(asadesus voorspelde de 17-jarige Mariëtfe een roemvolle foekomsl TWEN IS DOOD, DUS LEVE TABOE MARX FAALT ALS KOPPELAAR Debuut in Katwijk - straks naar solistenconcours in zangkunst 1 'oorliefde voor tcUcninyen en poppen Veitus-schotje £ei^raad Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 25 februari 1961 Vierde blad no. 30290 (Vierde aflevering en slot) Neen, wij zijn niet zulke pessi- misten-van-professie als ge had ge dacht. Wel ontwaart het somher rondglurend oog vele ongerechtighe den in de vaderlandse zangerij, maar af en toe treffen ook vrien delijke geluiden het gespitste oor. En wij zijn niet doof voor deze ge luiden. Om u over te halen tot een zachter oordeel over ons karakter, vergeten wij alle hittere woorden, die zijn geschreven, en lezen met gepast genoegen de prettiger tekst van het lied „Kleine Annanouch- ka": Igor Ivanowich schreef verzen hij de vleet, hij was een dichter en hij kon 't niet helpen. Igor vond poëzie in alles wat hij deed, zijn dichtershloed was nergens mee te stelpen. En toen hij eens de kleine Anna- nouchka zag, werd hij verliefd tot ver over z'n oren. Hij sloot zich in zijn kamer op een halve dag, en daar werd toen dit liefdesvers geboren: Kleine Annanouchka met je ogen o-zo-hlauw Kleine Annanouchka, o, jij tere, lieve vrouw. Je armen zijn zacht en je lippen zijn zoet, je vingers zijn teer en je hart is zo goed. Kleine Annanouchka kom ik voor jouw heel galant Kleine Annanouchka in een troika door het land. Want jij bent de sleutel tot mijn diepst geluk O, kom toch bij mij, maak m'n liefde niet stuk. Jouw Igor is heel wat van plan: Hij trouwt je, hij wordt straks je man. Dit vers sloot Igor in een roze en velop. Hij wilde Annanouchka graag ver rukken En daarom stuurde hij het naar de Praivda op met een beleefd verzoek het af te drukken. De Prawda schreef hem t'rug: Ge achte kameraad, het vers, dat jij zo graag ivilt pu bliceren is decadent en dus gevaarlijk voor de staat. Wij zullen 't nu als volgt gaan corrigeren: Sterke Stachanovska in je overall zo blauw Sterke Stachanovska o, jij kerel van een vrouw Je armen vol kracht en je lippen vol roet. Jij trekt hard van leer want je spie ren zijn goed. Sterke Stachanovska, jij gaat voor de landbouw stand, Stoere Stachanovska, op een tractor door het land. In Engelse sleutels vind jij 't diepst geluk, Jij scheurt met een ploegijzer gras landen stuk. Want eerst komt het vijfjaren plan Éérst arbeid en dan pas de man. (dit was het dan) Nooit zal ik vergeten hoe zenuwachtig ik was op dat eerste concertin de Nieuwe Kerk in Katwijkvertelt de zeventienjarige pianiste Mariëtteenige dochter van hotel directeur en VVV-penningmeester J. van Wijk in Noord- wijk aan Zee. Op een uitvoering van een in het oude vissers dorp bekend mannenkoor moest Mariëtte een aanvullend solistisch programma brengen. Zij speelde die avond een heel belangrijke in haar jonge levenin oktober vorig jaar Schuberts Impromptu in Es en een nocturne van Chopin. „Haar spel is feillooszeker en voornaamhaar techniek van hoge orde", schreef een onzer muziekrecensenten de volgende dag. Hij was trouwens niet de enige die zich zo lovend over het spel van de jeugdige Noordwijkse pianiste uitliet. Bij haar thuis en dat thuis is een gloednieuwe en kostelijk in gerichte villa aan het eind van de Koningin Astridboulevard horen we meer over het veelbelovende begin van haar carrière als mu sicienne. Ze zit naast haar moeder op een brede bank. Ze draagt een nauwsluitend rood mantel pakje. Zij haakt gretig in op onze vragenstellerij en vertelt enthousiast ven. „Een sympathieke man, maar keihard in zijn vak", aldus Mariëtte. „Op mijn veertiende jaar moest ik een spelpeil bereikt hebben, dat ge lijk stond met eindconservatorium" Of zij die opdracht heeft kunnen