorspeld, berekeningen die de oorsprong van de radiostraling moeten verklaren. Thans is daarvan het experimentele be- wys geleverd. Het ligt thans in de bedoeling om na deze eerste succesvolle waarneem- periode de apparatuur zodanig uit te breiden, dat een groter onderzoek van de gehele hemel kan worden uitgevoerd, waarmee mogelijk een inzicht kan wor den verkregen in de structuur van het magneetveld in het Melkwegstelsel, welk magneetveld oorzaak van de polarisa tie schynt te zyn. Verklaring van Katz over Loemoemba's dood tegengesproken Jacques Masangoe, leider der Katan- gese vertegenwoordiging in Brussel, heeft zaterdag verklaard dat het ver haal van de 31-jarige Duitse ex-legio nair Arnim (Katz) over het einde van Loemoemba, dat, in sterk afwykende lezingen, is gepubliceerd door de En gelse .Daily Sketch" en de Franse „1* Aurore", handige communistische propaganda is. waar het Westen haas tig in heeft getrapt. „Arnim beweert in Juni 1960 te zyn toegetreden tot het Katangese leger. Doch Kongo is pas op 30 Juni 1960 on- afhankeiyk geworden en Katanga heeft zyn onafhankelijkheid pas in Juli uitge roepen", aldus Masangoe. Het Belgische dagblad ,La Dernière Heure"wijst er op dat de naam van ka pitein Ruys, die Arnim in zyn gesprek met ,.1' Aurore" heeft genoemd, op het Belgische ministerie van Afrikaanse Zaken niet bekend is. „En dit ministe rie beschikt over de namen van alle Belgische militairen, die in Kongo in dienst zyn geweest of er, in het kader van de technische hulpverlening, nog verbiyven", aldus „La Dernière Heure". Van onze Romeinse correspondent vernemen we voorts, dat de Duitser, wiens naam evenmin Gerd Arnim als Gerd Arnim Katz zou zyn, naderhand zyn verklaring over Loemoemba's einde heeft ingetrokken en dat hy met de noorderzon is vertrokken, naar het schynt naar de Bondsrepubliek VLAARDINGSE TREILER IN MOEILIJKHEDEN Het roer weggeslagen De Vlaardingse treiler VL 84, de „Jan Senior", heeft sinds gisteravond in de noordelyke Noordzee met ernstige moei lijkheden te kampen. Het in 1957 voqr de NV redery v.h. A. Verboon te Vlaar- dingen gebouwde schip heeft in een zware zuiderstorm met windkracht 10 schade aan de stuurinrichting opge lopen, waardoor het schip niet meer be stuurbaar is. De schipper meldde vanmorgen vroeg dat de roerkoning is gebroken en dat waarschynlyk het gehele roer is wegge slagen. Aan boord is alles wel. Men kan het schip met behulp van een zeil in de achtermast recht op de zee houden. De VL 84 ligt op ruim 500 myl afstand van IJmuiden. Vandaag zal een andere Vlaardingse treiler, vermoedeiyk de VL 16 „Voorloper" trachten de VL 84 „Jan Senior" op sleeptouw te nemen naar IJ muiden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 27 februari Veemarkt. Aanvoer in totaal 1967. Vette koelen en oseen 1205, varkens 762. Prys per kg.: vette koelen le lew 295—325. 