uitvoeren? Simpel: ja. Toen Mariëtte de techniek van het piano spelen vrijwel geheel onder de knie had, brak al spoedig het moment aan, waarop zij aan haar virtuositeit kon beginnen. Dat zij het als concert pianiste heel ver kan brengen staat als een paal boven water. Mariëtte heeft talent en een vaste wil om te slagen. Volgens Casadesus zal zy op het con cours in Genève beslist niet teleurstel len. Na het eerste optreden in Katwijk volgden concerten in Sassenheim, Scheveningen, Warmond en Zoe- termeer. Verscheidene malen trad zij voor het voetlicht met het Westnederlands Symfonie-Orkest onder leiding van Sam Swaap. Over een paar weken om pre cies te zijn op 8 maart treedt Mariëtte als. soliste op in een con cert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in Haarlem. Na deze datum wil zy niet al te veel meer concerteren, want in het komen de najaar wacht haar een gebeurtenis waarop zij zich nu al volledig moet concentreren. Mariëtte heeft zich n.l. laten inschreven voor het internationa le solistenconcours, dat in Genève ge houden zal worden. Mariëtte is een bescheiden meisje, maar haar wilskracht is groot. Hoewel eigenlijk nog een kind, is zij er zich terdege van bewust, dat het deelnemen aan een buitenlands concours geen kin derspel is. Drie Franse hbs'ers hebben met suc ces een zelfgemaakte raket gelanceerd. Als afvuurplaats gebruikten de jongens een stuk strand bij de Franse plaats Perpignan. Volgens toeschouwers haalde de raket (één fase) een hoogte van on geveer 1700 meter en toen viel zy terug in zee. De studenten vertelden, dat de raket die vyf pond woog, hen ongeveer zeven tig nieuwe franken (ongeveer 55 gulden) had gekost. Zij gebruikten een speciale samenstelling van zink en zwavel als brandstof. De hbs'ers in Perpignan zei den, dat zy over enkele maanden een raket wilden lanceren, die zy wilden laten terugkeren naar het uitgangspunt met behulp van een parachute en af standsbediening. Overigens is het experimenteren met raketten niet zonder gevaar. Verleden week werd in Toulouse een student ge dood, toen een zelfgebouwde raket ex plodeerde. Moge dit droeve voorbeeld een afdoende waarschuwing zyn tegen het op eigen houtje Cape Canaverallen. doet, zij nu wat podiumroutine op. De H.B.S. heeft zij er voor laten schieten en feestjes zijn voor haar taboe. Dat zij Engels, Frans, Duits, en Spaans bijna vloeiend spreekt heeft zy voor een belangryk deel te danken aan mevrouw Krant. Geregeld ging zy des- tyds naar Oegstgeest om by deze lera res haar talen te leren. De vakanties, die Mariëtte over het algemeen in Zwitserland doorbrengt, komen haar ta lenkennis vanzelfsprekend ten goede. Twee jaar geleden bezocht zij de In ternationale School in Den Haag, maar de wiskundevakken waren voor haar een vervelend struikelblok. De muziek, daar ging haar hart nu eenmaal naar uit. Geen jazz Keihard Geruime tijd staat de jonge pi aniste nu dus al onder de superieure leiding van de Fransman Casade sus. Op de avond dat wij met haar praten is zij net terug uit Amster dam, waar deze briljante pianist 's middags een concert heeft gege- Wij hebben ergens gelezen, dat „de zekerheid, de uiterlyke rust, de vry- moedigheid van haar optreden en de beheersing van de materie geheel in haar voordeel zyn". Dit is voor ons aan leiding om aan het Noordwijkse meisje te vragen of zij afgezien van die eerste keer in Katwyk zenuwachtig is wanneer het publiek naar haar luis tert. Mariëtte aarzelt voordat zy op deze vraag een bevestigend antwoord geeft. Maar ja, wat wil je als je pas zeven tien bent? En om het verhaal rond te maken: Mariëtte houdt niet van jazz, maar vindt de tophits van vandaag wel leuk en heeft een grote voorliefde voor teke ningen. Zowel in haar eigen kamertje, in het midden waarvan een grote witte vleugel staat, als in dat van haar in Zwitserland studerende broer heeft zy grappige muurtekeningen gemaakt. Want Mariëttes artistieke interesse beperkt zich niet tot de muziek. Mariëtte druk bezig met het maken van een muurtekening. Het orgaan van de Oostduitse jeugdbeweging, Jonge Wereld", heeft geklaagd dat vijftien jaar communisme in Oost-Duitsland niets heeft veranderd aan het feit dat liefde en geld nog een rol spelen bij het tot stand komen van huwelijken. De communisten hebben lange tijd gedacht (of gedaan alsof) dat jongens en meisjes elkaar vonden in gesprek over de theorieën van Marx, en man en vrouw werden om samen verder te bouwen aan het socialisme. MARIËTTE VAN WIJK achter haar vleugel Ernst Het is haar trouwens van het begin af aan ernst geweest met de piano studie. Op zeven jarige leeftyd ging zy voor het eerst naar pianoles. „Het hoor de by myn opvoeding", zegt het meisje met een veelbetekende blik in haar don kere ogen. „Nauwelyks een jaar later kreeg zy les van de bekende Haagse piano-paedagoog Daey Ouwens, die op zyn beurt leerling is geweest van de wereldberoemde Robert Casadesus", ver telde haar vader verder. Casadesus was het trouwens die het Noordwykse meisje heeft „ontdekt". Op een van zyn concertreizen in Nederland hoorde hy Mariëtte voor het eerst spe len. Daey Ouwens had hem tevoren al op het talent van zyn leerlingetje ge wezen, maar dat zijn oude leermeester zo onder de indruk van Mariëttes piano spel zou komen had hy beslist niet ver wacht. De Parijse concertpianist kuste het schuchtere meisje op beide wangen en voorspelde haar een roemvolle toekomst. Mariëtte was toen tien jaar. Op dit ogenblik, zeven jaar later dus, is zy nog steeds zyn beschermelinge. En dat zegt wel wat! Popf open Mariëtte, een modern meisje, dat nog geen afscheid van haar poppen heeft kunnen nemen, is zich haar roeping al lang bewust geworden. Niet voor niets gaat zij elke avond om acht uur(l) naar bed, studeert zij elke dag minstens vijf uur en Nu blykt dat er ook nog huwelyken tot stand komen omdat de partners kle ding, een auto, spaarcenten en een ge meubileerde woning aan te bieden heb ben. vindt Junge Welt dat er iets aan gedaan moet worden. Om te beginnen zouden clubs van een zamen moeten worden opgeheven en hun hartekreten in advertentiekolommen ver stikt. Verloofden zouden elkaar meer moeten aansporen om communistische vergaderingen by te wonen, ter verste viging van het „collectivisme". Het vraagstuk kwam in Junge Welt op, nadat de krant ingezonden brieven had ontvangen, waarin op verontwaardigde toon werd geconstateerd dat er nog meisjes waren die „zichzelf verkochten" aan mannen die haar een auto en een 1 flat garanderen konden. Een van deze briefschryvers, Eckardt Hedler, wist zelfs te vertellen dat als I hy meisjes ten dans vroeg, zy hem eerst, wilden antwoorden, wanneer zy j in z'n portefeuille hadden gekeken. Weer andere meisjes boden een bruidsschat aan om een man te strikken, in kran tenadvertenties uitvoerig beschryvend wat haar fysieke kwaliteiten waren, al dus Hedler. Overigens zyn de mannen niet beter. Ingeborg Hauenstein las een adver- 1 tentie van een leraar in een Oostber- lijns tijdschrift. Hy beloofde een aan- 'rekkelyk meisje een moderne drieka merflat. j Wat moet een „socialistische" maat schappij hieraan doen, vroeg zich de redactie van Junge Welt af. Huwelijks advertenties schrappen, luidde een ad vies. Huwelyksbureaus opheffen zoals in Tsjecho Slowakije, raadde een ander aan. De huweiyksadvertenties in de Oost duitse kranten zyn de communisten al lang een doorn in het oog. zy zijn zo ver te gaan met te beweren, dat zy misbruikt werden door de Amerikaanse inlichtingendienst om op huwelyken be- lusten Oostduitse meisjes tot spionnen te maken. De