2e kw. 270— 295, 3e kw. 250—260. BEURSOVERZICHT Philips en Scheepvaart zeer vast Amsterdam, 27 februari. Het Damrak zette vanmiddag de nieuwe beursweek in met een zeer vaste stemming voor de Philips- en de Scheep vaartaandelen. De grootste belangstel ling van de beurs ging echter uit naar de S cheep vaar thoek. Reeds vanaf de eerste gongslag werd er in deze hoek zeer druk gehandeld, waardoor menig stuk van eigenaar verwisselde. De koers- sen lagen over de gehele linie by de opening beduidend boven de slotkoersen van vrijdag JJ. Aandelen KNSM ston den in het brandpunt van de belang stelling. Mededelingen in de vergadering van deze scheepvaartmaatschappijen vrijdag J.l hebben de stoot gegeven tot de plotseling versterkte hausse-tenden tie voor alle scheepvaartaandelen. De toekomst voor de scheepvaartmaatschap- pyen wordt met vertrouwen tegemoet gezien. De laatste weken hebben de scheepvaartaandelen reeds in de locale speculatieve belangstelling gelegen. Daarnaast begon ook het buitenland (West-Duitslandj zich voor genoemde aandelen te Interesseren. Vanmiddag was de vraag van grote omvang. Aan delen KNSM werden by de opening op 245 grif afgenomen. Deze aandelen no teerden ex-10% dividend waarvan 5% in aandelen. De slotkoers van vrijdag was 251 cum dividend. De stockdividen den KNSM werden op f60 per stock per aandeel van nominaal f500 geadvi seerd. Gerekend naar de slotkoers van vrijdag op 251, bedraagt de theoretische waarde circa f60 per stock. Ook in de overige Scheepvaartaandelen werd ruim gehandeld waarby koerswinsten van vyf punten en meer vielen te noteren. Gedurende de gehele beursduur vond er in deze sector regelmatig affaire Ci-ts. Later kreeg het aanbod de over- d, waardoor de hoogste koersen niet konden worden gehandhaafd. Voor de hoofdfondsen ging nog een kleine stimulans van Wall Street uit. De beurs aldaar sloot vrydag opnieuw hoger. De Philipsaandelen lagen er zeer vast. Deze vaste stemming werd vanmid dag op het Damrak overgenomen by een notering op 1240. De voorgaande slot koers was 1225%. De handel ln deze hoek was gering. Amerika had iets belangstel ling voor de elektro-aandelen. Unilever, vrydag met een geregistreerde grootste omzet van nominaal f. 647.000 hield zich vanmiddag heel kalm. De margarine waarden konden zich een weinig her stellen van het koersverlies op vrydag Jl. Kon. Olies, die aanvankeiyk 60 cent ho ger openden op f. 146,80, verlieten de markt op circa f. 146. Hoogovens prijs houdend op 900 (899) en Aku's ruim 2 punten hoger op 550%. In de cultuursector viel heel weinig te beleven en de koersverschillen waren van geen betekenis. Van de staatsfond sen was de staffellening een weinig in reactie. Overigens was de tendentie ln deze sector aan de vaste kant. De eer ste verhandeldag van claims emailleer- fabriek ..De Usel" bracht een adviesprijs van f. 1000 per claim. In de lokale afde lingen viel een betere stemming te con stateren. Van de bieraandelen werd Hel- neken op 600 bieden geadviseerd teeen vrydag 574. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 februari 1961 Londen 10.60%—16.61%New York 3.79%3.79% Montreal 3.85 A3.85 A Parys 77.4577.50; Brussel 7.59%7 59% Frankfort 90.91-9056; Stockholm 7338% —73 43%; Zürich 87.54%—87.59%: Milaan 60.95%61.00%Kopenhagen 54.86%— 5431%; Oslo 53.00—53.05; Wenen 1436% —14.57%; Lissabon 13.20%—1332%. BEURS VAN Maandag 27 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 102AOB 102% Ned. '59 4% 102 102 A Ned. '60-1 4% 102 102 A Ned. '60 II 4% 102 102A Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '53 3% 97% 97% Grootboek obi. 3% 81B Ned. '47 3% (3) 95A 95A Ned. "51 3% 97% Ned '53 (3%) 95% B 95% Ned. '56 3% 95% 95% Ned. '48 3% 92 92% B Ned. bel. cert. 3% 91 91 Ned. '50 3% 91% 91% Ned. '54 3% 91% 91% Ned. '55 I 3% 91% 91 Ned. *55-11 3% 93% 93% Ned. *37 3 94 93% Ned. grtbk obi '46-3 93AGB 93% B Ned. doll. In '47 3 91 91 Ned. Inv. cert. 3 100% 99% Ned. 62-64 3 100A 100A Indië *37 3 99 A 99% Indië *37 A 3 96 95% Ned. won bJ. '57 6 110% 110% Ned. won.bJ '58 4% 101A 101A ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 41G B 41GB Nat. Handelsbank Ned. Handelmy342 342% Amst. Rubber 124% e.d. 123% H.VA142% 139% Senembah530 530 AK.Ü548% 549% Berkel's Patent (v.) 366 368 GB Calvé Delft cert. 849 848 Deli My.en (Ver.) 17250 172.10 Kon. Pap Gelder 357 359% Hoogovens cert899 G B 900GL Müller en Co. NB. 542% 548% Ned. Kabelfabr. 688 689% Philips 1225% 1241% Philips pref.329 328 Unilever 867% 865% Wilton Feyenoord 287% 290 GB Biliton 2de r 469% 474 Dordtse Olie gew. 673% 671 Kon Olie (f.20—146 14750 Idem (50 f 20.—) 14620 145.90 Holl Amer UJn 167% 171% Java China Paket 186 194 i.LM10150 101.50 Kon Ned Stmv My 251 239 exd. Kon Paket My 165 173 Stoomvaart My Ned 205 205 Nievelt Goudr eert 178% 181 v Ommeren eert 346 350 Kot Rott Lloyd 177% 182 GB Ned Scheepv Unie 180% 186% NIET-ACTIEVE ORI 'GATLR Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 96% Idem '48 (3%) 97% 96% R'dam '52-1 (4%) 100% ld ld -37 I-U (3%) 96% 96% Z.-Holland '56 (4%) 100% Bankwezen koers r. heden Vorige 81otkoer- Bank N.Q. -68 (SU) 105% 105% g: '52 (4%) 100A 100A BVO rspbr f.600 180 180% BVQ rspbr "St 135 135% E Industr. Obligaties Philips Dollarlng Ü1 93% 93 Premieleningen A'dam *53 3 106% A'dam *51 12% 87% 87 A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam *56 D 2% 94% 94% A'dam '56 m 2% 94% 94% Eindhoven *54 2% 82 82% Enschede "54 2% 82% 81% Den Haag '52 I 2% 93% Idem U 2% 93% 93% R'dam *52 I 2% 91% 91% Idem n 2% 97 97 Idem *57 2%102% 103 Utrecht "52 2% 91B 91 B Z.-Holl. 1957 2% 98)j 99 Zuid-Holland '59 2% 103 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletfnstelllngen Robeco 25350 255 Amst. Bank 377% 376 HB.U. eert 218% 219% Rott. Bank 335 336% Twentsche Bank 368% 362% Industrie Ondernemingen Albert Heyn435 433 Borsumy. 43% 44% Electrolasmy376 379% Kon Ned. Grofsm 223% 223% Holl. Constructie 559 Ing. bur. v. Bouwnyv 270% Internatlo 180 179% Int Kunststof!. Ind 69% 70 v. Kempen en Begeer 133 135 Leidse Wolspinnery 562 573% Rott. Droogdok My 544 552 Slkkena Groep 921 Ver. Touwfabrieken 380 382 Walvisvaart 112% 112% Wernlnk's Betonmy 179 180 Van Wyk en Heringa 147 145% Zaalberg 131% 134 Amertk. fondsen Canadian Pactflo R 23 A 23% Intern Nickel 63% 65% Anaconda 52% 52% Bethlehem Steel.... 45% 45% Cities Service 54% 52% General Motore 44% 44% Kennecott87 86% Republic Steel 60% 59% Shell OU 85 86% Union Pacific 31 31% Un. States Steel 85% 35%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11