inlichtingendienst zou afspraken maken in West-Berlyn met Oostduitse meisjes, en haar daarna onder druk zet ten om te spioneren Twen is dood, leve Taboe! Of: Twen taboe, dus Twen Taboe. En nu weten we het wel. De woorden twen en taboe hebben in de weken die achter ons liggen aanleiding gegeven tot het maken van tal van grapjes en woordspelingen. Want de rechter bepaalde, dat het Neder landse Twen geen Twen meer mocht heten. De redactie maakte ver volgens van de nood een deugd en doopte het blad om tot Taboe. En deed ons daarmee een plezier. Want het woord taboe klinkt ons beter in de oren dan twen en nu geen verdachtmakingen aan ons adres alstublieft Is met de naam ook de inhoud van het blad veranderd? We ver vangen het vraagteken niet door een uitroepteken en merken alleen op, dat we aan het lezen van Taboe meer plezier hebben beleefd dan aan het doorwerken van Twen. Misschien een kwestie van wennen? Of waren we de eerste keer teveel, zoals het studentenblad Pharetra schreef, „murw gemaakt door de commerciële steriliteit van onze meeste perio dieken"? Wie het weet mag het zeggen. Wat wy niet willen zeggen en trou wens ook nog niet gezegd hebben, is dat we aan het lezen van Taboe veel plezier hebben beleefd; we maakten daarnet maar een vergelyking. Want het daad en raad-rubriekje van Remco Campert is zeldzaam kinderachtig, en het verhaal „Nooit meer slapen" van de grote W. F. Hermans is niet minder vervelend dan vorige maal de verhalen van Vinkenoog en Claus en Nooteboom waren. Maar in Taboe vinden we in ieder geval meer dan vrywel uitsluitend on dermaatse literatuur en heilloze lectuur, fend verhaal van Peter van Steen over Noemen we: een voortreffeiyk inter- de eerste grote pogrom in Nederland in view met Ina van Faassen, een tref- februari '41 in Amsterdam, een lezens- waardig artikel over LSD en een zeer persoonlyk verhaaltje van Friso Endt over Gerry Mulligan. En dat is heel wat, in ieder geval meer dan we door gaans in een tydschrift aantreffen. Niet braaf Elk damesblad dat zichzelf respec teert heeft een rubriek waarin het pro bleem-brieven van lezers beantwoordt. Het volgende antwoord-op-een-brief kwamen we tegen in een blad dat we maar M. zullen noemen: De Braverd. Die schuilnaam heb je zeker ironisch bedoeld, he? Want zo braaf lijk je me niet. Wat ik zeggen wilde, knaapje, geef eens even je ware naam en adres op, want die je op de enveloppe van je brief vermeldde, zijn gefingeerd. Ja, hoe weet M. dat zo, he? In ieder geval, zij wéét het. En jij iveet nu meteen dat je open kaart te spelen hebt met M., als je wilt dat ze je raad geeft in de moeilijkheden die je jezelf door je escapades op de hals hebt gehaald. Dus, Braverd, het wachten is op je volgende brief. Wil M. graag dat De Braverd open kaart speelt-, we veronderstellen dat de lezers van het blad graag hadden gezien dat M. een boekje had open gedaan over de brief van De Braverd. Want het knaapje zal beslist heel stout zyn geweest. Als we op het toontje van M. afgaan, moeten we wel veronderstellen dat het alweer gespybeld heeft.. Dit is Anneke van Hooff. het Nederlandse zangeresje dat vooral bekend is geworden door haar grammofoonopname Nooit op zon dag". Voor haar is een bijzonder prettige verrassing weggelegd. Op 4 april zal zij met de eerste vlucht per Comet van de Olympic Airlines een reis mogen maken naar Grie kenland. het land van herkomst van haar succesliedje. Voor de Atheen- se radio zal zij de wereldbekende tune uit de zo succesvolle Griekse film ..Nooit op zondag" in het Grieks ten gehore brengen, waarbij zij zal worden begeleid door een echt bouzoukia-orkest. Anneke maakt de reis als gaste van de Griekse luchtvaartmaatschappij waarvan Aristoteles Onassis de eigenaar is.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7